چهارشنبه 2 اسفند 1396
پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 17:13:00 چاپ

نادیا دلدار گلچین به خانه ابدی رفت + عکس

فرهنگ > سینما - ایسنا نوشت:

پیکر نادیا دلدار گلچین بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما در میان اندوه خانواده و همکارانش به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه شد.

در مراسم تشییع پیکر این هنرمند که پنجشنبه 26 مرداد ماه از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان برگزار شد، نادر گلچین، پدر نادیا دلدار گلچین که در عرصه‌ موسیقی فعال بوده است، در شرایطی که به سختی سخن می‌گفت یادداشت کوتاهی را درباره‌ دخترش خواند.

او گفت: «در این گونه مواقع، صحبت‌ کردن برای پدری که عزیزش را از دست داده خیلی مشکل است پس چون بداهه‌گویی دشوار بود یادداشتی را برای معرفی دخترم نوشتم.»

نادر گلچین در این یادداشت با تشکر از حاضران و هنرمندان تئاتر‌، سینما و تلویزیون کشور، خطاب به حاضران ادامه داد: «از شما سپاسگزارم که برای خاکسپاری شاخه گلی که دختر من است به این مکان آمده‌اید. دختری مهربان و خانواده دوست که کینه در دلش راهی نداشت با اینکه دختر عموهایش همکار او بودند، هرگز بغض و حسدی نسبت به آن‌ها نداشت. نادیا دور از جنجال و هیاهو مردانه روی پای خود ایستاد و همه را دوست می‌داشت، او همیشه قانع بود.»پدر نادیا دلدار گلچین در بخش پایانی سخنانش گفت: «تا نفس باقی است جایگاهش در سینه تنگ من است. نادیا با ما نیست ولی در هرگوشه و کناری خاطرات تلخ و شیرینش را به یاد می آورم.»

منیژه دلدار گلچین دختر عموی نادیا که دوست و همبازی او بوده اجرای این برنامه را برعهده داشت.

منیژه گلچین به یاد دخترعمویش چندین قطعه شعر خواند و گفت: «نادیا در بین ما حضور دارد، در دل شما حضور دارد و بابت این همه دلهای عاشق خداوند را شاکرم.»

وی ادامه داد: «می‌گویند ایستادگی را از سرو آموخت. نادیا از سرو ایستاده‌تر بود، در تحمل کردن سختی‌ها بی‌نظیر بود، او سرو ایستاده ما بود. پاره‌ای از تن ما بود که رفت، ما دلمان برایش خیلی تنگ می‌شود.»

سپس مرجانه گلچین دیگر دخترعموی نادیا گلچین و بازیگر تئاتر سینما و تلویزیون در سخنان کوتاهی گفت: «نادیا به دلیل بیماری‌اش در سال‌های گذشته درد و رنج فراوانی را تحمل کرد و هرگز امیدش را از دست نداد، نگاهش به فرداهای روشن بود.»

وی ادامه داد: «از همه همراهان خانواده و کسانی که او را ترک نکردند قدردانی می‌کنم. خداوند این توفیق را بدهد که در نبود ما هم این چنین برایمان سوگواری کنند.»در ادامه‌ مراسم تشییع، داریوش اسدزاده دیگر هنرمند با سابقه تئاتر سینما و تلویزیون که چندین همکاری با نادیا گلچین داشته است در سخنان کوتاهی گفت: «توان گفتارم نیست. نه توان جسمی دارم و نه روحی زیرا یکی از هنرمندان و عزیزانمان را از دست داده‌ایم. نادیا خانمی با وقار،‌متین و استوار بود. درگذشت او را به خانواده‌اش تسلیت می‌گویم.»
 

در بخش دیگری از این مراسم سید احمد میرعلائی مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی با تسلیت گویی برای درگذشت نادیا دلدار گلچین گفت: «اتفاقی که امروز به دلیل آن جمع شده‌ایم، برای تک تک ما می‌افتد. مهم این است که زندگی همین جا نیست و همین جا تمام نمی‌شود. خوش به‌حال کسانی که در میسر زندگی‌شان زندگی کردن را تجربه می‌کنند و نه فقط زنده بودن را و خانم گلچین از جمله این افراد بود.»

وی با یادآوری بیماری طولانی‌مدت نادیا گلچین ادامه داد: «هرچند مدت‌ها دچار بیماری بود ولی هرگز گلایه‌ای نکرد. همه اندوخته‌هایش را هزینه درمان کرد اما با مناعت طبع و آبروداری زندگی کرد.»

میرعلائی ادامه داد: «ائمه می‌گویند به حساب خود برسید، پیش از اینکه به حسابتان برسند. خانم گلچین انشاء الله جزو آمرزیده شدگان درگاه خداوند است. به ویژه اینکه در این ماه عزیز که ماه مهمانی خدا است، از دنیا رفتند.»مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی حج واجب و بستر بیماری را دو عامل آمرزیده شدن افراد دانست و اضافه کرد: «ما اینجا جمع نشده‌ایم که خودنمایی کنیم، جمع شده‌ایم هنرمند خوب بزرگ و انسانی را بدرقه کنیم. مسیر هنرمندانه این نیست که همکار هنرمندان را در بیمارستان چشم به راه بگذاریم برایش شماره حساب معین کنیم و دیگران را تشویق کنیم که برایش پول بریزند.»
 

وی با انتقاد از عملکرد بعضی از هنرمندان برای تامین هزینه درمان همکاران بیمارشان افزود: «پیگیری برای تامین هزینه‌های درمان خیلی مهم است، اما شرایط باید تغییر کند تا کسانی که با آبرو زندگی می‌کنند، بی‌اعتبار نشوند. باید چند تا از سردمداران هنرمند و مسئول ما مرده باشند که ما برای هنرمندی در حد و اندازه‌ی خانم گلچین شماره حساب بدهیم. اینها برای خودنمایی است، وای بر ما!»
 

میرعلایی یادآور شد: «ممکن است این بیماری برای تک تک ما پیش بیاید ما هم باید مسیری مثل خانم گلچین طی کنیم. او جهاد کرد و تمام زندگی‌اش را خرج بیماری‌اش کرد، اگر می‌خواهیم برای یکدیگر کاری کنیم باید آبرومند باشد.»

احمد میرعلائی در پایان صحبتش از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جواد شمقدری معاون امور سینمایی و شجاعی مدیر صندوق حمایت از هنرمندان، درگذشت نادیا دلدارگلچین را تسلیت گفت و ادامه داد: «خانم گلچین در ماه مهمانی خدا از دنیا رفتند و ان شاء الله قرین رحمت هستند. همیشه باید برای عاقبت به خیری همه دعا کنیم.»

در ادامه فاضل جمشیدی هنرمند موسیقی به نمایندگی از خانه موسیقی ضمن تشریح آشنایی‌اش با نادیا دلدار گلچین گفت: «از زمانی که نهادهای مدنی تشکیل شده‌اند تا کنون دریافته‌ایم یکی از معضلات مهم هنرمندان ما که این همه درباره‌اش صحبت می‌کنیم، بحث خدمات درمانی و اجتماعی است.»

او با یادآوری شرایط دشوار نادیدا دلدار گلچین در طول دوران درمانش خاطرنشان کرد: «در این شرایط بود که فهمیدم معضلات بسیار بزرگی داریم که بدون کمک دولت و نهادهای مدنی حل نمی‌شود.»

جمشیدی با تاکید بر لزوم افزایش کف بیمه هنرمندان متذکر شد: «کف بیمه هنرمندان بسیار پایین است و دولت و مجلس باید آن را دست کم سه برابر افزایش دهند که امیدوارم نهادهای مدنی این مطالبات را از دولت بگیرند.»

او با اشاره به تلاش‌های ایرج راد مدیرعامل خانه تئاتر برای حل مشکلات درمان هنرمندان بیمار ادامه داد: «شاهد بودم آقای راد شخصا پشت در اتاق مسئولان نشست و سنوات نادیا دلدار گلچین را گرفت، این‌ها لازم است اما کافی نیست. نظام تامین اجتماعی درمورد هنرمندان باید تغییر کند. اگر نتوانیم این تغییرات ایجاد کنیم همچنان دچار مشکلاتی مشابه می‌مانیم.»بعد از سخنان فاضل جمشیدی، خانواده نادیا دلدارگلچین بر تابوت این هنرمند گردهم آمدند و با او وداع کردند.

سپس پیکر این هنرمند در میان اشک‌های پدر و مادر، دو دختر و دخترعموهایش به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد.

آخرین بیت شعری که منیژه گلچین در بدرقه دختر عمویش خواند این بود:

شرح این هجران و این خونه جگر این زمان بگذار تا وقت دگر

مجلس یادبود نادیا دلدار گلچین روز شنبه 28 مرداد ماه از ساعت 16 تا 17:30 در مسجد نور واقع در میدان فاطمی برگزار می‌شود.

ایرج نوذری ‌،اکرم محمدی‌، فلور نظری‌، فریده صابری‌، شکرخدا گودرزی‌، فاضل جمشیدی،‌ سارا اسکندری‌، داریوش اسدزاده‌ و ... از جمله هنرمندانی بودند که در مراسم خاکسپاری نادیا دلدار گلچین حضور داشتند.
 

5858
 

30 دیدگاه
 • هوشنگ
  پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 17:30:17
  پاسخ
  282 4

  خدا رحمتش کند

 • بدون نام
  پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 17:31:52
  پاسخ
  214 3

  خدایش بیامرزد

 • بدون نام
  پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 18:09:20
  پاسخ
  134 4

  روحش شاد

 • امير
  پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 18:11:00
  پاسخ
  154 3

  هيجگاه بازي خوب ايشان در سريال 3در4 را فراموش نمي كنم ..........روحش شاد و يادش گرامي...

 • مهدی
  پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 18:14:45
  پاسخ
  145 3

  بی خبر از هم خوابیدن چه سود؟ بر مزار مردگان خویش نالیدن چه سود؟ زنده را تازنده است باید به فریادش رسید. ورنه بر سنگ مزارش آب پاشیدن چه سود؟. گر نرفتنی خانه اش تا زنده بود. خانه صاحب عزا خوابیدن چه سود؟ گر نپرسی حال من تا زنده ام. گریه و زاری و نالیدن چه سود؟ زنده رادر زندگی قدرش بدان. ورنه مشکی از برای مرده پوشیدن چه سود؟ گرنکردی یادمن تا زنده ام. سنگ مرمر روی قبرم وا نهادن ها چه سود؟..

 • کرمانی
  پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 18:34:13
  پاسخ
  93 4

  سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز مرده آنست که نامش به نکویی نبرند

 • الهام
  پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 20:39:35
  پاسخ
  22 1

  هرگز نمرد ان که دلش زنده شد به عشق>>>ثبت است در جریده ی عالم دوام ما<<<<<<<<<<<

 • امير
  پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 21:02:38
  پاسخ
  29 3

  نميدانم علي صادقي امروز اومد يا نه ولي در اون سريال بسيار خوب نقش مادر علي صاذقي را ايفا كرد....در اون سريال ما را شاد كرد خداوند روحش را شاد كند

 • mohammad
  پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 21:07:26
  پاسخ
  22 2

  روحش شاد.بازيگربزرگ وتوانمندي بود كه واسه هميشه ازبين مارفت.به خانواده محترمش تسليت ميگم.

 • Hassan
  پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 21:10:28
  پاسخ
  19 2

  روحش شاد همیشه از بی توجهی مسولان نسبت به بیماری اش گله مند بود ولی چه سود که به جایگاه ابدی پیوست

 • بدون نام
  پنجشنبه 26 مرداد 1391 - 22:21:42
  پاسخ
  18 1

  خداوند به پدر هنرمند ایشان آقای نادرگلچین صبر اعطا کند.

 • شیرین
  جمعه 27 مرداد 1391 - 01:46:45
  پاسخ
  17 2

  تو سریال 3 *4 خیلی خوب بازی کرده بود... روحش شاد

 • محمد
  جمعه 27 مرداد 1391 - 01:49:27
  پاسخ
  19 3

  يك جوري بازيگري ميكرد كه آدم اصلا احساس نميكرد كه داره فيلم ميبينه و فكر ميكردي حقيقته.در هر صورت همه بايد بريم يكي امروز و ديگري فردا.

 • مانی
  جمعه 27 مرداد 1391 - 01:50:17
  پاسخ
  12 2

  خدا بیامرزه یعنی خدا همه ی ما رو ببخشه و بیامرزه انشاالله.خوشبحال خانم گلچین کاش منم میرفتم ...

  • بدون نام
   جمعه 27 مرداد 1391 - 04:53:28
   9 0

   بله ایشالا خدا همه را ببخشه اما این حرفای ناراحت کننده را نزنید همه مشکلات دارن باید صبور بود دنیا همیشه اینطوری نمی مونه حتما روی خوشش را هم به ما خواهد کرد

 • راضیه
  جمعه 27 مرداد 1391 - 02:50:13
  پاسخ
  13 2

  خدا رحمتش کنه خیلی خوب بود

 • آریو
  جمعه 27 مرداد 1391 - 04:32:31
  پاسخ
  10 0

  خدا بیامرزش بازیگر سنگین و با وقاری بود با بازی عالیش در مجموعه 4 در 3 همیشه در یادها میمونه دل مردم رو شاد کرد امیدوارم خداوند هم روحش رو شاد بکنه.

 • سحر
  جمعه 27 مرداد 1391 - 05:27:53
  پاسخ
  6 0

  روحش شاد.

 • بدون نام
  جمعه 27 مرداد 1391 - 07:05:02
  پاسخ
  10 0

  بنده خدا،چقدر مظلومانه مرد. از قیافش رو تخت بیمارستان معلوم بود چقدردرد داره.خدارحمتش کنه

 • نادر
  جمعه 27 مرداد 1391 - 22:05:56
  پاسخ
  5 0

  خدا رحمتش کند ادم بزرگواری بود برای شادی روحش صلوات

 • فریبا
  جمعه 27 مرداد 1391 - 23:30:09
  پاسخ
  5 1

  روحش شاد.به عقیده من بهترین بازیگر بود خدا به خانوادش صبر بده آرزوی قلبی ماست

 • مهدی
  شنبه 28 مرداد 1391 - 01:53:45
  پاسخ
  6 2

  تسلیت به بازماندگانش شنیدم که چون قوی زیبا بمیرد - فریبنده زاد و فریبا بمیرد - شب مرگ تنها نشیند بموجی - رود گوشه ای زار و تنها بمیرد خیلی غریبانه رفت . نه تو تلویرزیون از بیماریش گفتن نه از فوتش و نه از تشییع پیکرش ولی خدایش با او بود که سعادت زمان مرگ رو نصیبش کرد . خدایش بیامرزاد

 • سارا
  شنبه 28 مرداد 1391 - 15:47:57
  پاسخ
  5 0

  خیلی بابت این خبر متاثر شدم.وقتی میبینم یا میشنوم که یه نفر دستش از این دنیا کوتاه میشه یا اینکه دیگه واسه همیشه با این دنیا وداع میکنه اینکه دیگه تو این دنیا نیست اینکه اگه دلت تنگ شد باید بری بهشت زهرا سر خاکش تا دلتنگیتو برطرف کنی دلم خیلی میگیره.مخصوصا بازیگر با وقاری مثل خانم گلچین.که واقعا حیف بود که اینقدر زود از بین ما بره.خدا به خانوادش صبر عطا کنه....

 • نوشین
  شنبه 28 مرداد 1391 - 21:57:42
  پاسخ
  3 0

  من با این که زیاد بازیگر هارو نمیشناسم ولی وقتی اتفاقی تو اینترنت فهمیدم فوت کردن خیلی ناراحت شدم از چهرشون پیدا بود که انسان خوبی بودن . اصلا باورم نمیشه ... خدا رحمتشون کنه و طول عمر به خانوادشون بده

 • مهلا
  یکشنبه 29 مرداد 1391 - 02:26:48
  پاسخ
  5 2

  زندگی پرزدن خاطره ازبام خیالست وتماشای سکوت یا به اندازه ی یک آمدن ورفتن وتنها شدن است. روحش شادویادش گرامی.

 • ماریاا
  چهارشنبه 19 مهر 1391 - 12:53:55
  پاسخ
  2 0

  خدا رحمتش کنه و به خانوادش صبر بده خیلیییییییییی ناراحت شدم واقعا حیف بود

 • لیلاجون
  یکشنبه 10 دی 1391 - 03:32:51
  پاسخ
  2 0

  روحش شاد و یادش گرامی باد.

 • اكرم
  سه شنبه 17 بهمن 1391 - 13:34:42
  پاسخ
  2 0

  كاش در كتاب قطور زندگي سطري باشيم ماندني نه حاشيه اي از ياد رفتني

 • شیدا
  دوشنبه 3 تیر 1392 - 04:13:41
  پاسخ
  4 0

  خدا رحمتش کنه من هر روز سریال 3در4 میبینم و هر روز یادش میکنیم برای شادی روحش صلوات بازهم تسلیت میگویم.... ببخشید من خبر رو دیر شنیدم..

 • ع ا
  شنبه 10 تیر 1396 - 04:15:13
  پاسخ
  0 0

  روحش شاد و خدا بیامرزتش و همچنین جایگاهش در بهشت ... آمین

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
x