یکشنبه 29 مهر 1397

اعلمی فریمان، هادی

متولد 1348 کارشناس ارشد روابط بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی، کارشناس آمریکای لاتین. تألیف ده ها مقاله در حوزۀ آمریکای لاتین.
 • تزویر مردانه در «عرق سرد»

  - فیلم عرق سرد روان و ساده و واقعیتی روشن از زندگی است، برخلاف فیلم‌هایی که در آن انتظار سناریوهای غیرقابل پیش‌بینی و هیجانی داریم، هیجانی واقعی و تلخ از زندگی در آن جاری است و تو را وادار می‌کند با تمام وجود همهٔ داستان فیلم را دنبال کنی.

 • کاندیدای برزیلی ضدزن و رسانه!

  - با اینکه رویه بولسانارو متفاوت و میل به دگرگونی راهبردی در سیاست‌گذاری به سمت راست‌گرایی دارد، اما منجر به تغییر در ساختار سیاسی باثبات و دمکراتیک برزیل نخواهد شد.

 • شکاف در دموکراسی برزیل

  - اکنون جامعه برزیل بیشتر نیاز به یک تحول دارد و مردم اکنون این تحول را در آقای بولسانارو می‌بینند.

 • آقای روحانی، با قدرت در شورای امنیت سخن بگویید

  - گرچه به هر دلیلی سیستم سیاسی ما باب مذاکره را بسته است، اما شایسته است در سطح روسای‌جمهور در شورای امنیت سازمان ملل حضور یابند و از فرصت بیان مسائل و انتقاد از خروج یک سویه ایالات متحده از تمام معاهدات و پیمان‌های بین‌المللی استفاده کنند.

 • بحران مهاجرت در ونزوئلا

  - روزگاری ممکن بود تصور شود که ورشکستگی و فروپاشی ونزوئلا، چیزی جز یک جنگ روانی و رسانه‌ای از سوی امریکا برای سرنگون کردن دولت سوسیالیست حاکم بر کاراکاس نیست، اما امروز مشخص شده که مساله ونزوئلا فراتر از یک وانمایی رسانه‌ای از شرایط اقتصادی و سیاسی است.

 • بحران فراگیر در دولت هیدروکربنی مادورو

  - آن‌چه درباره ونزوئلا بیش از همه باید مدنظر قرار داد، بی‌کفایتی مدیریت داخلی است. این‌که کشوری با وجود قدرت بزرگ نفتی و جمعیت ۳۰ میلیون نفری، این‌گونه از نظر اقتصادی لجام‌گسیخته باشد، نشان از مدیریت و بی‌کفایتی در عملکرد سوسیالیست‌ها دارد.

 • آینده روابط ایران با آمریکای لاتین

  - اگر جمهوری اسلامی بخواهد در این حوزه موفق شود، تنها ابزاری که می‌توان به کار گرفت، ابزار اقتصادی است. یعنی ورود یک بخش قدرتمند خصوصی پشتیبانی شده از سوی دولت باید به منطقه ورود پیدا کندبتواند برای کشور ثروت‌سازی کند و در آنجا ایفای نقش کند و به انتقال تجربیات دو طرف منجر شود.

 • چالش‌ها در روابط ایران با آمریکای لاتین

  - اگر برنامه نهایی ما توسعه و ثروت‌سازی برای کشور است، باید جهت‌گیری سیاسی در این فرایند ارتباطات رها شود و اما اگر بخواهیم بسترهای همکاری را در کشورهای آمریکای لاتین و جمهوری اسلامی بررسی کنیم، می‌توان گفت که ما در بسیاری از حوزه‌ها می‌توانیم همکاری‌های مختلفی داشته باشیم.

 • استراتژی نفتی خاورمیانه‌ای آمریکا در دوره‌اوباماوترامپ

  - تا زمان ایجاد انقلاب انرژی آمریکا دولت ترامپ، مشخصا تلاش خواهد کرد نظام اوپک را در هرشرایطی تضعیف کرده یا به فروپاشی درونی برساند. دراین وضعیت احتمال نوسان در قیمت نفت یا شوک‌های زیاد در بازار متصور می‌باشد.

 • راهبرد اوباما و ترامپ در خاورمیانه

  - آن‌چه سیاست‌گذاران مسائل سیاست خارجی جمهوری اسلامی باید در قبال سوریه مورد توجه قرار دهند، این است که هیچ کشوری متحد یا شریک ابدی نیست. با توجه به دیپلماسی و رایزنی در حال گسترش بن سلمان شاهزاده عربستان با کشورهای مختلف و خبر احتمال شرکت سوریه در اجلاس سران اتحادیه عرب در ریاض، احتمال ورود یا نزدیکی سوریه به عربستان و چرخش‌های جدید را باید مورد توجه قرار داد.

آرشیو ماهانه