چهارشنبه 4 مهر 1397
سه شنبه 22 خرداد 1397 - 13:03:29 چاپ

حمیدرضا آصفی: خلع‌سلاح بهانه است، هدف محو کره‌شمالی است

ایران را با کره‌شمالی مقایسه نکنیم | احساس کنیم که زمان جنگ است

بین الملل > آسیا - دیپلمات پیشکسوت کشورمان پیامدهای مذاکرات کره شمالی و آمریکا را برای خبرآنلاین بررسی و تحلیل کرده است.

زهره نوروزپور: کره شمالی و آمریکا پس از 65 سال اولین گام صلح را برداشتند. مذاکرات رهبران آمریکا و کره شمالی روز سه شنبه 12 ژوئن سال جاری پشت درهای بسته در سنگاپور صورت گرفت، سندی که از سوی واشنگتن به رسانه ها اعلام شد، از خلع کامل سلاح هسته ای کره شمالی حکایت دارد، مسئله ای که روشن نیست در آینده این کشور پر سر و صدا تا چه اندازه به آن پایبند باشد. در این باره با دکتر حمیدرضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت خارجه و سفیر پیشین کشورمان در فرانسه گفتگو کرده ایم که از نظر می گذرانید:

ارزیابی شما در نگاه اول نسبت به این دیدار تاریخی چیست؟
این دیدار بعد از مدتها بالا پایین شدن و فراز و فرود بالاخره صورت گرفت؛ دیداری که ابتدا لغو شد و بعد در دستور کار قرار گرفت. مسئولین دو کشور در کره مشغول مذاکره بودند تا امکان گفتگو صورت بگیرد.

دیدگاه امریکایی ها برای مذاکره به صورت خیلی روشن از سوی پمپئو اعلام شد؛ خلع سلاح کره به گونه ای که قابل راستی آزمایی باشد و غیر قابل بازگشت. هم خلع سلاح شود، هم امکان برگشت دست یافتن به سلاح هسته ای را پیدا نکند، کره ای ها با بند اول مشکل نداشتند و اعلام کرده بودند، خلع سلاح در کره؛ اینکه کره شمالی منظورش چیست، شبه جزیره است یا کل کره با اطراف آن و تفسیر مسئولین دو کشور از این بند چیست باید گذشت زمان آن را نشان دهد.

آیا می توان به این مذاکره امید داشت؟
آمریکایی ها کاری کردند که نشان دادند نمی توان به گفتگو با نتیجه مثبت به آمریکا دل بست به خاطر اینکه امریکایی ها نتیجه مذاکرات را پیش شرط مذاکرات تفسیر کردند. یعنی اگر امریکا قرار باشد که در یک مذاکره ای وارد شود نمی تواند آن نتایج را به عنوان مذاکرات مطرح کند، یعنی قبل از ورود به جلسه شرطی گذاشتند که می خواهند آن را به عنوان نتیجه جلسات داشته باشند. لذا نمی شود به این مذاکرات خیلی امیدوار بود.

از چه لحاظ؟ لطفا کمی توضیح دهید.
نکته اول خودشیفگتی ترامپ کاملا مشهود است و علاقه به دیده شدن دارد و این نوع تیپ شخصیتی باعث می شود که او هر توافقی و لو بد را به نام خودش ثبت کند. این اصل کلی است که در مورد ترامپ باید در نظر گرفت. نوع کلامش مانند واکنشی که به دیدار با کیم جونگ اون داشت و گفت: « اگر یکی را ببینم میفهمم که این مذاکره نتیجه خوب دارد یا خیر »  اینها همه حاکی از خودشیفتگی او دارد.

نکته دوم ترامپ استاد تخریب توافق است. نمونه های ان را دیده ایم، برجام، توافق اب و هوایی پاریس، گفتگوی های اتلانتیک در مورد تجارت همه را بهم زده است یعنی می توانیم بگوییم که در بداخلاقی و هنجار شکنی نمره قبولی می گیرد.  ولی ترامپ تا کنون توافقی را به دست نیاورده است که ببینم می توانیم روی توافق حساب کنیم یا نه؟! تا ارزیابی بشود که آیا اصلا می تواند توافقی به دست آورد یا نه؟ در این مدت که ما ندیده ایم ! ترامپ تخریب گر خوب و توافق گر بد است.

نکته سوم روز به روز امریکا را در انزوای بیشتر برده است. سابقه نداشته که امریکا ملاقات خود را با رهبران انگلیس، شریک دیرینه و سنتی خود لغو کند و بگوید که خانم می مانند معلم های درس اخلاق است و بگوید ترزا می معلم اخلاق است. احتمالا خانم ترزا می مثل معلم، اصول دیپلماسی را به ترامپ یاد داده است! چنین ادبیاتی میان آمریکا با همسایه خود که پیوند عمیقی دارند، سابقه نداشته است. امریکا در زمان ترامپ بیش از هر زمانی بدون رفیق مانده است، اگر هم رفیقی داشته باشد، دورش را نوکر صفت ها گرفته اند که بقای خود را در حمایت از امریکا می دانند.

با این تعریف از ترامپ باید دید سند جامعی که امضا شده شامل چه مفادی است، این را باید دید. من تصور نمی کنم فرمولی که امریکایی ها می خواهند پیش ببرند، کره شمالی به آن تن دهد. چرا که کره شمالی درس لیبی و ایران را در کنار خود دارد. درباره ایران، آمریکا به عنوان کشور ناقض برجام و توافق بین المللی معرفی شده است.

ولی ظاهرا در سند امضا شده میان طرفین، کره شمالی خلع سلاح را پذیرفته است..
بله در مفاد اعلام می شود اما ما نمی دانیم جزئیات آن به چه صورت است و قرار است طرفین با چه شرایطی آن را اجرایی کنند. اگر آن طور که آمریکا می خواهد، کره شمالی خود را خلع سلاح کند لیبی را باید ببیند، اینطور نیست که روابطش با کره به روابط اقتصادی، پایدار و خوب شود و حتی احتمال دارد در بلند مدت  موجودیت کره شمالی از بین برود.  لذا کره هم درس لیبی را دارد هم درس ما را.  چرا که ایران با حسن نیت وارد مذاکره شد و آمریکا نقض عهد کرد. باید دید این سند چگونه سندی است چه طور تنظیم شده است؟ جزئیات آن چیست؟ می گویند کره شمالی خلع سلاح را پذیرفته است اما باید تحلیل شود کره شمالی آن را به چه صورت پذیرفته است؟ و جزئیات توافق چیست؟ ما به صورت شفاف نمی دانیم که بتوانیم ارزیابی کنیم. برخی برای اینکه دیده بشوند حتی توافق بد را می گویند خوب، حتی اگر همه بگویند بد است می گویند عالی است! ترامپ از ان دسته از افراد است.

نکته مهمتر اینکه دموکرات ها در کنگره امریکا اعلام کردند با هر توافقی که بین ترامپ و اون صورت بگیرد باید به تایید کنگره برسد، این حاکی از بدبینی امریکا به ترامپ است یعنی کنگره هم به اعمال ترامپ مطمئن نیست.

البته اظهارات پوتین در هفته های پیش مبنی بر اینکه اگر کره شمالی به خلع سلاح تن دهد اول باید تحریم ها برداشته شود، این علامتی است که طرف مقابل یعنی کره شمالی یا حتی روسیه چه موضعی گرفته اند، گام ها چگونه برداشته می شود؟ گام اول را چه کسی بر میدارد؟ در اینده باید بررسی شود نمی توان ارزیابی اقای ترامپ را تایید کرد و باید منتظر آینده ماند.

برخی مذاکره ایران و امریکا خصوصا در مورد خلع سلاح هسته ای و برجام را با مذاکره پیونگ یانگ و واشنگتن مقایسه می کنند. نظر شما چیست؟
موضوع ایران با کره شمالی با هم تفاوت بسیار دارد. مقایسه این دو کشور اشتباه راهبردی است. مشکلات ما با امریکا مشکلات هسته‌ای نیست، مشکلات ما همان هایی است که خودشان دارند اعتراف می کنند، لذا به گمان من نمیتوان به هیچ وجه مقایسه کرد. مشکل امریکا با کره می تواند تنها تسلیحاتی باشد و من اعتقاد دارم فقط تسلیحات نیست، تسلیحات مقدمه ای است برای ورود به موضوع ایدئولوژی و نگرش کره شمالی به دنیا. لذا موضوعات و مشکلاتی که کره دارد کاملات متفاوت است. در خصوص کره شمالی ابتدا باید دید مذاکره تا چه مدت طول می کشد؟ و چه اتفاقاتی در امریکا خواهد افتاد، در انتخابات مجلس نمایندگان امریکا و کنگره باید دید که ترامپ اکثریت را از دست خواهد داد یا خیر؟ وضعیت داخل آمریکا را باید بررسی کرد که چگونه خواهد بود. و در نهایت تاکید می کنم روندی که به عنوان خلع سلاح شروع کرده اند جزئیات آن باید معلوم شود، اینکه زمان این توافق به چه صورت است و همه جزئیات باید روشن شود تا بتوانیم ارزیابی دقیق داشته باشیم.

برخی تحلیلگران مذاکرات کره شمالی و آمریکا را با برجام مقایسه می کنند. نظر شما چیست و اینکه در نهایت با برجام چه باید کرد؟ 
درباره برجام باید اشاره کنم به مقاله آقای فیشر، وزیر خارجه سابق آلمان؛ که در تیم مذاکره کننده هسته ای در زمان وزارت اقای دکتر خرازی حضور داشت؛ او در این مصاحبه گفته است: «۱- آمریکا با خروج از برجام باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود. ۲- به آقای ترامپ گفته است از گذشته ها درس بگیر، جرج بوش حرف های شما را می زد ولی نتیجه نگرفت، سختگیری بوش بر ایران کمتر از تو نبود ولی ایران قدرتمندتر شد و کاری که تو میکنی نتیجه آن قدرتمند شدن ایران است. البته او می گوید روش مقابله با ایران را قبول نداریم اما حضور ایران در منطقه را هم قبول نداریم، برای مقابله با ایران فشار جواب نمی دهد.  آقای ترامپ به گذشته و به بوش نگاه کند که نتیجه نگرفت و ایران قدرتنمند تر شد.» نکته سوم می‌گوید که «چه بخواهیم چه نخواهیم، استیلای غرب تمام شده است. آینده دنیا بدون سلطه غرب خواهد بود.  افول غرب را به روشنی می بینم.»

از این مقاله وام گرفتم که بگویم ؛ آمریکا از برجام خارج شد ولی خودش متضرر اصلی شد. کافی است که ایران یکی دو سال نگران نباشد و کمر همت را سفت ببندد،  فرض کنیم دوره جنگ است، همه دنیا سر ایران ریخته اند، برای برجام به وحدت و انسجام داخلی نیاز داریم، دفاع از دیپلماسی و حمایت از مذاکره کنندگان بیشتر از  هروقت دیگر لازم است. ما باید نوک انتقاد را به سمت آمریکا بگیریم نه به داخل. باید روزی برجام موضوع تدریس در ورک شاپ و محافل  علمی ما شود، می توان بحث و بررسی کرد که کجای توافق بد بود کجا نقطه قوت بود و چه طور می توان بهتر انجام داد.

الان وقت توجه به دشمن خارجی است، باید از دستاوردی که به دست آمده دفاع شود، اگر دو سه سال کشور ساختارسازی کند و بپردازد به اینکه در داخل خودش را ایمن کند، و اینکه چگونه از این زمان عبور کنیم خیلی اتفاقات خوب خواهد افتاد البته امریکا در خصوص برجام خیلی طول نخواهد کشید که صداهای مختلف را از پیشیمانی امریکا میشنویم.

52310

71 دیدگاه
 • enayat
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 13:19:02
  پاسخ
  421 19

  آره بدبخت‌ها میشوند مثل کره جنوبی....

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 14:49:30
   161 8

   جناب آصفی شما که تحلیلگری بگو بین روسیه و آمریکا کی بیشتر به ایران ظلم کرده؟؟؟چرا یکی شده کعبه آمال بعضیا اونیکی شده دشمن ابدی؟؟؟؟؟؟

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:09:57
   130 3

   این بنده خدا هم جامانده از دوران مشعشع پاک ترین دولت در کهکشان خخخخخخخخ والا خوب روییی دارن هنوز حرف میزنن نظر میدن

  • محمود
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:53:15
   8 95

   نه میشن مثل لیبی و عراق

  • امیر تبریز اوغلی
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 17:23:27
   12 187

   مثل لیبی. عراق. افغانستان.پاکستان. اوکراین. و...... تکرار کنم یا کفایت میکنه

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 17:53:12
   91 9

   آقا امیر تبریز اوغلی این کشورها از اول بدبخت بودن هیچ کاری هم برای بهبود خودشون نکردن

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 19:02:40
   80 6

   جناب تبریز اغلی این کشورهایی که نام بردی اولا جملگی حکومت دیکتاتوری داشته یا دارند، مثل قذافی در لیبی که اعتراض مردمش را با توپ جواب داد..البته سرنوشت دیکتاتورها جز این نیست شما بهتره نام کشورهای دیگر را تکرار کنید از ترکیه تا مالزی کره جنوبی و صدها کشور دیگر

  • امیر تبریز اوغلی
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 22:50:37
   5 48

   اسمی از ترکیه نببر. ترکیه و امپراطوری عظیم عثمانی و تات تورک به کسی وابسته نبوده

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 23:58:59
   4 8

   سلام. در مورد مقایسه با کره جنوبی، بنظرم این دید خوش بینانه یه مقدار باید اصلاح بشه. کره جنوبی مردم سختکوشی داره که بالاترین ساعت کاری را داشتند، معذرت ولی چطور افرادی که آمار کار مفیدشون خجالت آور هست، چنین ادعا و مقایسه ای را دارند؟ اگر خوب کار کردن و درستکاری و تعهد سرلوحه امور عموم جامعه ما قرار می گرفت خیلی از مشکلات می تونست حل بشه.

  • قاسم
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 07:47:07
   5 61

   بدبخت اونایی که به قول آمریکا امیدوارند.

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:17:50
   19 5

   امیر تبریز اوغلی ۲۳:۵۰:۳۷ در مورد ترکیه چرا اینطور در این قسمت واکنش نشون دادی؟نکته بعد اینکه رابطه آمریکا با ترکیه بهتره یا با ایران؟و ترکیه با آمریکا رابطه برقرار کنه خوبه؟ و ایران با آمریکا رابطه برقرار کنه بده؟علت اینکه اونطور نوشتی "امپراطوری عظیم عثمانی"چیه؟ و دقیقا چه ربط منطقی به موضوع این خبر و نوشته بی نام۲۰:۰۲:۴۰ در این بخش داشت؟نظرت در مورد جنگ های ایران و عثمانی در زمان سلسله صفویه در ایران چیه؟

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 22:45:45
   6 0

   میبینم که ..اصولگرا و اصلاح‌طلب نگران شدن

  • بی نام
   پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 14:02:46
   6 0

   بدبخت ماییم که به شعارهای دوستان شما امیدواریم

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 13:25:55
  پاسخ
  330 17

  دیگه پیش بینی نکنید لطفا، نابود شدیم، مردم ناراضی‌اند، لطفا اصلاح کنید

  • مومیایی
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 19:08:59
   102 4

   اصلاح پذیر نیستند

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 13:26:48
  پاسخ
  356 25

  فقط مذاکره مستقيم همه جانبه با امريکا و يا رفراندم و دريافت نظر مردم که بيشترين اثر تحريم بر زندگي آنان استد

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:33:05
   16 118

   سر همون اتمی باهاشون مذاکره شد نتیجشو دیدیم.

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 13:34:48
  پاسخ
  302 10

  منظور از اینکه ایران پرقدرت تر شد چیست ؟ تعریف قدرت از منظر شما چیست ؟

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:42:00
   12 109

   دشمنهای ایران تو افغانستان و عراق یعنی صدام و طالبان رفتند. نفوذ ایران تو منطقه بیشتر شده و بیخ گوششون تو مرز اسراییله. اگه هوس حمله به ایران کنند نه فقط تنگه هرمز که باب‌المندب بسته میشه و اسراییل باید خودشو برای حمله حزب الله آماده کنه. از قدرت موشکی ایران مثل سگ میترسند و البته نسبت به قبل انقلاب که حکومت شاه در بست نوکر آمریکا بود وضع اقتصادی و رفاهی مردم به مراتب بهتره البته اگه انصاف داشته باشید و بتونید حقیقت رو ببینید والا میتونید به توهم پیشرفت در صورت مذاکره دوباره با غرب یا در اصل مفت از دست دادن همه دارایی کشور به امید رفع تحریم دل خوش کنید. اگه بچه بود تا حالا فهمیده بود

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 21:13:50
   79 2

   یعنی قدرت پولی به اندازه‌ای کم شده که دیگه هیچ کی قدرت کرایه خونه هم نداره بقیه چیزها پیشکش

  • حامد
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 04:00:31
   12 0

   تعريف از قدرت بطور واضح تو بودجه امسال ديده شد ديگه اى بابا

 • چکیده
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 13:38:20
  پاسخ
  287 10

  تاکی توهم لطفا ازپیله خودتان بیرون بیان خواهشا یک سال با حقوق حداقل کارگری و تو جنوب تهران زندگی کنید تمام این اوهام وخیالات برطرف میشه امتحان کنید

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 13:39:00
  پاسخ
  216 10

  شما اصلاح طلبها هم نگاهتان به سیاست خارجی عین دلواپسان است.

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:42:57
   2 29

   اینکه خوبه.

 • کی هان
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 13:56:04
  پاسخ
  144 13

  اتفاقا نتیجه خوبی داره..... اگه دلواپسها گذاشته بودن ایران هم الان این وضعیت رو نداشت. تحریم های جدید یک طرف و جو بازار رو یک عده که معلوم هست کی هستن رو بهم ریختن یک طرف دیگر و در واقع اینها فقط میخام این دولت رو خراب کنند و بس

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 14:34:24
   51 5

   خوشبحال مردم کره شمالی که هم اون رو دارن و بیشتر خوشبحالشون که دلواپس ندارن

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:50:58
   8 65

   اگه دلواپسا گذاشته بودند الان یه عده‌ای همه چی این مملکت رو مفت داده بودند رفته بود و بازم الان داشتی اینجا کامنت میزاشتی که اگه دلواپسا گذاشته بودند بیشتر باج بدیم شاید آمریکا راضی میشد. کاش به همون دلواپسها رای داده بودم هسته‌ای که رفت هیچی تحریم رو هم برنداشتند

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 14:08:42
  پاسخ
  250 13

  به جای اینکه مدام لیبی را مثال بزنید یکبار هم کره جنوبی یا مالزی را مثال بزنید..انگار از صلح کره شمالی که قبله عالمتان بود بسیار هراسان و ناراحت هستید..

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:31:59
   7 73

   مدل لیبی ممکنه، فقط ممکنه برا کره شمالی درست نباشه ولی برا ایران درسته و البته صد پله بدترش به سر ایران میاد. نکنه خیال کرده مثل مردم کره و ژاپن هستی که منتظر مدل اونایی. آسیاییها ۲۴ ساعته کار میکنند و می‌تونند برده‌های خوبی باشند ولی عاشقای آمریکا تو ایران چی که حتی نمیدونند زندگی واقعی که مجبور باشی زحمت بکشی یعنی چه فقط نق میزنند و از عالم و آدم طلبکارند. قبل انقلاب که آمریکا همه‌جای ایران پایگاه داشت چرا وضع اقتصادی مردم به مراتب بدتر از الان بود؟ خیال کردی کشور رو دودستی تقدیم اون کفتارا کنی بهت رحم میکنند؟

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 16:21:17
   85 1

   خوب باید جایی را مثال بزنند که بهش شباهت دارند کره جنوبی و مالزی نوع حکومتش شبیهشون نیست

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 19:32:57
   52 2

   لیبی مردم برعلیه فذافی شورش کردن چه ربطی به بمب اتمی داره

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 14:09:39
  پاسخ
  240 8

  چرا فقط مردم باید احساس کنند که زمان جنگ است؟ مسئولان به جز رجز خواندن کاری می توانند انجام دهند؟ چند سال احساس کنیم جنگ است؟ ۴۰ سال کافی نیست؟

 • سجاد
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 14:11:22
  پاسخ
  14 196

  اقای اصفی می گوید باید نوک حمله به امریکا باشد و نه دولت و تیم دیپلماسی ، که تا حدودی این حرف درست است اما مشکل انجاست که دولت هم مشکلات را به جای اینکه بیندازد گردن امریکا و غرب نوک حمله اش سپاه و وبخشی از حاکمیت است . چطور دولتی هاز از دیگران انتظاری چنین دارند ولی خودشان عکسش عمل می کنند ؟ اقاس اصفی می گوید باید احساس کنیم جنگ است و این سخن ایشان کاملا درست است و فراتر از احساس، جنگ مدتهاست که شروع شده و تنها راه مقابله با ان اتحاد کامل است . در زمان جنگ چه معنی دارد به جای اظهار قدرت مرتب نشان بدهیم که ضعیفیم کاری که مرتبق دولت روحانی می کند . چرا در حالی که امریکا خروج کرده فراتر از برجام محدودیتها را اجرا می کند ؟

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 16:25:13
   108 6

   چرا باید طوری رفتار کنیم ک دائما فکر کنیم در حال جنگیم درحالی ک میشه با خوشی بدون استرس زندگی کرد

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 14:18:47
  پاسخ
  132 5

  محو یعنی با بمب هسته ای انجا را بزنند؟یا اینکه کره یاغیگری را کنار بگذارد؟

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:48:29
   8 47

   نه یعنی یه بانک مرکزی خصوصی تو کره شمالی تاسیس کنند و اونها هم مثل برده کار کنند برا یه عده سرمایه دار گردن کلفت و اون سرمایه دارها هر وقت عشقشون کشید با دستکاری نظام پولی اونا رو به خاک سیاه بشونند. اینجوری وضع بد الانشون که بهبود پیدا نمیکنه استقلالشون رو هم کامل از دست میدند. این به معنی اینکه الان سیستم خوبی اونجا حاکم هست نیست و کمونیسم و کاپیتالیسم دو روی یه سکه هستند و ابداع کننده هر دوتا یه گروه خاص هستند ولی برای ساقط کردن یه سیستم خودتو کامل برده بیگانه کنی اصلا معقول نیست

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 14:42:43
  پاسخ
  64 1

  به فرض هم اگر بخواهیم حرف های شما رو قبول کنیم باید ببینیم ایا ایا سیستم های ایرانی قادر به ساختار سازی هستند اصلا؟ این همه سهمیه ای که به نا حق فرستادیم دانشگاه اصلا سواد و دانش این رو دارن که بخوان اقتصاد و صنعت و فرهنگ و جامعه رو به سمت تعالی پیش ببرن؟ چشم باز کنید ببینید یکی یکی شرکت ها در حال ورشکستی و بدبختی هستند. چشم باز کنید و ببینید که سالهای سال هستش ما در شرایط جنگی زندگی میکنیم.

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 14:45:56
  پاسخ
  75 2

  بسه دیگه . هدف همه دنیا نابودی همه ست فقط شماها خوبید و هدفتون آرامش

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 14:58:49
  پاسخ
  44 1

  وقتی انتظارات همیشه فقط یک طرفه باشه، فقط انتظار بستن کمربندها از طرف مردم باشه و در عوض هیچگونه همیاری و همکاری در کار نباشه شاید برای مدتی جواب بده ولی به قطع در مقطعی که معمولا حساسترین مقطع تاریخی است دیگه کسی کمربندشو نمی بنده بلکه برعکس. متاسفانه رفتار دولتمردان همسو با مردم نبود.

 • مهرداد
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:00:40
  پاسخ
  45 1

  نمیشه فقط مردم فکر کنند دوران جنگ، مسیولین هم فکر کنند خوب. خیلی از مشکلات جامعه از فقر و بی کاریه، سیل عظیم بودجه ها الکی فرهنگی رو بریزن داخل بازار کار

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:07:25
  پاسخ
  23 4

  لا اله الا الله

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:28:09
  پاسخ
  54 1

  آقای آصفی فشار زندگی که برگرده جنابعالی نیست تا بفهمید چه خبره؟

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:28:46
  پاسخ
  61 2

  شما 40 سال وقت داشتید.هر سال گفتید شرایط حساسه مردم باید تحمل کنند.حالا تازه بعد 40 سال میگی مردم یکی دوسال تحمل کنند فکر کنند جنگه؟

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:33:58
  پاسخ
  64 2

  یکی می گوید اسرائیل از بین می رود دیگری می گوید افول غرب رامی بینم .اما باید بدانیم که این ماهستیم که با دلار 7000تومانی وسکه 2.500 توماتی داریم ازبین می رویم .البته بایدگفت بله ایشان از بین نمی روندبلکه این مردم قشر متوسط به پایین هستند که دارند ازبین می روند.در آینده ای نه چندان دور همچون ونزوءلا خواهیم شد .

 • عباس
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:37:17
  پاسخ
  7 60

  از همه کسانی که اینجا نظر دادن دعوت می کنم برن متن صحبتهای ترامپ رو ببینند، میگه اول باید کره شمالی خلع سلاح بشه بعد ما تحریمها رو برداریم. دقیقا مثل برجام. شما چطور به چنین توافقی خوشبین هستید. به کسی که توی هواپیما میزنه زیر حرف خودش چطور باید خوشبین بود. در ضمن مثل اینکه شما با بمب هسته ای و اتمی آمریکا که امتحان خودشو پس داد مشکلی ندارید. کلا دوست دارید همیشه ذلیل باشیم و بله قربان گو. همون کره جنوبی که مثال زدید می دونید آمریکا اونجا پایگاه نظامی داره. این یعنی اینکه بله قربان گو باقی بمونید

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 21:29:29
   15 1

   اولا ما هرچی بگیم نظام کار خودشو میکنه دوما برجام امضا نشد بخاطر مردم یا حرف مردم از موضع قدرت هم نبود اتفاقا تصمیم گیران اصلی برای قبولش مث شما حرف میزدند

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 23:24:50
   5 1

   دوست عزیز استفاده فقط امریکا پایگاه داشته باشه بده ؟

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:56:01
  پاسخ
  43 3

  منظور این آقا این هستش که ما باید فکر کنیم مثل یمن در جنگ هستیم تا آخر عمر؟

 • عليرضا
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 15:56:28
  پاسخ
  26 2

  دوستان كه نظر دادن نظرشون محترم ولي فعلا زوده تا بگيم كره شمالي مثل كره جنوبي ميشه يا مثل ليبي درضمن كره شمالي در زمان پدربزرگ همين كيم با كارتر مذاكره كرده بود ولي كره شمالي عوض نشد و تهديدها و تحريم هاي امريكا هم تغيير نكرد ببينيم چي ميشه ولي وجدانن اگه كره شمالي شد كره جنوبي دلواپسا قبول كنن اشتباه كردن اگه كره شمالي شد ليبي هم اصلاح طلبا و كساني كه ميگن مذاكره مذاكره قبول كنن كه اشتباه كردن متاسفانه تاريخ خلاف گفته هاي خيلي ها رو ميگه برگرديم به تاريخ

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 16:23:37
  پاسخ
  60 5

  واقعا چ تحلیلی محو کره شمالی ...ب زودی خواهید دید اگر دو رهبر بر سر توافق بمانند ک اتفاقا با تعاریف شما از ترامپ حداقل از طرف او توافق چون ب نام ترامپ هست حفظ خواهد شد روند رو ب رشد کره شمالی و تا ده سال اینده بعد کره جنوبی ک صنعت رو در بهترین حالت همزمان با کشور ما استارت زده حسرت کره شمالی رو بعد نیم قرن خواهیم خورد

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 16:24:50
  پاسخ
  94 2

  زندگی اشرافی چیزی جز این نیست که دغدغه شغل و تورم و مسکن و هزینه دیگر را نداشته باشی و فقط مشغول نصحیت دیگران باشی

 • ایرانی
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 16:48:08
  پاسخ
  96 2

  یعنی شما دارید میگید الان کره شمالی با این وضعش نابود نیست .نابودی به چی میگید.مردم دارند میمرند .آنها که اعتقادات مذهبی ندارند تا به اجر اخروی دلخوش باشند.

  • بی نام
   سه شنبه 22 خرداد 1397 - 19:46:48
   53 1

   اجر اخروی واسه امثال من و تو وگرنه ژن خوبا مشغول لذت از اجر دنیوی هستن

 • مجید
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 17:52:36
  پاسخ
  43 3

  این تحلیل ها برازنده یه پیشکسوت سیاست نیست...لطفن بیدار بشین

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 19:14:37
  پاسخ
  46 3

  چین کره شمالی رو فروخت روسیه هم ایران رو.

  • بی نام
   پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 15:55:07
   2 0

   البته فعلا" در مراحل میانی مذاکرات و تعیین قیمت نهایی فروش هستند. توافق معامله هم به زودی انجام خواهد شد.چین برای سیر کردن شکم 1.5 میلیارد هر کاری خواهد کرد. پوتین هم ثابت کرده با احساسات و تعهد حتی به همسرانش هم میانه ای نداشته فقط و فقط بقای خودش مهم است ...

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 19:24:06
  پاسخ
  44 1

  با احترام به نقطه نظرات ايشان، بايستى صادقانه گفت اكثريت مطلق مردم از ادامه وضع گرگ وميش فعلى به ستوه نه به سرحد مرگ رسيده اند صلح وثبات واشتى ورونق اقتصادى ، گزينه اول انهاست ، بياييم اول خانه خود را اباد قدرتمند بسازيم ، بعد با زبان منطق وقدرت در فكر حمايت ساير دول باشيم

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 19:40:07
  پاسخ
  43 3

  بدیهی است که در آینده نه چندان دور مرز های ایدیو لوژیک از بین خواهند رفت این ضرورت زندگی اجتماعی است همانطور که بیش از یک قرن است که سرمایه مرزهای ملی را در نوردیده و هیچ کشوری را نمیتوان یافت که در استقلال مطلق اقتصادی باشد چین و اقمار ایدیو لوژیک آن مانند کامبوج البانی و... نمونه های روشن آن و کره شمالی و کوبا هم بناپار به این سرنوشت رهنمون خواهند شد مطمینا اگر مردم طبقه کارگر و متوسط جامعه اگر ارکان قدرت را در دست داشته باشند بهترین انتخابشان همسویی با جامعه صلح طلب و خواهان رفاه و ترقی جهانی خواهد بود

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 19:44:03
  پاسخ
  44 1

  مردم با حرف های تکراری د کلیشه ای وقتی غیر کلیشه ای تحریک نمی شوند٫آنها به عقل خود رجوع می کنند.

 • کمال
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 20:00:17
  پاسخ
  43 5

  تیجه مذاکرات هر چی میخواد باشه مهم نیست، فرض هم میکنیم که ترامپ هم نامرده و هم عهد شکنه ولی حداقلش اینه که کره شمالی اینقدر شجاعت و شهامت داره که بره با آمریکا رو در رو مذاکره کنه

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 09:46:39
   1 19

   مذاکره‌ای که میدونی بعد اینکه همه چی رو تعطیل کردی طرف مقابل میزنه زیرش شجاعت نیست حماقته

 • محسن
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 20:35:52
  پاسخ
  53 2

  نمیدونم چرا اینقدر ایرانیها دوست دارند که این مذاکرات به نتیجه نرسد. درهر صورت، هر نتیجه ای که از این مذاکرات بدست بیاد، شجاعت طرفین برای مذاکره رو در رو و بدون ترس و واهمه و شعار الکی و پرچم آتش زدن، جای تحسین داره.

  • ناسناس
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 02:12:12
   26 1

   اقا محسن: 95درصد مردم ایران دوست دارند این مذاکرات به نتایج خوبی برسد.

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 20:42:07
  پاسخ
  48 2

  نفس شما از جای گرم بلند میشه آقای آصفی

 • مرضی
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 20:44:06
  پاسخ
  42 2

  اونا اینو فهمیدن و میخوان تغییر کنن .

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 21:32:10
  پاسخ
  14 0

  آقای آصفی ما در حال جنگيم راست ميگی..

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 21:34:40
  پاسخ
  16 0

  کره شمالی همين الانشم جای خوبیه مثلأ خودرو های ساخت داخليش صدی 6 ليتر مي سوزونن و لگن های ما صدی 14 ليتر.

 • امید
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 21:34:55
  پاسخ
  19 0

  یواش یواش صدای کاسبای تحریم داره در میاد.

 • بی نام
  سه شنبه 22 خرداد 1397 - 23:29:13
  پاسخ
  17 2

  جدا از هر گونه حاشیه، یک نفر به تنهائی‌ و با سن ۳۵ سال به این نتیجه رسید که بدون تعامل با دنیا نمی‌شه حتا در کره شمالی‌ قدرت رو حفظ کرد... اما این همه سیاست مدار با تجربه ما هنوز فکر می‌کنن اگر به دور خودمون پیله ببافیم و منزوی باشیم یعنی اقتدار داریم و دنیا حتما به ساز ما میرقصد... ایکاش فقط یک نفر از این آقایون واقعا متوجه بود که دلار ۷۰۰۰ تومان چه به سر مردم میاره، ایکاش به این عدد‌ها عادت نکرده بودیم... ایکاش اینقدر شکاف بین مردم و حکومت نبود و مسئولین میدانستند قدرت یعنی اول رضایت و حمایت توده مردم و بعد توپ و تانک...

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 03:51:35
  پاسخ
  12 1

  بالاترین مقام کره با ترامپ نشستو امضا کرد اول خلع سلاح اتمی شود و تهدیدات را برطرف کند ان وقت آمریکا تحریم را از انها بر میدارد و کمکی هم بخواهد صورت گیرد توسط آسیایی ها باشد آمریکا تمام مسیر را بسته و کره هم میداند هیچ راهی ندارد و در جنگ اقتصادی هیچ حامی نخواهد داشت و خدش هم حرفی برای گفتن ندارد . آمریکا بازی را برده جایی که رقبا حرفی برای گفتن ندارند حتی چین آمریکا این بار روی جنگ اقتصادی برنامه ریزی کرده و می تواند هر کشوری را له کند

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 03:56:40
  پاسخ
  15 1

  ونزوئلا را ببینید که تا الان تسلیم نشده و چیزی ازش نمانده و نابود شده کره را ببینید که تسلیم شد ایران هم تازه شروع شده. برای ایران هم به نظرم راه فراری نخواهند گذاشت جنگ اقتصادی برای سیستمی مریز و در حال احتضار از نظر اقتصادی مگر اینکه ایران بتواند جنگ نظامی یا قواعد حاص دیگر را بر فضای موجود حاکم کند

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700