دوشنبه 1 مرداد 1397

اعلمی فریمان، هادی

متولد 1348 کارشناس ارشد روابط بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی، کارشناس آمریکای لاتین. تألیف ده ها مقاله در حوزۀ آمریکای لاتین.
 • آینده روابط ایران با آمریکای لاتین

  - اگر جمهوری اسلامی بخواهد در این حوزه موفق شود، تنها ابزاری که می‌توان به کار گرفت، ابزار اقتصادی است. یعنی ورود یک بخش قدرتمند خصوصی پشتیبانی شده از سوی دولت باید به منطقه ورود پیدا کندبتواند برای کشور ثروت‌سازی کند و در آنجا ایفای نقش کند و به انتقال تجربیات دو طرف منجر شود.

 • چالش‌ها در روابط ایران با آمریکای لاتین

  - اگر برنامه نهایی ما توسعه و ثروت‌سازی برای کشور است، باید جهت‌گیری سیاسی در این فرایند ارتباطات رها شود و اما اگر بخواهیم بسترهای همکاری را در کشورهای آمریکای لاتین و جمهوری اسلامی بررسی کنیم، می‌توان گفت که ما در بسیاری از حوزه‌ها می‌توانیم همکاری‌های مختلفی داشته باشیم.

 • استراتژی نفتی خاورمیانه‌ای آمریکا در دوره‌اوباماوترامپ

  - تا زمان ایجاد انقلاب انرژی آمریکا دولت ترامپ، مشخصا تلاش خواهد کرد نظام اوپک را در هرشرایطی تضعیف کرده یا به فروپاشی درونی برساند. دراین وضعیت احتمال نوسان در قیمت نفت یا شوک‌های زیاد در بازار متصور می‌باشد.

 • راهبرد اوباما و ترامپ در خاورمیانه

  - آن‌چه سیاست‌گذاران مسائل سیاست خارجی جمهوری اسلامی باید در قبال سوریه مورد توجه قرار دهند، این است که هیچ کشوری متحد یا شریک ابدی نیست. با توجه به دیپلماسی و رایزنی در حال گسترش بن سلمان شاهزاده عربستان با کشورهای مختلف و خبر احتمال شرکت سوریه در اجلاس سران اتحادیه عرب در ریاض، احتمال ورود یا نزدیکی سوریه به عربستان و چرخش‌های جدید را باید مورد توجه قرار داد.

 • سرانجام زنان رئیس‌جمهور می‌شوند؟!

  - همه ماجراهای طولانی تعریف رجل سیاسی در شورای نگهبان و ابهام در تعاریف استمرار سیاست مردسالارانه‌ای است که ریشه در روش الهیات ندارد و لازم است در مذاکرات مربوط به تعریف رجل سیاسی سوره نمل هم مورد بحث باشد.

 • کمونیست‌ها در کوبا می‌مانند!

  - حزب کمونیست کوبا چنان میراثی از ارزش‌های سوسیالیستی را نهادینه کرده است که نمی‌توان به سادگی نظریه داد کمونیست‌ها رفتنی هستند.

 • پایان سال‌های طلایی

  - ایالات متحده -برابر سال‌های طلایی حضور یک‌جانبه و سراسری- دیگر قادر به نقش‌آفرینی انفرادی در آمریکای لاتین نخواهد بود و این مطلب را نئولیبرال‌های دمکرات ایالات متحده بهتر درک کرده‌اند.

 • مفاهیم استراتژی کلان ایالات‌متحده

  - روبرت .جی. آرت در کتابی تحت عنوان استراتژی کلان برای آمریکا (چاپ دانشگاه کورنل) به مفاهیم راهبردی منافع ملی ایالات متحده، دومینیون، امنیت دسته جمعی، انزواگرایی، درگیری، ابزار گزینشی، استراتژی توازن فراساحلی می‌پردازد.

 • تبیین خویشتن‌داری در استراتژی ایالات متحده

  - باری پوزان (BARRY.R.POSEN) در کتابی با عنوان خویشتن‌داری (RESTRAINT) به استراتژی کلان، مخاطرات هژمونی لیبرال و مفاهیم ادبیات خویشتن‌داری می‌پردازد.

 • آمادگی برای شوک پسااوپک!

  - رابرت بلک ویل و جنیفر هاریس در کتابی 377 صفحه‌ای با عنوان جنگ با ابزارهای دیگر(WAR BY OTHER MEANS) که در 2016 توسط دانشگاه هاروارد و کمبریج منتشر شده به نقش ژئواکونومیک و کشورداری می‌پردازند.

آرشیو ماهانه