استان اصفهان

 • از کلیسای وانک، مشهورترین جاذبه اصفهان، چه می دانید؟

  از کلیسای وانک، مشهورترین جاذبه اصفهان، چه می دانید؟

  ایرانگردییکی از استان‌های ایران که در زمینه های زیادی نام آور بوده و هست،  اصفهان است. این شهر مملو از زیبایی‌های بیشماری است که هر کدام از آنها در بطن خود تاریخی نهفته دارند. در قلب این شهر جاذبه‌ای آرام گرفته است که در عین زیبایی، مامنی برای عده‌ای شد و آنان را از استبداد زمانه‌ی خود در امان نگه داشت.

 • راز شمع‌های پنهان پل خواجو

  راز شمع‌های پنهان پل خواجو

  ایرانگردیپل تاریخی خواجو برای اصفهانی‌ها و گردشگران تنها یک سازه معماری نیست، بنایی است که پیرامون آن هنر زیبایی و خاطره جریان دارد.

 • خانه کشیش، خانه‌ای با سرگذشتی عجیب در اصفهان!

  خانه کشیش، خانه‌ای با سرگذشتی عجیب در اصفهان!

  ایرانگردیخانه‌ها، عمارت‌ها یا کاخ‌ها همیشه خاطرات و سرگذشت‌هایی را به خود دیده‌اند. قصه‌ی همه‌ی آدم‌هایی که درون آنها زندگی کرده‌اند، همیشه در دل آنها باقی مانده است، مخصوصا اگر عمارتی خاص و در اختیار آدمهایی خاص بوده باشد. اینبار روایتی عجیب از خانه‌ای در اصفهان را برای شما بازگو می‌کنیم.

 • جایی در ایران که دیو و دد هم از آن فراری هستند! +تصاویر

  جایی در ایران که دیو و دد هم از آن فراری هستند! +تصاویر

  ایرانگردیدر مسیر جاده معروف ابریشم که جاده اصلی تجاری دوران قدیم بوده ارگ تاریخی قرار دارد که قدمت آن به حدود چهار قرن پیش می‌رسد. این بنا در استان اصفهان کنونی و در شهر گلپایگان قرار دارد و برای دیدن این ارگ باید سری به نصف جهان زیبا بزنید. ارگ گوگد، دومین بنای بزرگ خشت و گلی ایران است و تنها سند مکتوبی که از این بنا موجود است متعلق به حدود ۱۳۰ سال پیش است.

 •  ظلمی که به نصف جهان شد و جاودان نماند! +تصاویر

   ظلمی که به نصف جهان شد و جاودان نماند! +تصاویر

  ایرانگردیوقتی سخن از اصفهان به میان می آید اکثرا یاد نصف جهان می افتند، یاد میدان نقش جهانی که بسیار زیباست و در دل اصفهان خوش درخشیده است. اصفهان سومین شهر بزرگ ایران است و جزء شهرهای پرتعداد از حیث جاذبه‌های تاریخی در ایران است. اینبار پیشنهاد ما برای گشت و گذار در دل اصفهان قرار دارد، انگورستان ملک، کاخ مهجوری است که سرگذشت عجیبی برای آن روایت شده است.

 • در این نقطه از ایران، زندگی در کنار الماس ها در جریان دارد! +تصاویر

  در این نقطه از ایران، زندگی در کنار الماس ها در جریان دارد! +تصاویر

  ایرانگردیدر فاصله ۵۰ کیلومتری شهر سمیرم در استان اصفهان روستایی قرار گرفته است که مقصد پیشنهادی امروز ما برای شما است: روستای بی بی سیدان! این روستا دارای رودخانه‌ای با آب زلال است، مناظر دیدنی و چشم نوازی هم در اطراف چشمه‌ها و رودخانه وجود دارد که شما را غرق در لذت می کند.

 • آسیاب آبی ۴۰۰ ساله خوانسار

  آسیاب آبی ۴۰۰ ساله خوانسار

  ایرانگردیآسیاب آبی سرچشمه خوانسار که در پارک سرچشمه خوانسار قرار دارد بعد از ۴۰۰سال هنوز هم در حال استفاده است و صدای زنگوله اش به گوش می رسد.

 • آبشار شاه لولاک، جاذبه بی‌نظیر اصفهان در شهرستان لنجن

  آبشار شاه لولاک، جاذبه بی‌نظیر اصفهان در شهرستان لنجن

  ایرانگردییکی از جاذبه‌های طبیعی شهرستان لنجان در استان اصفهان که بسیار جذاب است، آبشار شاه لولاک می‌باشد که در فاصله‌ی ۵ کیلومتری شهر چرمهین قرار دارد. میزان آب دهی این آبشار در فصل‌های مختلف متفاوت است اما در کل سال روان است. در ایرانگردی امروز، قصد داریم سری به این آبشار زیبا بزنیم، پس همراهمان باشید تا اگر راهی اصفهان شدید، بازدید از این معجزه‌ی طبیعت را از دست ندهید که ماجرای جالبی هم دارد.

 • فیروزه‌ای رقصان در دل یکی از بلندترین کوه‌های مرکزی ایران! +تصاویر

  فیروزه‌ای رقصان در دل یکی از بلندترین کوه‌های مرکزی ایران! +تصاویر

  ایرانگردیآبشاری در میان کوه‌های بلند شهر چرمهین به نام شاه لولاک واقع شده است که بسیار خیره‌کننده است. این آبشار که جزو آبشارهای دایمی است، طبیعتی بی‌نظیر در اطراف خود ایجاد کرده. امروز به معرفی این آبشار که در استان اصفهان واقع است، پرداخته‌ایم.

 • خانه ملاباشی، یکی از زیباترین‌های اصفهان + تصاویر

  خانه ملاباشی، یکی از زیباترین‌های اصفهان + تصاویر

  ایرانگردیخانه معتمدی یا خانه ملا باشی یکی از زیباترین خانه‌های مربوط به دوران‌های مختلف تاریخی است که تزئینات و معماری بسیار چشمگیر ایرانی دارد. خانه‌ای که هرچند به خاطر معماری‌اش مشهور بوده اما داستان‌های تاریخی بسیاری در پشت صحنه‌ی آن وجود دارد. این عمارت تاریخی، پس از سال‌ها توسط آقای دکتر معتمدی خریداری شده و هم اکنون برای بازدید عموم باز شده است. اما پیشینه‌ی این خانه‌ی زیبا به کجا برمی‌گردد؟

 • مسجد شیخ‌لطف‌الله؛ بزرگ‌ترین اثر هنری تاریخ بشریت از نگاه اصغر فرهادی

  مسجد شیخ‌لطف‌الله؛ بزرگ‌ترین اثر هنری تاریخ بشریت از نگاه اصغر فرهادی

  ایرانگردیاصغر فرهادی در مصاحبه‌ای که به طور همزمان به زبان فرانسوی ترجمه می‌شد، در مورد اینکه در دوره‌ای در هنر شرق این اعتقاد وجود داشت که بین اثر و تماشاگر نباید هیچ واسطه‌ای باشد صحبت کرد.

 • کوچک‌ترین کتاب دعای جهان در موزه کلیسای وانک اصفهان

  کوچک‌ترین کتاب دعای جهان در موزه کلیسای وانک اصفهان

  ایرانگردیکلیسای جامع وانک اصفهان که به‌دلیل استفاده از معماری ایرانی‌اسلامی، سازه‌ای منحصربه‌فرد در دنیای مسیحیت به‌ شمار می‌رود میزبان کوچک‌ترین کتاب دعای جهان است.

 • بیاضه، قلعه مرموز و زیبای بیابانک

  بیاضه، قلعه مرموز و زیبای بیابانک

  ایرانگردیاصفهان استان میراث فرهنگی است، بی شک بقایایی که از اجدادمان در اصفهان برجای مانده دیدن این استان را خاطره انگیزتر خواهد کرد. این بار پیشنهادی دیگر از سرزمین جاذبه‌ها را به شما ارایه می‌دهیم که درست در ۵۰۰ کیلومتری اصفهان قرار دارد. در این منطقه ارگ مرموزی وجود دارد که همچنان پس از گذشت سالیان زیاد رگه‌های حیات در آن به چشم می‌خورد. این میراث ماندگار که به نام قلعه بیاضه شهرت دارد همانند زیبای خفته، کم کم رو به زوال می رود و فریادرسی برای کمک به آن وجود ندارد.

 • عمارت سرتیپ سدهی در خمینی شهر را دیده‌اید؟

  عمارت سرتیپ سدهی در خمینی شهر را دیده‌اید؟

  ایرانگردیدر خیابان ملک اصفهان خانه قدیمی سرتیپی قرار گرفته است. این عمارت مربوط به دوره قاجار است و در خمینی شهر، محله لادره فروشان، بلوار توحید واقع شده، این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ به‌عنوان یکی از آثارملی به ثبت رسید. سرتیپ محمدحسن خان امینی سدهی فرزند یاور خان بود که پدرش از منصب‌داران و نظامی‌های دوره قاجار بوده است. خود سرتیپ فرمانده فوج جلالی ظل السلطان حاکم وقت اصفهان بوده است.

 • سفر به شهر زنان سفید پوش ایران

  سفر به شهر زنان سفید پوش ایران

  ایرانگردیشهر ورزنه در جنوب غربی شهرستان نائین، در شرق استان اصفهان و خط مرزی استان یزد قرار دارد و از توابع بخش بن‌رود در شهرستان اصفهان است. مردان این شهر بیشتر کشاورز هستند و زنان آن به پارچه‌بافی و قالیبافی مشغولند. شهر ورزنه متشکل از بافت جدید و قدیم می باشد. بافت جدید ورزنه به نام شهرک امام جعفرصادق و در شمال زاینده‌رود قرار دارد و بافت قدیم آن در جنوب زاینده‌رود که سابقا خندق شهر بوده قرار گرفته است.

 • قهوه‌خانه‌ قاجار، یادگار قدیمی نصف جهان

  قهوه‌خانه‌ قاجار، یادگار قدیمی نصف جهان

  ایرانگردیهمیشه اصفهان با پیشینه و تاریخی که دارد، زبانزد همه‌ جهانیان بوده است. از سی و سه پل گرفته تا پل خواجو، میدان نقش جهان و بسیاری از جاذبه‌هایی که هر کدام به تنهایی، داستانی برای حکایت دارند. این بار نیز برای تعریف کردن داستان و روایت دیگری از اصفهان، راهی بازار آهنگرها شدیم. در این مطلب قصد داریم تا داستان موزه‌ای را در دل این بازار برایتان روایت کنیم که برایتان خالی از لطف نخواهد بود.

 • عجیب‌ترین و بزرگ‌ترین دریاچه‌ٔ نمک جهان، در مرکز ایران

  عجیب‌ترین و بزرگ‌ترین دریاچه‌ٔ نمک جهان، در مرکز ایران

  ایرانگردیدر استان اصفهان، درست در 40 کیلومتری شرق مرکز شهرستان خور و بیابانک و در محور ارتباطی طریق‌الرضا، جاذبه‌ای چشم‌نواز و عجیب وجود دارد که یکی از کم‌نظیرترین‌ها در نوع خودش محسوب می‌شود. دریاچه نمک خور با 2000 کیلومتر مربع وسعت و با ارتفاع 707 متر از سطح دریا، به عنوان وسیع‌ترین و کم‌ارتفاع‌ترین نقطه در فلات ایران شناخته می‌شود.

 • زیبایی عجیب محل تلاقی آسمان و زمین در دشت مرکزی ایران!

  زیبایی عجیب محل تلاقی آسمان و زمین در دشت مرکزی ایران!

  ایرانگردییکی از مناطق زیبایی که در ایران زمین، در کنار جنگل‌ها و کوه‌ها، همیشه چشم جهانیان را به خود خیره کرده است، کویرهای زیبایی است که در بخش‌های خاصی از کشورمان قرار گرفته‌اند. یکی از بهترین فصل‌ها برای کویرنوردی، اواخر پاییز و اوایل زمستان است، چون از گرمای سوزان کویر کاسته شده و آن را به بهترین مقصد برای گردشگرانی تبدیل می‌کند که دوست دارند هیجان، زیبایی و سکوت را در کنار هم تجربه کنند. پس اگر قصد دارید در روزهای پیش رو کویرنوردی کنید، همراه ما باشید، چون در استان اصفهان برایتان پیشنهاد ویژه‌ای داریم.

 • هتل عباسی؛ یکی از زیباترین هتل‌های خاورمیانه در ایران + تصاویر

  ایرانگردیاصفهان از دیرباز به عنوان یکی از نمادهای ایران شناخته می‌شده است و امروزه هم هر گردشگر خارجی که برنامه‌ی سفر به ایران را داشته باشد، حتماً اصفهان را در فهرست مقصدهای خود قرار می‌دهد.

 • قیصریه، بازاری به قدمت تاریخ اصفهان

  ایرانگردیبازار قیصریه، بازاری که در بافت تاریخی اصفهان واقع شده است. این بازار در گذشته به نام بازار سلطانی خوانده می‌شده است و در دوران صفویه جزو بزرگترین بازارهای عصر خود بوده است. بازار قیصریه قسمت قدیمی شهر اصفهان به نام کهنه میدان (میدان قیام امروزی) یا اصفهان عصر سلجوقی را به بخش جدید اصفهان در دوره صفویه وصل می‌کرده است.