شنبه 5 اسفند 1396
پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 13:26:00 چاپ

مشایی: دیگر طرح کلیتی به نام اسلام جواب نمی‌دهد/ این دو سال به اندازه دو قرن گذشت/باید اسلام مبتنی بر مکتب ایرانی را به جهان معرفی کنیم

سیاست > انتخابات - مهر نوشت:

رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد گفت: دوره جدیدی از اسلام‌گرایی آغاز شده که باید نام آن را دوره مهدویت گذاشت، دیگر طرح کلیتی به نام اسلام جواب نمی‌دهد و شناخت عمومی مردم دنیا از اسلام، به عنوان یک مفهوم کلی بخصوص با توجه به قرائت‌هایی که در برخی کشورها ارائه شده است، منفی می‌باشد، لذا باید اسلام خودمان را که برآمده از مکتب ایران و متکی به اصل اسلام است، به جهان معرفی کنیم و این به معنای این نیست که اسلام را کنار بگذاریم.
به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری جنبش عدم تعهد، اسفندیار رحیم مشایی در دیدار با جمعی از دانشجویان، جوانان و فعالان اجتماعی، با بیان اینکه جمهوری اسلامی در عرصه جهانی ادعاهایی دارد که امروز در تمام دنیا نیز منتشر شده است، تصریح كرد: ادعای ما این است که اسلام در جهان فراگیر خواهد شد و البته آن قرائتی از اسلام که در ایران جاریست از چنین ظرفیتی برخوردار می باشد و حالا که قرار است، پرچم این مکتب از سوی ملت ایران برافراشته شده و جهان را بدین‌سو راهبری نماید، باید اندیشه‌هایمان را در طراز جهانی ارائه کنیم.

مشاور رییس‌جمهور اظهار داشت: امروز مردم دنیا بسیار به یکدیگر نزدیک شده و تقریباً هیچ اندیشه و اندیشمندی نیست که در عرصه جهانی رصد نشود، اما در ایران با وجود برخورداری از افراد صاحب فکر و اندیشه که پرشمار نیز هستند، به دلیل فقدان تبدیل آن به یک جریان فکری نتوانسته‌‌ایم یک مجموعه فکری و اندیشه‌ای برخوردار از قدرت اقناع کافی ارائه کند.

وی با بیان اینکه جهان امروز در دوره تحیر فلسفی بسر می‌برد، تصریح کرد:‌ غرب بیش از 100 سال است که در جایگاه الگو برای دیگر کشورها قرار گرفته و حتی در ایران نیز افراد زیادی هستند که بعضاً بدون آنکه خود متوجه باشند، تحت تأثیر این الگو قرار دارند، اما امروز غرب به لحاظ مدیریتی در عرصه‌های مختلف در بحران بسر می‌‌برد و دیگر توان مدیریت جهان را ندارد.

اندیشمندان غربی به سرعت در حال اصلاح ضعف‌های مکتب فکری خود هستند

رحیم مشایی خاطرنشان کرد: البته اندیشمندان غربی به سرعت در حال اصلاح ضعف‌های مکتب فکری این سامان بوده و به دنبال آن هستند تا یک جریان فکری جدید به راه بیندازند و جمهوری اسلامی تا زمانی که آنها بتوانند این جریان جدید را ارائه کنند، فرصت جایگزینی جریان اندیشه‌ای خود را به جهانیان دارد و اگر از این فرصت استفاده نکند، جهان به سراغ گزینه دیگری خواهد رفت و منتظر ما نخواهد شد.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با اشاره به توان و تبحر غربی‌ها در ارائه و سر و سامان دادن به نظامات فکری باطل خود گفت: اگر مروری در تاریخچه کوتاه نگاه مردم به موضوع همجنس‌گرایی بیندازید، خواهید دید که غربی‌ها چقدر سریع قباحت این موضوع را در نظر مردم جهان ساقط کردند و این مسأله ما را به آ‌ن می‌دارد که برای تبیین نظام اندیشه‌ای و مکتب اسلام ایرانی بیشتر تلاش کنیم.

مشاور رییس‌جمهور با اشاره به اینکه ایران به لحاظ فلسفی و فکری جامعه‌ای بسیار غنی است با نامبردن از فیلسوفانی چون بوعلی سینا، سهروردی، ملاصدرا و فلاسفه و عارفان نامدار دیگر، اضافه کرد: در ایران نتوانستیم، مجموعه فکری باقیمانده از این فلاسفه و عارفان نامی را نظام‌مند کرده و در عرصه‌های مختلف اجتماعی به جریان بیندازیم، اگر نه ایران در حوزه مباحث علوم انسانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

وی اظهار داشت: یک کشور، ملت و یک مکتب فکری صرفاً با نیروی نظامی، فنی و علما و دانشمندان حفظ نمی‌شود، بلکه باید جوشش و تولید فکری داشته باشد؛ جوشش فکر و اندیشه‌ای که انرژی حرکت و تحول به جامعه بدهد.

10 سال دیگر کسانی را که امروز بزرگ به نظر می‌رسند کسی به یاد نخواهد آورد

رحیم مشایی در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به اظهارات برخی حاضرین مبنی بر اینکه حامیان دولت تحت فشار قرار دارند، اظهار داشت: فکر نکنید که این دوره، دوره ما و شماست، کسی برای خود دوره‌ای ندارد. امروز دوره و روزگار امام است، همان امامی که بهار دوران است و بهاری بودن حساب و کتاب خود را دارد و بیش از هر چیز تحمل و صبر می‌خواهد، باید تحمل کنیم، یقین بدانید مشکلات پیش رو محو شده و 10 سال دیگر وقتی نام کسانی را که امروز بزرگ به نظر می‌رسند بر زبان بیاورید کسی آنها را به یاد نخواهد آورد.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد تصریح کرد: پیش از ما کسانی آمده‌اند و خدمت‌هایی به کشور کرده‌اند و البته شعارهایی نیز دادند و مدعی آزادی و دموکراسی شدند، اما به اصول آن ملتزم نبودند، اما شما باید همواره به حقیقت متعهد باشید و آن را بیش از هر چیزی دوست داشته باشید و اگر خلاف این عمل شود، مطمئن باشید دوره شما نیز به سر خواهد رسید.

از قدیم خیلی‌ها به بهار حساسیت فصلی داشتند

مشاور رییس‌جمهور با بیان اینکه دوره شما تازه آغاز شده است، تأکید کرد:‌ چنانکه عاشق برای جلب محبت معشوق به انجام سخت‌ترین کارها روی می‌آورد، در مسیر انتظار حلول بهار نیز باید هزینه پرداخت، اگر چه از قدیم خیلی‌ها به بهار حساسیت فصلی داشتند.

وی خاطرنشان کرد: منتظران بهار باید همیشه بهاری، خلاق و اهل آفرینش بوده و به لوازم آنچه مدعی آن هستند، ملتزم باشند و مثل دیگرانی نباشند که حرف‌های زیبا زدند، اما به آن عمل نکردند. از سوال و انتقاد نیز واهمه نداشته باشید، چرا که سوال، ویژگی جامعه‌ای است که زنده و پویاست.

کسی که آزاد انتخاب نکند راه به کمال نمی‌یابد/ حرمت آزادی واجب است

رحیم مشایی ادامه داد: اصول را فراموش نکنید؛ آزادی اصل بسیار مهمی است که بدون آن کمال معنا پیدا نمی‌کند و کسی که آزاد انتخاب نکند راه به کمال نمی‌یابد. جامعه باید مسیرش را خود انتخاب کند، البته اگر کسی بخواهد جامعه را مخدوش کند، این بحث دیگری است، اما آزادی محترم و حرمت آن واجب است.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با بیان اینکه دوره‌ها می‌گذرند، اما کسانی که به حقیقت پایبند باشند، تمام نمی‌شوند، گفت: امام راحل(ره) درباره انقلاب دو نکته فرمودند و در واقع جغرافیا و تاریخ انقلاب را تبیین فرمودند. امام خمینی(ره) فرمود هر جا ظلم باشد، مبارزه هست و هر جا مبارزه باشد، ما هستیم و این یعنی کل ارض کربلا و نیز فرمود مبارزه تا انقلاب مهدی (عج) ادامه دارد.

مشاور رییس‌جمهور افزود: برخلاف این نظر امام راحل برخی چنین گفتند كه وقتی جمهوری اسلامی مستقر شد، ‌یعنی انقلاب به پایان رسیده و دیگر باید انقلابی‌گری را تعطیل کرده و کشور را اداره کنیم، اما تفکر امام (ره) این نبود و بر مبنای تفکر ایشان جمهوری اسلامی تأسیس شد تا انقلاب اسلامی را مدیریت کند.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در نظام فکری امام خمینی (ره) یك پدیده جاودانه و جهانی است، اظهار داشت: کسانی که مدعی پیروی از افکار امام راحل هستند، باید عملاً این نظر را درک کرده و در رفتار، گفتار و پندار خود متعيّن کنند و صرف اینکه بگویند پیرو امام هستیم، قابل قبول نیست.

آقایان و خانم‌های بهاری در مکتب امام عصر (عج) همه سربازند

رحیم مشایی تصریح کرد: کسی که معتقد به انقلاب اسلامی و پیرو نظام فکری امام (ره) است باید آثار، لوازم و تبعات این اعتقاد را بپذیرد؛ آقایان و خانم‌های بهاری در مکتب امام عصر (عج) همه سربازند و سرباز نیز اگر فرمانده دارد و واقعاً سرباز آن فرمانده است، نگران جیره خود نیست و روحیه کاسبکارانه ندارد، چرا که باید بداند او سرباز کسی است که تأکید کرده ما از وضعیت شیعیان و سربازان خود غافل نیستیم.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با بیان اینکه از زمان پایان جنگ تا امروز، ادعای برخی‌ها خیلی زیاد شده، اما عمل آنها تحلیل رفته، ضمن تأکید بر لزوم عملیاتی شدن باور و گفتمانی که تأسیس نظام جمهوری اسلامی را برای مدیریت انقلاب اسلامی می‌دانست، خاطرنشان کرد: براساس همین باور است که دکتر احمدی‌نژاد هزاران کیلومتر سفر می‌کند تا در مهمترین اجلاس سیاسی جهان از ارزش‌ها، باشجاعت دفاع کند.

گناه بزرگ دولت داشتن نظریه است/ احمدی‌نژاد 30 عضو شورای روابط خارجی آمریکا را ضربه فنی کرد

مشاور رییس‌جمهور گفت: این دولت نظریه دارد و اتفاقاً گناه بزرگ این دولت هم این است که نظریه دارد و اصلاً کسانی که از این دولت احساس خطر می‌کنند، این احساس‌شان ناشی از برخورداری این دولت از نظریه است.

وی اضافه کرد: آیا فکر می‌کنید صهیونیست‌ها از این می‌ترسند که احمدی‌نژاد در یک جمع دانش‌آموزی گفت که رژیم صهیونیستی از بین رفتنی است؟ نه، نگرانی آنها از این است که احمدی‌نژاد و دولتش نظریه دارند و پای این نظریه ایستاده‌اند.

رحیم مشایی به درخواست دیدار اعضای شورای روابط خارجی آمریکا با احمدی‌نژاد در یکی از سفرهای وی به سازمان ملل اشاره کرد و اظهار داشت: اعضای این شورا حدود 30 نفر بودند و هر یک طوری سوالات خود را مطرح می‌کردند که مشخص بود منتظر بودند دکتر احمدی‌نژاد از پاسخ به سوال آنها عاجز بماند، اما این سرباز بهاری، همه آنها را یک به یک نه با امتیاز که با ضربه فنی شکست داد.

همه سلایق باید در انتخابات حضور یابند و هر كس مورد اقبال مردم نبود كنار گذاشته شود

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز سطح فکری جامعه و اساساً منطق در جامعه بسیار رشد کرده و ارتقاء یافته است، گفت: نمی‌دانم نگرانی بعضی‌ها از چیست؛ باید اجازه داد همه سلایق به میدان بیایند و خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهند و آن وقت اگر مردم به هر کس اقبال نداشتند، خودشان او را کنار می‌گذارند.

معتقدیم ولایت فقیه متعلق به 75 میلیون ایرانی و حتی همه مردم جهان است

مشاور رییس‌جمهور ادامه داد: ما مثل بعضی از آقایان از ادامه راه منصرف نشده‌ایم و معتقدیم انقلاب اسلامی و ولایت فقیه این ظرفیت فکری را دارد که به مردم دنیا افق‌هایی را نشان دهد که از سر عشق، معرفت و محبت به آن افق‌ها روی بیاورند؛ ولایت فقیهی که ما می‌شناسیم و تعریفی که ما از آن داریم، متعلق به 75 میلیون ایرانی و حتی فراتر از آن متعلق به همه مردم جهان است.

ولی فقیهی که ما پرچمدار آن هستیم، مهربان‌ترین چهره‌ای است که در دل‌ها و ذهن‌ها نقش می‌بندد

وی اظهار داشت: اگر ولی فقیه شایسته‌ترین فرد برای هدایت جامعه است، تبعیت از او باید جهانی باشد؛ ولی فقیهی که ما پرچمدار آن هستیم، مهربان‌ترین چهره‌ای است که در دل‌ها و ذهن‌ها نقش می‌بندد و نسبت او به همه آحاد جامعه یکسان تعریف می‌شود.

رحیم مشایی تصریح کرد: ادبیات معرفی ولایت فقیه بسیار مهم است و مردم هر تعریفی را از هر کسی قبول نمی‌کنند.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد خاطر نشان کرد: معتقدم شما طلوع انقلابید و جزء زایش‌های انقلاب هستید، آینده بی‌تردید از آن شماست و این راهی لطیف و شیرین است؛ چنانکه عشق شیرین است اما با سختی و تلاش، عجین می‌باشد.

حامیان دولت در طرح آزادانه نظرات خود محدودیت دارند چه رسد به مردم عادی

مشاور رییس‌جمهور با تصریح بر اینکه برای باز کردن راه، جهت حضور اجتماعی مردم کوتاهی شده است، گفت: شما که مستحضر به پشتیبانی و حمایت از دولت و رییس‌جمهور هستید و خود را حامیان وی می‌دانید در طرح آزادانه نظرات خود محدودیت دارید تا چه رسد به مردم عادی.

وحدتی كه با تنزل از اصول شكل بگیرد مایه تفرقه و چند دستگی خواهد بود

وی با اشاره به اینکه امروز جامعه ما به شدت به وحدت نیاز دارد، افزود: البته هرگاه از اصولی که قرار باشد بر مبنای آنها وحدت شکل بگیرد، تنزل کنیم به همان نسبت این وحدت سست‌تر و موقتی‌‌تر خواهد بود و دامنه‌اش نیز محدودتر خواهد شد و اساساً خود باعث تفرقه و چنددستگی می‌شود، چرا که سطح قاعده‌ای که برای آن در نظر گرفته شده در عمل مناسب وحدت نیست.

رحیم مشایی اظهار داشت: برای وحدت باید آرمان‌ها را متعالی نگاه کنیم و اگر کسی بود که ویژگی‌های او با مشخصه‌های آرمانی محدود ما همخوانی نداشت، برخورد قهری نکنیم؛ مواجهه حضرت آقا در سفر به خراسان شمالی و مثالی که درباره پوشش برخی دختران حاضر در جلسه زدند باید برای ما الگو باشد، که اگر کسی برخی مشخصه‌های مد نظر ما را نداشت، چگونه با او برخورد کنیم.

دولت مجبور به سكوت بود چرا كه در فضای غبارآلود مواجهه جریان حق با دروغ قطعا محكوم به شكست است

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در ادامه سخنان خود درباره علت سکوت دو ساله خود که موضوع سوال یکی از حاضران بود، گفت: عده‌ای هستند که هر دولتی را که به پایان کار خود نزدیک می‌شود، مورد هجمه قرار می‌دهند، اما درباره دولت دکتر احمدی‌نژاد احساس کردند که نمی‌شود در طول یکسال آخر کار آن را تمام کرد و به همین خاطر از دو سال مانده به پایان عمر دولت کار خود را شروع کردند.

مشاور رییس‌جمهور اضافه کرد: وقتی این هجمه شروع شد ما دیدیم که امکاناتمان در برابر آنها خیلی ناچیز است، چرا که همه گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب و غیره نیروهایشان را تجمیع کرده بودند و تفاوتی در موضع رسانه‌های گروه‌های مختلف در هجمه علیه دولت پیدا نمی‌شد.

خبرهای متواتر دروغ علیه دولت منتشر می کنند و علیه دولت از افراد اعتراف می گرفتند

وی اظهار داشت: خبرهای متواتر دروغ منتشر می‌شد و از افراد مختلف علیه دولت اعتراف گرفته می‌شد و بقیه هم تحت عنوان مصاحبه این اعترافات را تأیید می‌کردند و فضایی ابهام‌آلود ایجاد شده بود که کاملاً غبارآلود بود و جریان حق قطعاً اگر می‌خواست در چنین فضایی به مواجهه برخیزد، شکست می‌خورد.

محبوبیت احمدی‌نژاد بیش از همه 8 سال گذشته/ طیف وسیعی که طرفدار احمدی‌نژاد نبودند امروز احمدی‌نژادی هستند

رحیم مشایی با تاكید بر اینكه تنها راه پیش روی ما سکوت بود، افزود: البته سکوت به معنای این نبود که ما هیچ کار نکنیم و اگر ارزیابی کنید خواهید دید که محبوبیت احمدی‌نژاد امروز پس از این مسایل بیش از همه هشت سال گذشته است و طیف وسیعی که به دلایل مختلف طرفدار احمدی‌نژاد نبودند امروز احمدی‌نژادی هستند.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد با اشاره به نتیجه انتخابات سال 84 و مجموع آراء حدود 30 میلیونی انتخابات تصریح کرد: احمدی‌نژاد پس از برگزیده شدن به سراغ کسانی رفت که تا به حال رأی نداده بودند و دیدیم که در انتخابات سال 88، ده میلیون نفر به جمعیت کسانی که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده بودند، اضافه شد.

اگر ما نیز مانند دیگران رفتار می‌کردیم مردم از ما منزجر می‌شدند/ این دو سال به اندازه دو قرن گذشت

مشاور رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: اگر ما نیز در فضای غوغاسالارانه دو سال گذشته مانند دیگران رفتار می‌کردیم مردم از ما منزجر می‌شدند، اما درباره این دو سال که به اندازه دو قرن گذشت حرف‌های شنیدنی بسیاری هست که امیدوارم روزی دکتر احمدی‌نژاد آنها را بیان کند.

وی با بیان اینکه اگر دولت پای کار انتخابات بیاید، باید به مردم و همه جهان بگوید که چگونه فکر می‌کند، گفت: در دولت تلاش کردیم از وقوع یک انفکاک جلوگیری شود و سعی شد تلاش برخی برای تفکیک حضرت آقا و دکتر احمدی‌نژاد موفق نشود و از سوی دیگر تلاش کردیم، انفکاک انبوه توده‌های مردم از سیاست و تبدیل آنها به تماشاچی که خطر بزرگی برای نظام و انقلاب است، واقع نشود.

حضرت آقا و دولت به دنبال مشارکت حداکثری مردم در انتخابات هستند

رحیم مشایی افزود: تفاوت منطق رهبر عزیز ما و دولت با برخی دیگر این است که آنها راضی بودند و هستند که مشارکت در انتخابات حداقلی باشد تا خودشان انتخاب شوند؛ در حالی که حضرت آقا و دولت به دنبال مشارکت حداکثری مردم در انتخابات هستند، چرا که نظام جمهوری اسلامی را مستحضر به پشتیبانی ملت می‌دانند.

رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به سوالی درباره بخشی از یک سخنرانی خود مبنی بر به پایان رسیدن دوره اسلام‌گرایی، تصریح کرد: موضوع آن سخنرانی که در زمان حضور بنده در شهرداری صورت گرفته بود، امام زمان(عج) بود، چگونه می‌شود در یک سخنرانی که با محوریت امام زمان(عج) است، سخن از به پایان رسیدن دوره اسلام‌گرایی مطرح شود.

منظورم از پایان اسلام گرایی پایان دوره کسانی بود که امروز در سوریه سر می برند

مشاور رییس‌جمهور ادامه داد: بنده ده‌ها بار بعد از آن سخنرانی کرده و گفته‌ام که دوره کدام اسلام‌گرایی به سر رسیده است. امروز کسانی که در سوریه دیگران را سر می‌برند یا در بمب‌گذاری‌ها می‌کشند نیز فریاد الله‌اکبر سر می‌دهند و دم از اسلام‌گرایی می‌زنند. منظور بنده در آن سخنرانی به سر رسیدن دوره چنین اسلام‌گرایی‌هایی بود.

وی خاطرنشان کرد: حرف بنده این است که دیگر زمان آن به سر رسیده که هرکس به طور کلی دم از اسلام بزند و بویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دوره‌ای جدید آغاز شده که هرکسی نمی‌تواند در آن مدعی اسلام‌گرایی شود. آیا امروز در جمهوری اسلامی می‌توان اسلامی را که عربستان، ترکیه، مصر و قطر، مدعی آن هستند، تأیید کرد؟

دوره جدیدی از اسلام گرایی آغاز شده كه نامش مهدویت است/ دیگر طرح کلیتی به نام اسلام جواب نمی‌دهد

رحیم مشایی گفت: دوره جدیدی از اسلام‌گرایی آغاز شده که باید نام آن را دوره مهدویت گذاشت، دیگر طرح کلیتی به نام اسلام جواب نمی‌دهد و شناخت عمومی مردم دنیا از اسلام، به عنوان یک مفهوم کلی بخصوص با توجه به قرائت‌هایی که در برخی کشورها ارائه شده است، منفی می‌باشد، لذا باید اسلام خودمان را که برآمده از مکتب ایران و متکی به اصل اسلام است، به جهان معرفی کنیم و این به معنای این نیست که اسلام را کنار بگذاریم.

/2727

مطالب مرتبط
52 دیدگاه
 • محسن
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 14:05:01
  پاسخ
  194 589

  ظاهراكسي نيست جلوي نظريه پردازيهاي آبكي رحيم مشايي رابگيرد.اسلام مبتني برمكتب ايراني يعني چه؟ اسلام دين الهي است. مراقب باشيدمنافقين هم التقاط فكري داشتندوهزينه هاي زيادي به ملت واردكردند.

  • بدون نام
   پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:45:09
   87 12

   به نظرم یعنی اسلامی که با خلق و خوی ایرانی ها سازگار باشد نه اسلام عقب مانده عربی منظورشان است. حالا درسته دین الهی است . اما در طول سالها تغییراتی داشته است. به نظرم طبق قانون اساسی آزادی بیان حق مسلم ایرانی ها است. ایشان هم به کسی توهین نکرده اند و اینکه بگوییم التقاط و فکری و از این حرف ها ، یعنی داریم این حق را سلب می کنیم. اندیشه آزاد است و نمی توان اندیشه را در بند کرد

  • بدون نام
   پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 18:10:45
   21 57

   دوره خاتمی صحبت گفتگوی تمدن ها بود و کنفرانس های وحدت اسلامی و نزدیکی شیعه و سنی. بعد از 8 سال رابطه سیاسی با همسایه های سنی و جنگ شیعه و سنی در سوریه و عراق و شیعه هراسی در مصر و عربستان فقط این نظریه اسلام ایرانی جناب رحیم مشایی رو کم داره برای تکمیل

  • بدون نام
   پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 19:28:48
   43 16

   چقدم منفی خوردی

  • اداک
   پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 23:26:38
   40 7

   دوست عزیز درسته اسلام دین الهی است اما هر دینی در طول تاریخ به برداشتهای مختلف دچار میشود مثل شیعه سنی طالبان و... در برابر همه این برداشتها باید برداشت خود از اسلام را مشخص کرد و بیان کرد که چه اسلامی مورد نظر ماست؛ اسلام فقهی اسلام روشنفکری دینی یا اسلامی دیگر . توجه داشته باشید که با پیشفرضهای مختلف میتوان به نتایج مختلف از یک متن رسید . تفاوت اسلامی که در ایران فعلی اجرا میشود و اسلامی که مورد نظر طالبان است و یا اسلامی که مردم مالزی میشناشند از همین تفاوت پیشفرضها ناشی میشود. پس این حرف حرف عجیبی نیست هر چند اقای مشایی در بیان این حرف منطقی نوعی تمامیت خواهی را چاشنی این سخن کرده و خواسته تمامی اسلام در ایران را به عنوان مکتب ایرانی معرفی کند در حالیکه که گرایشها ی مختلف دینی در ایرانهس

  • امیر
   جمعه 13 اردیبهشت 1392 - 19:02:07
   4 2

   حق با شماست در مورد وجود برداشت های مختلف از اسلام و تفاوت پیشفرض ها که منجر به تفاوت برداشت ها میشه اما برای معرفی برداشت خودمون از اسلام میتونیم به طور جزئی در مورد مصادیق اون هم در اجلاس ها و با متفکرین صحبت کنیم مثلا در اجلاس های حاشیه ای اون کنهرانس های وحدت اسلامی که دوستمون گفتن یا غیر مستقیم در محصولات فرهنگیمون عرضه کنیم به مردم. وگرنه برچسب مکتب ایرانی زدن به اسلام و عرشه مستقیمش تنها منجر به ایجاد حساسیت و سوء برداشت میشه مثل همون مصادیقی که دوستمون گفتن

 • نعمت
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 14:13:15
  پاسخ
  450 167

  نمی دانم چرا مقامات اجرایی ما بجای پاسخگویی به مسائل جاری کشور ، در مباحث فلسفی و دینی ورود پیدا می کنند و پاسخگوی عملکرد خویش نیستند و با دیدگاه توهمی به دنیا و دین می نگرند ، اصلا جایگاه این صحبتها در دولت نیست، در حوزه و دانشکده های علوم انسانی است ، یک سئوال صریح از دولت دارم تورم کمر شکن فعلی محصول عملکرد کیست؟ آیا تحریم ها اثر گذار است و اگر پاسخ مثبت است شعارهای منحط قبلی در اینخصوص چه بود ؟

  • بدون نام
   پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:32:25
   30 67

   تورم کمر شکن بشه و قیمت ها سر به فلک هم که بکشه من به آقای مشایی رای میدهم . از ایشان خیلی خوشم آمده است. زنده باد مکتب ایرانی

  • بدون نام
   پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 16:21:53
   55 8

   داداش تحریم رو هرکی یه جور اثر میذاره!!! رو مشایی هم اینجوری :))

  • امین
   پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 18:45:58
   15 42

   عزیزم این تفکر و دید انسان به دنیاست که در نهایت منجر به یک عمل می شود این اقا با این همه انحرافات تفکری که دارد نمی دونم جامعه را به کجا می بره؟

 • محمد
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 14:57:10
  پاسخ
  422 126

  صحبت هاش جالب بود . اميدوارم جنجال به بار نياره اين حرف ها

  • بدون نام
   پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:56:19
   25 8

   به نظرم کیهان هم زمان با مشایی مطالبی رو گفته که گویا کیهان خبر داشته مشایی در باره مکتب ایرانی میخواد حرفی بزنه واقعا عجیب نیست! یا خبرنگار یک روز زودتر با آقای مشایی مصاحبه کرده و این مصاحبه ایشان لو رفته یا با جاسوس بازی دست کیهان افتاده یا اینکه همینطوری کیهان رد میشده گفته در باره مکتب ایرانی هم مطلبی بنویسیم که خیلی خیلی بعیده. مگر اینکه قائل باشیم خود آقای مشایی با کیهان هماهنگ کرده!!!!!!

  • بدون نام
   پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 20:47:28
   48 10

   ایشون حرفای منطقی دررابطه بااسلام زدن.

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 14:57:36
  پاسخ
  192 250

  اخیرا افضات سردار بی سنگر؛اسفندیار سپاه اما زمان!!!زیاد شده! احیانا قصد کاندیداتوری دارن ایشون که هی رخ می نمایند؟:|

  • ایرانی
   پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 18:28:55
   31 7

   از کجا فهمیدی می خواد کاندید بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • سعید
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:16:16
  پاسخ
  53 17

  خیلی جالبه، همین آقایونی که سالهاست تو یه جبهه بودند حالا همه علیه هم شدند. آقای مشایی مردم هنوز سال 88 رو فراموش نکردند و شما و آقای احمدی نژاد و کلیه همکارانتون رو خارج از اصولگرایان نمی دونند. اینکه امروز باهم به مشکل خوردید دلیل نمیشه که ما گذشته را فراموش کنیم. ما همه شما رو (چه اصولگرایان، چه احمدی نژادی ها) ریشه گرفته از یک مکتب می دونیم و هیچ فرقی میانتون نمی بینیم.

  • بدون نام
   جمعه 13 اردیبهشت 1392 - 18:33:52
   6 1

   از طرف خودت صحبت کن

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:33:57
  پاسخ
  55 24

  از احمدی نژاد خوشم نمیاد،ولی کم کم داره از این مشایی خوشم میاد. خداوکیلی دمش گرم،خیلی شهامت داره این حرفا رو میزنه. زنده باد ایران و ایرانی.ما ایرانی مسلمان هستیم،نه وهابی سعودی. علما هم اگه فکرمیکنن میتونن جواب اینو بدن بیان بحث کنن،چرا الکی شلوغش میکنند،این بنده خدا که حرفی نمیزنه. هرکسی که مخالف بود رو نباید زد

  • سجاد
   جمعه 13 اردیبهشت 1392 - 06:26:44
   13 62

   عزیزم ما مسلمان ایرانی هستیم اسلام بر ملیت ما ارجحیت دارد ما هرچه داریم از اسلام است

  • ناصر
   یکشنبه 15 اردیبهشت 1392 - 01:38:55
   2 7

   زنده و پایدار باد اسلام

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:43:37
  پاسخ
  59 16

  مردم ديگه با سيلي هم نميتونن اين صورت رو سرخ نگه دارن . شكم گرسنه نه مكتب ميشناسه نه ايران و نه چيز ديگه .

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:43:38
  پاسخ
  53 7

  دیگه همه میدونن این جور صحبت کردن از ایران صرفا ارزش انتخاباتی داره. وگرنه تو این 8 سال اینجوری کمر به تخریب میراث باستانی به خصوص آثار پیش از اسلام نمی‌بستن!

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:49:58
  پاسخ
  63 2

  اگر بگوییم غرب در بحران است . پس الان دقیقا ایران با این اوضاع اقتصادی و سیاسی کجا قرار دارد؟ یکی به من جواب بده

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:50:53
  پاسخ
  44 3

  همه سر کاریم-درست بشو نیست

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:51:20
  پاسخ
  29 7

  منطقی بود لذت بردم

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:52:14
  پاسخ
  43 2

  اگه دولتهاى قبلى به شعار ازادى عمل نكردن شما هم عمل نكردين قبل انتخابات اقاى احمدى نژاد گفت مشكل امروز ما موى دخترهاى مگه بعد كه رأى اوردن همه مشكلات شد بد حجابى

 • سجاد
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 15:52:22
  پاسخ
  45 6

  حرفاشون قشنگه ولي فقط قشنگه ؛ همين ... /

 • مسعود
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 16:12:19
  پاسخ
  9 49

  این چی میگه ؟ اطلاعات کمی در مورد دین اسلام داره اگه دوران اسلام بگذره یعنی بهائیت یعنی طالبان یعنی حجتیه درسته یعنی لیبرالیسم درسته یعنی جمهوری ایرانی

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 16:31:23
  پاسخ
  47 4

  ای کاش احمدی نژاد به جای 30 نفر آمریکائی تورم را ضربه فنی می کرد

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 16:35:40
  پاسخ
  51 8

  مکتب ایرانی رو اساس پایه ام. خفه شدیم از بس مکتب غیر ایرانی و ضد ایرانی به خوردمون دادند.

 • مصطفي
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 16:37:45
  پاسخ
  25 16

  خدا آخر عاقبتمونو بخير كنه.

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 16:44:40
  پاسخ
  34 5

  میشه لطفا بفرمایید نظریه ی دولت چی هست که این طور جهان منتظر اداره شدن با این نظریه ست. محبوبیت دکتر با این استقبالهای گرم مردم سمنان و اصفهان و آذربایجان و ... هم که واقعا حسادت برانگیزه همه دنیا ضربه فن شدن. شماهم منتظر انتخابات نباش که ببینی نظر مردم در موردت چیه نامه های مردم رو بخون که حتی نمیخوان پا تو شهرشون بذاری.

  • بدون نام
   جمعه 13 اردیبهشت 1392 - 18:17:55
   2 0

   زدی به هدف خیلی خوب بله حرف بزنه اپسیلون محتوا نداره حرفاش

 • میناوند
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 16:58:36
  پاسخ
  13 24

  به نظرم اقای مشاهی نتونست درست صحبت کنه ، تا حدودی با حرف هاشون موافق بودم ولی منظورم این حرفشون رو نفهمیدم "اسلام مبتني برمكتب ايراني" ، دین اسلام مرز ها ، رنگ پوست ، نژاد ، زن و مرد نداره ، اسلام یک دین هست نه یک کشور !

 • گفتار نیک
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 16:59:06
  پاسخ
  38 3

  مایلم بدانم نظر ایشان بعنوان مشاور راجع به دروغ چیست و آیآ ایشان در جهت ضرورت پرهیز از دروغ هم دارای نظریه هستند و به مریدان خود یاد اوری میکنند؟

 • سينا
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 17:01:34
  پاسخ
  30 7

  فريب اين حرف ها را نبايد خورد اين حرف ها هم براي فريب كاري است در تاريخ ايران و اسلام از اين حرفا زياد ميزدن ولي وقتي به قدرت ميرسيدن...

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 18:11:52
  پاسخ
  22 8

  با نظرات ایشان فارغ از اینکه عضوی از دولت احمدی نژاد است موافقم

 • محمود
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 18:20:57
  پاسخ
  25 1

  در هر صورت هرکس باید بتواند نظرش را بیان کند ومردم هم باید ازاد باشند که کدام را بپسندند.

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 18:43:13
  پاسخ
  24 23

  اسلام متعلق به همه ی انسانهاست اسلام متعلق به هیچ نژاد و قوم وقبیله ای نیست اسلام مطلق هستش و هیچ قسمتی ازون نسبی نیست،چون حقیقته مطلق و کلام خداست یکبار اسلام رو به شیعه و سنی تقسیم کردن بسه نزارین حالام با مرزهای جغرافیایی تقسیمش کنن اسلام ایرانی اسلام ترکیه ای اسلام عربستانی اسلام مصری ..... مشکل از تقسیم بندی های اسلام نیست مشکل از عدم درک صحیح اسلام هستش که پیامبر(ص)اون رو با شعار برادری و برابری معرفی کرد کلمه اسلام ایرانی تاسف باره بنده از حرفهای آقای و اکثر نامزدهای دیگه فقط حرفهایی رو مشنوم که اصلا تو حوزه وظایف ریاست جمهوری نیست تقسیم بندی اسلام هیچ ربطی به مشاعی نداره و بر عهده مراجع و علما و متخصصین شریعت هستش درودبر همه ی انسانهای آزاده چه ایرانی چه مسلمان چه عرب چه عجم

  • رضا
   شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 23:05:04
   0 0

   ایران یعنی فقط (ایران)

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 18:43:43
  پاسخ
  11 8

  جریان فکری نیازمند به چندین نفر نظریه پرداز و عالم دارد. و اصولا این کار خارج از حوزه اجرایی کشور میباشد. حالا مشخص شده که در این هشت سال دولت بجای اینکه تلاش خود را در کاری که به آن محول شده انجام دهد مشغول چه کاری بوده است

 • حسن
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 19:19:53
  پاسخ
  18 14

  دور از همه هیاهوها : اصلا ایشان فهمید خودش چه گفت ؟ مثلا دوره اسلام اولیه نیست دوران جدید مهدویت است و ما باید اسلام ایرانی داشته باشیم و آقا و خانمهای بهاری در مکتب امام زمان همه سربازند یعنی چه ؟؟؟؟ البته شکم سیری در این مملکت از اصول فلسفه بافتن است...

 • سعید
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 19:28:19
  پاسخ
  11 27

  این نظریه ها دقیقا پازل آمریکا و دشمنان اسلام را پر می کند... یعنی اختلاف انداختن بین سنی و شیعه... یه جایی هم گفته بود در فضای غبار آلود حق وارد میدان نشود که شکست می خورد ،واقعا مضحک و مسخره بود، اگر قرار باشه حق در فضای غبارآلود و تاریکی شکست بخوره که میشه همون باطل!!!

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 20:08:31
  پاسخ
  22 4

  از یک جهاتی راست میگه بنده خدا!! الان توی دنیا ما را مسلمان می دانند طالبان و القاعده را هم مسلمان می دانند!! باید به یک نحوی بین فرقه های منحرف و اسلام واقعی خطوط قرمزی کشیده بشه!!

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 20:15:57
  پاسخ
  44 1

  " اگر ارزیابی کنید خواهید دید که محبوبیت احمدی‌نژاد امروز پس از این مسایل بیش از همه هشت سال گذشته است " کاملا حق با ایشونه. خود من هر وقت میرم خرید و یا هر بار که از فرط گرونی از برآوردن خواسته بچه 8 سالم عاجز میشم همینجوری عشقم به آقای رئیس جمهور فوران میکنه...

 • عباس فرد
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 20:37:54
  پاسخ
  21 7

  با اینکه مطمئن هستم این مطلب را قرار نمی دهید ولی باز هم برایتان می نویسم که : هر فردی بدون پیش زمینه این مطالب را بدون اینکه بدان از چه کسی نقل شده بخواند بی شک به این پی خواهد بود که او از نزدیکان جریان فکری امام خمینی ره است و اینهمه هجمه و سر و صدا فقط بخاطر اینه که این حرفها از سر زبان ادمهایی در می آید که احتمالا رقیب جدی آقایان در انتخابات ریاست جمهوری هستند.بنده بعنوان یک شهروند معتقدم که اگر هم جریان نزدیک به دولت رای بیاورد همین اقایان مثل الان ایقدر سنگ سر راهشان می گذارند مثل الان که اجازه هر حرکتی را از آنان در جهت رشد و پیشرفت جامعه می گیرند

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392 - 20:39:07
  پاسخ
  6 26

  درطی این نظریه پردازی با یستی به این آقا جایزه بدهند ازاینکه که با انحاء مختلف خودش را یک آدم صاحب فکر و...... معرفی کند ازتمام حرف امام یک کلمه میزند وخودش را باحضرت آقا دریک ردیف قرار میدهد وانگار نه انگار که مردم مستضعف درزیر بارگرانی که به دلیل بی تدبیری ( انشاا... که این باشد ) دارند له میشوند بی ثباتی قیمتها حتی درکوچکترین مورد مصرفی روزانه مردم خودش را نشان میدهداینهمه حضرت آقا حرف زدند ..... محبوبیت بیشتر را هم بایستی از استقبال مردم درطی این سفرهای انتخاباتی مشاهده کرد اگر واقعا سرباز امام هستی!!!!!!!!!! لطف کنید برای وحدت ،سکوت اختیار کنید وباقیات صالحات بنده خدا آقای احمدی نژادرا وزروبال نفرمایید،

 • امیر حسن
  جمعه 13 اردیبهشت 1392 - 11:18:53
  پاسخ
  12 9

  این قبیل سخنان زیبا تخصص برخی سیاسیون در ایران است. سخنانی خالص و مطابق منطق و شرع مقدس اما نمی دانیم چرا از دولتی که تحت امر مستقیم این آقا است بیشترین قانون شکنی تاریخ دولتهای پس از انقلاب و بی نظمی اقتصادی را شاهد بوده ایم. ماه دوم سال است هنوز لایجه بودجه امسال که باید آذرماه پارسال تقدیم مجلس می شد مسکوت مانده. بزرگترین اختلاس های تاریخ ایران در این دولت مدعی مبارزه با فساد و بگم بگم واقع شده و در حال وقوع است. خسته شدیم ای حرفهای فلسفی و رفتار دگرگونه .

 • بدون نام
  جمعه 13 اردیبهشت 1392 - 11:31:57
  پاسخ
  13 9

  منطقی صحبت کردند ؟!

 • بدون نام
  جمعه 13 اردیبهشت 1392 - 13:58:29
  پاسخ
  14 9

  اگه منطقی و اگاهانه قضاوت کنید به نتایج در خشانی از حرفهای رحیم میرسید.

 • lمهدی
  جمعه 13 اردیبهشت 1392 - 14:46:33
  پاسخ
  23 6

  از این سخنان پوپولیستی روشن شد که رحیم واقعا استاد محمود است

 • بهرام
  شنبه 14 اردیبهشت 1392 - 04:32:33
  پاسخ
  2 0

  اقای مشایی تقاضامیکنم شما فیلم مناظر30 نفراز اعضا شورای روابط امریکا با اقای احمدی نژاد بدون سانسور با زبان اصلی و ترجمه فارسی زیرنویس از تلویزیون ایران پخش کنید انوقت خود مردم تشخیص میدهند کی کی را ضرب فنی کرده تقاضا دوم من ازشماکه مراد محمود هستید این است بعداز14سال کاراجرایی اقای احمدی نژاد (3سال استانداراردبیل_ 3سال شهردارتهران_8سال دولت نهم ودهم) که تمام اورگانها وقوای نظام بصورت تمام قدازایشان حمایت کردند حاصل دستاورد این14سال دریک میزگرد تلویزیونی زنده باحضوراساتیدوکارشناسان مجرب وآگاه مردمی غیروابسته مورد نقد وچالش قرار گیرد انوقت افکارعمومی بهترین قاضی برای تشخیص اینکه کدام یک از طرفین این مناظره ضربه فنی شدند

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x