چهارشنبه 2 آبان 1397

کاشانی، محمود

متولد ۱۳۲۱/ فعال سیاسی و حقوقدان/ عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی از سال ۵۱ تاکنون/ داور ارشد جمهوری اسلامی ایران در دیوان داوری ایران و ایالات متحده برای حل و فصل دعاوی میان دو دولت و اتباع دولت آمریکا علیه ایران در سال‌های ۵۹ تا پایان ۶۳ در لاهه- هلند/ عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکزی از سال‌های ۷۸ تا ۸۲ و از سال ۸۶ تا ۹۰ به مدت 4 دوره/ تألیفات: نظریه تقلب نسبت به قانون/ عقد بیع/ 24 نظر حقوقی به زبان انگلیسی، گزارش‌های دیوان داوری ایران – ایالات متحده/ اندیشه‌هایی درحقوق امروز
 • بدعت بی‌سابقه در قانون‌گذاری

  - در جلسه ۹ خرداد ۱۳۹۷، هیأت رئیسه مجلس از سوگندهایی که به اجرای آیین ‌نامه داخلی و قانون اساسی یاد کرده‌­اند تخلّف و ۲ قانون آزمایشی مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری را که دوران اعتبار آن‌­ها سپری شده و با جان، مال و آزادی شهروندان کشور ما سر و کار دارند در چند سطر قانونگ‌اری به قانون دائمی تبدیل کردند.

 • نقد طرح ۲ فوریتی اعاده اموال نامشروع مسئولان

  - روز ۲ اسفند ۱۳۹۶ طرحی با عنوان مزبور تنظیم و به امضای ۷۰ تن از نمایندگان رسید. سرانجام امضاهای این طرح ۲ فوریتی روز ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ به ۲۰۶ مورد رسید.

 • تجاوز به حقوق‌نامزدها در انتخاب‌هیأت‌مدیره‌کانون‌وکلا

  - با تصویب قانون استقلال کانون وکلای دادگستری در پنجم اسفند 1333، اعضای هیأت مدیرة کانون در هر استان با رأی مستقیم وکلای دادگستری همان استان انتخاب می شوند که این انتخابات آزاد نماد استقلال کانون وکلا در ایران و جهان است.

 • لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ باید به دولت باز گردانده شود

  - روز یکشنبه 19 آذر 1396 آقای حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه علنی مجلس حضور یافت و در یک نطق طولانی و بی ارتباط، لایحة بودجه سال 1397 دولت را برای رسیدگی به مجلس تقدیم کرد.

 • درباره تصمیم نام‌گذاری معبری به نام مصدق

  - روزنامة بهار، در شماره سه شنبه 10 بهمن 1396 به نقل از رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تصمیم به نام‌گذاری معبری را به نام مصدق تأیید و افزوده است چنین تصمیمی در هفته آینده در جلسه شورای شهر مطرح خواهد شد.

 • مسائل حقوقی پرداخت سود سهام عدالت

  - در نامه‌ای که به تاریخ 14 تیر 1396 به آقای دکتر طیّب‌نیا وزیر پیشین امور اقتصادی و دارایی نوشتم به دلیل ایرادات حقوقی و عملی ماده 34 قانون «سیاست‌های اصل 44 مصوّب 25 خرداد 1387» زیر عنوان «توزیع سهام عدالت» مؤکداً از وی درخواست کردم «از واگذاری سهام موسوم به عدالت خودداری کنید».

 • مجلس و شورای نگهبان و نقض قانون اساسی

  - هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با نادیده گرفتن اصول گوناگون قانون اساسی که برابری عموم شهروندان کشور را پذیرفته‌اند یک طرح دو فوریتی را در دستور کار مجلس قرار داد که بر پایة آن پیروان ادیان الهی دیگر بتوانند به عضویت شوراهای شهری انتخاب شوند.

 • مجلس نمی‌تواند اصول قانون اساسی را به رأی گذارد

  - قانون انتخابات شوراها در سال 1375 به تصویب مجلس رسید و شورای نگهبان آن را تأیید کرد.

 • از واگذاری سهام موسوم به عدالت خودداری کنید

  - نامه دکتر سید محمود کاشانی به وزیر اقتصاد

 • چگونگی برگزاری انتخابات شورای شهر در تهران

  - برگزاری پنجمین دورة انتخابات شورای شهر در تهران در سایة تبلیغات و هیجانات دوازدهمین دورة انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفت و مردم و رسانه‌ها از چند و چون برگزاری انتخابات شوراها در این حوزة انتخابیه در ناآگاهی کامل بسر بردند.