دوشنبه 29 مرداد 1397
شنبه 23 تیر 1397 - 08:26:31 چاپ

ولایتی حامل چه پیامی از سوی رهبری برای پوتین بود؟

حسین ملائک: ارسال ۲ پیام به‌ روسیه، نشان‌ از یک‌پارچه‌ نبودن‌ حاکمیت است

بین الملل > دیپلماسی - سفر علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب به مسکو دارای پیام های بسیاری بود که سفیر اسبق کشورمان در چین برای خبرآنلاین تحلیل کرده است.

زهره نوروزپور: سفر ناگهانی و به گفته ولایتی استراتژیک به مسکو روز چهارشنبه 20 تیرماه برای ملاقات با رهبر روسیه به همراه دو پیام از رهبری و ریاست جمهوری اگرچه با اعلام سخنگوی وزارت خارجه از روز قبل خبری شده بود، اما برای آنان که تحولات سیاسی در ایران را دنبال می کنند، خبر مهمی بود. برای بررسی این پیام با حسین ملائک، سفیر سابق ایران در چین و کارشناس ارشد مسائل بین الملل، گفتگو کرده ایم که از نظر می گذرانید:

مقطع زمانی دیدار ولایتی با پوتین را چه طور ارزیابی می کنید؟
معمولا دیدار با سران کشورها حکایت از اهمیت موضوع و زمان خاص دارد. رابطه روسیه با ایران در سالهای اخیر عمق بیشتری پیدا کرده و دو کشور در سطوح مختلف با یکدیگر همکاری های استراتژیک دارند. مهمترین نقطه اتصال روسیه با ایران همکاری دو کشور در سوریه برای حمایت از دولت بشار اسد در مقابل ائتلاف گروههای مسلح مورد حمایت غرب و ارتجاع منطقه است. اما همکاری دو کشور در یکی دو ماه اخیر با تحرکات نظامی پی در پی و متجاوزانه اسراییل به پایگاههایی در سوریه تحت ادعای جلوگیری از تثبیت نفوذ ایران در مرزهای سوریه در منطقه جولان به آزمایش جدیدی کشیده شده است.

نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل به همراه لیبرمن، وزیر دفاع روسی تبار این کشور ظرف دو ماه گذشته چهار بار به عناوین مختلف برای تحت فشار قرار دادن روسیه و احیانا تطمیع این کشور جهت اعمال محدودیت بر ایران در سوریه به روسیه سفر کرده اند. در هر سفر نیز اعلام کرده اند روسها با نظرات و  نگرانی های آنها در مورد تحرکات ایران هم نظر هستند. موضوعی که هیچگاه با تکذیب روسها در هیچ سطحی روبرو نشده است. این شرایط با پاکسازی مرز مشترک با اردن و چگونگی مدیریت منطقه جنوبی سوریه و استان درعا تشدید نیز شد.

نقشی که اسراییل در روابط ایران و روسیه بازی می کند در حال حاضر بسیار جدی و ملموس تر از نقش اسراییل در روابط ایران و آمریکا است.  نظام بسیار محافظه کار ایران که به هیچ عنوان علاقه ای به بوجود  آوردن شائبه  و شک در روابط خارجی خود نیست در این مورد خاص پذیرفته است که نماینده خود را در زمان  حضور نتانیاهو در روسیه به این کشور بفرستد و این حاکی از اهمیت موضوع اسراییل در روابط ایران و روسیه است. 

صفحه دیگر همکاری ایران و روسیه به عضویت روسیه در مذاکرات موسوم به " برجام " مربوط است. این موافقتنامه با خروج آمریکا از آن در ماه می گذشته با بحران اجرایی و حقوقی جدی روبرو شده است. کشورهای اروپایی به همراه چین و روسیه علاقمندند که در مقابل رفتار نامعقول آمریکا در مورد برجام و اعمال تحریم های یک جانبه علیه ایران از این توافقنامه و نیز از ایران حمایت نمایند. کشورهای اروپایی با ارائه پیشنهادی نسبتا ضعیف اما در حد توانایی خود تلاش کردند که  تعهدات خودشان در برجام را تا حدودی اجرایی نموده و ایران را به اصطلاح از منافع امضاء برجام بهره مند کنند. اما  به هر صورت اروپا بدون چین و روسیه نمیتواند ساختار حقوقی برجام را در حداقل های خود که بتواند برای ایران نیز قابل قبول باشد حفظ کند. نقش روسیه  از این بابت اهمیت دارد.

چه عاملی ایران را وادار به اعزام نماینده به مسکو کرد؟
از آنجاکه قرار است روسای جمهور آمریکا و روسیه در دوشنبه 16 جولای در هلسینکی با یکدیگر ملاقات کنند همه منتظر آن هستند که چه تصمیم تعیین کننده ای و یا چه معامله ای در این ملاقات صورت گیرد.  البته تمام شواهد حاکی از آن است که دو رهبر چیز زیادی برای معامله ندارند غیر از برخی تصمیمات تاکتیکی در سوریه که آن هم باردیگر نقش و خواست اسراییل قدری پررنگ تر می شود. 

موضوع ایران اگرچه در اجلاس سران بحث خواهد شد اما به نظر نمی رسد بتوانند در مورد ایران به نتیجه ای برسند بنابر این امید است که درخواستی در این مورد از آقای پوتین صورت نگیرد.

چرا دوپیام؟
داشتن دو پیام از ایران برای یک رهبر در کشور خارجی اهمیت موضوع را دو چندان نمی کند، بلکه متاسفانه نشان از یک پارچه نبودن حاکمیت است و پیامی منفی به رقبای ما ارسال می کند. ایکاش فقط یک پیام بود.

چرا آقای ولایتی برای این ماموریت انتخاب شده است؟
قطعا آقای ولایتی در صحنه سیاست خارجی ایران هم به لحاظ ظرفیت های شخصی و هم تعهدش بکار عنصر بی بدیلی است و فاصله زیادی با دیگر عناصر مشابه خود در این حوزه دارد. البته از طرف دیگر ضعف نظام سیاسی ایران را نشان می دهد که در خلال چهل سال گذشته نتوانسته است عناصری این چنین برای خود تولید کند.

52310

مطالب مرتبط
16 دیدگاه
 • irani
  شنبه 23 تیر 1397 - 09:15:42
  پاسخ
  108 11

  روسیه هیچ وقت قابل اعتماد نبوده و نخواهد بود،حالا این مسولین نظام چرا اینقدر به روسیه اعتماد میکنند رو نمیدونم.

  • بی نام
   شنبه 23 تیر 1397 - 11:05:55
   68 10

   مجبورن حمایت مردم خودشونو که ندارن به همه کشورهای درس درمون دنیا هم که فحش و بد و بیراه نثار کردن

  • بی نام
   شنبه 23 تیر 1397 - 12:16:19
   17 40

   نکنه امریکا قابل اعتماده

  • reza
   شنبه 23 تیر 1397 - 17:24:31
   4 1

   روسیه قابل اعتماد نیست اما واقعا پیام برای روسیه بود یا مهمان دیگر مسکو

 • حاتمی
  شنبه 23 تیر 1397 - 10:14:37
  پاسخ
  89 7

  متاسفانه در مسایل حساس ما در ظاهر 2وزیرخارجه داریم ظریف و ولایتی

  • بی نام
   شنبه 23 تیر 1397 - 11:31:46
   41 8

   کاملا درسته. اونوقت دولت باید جوابگوی تبعات اقتصادی کشور باشد.

  • بدون نام
   شنبه 23 تیر 1397 - 12:26:19
   33 4

   در همه مسايل دوتا داريم، بخاطر قانون اساسي ما ، ما دو تا دولت رقيب داريم،

  • بی نام
   شنبه 23 تیر 1397 - 16:37:10
   1 11

   من نمیفهمم شماها چرا بدون حتی اپسیلونی اطلاعات سیاسی میخواین اظهار نظر کنین؟ فرستادن ولایتی به معنای کاهش ارزش جایگاه وزیر امور خارجه نیست چرا که ولایتی "فرستاده ویژه"ست. تو خیلی از کشورها افرادی رو تحت همین عنوان جهت دیدارهای ویژه به کشورهای دیگه میفرستن. فرستاده ویژه میتونه معاون رئیس جمهور یا مشاور اون یا یکی از وزرا یا یه نماینده یا هرکسی باشه. چرا اینقدر تبلیغ میکنین که این کار یعنی کشور دو وزیر خارجه داره؟ بدون اینکه معنای فرستاده رو بفهمین...

 • بی نام
  شنبه 23 تیر 1397 - 12:20:03
  پاسخ
  30 4

  ... چند نفر در انتخابات ۹۲ به ولایتی رای دادند؟...

 • علی
  شنبه 23 تیر 1397 - 12:34:06
  پاسخ
  13 3

  ابرقدرت ها مانند روسیه ، امریکا ، چین و در گذشته انگلیس تنها به منافع کشور و مردم خود اهمیت می دهند و از دیگر کشورهای کوچک تر برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند. این موضوع به روسیه و امریکا مربوط نیست بلکه به قدرت بر میگرده. ایران قبل از انقلاب تجربه ارتباط با امریکا را هم از سر گذرونده و حالا روسیه. هر کدوم به سادگی می تونند کاری که دوست دارند رو در مقابل ایران انجام بدند. باید یاد بگیریم که با همه بسیازیم چه امریکا ، چه روسیه و ...

 • بی نام
  شنبه 23 تیر 1397 - 13:32:45
  پاسخ
  10 1

  قابل تآمل ترین بخش گفتگو دو پرسش آخر و پاسخهای مصاحبه شونده به آنهاست

 • بدون نام
  یکشنبه 24 تیر 1397 - 00:19:44
  پاسخ
  6 1

  فقط زیر یوق سلطه آمریکا و انگلیس رفتن ننگه ،ولی زیر یوق رفتن روسیه و چین از خدا بی ایرادی نداره؟روسیه هم گفته در قبال خرید نفت از ایران جنس و کالا میدهیم،این یعنی چی که آقایون سمت روسیه غش میکنن؟روسیه چه گلی سر ایران زده؟

  • بی نام
   یکشنبه 24 تیر 1397 - 13:22:34
   0 0

   مهم اینه که منافع ملی را درنظر بگیرند و بتوانند ملت را ازفقر اقتصادی نجات دهند .

 • رضا
  یکشنبه 24 تیر 1397 - 03:14:35
  پاسخ
  0 3

  تحلیل کارشناس محترم نادرست و در سطح سیاسی بازی های مضحکی است که در برخی موارد بی جهت در مسایل کشور مواردی را به وجود می آورد. اولا اعزام فرستاده ویژه حاوی دو سیگنال مهم بوده است: بعد نظامی و امنیت منطقه و از طرفی بعد تجاری و صنعتی. با توجه به آنکه استراتژی کلی کشور توسط رهبری تعیین میشود و رییس جمهور با علم و وفاداری به این موضوع استوار نامه خود را دریافت کرده و صرف از نظر آن رییس جمهور قطعا با سایر مقامات عالی و سران دو قوه هماهنگی و تعامل حداکثری دارد، تبادل گزینه های استراتژیک طبیعی و مورد نظر همه مقامات کشور است. ثالثا فرستاده ویژه پیام ریاست جمهوری در خصوص پیشبرد و گسترش توافقات تحاری و صنعتی رئیس جمهور را ابلاغ نموده که این مورد نیز هوشمندانه و عقلانی بوده است. برای حل مشکلات کشور

 • رضا
  یکشنبه 24 تیر 1397 - 03:28:32
  پاسخ
  0 5

  استفاده از همه ظرفیتهای کشور با حداکثر همدلی و هماهنگی، هوشمندانه و تنها گزینه منسجم و عقلانی پیش رو است. نقطه قوت و تخصص دکتر ظریف در خصوص مسایل برجام،اتحادیه اروپا، سازمان ملل و برخی مسایل تجاری است. محور دیدار دلقک کاخ سفید با رئیس جمهور روسیه ایجاد چالش و تهدید جدید برای اروپا، اغوا و فریب روسیه و خرابکاری در انتقاا انرژی توسط روسیه به اروپا و آنچه مربوط به ایران است بی اثر یا کم اثر کردن حمایتهای کشور در سوریه و ایجاد فشار به کشور از سمت روسیه برای ورود دست خالی به مذاکره با ترامپ است.

 • بهنام
  دوشنبه 25 تیر 1397 - 19:33:28
  پاسخ
  0 2

  متاسفام برای برخی دوستان که انتقاد می کنن از سفر آقای ولایتی. باید پرسید چه فرقی میکرد اگر ظریف پیام رو می رسوند یا ولایتی ؟ مگه قرار بود پیام تغییر کنه که مثلا این همه سر و صدا میکنید؟ انتقادم بلد نیستید بکنید آخه متاسفانه. فقط چسبیدید به چیزای بی مورد و حاشیه الکی...

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
آخرین مطالب