جمعه 27 مهر 1397
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 12:52:00 چاپ

یک روحانی متفاوت / سفری به فردوس

وبلاگ > جعفریان، رسول - اوایل اردیبهشت ماه 1392 سفر یک روزه‌ای به شهر فردوس داشتم. یادداشت‌هایی تهیه کردم و پس از بازگشت اندکی تکمیل کرده آن را تقدیم می‌کنم. نکته مهم آن یادی از یک روحانی متفاوت است که پس از زلزله سال 47 شهر اسلامیه را در سال 1349 بنیان گذاشت.

 

میشل فوکو در باره زلزله طبس در سال 57 و ده سال قبل از آن زلزله فردوس و ساختن شدن شهر اسلامیه، در کتاب «ایرانیها چه رویایی در سر دارند»، در همان آغاز و زیر عنون ارتش: زمین وقتی می لرزد (ص 9) می نویسد:

در حاشیه دو کویر بزرگ ایران که مرکز ایران را فرا گرفته اند زمین این روزها لرزیده است. طبس و چهل دهکده از میان رفته است. درست ده سال پیش از این، [1347] فردوس در همین ناحیه از صفحه زمین محو شد، اما روی این زمین ویران شده دو شهر، به چشم و همچشمی هم، از زمین سبز شد. انگار در ایرانِ شاه، یک مصیبت نمی تواند تنها به یک تولد نو منجر شود. یک طرف شهر دولتی است، شهر وزارت مسکن و مقامات عالیه، اما کمی آنسوتر صنعتگران و کشاورزان هم، به رغم همه برنامه ریزیهای رسمی، شهر خود را ساخته اند: با هدایت یکی از روحانیون پول جمع کرده اند، زمین را به دست خود کنده، و ساختمان ساخته اند، آبراهه ها و چاهها راه راه انداخته اند و مسجدی بنا کرده اند. از همان روز اول هم پرچم سبزی برافراشته اند. شهر جدید اسلامیه نام دارد. روبه روی حکومت و بر ضد او. هنوز ده سال نگذشته است.....

 

 

دیروز اول اردیبهشت 1392 در دفترم در دانشگاه بودم که شنیدم پدر دوستم آقای حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمد مهدی معراجی درگذشته است. بیش از بیست روز بود که در بیمارستان امام رضا (ع) بستری بود. به پاس دوستی بیست و اندی ساله و رفاقت صمیمانه‌ و همراهی های فراوانش، تصمیم گرفتم برای تشییع و فاتحه به شهر فردوس بروم. برای شهر بیرجند که 195 کیلومتر فاصله تا فردوس دارد، بلیط گرفتم. یکی دو نفر از دوستان هم بودند. ساعت یازدهم و نیم صبح بیرجند رسیدیم. سواری گرفته به فردوس رفتیم. آنجا دریافتم که باید به شهرک اسلامیه برویم که شش کیلومتر با فردوس فاصله دارد. وارد شهر شده و اخوی آقای معراجی به استقبال آمده ما را به منزل برادر دیگر ایشان علی آقا که همراه و همکار پدر در این سالها بوده بردند. در آنجا برای بنده گفتند که اسلامیه شهری است که پس از سال 1347 که در فردوس زلزله آمده و گویا در این زلزله حدود هزار نفر کشته‌ شده‌اند، ساخته شده است. گفتند که بانی این شهر که نوعی باغ شهر است و منحصر به فرد، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین علیرضا دانش سخنور [1300 ـ 1379] است. وی این شهر جدید را به بهترین شکل مهندسی کرده، موتور برق آورده، شبکه آب لوله کشی تأسیس کرده و شهرداری مردمی درست کرده، درمانگاه ساخته و شهر را برای سالها اداره کرده است. در حال حاضر تمام مردم خاطره های خوبی از وی دارند. به دنبال وقایعی که در اواخر سال 57 در فردوس رخ داد، ایشان به مشهد رفت و دیگر به فردوس برنگشت. آقای دانش  سال 1300 به دنیا آمده و سال 79 درگذشته است. دکتر یاحقی در کتاب «آن سالها» و سید علی موسوی گرمارودی در مقاله‌ای با عنوان سفرنامه مانندی در باره سفر به طبس مطالب جالبی در باره ایشان دارد. باقر پرهام هم همان موقع تحقیقی در باره زلزله فردوس داشته که به صورت تصادفی با آقای دانش آشنا شده و مطالب مفصلی در باره ایشان در آن نوشته بود. آقای معراجی گفت که آن زمان من می دیدم که ایشان دایما رفت و آمد به مدرسه آقای دانش که به نام مکتب مفید نامگذاری کرده بود، داشت. نوشته به زبان فرانسه بود که دست من بود و دادیم به کسی که ترجمه کند.
در هر حال در باره آقای دانش و اقدامات وی در فردوس و تاسیس شهر اسلامیه که الان 6200 نفر جمعیت دارد می شود یک کتاب نوشت. یادگار ایشان جناب حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی دانش است که در حال حاضر از مدیران کارآمد و موفق در تشکیلات آقای حجت الاسلام و المسلمین مصباح در مشهد است. حضرت آقای مصباح در مشهد از علمای این شهر و کارهای آخوندی مفصلی دارد. بیفزایم که مرحوم آقای حاج عبدالرحیم معراجی هم داماد مرحوم دانش یعنی شوهر خواهر ایشان بودند. حضرت آقای معراجی هم داماد خود مرحوم دانش هستند.
آنچه بنده در این شهر ضمن تشییع جنازه و مجالس فاتحه و ملاقات‌ها از زبان مردم در باره مرحوم دانش شنیدم، نشان می دهد که وی یک روحانی بَلَد بسیار موفق بوده و طرح های جالبی برای زندگی مردم داشته است. برای مثال در ورودی شهر تابلویی نصب کرده بوده با عنوان «به اسلامیه شهر کار و نشاط خوش آمدید». زمانی هم که دولت در زلزله فردوس برای هر خانه ای هشت صد تومان داده، وی از مردم خواسته است تا پول دولت را در مؤنه زندگی مصرف نکرده و همه پولشان را روی هم بگذارند و درمانگاهی برای شهر بسازند که این کار را کرده‌اند. او این کار را با کمکهای بیشتری که از مردم گرفته انجام داده است. مهم نقشه شهر اسلامیه است که خودش انجام داده و خیابان اصلی و کوچه ها بسیار مووزون است. درخت کاری مفصلی که با کمک طلبه ها در پیش از انقلاب در حایشه این خیابان انجام داده همچنان یادگاری است که آن را مشاهده کردیم. حکایت مبارزه وی با زنبورهایی که یکی دو سال به محصولات باغات خسارت می‌زد و مردم آزار می‌دیدند و حتی یک نفر در اثر نیش این زنبورها درگذشت، بسیار جالب و در عین حال لطیف است. حمله زنبورها به شهر آن هم زبنورهای درشت به قدری شدید بوده که بسیاری از محصولات انگور از میان رفته و آزار و اذیت فراوانی برای مردم ایجاد کرده است. هیچ نوع روشی برای مبارزه آنها وجود نداشته و دولت نیز نتوانسته اقدامی بکند. آقای دانش پولدارها را جمع کرده مبلغی گردآوری کرده سپس اعلام کرده است هر کسی دو جنازه زنبور تحویل بدهد، یک ریال می گیرد. مردم  بویژه دانش آموزان دبستانی و دبیرستانی از هر سمت به جان زنبورها افتاده اند و جنازه ها را تحویل چند طلبه در مدرسه داده پولشان را گرفته می رفتند. بعد هم اعلام کردند که اگر کسی شانه زنبورها را بیاورد دو تا سه تومان برحسب اندازه می گیرد. در این زمینه نیز فعالیت جدی شده و ظرف مدتی ریشه زنبورها از شهر کنده شده است! از مبارزه ایشان با آفت ملخ نیز یاد می شد.
تشییع جنازه پدر آقای معراجی ساعت چهار بعد از ظهر شروع شد. جمعیت انبوهی آمده بود. واقعا زیاد. از آنجا به قبرستان دارالسلام رفتند. این هم قبرستان ویژه اسلامیه است. در آنجا در اتاقی دفن شد. به حسینیه برگشتیم. یک مراسم نیم ساعته بود که با تلاوت قرآن و روضه خوانی تمام شد. بعد از آن برای دیدن شهر رفتیم. خرابه های زلزله فردوس همچنان در بخشی از شهر باقی است. واقعا وحشتناک بوده است. با این حال چون زلزله در روز بوده، تلفات آن زیاد نبوده است. به علاوه روز قبل از آن در دشت بیاض زلزله بوده، مردم آمادگی داشته و مراقب بوده‌اند. به دیدن مسجد کهن شهر رفتیم که شبستان قاجاری آن ویران شده و در سال گذشته خاک برداری شده که ستونهای کلفت و دایره وار از زیر خاک درآمده است. صحن اصلی مسجد کهن این شهر که باید یادگار دوره سلجوقی ها و شاید قبل از آن باشد، پایدار بوده و بخش های ویران شده آن همان سال 48 بازسازی شده است. اینجا مسجد جامع شهر بوده است و دو محراب دارد. یکی مستقیم و دیگری زاویه سمت چپ. می گفتند که این اصلاحی بعدی است. شاید شیخ بهایی یا زمان کرکی. هرچه هست بر اساس قبله نمایی که روی سایت نجومی و فلکی نشان می دهد و تنظیم روی گوگل ارث است قبله زاویه‌دار درست است نه مستقیم.

 رسول جعفریان

تنها کتیبه مسجد قاجاری و مربوط به سال 1228 است. مشابه این دو قبله را در مسجد حوض سیدی که آن هم مسجد قدیمی با بازسازی جدید است، دیدیم. در بخش قدیمی شهر دو مدرسه علمیه علیا و حبیبیه هم بوده که هنوز هست. اینها را زمانی آقای دانش احیاء کرده و دارای طلبه بوده است. در زلزله این بخش شهر، منهای این مدارس ویران شد و اصولا کسی در این اطراف نماند. ولی بناهای جالبی است. قرار شد فردا دوباره برای دیدن اینها بیاییم. در فاصله ای دور از قبرستان شهر یعنی حدود صد متر آن سوتر قبرستان بهاییها بوده که در سه چهار سال گذشته از میان رفته و گفتند برخی از تصاویر آن هنوز روی اینترنت هست. بخش قبرستان بهاییها کاملا از بین رفته است. این شهر یکی از مراکز اصلی بهایی ها بوده و زمانی بیش هشتاد خانوار بهایی بوده که آقای دانش با آنها مبارزه سختی داشته و بساطشان را جمع کرده است. فردوس آب گرمی هم دارد که در فاصله حدود بیست کیلومتری شهر است. شب ساعت نه به آنجا رفتیم. ساعتی در آب بودیم و برگشتیم. شام خورده استراحت کردیم.
صبح سه شنبه تا حوالی ساعت نه، مشغول کارهای نوشتنی و ایمیل‌ها بودم. ساعت نه به حسینیه رفتم و تا ساعت ده در مجلس فاتحه نشستم. امام جمعه شهر هم آمد که کرمانی است. قبل از او یک روحانی به نام آقای حسینی مقدم امام جمعه بوده که ایشان را هم در آنجا دیدم. اینجا هم اختلافات آخوندی کم بیش هست. آقای حسینی مقدم تلاش کرده تا صاحبان زمین مصلای شهر را که می گفتند غصبی است راضی کند و موفق شده است. در ضمن تلاش داشته است تا مدرسه علمیه مرحوم آقای دانش را در اسلامیه که یکی از روحانیون آن را فروخته بود! باز گرداند. توفیقی هم به دست آورده اما همچنان نیمه کاره مانده است. الان هم مدرسه طلبگی شهر دست پسر آقای فردوسی پور است و اختلافاتی با امام جمعه قبلی بوده است. همین طور بر سر مدیریت مدرسه حبیبیه.

ساعت ده دو ماشین از دوستان به همراه آقای معراجی و اخوی کوچک ایشان و نیز دایی ایشان آقای حسین سخنور برادر مرحوم آقای دانش سخنور راه افتادیم. ایشان که همیشه همراه برادر بوده اشاره کرد که شهر اسلامیه برای این درست شد که آقای دانش به متدینین گفت که روی خرابه های شهر قدیم نمانند، زیرا پس از زلزله، ملکیت زمینها معلوم نیست و بسیاری از وارثان مشخص نیستند. جایی که الان اسلامیه شده به باغ‌های نیمه راه معروف بوده و آقای دانش اینجا را برای شهر جدید معین کرد. ایشان گفت: وقتی شهر اسلامیه درست شد، هیچ خیابانی به اسم پهلوی ها نداشت. یک خیابان را همان موقع به اسم سید جمال الدین گذاشته‌اند که هنوز مانده است. از محلی که آقای دانش مدرسه علمیه ساخته رد شدیم. گفتند که اینجا چهارده اتاق به نام چهارده معصوم رو به قبله داشت. آقای معراجی هم اینجا طلبه شده بود. الان آنجا را فروخته‌اند و همین جاست که بر سر آن منازعه است. کنارش هم کتابخانه بوده که بازسازی شده و الان در اختیار اداره ارشاد است. بنای درمانگاه را هم دیدیم. شگفت از زمانی که ساخته شده، یعنی 48 تاکنون هیچ تغییری نکرده است. شهر اسلامیه همین یک درمانگاه را داشته و هنوز دارد. آقای معراجی می گفت مرحوم دانش اینجا بلندگو گذاشته بود و در شبها مردم را برای کار ترغیب و تشویق می کرد و گاهی هم اشعار حماسی شاهنامه را با صوتی زیبا می خواند که مردم با شوق و ذوق بیشتری کار می‌کردند. آقای شیخ حسین گفت که فردوس مهم ترین مرکز بهائیان در این نواحی بود و شخصی به نام شاه خلیل الله رحمانی که قیافه‌اش مثل حسینعلی بهاء الله بود رئیس این هشتاد خانوار بود. آنها در مجالس مسلمانها هم شرکت می کردند و کسی از جزئیات بهائیت خبری نداشت و حتی وصلت هایی هم با مسلمانان کرده بودند. این شاه خلیل الله یک کلاه سفید هم بر سر می گذاشت که یک قبه بلوری وسط آن بود. می گفتند رهبری بهائی های ایران در اختیار وی بوده و نامه هایی از حیفا برای وی می‌آمد که همان امضاها و مهرهای بهایی در اطرافش بود. [در سایتی که در باره ابراهیم رحمانی پسر وی بود، دیدم که نوشته است که یک صد لوح از طرف بیت العدل برای وی صادر شده بوده و شهر فردوس از طرف آنها به عنوان فاران نامیده شده بوده است] آقای دانش که آمد از طرف آقای بروجردی وظیفه داشت که جلوی بهائیان را بگیرد. روزی مجلس ختمی در مسجد جامع فردوس بود، گویا فاتحه آقای آذرمین. آقای دانش طلبه های خودش را که هفتاد نفری می شدند همراه خودش به مجالس می‌برد. دیده بود چهل پنجاه نفری از بهائیان هم هستند. در این وقت یک بهایی که چایمی خورد، ناگهان چایی از دستش افتاد و ریخت روی فرش. آقای دانش گفت این نجس است. دستور داد فرشها را برداشته از وسط بازار بردند که تطهیر کنند. این اولین بار بود که مردم بحث نجس بودن بهایی ها را شنیدند. بعد از این بود که به مردم گفت با اینها مبارزه منفی کنند اما با خشونت برخورد نکنند. مردم با اینها معامله نمی کردند، کار کارگری برای آنان نمی‌کردند پس از مدتی بخش مهمی از آنها به محله سعد آباد مشهد رفتند. گروهی هم مسلمان شدند. آقای دانش کتابهای بهایی را داشت و برخی از متن ها را حفظ بود که هنوز یکی از اینها به نام آقای پسیان و پدرش مسلمان شده بود و چند سالی است فوت شده، گفتگوی آقای دانش با پدرش را به یاد داشته که بر سر این بود که باب نوشته بود که زن و مرد ازدواج کنند که بچه دار شوند و اگر نشدند زن می تواند به مرد همسایه مراجعه کند! یک آسیای آتشی بود که متعلق به بهایی ‌ها بود و مسلمانها هم به آنها مراجعه می‌کردند. در این باره هم آقای دانش گفت که مردم برای آرد گندم به آنجا نروند. یکی از بازاری‌ها را هم تشویق کردند که آسیاب را از آنها بخرد. آقای دانش می گفت که مبادا کار تندی انجام شده و مثلا خانه آنها آتش زده شود که این کار در شأن مسلمانی نیست. این رفتار باعث ریشه کنی بهائیت از فردوس شده و الان حتی یک خانواده بهایی هم در این شهر نیست. [در همان متن که در باره ابراهیم رحمانی بود، آمده که وی که فرزند شاه خلیل الله بود. در  دهه چهل مجبور به ترک فردوس و رفتن به فریمان و از آنجا به مشهد شد].
از آنجا به سراغ مدرسه علمیه علیا رفتیم که گاه به اشتباه اولیاء هم خوانده می‌شود. مدرسه ای که زمانی توسط مرحوم دانش سخنور آباد شده است. آن زمان میان محلات مسکونی فردوس بوده. اما وقتی زلزله آمده همه آن اطراف خراب شده هرچند آسیب جدی به این مدرسه و مدرسه کنار آن که نامش حبیبیه است نرسیده است. یک مدرسه قدیمی شاید از اواخر صفوی یا اوایل قاجار. آقای یاحقی نوشته است که مدرسه مزبور از سال 1235 است. از هر زمان هست، بی اندازه زیباست. میان مدرسه یک گودال بزرگ منظم و آجرکاری که حوضی وسط آن است. حجرات اطراف. واقعا زیبا. در اینجا آن زمان یعنی قبل از سال 47 هفتاد هشتاد طلبه بوده که برخی از آنها همراه ما در اینجا بودند و خاطراتی داشتند. آقای شیخ حسین دانش داستان شیرینی اینجا نقل کرد. گفت طلبه ای بود که خیلی بهره ای از هوش و ذکاوت نداشت. وقتی زودپز تازه آمده بود، رفته بود بخرد، دیده بود گران است. گفته بود این که کاری ندارد. یک حلب که قبلا پنیر در آن بود گرفته بود و مواد لازم را در آن ریخته و درش را بسته بود و گذاشته بود روی آتش. آمده بود پیش ما صحبت می‌کرد. یک مرتبه صدای انفجاری برخاست! حدس بزنید چه شد. تمام سطح و سقف اتاق پر از گوش و نخود شده بود.

روحانیونی که در مدرسه جمع شده بودند و اکثرا حدود شصت سالی سن داشتند، نقل کردند که آن زمان، آنان اوائل طلبگی را سپری می‌کردند و آقای دانش هر روز صبح قبل از آفتاب تمام طلاب را جمع می کرد و در یک صف رو به قبله می‌ایستادند و دعای امام سجاد علیه السلام را «سبحان من لایعتدی علی اهل مملکته» را با هم و با آهنگی زیبا می‌خواندند.
در کتاب کوچکی با نام «تاریخچه فردوس»‌ از آقای نقوی پاکباز (که خودش آدمی روشنفکر و حتی متهم کسروی زدگی هم بوده) در باره مدرسه علیا و فعالیت های آقای دانش در آن چنین آمده است: این مدرسه را مرحوم میر علی بیک در سال 1230 ساخته است و موقوفه زیادی ندارد و اکنون مرکز طلاب علوم دینی که آقای شیخ علیرضا سخنور دور هم جمع کرده می‌باشد. تشکیلات هیئت ابوالفضلی هم در آنجاست. در این مدرسه کتابخانه ای است موسوم به نجفی که دارای 1200 جلد کتاب می باشد. کتابخانه مدرسه حبیبیه هم 400 جلد کتاب دارد. چند سال پیش آقای سخنور در اراضی مدرسه حبیبیه و مدرسه علیا که وصل بهم و در جلوی هر دو مدرسه واقع است، باغی زیبا به نام باغ علمی احداث کردند. در تسطیح اراضی باغ مردم فردوس بتشویق آقای سخنور هشت هزار عمله و 600 زوج گاو کار و مبلغ 73000 ریال نقد برایگان کمک کردند. و هم اکنون 12000 متر مربع زمین درخت کاری شده است. در کار تسطیح این باغ طلاب دوشا دوش کارگران کار می‌کردند. هدف اصلی آقای سخنور و برنامه کلی مدرسه مبارزه با جهل و فقر است. طلاب هر روز صبح به حال اجتماع در صحن مدرسه دعا می‌خوانند. در این مدرسه کارگاه کوچکی دارای وسایل نجاری و بنایی و کفاشی وجود داشته است».

این عبارات به خوبی روحیه مرحوم دانش به عنوان یک روحانی و عالمی که نه فقط به فکر درس و بحث طلاب است، بلکه یک فرد کوشا برای گسترش فعالیت های اجتماعی و حرفه ای است، به تصویر می‌کشد.
کنار مدرسه علیا و با فاصله فقط یک زمین بایر، مدرسه حبیبیه است که مدرسه‌ای ساده‌تر است، هرچند می‌گویند از قرن دهم است. آقای یاحقی آن را از سال 911 دانسته است. این دو مدرسه کنار هم است. بیرون این مدرسه را سیمان کاری کرده اند. با دیدن این دستکاری وحشتناک، دل آدم کباب می‌شود. سقفش را هم ایزوگام کرده اند که وقتی از بام مدرسه علیا به آن نگاه کردم، آتش به جانم افتاد. خدا را شکر که داخلش سالم مانده است. اکنون چندین طلبه دارد و گویا باز سر مدیریتش دعواست. قطعا نیمی از زیبایی و معماری مدرسه علیا را نداشت، اما آنجا هیچ طلبه ای نیست. گویا صبحت بوده مدرسه علیا را موزه کنند که امام جمعه قبلی اجازه نداده است. مجسمه هایی هم آورده بودند که برده‌اند. داستان زنبورها را هم طلبه ها نقل کردند. آقای معراجی می گفت من خودم حاضر بودم. 

وقتی زلزله آمده این محلات همه ویران شد. آقای دانش که شهر اسلامیه را ساخت، همانجا مدرسه علمیه درست کرد. بیفزایم که بعد از انقلاب هم مدرسه ای در فردوس ساخته شده که هفتاد هشتاد طلبه دارد. آن زمان فردوس چهار یا پنج محله بوده. اینجا که مدرسه علمیه است، محله میدان بوده. محله تالار، سردشت و سادات و عنبری نام محلات دیگر است. خرابه های سردشت را هم امروز دیدیم. یک تپه بزرگ از خرابه‌های زلزله. وقتی زلزله آمده، خیلی از مردم که دستشان به دهنشان می رسیده به مشهد رفته‌اند.. یک روحانی در اینجا بوده به نام حجت الاسلام آقای رادمرد. او هم قصد رفتن به مشهد را داشته است. مرحوم دانش به ایشان می‌گوید وقتی اینجا سالم بود، کنار مردم بودیم، الان چرا باید به مشهد برویم. او هم می ایستد و با هم تلاش می کنند تا منطقه را بسازند. در واقع، در زلزله سال 47 منزل آقای دانش هم در فردوس ویران شد، اما در زادگاه خود منزلی داشت که خراب نشده بود. این منزل در روستا ـ و فعلا شهر ( آیَسک) بود که در 22 کیلومتری فردوس قرار دارد. روزهای اول خانواده خود را به آن منزل فرستادند، اما وقتی دیدند که مردم فردوس همه در چادرها اسکان کرده اند ایشان هم خانواده خود را به فردوس آورد و در چادر اسکان دادند. چون می خواست مثل مردم زندگی کند. ایشان تا زمانی که همه مردم به خانه های نوساز نرفتند در همان چادر زندگی می‌کرد. در جریان کشیدن برق هم، تا وقتی آخرین خانه برق‌دار نشد، اجازه نداد که برق به خانه خودش وصل شود.

برادر آقای دانش گفتند: مدتی بعد از زلزله برادرم دید که لبنیات نیست. به همراه وی و شخصی به نام آقای واحدی به تهران رفتیم. گاوداری های راه کرج را دیدیم. برگشتیم و 2900 سهم پول از مردم گرفتیم و طی آن در دو مرحله 300 گاو هولشتاینی خریداری کردیم. بعد دو قطار اجاره کرده اینها را به مشهد و از آنجا با کامیون به فردوس منتقل کردیم. من شهر به شهر جلوتر آمده یونجه خریداری کرده به ایستگاه قطار می رفتم و از بالای واگن داخل آن می‌انداختم. تصور کنید آوردن این همه گاو با آن وزن و قیافه چه کار سختی بوده است. بعد اینجا با قرعه به مردم داد. یک پنیر ساز تبریزی را هم آوردیم که ده روز اینجا ماند و ساختن پنیر را به مردم یاد داد. این فکر مرحوم آقای دانش بود. از این قبیل داستانها فراوان گفته شد و واقعا حس کردیم آقای دانش با چه روحیه و اخلاصی کار می‌کرده است.
نزدیکی ساعت دوازده به خانه برادر آقای معراجی، یعنی علی آقا برگشتیم. آب قنات بلده از جلوی خانه آنان در دو جوی که در انتهای خیابان به هم نزدیک می شود، می گذرد. این آب تاریخچه مفصلی دارد که هم آقای یاحقی در باره آن در کتاب فردوس نوشته و هم برادر دیگر آقای معراجی مستندی در باره آن که ساخته که از شبکه چهار هم پخش شده است و نسخه ای را به بنده دادند. نماز را خواندیم و ناهار را صرف کردیم و باز هم مطالبی در باره شهر از زبان اخوی ایشان شنیدم. ساعت دو به طرف مشهد به راه افتادم. شش بعد از ظهر بود که به مشهد رسیدم.
آقای معراجی با فرزند مرحوم آقای دانش، جناب آقای شیخ مهدی دانش سخنور که در حال ساکن مشهد و در خیابان آبکوه در یک فرعی هستند که خانه مرحوم آقای سید جلال الدین آشتیانی فیلسوف در همان کوچه بوده و به نام ایشان هم نامگذاری شده، هماهنگ کرده بودند. بنده مستقیم به منزل ایشان رفتم. بعد از آن صحبت‌ها علاقه مند بودم ایشان را ببینم و در باره پدر از ایشان بپرسم. ایشان هم گفت که فقط یک بار برای فاتحه پدرش همراه آقای مصباح مشهدی، به فردوس آمده است. ایشان گفتند که پدرشان در سال 1300 به دنیا آمده، و از هفت سالگی قرآن خواندن و از ده سالگی علوم ادبی و دینی را فراگرفته، معمم شده، اما سهام حاکم وقت فردوس، عمامه را از سر او برداشته. پس از شهریور 20 دوسال در بیرجند در مدرسه معصومیه بوده، سپس به مشهد رفته، آنگاه به قم رفته از محضر آیات بروجردی و صدر و خوانساری و مرعشی هم استفاد کرده است. مردم فردوس از آقای بروجردی خواستند آقای دانش را به این شهر بفرستد. ایشان به این شهر آمد و گفتند که من دو چیز را عامل عقب ماندگی این شهر می‌دانم جهل و فقر. از بهایی‌ها هم 84 خانوار در فردوس بودند. طرفداران کسروی هم فعال بودند. ایشان شروع به کار دینی و تبلیغی کردند و به حدی در این کار موفق بودند که سالها دادگاه شهر فردوس عملا تعطیل شده بود. در زمینه آبادانی شهر، ایشان به موازات درست کردن حوزه علمیه و مساجد و حسینیه ها، تشویق به تأسیس شرکت تعاونی کشاورزی و حفر چاه عمیق کردند. حمام خزینه‌ای شهر را به حمام بهداشتی تغییر دادند. کوره های آجرپزی درست کردند که قبلا از شهرهای دور می‌آوردند. اصلاح قنات و مرمت مجاری آب از فاصله سی کیلومتری را دنبال و اجرا کردند. درختچه هایی تهیه و به رایگان در اختیار مردم گذاشتند به طوری که دهها هزار درخت در شهر و اطراف آن کشت شد. قبل از سال 40 ملخ ها از سمت کویر به شهر حمله‌ور شدند. ایشان مردم را بسیج کرد و مدت ده روز در بیرون شهر به صورت جمعی تلاش کرده و ملخ ها را معدوم و خاک می کردند. همان وقت اسدالله علم با هواپیمای سمپاش اقدام کرد که موفق هم نبود و درختان پسته بیرجند طعمه ملخ ها شد. در همان سالها، در شهر بشرویه اقدام به ایجاد آب لوله کشی بهداشتی کرد. این اقدامات زمانی بود که هیچگونه امکانات ماشینی در اختیار نبود. گردنه‌ای که در مسیر مسافران و زایران راه بود، با پتک و قلم و چکش صاف می شد. در حالی که کمک دولتی در کار نبود. در سال 47 زلزله آمد و چند صد نفر یا قریب هزار نفر کشته شد که شهر فردوس هم منهدم شد. ایشان با کمک نیمی از مردم شهر که پانصد نفر بودند، شهرک مستقلی تأسیس کرد و در آنجا به ایجاد شهرداری مردمی، آسفالت معابر، آب لوله کشی، برق، شرکت تعاونی پرداخت. شهر اسلامیه در سال 1349 ایجاد شد. اشاره‌ای به تأسیس این شهر در کتاب ایرانیان چه رؤیایی در سر دارند، و آقای دانش ـ بدون ذکر نام ایشان ـ شده است. ایشان نصف روز در مدرسه علمیه بود و نصف روز کار می‌کرد. پیش از سال 47 شهر فردوس، مدت هفت سال دادگاه نداشت. ایشان در کار دینی به ویژه منبر هم بسیار قوی بود و در مشهد در بیوت علما مکرر منبر می‌رفت. ایشان در نجف و کویت نیز منبر داشتند. ادر مقابل، علما و سخنرانان فراوانی را به فردوس دعوت می‌کرد.
بعد از یک ساعتی که خدمت آقای آقا مهدی دانش سخنور در منزل ایشان در خیابان آبکوه مشهد بودم، حوالی مغرب، حرم مطهر امام رضا علیه السلام مشرف شده پس از زیارت و خواندن نماز به منزل یکی از دوستان رفته، ساعت پنج صبح چهارشنبه به فرودگاه آمده، راهی تهران شدم.

در اینجا متن آنچه میشل فوکو در باره فردوس واقدام آقای دانش برای ساختن شهری جدای از شهری که دولت پهلوی به جای فردوس ساخت را ملاحظه می کنید: لازم به ذکر است که فوکو دو بار در شهریور و آذر ماه سال 5، برای بررسی وضع انقلاب ایران به ایران سفر کرد.

 

رسول جعفریان

 

رسول جعفریان

 

رسول جعفریان

 

رسول جعفریان

 

رسول جعفریان

 

رسول جعفریان

393 دیدگاه
 • فریاد طبیعت
  چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 16:41:15
  پاسخ
  806 31

  با سلام مطلب فوق حقیقتی است شیرین که خاطرات تلخ هجرت اجباری آقای دانش از فردوس در سال 57 را به یاد می آورد.تمام تلاش آقای دانش برای از بین بردن جهل و فقر مردم منطقه بوده که متاسفانه بعد از گذشت چند دهه از هجرت ایشان از فردوس دوباره جهل و فقر به اوج خود رسیده است به گونه ای که در حال حاضر اسلامیه که تنها باغشهر خراسان جنوبی می باشد به دست مسئولین و خود مردم در حال نابودی است. و اکنون این سوال مهم پیش می آید که آیا دوباره دانشی دیگر ظهور خواهد کرد که با از خود گذشتگی سعی در از بین بردن جهل و فقر مردم نماید؟ جمعی از دوستاران طبیعت اسلامیه

  • عاشق حقیقت
   جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 03:15:06
   85 15

   ز بیان حقایقی که در گذر تاریخ دنیای دون ناگفته می ماند متشکرم.

  • عاشق طبیعت
   جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 14:28:36
   24 163

   با تشکر از این برادر یا خواهر فریادطبیعت ، در پاسخ به این نظر فکر میکنم ذکر این نکته لازم و ضروری باشد که ما نباید زیاد سیاه نمایی کنیم، یکی از گامهای مؤثر در توسعه ایجاد راه و جاده است و در این راستا بازگشایی خیابان شهید بهشتی جنوبی که از نظرات حاج آقای دانش بود و اکنون نیز از آرزوهای دیرینه مردم متدین اسلامیه است می تواند گامی مؤثر در توسعه شهر حاج آقای دانش باشد

  • فریاد
   جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 15:36:23
   93 13

   آقا یا خانم عاشق طبیعت: متاسفم از نامی که برای خود انتخاب کردید.عشق منافع شخصی نیست که به همین راحتی تقدس آنرا می شکنید. اولا در انتخاب نام به افکار خود رجوع کرده سپس نامی شایسته و درخور انتخاب نمایید. دوما اگر سندی از حاج آقای دانش مبنی بر این موضوع هست خوشحال می شوم برایم بفرستید. سوما اگر شما سنگ آقای سخنور را به سینه میزنید چرا یک خیابان به نام این بزرگوار ندارید؟ چهارما اگر کارشناسان ما امتداد خیابان شهید بهشتی را غیر ضروری اعلام کنند مطمئن باشید به طور جدی و از مراجع کشوری جلوی این اقدام زیست محیطی را خواهیم گرفت. با تشکر فریاد طبیعت

  • پاسخ به عاشق طبیعت
   جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 15:42:00
   98 9

   با اینکه جای طرح این مساله اینجا نیست ولی اجمالا باید گفت چیزی که شما ادعا می کنید نظر آقای دانش بوده چنین نیست و صرفا ادعای برخی فرصت طلبان است برای رسیدن به منافع مادی شان چون هم با الگوی فکری آن مرحوم سازگار نیست و هم از سوی نزدیکان ایشان رد گردیده! از بین بردن یادگارهای ان مرد بزرگ ( از جمله تخریب بافت شهری اسلامیه) نقطه تاریکی در کارنامه بعضی مدعیان است.

  • بدون نام
   جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 16:04:31
   52 6

   برادر یا خواهر عاشق طبیعت، توسعه ی شهر به ایجاد جاده و خیابان نیست، بلکه به فرهنگ جامعه و تفکر مردمان آن شهر است. هیچ خیابانی باعث زیبایی شهر یا توسعه آن نمی شود، هیچ خیابانی باعث تصفیه و لطافت هوای شهر نمی شود. این کار درختانی است که قطع می شوند! بدانید که اگر نظر مرحوم دانش می بود، این خیابان از هر دو سو محدود نمی شد! از یاد نبرده اید که قسمت شمالی تازه بازگشایی شده است. آقای دانش نظر بر ایجا باغ داشته اند، نه تخریب بی مورد این همه باغ!

  • تدبر
   جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 16:07:31
   53 6

   خطاب به عاشق طبیعت: دوست گرامی اگر به قول شما بازگشایی امتداد خیابان شهید بهشتی جنوبی از برنامه های حاج آقای دانش بوده است .چرا این چنین فرد آینده نگر و روشنفکری باید هیئت ابوالفضلی اسلامیه که به عنوان اولین هیئت مذهبی این شهر است را در مسیر خیابان شهید بهشتی بسازد که پس از چند سال خواسته باشند آنرا تخریب نمایند و حق کسانی را که در این امر مشارکت و از خود گذشتگی داشته اند و حال از دنیا رفته اند را پایمال نمایند. قطعا این تفکر با روحیات سازندگی آن عالم فرزانه مغایرت دارد. پس مطمئن باشید در بازگشایی این خیابان منفعت شخصی افرادی تامین ، حق افرادی پایمال و با از بین رفتن باغهایی با قدمت چندین دهه شهروندان اسلامیه متضرر خواهند شد. الهی و ربی اهدنا الصراط المستقیم

  • یک فردوسی
   شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 03:32:58
   30 10

   با سلام خدمت همه دوستان عزیز چه عاشق طبیعت و چه پاسخ دهندگان . مطرح کردن این مسئله شاید جایش اینجا نیست .بنا بر اتفاق نظر همه دوستان اندیشه بالا و باز مرحوم جناب دانش بر هیچ کس پوشیده نیست . پس سعی بفرمایید این مسائل را داخل جلسات حل بفرمایید و رسانه ای نکنید و از این فرصت در جهت تکریم جایگاه آن روحانی بزرگوار وشاید مظلوم بهره بگیریم . به امید روزی که فردوس و اسلامیه بر تارک ایران اسلامی بدرخشد. دوستدار همه شما.

  • دوست حقیقت
   پنجشنبه 20 تیر 1392 - 11:42:20
   18 2

   احسنتم

  • امیر
   دوشنبه 24 شهریور 1393 - 14:44:23
   16 4

   سلام تشکر از اقای جعفری متاسفانه هستند هنوز ادمهای کینه جوی که دست از مرده این روحانی مظلوم نکشیده اند وکینه ورزی وعداوت تا چه زمانی؟ اری او دنبال اسم نبود پس باشد که ما جاویدان نگاهش داریم

 • از اهالی فردوس
  چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 21:01:08
  پاسخ
  156 9

  باعرض سلام و سپاس از قلم شیوا و رسای جنابعالی که واقعا بردل نشسته و نوشته های دلنشین شما باعث آشنایی بیشتر با شخصیت این روحانی والامقام گشته و از خداوند متعال برای شما سرور گرانقدر طول عمر با عزت و موفقیت و سربلندی در تمامی مراحل زندگیان را خواستاریم.توفیق یارتان باد.

 • امیر
  چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 21:11:49
  پاسخ
  117 10

  بعنوان یکی از شهروندان فردوس، نمیدانم چرا هنوز برخی از افراد به دشمنی با مرحوم دانش سخنور ادامه می دهند؟ آیا زحمات بی دریغ ایشان هنوز برایشان پوشیده مانده؟ کاش خدا به همه ما انصاف بدهد تا از کارهای خوب مردمان قدردانی کنیم.

 • امین
  چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 21:14:58
  پاسخ
  116 15

  از جناب جعفریان برای بیان این مطلب زیبا از تاریخ معاصر ایران تشکر میکنم.و خدا روح آقای دانش و خانواده ایشان را که منطقه جنوب خراسان را از لوث بابیت و بهاییت پاک کرد غریق رحمت بفرماید.

 • بدون نام
  چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 22:23:45
  پاسخ
  90 10

  از مطلب فوق بسیار مسرور شدم که هنوز کم نیستند انسان های ازاد اندیشی که واقعیت ها را بر ای ایندگان ثبت می کنند چقدر ما مردم ارزو داشتیم روزی زحمات این مرد بزرگ وسخنرانی های انسان سازش برای نسل های اینده جمع اوری شود خدا اجرتان دهد این مقاله گوشه ای از زحمات ان ابر مرد فردوسی بود !!!!!!!!!

 • بدون نام
  چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 22:35:45
  پاسخ
  107 13

  با سلام ضمن تشکر از جناب آقای دکتر جعفریان به امید روزی که رو حانیون و مسئولین ما افرادی مانند دانش سخنور را الگو ی خود قرار دهند و ما نیز خدمت خالصانه افرادی چون دانش را قدر بدانیم

 • الف
  چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 22:52:03
  پاسخ
  99 13

  بسیار عالی. امروز در محل کارم این خبر را دیدم ولی نتونستم بخوانم. الان در منزل ان را خواندم و بسیار متشکرم. ایستادگی مرحوم دانش در برار بهاییت و بابیت بسیار قابل ستایش است. خداوند روح پدر شیخ معراجی را هم شاد کند و به حاجی جعفریان نیز عمر طولانی

 • جواد
  چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 23:11:27
  پاسخ
  108 11

  بعنوان یک شهروند واقعا از جناب آقای جعفریان تشکر مینمایم ، مردم امروز ما روحانیونی همچون دانش سخنور را نیاز دارند که امید و نشاط را در کالبد شهر بدمند و خداوند روح دانشمند ارجمند جناب آقای دانش سخنور را غریق رحمت فرماید.

 • محمدرضا
  چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 23:14:30
  پاسخ
  76 10

  دستت این قلم را باید بوسید. کسی که سال هاست با کتاب های شما بزرگ شده

 • وطندوست
  چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 23:24:51
  پاسخ
  124 12

  ضمن احترام به مطلب و دیدگاه شما ، باید بگم چیزهایی که گفته اید قطره ای از دریاست. آنقدر این مرد شگفت انگیز بود که متاسفانه عده ای نخواستند او را ببینند و دلش را شکستند و وادار به مهاجرتی ناخواسته کردند. سالها طول کشید تا مظلومیت او عیان شود ولی چه سود که دیر شد و فردوس از سرمایه ای که می توانست شگفت ترین ها را برایش خلق کند محروم ماند. اگر بخواهید فهرست بیشتری از خدمات این روحانی عجیب، تهیه کنید هنوز خاطره های قدیمی ترهای فردوس خوب یاری می دهد.

 • رضا
  چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 - 23:36:15
  پاسخ
  82 10

  با تشکر از جناب آقای جعفریان که در سفر یکروزه ،چنین نوشته پربار و خواندنی با قلم توانای خود به رشته تحریر درآورده و ماکه از دوستداران آن روحانی عزیز هستیم را به وجد آوردید،منتظر سفر دوباره شما به دیار دانش هستیم

 • بی نام
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 02:45:03
  پاسخ
  85 11

  باتشکر از جناب آقای جعفریان حقایقی را که سالهاست کسی جرات نکرده بیان کند بیان کردید امیدوارم آنهایی که سعی دارند این گفته ها را کتمان کنند ببینند و واقع بینانه نظردهند.

 • مهدی
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 03:28:40
  پاسخ
  80 9

  باعرض سلام خدمت اقای جعفریان سپاسگزاریم ازاینکه گوشه ای اززحمات اقای دانش را برای ما باز گو کردین.منتظر نوشته های بعدی شما از خدمات وجان فدایی های این عالم گرانقدر هستیم

 • mojtaba
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 03:57:27
  پاسخ
  86 10

  قلم روان وبیان شیوای شما صفحه های نا گفته ای از تاریخ فردوس را برای نسل جوان ورق زد،واز گذشته واصیل و عالمان بزرگ و پرکار شهر خود آگاه شدند. از این اقدام شما بسیار سپاس گزاریم.

 • میلاد
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 06:19:29
  پاسخ
  105 10

  و ما مردمان مبارزات دانش سخنور با موهومات وتلاش های او برای زدودن آفت های باغ و باورمان را فراموش کردیم و بر او خرده گرفتیم که بر خلاف دیگران به مبارزات سیاسی برای کسب قدرت وقعی نمی نهد و در جدال برسر کسب قدر،ت فعالانه شرکت نمی کند! فراموش کردیم خدمت هایش را و ناسپاس بودیم و قدرنشناس! با سپاس بسیار از جناب جعفریان که در گزارش تاریخی شان به روشنی، زوال و نابسامانیِ امروز شهرمان و گرفتاری مردمانش با دعواها و ستیزه های بیهوده را هم ترسیم کرده اند، که گفت :دوام دولت اندر حق شناسی است /زوال نعمت اندر ناسپاسی است

 • دشمن دیروز و دوست امروز
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 11:20:35
  پاسخ
  85 9

  با قدردانی و سپاس بی کران از جناب اقای جعفریان واقعا برای خودم متاسف شدم که چرا من اینهمه اطلاعات دقیق درمورد این روحانی متفاوت که همه اورا پدر می نامیدند نداشتم و یک شخصیت بزرگوار با یک سفر یکروزه چنان خدمات و روشنفکری های دانش سخنور را به تصویر کشیده که برای هر قشری خدمات دانش سخنور قابل فهم می باشد. و الان از گذشته ی خود بسیار پشیمانم که چرا با این شخصیت مخالف بودم مگر او چه کرده بود جز خدمت صادقانه و بی منت .چگونه می توانم مرحوم دانش را از خود راضی کنم..........درود برتو رسول جعفریان که با اینکه در این سرزمین بزرگ نشده بودی با یک سفر یک روزه خدمات مرحوم دانش برایت قابل لمس بود ولی من که از بچگی با مرحوم دانش بودم قدرت تشخیص نداشتم و راه اشتباه در پیش گرفتم و الان راه درست را فهمیدم.

  • مهدی
   دوشنبه 1 دی 1393 - 20:05:47
   8 0

   سلام فهمیدن این مطلب و پشیمانی از گذشته خود امیدوار کننده است ولی بهتر آن است انهایی را که هنوز دشمن هستند را به دیگران بشناسانید و در جمع بزرگان رسوایشان کنید.

 • دشمن دیروز دوست امروز
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 11:22:35
  پاسخ
  77 11

  درود برتو رسول جعفریان دست های نگارنده این مطلب را باید بوسید که با این قلم زیبا بیشتر گمراهان و آنانی که در جهل و نادانی مثل من بسر می بردند را از جهل و نادانی نجات داده.

 • ابوالفضل
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 12:03:25
  پاسخ
  91 10

  آقای جعفریان واقعا دمتون گرم. مرحبا به این صداقت ، انصاف و شهامت شما. امیدوارم که در تمام مراحل زندگی موفق ودرپناه حق تعالی و زیر سایه حضرت ولی عصر (عج) سالم باشید چون تاریخ به مورخان منصفی چون شما نیاز داشته ولی کمتر به خود دیده است.

 • مهدی
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 12:23:30
  پاسخ
  123 10

  دانشمند معظم جناب جعفریان عزیز ، ملاقات حضرتعالی در روزهای حضورتان در فردوس و آشنایی با اندیشه هاو آرائ شما بی تردید از برکات جاریه خاندان دانش سخنور و معراجی است صد حیف و افسوس که هنوز بعضی تفکرات پوسیده و بی ارزش کینه توزانه در شهر و دیار ما بر توسعه و عمران شهرمان آسیب می رساند و درود و سلام بر شما و عزیزانی که قدر و ارزش وجودی این بزرگواران را می شناسید . استاد ارجمند ، یاد از این روحانی بزرگوار شاید وظیفه ما فردوسی هاست که صد افسوس در سایه رعب و وحشت بی جا مغفول مانده است. در هر صورت انتشار این مطلب را به فال نیک می دانم و برای حضرتعالی و دوستان بزرگوارتان آرزوی سلامتی و دیدار دوباره در فردوس را دارم.

 • جوان نسل انقلاب
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 12:29:55
  پاسخ
  75 12

  سلام آقای رسول جعفریان از نوشته زیبایتان سپاسگزارم . بنده آقای سخنور را ندیده بودم اما از پدر و پدر بزرگم خدمات ایشان را شنیده ام ، اما در تعجبم چرا این خدمات بیان نمی شود و این حقیقت انتشار نمی یابد. انشاءالله موفق باشید.

 • بدون نام
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 13:00:29
  پاسخ
  67 11

  من منبر این مرحوم را در ایام محرم در شهر مشهد مقدس به یاد دارم و خاطره ای از مکاشفه ایشان را . گویا بعد از همان حوادثی که اشاره شد ناگزیر به مهاجرت به مشهد و پناه بردن به منزل مرحوم آقای حاج آقاحسن قمی رضوان الله علیه شد و شنیدم که کتابخانه اش هم به تاراج رفت و محکوم به بیرون آمدن از کسوت قبلی . . خدای عزوجل ایشان را بیامرزاد و والدین استاد جعفریان را که از این شخصیت های مغفول گه گاه یادکردی می کنند .

  • همان بدون نام !
   دوشنبه 11 فروردین 1393 - 20:19:43
   8 1

   حضرت ایت الله عظمی قمی.

 • محمد
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 13:17:23
  پاسخ
  67 11

  سپاس و ستايش خدا را که انسانهای راست گفتار و راست کرداری اين چنين آفريد . سپاس از کلام حقتان

 • فاطمه
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 13:54:35
  پاسخ
  86 12

  بدین وسیله کمال احترام و قدردانی خود را از بذل محبتها و الطاف خالصانه جناب آقای جعفریان خاضعانه سپاسگزار هستم و اذغان دارم که زبان قدردانی و شکرگذاری تمام و کمال در برابر محبتها و عنایات این بزرگوارقاصر است. دنیای با او بودن به ما نیاموخت که بی او چه کنیم اما وفایش به ما آموخت که محبت های بی منت و بی صدای او را که جاودانه در جان زندگی مان سبز است، فراموش نکنیم.(شادی روح مرحوم دانش سخنور صلوات)

 • سما
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 14:10:39
  پاسخ
  83 11

  شکر شایان نثار ایزد منان که توفيق را رفیق راهم ساخت تا این نوشته بسیار زیبا را بخوانم و بهره های فراوان ببرم. از استاد فاضل و اندیشمند جناب آقای جعفریان به عنوان نگارنده این مطلب کمال تشکر را دارم .

 • بدون نام
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 14:55:37
  پاسخ
  105 11

  استاد جعفریان از اینکه نیم نگاهی به این گوشه کویر انداختید و خاطرات گذشته را یادآوری کردید از شما کمال تشکر را دارم طبق صحبت والدینم اقای سخنور فوق العاده شخصیت باسواد و خوشفکر بود هم در فلسفه اسلامی تبحر داشت و هم در فن شهرسازی که شما بتفصیل انرا بیان فرمودید . به معنای واقعی یک عالم مسلمان بود . باز هم به شهر ما تشریف بیاورید و چه خوب گفت شیخ اجل سعدی نام نیکی گر بماند ز ادمی به کز او ماند سرای زرنگار

 • پشیمون
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 18:27:00
  پاسخ
  84 11

  جناب جعفریان گریستم ما به این انسان عجیب بد کردیم

  • فرزاد
   پنجشنبه 7 فروردین 1393 - 20:59:14
   1 20

   شما اگه آدم بودی همون موقع که زنده بودن هوادارشون بودی نه الآن آقای پشیمون

 • عاشق حقیقت
  پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392 - 23:12:25
  پاسخ
  203 13

  از بیان حقایقی که در گذر تاریخ دنیای دون ناگفته می ماند متشکرم.

 • سروش
  جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 01:09:05
  پاسخ
  65 9

  با سلام خدمت جناب جعفریان چه عنوان زبیایی! چون با این تجربه 33 ساله حیف است دانش را یک روحانی بدانیم، گرچه امروز هم معدود روحانیونی چون او می توان یافت که بجای احساس تکلیف در بچنگ آوردن قدرت به فکر مردمند.

 • ابوالفضل
  جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 03:18:50
  پاسخ
  59 8

  با تشکر از جناب آقای جعفریان و خیل عظیم نظر دهندگان عزیز

 • بدون نام
  جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 03:23:47
  پاسخ
  45 8

  ما در بسیاری از کار ها از جمله در موضعگیری نسبت به افراد گرفتار افراط و تفریط می شویم ، امّا چه خوب است که آدم ها و شخصیّت ها را در هر زمانی آن گونه که هستند شناخته و ارزیابی کنیم تا گرفتار عواقب دنیوی و اخروی نشویم.

 • م.ک
  جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 06:48:01
  پاسخ
  53 9

  مقاله بسیار درخور توجهی است، بویژه عنوانی که برای آن انتخاب شده گویای بسیاری از حقایق ناگفته است.

 • یک فردوسی
  جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 09:15:16
  پاسخ
  17 129

  الحق جزو معدود پژوهشگرانیدکه می توان به اوگفت پژوهشگر! ولی بعنوان یک فردوسی که از قبل با تاریخ نویسی هایتان آشنابودم انتظارنداشتم اینگونه تاریخ بنویسید.حتی درمورد کتابهای تاریخی قبلی هم که از شماخوانده ام دچارشک وتردیدشدم.ازیک تاریخ نویس انتظارنمی رودکه خواننده رابه آن سویی ببردکه خودش می خواهدکه بعدهابگویند:"شرم باداین پیررا". چرااصل قضیه آقای دانش رااینقدرسریع ردشده ایدواکتفاکرده ایدکه: "به دنبال وقایعی که در اواخر سال 57 در فردوس رخ داد، ایشان به مشهد رفت و دیگر به فردوس برنگشت."!!!! چرابه آن وقایع که همزمان انقلاب اسلامی بودهیچ اشاره ای نکرده ای؟

  • بدون نام
   جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 12:22:00
   81 16

   سلام شما بزرگوار که اهل تاریخ هستید و فکر می کنم به آن سالها هم سنتان قد نمی دهد وقایع آخر 57 چه بود ؟ آیا چیزی بجز کینه ورزی شخصی ، گروهی بود ؟ آیا همانها در مراسم تشییع مرحوم سخنور توبه نکرده بودند و نفر اول نبودند؟ آیا افتخار است بنویسیم در دی ماه 1357 خانه و کتابخانه و کتب ادعیه و قران و منابع غنی شیعه و... را آتش زدند ؟ هنوز به دنبال چه هستید ؟ شما را به کجا می برند ؟ بسیار متاسفم؟

  • ناشناس
   جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 13:21:33
   22 7

   نظرتان مبهم است!منظورتان این است که نویسنده غرض خاصی داشته یا اینکه مصلحت ندانسته ؟

  • ناشناس
   پنجشنبه 9 شهریور 1396 - 10:43:51
   7 0

   بله درست میفرمایید ای کاش وقایع سال 57دقیقتر بیان میشد سوختن خانه یک نفر توسط همشهریانش و کسانی که به وی مدیون هستند سوختن چند صد جلد کتابهای دینی و قران کشتن فرزند سی وسه ساله وی که از ان مرحوم دو یتیم ویک بیوه بیست وپنج ساله ماند فراری دادن بیست زن وکودک از خانه مرحوم دانش که بعضی از زنها از ترس بدون چادر به خانه های اطراف گریختند بریدن پستان گاوهای شیرده در حالی که گاوها زنده بودند به جرم اینکه گاوهای مرحوم دانش هستند و البته صدها عمل دیگر که روی چنگیز و چنگیزیان را سفید کرده است گوشه ای از وقایع سال 57بود

 • عباس
  جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 14:38:45
  پاسخ
  107 12

  من بچه یده 70.هستم.و به تاریخ اسلام علاقه ی زیادی داشتم. اما شخصی نیستم که تاریخ اسلامی را چشم و گوش بسته بپذیرم . اما در سال هایاخیر به علت مشاهده ی تحریف در وقایع اتفاقیه در این فصل تاریخ جنوب خراسان که حادث شده ومیشودنسبت به تاریخ اسلام دچارتردید شدم از اشخاص اگاه درمورد این این عالم شیخ علیرضا دانش سخنور حکایاتی میشنیدم و فعالیتهای ماندگار اورا میدیم ولی نمیدانم چرا سعی در مخفی نمودن این فعالیتها و شخصیت اوبودوهست. امابایافتن چنین مطالب فاخر وارزشمندی دانستم که هنوز مورخین صدیق و پرتلاشی همچون دکتر رسول جعفریان در بین ما وجود دارند که تاریخ را انگونه که هست می نگارند نه انگونه که باید. و این مورخ روحانی نظرم رابه روحانیت به کلی دگرگون کرد. و برای این معزالدین سلامتی را خواستارم.

 • بدون نام
  جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 15:32:50
  پاسخ
  40 7

  سلام ودرود بر آقاي جعفريان واقعا مطلب درخور و جالبي بود با وجودي مطول بودن همه را تا آخر خواندم و لذت بردم اگر ممكن است ايميلشان را هم بفرمايند مطالبي دارم كه لازم است به عرضشان برسانم

 • سید
  جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 16:29:18
  پاسخ
  56 9

  باسلام .قلم توانای شمااستادمحترم نشان ازروحی بزرگ واندیشه ای سرشارازدانایی داردحقاکه بایدبشمادست مریزادگفت.درودورحمت خدابرروح بلندومطهرحضرت اقای دانش.

 • ملکزاده
  جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 17:01:12
  پاسخ
  42 7

  عالی بود مو فق باشید وبیشتر ازاینسری مطالب بنویسید

 • مهدی- الف
  جمعه 20 اردیبهشت 1392 - 21:05:18
  پاسخ
  42 9

  با سلام و عرض تقدیر و تشکر از سرور ارجمندم جناب جعفریان . به نظر دوستانی که در این موضوع مطلب گذاشته اند علت توجه همه ما به این مطلب و انعکاس آرا و نظرات چیست ؟آیا وقت آن نرسیده است در فضای مجازی در مورد شهرمان و شخصیتها و بزرگانش بیشتر کار کنیم ؟ اگرموافقید در پاسخ نظرتان را بدهید . تشکر

  • عاشق طبیعت
   شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 14:42:59
   25 8

   با سلام کاملا با نطر شما موافقم به نطر بنده ایجاد یک وبسایت مستقل به نام شهرمان اسلامیه می تواند بسیار مفید باشد

 • علی
  شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 00:59:31
  پاسخ
  44 7

  باسلام و سپاس از تلاش شما برای انتشار این مطالب زیبا و قابل تامل.مطالب زیبا برای آنان که او را می شناختند و قابل تامل برای آنان که نمی خواهند تا نسل امروز او و خدمات ارزنده اش را بشناسند!!در مورد این روحانی اندیشمند می توان کتابها نوشت.حتی می توان به عنوان موضوع پایان نامه های دانشجویان به شخصیت و تفکرات روشنفکرانه ایشان پرداخت تا فرزندان این دیار بدانند که می توان در لباس روحانیت نیز متفاوت بود و علاوه بر نشر دین و تفکرات شیعه به سازندگی و آبادانی پرداخت.

 • بدون نام
  شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 01:08:02
  پاسخ
  23 10

  عاشق طبیعت سلام عزیزم میان گرد من تا گرد گردون تفاوت از زمین تا آسمان است ! اون جاده ای که باعث پیشرفت و توسعه میشه این نیست ! اون جاده ای هست که ارتباط مراکز جمعیتی و صنعتی رو تسهیل میکنه شما یک کم بیشتر مطالعه کن بعد عاشق شو.

 • reza
  شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 02:44:52
  پاسخ
  49 8

  این زیباترین مقاله ای بود که تا اخر خوندم... ممنونم

 • ireza
  شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 02:47:33
  پاسخ
  49 10

  روحت شاد اقای دانش

 • م-ع
  شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 04:45:27
  پاسخ
  77 8

  ایکاش درباره روشنگری های ایشان در مورد تهدید و خطر صهیونیست و مظلومیت اسلام در سال هایی که کمتر کسی به چنین مساله ای توجه داشت می پرداختید که از دید خیلی های پوشیده ماند و ظلم ستیزی و آینده نگری او را نشان می دهد

 • بدون نام
  شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 14:25:23
  پاسخ
  8 155

  با سلام منتقدین محترم عاشق طبیعت به این موضوع پاسخ دهند که تیر گزاریهایی که هنوز آثارش هست و تا چند سال قبل شبکه فشارقوی هم از آنجا عبور میکرد و همچنین سخنانی که شاگردان حاج آقای دانش در مورد زمان آغازساخت هیئت ابوالفضلی مطرح میکنند چه نظری دارند

  • بدون نام
   شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 17:27:57
   5 2

   نظرات را نخوانده اید؟ اشاره نفرمودید شبکه ی فشارقوی به کجا عبور می کرده آنهم از میان باغات؟

  • پاسخ به بدون نام
   شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 21:55:18
   6 2

   با سلام لطفا منظورتون رو از شبکه فشار قوی و سخنان شاگردان آقای دانش واضح بیان کنید

  • فریاد طبیعت
   یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 - 03:06:17
   56 3

   با سلام خدمت دوست عزیز در خیابان 17 شهریور در روبروی باغمنزل کنونی آقای رمزی ترانس برقی بوه که به علت کمبود بار از جلوی هیئت تا درمانگاه در زمان رژیم سابق دو عدد تیر در مسیر نصب شده و برای جبران بار قرار بوده که از ترانس خیابان 17 شهریور استفاده شود که با ترانس گذاری جلوی بهداری این قضیه منتفی و ترانس خیابان 17 شهریور نیز به جلوی موتور آب مینایی منتقل شد و هیچ گونه انتقال انرژی در مسیر این دوتیر صورت نگرفت.

  • بدون نام
   یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 - 03:11:22
   39 80

   با سلام مطمئنا شما در اسلامیه زندگی نمی کنید چون آن دوتیر مذکور کلا سیم گذاری نشده چطور محل انتقال فشار قوی بوده؟ پس لطفا اول تحقیق کنید بعد مسائل را مطرح نمایید.

  • بدون نام
   سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 04:35:59
   5 29

   نظرات رو که نمیخونید، پس مزاحم خوابتون نمی شم. شب خوش

 • تاریخ
  شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 15:58:18
  پاسخ
  55 7

  لازم به ذکر است اولین تظاهرات بر علیه رژیم اشغالگر قدس با شرکت مردم کفن پوش در شهر فردوس در زمان رژیم ستم شاهی برگزار شد، که زاویه ای دیگر از افکار این روحانی متفاوت بود.

 • يک آيسکي
  شنبه 21 اردیبهشت 1392 - 17:07:04
  پاسخ
  56 8

  از بزرگتر هايمان شنيده ايم که او به شدت عليه اسرائيل قبل از انقلاب سخنراني ميکرد يک روحاني در يک شهر دوافتاده چقدر به روز بوده واقعا روحاني متفاوتي بوده و لقب دانش برازنده اوست

 • یک فردوسی
  یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 - 02:44:00
  پاسخ
  14 115

  مطالبی که گفته شدچندان هم برایم نا آشنا نبود. واقعا هم علما تا آن هنگام که زنده بوده اند خدمت گذار مردم بوده و این را از سیره اهل بیت آموخته اند و باید با طرح زندگی آنها الگو معرفی کرد. اما باید توجه داشت اگر بخواهیم انصاف به خرج دهیم همیشه باید همه زوایا را دید. خطاب به آقای جعفریان عرض می کنم مهمترین ویژگیی یک تاریخ نگار امانت داری او در نقل و تفحص واقعیت ها ست. آیا از خود نپرسیده ایدبا همه این خدمات آقای سخنور چرا در اوایل انقلاب چنان اختلافاتی در فردوس بر سر دیدگاه ای سیاسی ایشان در گرفته است؟آقای دانش سخنور را عالمی با اخلاص میدانم اما منصفانه به همه ابعاد زندگیایشان می نگرم. تردیدی ندارم که در بعد سیاسی و فهم سیاسی از سوی ایشان غفلتی صورت گرفت که البته هنوز برخی ادامه می دهند!

  • بدون نام
   یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 - 16:08:17
   89 7

   دوست گرامی نیک میدانید که نگرش سیاسی افراد با هم اختلاف دارد. شما دیدگاه خود را درست می پندارید و دیگران هم نگرش خود را. اما نهایتاً این تاریخ است که درباره ی درست و نادرستی این نگرش ها قضاوت می کند. این مقاله زندگی نامه ی آن مرحوم نیست. به جمله ی آخر خود دوباره نگاه کنید : "تردیدی ندارم ...". شما درباره ی فهم سیاسی خود، مطمئنید که درست ترین دیدگاه را دارید! آیا به دیگران این حق را می دهید که مانند شما فکر کنند؟

  • کامران
   سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 04:56:21
   33 3

   غلام ادبیاتتم فردوسی! «خدمتگزار» صحیحه؛ نه «خدمتگذار». تو رو خدا ببین؛ هنوز املای کلمات رو بلد نیستیم؛ اونوقت اشکال متدولوژیک میگیریم به یک مورخ توانا...

 • شهروند فردوسی
  یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 - 04:10:39
  پاسخ
  36 9

  با تشکر از قلم زیبای شما آقای جعفریان تشکر ما رو در وبلاگمون بپذیرید http://webclass.blogfa.com/

 • محمد از ایسک
  یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 - 13:41:48
  پاسخ
  56 10

  اتفاقا در پاسخ به این شهروند فردوسی باید گفت درستی دیدگاهها و عملکرد سیاسی مرحوم دانش امروز بر همگان روشن شده است این شما هستید که هنوز خواب تشریف دارید . اقای دانش بزرگمردی بود که به مانند مولایش علی علیه السلام افق های دور دست را میدید جلوتر از مردم زمان خود فکر میکرد حیف این بزرگمرد که عمرش را به پای مردم جاهل ان منطقه تلف کرد.روحش شاد

 • لوشجو
  یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 - 15:25:15
  پاسخ
  94 58

  روحت شاد استاد دانش و علم، به امید روزی که همه روحانیون به مانند تو فکر کنند و افراد بی عقل و بی منطق و ناآگاهی که در موردت نظر منفی داشته و دارند از روی زمین محـــــــــــو شوند...

  • بدون نام
   دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 - 02:40:30
   9 41

   عبارت های شما خیلی برایم جالب بود " افراد بی عقل و بی منطق و ناآگاه...از روی زمین محو شود.." اما با روحیه از مرحوم سخنور سراغ دارم این گونه دفاع از خود عین دشمنی می داند. سعه صدر ایشان قطعا ادبیات زشتی که شما به کار بردید را نمی پسندد. ای کاش اگر بخواهیم از شخصیت های بزرگواری مثل ایشان دفاع کنیم بلد باشیم چه بگوئیم. خداوندایشان را رحمت بفرماید.هیچ کس جز معصوم (ع) معصوم از خطا نیست. بسیاری از ابعاد زندگی ایشان برای ما الگوست، اینکه در یک زمینه ای نگاه متفاوت داشته اند به نظر بنده آن دیدگاه خاص اشتباه بوده و چه قدر زیبا می شود در جریانات انقلاب هم ایشان می توانست مسیری را بپیماید که این گونه اختلافات دامنه دار در فردوس پیش نیاید و همه یک دست و هم دل در راستای اهداف ناب اسلام گام برمی داشتیم.

  • ناشناس
   جمعه 26 مرداد 1397 - 19:35:49
   3 0

   اشتباهی منفی شد. بینهایت مثبت

 • محمد
  یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 - 15:47:02
  پاسخ
  40 6

  دوست عزیز فردوسی از نظر سیاسی هر کس ازاد است یک روشی را انتخاب کند و ما باید یاد بگیریم که به نظرات سیاسی هم دیگر احترام بگذاریم

 • مجتبی شهریاری
  یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 - 20:56:46
  پاسخ
  40 7

  90 درصد این متن برام جدید بود!

 • از دوستان
  دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 - 01:49:58
  پاسخ
  9 83

  آقای جعفریان عزیز ازینکه به عنوان یک عالم تاریخ دان به نگارش اوصاف شهر من پرداختید تشکر میکنم ای کاش با رعایت همه جوانب به شرح زندگانی آقای دانش میپرداختید وبا نادیده گرفتن برخی نقاط کور و ضعیف غیر قابل اغماض این عالم دینی در قبال نظام و امام راحل و انقلاب تنها با شرح نقاط مثبت، قلب زخم خوردگان از ایشان را متالم نمیساختید بهرحال ازینکه با قلمی شیوا اسلامیه را معرفی کردید ممنونم

  • بدون نام
   سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 03:48:58
   50 3

   برایم بسیار جالب است. زخم خوردگان ایشان چه کسانی هستند؟ حتی ایشان با بابیت و بهائیت مبارزه منفی کردند و زخمی به آنها نزدند! قلب شما از تفاوت دیدگاه بدرد آمده؟ سیره ی پیامبر را نخوانده اید که با یهودیان چطور رفتار کرده اند؟ احتمالا خودتان را هم مسلمان راستین می دانید! این نقاط مثبت متاسفانه دربرگیرنده ی تمام نقاط مثبت ایشان نبود! قطره ای از دریا بود. نقاط ضعیف را هم شرح دهید که دقیقا چه هستند؟

 • شفیق
  دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 - 02:17:50
  پاسخ
  9 109

  باسمه تعالی باعرض سلام به آقای جعفریان و عرض تأسف عمیق بمناسبت برداشتهای سطحی و چشم پوشی از واقعیتهای غیر قابل انکار توسط شخصیتی که سالهاست بعنوان یک پژوهشگر مطرح است، البته ما این موضعگیری ها را به حساب عدم اطلاع و احیاناً تأثیرپذیری از اطرافیان می گذاریم. ای کاش ایشان در تحلیل زندگی این روحانی متفاوت، اندکی بیشتر تفحص می نمودند. اعتقاد ما این است ( که حتماً اعتقاد جناب جعفریان نیز هست) که نهضت ملکوتی امام راحل ( ره) بزرگترین زمینه ساز ظهور حضرت ولی عصر ارواحنا فداه پس از غیبت آن عزیز تا کنون می باشد. این اعتقاد یک مسأله صرفاً سیاسی نیست که بخواهیم سکولار مآبانه از آن عبور کنیم و بر همین اساس اعتقاد داریم اگر کسی (خصوصاً روحانیون) عالماً و عامداً در تقابل با این نهضت قرار گیرد، از هم لباسی

  • شهروند فردوسی
   دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 - 22:03:14
   26 5

   شما حقیقت هارو بیان کنید لطفا تا ما هم بدونیم؟؟؟؟

  • بدون نام
   دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 - 22:10:01
   66 3

   جناب شفیق دیدگاه شما برای خودتان محترم است ولی از خود نپرسیده ایدکه مر حوم دانش با ان همه کمالات شاید دلیل متقن ی برای خود داشته است عقیده محترم است مگر ایشان وبیشتر علما که نظر متفاوت داشته اند باید به بدترین ها متهم شوند همیشه این سوال برایم بوده وبعد از سی و پنج سال برایم بی جواب مانده است حضرت رو ح الله خوب اندیشیدند وبه مقصد رسیدند بعضی از علما از زاویه ی دیگر به مساله نگر یستند حال باید همه را طرد کرد همه را درباری خواند به خدا انصاف خوب چیزی است سی وچند سال است که دلم برای خودم وشهرم می سوزد که با عقاید افراطی امثال شما هیچ وقت نتوانسته رشد کند وهر جا سخن از دانش بوده با بی مهری امثال کمی از شما مواجه شده مگر قانون اساسی اصل ازادی عقیده را مطر ح نکرده است شما سر باز ولی عصر باشید

  • بدون نام
   دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 - 22:25:55
   54 4

   در ادامه پاسخ به جناب شفیق باید گفت شما سر باز امام زمان باشید مانه در مقابل ان حضرت خواهیم بود نه در پشت سر چرا مانند امامان معصوم عمل نمی کنید که با همه تعامل داشتند وتمام مذاهب با همدیگر ودر کنار هم زندگی می کردند مشکل بزرگ کشور ما همین فکر های افراطی است که از انسان های جا یز الخطا قدیس می سازند وجوانان مارا نسبت به دین سست و مردد کرده اند همه ی بزرگان در زندگی خود دچار اشتباه شده اند کمی دیده بصیر ت داشته باشید ومسایل انقلاب و کرو هک منافقین وتمام بزر گانی که با انقلاب همراه بودند وحال خانه نشین هستند را مرور کنید وبا انصاف در باره مردم قضاوت کنید وعاقبت دانش که با افتخار سر بر استان امام رضا گذاشته را عبرت قرار داده وبیندیشید که او خدایی عمل کرد وخدا در جوار بهترین ها جایش داد !

  • بدون نام
   چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 - 13:56:43
   87 2

   جناب شفیق : انقلابی واقعی مرحوم دانش بود چون در عمل انقلاب کرد نه مثل بعضی انقلاب نماها روح امام راحل رو هم خدشه ار کردن

 • ...
  دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 - 18:38:50
  پاسخ
  34 5

  خدایش بیامرزد.

 • یه کسی
  دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 - 21:04:15
  پاسخ
  7 89

  جای سواله از یک محقق که همه جانبه نگاه نمیکنه!؟اینها همه اش یک روی سکه است آن روی سکه هم خواندنی است؟ همه نوشته ها طبق شنیده های یک یا دو روزه ایشان است که جای سوال است؟

  • بدون نام
   سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 02:16:49
   69 6

   اقای یه کسی !معلومه که مطالعه کردنتون هم مانند نامتون سر سریئ و با اغماض بوده اقای رسول جعفر یان که خدا اورا حفظ نماید مطالب مذکور را با ارایه سند های مختلف از جمله کتاب میشل فوکو که در سطر مطالب قرار داده یا کتاب موسوی گرمارودی ویا جناب مستدام جعفر یاحقی اشاره نموده است این مسایل وتمامی افتخارات حضرت دانش اظهر من الشمس است واحتیاج به زمان زیادی نیست که وقت صرف شود شهر دانش در و دیوارش با انانی که انصاف و اخلاص را سر مشق خود قرار داده اند حرف ها دارد که احتیاج به گفتن من و شما ندارد ان روی سکه را هم همگان می دانند وگذر زمان همه چیز را اشکار کرده و رو سیاهی اش برای بد خواهان ان پیرو راستین مولا باقی خواهد ماند!

  • بدون نام
   پنجشنبه 26 اردیبهشت 1392 - 04:39:00
   3 72

   احسنت بر شما (یه کسی)

  • بی نام
   جمعه 13 تیر 1393 - 13:58:50
   37 0

   اتفاقا از اون روی سکه که خبر دار شدیم بیشتر شیفته ایشان شدیم . روحشان غرق نور.

 • دوربين
  دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 - 22:09:31
  پاسخ
  8 81

  سلام گيرم پدر تو بود فاضل - از فضل پدر تورا چه حاصل پدر ومادر ها چند مشابه تربيت كرده ايم ايا جوان هايمان شيعه واقعي هستند -سربازان امام زمان هستند دوستان بدانيد آقاي دانش عالي بود ولي در گذر روزگار وانقلاب اسلامي اشتباه كرد وبا انقلاب همراهي نكرد ومقصر نيز برادرش بود عبرت بگيريم و عاقبت بخير شويم حق وباطل از خلقت آدم تا قيام قيامت در هر زماني هست- خداوند به همه بصيرت عنايت كند تا در صف حق باشيم - ريشه اين اختلا فات در اسلاميه وفردوس در خارج شهر است به هوش باشيم و متفرق نشويم ما مضي مضي به فكر آيند ه باشيم

  • بدون نام
   دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 - 23:41:02
   58 5

   برای شما نه زندگی نه خدمات و نه بینش هیچ کس مهم نیست!صد البته خیل عظیم مردم شریف که سالانه خدمت ایشان میرفتند و تشییع جنازه پرشکوه ایشان همچنین! حتی درک نکردید درست درجایی که روزی به ایشان ظلم شد در همان مکان خدا و ائمه به پیکر مطهر ایشان عنایت منزل ابدی در قدیمی ترین صحن بارگاه امام رضا را عطا کرد. ولی نه چشم شما می بیند نه گوش شما می شنود چرا که از عقده کینه به توانایی های آن مرحوم پر است.

  • بدون نام
   دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 - 23:53:33
   62 3

   1348 زلزله مرگبار شهر فردوس کاملا ویران شد و چیزی از آن باقی نماند، آقای سخنور که عالم شهر بود بر خلاف نظر رژیم و با مخالفت آنان پیشنهاد داد که شهر جدید در محلی بالاتر از محل فعلی و دشتی بایر بنا شود که بین دو ییلاق وسیع اسلامیه و روستای باغستان بود.در این حالت هم آب و هوای شهر تلطیف میشد و هم شهری بزرگ که بزرگترین شهر جنوب خراسان بزرگ بود پدید میامد. نظر رژیم ایجاد شهر روی زمین های کشاورزی واوقافی بود بنا کند که البته با کمک های مالی رژیم و شه حسین اردنی کار خود را کرد.و جناب سخنور ییلاق اسلامیه که زمینهای آن پک بود برگزید و شهری پویا ایجاد کرد. اولین فروشگاه بزرگ و اولین کاراخانه برق را ایجاد کرد و چندیدن موتور آب باغشهری بوجود آورد 50 سال بعد ایده آنرا داده میشود و این شد منبع عقده ش

  • بدون نام
   سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 03:52:15
   2 41

   خود گویی و خود خندی! عجب مرد هنرمندی ...

  • ف.ح ایرانی
   یکشنبه 15 تیر 1393 - 15:25:59
   45 0

   دوربین عزیز در کدام کشور دنیا با چهره های تاریخی و فداکاری مثل دانش سخنور این گونه رفتار کرده اند که شما ؟ فرهنگ های مختلف دنیا در تلاشند که برای غنی سازی فرهنگشان چهره های تاریخی بسازند . چگونه است که ما ایرانیان سعی در تخریب گنجینه هایمان را داریم. در بدوی بودن ما همین بس تعیین حق و باطل را هم به خداوند وا گذار کنید . چون فکر می کنم نیاز به شریکی برای محکوم کردن بندگانش ندارد

 • نامور
  سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 03:34:19
  پاسخ
  35 6

  اینکه ذیل یک مطلب گزارشی بحث های حاوی اختلاف نظر مطرح شود کاری بی ارزش است و باعث انحراف افکار و دور شدن از هدف اصلی نوشته است و صد البته آغاز کنندگان آن نشان دادند که هنوز تا بلوغ علمی و فکری راه درازی دارند حتی اگر بلد باشند واژه ها را به بازی گیرند،. از نویسنده محترم این گزارش ، به شخصه عذرخواهی می کنم

 • کامران
  سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 05:10:42
  پاسخ
  55 10

  شخصی نقل میکرد عده ای از طلاب جوان و تندرو، اول انقلاب خدمت امام رسیدند و درباره یکی از مراجع به اصطلاح ضد انقلاب از ایشان پرسیدند که آیا آن مرجع عادل است یا خیر؟ امام در پاسخ فرمودند: درباره وی (آن مرجع تقلید) شبهه عصمت وجود دارد! کسانی که به آقای سخنور و دیگر عالمانی که به هر دلیل با انقلاب همراه نبودند، اینگونه میتازند، امثال کاتولیکتر از پاپهایی هستند که -خواسته یا ناخواسته - تیشه به ریشه انقلاب اسلامی میزنند. مشی سیاسی امام راحل اینگونه برخورد کردن با مخالفان غیر معاند نبود؛ حتی در مورد آیت الله منتظری هم توصیه امام این بود که از علمیت ایشان استفاده شود. بی شک اگر اخبار جنایات و فجایعی که در حق آقای سخنور در فردوس صورت گرفت به حضرت امام میرسید، با آن به ظاهر انقلابی ها برخورد میکردند.

 • دانشجوي کارشناسي ارشد
  سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 16:59:19
  پاسخ
  66 7

  استاد رسول جعفريان، پژوهشهاي ستودني، زاويه نگاه تاريخ نگاري، قلم ساده و شيوا نثر استوار و متين و ريز بيني هاي نگارشي تان سال ها است مرا شيفته خود کرده است. نمي دانم دانش کيست؟ و چيست؟ و خط و ربطش چه بوده؟ اما اگر حتي نيمي از توصيفاتي که شما از وي کرده ايد درست باشد بايسته است که به عنوان يک الگو در روحانيت مطرح شود.

 • حامد
  سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 18:46:51
  پاسخ
  46 4

  سلام مطلب خوبی بود. همیشه به ایشان فکر می کنم که تنها با تکیه بر مردم و اراده ی قوی، چه کارهای ارزشمندی کرد. کارهایی که خیلی ها با همه ی اختیاراتشان نتواستند حتی ذره ای مانند آن را انجام دهند. سربلند و پیروز باشید

 • مهدی
  سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 - 19:46:26
  پاسخ
  44 8

  با سلام خدمت استاد جعفریان . از تلاش شما در جهت اگاه سازی و روشنگری تاریخی بسیار سپاسگذارم . به امید موفقیت .

 • أنا
  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 - 03:53:39
  پاسخ
  3 61

  خدا نویسنده محترم این مطلب و دوستانی رو که نظر دادن دسته جمعی هدایت کنه.

  • امیر
   چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 - 17:26:51
   20 0

   آمین اعتماد به نفس بالایی دارید. خدا به ما هم از این نعمات بده!!

  • بدون نام
   پنجشنبه 26 اردیبهشت 1392 - 05:35:50
   3 49

   جالب بود نوشتم خدا همه رو هدایت کنه، تا الان 7 نفر رای منفی رو زدن! جل الخالق. اعتماد به نفس بالا؟ هدایت شامل خود بنده هم میشه خیلی سعی نکنید زود موضع گیری کنید.

  • ياس اياس
   پنجشنبه 8 اسفند 1392 - 12:16:41
   53 1

   دوستداران مرحوم دانش باچراغ هدايت ايشان بي شك گمراه نخواهند شد ...شما به حال خود كه در تاريكي و راه ناهموار مغرورانه قدم ميزني فكر كن ....

 • بدون نام
  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 - 13:10:26
  پاسخ
  35 8

  از آقای رسول جعفریان بخاطر این مطلب زیبا و قلم شیوا سپاسگزارم . از همشهریان عزیز هم درخواست دارم با ابراز احقاد بدریه و حنینیه کام خوانندگان را تلخ نکنند.

 • علي
  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 - 15:03:11
  پاسخ
  28 9

  درود بر امام راحل که دلي داشت به وسعت درياها، اقيانوسها، که هرگونه سليقه و تفکري را در اطراف ايشان مي ديدي. به هر حال اوصاف اين روحاني را که نگاشته بوديد، بسيار برايم جذاب بود اگر باز هم از اين دست روحانيون را به ما بشناسانيد قطعاً سودمند خواهد بود.

 • مصلح
  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 - 15:04:54
  پاسخ
  78 8

  سلام خدمت همه اعم از فردوسیها و انقلابیون و دوستان. آیا هدف این انقلاب بزرگ،نابودی ظلم و جهل و فقر و مراکز فساد و بی بند و باری و... نبود؟ 1.آیا میدانید آقای دانش جزو اولین کسانی بود که در بحبوحه تاج گذاری منبری تحت عنوان تاج گذاری شغال داشت؟!(نابودی ظلم) 2.آیا آقای دانش فقر را به وسیله چاههای کشاورزی،کارگاههای خود اشتغالی و صدها کار ارزنده دیگر از بین نبرد؟(نابودی فقر) 3.آیا آقای دانش تکنولوژی و علم را به وسیله ایجاد کارخانه برق و کتابخانه و مدرسه علمیه و...از بین نبرد؟(نابودی جهل) 5.آیا آقای دانش فردوس را که فاران می خواندنش از لوث بهاییت پاک نکرد؟(نابودی فرقه های انحرافی) پس انقلابی به معنای واقعی کلمه آقای دانش بود ولی به روش خودش. ولی کاش انقلاب فردوس دستخوش غرض ورزی عده قلیلی نمیشد

 • بدون نام
  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 - 15:10:28
  پاسخ
  48 6

  ارزش علم تاريخ و تاريخ نگاران در همين نوشته ها ظهور و بروز مي يابد. وقتي مورخي تنگ نظر نباشد و در نوشته هايش واقع بيني و سعه صدر نشان دهد، مي تواند از فراموشي واقعيتها و حقايق تاريخ پيشگيري کند و اين خدمت بسيار ارزشمندي است. مأجور باشيد.

 • حسین
  چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392 - 23:23:58
  پاسخ
  50 2

  ممنون اقای جعفریان که گوشه ای از خدمات این بزرگمرد را بیان فرمودید .ضمنا اضافه کنم حجاب عالی زنان و محبت عمیق مردم منطقه به اهل بیت در اثر تبلیغات این مرحوم میباشد

 • بدون نام
  پنجشنبه 26 اردیبهشت 1392 - 05:39:29
  پاسخ
  1 77

  بد نیست مطالعه ی دقیق تری درباره آقای فوکو داشته باشید. درباره ی آراء و اعمال ایشون تحقیق کنید. خوب نیست نظر یه همچین کسی رو درباره یه عالم دین اینقدر گنده کنند و تکرار کنند.

  • م .ع
   پنجشنبه 26 اردیبهشت 1392 - 14:22:56
   60 1

   شما هم بدنیست دقت نظرتان را بالا ببرید ، فوکو در اینجا فیلسوف نیست بلکه گزارشگر است متوجه تفاوت این دو هستید که؟ در غیر این صورت طبق راهنمایی شما باید تعاریف او از انقلاب اسلامی را هم را در راستای اعمال او دانست و این یعنی ...! خواهش می کنم قبل از هر اظهار نظری نیم نگاهی به سوابق کاری نوبسنده مطلب داشته باشید ، فکر کنم اینقدر هم آدم بی دقتی نبوده و نیستند.

  • رهگذر
   جمعه 29 فروردین 1393 - 14:21:19
   35 0

   در پاسخ به فردی که به دیگران توصیه کرده بودند در مورد فوکو تحقیق کنند باید این نکته را ذکر کنم که در جمهوری اسلامی ایران بسیاری از اساتید دانشگاه و .. برای جهانی یاد کردن از انقلاب ایران از نظر این نظریه پرداز بزرگ استفاده می کنند و حتی چند تن از انقلابیون و سیاستمداران ایران با وی مصاحبه کرده اند و وی متن این گفتگو ها را در روزنامه ایتالیایی corriere della sera به چاپ می رسانده که خوشبختانه توانستم به بخشی از ان دسترسی پیدا کنم و مدتی قبل ان ها را مطالعه کرده بودم و وقتی با این مطلب رو به رو شدم بر خودم لازم دانستم تا پاسخ این فرد را بدهم .

 • بدون نام
  پنجشنبه 26 اردیبهشت 1392 - 12:32:55
  پاسخ
  4 118

  سلام. همه می دانیم که طرح بحث آقای دانش سخنور موجب اختلاف خصوصا در بین نسل جوان است. البته من خود بواسطه خدمات و روحیات این عالم ربانی به محضرشان ارادت دارم. اما سوال اینجاست اگر ابشان بسیار خوب هم باشند ، حال که موجب اختلاف بین مردم می شود آیا رواست آنقدر رویش مانور داده شود. شاهد بروز این اختلافات را در همین نظرات می شود دید که یک عده همشهری دارند به هم بد و بیراه می گویند! به نظر این صلاح نیست! آقای "م .م" که از طرح این مباحث توسط آقای جعفریان پشتیبانی و حمابت می کنید آیا به این فکر نمی کنید در جنین شرایطی که همه نیازمند اتحاد و همدلی هستیم این نوعی خیانت باشد؟ آقای "م .م" فکر نمی کنید اگر مطالب دیگر که مستندات مصور و نامه نگاری های ایشان به همراه دارد را پخش کنند اختلافاتات جدیتر میشود؟

  • بینام
   پنجشنبه 26 اردیبهشت 1392 - 22:56:30
   48 2

   جنابی که با شناسه غیر ایرانی نظر می گذارید (که جای هزار سوال دارد) الان این نظر شما تهدید بود ؟ افشاگری بود ؟ ایراد به نظر شما بسیار وارد است! شاید اوایل یک سری حرکت های این گونه جواب می داد ولی الان ماجرا فرق کرده.هم دسترسی به اطلاعات راحت تر شده - همانطور که شما می توانید یک سری مسایل را براحتی عیان کنید- هم اینکه در سطح عالی سیاسی کشور اتفاقاتی رخ داده که دیگر این گونه حرکت ها چیزی جز غرض ورزی شخصی و ... به حساب نمی آید. با استناد حرف شما خیلی مسایل دیگر را نباید گفت چون باعث اختلاف است.کجا سیر می کنید و به چه می اندیشید؟ چه سودی عایدتان می شود؟ الان در سطح عرصه سیاسی اجتماعی مملکت افرادی حضور دارند که پیشینه تاریک و ناگفته ای در رژیم سابق دارند اما به راحتی در جراید و رسانه ملی حضور

  • بینام
   پنجشنبه 26 اردیبهشت 1392 - 23:01:21
   62 3

   الان در عرصه سیاسی اجتماعی مملکت افرادی حضور دارند که پیشینه تاریک و ناگفته ای در رژیم سابق دارند اما به راحتی در جراید و رسانه ملی حضور داشته و اظهار نظر می کنند پس چرا به آن ها کسی کاری ندارد؟ پیشتر هم در سطح شهر و حتی در همین اینترنت از آن حرکت هایی که تهدید به آن کردید انجام گرفت چه شد؟ خود را به خواب زدن تا کی ؟ بزرگش نخوانند اهل خرد، که نام بزرگان به زشتی برد (از مدیر سایت در خواست نشر این نظر را دارم)

  • بدون نام
   یکشنبه 29 اردیبهشت 1392 - 14:32:12
   41 2

   سلام. خیلی جالب بود. در مورد نوشته هاتون حساس شدم دوباره از اول همه پیامها را مرور کردم!! بد و بیراهی ندیدم!!!!! اتفاقا به نظر من این مباحث لازمه تا جوانهایی که به یک رویه ی سیاسی خاص وارد شدند یک طرفه به جانب قاضی نروند.و صحبتهای بقیه را هم بشنوند. فرمودید مستندات! قبل از اینکه شما آنها را علنی نمایید از آنها استفاده شده و به جایی نرسیده!!!!

  • غلط گیر و....
   جمعه 1 شهریور 1392 - 17:06:26
   17 0

   اول از همه یاد بگیرید که در صحبت هایتان اشتباه نداشته باشیدمانند(ابشان،حمابت،جنین وجدیتر)!!!دوم اینکه بدانید این بحث ها باعث می شود جوانان(نسل جدید)بهتر از گذشته شان باخبر شوند !!!!

  • ققنوس اياس
   شنبه 10 خرداد 1393 - 14:25:55
   19 0

   سرزده وارد نشو....ميكده حمام نيست................

 • محمد على
  پنجشنبه 26 اردیبهشت 1392 - 17:24:14
  پاسخ
  63 3

  دست مريزاد حضرت جعفريان پيدا كردن نمونه‌اى مثل مرحوم دانش سخت و صعب است اگر نگويم محال است.

 • جوادرضا واحدی
  جمعه 27 اردیبهشت 1392 - 05:34:23
  پاسخ
  81 3

  فاضل دانشمند دانش سخنور مردی بود که در آن خطه مثل او زاده نشده است. با تمام عشق و علاقه ای که به دیارم بویژه شهرهای فردوس و اسلامیه دارم، اعتراف می کنم که دانش سخنور فراتر از زمان خود می اندیشید و برخی از مردمان شهر من او را آنچنان که بود در زمان خودش نشناختند و درک نکردند. شاید قسمت این بود که مردی پاک از دیار صفاهان روزی قدم به حاشیه کویر بگذارد و با قلمی شیوا، گوشه ای از خدمات ایشان را بنگارد. از شما کمال تشکر را دارم

  • محمود
   جمعه 3 خرداد 1392 - 20:47:44
   45 1

   لب مطلب را بیان فرمودید آقای دکتر

 • بدون نام
  جمعه 27 اردیبهشت 1392 - 16:29:02
  پاسخ
  5 21

  من نه اهل فردوسم، نه از طیف کسانی که با این گزارش مخالفند و نه از کسانی که با شور و احساس از نشر این مطالب خرسندند. احساس من از خواندن نظراتی که برای این مطالب گفته شده این بود که بیشتر این صحبت ها به اختلاف های قومیتی بر می گردد و ارزش ها و آرمان هایی که از آن صحبت می شود نیز بهانه ایست برای سرکوب. اما آنچه بنده می خواهم در اینجا بیان کنم و نظر صاحب نظران را به آن جلب کنم این است که فکر نمی کنم چنین رفتارهایی نشانه فرهیختگی یک جامعه باشد. صرف نظر از اینکه آقای دانش یا هر کس دیگری خوب باشد یا بد، این رفتار و گفتمان قطعا شایسته نیست. از تخریب و یا تعریف از دیگران چیزی نصیب ما نخواهد شد، اما این رفتارها نشانه ایست از اینکه بسیاری از زیبایی ها در فرهنگ و سنت ما رخت بربسته است.

  • فرهیخته ی دانش دوست
   شنبه 28 اردیبهشت 1392 - 00:44:49
   49 2

   در پاسخ به اقای فر هیخته ! مثل اینکه شما در ایران زندگی نمی کنید که درباره ی ین مساله اینطور قضاوت میکنید! مساله ی حضرت دانش اگر برای شما مهم نیست که خودتان اذعان کردید که اهل اینجا نیستید برای ما ونسل ما خیلی مهم وحیاتی است اگر من به عنوان یک انسانی که خودم را مسلمان وشیعه قلمداد میکنم نتوانم برای فرزندانم حق و باطلی که در گوشه ی شهرم سی و چند سال پیش اتفاق افتاده را بیان کنم ایا خواهم توانست در مسایل کلان کشورم او را با تفکر اسلامی بزر گ کنم خیلی برایتان متاسفم که چنین نظر های ی را نشانه بی فر هیختگی بخوانید شما از ان طیف افرادی هستید که دنیا رو اب ببرد ما را خواب ببرد !

 • بدون نام
  شنبه 28 اردیبهشت 1392 - 00:13:32
  پاسخ
  42 4

  اجازه بدهید عرضم را تکمیل کنم و از آنچه در این سطور من را آزرده خاطر کرد به راحتی نگذرم. مدتی است که دلم برای جوانمردان تنگ شده است. پیشتر اگرچه خود آنها از این جامعه رخت بربسته بودند، ولی حداقل یاد آنها در جامعه زنده بود. روی صحبتم بیشتر با کسانی است که از نقل جوانمردیهای پیشینیان خود ناخرسندند. اهالی فرهنگ در هر گوشه از این کره خاکی تلاش می کنند تا از کاه کوه بسازند و چهره خوبی از پیشینان خود ارائه دهند و ما را چه می شود که اینگونه با سیاه نمایی منافعی را دنبال می کنیم که حتی آخوربینان نیز به اینچنین منافع قناعت نمی کنند. دوست دارم بار دیگر لختی درنگ کنیم و این پرسش زیبا را از ذهن بگذرانیم که "این تذهبون" به کجا چنین شتابان...!؟

 • ایمان
  یکشنبه 29 اردیبهشت 1392 - 07:21:50
  پاسخ
  57 3

  با تشکر از آقای جعفریان. با قلم روانتان شهر فردوس را به زیبایی توصیف کردید و همچنین با ذکر خدمات آقای دانش به گونه ای از تمام مردم این دیار به نیکی یاد کرید.امیدوارم باز هم دانش های کشورم را به من معرفی کنید. ممنون.

 • محسن
  جمعه 21 تیر 1392 - 14:45:15
  پاسخ
  44 0

  در دوران حیات جناب آقای سخنور سنی نداشتم ولی الان میفهمم که واقعا ایشان شخصیت بزرگی بودن. روحش شاد و یادش گرامی.....

 • رضا
  پنجشنبه 17 مرداد 1392 - 18:06:55
  پاسخ
  12 3

  دوستان عزیز من اهل فردوسم ولی در فردوس زندگی نمی کنم. آیا دیدن مسائل از زاویه ای که کدورتها برداشته شود را نمی پسندید

 • ناصر کشاورزی
  شنبه 26 مرداد 1392 - 07:47:48
  پاسخ
  50 0

  سلام اولا باید از محقق گرامی جناب حجت الاسلام جعفریان در خصوص خدمات مرحوم دانش سخنور و تاریخ فردوس سپاسگزاری فراوان نمود ثانیا اینجانب قرار است جند روز آینده به فردوس سفر کنم که اطلاعات خوبی بدست آوردم. درود بر همه کسانی که جهت آبادی دین و دنیا و آخرت ایران عزیز تلاش کردند ناصر کشاورزی بوشهر

 • همشهری
  دوشنبه 28 مرداد 1392 - 23:48:20
  پاسخ
  36 0

  با سلام و تشکر از اقای جعفریان با توجه به اینکه اقای دانش از اقوام نزدیک پدرم هستند من خیلی اطلاعات در باره ایشان نداشتم که حالا کمی به معلوماتم اضافه شد از شما ممنونم.

 • یادگار
  یکشنبه 3 شهریور 1392 - 06:58:31
  پاسخ
  19 0

  با سلام مردم هر دهه فکر ونظر خود را دارند به هر دین ومذهبی که باشید اول باید انسان باشید بعد در مورد نظرات دیگران اظهار نظر کنید بدانید همیشه در روی یک زاویه نمیچرخد

 • شهرزاد
  جمعه 15 شهریور 1392 - 13:27:25
  پاسخ
  59 4

  باسلام جناب آقای جعفریان، استاد ارجمند بی نهایت از شما سپاسگذارم که حقایق مغفول مانده یا بهتر بگویم مخفی را برای ما که آن سال ها نبودیم ،این گونه شیوا و البته مستند بیان نمودید.خداوند رحمت کند تمامی علمای واقعی دین اسلام را علی الخصوص حجت الاسلام دانش سخنور که هنوز هم بعد از گذشت سال ها از فوت ایشان، کمتر کسی جرئت سخن گفتن در باب ایشان را دارد، که به حق این وضعیت ظلم به ایشان و طرفداران اوست. خداوند به شما اجر دهد بابت این وظیف شناسی بی دریغ.

 • چاقالو
  سه شنبه 9 مهر 1392 - 06:20:37
  پاسخ
  46 1

  برید ببینید اوضاع کسایی که اونطور بی احترامی کردن به سخنورو دیدنیه خدا رحمت کنه خودشو پسرشو تو هم خیلی جیگر داری نوشتی ازش دمت گرم

 • خزائی از آیسک
  چهارشنبه 22 آبان 1392 - 16:08:27
  پاسخ
  55 0

  با تشکر از آقای جعفریان . مرحوم دانش سخنور از جمله نعمت هایی بود که وقتی از دست میرود قدر آن را میدونی. روحش شاد باد در این روز تاسوعای حسینی

 • معادی
  شنبه 25 آبان 1392 - 00:41:52
  پاسخ
  49 0

  هر سال بزرگترهایمان از منابر مرحوم دانش میگویند و دلتنگ آن روزهایشان میشوند. واقعا منابرشان برای من که از نسل جدیدم، جذاب و آموزنده است. خدا رحمتشان کند

 • ترس
  دوشنبه 16 دی 1392 - 22:07:07
  پاسخ
  16 0

  ناگفته ها را بگوید ممنون

 • فردوسی سابق
  چهارشنبه 25 دی 1392 - 03:06:12
  پاسخ
  55 2

  فردوس و فردوسیان به وجود نامهایی مانند علیرضا دانش سخنور به خود میبالد. روحانی که اهل مدارا با هیچ ظلم و ستمی نبود. شخصی که تمام مخالفانش را با محبت جذب میکرد. تا زنده ام به فردوسی بودنم افتخار میکنم...

 • محمد رضا اشراقی - 1
  شنبه 19 بهمن 1392 - 18:49:05
  پاسخ
  58 0

  مقاله یک روحانی متفاوت اقای جعفریان راباتاخیرخواندم:1. رسول جعفریان دکان سردونبش است همیشه مطالبش راباتانی میخوانم،پژوهشگری عمق یاب ودرست است،خوب می اندیشدوزیبامینگارد. 2/بامرحوم اقای دانش،شایدازقبل ازتولدم،اشنابوده ام.همیشه میگفتند:اولین عروس فردوسیی راکه باماشین به خانه دامادبردیم،مادرتوبود،خداوندهردورارحمت کناد.ارتباط عمیق ویکرنگ مرحومین:پدر،دائی وپذرهمسرم بامرحوم اقای ذانش،تااخرین روزهای حیاتشان:محکم،پابرجاواستواربود.بهمین دلیل ازسالهای اولیه انقلاب ووروداجباری ان مرحوم به مشهد،دران شرایط خاص-چنانکه افتدودانی- تااواخر عمر بابرکتش،هرچندروزیکبارودرمعیت انان،بدیدارش مشرف میشدم.( سبزی کاری باغچه منزل ایشان ،درچندسال اخیربعهده اینجانب بود )

 • محمد رضا اشراقی - 2
  شنبه 19 بهمن 1392 - 18:52:55
  پاسخ
  52 0

  3/ ، تا 17 سالگی ، سال زلزله ، در فردوس ساکن بودم ، سالهای 54-1353 به عنوان افسر وظیفه در دبیرستان های فردوس و اسلامیه تدریس میکردم . پایان نامه کارشناسی ارشدم درباره ی فردوس تدوین شده است و هنوز هم همه روزه از طریق سایت های مرتبط ، اخبار فردوس را میخوانم . خاطرات زیبایی از سالهای تدریس در فردوس و بخصوص اسلامیه از مرحوم آقای دانش دارم . 4/ با این مقدمات ، مواردی را که آقای جعفریان ذکر کرده اند ، و نیز اضافه بر آن را ، یا از زبان خود مرحوم آقای دانش و یاد در محضر ایشان شنیده ام . گاهی فکرمیکنم اگردر راس تشکیلاتی مثل جهاد سازندگی ، فردی مثل مرحو م آقای دانش میبود ، چه نعمتی نصیب میشد

 • محمد رضا اشراقی - 3
  شنبه 19 بهمن 1392 - 18:54:11
  پاسخ
  58 0

  5/ سال 51 یا 52 در سفر از اصفهان و از طریق یزد به مشهد ، همسفر فرانسوی داشتم که برای تحقیق در خصوص تعاونی های مردمی به فردوس می آمد . اطلاعاتی در خصوص تعاونی های مصرف ؛ توضیع و بخصوص گاو داری که در اسلامیه و به پایمردی مرحوم آقای دانش شکل گرفته بود به او دادم و او هم به دنبال همین مطلب بود . مرور زمان عنوان او را از خاطرم برده است : دانشجوی دکتری ، پژوهشگر ، گزارشگر و یا ... ولی چهره ی بور رنگ فرانسوی او در خاطرم مانده است . ادامه دارد ....

 • محمد رضا اشراقی - 4
  شنبه 19 بهمن 1392 - 18:55:37
  پاسخ
  53 0

  6/ روزی دو جلد کتاب از نویسنده مصری با عنوانی نزدیک به « تاریخ اسلام » برای مرحوم آقای دانش بردم . کتاب تازه چاپ شده بود و هنوز به بازار نیامده بود . ایشان پس از تورقی ، از قفسه ی کتاب اتاق خود چند جلد کتاب مرجع آورد و پس از تطبیق مطلبی ، اظهار داشتنداین نویسنده ها یا بیسوادند یا مغرض و به من هم توصیه کردند این گونه کتاب ها را نخوانم ! ادامه دارد ....

 • محمد رضا اشراقی - 5
  شنبه 19 بهمن 1392 - 18:56:03
  پاسخ
  54 1

  7/ روزی مرحوم آقای عبد الرحیم کبیری ، که از صاحب منصبان خوش نام ، با سواد و کاری سال های 30 ، 40 و 50 آموزش پرورش فعلی خراسان بودند ، برایم نقل کردند : برای بازدیدی به جنوب خراسان رفته بودم ، آقای دانش مرا به مدرسه علمیه برده و در خصوص برنامه ی درسی و کاری طلاب توضیح دادند. ورزش صبحگاهی طلبه ها و نیز کار های یدی آنها برایم بسیا رجالب بود . مرحوم کبیری میگفت : من که در 1326 به مدت 6 ماه مراکز آموزشی امریکا را به دعوت بنگاه فولبرایت بازدید ادامه دارد ....

 • محمد رضا اشراقی - 5
  شنبه 19 بهمن 1392 - 18:56:28
  پاسخ
  61 0

  7/ روزی مرحوم آقای عبد الرحیم کبیری ، که از صاحب منصبان خوش نام ، با سواد و کاری سال های 30 ، 40 و 50 آموزش پرورش فعلی خراسان بودند ، برایم نقل کردند : برای بازدیدی به جنوب خراسان رفته بودم ، آقای دانش مرا به مدرسه علمیه برده و در خصوص برنامه ی درسی و کاری طلاب توضیح دادند. ورزش صبحگاهی طلبه ها و نیز کار های یدی آنها برایم بسیا رجالب بود . مرحوم کبیری میگفت : من که در 1326 به مدت 6 ماه مراکز آموزشی امریکا را به دعوت بنگاه فولبرایت بازدید کرده بودم ، از این برنامه ی آموزشی آقای دانش تعجب کرده بودم . خدا هر دویشان را رحمت کناد . ادامه دارد ...

 • محمد رضا اشراقی - 6
  شنبه 19 بهمن 1392 - 18:57:03
  پاسخ
  54 0

  8/ مدفن مرحوم آقای دانش در زیر پای حضرت رضا (ع) است و من هر با که به زیارت تربت او میروم این بیت منوچهری رابیادمی آوردم : در سایه ی رز اندر گوری بکنیدم / تا نیکترین جایی باشد وطن من 9/ خدایش رحمت کناد که لذت معاشرت و مصاحبت با او را هیچگاه از یاد نخواهم برد . پایان- محمد رضا اشراقی

 • ققنوس اياس
  یکشنبه 27 بهمن 1392 - 12:40:05
  پاسخ
  56 1

  ((دانش ))كه نشان حق پرستي ست....اكنون جدا زقيد هستي ست......باديده عبرتش ببينيد....اين عاقبت وطن پرستي ست......روحشان شاد....يادشان جاودان...نامشان پاينده وپر فروغ .....

 • فدايي دانش
  یکشنبه 27 بهمن 1392 - 13:21:54
  پاسخ
  39 1

  روزي را ارزومنديم كه سينه هاي سوخته و دلسوختگان مرحوم دانش وحنجره هايي كه فرياد را درسكوت ديدن نام و ياد اين عالم فرزانه را به بلنداي تاريخ فرياد زنند.....تا كور شود هر انكه نتواند ديد.......

 • ساميز
  دوشنبه 28 بهمن 1392 - 09:59:54
  پاسخ
  46 0

  در خصوص مبارزه با حمله ملخها بايد به ذكر خاطره اي از بزرگان اشاره كرد كه شب قبل از عزيمت مردم براي مبارزه...مرحوم دانش در مجلس عمومي فرمودند زنهاي فردوس فردا هر كدام با خود يك چادر اضافه به همراه داشته باشن و چادرهارا به مردان توانايي كه در شهر مانده و بيكار هستند .داده تا بر سركنند......سعديا مرد نكونام نميرد هرگز.....

 • ياس اياس
  چهارشنبه 30 بهمن 1392 - 11:34:18
  پاسخ
  42 0

  در بزرگي و بي نظير بودن مرحوم دانش كافيست به همين نكته دقت كنيم .در زمان رحلت ايشان دو نفراز مراجع اين مرزو بوم با وجود كهولت سن بر پيكر اين مرحوم نماز خواندن .......سرانجام بايد كه در خاك رفت...خوشا انكه پاك امد و پاك رفت....م.ب

 • ذوالفقار
  پنجشنبه 8 اسفند 1392 - 12:21:46
  پاسخ
  79 1

  ((هرگز نخواب دانش اي ايت الهي)) اسلاميه بدون نامت ،نشان ندارد........

 • بی نام
  چهارشنبه 21 اسفند 1392 - 00:56:05
  پاسخ
  57 0

  آقای جعفریان خودنیزیک پژوهشگرمتفاوتی است باکارهای متفاوت صراحت وشجاعتی داردستودنی،درنگارش های تاریخی اش ودرثبت وقایع وحوادث ‌به جاهایی توجه می کند وسرک میکشد که نوعا فراموش شده اند،کتاب جریانهای اوگواه این مدعااست ،ازجمله کارهای متفاوت وخاص اوهمین معرفی فردوس وآن روحانی واقعا ،،متفاوت،، است.برای این استادبرجسته کشورکامیابی همراه باتندرستی آرزومندم. علامی کارهای ماندگاری پدیدآورده است،

 • فرزاد
  پنجشنبه 7 فروردین 1393 - 21:31:20
  پاسخ
  36 0

  واقعا متاسفم برای اون دسته از آدمایی که محبت ها و فداکاری های این عالم بزرگ رو میبینند و هنوز هم از این روحانی دلسوز بد میگن.دست حق یار و نگهدارت عباس جان....چشم ما رو هم باز کردی

 • مسعودیان
  پنجشنبه 28 فروردین 1393 - 17:50:00
  پاسخ
  32 0

  دکتر رسول جعفریان ،سپاسگزاریم ازمطالبی که درگزارش چندروزه تان درمشهدمقدس درمعرفی چهره های تابناک فرهنگ وادب پارسی مکتوب فرمودید،انصافاً عالی بود.مانا وپایا باشید.

 • حبیب علوی
  جمعه 29 فروردین 1393 - 11:36:20
  پاسخ
  25 0

  سلام بله همان طور که اقای مسعودیان فرمودند من هم مطالبشان در مورد فرهیختگان فرهنگ و ادبی فارسی را خواندم واقعا عالی بود . اقای جعفریان همیشه پیروز باشید

 • حمید
  جمعه 29 فروردین 1393 - 23:18:41
  پاسخ
  16 0

  با سلام ی خواهش دوستانه دارم از همه مردم شهر فردوس و اسلامیه و ان اینست که بیاید تعصبات جاهلانه و کور کورانه ک چن سالی گریبان ما رو گرفته بود دست برداریم درست است برخی بخاطر مسایل سیاسی در حق اقای دانش جفا کردن و هزار تهمت دادن ولی بخاطر شادی روح ان مرحوم هم ک شده بیاید دست در دست هم بدهیم و منطقه رو برای شادی روح ان مرحوم اباد کنیم مگر ن اینکه ارزوی ان مرحوم ابادانی و شادی و خیر خواهی منطقه بود پس چرا برخی بخاطر منافع شخصی خود بر طبل نفاق و تفرقه می کوبند بیاید گذشته رو فراموش کنیم و مسائل دوران انقلاب رو بخاطر اتحاد و پیشرفت و ابادانی اسلام و دین فراموش کنیم مگر نبود ارزوی ان روحانی بزرک اینکه زنده نگه داشتن اسلام اباد کردن منطقه رفع بیکاری و فساد پس تمام کنیم این اختلافات را اب ب هاون

  • بی نام
   دوشنبه 16 تیر 1393 - 21:36:47
   24 0

   حمید خان فراموش نکن که گذشته رو نباید فراموش کرد این گذشته ماست که آینده ما رو می سازه گذشته رو باید دونست و از اون عبرت گرفت برادر خداوندا توبه توبه کنندگانت را بپذیر . وهمه را به راه راست هدایت فرما. آقای دکتر جعفریان لطفا باز هم با مقالات ارزنده تان ما رو از گذشته و تاریخ این سرزمین آگاه کنید. ممنون.

 • واقع گرا
  شنبه 13 اردیبهشت 1393 - 00:22:11
  پاسخ
  3 81

  در تلاش و کوشش او و در مجاهدتش در دهه40 و مبارزات او در راه دین شکی نیست در دانشش و در سخنور بودن او در دوران خودش بحثی نیست و هنوز صدای او در ذهن کهن سالان ما زمزمه میشود اما چه کنیم که دنیا با ظاهر قشنگش وشیطان با تلاش بی وقفه اش در طول تاریخ عالمان بزرگ و عارفان وارسته رابسوی خود کشانده و دینشان را تسخیر کرده است. آنچه که امروز هم از دیدمان پنهان نیست که چه رجلان بزرگی که در دهه اول انقلاب در صف اول مقدم بودن اما امروز شمشیر از پشت میکشن وخود بخوان مفصل ازین مجمل و این عالم بزرگ هم طبق بیان خودش در دهه 50 دچار اشتباه شد.و برای من و شماتوصیه ای دارد که پیرو رهبرو نظام مقدس مان باشیم.ایمیل بدهد تا فایل صوتیش را تقدیمش کنم. خدا اورا بیامرزد و مارا عاقبت بخیر گرداند یاعلی

  • بی تکلف
   یکشنبه 14 اردیبهشت 1393 - 20:00:43
   39 1

   شاید دیگر دوستدارانش تا حدی از حرف شما مکدر شوند اما از نگاه من همین قدر که به مجد و خدمتگزاری و شأن او معترف بودید نشانه های خوبی است و جای امیدواری دارد. من هم بر کلام شما نقدی دارم اما جایگاهش اینجا نیست. ایمیل لطف کنید تا در خدمت باشم

  • مصلح
   سه شنبه 16 اردیبهشت 1393 - 22:41:19
   71 0

   درود بر دکتر جعفریان.بسیار متعجب شدم که بعد از گذشت سالی هنوز این مطلب در جریان است و برای آن پیام می گذارند جناب واقع گرای عزیز ، بهتر نبود شما ایمیل می دادید تا هرکس خواهان این فایل بود شخصا از شما تقاضا می کرد؟ راه حل دوم : لطف کنید این فایل ارزشمند رو روی یک سرور آپلود کرده و لینک آن را در اینجا قرار دهید تا همگان از آن بهره ببرند . به امید تعجیل در روشنگری شما در این وبلاگ.

  • علی حبیبی
   جمعه 19 اردیبهشت 1393 - 17:57:05
   27 0

   با سلام دوباره . جناب اقای واقع گرا اگر لطف بفرمایید هر چه سریع تر این فایل صوتی را ارسال کنیید چون من بسیار منتظر هستم تا حقایق روشن شود . متشکرم از دست اندرکاران سایت وزین خبر انلاین که خیلی سریع نظرات ما را بر روی سایت به نمایش می گذارند . ومن الله توفیق

  • ققنوس اياس
   شنبه 3 خرداد 1393 - 15:22:17
   52 0

   سلام جناب واقعگرا.ميزان راي ملت است..خود به وضوح آرا و نظرات مردم را ببين و واقعگرا درنام تنها مباش.فكر كن اين نظرات .نظرات نسلي از مردم آن ديار است كه اكثرآ مرحوم دانش را نديده و تمامي دربها براي شناخت او را به رويشان بسته بوديد.نه نسلي كه با او زندگي كردن.تلاش كردن،عرق ريختن،ديدن كه روز شروع پروزه ابرساني آب اشاميدني آيسك مو بر سر داشت و روز افتتاح آن افتابهاي سوزان تا پوست سر ايشان را سوزانده بود....دانش تنها كلنگ افتتاح را نزد.افتتاح دانش با افتتاح هاي كنوني فرق داشت او روبان قرمز را پاره نمي كرد و با كلنگ شكسته تنها يك كلنگ نميزد..افتتاح دانش انتهاي كار بود ........دانش كه نشان حق پرستي ست...اكنون جدا زقيد هستي ست...باديده عبرتش ببينيد ...اين عاقبت وطن پرستي ست....م.ب

  • صدای سکوت
   یکشنبه 11 خرداد 1393 - 01:16:07
   29 0

   سلام . من نظر اقاي واقع گرا را خواندم و همچنين نظرات دوستان ديگر را بخصوص نظر اقاي علي حبيبي که از اقاي واقع گرا درخواست کرده بود تا فايلي را که ادعا مي کردند برايشان بفرستند ولي خود اقاي حبيبي بعد از چند روز نظر داده بودند که هيچ خبري نشده است اما نميدونم چرا نظرات اقاي حبيبي در بالاي نظر جناب واقع گرا قرار گرفته اما از دوستاني که از اين مطلب ديدن ميکنند ميخواهم تا تمامي نظرات را با دقت پيگيري و نظرات بالا و پايين هر نظري را بررسي کنند تا به حقايق دست يابند اما از دوستان ميخواهم تا در برابر اقاي واقع گرا و اشخاص بي اطلاع و مدعيان دروغين با شجاعت و تدبیر برخورد کنند. اما در پایان حرف دلم را با این بیت می گویم . مدعی خواست که از بیخ کند ریشه ما غافل از آنکه خدا هست در اندیشه ما.

  • بی نام
   جمعه 20 تیر 1393 - 17:07:35
   57 1

   واقع گرای خوش نام وخوش اخلاق واندکی خوش انصافخود فرمودید: مرحوم دانش در دهه چهل مبارزه ومجاهده داشته ،/ومیدانیم که مبارزات خمینی کبیر ..ره..ازسال چهل ودو اوج گرفت /پس اورامبارزومجاهد میدانید .وفرمودید درراه دین تلاش کرده است که گزارشهای کهنسالان مانیز همین رامیگوید . وفرمودید : درسالهای پسینی عمرش هم توصیه میکرده است که دوستان وعلاقه مندانش همراه نظام باشند وپیرو رهبری والامقام انقلاب اگراینها که نگاشتید صحیح است پس به چه جرمی اینهمه مورد بی مهری دوستان قرار میگیرد؟مگرکسی گفته ان مرحوم فرشته است ومصون ازخطا؟؟.بازهم درود براستادبرجسته وصاحب سبک دانشگاه تهران حضرت رسول جعفریان که سالها ست بانوشته هایش بردانش خویش می افزایم .وسپاس ازمدیران باظرفیت سایت بسیارخوب خبرانلاین .

 • علی حبیبی
  جمعه 19 اردیبهشت 1393 - 08:17:49
  پاسخ
  24 4

  سلام . دوستان عزیز . اقای واقع گرا من نیز با نظرات شما تا حدودی موافقم و بسیار علاقه مند هستم تا این فایل صوتی را گوش بدهم لطفا در اسرع وقت این فایل صوتی را به ادرس ایمیل من بفرستید . باتشکر از شما دوست عزیز.

  • ققنوس اياس
   سه شنبه 13 خرداد 1393 - 11:57:37
   30 1

   جناب حبيبي لطف كن در مورد مرحوم دانش نظراتتونو شفافتر بگين ..باتوجه به نظري كه به طلاييهاقاي مهدي به ظاهر دياني دادين.شك نكنين نظرات مثبت كاربران نسبت به شما عوض خواهد شد....اولين چرغ قرمز رو هم با اجازت بنده روشن ميكنم .از تمامي دوستان واقعي مرحوم دانش سخنور خواهش ميكنم خودشون ببينن و قضاوت كنن....محسن

 • انصاری
  شنبه 20 اردیبهشت 1393 - 00:01:38
  پاسخ
  7 0

  جناب حبیبی لطفاپس ازگوش کردن وتفکروتعقل اگرصلاح دانستیدنظرتان رااعلام فرمایید

 • شهروند
  سه شنبه 23 اردیبهشت 1393 - 12:43:08
  پاسخ
  5 0

  لطفا این فایل را برای من هم ارسال کنید.

 • علی حبیبی
  سه شنبه 23 اردیبهشت 1393 - 19:15:54
  پاسخ
  12 3

  سلام . قابل توجه تمامي بازديدکنندگان محترم . تا اين لحظه . از روز جمعه نوزده ارديبهشت تا امروز سه شنبه بيست و سوم ارديبهشت هيچ گونه فايلي اعم از صوتي يا ويدئويي و به آدرس ايميل اينجانب علي حبيبي ارسال نشده .شايسته بود جناب آقاي واقع گرا قدري تواضع به خرج مي دادند و ما را و سايت خبر آنلاين را شايسته مي دانستند و حداقل بعد از گذاشتن آن پيام تا چند هفته هر يک يا دو سه روزي سري به اين سايت مي زدند و يا زمان حداکثري را براي ارسال آن قرار مي دادند. ممنون از سایت خبری خوبتان.

  • بی نام
   جمعه 26 اردیبهشت 1393 - 20:16:03
   21 1

   جناب آقای حبیبی عزیز ، من به شما اطمینان خاطر می دهم که جناب واقع گرا به این وبلاگ زیاد سر می زنند فقط باید عرض کنم که ایشان چیزی در چنته ندارند و برای مخدوش کردن اذهان عمومی این مطلب را ذکر کرده اند

 • صدای سکوت
  سه شنبه 23 اردیبهشت 1393 - 21:47:13
  پاسخ
  20 0

  با سلام و خسته نباشید به مسولان خبر آنلاین و دوستانی که از این سایت خبری خوش فکر دیدن می کنند. من نیز با دیدن پیامی که شخصی با نام واقع گرا گذاشته بودند . در ابتدا تصمیم گرفتم تا آدرس ایمیل خودم را در سایت ثبت کنم تا این فایل صوتی را در اختیار من قرار دهند . اما با دیدن نظرات شخصی که ادرس ایمیل داده است و هیچ نتیجه ای نگرفته است . از دادن آدرس ایمیل صرف نظر کردم ولی در پاسخ اقای واقع گرا باید گفت " ای مدعی از طعن تو ما را چه ملالست با رد و قبول تو چه نقص و چه کمالست "

 • صدای سکوت
  چهارشنبه 24 اردیبهشت 1393 - 14:29:05
  پاسخ
  12 1

  سلام. من قصد داشتم ایملم را بدهم تا اقای واقع گرا فایل رو برای من بفرستند . اما با دیدم نظر اقای علی حبیبی منصرف شدم .و باید در پاسخ به اقای واقع گرا گفت: ای مدعی از طعن تو ما را چه ملالستبا رد و قبول تو چه نقص و چه کمالست. انشاالله از این به بعد تمامی دوستان در کلام و عمل خود صادق باشند انشاالله . در پایان نیز از دوستانی که نظرات مارا بدون هیچ گونه تغییری و به طور کامل و بدون جانبداری از گروهی و یا افرادی به نمایش می گذارند تشکر می کنم .و الله بصیر بالعباد.

 • رحمانزاده
  دوشنبه 19 خرداد 1393 - 01:11:05
  پاسخ
  1 101

  سلام . به نظرم دوستانی که دانش سخنور را اینقدر بزرگ میکنند در اشتباهند. کسی که به پیشواز شهربانو میرود به نظر نمی آید سزاوار اینقدر تعریف و تمجید باشد . من تعدادی از اسناد و مدارک موثق و دقیق و قابل اعتماد را برای اثبات گفته هایم دارم دوستانی که علاقه مندند با ادرس ایمیلشان نظر بدهند و درخواست کنند تا برای آنان در اسرع وقت حداکثر ۳تا ۴روز آن مطالب و اسناد و مدارکی را که من را با واقعیات آشنا نمود در اختیارشان بگذارم . من منتظرم تا آدرس ایمیل در سایت ثبت کنید دوستدارانش بیاییند من یک ماه است که هر روز از مطلب دیدن می کنم از امروز هم هر روز چندین بار از مطلب دیدن خواهم کرد اما به نظرم دوستان جرات نکنند ادرس بدهند . در پایان . گر خطا کردیم اصلاحش تو کن مصلحی تو ای تو سلطان سخن.

  • شهروند
   سه شنبه 20 خرداد 1393 - 01:45:23
   19 1

   ایمیل دوستان که در اینجا هست، من هم مجدداً ثبت کردم و بی صبرانه منتظرم.

  • ساميز
   سه شنبه 20 خرداد 1393 - 09:36:42
   68 3

   اي مگس عرصه سيمرغ نه جولانگه توست....عرض خود ميبري و زحمت ما ميداري....شك نكن ...افرادي از شما بزرگتر و گنده تر بيش از سه دهه تلاش كردن تا مدركي عليه مرحوم دانش پيدا كنن .خسته شدند .پير شدن.خاك شدن.....م.ب

  • ققنوس اياس
   سه شنبه 20 خرداد 1393 - 09:45:40
   77 4

   جناب اقاي رجيم زاده...به نظر منم شما نظر ندي بهتره.فقط نظرات رو بخون... مردمو بخوني.....هرگز نخواب دانش اي ايت الهي......اسلاميه بدون نامت نشان ندارد.

  • ياس اياس
   شنبه 24 خرداد 1393 - 10:15:45
   66 1

   جناب رحمانزاده .......ندارد چشم من، تاب نگاه صحنه سازيها... من يكـرنگ بيزارم، از اين نيـــرنگ بازيها... زرنگی، نارفيقا نيست اين، چون باز شد دستت... رفيقان را زپا افكندن و گـردن فرازيها.... تو چون كركس، به مشتي استخوان دلبستگي داري... بنازم همت والاي بـاز و بي نيازيها... به ميداني كه مي بنـدد پاي شهسـواران را... تو طفل هرزه پو، بايد كني اين تركتازيها... تو ظاهرساز و من حقگو، ندارد غيـر از اين حاصل... من و از كس بريدنها، تو و ناكس نوازيها ...م.ب

  • شهروند
   شنبه 14 تیر 1393 - 03:38:30
   19 0

   " من یک ماه است که هر روز از مطلب دیدن می کنم از امروز هم هر روز چندین بار از مطلب دیدن خواهم کرد اما به نظرم دوستان جرات نکنند ادرس بدهند ." از 23 اردی بهشت که ایمیل ثبت کردم تا الان که 14 ام خرداد است خبری از ایمیل های وعده داده شده نیست. اگر دستتان خالیست چرا زحمت می دارید؟اگر هم مطلب قابل عرضی دارید چرا ارسال نکردید؟ این بار شما نشانی ایمیل تان را بدهید که از آن طریق با شما در ارتباط باشم.

  • حمید
   پنجشنبه 9 مرداد 1393 - 19:39:16
   4 0

   منتظرارسال کلیه مدارک ومستندات هستم

 • ياس اياس
  سه شنبه 20 خرداد 1393 - 09:57:31
  پاسخ
  46 0

  جناب رحمانزاده شما لطف كن نميگيم جرات، ادرس ايميلتونو بزارين تا مداركي محكمتر از انچه شما داري در راستاي عظمت مرحوم دانش سخنور براتون بزاريم.منتظريم. مرحوم دانش بزرگ شده فرهنگ مولا عليست و دقيقآ مصداق اين بيت از چكامه اي ميباشند كه خودشان سروده اند.....هركه از فرهنگ اولاد علي فرهنگ يافت...بر جهاني رحمتش ريزش كند همچون سحاب....

 • سید جواد جوادی
  یکشنبه 25 خرداد 1393 - 15:48:39
  پاسخ
  9 38

  سلام .دوست عزیز م.ب که با آی پی امارت متحده ی عربی وارد میشوید و یک بار با نام یاس ایاس و دیگر بار با نام سامیز داداش تند نرو ، ترمز بگیر بذار با هم پیاده شیم بله در کذب دشمنانش شکی نیست اما با شعر و مدیحه سرایی و گذاشتن متون طولانی شعر کار به جایی نمیرسد باید به گونه دیگری جواب این مدعیان و لفاضی هایشان را داد . ممنون از جناب جعفریان با این بیان بدیع و صریحشان که تمامی گفته هایشان را چه با چشم و چه با گوش از زبان بزرگان شنیده ام .

  • ساميز ياس اياس و........
   سه شنبه 27 خرداد 1393 - 11:50:23
   47 1

   گرما زسر بريده ميترسيديم در محفل عاشقان نمي رقصيديم .عزيز دل برادر، جناب اقاي سيد جواد جوادي بنده و خانواده من تا جونممونو با افتخار برا مرحوم دانش گذاشتيم و فدا كرديم ودر عمل ارادتمونو اثبات كرديم اونم زماني كه امثال اقايان ......ها در دشمني و عليه ايشان شعرو شعار دادندو بدتر از اون وقيحانه عمل كردند. . بيشك كسيسكه دوست مرحوم دانشه از مدح و ثناي او حتي اگر به به اندازه شاهنامه هم باشد ناراحت و نگران نميشود.. امثال.....هادر گذشته بر عليه ايشان شعار دادن و....درحال حاضر كفش توبه به گردن اويختن و امثال بنده در گذشته تا حد جان دفاع كرديمو درحال حاضر به قول شما مديحه سرايي ميكنيم....قضاوت كن.حالا بنده پياده شم يا جنابعالي.

  • م.ب
   سه شنبه 27 خرداد 1393 - 12:04:02
   40 1

   سيد عزيز جناب جوادي.وقتي جنابعالي باچشماتونم به گفته خودتون شنيدين مشخصه كه خيلي چيزا رو نديدين اگه با گوشاي مبارك ميشنيدين و با چشماي رنگي زيباتون ميديدين و منصفانه قضاوت مي كردين مدح مرحوم دانش روتحمل ميكرديد...

 • راشدی
  سه شنبه 3 تیر 1393 - 04:12:54
  پاسخ
  76 0

  اقای رحمانزاده توجه کنند :اولاتجلیل وتکریم از.شهربانو عیب نیست بلکه بسیارهم پسندیده استچون شهربانوهمسرامام حسین..ع..ومادرامام سجاد..ع..استانکه مدنظرشما است شهبانو است واین یعنی ببخشیدکم اطلاعی ودریغ ازیک جوسواد.....ثانیا مااعتقادداریم بزرک کردن اشخاص وکوچک کردن آنان فقط وفقط بااراده خداوندصورت میگیرد مگرقران رافراموش کرده اید که میفرماید:تعزمن تشاء وتذل من تشاء اگران یارعزیز سفرکرده راشمابزرگ نمی پندا رید چرا به خود زحمت داده اید ودرظرف سی روز هرروز به اینجا سرزده ایدووقت گذاشته اید؟وثالثا مگرکسی ادعاکرده که ان فرهیخته مردخدوم ازخطا مبرا بوده است؟اندکی تامل فرمایید ومقداری انصاف دهیدتادیگران هم درباره شمابه انصاف داوری کنند.وسلام خدابراستاد،پرفسوررسول جعفریان چهره بی بدیل.

  • دانشجوی کنجکاو
   شنبه 14 تیر 1393 - 11:21:23
   75 0

   با تشکر از گرداندگان سایت خوب خبر آنلاین و همچنین آقای دکتر جعفریان قابل توجه آقای رحمانزاده، لطفا با درنگی در کامنت آقای راشدی با حقایق بیشتری آشنا شوید. 1. آنجه از لابلای نظرات دیگران هم عایدمان شد اینکه همصدا با آقای رحمانزاده هر روز باید به سایت مراجعه کرد تا با ابعاد بیشتری از این روحانی متفاوت آشنا شد. 2. در این راه هیچ هراسی از ارائه اسناد غیر جعلی و جعلی و فیلم ها و عکس ها نباید داشت. چرا که معرفی درست و صحیح اینگونه چهره ها بدور از فضاسازی های رسانه ای و تبلیغی است. 3. مجدادا از آقای جعفریان مورخ نمونه کشورمان که برای معرفی چهره های تاریخی و بی نظیر ایراناز جمله مرحوم دانش که الحق روحانی متفاوت بود تلاش نمودند، سپاسگزاریم.

  • لوتی
   سه شنبه 4 آذر 1393 - 23:48:14
   44 0

   راشدی جان لذت بردم عجیب عجب نکته ای در مورد شهربانو گفتی فکر میکنم این هم از سیاست دانش سخنور بوده که از شهربانو تجلیل کرده نه از شهبانو حالا میفهمم دانش حرف دلش رو زده و نوکریش رو به همسر مولاش حسین ع ثابت کرده نه به زن شاه این دانش که میگید شیخ بوده یا سیاست مدار؟

 • مصظفی تقوی
  سه شنبه 24 تیر 1393 - 02:03:27
  پاسخ
  58 0

  با عرض سلام جناب جعفریان امید است در آینده نزدیک مطالب بیشتری در مورد این روحانی متفاوت از شما ببینیم

 • بی طرف
  چهارشنبه 25 تیر 1393 - 22:09:06
  پاسخ
  6 70

  مرقوم داشته اید: " در این وقت یک بهایی که چایمی خورد، ناگهان چایی از دستش افتاد و ریخت روی فرش. آقای دانش گفت این نجس است. دستور داد فرشها را برداشته از وسط بازار بردند که تطهیر کنند. این اولین بار بود که مردم بحث نجس بودن بهایی ها را شنیدند. بعد از این بود که به مردم گفت با اینها مبارزه منفی کنند" اگر هزار رساله هم بیاورید من نمی پذیرم یک انسان را بخاطر عقید اش نجس بدانیم. فردای آن روز اگر بچه های مدرسه هم به پیروی از پدرانشان سراغ یک کودک بهایی بروند و او را مورد آزار جسمی و روحی قرار بدهند تکلیف چیست؟

  • ساميز
   پنجشنبه 2 مرداد 1393 - 11:29:40
   57 6

   جناب بيطرف:اگر هزار هزار رساله هم شما مرقوم بفرماييد بنده وامثال بنده نخواهيم پذيرفت يك نسل،با صدها مغز متفكر رو به خاطر عقايدشان مرتد و كافر بدانند و محروم از تمامي حقوقات اجتماعي نمايند .....عزيز دل برادر، فرداي انروز فرزندان فرزند مرحوم دانش كه نه به خاطر عقايدش به خاطر ياري و كمك به پدر به بدترين شكل ممكن جونشو گرفتن و فرزندان مخالفين به پيروي از پدرانشان بدترين توهينهارو به انان روا دانستند .. به مدرسه نرفتند چون اجازه تحصيل رو هم بهشون ندادن.تكليف بود؟؟؟؟؟ به نوعي باشما موافقم كه شايد اگر بهاييت در فردوس ميماند با بهاييگريشون جفايي كه مسلمان نماها بر مرحوم دانش كردند رو بر نميتافتند و بهاييت جلوي اين به ظاهر شيعه ها رو سفيد مي ماند.ا.ب

  • ققنوس اياس
   پنجشنبه 2 مرداد 1393 - 11:44:40
   55 3

   جناب بيطرف بنده هيچ تخصصي در مسائل فقهي و ديني ندارم ولي بيشك وقتي خود به عينه شاهد بودم كه همان فرزنداني كه شما آزار جسمي و روحي انها را تكليف نميدانستيد اذعان داشتند كه مذهب پدرانشان خطا بوده و اكنون از محبان اهل بيت هستند. به عظمت،كياست وبزرگي مرحوم دانش بيشتر پي ميبرم.

  • بی طرف
   شنبه 4 مرداد 1393 - 20:36:53
   4 27

   هر چه نوشته ام را می خوانم جایی ننوشته ام کسانی که موجب آزار خاندان محترم سخنور شده اند کار درستی انجام داده اند . چرا فکر می کنید اگر کسی در یک مورد ایشان را نقد کند موافق اعمال مخالفان ایشان است؟

 • بی طرف
  شنبه 28 تیر 1393 - 13:21:23
  پاسخ
  7 60

  نظر بنده را حدود چهار روز گذاشتید و سپس حذف نمودید. استدعا دارم بفرمایید کجای آن مصداق توهین و نشر اکاذیب بوده است؟ بفرمایید مخالفین چطور باید اظهار نظر نمایند

  • ناشناس
   یکشنبه 29 تیر 1393 - 20:43:44
   53 2

   نظر شما حذف نشده یه کم بالاتر را نگاه کنید، نظرتان چیزی نبود که حذف بشود رفته بالاتر، مخالفین هم نظرشان را اعلام می کنند.

 • حر
  پنجشنبه 2 مرداد 1393 - 22:54:04
  پاسخ
  31 1

  مرحبابرتو یاس ایاس که با شعر زیبایت کامل وزیبا اوصاف مخالفان ان ابرمرد تاریخ شهرمان را بیان نمودی. پرواضح است که انان کرکسانی بودند که نتوانستند اوج ان عقاب بلندپرواز اسمان کویر را ببینند.

 • بی نام
  یکشنبه 5 مرداد 1393 - 03:35:47
  پاسخ
  41 1

  حرعزیز ازاین ادبیات غیراخلاقی اصلالذت نمی بریم .امیدوارم تذکرمشفقانه این عاشق ادیبان اخلاق مدار شما عزیز گرامی راآزرده نکند .....التماس دعا

 • ياس اياس
  یکشنبه 5 مرداد 1393 - 10:50:38
  پاسخ
  66 0

  حر عزيز: ازاده اي ولي ازاد به بيان برداشت شخصي وعموميت دادن هر نظري نمي باشيد،بنده نيز با نقطه نظر حضرت بي نام موافقم ولي بايد اشاره كنم مراد از بيان و ثبت آن شعر كوتاه تنها جواب و جواب و جواب آن دسته افراد معدود و انگشت شماريست كه هنوز هم بدون هيچ سند ومدركي با عداوت و كينه توزي كه فطرت انان ميباشد و به دور از انصاف و مروت كه لازمه انسان كينه توز و دشمن بالفطره است. روح ان عزيز سفر كرده را آزرده ميسازند و هر تو هين، افترا و هتك حرمت را حق خود ميدانند .كلوخ انداز را پاداش سنگ است....جواب است اين برادر جان نه جنگ است..ضمنا بايد اشاره كنم عده كثيري از انان كه به نظر شما دشمن ان بزرگوار بودن اكنون در خيل عظيم دوستداران ايشان هستند و تعداي نيز مستحكمترين وپاكترين پيوندها را رقم زدند... ا.م

 • ساميز
  شنبه 11 مرداد 1393 - 13:53:52
  پاسخ
  103 0

  ضمن سپاس فراوان از تمامي پرسنل محترم خبر انلاين و تشكر ويژه از حضرت استاد جعفريان وتمامي كاربران عزيز ،شايد براي همه اين نكته، جالب و تامل بر انگيز باشد كه اين مطلب زيبا، شيوا، و منحصر به فرد تاكنون 5937 نظر مثبت به خود اختصاص داده و در مقابل 887 نظر منفي ثبت گرديده است .كه به عبارتي اكثريت مطلق مردم بااختصاص بيش از 86 درصد آرا بار ديگر عظمت و بزرگي مرحوم دانش را در سينه فرياد زدن . ..هرگز نخواب دانش اي ايت الهي..اسلاميه بدون نامت نشان ندارد........

 • وبگرد
  دوشنبه 13 مرداد 1393 - 23:59:40
  پاسخ
  51 0

  احساس می کنم نظرات و پیغام ها مسیر منحنی واری را طی کرده و در طول این یکسال هر بار به سمتی کشیده شده ، ولی چیزی که جایش خالی است خاطرات و اظهار نظر افرادی همچون آقای اشراقی،و ناصر و کشاورزی و دیگرانی از این قسم است که بر پر بار کردن مطلب و تازگی آن افزوده بودند،کاش مثل مطلب آقای اشراقی باز هم در اینجا دیده شود.

 • بی نام
  سه شنبه 14 مرداد 1393 - 00:39:21
  پاسخ
  77 0

  جناب جعفریان درود حق پویان وحق جویان وحق پژوهان وحق نویسان برشما وبزرگواران خبرانلاین .شمابسیاری ازحقایق راباشهامت برنمایاندیدوبه جوانان این منطقه اگاهی دادیدباکدهایی که دادید به نوشته های استادیاحقی که به حق ازمفاخر این دیاراست وسفرنامه خواندنی وماندنی استاد گرمارودی شاعر وادیب فرزانه ایران زمین ومطلب فوکو وشادروان نقوی مراجعه کردم .کامنت های موافقین ودوستان ومنتقدان ومخالفان راهم باحوصله خواندم بدون اغراق بهره بردم واینگونه فضاهای مناسب به وجود آمده رامدیون انقلاب وخون شهدا هستیم . خوب است کاربران عزیز بدانند :ان بزرگوار علامه بود ،مفسری بودتوانمند ،حدیث شناسی بودکم نظیر ،شاعری بود خوش قریحه ادیبی بود بسیاردان ومورخی پژوهشگر.نبایدزندگی وی را فقط درخدمات اجتماعی وعمرانی ارایه دادم.ی

 • بی طرف
  چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 21:50:05
  پاسخ
  9 102

  درود کسی از مخاطبان محترم نوار سخنرانی آقای دانش سخنور در منزل آیت الله قمی پس از وقایع سال 57 را گوش نموده است؟ ایشان ضمن دعوت مردم اسلامیه به آرامش و وحدت و پرهیز از هر حرکت جانبدارانه از ایشان در بخشی از سخنرانی خود می گویند که من از وجود آیت الله العظمی خمینی و نهضت بزرگ ایشان بی خبر بودم و گرنه آرزوی ما تحقق حکومت اسلامی بوده و هست. و بعد سید جمال الدین اسد آبادی را که بخاطر ایجاد حکومت اسلامی سختی ها ورنج ها را به جان خرید مثال می زنند. پرسش بنده آن است که آیا وافعا آقای دانش سخنور از وجود امام خمینی و نهضت ایشان بی خبر بوده اند؟

 • بی نام
  پنجشنبه 16 مرداد 1393 - 07:18:32
  پاسخ
  76 6

  آقای بی طرف شمااگرثابت کردید که ایشان بعد ازوقایع سال 57 درمنزل آیت الله قمی سخنرانی داشتند بقیه فرمایشات شما ودیگر عزیزان همفکر شمارا هم میپذیریم.یاالله یاعلی مدد ....برادرمن همین طوری که نمیشه تاریخ رانوشت تاحالاهم اینگونه بوده آدرس غلط ،تحریف وقایع،جعل خبر ووو....راسرهم بندی فرمودند ودرمیان مردم شریف پخش کردند.تقواپیشه کنید.

  • بی طرف
   جمعه 17 مرداد 1393 - 14:18:29
   7 71

   بخشی از نظر شما آقا یا خانم بی نام را قبول دارم . شاید منزل آیت الله قمی نبوده است و در مکان دیگری بوده. اما صحبتهای آقای سخنور پس از وقایع سال 57 چیزی نیست که نشود آنرا ثابت کرد.

 • بی طرف
  پنجشنبه 23 مرداد 1393 - 13:55:32
  پاسخ
  11 1

  بحث نجس بودن گروهی از انسانهای دگر اندیش فقط در اسلام آمده است یا در ادیان دیگر هم وجود دارد؟

 • بی طرف
  جمعه 11 مهر 1393 - 14:28:09
  پاسخ
  9 63

  هزار بار بر کسانی که سال 57 با حضرت حجه الاسلام سخنور و خاندان محترمش آن رفتار غیر عقلی و غیر انسانی را کرده اند نفرین و. .... از خوانندگان محترم درخواست دارم این دو مطلب را خلط نفرمایند که نقد برخی از آراء آقای سخنور به منظور تایید مخالفان ایشان است... بنده ی حقیر فقط می خواهم این را بگویم با گروهی داخل مسجد رفتن و مترصد فرصت ریختن چایی شدن و جار زدن که این فرش به واسطه آنکه چایی یک بهایی روی آن ریخته با آداب انسانی منافات دارد.... من نمی پذیرم کسی را صرفا به خاطر داشتن عقیده و دین و آیین غیر از دین خودمان نجس بدانیم .

  • لوتی
   پنجشنبه 6 آذر 1393 - 20:17:12
   42 0

   البته نظر شما بسیار محترمه ولی برای خودتون،باید دید که دین اسلام یا مراجع در رابطه با نجس بودن افراد چه نظری دارند مطمئنا اگر قرآن رو با معنی آن مطالعه میکردید نظرتون عوض میشد

 • طرفدار
  دوشنبه 14 مهر 1393 - 22:40:03
  پاسخ
  68 5

  جناب بی طرف اگر چه این سوال و جواب جاش اینجا نیست اما چون اصرار دارین منم به سهم خودم پاسخ میدم : شما نمی پذیرید که کسی صرفا به خاطر داشتن عقیده ای نجس باشند، حالا شما بفرمایید اینکه کفار جزو نجاسات محسوب می شوند رو قبول دارید یا نه ؟ ممکن است اصلا شما مسلمان نباشید که اون یه مسئله دیگه است اما اگر احکام اسلامی رو قبول داشته باشید اونوقت بهتره قبول کنید یکی از نرمترین و ملایم ترین شیوه های مقابله و اطلاع رسانی با این فرقه و عقیده رو مرحوم دانش اجرا کرده اونم وقتی که زمینه برای برخوردای تندتر و خشن تر فراهم بوده، ضمنا از کجا متوجه جار زدن شدین؟

 • بی طرف
  سه شنبه 15 مهر 1393 - 20:49:12
  پاسخ
  6 74

  تعریف کافر این نیست : کفار کسایی بودند که با دین سرعناد داشتند و فعالیت عملی می کردند. در ضمن فرقه های ادیان تعریف دیگه ای داره و در صدر اسلام وجود خارجی نداشته . همون طور که تشیع هم در صدر اسلام وجود خارجی نداشته از اینجا فهمیدم که جار زدند: " آقای دانش طلبه های خودش را که هفتاد نفری می شدند همراه خودش به مجالس می‌برد. دیده بود چهل پنجاه نفری از بهائیان هم هستند. در این وقت یک بهایی که چایمی خورد، ناگهان چایی از دستش افتاد و ریخت روی فرش. آقای دانش گفت این نجس است. دستور داد فرشها را برداشته از وسط بازار بردند که تطهیر کنند." عبارت از وسط بازار بردن یعنی اعلان عمومی یا همان جار زدن

  • طرفدار
   چهارشنبه 16 مهر 1393 - 06:13:28
   67 8

   به تصور و اعتقاد من مغلطه فرمودین، اگر بخوام بحث رو ادامه بدم به مطلب آقای جعفریان بی احترامی کرده ام، لطف کنید یک چت رومی، فرومی ، وبلاگی جایی معرفی کنید که به طور اختصاصی به این بحث بپردازیم ، البته منظورم یه مکان عمومی است و نه ایمیل، حاضرین؟

 • میاندار
  شنبه 19 مهر 1393 - 22:49:15
  پاسخ
  6 60

  عبارت از وسط بازار بردن یعنی اعلان عمومی یا همان جار زدن .. غیر از اینه آقای طرفدار ؟

  • طرفدار
   سه شنبه 22 مهر 1393 - 21:33:17
   61 7

   میان بازار فقط برداشت معنایی آن نیست، میان بازار اشاره به موقعیت مکانی دارد، باید فردوسی باشید که متوجه قضیه بشویدو گرنه از دید یک فرد غیر بومی همانی است که معنای جار زدن می دهد از طرفی ، اگر کسی با روحیه مرحوم دانش آشنا باشد می داند ایشان اهل جار و جنجال نبود.بحث رابه حاشیه نبرید لطفاً

 • میاندار
  دوشنبه 21 مهر 1393 - 09:26:44
  پاسخ
  7 65

  نجس خواندن یک فرد یا گروه حرف کوچکی نیست و می تواند عواقب بسیار بسیار سنگین و غیر قابل پیش بینی و غیر قابل کنترلی داشته باشه. . . . به همین سادگی در یک جمع عمومی اعلام کنیم که فلان کس و فلان کس نجس است ؟؟؟

  • میانجی
   پنجشنبه 6 آذر 1393 - 20:50:14
   42 0

   من هم با نظر شما موافقم نجس خواندن فرد یا افرادی می تواند عواقب بسیار سنگینی داشته باشد ولی برای کدام طرف؟ به طور یقین عواقب سنگین آن متحمل بهائیت شده که من مطمئنم که منظور آقای دانش هم همین بوده منظورم بیرون رفتن بهائیت از فردوس با پای خودشان است نه به زور واینکه فرمودید: غیر قابل کنترل و پیش بینی با درایت آقای دانش دیدید که کاملا پیش بینی شده و قابل کنترل بوده پس مشکل کجاست؟

 • طرفدار
  چهارشنبه 23 مهر 1393 - 17:43:04
  پاسخ
  66 12

  جناب بی طرف یا همان میانداراحتمالاً علی رغم درخواستم بحث رو همینجا ادامه دادین که معلومه منظوری دارین : از استفتائات مقام معظم رهبری : ج: نجاست ذاتى اهل کتاب معلوم نيست. به نظر ما آنها محکوم به طهارت ذاتى هستند. اما در مورد گروه مورد نظر : ج: همه پيروان فرقه گمراه بهائيت محکوم به نجاست هستند و در صورت تماس آنها با چيزى، مراعات مسائل طهارت در رابطه با آنها، نسبت به امورى که مشروط به طهارت است، واجب است. اگر شما نظر تون چیز دیگه است به خودتون بر می گرده.

 • بی طرف یا همان میاندار
  چهارشنبه 23 مهر 1393 - 18:49:04
  پاسخ
  8 59

  خیلی جالبه ... ما اینجا بحث رو شروع کردیم . بعد شما پیشنهاد دادید که بریم یه جای دیگه ... من در واکنش به پیشنهاد شما نگفتم که منظوری دارید که می خواهید بحث رو ببرید جای دیگه... و هیچ حرفی در این مورد نزدم اما شما به من می گی منظور دارم .از همه ی کرده ها و نکرده ها برای کوبیدن مخالف استفاده نکنید

 • بی نام
  یکشنبه 4 آبان 1393 - 10:47:55
  پاسخ
  64 6

  پس ازمدتی که به سایت مراجعه داشتم متوجه شدم :برخی ازکامنت گزاران /مخالف نویسان/ اندکی نقاب ازچهره کنارزده اند ویواشکی کمی ازباطن خویش را برملا ساخته واندک اندک ..دگرکیشی .. خودرانشان میدهند.چندکامنت اخیرگواه روشن براین مطلب است که براگاهان ودانایان پوشیده نیست.

 • آگاه
  یکشنبه 18 آبان 1393 - 02:59:53
  پاسخ
  51 4

  بی طرف و میاندار عزیز چه خوشتان بیاید و چه نیاید عمل ایت الله دانش در آن جریان از لحاظ فقهی کاملا درست بوده. حالا اگر شما با فقه شیعه مشکل دارید تقصیر مرحوم دانش و اجرای صحیح حکمشان چیست؟

 • بی طرف
  دوشنبه 19 آبان 1393 - 19:27:01
  پاسخ
  6 60

  به سبک خودتان جواب می دهم تا طمع این نوع جواب دادن را بچشید ... آگاه عزیز. چه خوشتان بیاید و چه نه حرکت امت حزب الله و همیشه در صحنه در وقایع سال 57 نص صریح اسلام و روحانیت بیدار تشیع بوده است حالا شما خوشتان بیاید یا نه مشکل شماست ... اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم

  • مصلح
   پنجشنبه 6 آذر 1393 - 22:08:09
   52 0

   جناب بی طرف لطفا شمشیرتان را غلاف کنید،انسانها در زمان عصبانیت منطق خود را از دست می دهند. جناب آگاه منظورشان چیز دیگری بود ظاهرا کامنت ها را مطالعه نمی کنید منظور جناب آگاه از درست بودن فقه شیعه که آقای سخنور آن را اعمال کرده اند جریان فروپاشی فرقه ضاله بهائیت در فردوس بود نه چیز دیگری حالا ربطش را با حرکت عظیم و البته صحیح حزب الله در سال پنجاه و هفت می فرمایید؟

 • آگاه
  شنبه 24 آبان 1393 - 03:05:31
  پاسخ
  58 3

  مغرض عزیز ببخشید بی طرف عزیز .قصد توهین به آیین شما یا پدرانتان را ندارم ولی همه می دانیم فتنه باب وبها از دسیسه های مهم استعمار انگلیس بوده. مبارزه آیت الله دانش با بابیه هم در حقیقت مبارزه با فتنه های دولت انگلیس بوده که نشان دهنده ی اندیشه عمیق انقلابی و استعمار ستیزی ایشان در آن زمان بوده است.

 • بي طرف
  یکشنبه 25 آبان 1393 - 09:33:13
  پاسخ
  2 59

  آگاه عزيز من بهايي نيستم . اما اينقدر در فضاي بسته اي رشد و نمو كرديد كه در باورتان نمي گنجد يك مسلمان از بخشي از حقوق ديگران دفاع كند . متاسفم

 • بي طرف
  یکشنبه 25 آبان 1393 - 16:01:50
  پاسخ
  5 66

  جناب آقاي جعفريان ، كساني كه وقايع مربوط به آقاي دانش را با جزئيات براي شما تعريف نموده اند در خصوص برگزاري جشن نيمه شعبان توسط در سالي كه از سوي امام خميني عزا اعلام شده بود حرفي نزدند؟

 • رهگذر
  یکشنبه 25 آبان 1393 - 22:53:18
  پاسخ
  32 1

  اینجا با دو نفر بی طرف مواجهیم به خوبی معلوم است که یکی دارد موج سواری می کند.

 • بی طرف
  دوشنبه 26 آبان 1393 - 00:29:13
  پاسخ
  56 2

  با سلام به عنوان یک بیننده پیام ها باید بگویم که به نظرم طبق دستورات فقهی و دینی مبارزه با کسانی که قصد ترویج آیین ظاله خود را از هر طریقی چه با ریا و چه ..... واجب است . و واقعا متاسفم برای کسانی که حمایت های بی حد و انذازه این بزرگمرد را از فلسطینیان نمی بینند. و به جای تقدیر از اقدامات ایشان به منظور مبارزه با بهاییان از ایشان خورده می گیرند . شاید هم قصدی ندارند امید است که همینطور باشد . با دیدن سایت http://www.aviny.com/occasion/jangnarm/bahaeiat/esteftamaraje.aspx که لینک رو قرار دادم نسبت به نجس بودن بهایان مطمن شدم. در پاسخ به دوست عزیز جناب بی طرف بگ‌ویم مگر ایشان به اطاعت همه مردم از خداوند و رسولش و اولیا خدا شک دارند و مگر دیگر دوستان چیزی جز نظر فقهای دین را منتشر کردند

 • بی نام
  دوشنبه 26 آبان 1393 - 15:41:32
  پاسخ
  58 3

  باسلام به استاد مسلم تاریخ دانشگاه تهران ایت الله جعفریان من به عنوان یک شهروند ازشما ودوستان پایگاه خبرآنلاین سپاسگزارم که گوشه هایی ازفعالیت ها وروشهاومتدهای یک روحانی مردمی رابرای آگاهی نسل جدیدبرنمایاندید .طرفداران وبی طرفان ،محبان ومغرضان ودیگران ودیگران و...هرگونه می خواهند داوری کنند ،خب مجازند اما مهم این است که گونه دیگری ازروحانیان خدمتگزارکه درابعاد مختلفی خوش درخشیده اندرابه آیندگان معرفی کنیم.مقالاتتان راهمیشه بااشتیاق میخوانم.شاداب وکامکار باشید.

 • بی طرف
  دوشنبه 26 آبان 1393 - 19:58:01
  پاسخ
  3 63

  سلام دوستان بیایید برای یک بار هم که شده به جای جواب دادن به پرسش ، پرسش گر رو جواب نکنیم... وجدانا تا الان چند بار به جای جواب دادن به بنده در مورد دین ، آئین ، عرض ، ماهیت و ... بنده حرف زدید؟ اصلا فرض را براین بگذارید که من بهائی ، انگلیسی ، آمریکایی ، مغرض ، مریض و ... هستم و هر چه را که می خواهید نثار من و اجدادم کنید. ولی شما را به مقدساتتان به همین چند سوال روشن بنده جواب دهید: در سالی که امام خمینی اعلان عمومی نمودند که امسال در نیمه ی شعبان جشن نداریم آقای دانش سخنور از این فرمان امام تبعیت کردند یا خیر؟ جریان زندانی کردن جوانهایی که برق مراسم جشنی را که آقای سخنور بانی و سخنران آن بود چه بوده است؟ متشکرم

 • يك ذره وجدان
  سه شنبه 27 آبان 1393 - 10:57:52
  پاسخ
  4 61

  روشن تر از كلام جناب بي طرف توي تمام كامنت ها چيزي نديدم . اينكه منفي براش مي زنيد جاي تعجب داره . بنده هم سوال روشن ايشون رو تكرار مي كنم: " در سالی که امام خمینی اعلان عمومی نمودند که امسال در نیمه ی شعبان جشن نداریم آقای دانش سخنور از این فرمان امام تبعیت کردند یا خیر؟ جریان زندانی کردن جوانهایی که برق مراسم جشنی را که آقای سخنور بانی و سخنران آن بود چه بوده است؟" اگر به جاي جواب دادن حرفهاي قبلي را تكرار كنيد بنده هم به عنوان يك شخص ثالث به اين نتيجه مي رسم نوشته آقاي جعفريان همسو بايك سليقه خاص بوده است

  • بی نام
   سه شنبه 27 آبان 1393 - 11:19:37
   73 4

   اصلا فرض کنیم سوال شما عین واقع. مگر قرار بوده هر کسی به هر آنچه امام خمینی گفته، عمل کند؟ به هر حال هر کسی مرجعی دارد. آیا این به معنای این است که او همراهی با حکومت کرده است؟‌ همان زمان بسیاری از مراجع تقلید هم همراهی نمی کردند. به نظر شما همه باید خلع لباس می شدند؟ آن آقایی هم که گفتید رئیس محکمه ایشان بوده، خودش از دست پرورده های آقای دانش بوده، حتی فامیلش را هم آقای دانش عوض کرده، آن زمان تند می رفته. مگر باید از همه کارهای آن روز اینها دفاع کرد؟‌ بسیاری از آنها هم که علیه آقای دانش بودند مجاهد خلق شدند و اعدام. چرا این طرف را نمی فرمایید؟

 • میثم
  سه شنبه 27 آبان 1393 - 11:58:30
  پاسخ
  69 1

  با سلام . واقعا جناب بی نام حرف درستی زد و واقعا از این جواب زیباشون ممنونم بله من هم که مرجع تقلیدم دستوری بدهد موظفم انجام بدهم حتی اگر دیگر مرجعی طوری دیگه دستور بدهد .احسنت بر استاد جعفریان با این نوشته ی فنی و دقیقشون.منتظر نوشته های بعدی شما هستم .و همواره نوشته هاتون رو دنبال می کنم.

  • بی نام
   سه شنبه 27 آبان 1393 - 21:50:30
   3 79

   میثم خان ، در مورد تیمم بدل از وضو حرف نزدیم که بحث مرجع تقلید رو مطرح می کنی. در مورد یک موضع سیاسی آنهم از جانب یکی از خواص جامعه بحث می کنیم... در ضمن اگه نوشته آقای جعفریان دقیق بود دو کلمه هم در مورد مواضع سیاسی ایشان در فاصله خرداد 42 تا بهمن 57 هم حرفی می زدند . در مثل مناغشه نیست به نظر شما اگر کسی زندگی حضرت حر رو بنویسه اما قسمت پیوستن ایشون رو به سپاه امام حسین اشاره ای نکنه نوشته اش دقیقه؟ یا برعکس زندگی شمر رو بنویسه اما حرفی از واقعه عاشورا نیاره ... شمر جانباز جنگ صفین در انظار مردم معرفی می شه و حضرت حر یک فرمانده سپاه یزید.. عرض کردم در مثل مناغشه نیست مثالهایم جهت تقریب به ذهن هستش توهین تلقی نشه

 • يك ذره وجدان
  سه شنبه 27 آبان 1393 - 12:07:01
  پاسخ
  7 67

  جناب بي نام ، با زهم به سوال اصلي جواب نداديد واقعا متاسفم ... در ضمن مگر آقاي دانش " هر كسي " بوده اند كه نيابد در قبال موضوع به اين مهمي كه روحانيت شيعه در آن دخيل بوده موضع مشخصي نداشته باشند؟ .... اينكه آن جوانها بعد مجاهد خلق شده اند ربطي به موضوع ندارد

 • طرفدار
  سه شنبه 27 آبان 1393 - 14:16:14
  پاسخ
  72 7

  جناب بی طرف مشخص است که قصد شما مشوش کردن فضای اینجاست و گرنه دفاع از فرقه ضاله ای مثل بهاییت و طرفداری از اقدامات امام خمینی در فکر و مشرب یک فرد نمی گنجد. "برو اين دام بر مرغي دگر نـه، کـه عـنـقا را بلند است آشيانه"

  • بی طرف
   سه شنبه 27 آبان 1393 - 21:05:47
   15 72

   حدسم درست بود . به جای اینکه دو خط جواب سوالم رو بدید دنبال این هستید که من که و چه هستم. من و خواننده های مستقل به جواب رسیدیم . آقای جعفریان هم در سویدای دلشان به این واقعیت رسیدند که همه وقایع در خصوص آقای دانش به ایشان منعکس نشده.. حالا شما شعر بنویس و هرچی ناسزا بلدی نثارم کن. نیازی هم نیست دام بر مرغ دگر نهم

 • آگاه
  چهارشنبه 28 آبان 1393 - 00:00:55
  پاسخ
  65 3

  بی طرف عزیز مغرض محترم بنده عرض کردم مسلمان نیستید . اگر مسلمان بودید می دانستید که ما مسلمانان مکلف به اطاعت از مرجع تقلید خودمان هستیم . چه در آن سال که شما فرمودید و چه در سال های بعد ما در دنیای اسلام که فقط یک مرجع با یک اندیشه نداشتیم و نخواهیم داشت . مرحوم دانش هم مرجع تقلید دیگری غیر ازامام راحل داشتن . اگر چه خود ایشان اجازه اجتهاد داشتن. ضمنا آقای بی نام طرفدار مغرضین علما و مراجع تقلید و رساله هایشان فقط برای تیمم بدل از غسل مقلدینشون رو راهنمایی نمی کنند . این راهنمایی شامل همه ابعاد زندگی از جمله مسایل سیاسی و اجتماعی و... می شود.

 • منصور شاهی
  چهارشنبه 28 آبان 1393 - 12:12:53
  پاسخ
  70 5

  احسنت بر جناب آگاه به نظر من دیگه به نظرات این آقایون مغزض توجه ننمایید. چون معلوم اینها از اسلام بویی نبرده و تنها دنبال تفرقه اند از کسی که مرجع تقلید رو تنها برای غسلش انتخاب کنه چیزی بیش از این انتظار نیست.

 • راشدی
  چهارشنبه 28 آبان 1393 - 17:51:31
  پاسخ
  59 0

  ضمن احترام کامل به نظر آقای بی طرف در کامنت 27/ 8/ 93 که با «حدسم درست بود ...»شروع می شود اینجانب میخواستم منفی بزنم اشتباها مثبت زدم .اما توصیه می کنم که اگر با دیده انصاف بنگرند پاسخ شان را آقای بی نام در همان تاریخ بسیار روشن و مستدل و خوب داده اند . حداقل کمی تامل ... باز هم درود و سپاس بر استاد جعفریان و تشکر از خبر آنلاین . والسلام

 • یک ذره وجدان
  چهارشنبه 28 آبان 1393 - 18:40:19
  پاسخ
  5 74

  تقلید در فروع دین که ده تاست تعریف شده. ... سه روز گذشت و فقط به بی طرف فحش دادید بابا دو خط سوالش رو جواب بدید بعدا هر چی خواستید فحش بدید

  • بی نام
   پنجشنبه 29 آبان 1393 - 19:51:43
   55 1

   برادر من که هر چی کامنت ها رو خوندم فحشی ندیدم . همه اش جواب سوال شما و ایشون بوده آن هم در کمال احترام . شما هنوز نمی دونی فحش چیه ؟ لطفا مطالعاتتون رو بیشتر کنید

  • ساميز
   یکشنبه 16 آذر 1393 - 11:58:55
   34 0

   .......ندارد چشم من، تاب نگاه صحنه سازيها... من يكـرنگ بيزارم، از اين نيـــرنگ بازيها... زرنگی، نارفيقا نيست اين، چون باز شد دستت... رفيقان را زپا افكندن و گـردن فرازيها.... تو چون كركس، به مشتي استخوان دلبستگي داري... بنازم همت والاي بـاز و بي نيازيها... به ميداني كه مي بنـدد پاي شهسـواران را... تو طفل هرزه پو، بايد كني اين تركتازيها... تو ظاهرساز و من حقگو، ندارد غيـر از اين حاصل... من و از كس بريدنها، تو و ناكس نوازيها ...م.ب

 • منصور
  چهارشنبه 28 آبان 1393 - 20:05:36
  پاسخ
  61 2

  با سلام خوب آقای یک ذره وجدان و بی طرف شما که می فرمایید باید طبق نظر امام راحل رهعمل میکردند مگر این خودش تقلید نیست واقعا برای خودم متاسفم که با چه افراد فقیری از نظر علوم دینی و فقهی هم کلام شدم. لطفا اول فکر کنید سپس نظر بدهید . و در حقانیت آن بزرگمرد همین بس که دشمنانش از چنین سطح درک و فهم دینی و فقهی برخوردارند. این آخرین نظر من خواهد بود چون همه چیز برایم ثابت شد

 • یک طلبه
  چهارشنبه 28 آبان 1393 - 20:20:39
  پاسخ
  36 2

  این سوال را آقای بی طرف مطرح کردند. «در سالی که امام خمینی اعلان عمومی نمودند که امسال در نیمه ی شعبان جشن نداریم آقای دانش سخنور از این فرمان امام تبعیت کردند یا خیر؟ » جواب : ولايت مطلقه فقيه، به معناي لزوم تبعيت عملي مسلمانان از اوامر حكومتي اوست. اما بحث و گفتمان در مرحله موضوع‌شناسي،‌ منع شرعي ندارد. همچنين پس از صدور حكم حكومتي، موافقت نظري با آن لازم نيست، و هر شخص مسلمان حتي اگر فقيه جامع‌الشرايط باشد در عين پايبندي به‌ آن حكم حكومتي، مي‌تواند نظر خاص خويش را داشته باشد و به روشي مناسب و مقتضي ـ به گونه‌اي كه موجب تفرقه و شقاق اجتماعي نگردد ـ ديدگاه مخالف خويش را بیان نماید .

 • بی نام
  پنجشنبه 29 آبان 1393 - 10:15:10
  پاسخ
  68 2

  بی طرف و یک ذره وجدان الحق که وجدانت یک ذره است جواب سوالتان کامل و دقیق در این کامنت های اخیر داده شد . مگر این که بهره هوشی ضعیفی داشته باشید و هنوز جواب رو نفهمیده باشید. ممنون طلبه عزیز از این علمی تر نمی شد پاسخ داد. ولی دوستان بین آدمی که خواب ومی خواد بیدار شه با آدمی که خودش رو به خواب زده واصلا تصمیم نداره بیدار شه از زمین تا آسمون فرق . الان معلوم می شه که اتفاقات اون سال ها بر علیه مرحوم دانش همه غرض ورزی های شخصی و از سر نا آگاهی های دینی بوده . خدا همه ما رو به راه راست هدایت کنه .

 • دانش دوست
  دوشنبه 3 آذر 1393 - 13:09:17
  پاسخ
  73 2

  باسلام به همه مخاطبین محترم.اکثرنظرات موافق ومخالف روخوندم وبه این نتیجه رسیدم که عده زیادی ازکسانیکه نظرداده اند نه مرحوم دانش رومیشناسندنه اورادیده اندونه کلام شیوایش راشنیده اندوگرنه بعضی ازمطالب مغرضانه نوشته نمیشد.مخالفین محترم لطفایکبارهم که شده نوارهایی که ازمرحوم دانش بجامانده روگوش کنیدوبعداظهارنظربفرمایید.وی کسی بودکه سراسرعمربابرکتش رووقف دین کرد.خدماتی که درفردوس انجام دادبرهیچکس پوشیده نیست عمری برولای اهلبیت زیست واکنون هم درسایه سارلطف علی بن موسی الرضاآرمیده است.روحش شاد.نام ویادسخنورتاابددراذهان باقیست مخصوصاهرسال ظهرعاشورا.والسلام

 • یا
  شنبه 15 آذر 1393 - 20:57:44
  پاسخ
  20 0

  خیلی برام جالب بود. طرف اومده موضوعی رو مطرح میکنه، این حق رو به خودش میده تا از هر دیدگاهی که میخواد من بهائی ، انگلیسی ، آمریکایی ، مغرض ، مریض و ... مسئله رو نگاه کنه و میاد سوالی مطرح میکنه و سوال شونده رو ملزم میکنه که از یک منظر خاص به مسئله جواب بده

 • سید
  سه شنبه 18 آذر 1393 - 14:38:40
  پاسخ
  7 0

  سلام ، این اقای که کامنت گذاشته با اسم یا منظورش چیه و به کی خطاب کرده من که نفهمیدم کسی چیزی فهمید ؟

 • غریب
  یکشنبه 23 آذر 1393 - 21:20:47
  پاسخ
  3 54

  اتفاقا آقا یا خانم بی طرف وقتی دید حرفش رو نمی پذیرید از الگوریتم خیلی خوبی استفاده کرد. اگه تعصب رو بذارید کنار متوجه حرفش میشید. این نقد رو مطرح کرد که نباید کسی رو به صرف داشتن عقیده ای غیر از عقیده ی ما محکوم کرد و نجس دونست . شما قبول نکردید و گفتید مراجع تقلید گفته اند بهایی ها نجس هستند. جناب بی طرف این حرف شما رو کناری گذاشت و یک دور کامل زد چند موضوع رو مطرح کرد همه ی شما فراموش کردید که خودتون جایی گفتید که می توان کسی را بخاطر عقیده ای دیگر محکوم کرد... و وقتی نوبت به محکومیت آقای سخنور به واسطه ی عقیده ای دیگر رسید همه ی شما یک صدا گفتید آقای سخنور از شخصی دیگر تقلید می کرده و دوست داشته بر عقیده ی شما نباشه ممنون جناب بی طرف که آینه ای جلو جماعت متعصب گذاشتید

  • مصلح
   دوشنبه 24 آذر 1393 - 00:25:45
   53 2

   جناب غریب عزیز چقدر انشایتان شبیه بی طرف است ؛ پر از سفسطه لطف بفرمایید چه کسی گفته می توان کسی را به خاطر عقیده ای دیگر محکوم کرد ؟ شما را ظاهرا نمی توان به روش منطقی مجاب کرد. پس لطف بفرمایید یکی یکی به سؤال های بنده جواب داده تا بتوانم شاید شما را متقاعد کنم. در ضمن مسئله بسیار زیرکانه ای وجود دارد که گفتنش خالی از لطف نیست خیلی راحت می توان حرف نادرستی را از دیدگاه دانش دوستان بیان کرد که یک دانش دوست بیان نکرده ، پس دوستان واقف به این مسئله باشند .

  • غریب
   پنجشنبه 27 آذر 1393 - 00:14:24
   0 52

   آقا یا خانم مصلح من به اینجا نیامده ام تا سؤالهای شما را پاسخ دهم. من فقط از الگوریتم زیبای بی طرف عزیز تعریف کردم. در ضمن شما به این راحتی نمی توانید اینجانب را مجاب کنید، چرا که من در تمامی جریانات انقلاب حضوری فعال داشته ام و تمامی آن خاطرات با گوشت و پوست و استخوانم آمیخته شده اند.

  • مصلح
   جمعه 28 آذر 1393 - 14:00:04
   55 0

   غریب عزیز.از همان اول هم می دانستم که اهل مباحثه نیستید. اینجانب در مورد رفتار سیاسی مرحوم دانش سخنی نگفتم که شما از انقلاب سخن می گوییددر مورد جریانات بهاییت شما باید به پدر یا حتی به پدربزرگ تان مراجعه بفرمایید تا برایتان حقیقت را بازگو کنند وقایع بیرون راندن بهاییت از فردوس را باید به صورت کتابی درآورد که همگان از آن مطلع شوند.در این هفتصد کاراکتر نمیتوان همه ی حقیقت را بازگو کرد.اگر خدا بخواهد و فرصتی بود کمی از جریانات آن زمان را در آینده ای نزدیک بیان میکنم.

 • دوستدار دانش
  یکشنبه 23 آذر 1393 - 23:39:15
  پاسخ
  42 1

  فقر شب را بی غذا سر کردن نیست فقر روز را بی اندیشه سر کردن است

 • پشیمان
  دوشنبه 24 آذر 1393 - 10:22:24
  پاسخ
  47 4

  سلام .جناب جعفریان کسانی که وقایع مربوط به اقای دانش را برای شما تعریف کردن ای کاش در خصوص وقایع مربوط به مردم هم با جزییات برای شما صحبت می کردن.به شما نگفتن که مردم در جواب این خدمات چگونه نمکدان شکستن ...؟شما فقط خدمات اقای دانش رو نوشتین چرا به خدمات مردم در قبال اقای دانش اشاره ای نشد...؟ای کاش می گفتن که چگونه خانه اش را اتش زدن ...؟چگونه خانه اش را غارت کردن...؟اما مردم غافل از این بودند که شاعر می گوید گیرم که خلق را به طریقی فریفتی با دست انتقام طبیعت چه می کنی

 • علی
  دوشنبه 24 آذر 1393 - 22:34:09
  پاسخ
  3 53

  وقتی یک بلا سر کسی که مخالف ما فکر می کنه بیاد می گیم دست انتقام خدا بود ... اما اگه سر کسی که هم کیش ماست بیاد می گیم خدا داره امتحانمون می کنه ... دوستان این نوع برخورد یه تاریخ مصرف داشت تموم شد. الان جناب پشیمان شما به انتقام خدا ایمان داری یا نه؟ الان کدوم وری هستی؟ اینکه خونه ی آقای دانش رو آتش زدند انتقام طبیعت از ایشون بود که بهایی ها رو مجبور به ترک فردوس کردند؟

  • ناظر
   سه شنبه 25 آذر 1393 - 12:04:48
   49 1

   آقا شما یه کاری کن اینقدر که از رفتن بهایی ها ناراحتید و دلتان می سوزد ، حالا که دانش زنده نیست ، به قول شما شرایط عوض شده و تاریخ مصرف بعضی چیزها هم تموم شده . خوب ، این فرقه رو برگردونید ، از مردم هم بخواین که کمک کنند بهشون جا و مکان بدید که حقشون بیشتر پایمال نشه . حالا یک ظلمی این آقای دانش در حق اینها کرد، می شود جبران کرد.

 • خطیب
  سه شنبه 25 آذر 1393 - 11:55:43
  پاسخ
  69 7

  خطاب به شخصی که با نام غریب نظر داده و ایضا خطاب به بی نام و بی طرف ، ایکاش می توانستید در این مورد مناظره حضوری هم بکنید تا معلوم شود چنته شما چقدر پر است، از پشت کامپیوتر آدم خیلی حرفها می تواند بزند اما در هنگام مواجهه ، پای خیلی ها می لنگد که ان شا ا... شما از آن دسته نیستید.یک نکته را خوب دور می زنید: بحث در مورد بهایی ها بحث شریعت و مذهب و حکم دین است ، بحث سیاست و گرایش ها نیست. بذارید اینجوری بپرسم : شما امام ره را یا قبول دارید یا نه اگر قبول دارید بفرمایید کجا ایشان در مورد بهاییت نظر مناسبی داشته یا کجا آن ها را پاک دانسته اند؟ اگر هم که قبول ندارید پس دیگر دنبال امر و فرمان ایشان در مورد یک مساله و اختلاف نظر دیگران با ایشان در همان مورد نباشید.

  • لوتی
   سه شنبه 25 آذر 1393 - 21:18:37
   52 3

   بابا ایول.خیلی منطقی بود.کجایی؟جواب بده

  • بی نام
   جمعه 28 آذر 1393 - 01:48:36
   16 9

   عالی بود. جوابتون دندان شکن بود. غریب جان کجایی ؟

 • پشیمان
  سه شنبه 25 آذر 1393 - 15:50:31
  پاسخ
  53 9

  سلام.عذ رخواهی میکنم که نتونستم به درستی منظورم رو به عاشقان دانش سخنور ابلاق کنم.منظورم این بود که به چه جرم وگناهی جواب خدمات اقای دانش رو اینجوری دادن.به کدامین گناه منزل ان بزرگوار را اتش زده وغارت کردن.منظورم از بیان کردن ان شعر این بود که تمامی انهایی که به اقای دانش سخنور ظلم کردن تاوان کارهای زشتشون رو طبیعت ودست تقدیر پاسخ دادوبه سزای اعمال خود رسیدن.

  • غريب
   چهارشنبه 26 آذر 1393 - 15:04:17
   4 50

   يه متل فردوسي هست كه ميگه دهن ادم ور راست ميگرده دهان انسان به راست مي گردد شعرتون مناسب بود هر چند منظورتان به نفع آقاي دانش بود اما به ضرر ايشون رقم خورد.

 • غریب ، بی نام ، بی طرف ، یک ذره وجدان
  سه شنبه 25 آذر 1393 - 19:54:16
  پاسخ
  7 65

  غریب ، بی نام ، بی طرف ، یک ذره وجدان ... اینها نامهای مجازی ست می تواند مسلمان . مسیحی . بهایی ، انقلابی . چپ راست . سنتی . مدرن ...باشد. موضوع این نوشته کشف هویت و کشف دین و آیین و عقیده این نامها نیست. اینجا در مورد آقای علیرضا دانش سخنور که یک نام و یک شخصیت حقیقی ست به مباحثه نشسته ایم. و هر شهر وندی در چهارچوب اخلاق می تواند نظر خود را ابراز کند. متاسفانه طرفداران آقای دانش خواسته یا تاخواسته وارد ورطه کشف هویت و هدف چهره ای که پشت این نام هاست شده اند. جناب خطیب چرا فکر و رفتار آقای دانش سخنور در دهه ی پنجاه را منوط به هویت و عقیده یک نویسنده مجازی در دهه ی نود می کنید؟ بارها استدعا کرده ام و می کنم فرض را بر این بگذارید پرسش گر فتاتیک . گبر . بهایی . مغرض صهیونیسم باشد و جایش هم ...

 • غریب . بی نام بی طرف یک ذره وجدان
  سه شنبه 25 آذر 1393 - 20:06:21
  پاسخ
  6 61

  ادامه ... در قعر جهنم . پرسش حقیر آن است که چرا این حق را برای آقای سخنور قائل باشیم که موجب بیرون راندن بهاییان بخاطر داشتن عقیده ای دیگر از شهر شویم و حتی این کار آقای سخنور را جزء نقاط مثبت زندگی ایشان بدانیم اما روزی که ورق برگردد و قدرت در دست دیگرانی باشد که عقیده شان مخالف عقیده ایشان است این حق را برای دیگران قائل نباشیم که موجبات خروج آقای سخنور را سبب شوند. ؟ هم آقای سخنور هم بهاییان و هم مردم در سال 57 قائل به وظیفه شرعی شان بوده اند مجوز اقدام براساس وظیفه شرعی شما طرفداران آقای دانش بارها صحه گذاشته اید

 • غریب بی طرف یک ذره وجدان
  سه شنبه 25 آذر 1393 - 20:07:46
  پاسخ
  6 61

  ادامه ... در قعر جهنم . پرسش حقیر آن است که چرا این حق را برای آقای سخنور قائل باشیم که موجب بیرون راندن بهاییان بخاطر داشتن عقیده ای دیگر از شهر شویم و حتی این کار آقای سخنور را جزء نقاط مثبت زندگی ایشان بدانیم اما روزی که ورق برگردد و قدرت در دست دیگرانی باشد که عقیده شان مخالف عقیده ایشان است این حق را برای دیگران قائل نباشیم که موجبات خروج آقای سخنور را سبب شوند. ؟ هم آقای سخنور هم بهاییان و هم مردم در سال 57 قائل به وظیفه شرعی شان بوده اند مجوز اقدام براساس وظیفه شرعی شما طرفداران آقای دانش بارها صحه گذاشته اید

  • محبوب
   پنجشنبه 27 آذر 1393 - 06:42:44
   61 3

   اتفاقا ان بزرگواراجازه نداد به خانه بهاییان تعرض شود به شدت ازحمله به منازل انان وآتش زدن وحملات فیزیکی شیوه ای که دربعض مناطق انزمان رایج شده بودبه آنان پرهیزداشت ومعتقدبود اینگونه کارها مناسب نیست وقتی برهان محکمی ودلایل واضح واشکاری بربطلان این کیش وجود داردچه نیازی به اینکارها است؟اومعتقد به اگاه کردن مردم ازراههای مختلف بود:مانندسخنرانی هامناظره ها مباحثه ها مناظره های مهم اورا با رهبربهاییان انزمان بارها ازبزرگترها شنیده ام .واین خیلی فرق میکندباحمله کردن وزدن وسوختن فرق نمیکنداقایان محترم؟؟.

  • یا
   جمعه 28 آذر 1393 - 15:36:45
   10 1

   من نمیدونم شما خودتون موقعیت خودتون رو میتونین شناسایی کنین؟ پاسخ این چرا در این است که ملاک شما برای تشخیص کار و عقیده صحیح چیست؟ بعبارت دیگر، شما میگید که در حالت ایده آلچرا پلیس حق داره عده ای رو دستگیر کنه ولی اگه یه عده پلیس رو دستگیر کنن، برای پلیس سنگینه و صداش درمیاد؟اون عده هم حق دارن پلیس رو بگیرن همونطور که پلیس حق داره توجه کنید این تمثیل را با بحث جاری پیوند ندهید چرا که برای روشنتر شدن دیدگاه شما متوسل به این مثال شدم.اما ببینیند که با این رویه شما جامعه مدنی و قوانینش هم بی معنی است. اینجاست که شما ابتدا باید ملاکی برای تفکیک درست از نادرست داشته باشید.

 • بی طرف
  پنجشنبه 27 آذر 1393 - 11:51:14
  پاسخ
  4 57

  در پاسخ به جناب محبوب اول آنکه به گواه همین نوشته، ایشان در مقابل انظار عموم یک انسان را نجس دانسته اند و به گواه همین متن موجبات ترک دیارشان را فراهم آورده اند. آیا نام این روش را مباحثه می گذارید؟. دوم آنکه آقای دانش چه تضمینی داشتند که پس از اعلام نجاست بهائیان فردای آن روز طرفداران متعصب ایشان ، اطفال بهایی را آزار ندهند؟ سوم آنکه طوری موضوع را بیان می کنید که انگار بهائیان منزل آقای سخنور را آتش زده اند و بیان داشتید آقای دانش با خانه آتش زدن مخالف بوده. خب که چه؟ عرض بنده آنست که شما طرفداران آقای دانش هم خیلی مسلمانید و هم شاعر، هم به سنن الهی معتقدید و هم به شعری که دوستتان نوشت.هرکه به این وقایعی که برسرایشان آمده اعتراض کند حق دارد به جز شما.

  • محبوب .
   پنجشنبه 27 آذر 1393 - 14:58:21
   57 4

   فرمودید ...چه تضمینی داشتند...آفتاب آمد دلیل آفتاب همینکه تاماهها وسالهای بعدهم خون ازدماغ یک بهایی زاده نریخت بهترین دلیل برای اینمطلب است که آن بزرگواربابیان قوی واستدلال روشن ومناظره مردم رانسبت به انحرافات وعقایدنادرست آنان آشناکرد گروهی برگشتند به آغوش اسلام وگروهی دیگرازخوف برملاشدن رسوایی های بیشترازفردوس رفتند شما میتوانیدبهاییان رامورداعتراض قراردهید که چرادررا ه عقیده شان ایستادگی نکردند وچرا گروهی برگشتند وگروهی صحنه را ترک کردند ؟؟استادجعفریان واقعا دست مریزاد استادبنویس بنویس بنویس.

  • بی نام
   جمعه 28 آذر 1393 - 02:26:26
   80 3

   بی طرف عزیز برخلاف آنچه که شما می فرمایید مرحوم دانش با بهاییان منطقه مباحثه کردند . چرا که عده ای از بهاییان آن زمان با راهنمایی ها ی ایشان دست از این فرقه ظاله برداشتن و به شریعت اسلام حقیقی بازگشتن. تضمین عدم آزار اطفال بهایی هم شناخت خوب ایشان از اطرافیانشان بود و همان طور هم شد چراکه هیچ آزاری به کودکان بهایی نرسید. در آخر باید بگویم مرحوم دانش به وظیفه شرعی و دینی شان به عنوان عالم عمل کردند یعنی هدایت و راهنمایی مردم. ولی جریان آتش سوزی منزل ایشان دستور دین اسلام و علمای دین نبود. متاسفانه غرض ورزی هایی از همین دست بود.

  • لوتی
   جمعه 28 آذر 1393 - 13:01:23
   70 3

   قربون اون شکل ماهت برم.یعنی میخوای بگی اونایی که خونه دانش رو آتیش زدن بچه شیعه های فردوسی و اسلامیه ای بودن.آخه اینا که پا منبری های دانش بودن.چطور میخواستن بیان خونه عالم شهرشون رو بسوزونن؟ دقیقا اینایی که آتیش زدن همون بچه بهاییا بودن.البته به قول قدیمیا ه‍رکی خربزه میخوره باس پای لرزشم بشینه.یحتمل از اونایی نیستی که میگن مولامون علی ع نباید با دشمنان اسلام مبارزه میکرد تا در خونه اش رو به آتیش بکشن و پهلوی حضرت فاطمه رو بشکنن؟

 • بی نام
  جمعه 28 آذر 1393 - 03:30:53
  پاسخ
  61 5

  ممنون ازجواب های منطقی و دقیق کامنت های محبوب خطیب و ناظر . عالی بود . این بنده های خدا اگر واقعا دنبال جواب و حقیقت بودن با این پاسخ های واضح و روشن به حقیقت می رسیدن . واقعا چرا آقای دانش مثل افراد دیگه در برخورد باعقاید مخالف رفتار خشن و وحشیانه ای مثل آتش زدن خانه و کشتن و... نداشتن؟ و فقط اعلام کردن یک فرش نجس شده به نظر من ایشون خیلی منطقی و لطیف با منحرفین دین بهاییان برخورد کردن.

 • بی طرف
  جمعه 28 آذر 1393 - 12:39:47
  پاسخ
  5 58

  نوشتم جنس به آغوش اسلام آمدن بهائیان از جنس به آغوش انقلاب آمدن جناب سخنور هستش

 • ناظر
  جمعه 28 آذر 1393 - 12:58:45
  پاسخ
  68 3

  این جناب غریب خودشان اعتراف کردن که : آقا یا خانم مصلح من به اینجا نیامده ام تا سؤالهای شما را پاسخ دهم. من فقط از الگوریتم زیبای بی طرف عزیز تعریف کردم. در ضمن شما به این راحتی نمی توانید اینجانب را مجاب کنید،... ... معلوم است که قصد به هم ریختن اینجا را دارن نه فهم یک مطلب که ممکنه براش مثلاً سوال شده باشه،.. شما که در تمامی جریانات انقلاب حضوری فعال داشته باید سن و سالی ازتان گذشته باشد ، این طور که معلومه از فردوسی ها هم هستین ، یه سوالی دارم احتمالا می دونی که چند وقت پیش یک نماینده سابق فردوس که مهندس هم بود در یک حادثه هوایی مرحوم شد، این طور که معلومه شما هم با اون عده ای که می گفتن بخاطر کم لطفی هایش نسبت به فردوس به این سرنوشت دچار شد ، هم عقیده این ؟

  • بی طرف
   جمعه 28 آذر 1393 - 20:37:33
   3 44

   اصلا و ابدا ... من کاملا به این استدلال مخالفم ... وقتی پای مکافات رو به میان می کشم از زبان و با طرز فکر شما دارم حرف می زنم.

  • بی نام
   شنبه 29 آذر 1393 - 01:29:35
   62 4

   زبان و طرز فکر شما ؟ کدوم قسمت دوستداران آقای دانش از مکافات حرف زدن ؟ شما با خودت چند چندی اصلا؟ تمام کامنتات رو یکی پیگیری کنه به یه نتیجه نمی رسه ، مگر اینکه فقط بخوای تخریب کنی. ایراد نداره ، راحت باش. یه جا از بهایی طرفداری می کنی و غصه بچه هاشون رو می خوری یه جا از انقلاب مایه می ذاری ، تا هم بهت جواب داده میشه یا سوال می کنن گارد می گیری، خوب عزیز من راحت باش،بری بالا بیای پایین دانش همینیه که هست، من و تو دوست داشته باشیم یا نه طرفدار داره، منتقد هم داره.راحت باش

 • لوتی
  جمعه 28 آذر 1393 - 13:24:34
  پاسخ
  65 4

  امام علی:دانش انسانها را از بلا حفظ میکند. خیلی حدیث باحالیه. ایهامو داشته باش. معنیش اینه:با دانش باش پادشاهی کن

  • بی طرف
   جمعه 28 آذر 1393 - 20:00:57
   4 58

   بقیه ی استدلالهاتون هم در همین حده

  • لوتی
   دوشنبه 22 دی 1393 - 08:40:23
   18 0

   من که استدلال نکردم فقط گفتم ایهامش جالبه مگه به نظر شما ایهام نداره؟

 • بی طرف
  جمعه 28 آذر 1393 - 20:44:21
  پاسخ
  4 58

  جالبه خود دوستداران آقای دانش نمی تونند به جمع بندی برسند . توی همین متن نوشتید آقای دانش بهائیت رو ریشه کن کرد ولی از طرفی می نویسید که بچه بهائی ها خانه ایشون رو آتش زدند. یعنی هزاران پامنبری رشید جان برکف نتونستند جلو چهار بچه بهایی رو بگیرند؟

  • بی نام
   شنبه 29 آذر 1393 - 23:09:05
   65 0

   جناب بی طرف شما و حامیانتون نیاز به یک جمع بندی اساسی دارید. همه چیز رو با هم قاطی کردید انقلاب و امام راحل رو با بهایت جمع نبندید .

 • بی نام
  جمعه 28 آذر 1393 - 23:34:25
  پاسخ
  60 2

  دمتون گرم حضرت بی طرفکجای متن یاکامنت ها امده است که ایشان هزا ران پا منبری رشید وجان برکف داشت ؟؟؟؟اصلاچه کسی همچه ادعایی کرده ؟؟؟

  • بي طرف
   شنبه 29 آذر 1393 - 09:34:34
   3 56

   لطفا قبلش با هم به توافق برسيد.

 • بي طرف
  شنبه 29 آذر 1393 - 09:40:45
  پاسخ
  4 62

  در پاسخ به جناب بي نام: لطفا به كامنت پشيمان در تاريخ 24 آذر نگاه كنيد : بحث نمكدان شكستن رو مطرح كردن اين يعني خودي ها و كسايي كه ازشون انتظار نمي رفت در حق آقاي دانش جفا كردن و قطعا منظور بهايي ها نيست چون بهايي ها نمك پرورده آقاي سخنور نبودند. دوم اينكه آخر همين بحث جناب پشيمان اين شعر رو نوشتند: گیرم که خلق را به طریقی فریفتی با دست انتقام طبیعت چه می کنی ... اين يعني اعتقاد طرفداران آقاي دانش به مكافات عمل.

  • بی نام
   شنبه 29 آذر 1393 - 15:11:10
   52 3

   بی طرف بزرگوار ،درنقد پشیمان درپاراگراف دوم :....گیرم که خلق را به طریقی فریفتی...داوری فرموده ایدکه طرفداران ان زنده یادبه مکافات عمل یک آقایی که ادعا کرده پشیمان است این حرف راگفته این چه ربطی دارد چراحرف ان عزیز رابه بقیه طرفداران سرایت می دهید؟این داوری درسته ؟؟.

  • بی نام
   یکشنبه 30 آذر 1393 - 02:06:07
   63 0

   آقای دانش برای کل مردم فردوس کار کردند نه فقط برای دوستان و خودی هایشان . مقاله رو دوباره مطالعه بفرمایید . انگار متوجه نشدید کارهای عمرانی و فرهنگی ایشون برای همه مردم شهر بوده .

 • بینام بیجا.
  شنبه 29 آذر 1393 - 10:31:04
  پاسخ
  54 3

  افرین واقعا آفرین بلکه صدها آفرین برشما بی نام 29 آذر ساده وروان وگویابود.

  • بی طرف
   شنبه 29 آذر 1393 - 19:15:38
   3 56

   در پاسخ به سوال بی نام 29 آذر که فرمودند چرا حرف ایشان را به سایرین سرایت می دهم : بخاطر اینکه 16 لایک خورده عزیز ... حالا که به تناقض خوردید می گید نظر ایشون نظر ما نیست.

 • ح.ط
  شنبه 29 آذر 1393 - 11:42:45
  پاسخ
  56 6

  کامنت 29آذر بی نام بسیار خوب ، روان، گویا وساده بود لطفا عزیزان :بی طرف .غریب .یک ذره وجدان وو اینقدر مثل گنجشک ازاین شاخه به آن شاخه نپرند.

 • monsef
  شنبه 29 آذر 1393 - 20:24:23
  پاسخ
  10 58

  کاری ندارم ولی چند مطلب قابل توجه هستش. یکی اینکه بی طرف هنوز به هیچ کس هیچ توهینی نکرده و حتی آقای دانش رو همیشه با فعل جمع خطاب می کنه ولی گاهی طرفداران آقای سخنور به ایشان هر چه که دلشان بخواد نسبت می دهند از گنجشک بگیر تا مغرض و ... یکی اینکه اونجایی که گفت اسلام آوردن بهایی ها از جنس به آغوش انقلاب برگشتن آقای سخنور هست... دقیقا به چی شما دوستداران آقای سخنور امتیاز منفی دادید ایشون چون مخالف صحبت می کنه اگه احیانا بنویسه ماست سفیده هم شما منفی می زنید؟ و دیگر اینکه در موزد تناقض ها هم راست میگه خدائیش نمونه اش همین 16 لایک ... چه جوابی داریم؟

 • بی نام
  یکشنبه 30 آذر 1393 - 06:59:57
  پاسخ
  60 2

  خب این که انسان دربحث رعایت ادب کند قابل احترام است . اتفاقامن بابرخی کارهای اقای دانش هیج موافق نیستم ولی انصافاشیوه مبارزه اش با بهاییان ستایش انگیز وقابل مطالعه است. پیشنهاد می کنم:مراکزی که روی فرقه های انحرافی کار میکنندروی روشها ومتدهای وی درمبا رزه بابهاییت مطالعه کنند.همین.دیگه عرضی ندارم..علوی.

 • فردوسی پور اصل
  یکشنبه 30 آذر 1393 - 11:35:42
  پاسخ
  51 1

  تمام کسانی که با مرحوم دانش سخنور درافتادند و درب خانه اش را آتش زدند همگی به بدترین وضع از دنیا رفتند میتوانید در سرانجامشان تحقیق کنید وزمان نشان داد که حق با کیست به قول امیر موءمنان علی علیه السلام :للحق دوله وللباطل جوله یعنی حق دارای دولتی همیشگی است وباطل فقط چند روز جولان میدهد ومی تازد یاد ونام این دانشمند بزرگ از دلها قابل زدوده شدن نیست وهر روز که میگذرد مردم بیشتر به درستی عقایدش وحرفهایش پی میبرند

 • پشیمان
  یکشنبه 30 آذر 1393 - 12:51:41
  پاسخ
  33 3

  سلام.برای همتون متاسف ام هنوز هم منظور من رو نفهمیدین.

 • همشهري آگاه
  یکشنبه 30 آذر 1393 - 23:16:45
  پاسخ
  63 1

  عزيزاني كه هنگام اظهار نظر، كلمه ي دشمن يا دشمني را به كار مي برند، بهتر است تجديد نظر كنند و اين تعبير نازيبا را استفاده نكنند. ممكن است افرادي از سر نا آگاهي دست به كاري بزنند يا سخني بگويند و هنوز هم سؤالاتي در ذهنشان باشد كه بايد محترمانه توسط آگاهان پاسخ داده شود. يكي از خوانندگان سايت كه مؤدبانه و متين از جناب دكتر جعفريان گلايه كرده بودند كه چرا از اصل قضيه سريع رد شده و نوشته ايد: "به دنبال وقايعي كه در اواخر سال ٥٧ در فردوس رخ داد ايشان به مشهد رفت." من به عنوان يك همشهري، از نحوه ي گفتمان ايشان لذت بردم و از ايشان به عنوان "منتقد متين" ياد مي كنم و در پاسخ عرض مي كنم: كلامُ الملوك ملوكُ الكلام؛ سخن بزرگان، بزرگِ سخنان است. آقاي دكتر جعفريان ...ادامه دارد

 • همشهري آگاه
  یکشنبه 30 آذر 1393 - 23:25:20
  پاسخ
  56 0

  آقاي دكتر جعفريان تمام جملات، بلكه كلماتش را حساب شده مي نگارد. مثلاً عنواني كه براي مقاله ي سفر به فردوس انتخاب نموده، به اندازه يك كتاب مطلب در آن نهفته است: "روحاني متفاوت" و از وقايع سال ٥٧ نيز با همين استادي و پختگي ياد و عبور كرده و به من و شما هم مي آموزد كه از وقايع تلخ گذشته عبور كنيم. البته ناگفته نگذارم كه بايد از تجربيات گذشته براي آينده استفاده كرد و صد البته از آن به عنوان چراغ استفاده كنيم، نه چماق هنگامي كه مورخي كار بلد و خوش ذوق و نويسنده اي چيزدان و پركار كه در سفري بسيار كوتاه در حد يك روز چنان برداشت زيبايي دارد و با قدرت قلم روان و همه پسندش، عصاره ي نيم قرن زندگي روحاني يك شهر را در چهار صفحه مي نگارد، اميدوارم متوجه اين نكته باشيد كه ... ادامه دارد

 • همشهري آگاه
  یکشنبه 30 آذر 1393 - 23:27:05
  پاسخ
  49 0

  اميدوارم متوجه اين نكته باشيد كه تمام جملات، بلكه كلماتش حساب شده است و نخواسته خرمن بي مهري ها و گلايه هاي گذشته را چهارشاخ بزند. بياييم پرنده ي انديشه را در فضاي ٣٥ سال قبل پرواز ندهيم، وگرنه باب گلايه هميشه مفتوح و ناخرسندي ها پايدار مي ماند. و تمام همشهريان با استمداد از خداي غفور كريم، "درخت دوستي بنشانند..."

 • همشهري آگاه قسمت دوم
  دوشنبه 1 دی 1393 - 04:19:39
  پاسخ
  64 5

  آقاي دكتر جعفريان تمام جملات، بلكه كلماتش را حساب شده مي نگارد. مثلاً عنواني كه براي مقاله ي سفر به فردوس انتخاب نموده، به اندازه يك كتاب مطلب در آن نهفته است: "روحاني متفاوت" و از وقايع سال ٥٧ نيز با همين استادي و پختگي ياد و عبور كرده و به من و شما هم مي آموزد كه از وقايع تلخ گذشته عبور كنيم. البته ناگفته نگذارم كه بايد از تجربيات گذشته براي آينده استفاده كرد و صد البته از آن به عنوان چراغ استفاده كنيم، نه چماق هنگامي كه مورخي كار بلد و خوش ذوق و نويسنده اي چيزدان و پركار كه در سفري بسيار كوتاه در حد يك روز چنان برداشت زيبايي دارد و با قدرت قلم روان و همه پسندش، عصاره ي نيم قرن زندگي روحاني يك شهر را در چهار صفحه مي نگارد، اميدوارم ... ادامه دارد

 • همشهري آگاه قسمت سوم
  دوشنبه 1 دی 1393 - 04:22:34
  پاسخ
  68 1

  اميدوارم متوجه اين نكته باشيد كه تمام جملات، بلكه كلماتش حساب شده است و نخواسته خرمن بي مهري ها و گلايه هاي گذشته را چهارشاخ بزند. بياييم پرنده ي انديشه را در فضاي ٣٥ سال قبل پرواز ندهيم، وگرنه باب گلايه هميشه مفتوح و ناخرسندي ها پايدار مي ماند. و تمام همشهريان با استمداد از خداي غفور كريم، "درخت دوستي بنشانند..."

  • monsef
   سه شنبه 2 دی 1393 - 23:51:25
   5 44

   مخصوصا این جملات: روزی مجلس ختمی در مسجد جامع فردوس بود، گویا فاتحه آقای آذرمین. آقای دانش طلبه های خودش را که هفتاد نفری می شدند همراه خودش به مجالس می‌برد. دیده بود چهل پنجاه نفری از بهائیان هم هستند. در این وقت یک بهایی که چایمی خورد، ناگهان چایی از دستش افتاد و ریخت روی فرش. آقای دانش گفت این نجس است. دستور داد فرشها را برداشته از وسط بازار بردند که تطهیر کنند. این اولین بار بود که مردم بحث نجس بودن بهایی ها را شنیدند. بعد از این بود که به مردم گفت با اینها مبارزه منفی کنند اما با خشونت برخورد نکنند. مردم با اینها معامله نمی کردند، کار کارگری برای آنان نمی‌کردند پس از مدتی بخش مهمی از آنها به محله سعد آباد مشهد رفتند. "

 • بی نام
  دوشنبه 1 دی 1393 - 09:11:32
  پاسخ
  64 2

  متن بسیارخوبی است.

 • روحانی.
  دوشنبه 1 دی 1393 - 13:19:58
  پاسخ
  61 1

  چقدرزیبا،متین ،توام بااحترام،مودبانه وسرشار ازنکته های اخلاقی .واقعاقشنگ بود .شایسته است اینگونه بنویسند اهل نظر. برای همشهری آگاه ومطالب ونکته های خوبشان احترام قایلم.

 • نسل جوان این مملکت
  دوشنبه 1 دی 1393 - 19:06:48
  پاسخ
  64 3

  همشهری آگاه عالی بود . جانا سخن از زبان ما می گویی. نظر من هم به عنوان یک فردوسی همین است . ما باید به بزرگان شهرمان افتخار کنیم . ما هم معتقدیم معصومین چهارده تن بودند. وقتی که این مقاله را خواندم از اینکه یک فردوسی هستم به خودم افتخار کردم چرا که همشهری روحانی متفاوت هستم. ولی متاسفانه بعضی از همشهریان اصلا هدف مقاله آقای دکتر جعفریان رو درک نکردند. هدف این متن شخم زدن اتفاقات تلخ گذشته نبوده. هدف معرفی نیکی ها وخوبی ها و فداکاری هایست که تفاوت ها رو می سازد. دوستان لطفا عینک های بدبینی رو کنار بگذارید و زیبا نگاه کنید.

  • بی طرف
   سه شنبه 2 دی 1393 - 17:12:42
   2 51

   هدف از این متن شخم زدن اتفاقات گذشته نبوده؟ برگردید و متن را یک بار دیگر بخوانید. تعریف کردن داستان افتادن چایی و نجس خواندن فرش شخم زدن اتفاقات گذشته نبود؟ کشیدن نقشه برای راندن بهایی ها شخم زدن اتفاقات گذشته نیست؟ اگر تعریف شما از اتفاق فقط همان وقایعی است که تکرار آن برای دوستداران آقای سخنور تلخ است، بله ... دیگران هم که محلی از اعراب ندارند.

 • یک دوست
  دوشنبه 1 دی 1393 - 19:49:00
  پاسخ
  2 10

  ﺁﺩﻡ ﭼﻘﺪﺭ ﺑﺎﻳﺪ ﻧﮕﺎﻫﺶ ﺑﻪ ﺍﻃﺮﺍﻑ ﻣﺜﺒﺖ ﺑﺎﺷﻪ ﻛﻪ ﺑﺘﻮﻧﻪ ﺍﺯ ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎﻱ ﻣﻨﻔﻲ ﻭ ﻧﻘﺺ ﻫﺎ ﭼﺸﻢ ﭘﻮﺷﻲ ﻛﻨﻪ ... ﭼﻘﺪﺭ ﺧﻮﺑﻪ ﻣﺜﺒﺖ ﺩﻳﺪﻥ با خودم گفتم ﺍﮔﺮ ﻛﺎﺗﺮﻳﻦ ﺍﺯ ﻣﻦ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﻓﻴﻠﻴﭗ می پرسید ﭼﻲ ﻣﻴﮕﻔﺘﻢ ؟ ﺣﺘﻤﺎ ﺳﺮﻳﻊ ﻣﻴﮕﻔﺘﻢ : ﻫﻤﻮﻥ ﻣﻌﻠﻮﻟﻪ ﺩﻳﮕﻪ ﻭﻗﺘﻲ ﻧﮕﺎﻩ ﻛﺎﺗﺮﻳﻨﺎ ﺭﻭ ﺑﺎ ﺩﻳﺪگاه ﺧﻮﺩﻡ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻛﺮﺩﻡ , ﺧﻴﻠﻲ ﺧﺠﺎﻟﺖ کشیدم ... حالا ما چه ديدگاهي نسبت به اطرافيانمون داريم ... ؟

 • یک دوست
  سه شنبه 2 دی 1393 - 19:47:16
  پاسخ
  2 1

  سلام عزیزان این پست شاید بی ربط باشه اما ... پرﻓﺴﻮﺭ ﺣﺴﺎﺑﯽ ﻣﻴﮕﻔﺖ : ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩ ﺗﺤﺼﻴﻼﺗﻢ ﺩﺭ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎ ، ﺩﺭ ﻳﻚ ﻛﺎﺭ ﮔﺮﻭﻫﻲ ﺑﺎ یک دﺧﺘﺮ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎﻳﻲ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﻛﺎﺗﺮﻳﻨﺎ ﻭ ﻫﻤﻴﻨﻄﻮﺭ ﻓﻴﻠﻴﭗ ، ﻛﻪ ﻧﻤﻴﺸﻨﺎﺧﺘﻤﺶ هم گروه شدم ﺍﺯ ﻛﺎﺗﺮﻳﻨﺎ ﭘﺮﺳﻴﺪﻡ : ﻓﻴﻠﻴﭗ ﺭﻭ ﻣﻴﺸﻨﺎﺳﻲ ؟ ﻛﺎﺗﺮﻳﻨﺎ ﮔﻔﺖ : ﺁﺭﻩ ، ﻫﻤﻮﻥ ﭘﺴﺮﻱ ﻛﻪ ﻣﻮﻫﺎﻱ ﺑﻠﻮﻧﺪ ﻗﺸﻨﮕﻲ ﺩﺍﺭﻩ ﻭ ﺭﺩﻳﻒ ﺟﻠﻮ ﻣﻴﺸﻴﻨﻪ ﮔﻔﺘﻢ : ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻢ ﻛﻴﻮ ﻣﻴﮕﻲ ﮔﻔﺖ : ﻫﻤﻮﻥ ﭘﺴﺮ ﺧﻮﺵ ﺗﻴﭗ ﻛﻪ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﭘﻴﺮﺍﻫﻦ ﻭ ﺷﻠﻮﺍﺭ ﺭﻭﺷﻦ ﺷﻴﻜﻲ ﺗﻨﺶ ﻣﻴﻜﻨﻪ ﮔﻔﺘﻢ : بازم نفهمیدم ﻣﻨﻈﻮﺭﺕ ﻛﻴﻪ ؟ ﮔﻔﺖ : ﻫﻤﻮﻥ ﭘﺴﺮﻱ ﻛﻪ ﻛﻴﻒ ﻭ ﻛﻔﺸﺶ رو ﻫﻤﻴﺸﻪ با هم ﺳﺖ میکنه ﺑﺎﺯﻡ ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻡ ﻣﻨﻈﻮﺭﺵ ﻛﻲ ﺑﻮﺩ ﻛﺎﺗﺮﻳﻨﺎ ﺗﻮﻥ ﺻﺪﺍﺷﻮ ﻳﻜﻢ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺁﻭﺭﺩ ﻭ ﮔﻔﺖ : ﻓﻴﻠﻴﭗ ﺩﻳﮕﻪ ، ﻫﻤﻮﻥ ﭘﺴﺮ ﻣﻬﺮﺑﻮﻧﻲ ﻛﻪ ﺭﻭﻱ ﻭﻳﻠﭽﻴﺮ ﻣﻴﺸﻴﻨﻪ ... ادامه دارد

 • یک دوست
  سه شنبه 2 دی 1393 - 19:49:56
  پاسخ
  2 1

  ﻓﻴﻠﻴﭗ ﺩﻳﮕﻪ ، ﻫﻤﻮﻥ ﭘﺴﺮ ﻣﻬﺮﺑﻮﻧﻲ ﻛﻪ ﺭﻭﻱ ﻭﻳﻠﭽﻴﺮ ﻣﻴﺸﻴﻨﻪ ... ﺍﻳﻦ ﺑﺎﺭ ﺩﻗﻴﻘﺎ ﻓﻬﻤﻴﺪﻡ ﻛﻴﻮ ﻣﻴﮕﻪ ، ﻭﻟﻲ ﺑﻪ ﻃﺮﺯ ﻏﻴﺮ ﻗﺎﺑﻞ ﺑﺎﻭﺭﻱ ﺭﻓﺘﻢ ﺗﻮ ﻓﻜﺮ ... ﺁﺩﻡ ﭼﻘﺪﺭ ﺑﺎﻳﺪ ﻧﮕﺎﻫﺶ ﺑﻪ ﺍﻃﺮﺍﻑ ﻣﺜﺒﺖ ﺑﺎﺷﻪ ﻛﻪ ﺑﺘﻮﻧﻪ ﺍﺯ ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎﻱ ﻣﻨﻔﻲ ﻭ ﻧﻘﺺ ﻫﺎ ﭼﺸﻢ ﭘﻮﺷﻲ ﻛﻨﻪ ... ﭼﻘﺪﺭ ﺧﻮﺑﻪ ﻣﺜﺒﺖ ﺩﻳﺪﻥ با خودم گفتم ، ﺍﮔﺮ ﻛﺎﺗﺮﻳﻦ ﺍﺯ ﻣﻦ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﻓﻴﻠﻴﭗ می پرسید ﭼﻲ ﻣﻴﮕﻔﺘﻢ ؟ ﺣﺘﻤﺎ ﺳﺮﻳﻊ ﻣﻴﮕﻔﺘﻢ : ﻫﻤﻮﻥ ﻣﻌﻠﻮﻟﻪ ﺩﻳﮕﻪ ﻭﻗﺘﻲ ﻧﮕﺎﻩ ﻛﺎﺗﺮﻳﻨﺎ ﺭﻭ ﺑﺎ ﺩﻳﺪگاه ﺧﻮﺩﻡ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻛﺮﺩﻡ ، ﺧﻴﻠﻲ ﺧﺠﺎﻟﺖ کشیدم ... حالا ما چه دیدگاهی نسبت به اطرافیانمون داریم ... ؟

  • لطیف
   چهارشنبه 3 دی 1393 - 11:45:46
   3 51

   دقیقا در همین راستا جناب سخنور بهایی ها رو کاری کرد که از فردوس مهاجرت کنند؟ حالیه وقتی نقد به جایی میرسه که جوابی ندارید میگید بیاییم نیمه ی خوب موضوع رو ببینیم

  • مادر
   پنجشنبه 4 دی 1393 - 23:43:11
   49 1

   پاسخ به لطیف : به شما و بی طرف وسایر بهاییان جواب داده شده . کامنت های قبلی رو ببینید . شما عزیزان دنبال جواب نیستید . شما می خواهید در آینده کسی جلوی بهاییان رو برای تبلیغ فرقه و زندگی و تجارت و... رو نگیره ولی اگر با غیرت هایی مثل آقای دانش هنوز تو فردوس باشند این اجازه رو نمی دن. ما نمی گذاریم بچه هامون گرفتار تبلیغات خوش رنگ و آب والبته پوچ بهایت بشند.

 • طرفدار
  چهارشنبه 3 دی 1393 - 13:30:36
  پاسخ
  72 1

  جناب بی طرفشما هم یک بار دیگر متن را بخوانید : آقای دانش که آمد از طرف آقای بروجردی وظیفه داشت که جلوی بهائیان را بگیرد.اینجا را نادیده می گیرید؟ اگر برای بهاییت می خواهید کاری بکنید بجای انتقاد پرشور از آقای دانش، سعی کنید همین انرژی را در گرفتن حکم مشروعیت قانونی و شرعی برایشان از مراجع قانونی و دینی بکنید. نه اینکه ذیل نوشته یک فرد مطلع ، بحث فرعی و کم ارزشی را مطرح کنید که بقیه را از مغز و محتوا دور کند، گرچه همین حرکت شما باعث شد نشانه های دیگری برای صاحبان خرد، آشکار شود.

  • monsef
   چهارشنبه 3 دی 1393 - 16:40:51
   3 59

   جناب طرفدار يا بايد رساله و مرجعيت را ملاك قرار داد يا خير. لطفا فضاي بحث را مشخص كنيد اگر بخواهيم بر اساس رساله و فتواي مجتهدين بريم جلو . لطفا بطور صريح در قبال موضع آقاي دانش سخنور در مورد وقف اعلام نظر نماييد. نظر آقاي دانش چرا در مورد وقف چيز ديگري بوده است؟

  • مصلح
   جمعه 12 دی 1393 - 22:52:35
   52 1

   دوست عزیز نظر آقای دانش در مورد وقف چه بوده؟ چرا تشویش اذهان میفرمایید آقای دانش کاملا وقف را قبول داشته اند ، فقط یکی از اقسام وقف برای ایشان جای سوال داشته به نام وقف اولاد حالا وقف اولاد چیست؟ جواب: مالكى مال غير منقول يا مال منقول قابل دوام را وقف میكند تا فرزندان او از منافع مال بهره ببرند. حال تاکید میکنم ایشان وقف اولاد را رد نکرده اند فقط سوالی مطرح کرده بودند با این عنوان: آیا نسل بعد واقف با این وقفی که به جا مانده و دارای منافع می باشد ، انگیزه ای برای کار وتلاش که در اسلام بسیار توصیه شده دارند؟ اگر فکر می کنید انگیزه دارند وقف اولاد بسیار هم خوب است ، ولی اگه در آینده دنبال کار و تلاش نباشند ، به نظر من هم این وقف جایز نیست آیا نظر شما غیر از این است؟

 • ناشناس
  چهارشنبه 3 دی 1393 - 19:39:01
  پاسخ
  68 0

  نوروز امسال به یکی از روستاهای اطراف فردوس رفته بودیم . برای من و همراهانم جالب بود که بعد از این همه سال هنوز از مرحوم دانش و خدماتش به نیکی یاد می کردند.راستی آقای جعفریان ، جایتان در مراسم ترحیم و بزرگداشت این مرد خالی بود، مجالسی که برای علاقمندان به تاریخ روشنگر خیلی چیزهاست.

 • ناشناس
  پنجشنبه 4 دی 1393 - 03:01:23
  پاسخ
  59 0

  ببین منصف جان ، اینو از این بی طرف هم بپرس که تکلیف بقیه هم معلوم بشه، چون سوال کننده ایشون بوده باید دید رساله رو قبول داره یا نه، مجتهد رو قبول داره یا نه، طرف مسلموناست؟ طرف بهاییاست؟ سوال کرده بعد که جواب دادن میگه قبول ندارم. خوب با این آدم باید چه جور طرف شد؟ شمام که منصفی کلاً رفتی یه ور قضیه . بقیه انصافت کو پس؟

  • بی نام
   پنجشنبه 4 دی 1393 - 14:26:45
   57 0

   دمت گرم . دقیقا درست می گی . این بنده خدا بهایی است . چون درک درستی هم از اسلام و رساله و مرجع تقلید نداره . این بنده خدا نمی دونه آیت الله دانش خودشون مجتهد و صاحب نظر بودن.

 • مستقل
  پنجشنبه 4 دی 1393 - 05:53:33
  پاسخ
  64 0

  متن زیباوگویای استاد عالیقدررسول جعفریان انچنان برجسته وممتاز است که هرچه سمباده های نقدبرآن بیشترنواخته میشودجلای بیشتری پیدا میکند باهمه اشکالات وایرادات مربوط ونامربوطی که ازابتدای گزارش بر آن نگاشته اندگزارش خواندنی تر شده است چرا که یک نکته ازدید ناقدین محترم دور مانده است وان اینکه :او آشکارا میخواهد یک روحانی ،،متفاوت،، بلد شهرراکه بسیار تلاشگر وخدوم وبه فکر معیشت واقتصاد واشتغال وبهداشت واعتلای فرهنگ دینی مردم است رامعرفی کند حال ممکن ان روحانی فرود وفرازهایی ویانقص واشکالاتی هم داشته باشد.

 • مستقل
  پنجشنبه 4 دی 1393 - 06:03:15
  پاسخ
  68 0

  ادامه ....واین هیچ ازارزش محتوای نوشته واستاد جعفریان وروانشاد سخنور نمیکاهد.مورخ بلند آوازه جهان تشیع دراین نوشته همچون دیگر اثار ونوشته های سودمندش نمره قبولی گرفت .

 • دانش دوست
  پنجشنبه 4 دی 1393 - 12:28:03
  پاسخ
  64 0

  باسلام.بنظرمن تمام دوستانی که باعنوان موافق ومخالف کامنت گذاشتن همه درذات خودازدوستداران مرحوم دانش هستندامابعضی ازحرفهاوغرض ورزیهاباعث شده بعنوان مخالف نظربزارن.اگربتاریخ ویاسخن کهنسالان شهرمان رجوع کنیم بدرستی درمی یابیم که آیامرحوم دانش مگرقدمی جزرضای خداوجزدرراه آبادانی شهرمان برداشته استدرباره مسئله بهایی هاهم بایدبعنوان یک شخص کاملامطلع عرض کنم که مرحوم دانش بشدت بابه اتش کشیدن درب منزل بزرگ انهاحاجاقای شاهکه توسط چندجوان وازروی احساسات انجام شده بودمخالف بودند.دوتن از3نفری که این کارراانجام دادنددرقیدحیاتندومیتوانیدبپرسید.واینکه بعضیهامیگویندباسفارش مرحوم دانش بوده دروغ محض است.بیائیدبجای این بحثهاکارهای خیرومفیدی که این بزرگ مردانجام داده رایاداورشویم وفاتحه ای به روح ..ادامه دارد

 • دانش دوست
  پنجشنبه 4 دی 1393 - 12:34:45
  پاسخ
  65 0

  ادامه.....همه گذشتگان مخصوصاروح مطهرخطیب فرزانه حضرت اقای دانش سخنورهدیه نمائیم.درپایان باردیگرازاستادجعفریان تشکرنموده وقلم توانای ایشان راارج می نهیم.والسلام

 • علی
  دوشنبه 8 دی 1393 - 16:57:15
  پاسخ
  66 1

  روحت شاد

 • معلم
  جمعه 12 دی 1393 - 23:02:28
  پاسخ
  5 55

  اگه این رفتار آقای سخنور رو کس دیگری انجام داده بود و برای طرفدارها شون تعریف می کردی ، ابراز تاسف می کردند که چطور قابل قبوله جلوی جمع به کسی بگویند چایی از دست تو ریخته روی ایم فرش و فرش نجس شده ...

  • انسان
   شنبه 13 دی 1393 - 19:30:50
   56 2

   دوست عزيز نجس بودن بهائي ها بدعت آقاي دانش نبود، حكم اسلام است. شما هنوز نميخواي باور كني كه يك روحاني وظيفه داره مردن رو نسبت به احكام دينشون آگاه كنه؟؟

  • مکرر
   یکشنبه 14 دی 1393 - 00:26:43
   50 0

   معلم گرامبشما ممکن است چند سطر بالاتر را نخوانده باشید پس ملاحظه کنید ؛ از استفتائات مقام معظم رهبری : ج: همه پيروان فرقه گمراه بهائيت محکوم به نجاست هستند و در صورت تماس آنها با چيزى، مراعات مسائل طهارت در رابطه با آنها، نسبت به امورى که مشروط به طهارت است، واجب است. اصلاً اقای دانش به کنار، در مورداین استفتا نظرتان را اعلام کنید.

 • معلم
  شنبه 13 دی 1393 - 23:13:10
  پاسخ
  3 52

  انسان عزیز دقیقا تفاوت بدعت رو با حکم اسلام توضیح می دید؟ بهائیت بعد از زمان پیامبر و امامان معصوم به وجود آمده . چطور اسلام در موردش حکم نجاست صادر کرده؟

  • مصلح
   پنجشنبه 18 دی 1393 - 20:01:25
   45 0

   بهایی عزیز. بیایید به آغوش اسلام که تازه متوجه بشوید اسلام دین هزار و چهارصد سال پیش نیست برای این که کمی به اطلاعات دینی تان اضافه شود می توانید مراجع تقلید و جایگاه ایشان را در دین مبین اسلام جستجو بفرمایید.

 • انسان
  یکشنبه 14 دی 1393 - 00:54:24
  پاسخ
  53 2

  از فردی مانند شما خیلی انتظار فهم مواردی چون احکام اسلام و حوادث مستحدثه و جایگاه فقها و ... نمی رود. شما دنبال رفع اشکالات متعدد فرقه ی نوظهور بخود باشید.

  • رهگذر
   یکشنبه 14 دی 1393 - 14:19:17
   48 1

   نه اتفاقاً ، همینکه این جناب معلم امامان را معصوم می دانند خودش جای امیدواری است، و گر نه مطابق الگوریتم های ایشان چطور ممکن است کسی معصوم باشد؟

 • پاسخ به مكرر
  یکشنبه 14 دی 1393 - 13:53:31
  پاسخ
  4 57

  الف نجس بودن يك بحس است. جار زدن و روي دست بردن فرش از وسط بازار و در حضور شخص يك بحث . ب شما از يك طرف به استفتائات مقتك معظم رهبري رجوع مي كني ولي از يك طرف حكم حاكم شرع منسوب مستقيم رهبر انقلاب مبني بر خلع لباس آقاي سخنور را قبول نداريد و به رغم آن حكم صريح طور ديگري عمل مي كنيد

 • دانش دوست
  یکشنبه 14 دی 1393 - 14:46:51
  پاسخ
  56 1

  باسلام.من موندم که چرابعضیااینقدرازفرقه ضاله بهائیت طرفداری می کنندمگراحکام وفتاواومسائل مربوط به اونهارونخوندید؟درجواب آقای معلم عزیزکه فرمودندبهائیت بعداززمان پیامبربوجودامده.خوب احکام وفتواهای صادره هم که بعدازپیامبرومعصومین بوده مگرکسی گفته قبل ازپیغمبرحکمی صادرشده؟؟علما ومراجع بزرگوارهم که بعدازدوران پیامبرفتواداده اند.

 • یک دوست
  یکشنبه 14 دی 1393 - 20:59:41
  پاسخ
  68 0

  به متن پاسخ به مکرردقت کنید.بحساستفتائات مقتک؟منسوببدنیست اندکی سطح سوادمان رابالاترببریم.که حداقل درنوشته هایمان غلط املایی نداشته باشیم.موفق باشید

  • بی نام
   یکشنبه 14 دی 1393 - 22:31:07
   4 66

   خب که چی مقام رو مقتک تایپ کرده لابد کی بردش ایراد داشته . اعدامش کنیم؟

  • بی نام
   دوشنبه 15 دی 1393 - 09:22:40
   54 0

   قابل توجه یک دوست :اینقدر مته به خشخاش نگذارید واین عزیزان رانرنجانید که عصبانی شوند وگناه را به گردن صفحه کلید بیاندازند وبعدهم ازشدت عصبانیت بفرمایند :میخواهید اعدامش کنید؟ ازآغازاین بگو مگو های کم فایده ،این موارد بوده ومهم هم نیست ، منطقی رابحث درالفاظ نیست .اصلا این گرامیان معتقدند که دوران وسواس بخرج دادن در امر درست گویی ودرست نویسی ودرست استدلال کردن به سرآمده وپارسی راهم پاس نمیدارند پس اخلاق بحث را رعایت کنیدوموجب رنجش خاطرشان نشوید یاعلی مدد . یک بی نشان .

 • طرفـدار
  یکشنبه 14 دی 1393 - 22:10:25
  پاسخ
  64 4

  به سهم خودم از این مناظره حسابی استقبال می کنم ، گمان هم نکنید که با توسل به بعضی صحبت ها ، عصبانی شده و مثلاًً از دور خارجم خواهید کرد. شایدم می خواهید به خیال خود بین دوستداران آن مرحوم انشقاق ایجاد کنید؛ در این اصرارهای شما خیری نهفته است که صددرصد برای صاحبان فکر و بصیرت پیامهای مثبتی دارد،بحث را همین جا نگه داریم و بپردازیم به گیردادن های شما : این عین متن شماست " ولي از يك طرف حكم حاكم شرع منسوب مستقيم رهبر انقلاب مبني بر خلع لباس آقاي سخنور را قبول نداريد و به رغم آن حكم صريح طور ديگري عمل مي كنيد" اینجا را توضیح دهید لطفاً قبول نداشتن یعنی چه و طور دیگر عمل کردن یعنی چه؟

 • بی نام
  دوشنبه 15 دی 1393 - 23:44:03
  پاسخ
  64 1

  دوستان به یاد مرحوم دانش و پاسداشت خدمات دینی ایشان می خواستم چند کتاب جالبی رو که دو سال پیش خواندم رو به شما عزیزان معرفی کنم . خاطرات فضل الله صبحی .مسلخ عشق و فلسفه نیکو . این سه کتاب خاطرات سه عزیزی است که فریب فرقه بهاییت و شعارهای به ظاهر زیبایشان را خوردند. جالب اینجاست که وقتی تصمیم می گیرند که بهایت را کنار بگذارند از طرف سایر بهاییان بلاهایی به سرشون میاد که خوندنی و شنیدنی است. کتاب ها ش خیلی جالبن حتما بخونید. اون وقت آدم می فهمه چرا باید با این فرقه ها علنی مبارزه کرد چون ممکنه مردم توی دام هایی بیافتن که دیگه بر گشت نداشته باشه.

 • یک خانکوکی
  چهارشنبه 1 بهمن 1393 - 14:38:56
  پاسخ
  5 32

  خداوند بخاطرخدماتشان رحمت وبخاطرخطاهایشان مغفرت شامل حالشان نماید.شادی وآمرزشش صلوات

 • ساميز
  یکشنبه 12 بهمن 1393 - 10:41:09
  پاسخ
  39 2

  خانه..كوكي عزيز:دانش كه نشان حق پرستي ست..اكنون جدا زقيد هستي ست ..با ديده عبرتش ببين تو ..اين عاقبت وطن پرستي ست....خدا به واسطه مرحوم دانش بنده و شما رو هم بيامرزد.....انشاالله

 • علی
  جمعه 28 فروردین 1394 - 21:27:09
  پاسخ
  8 31

  تازه سر از این سایت در آوردم ... کاری ندارم ولی نجس خواندن یک نفر خارج از منطق هستش . نتیجه همین تفکر شده مشکلات دنیای امروزی و داعش و کشت و کشتارهای الکی

  • بی نام
   سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 - 17:50:39
   17 0

   مجدداً خوش آمدید

 • صادق
  یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 - 07:53:38
  پاسخ
  38 5

  دوست عزيز كه خودتون رو علي معرفي كرديد، اگر كاري نداريد چرا نظر غير كارشناسي ميديد؟ چون دين و آئين شما رو نميدونم كلي عرض مي كنم: در دين اسلام بنا به نظر فقهاي گرامي بهائيت به دلايل متعدده كه به راحتي از دفاتر اعاظم قابل پرسش هست، نجس شناخته مي شوند. اگر اين ماجرا به منطق حضرتعالي كه نمي دانم به كدام آئين پايند هستيد نمي خواند دليل نمي شود تز ديني از خودتون صادر بفرمائيد. وهابيت و هم مسلكانش حكم قتل مسلمانان را مي دهند ولي اسلام ناب صرفاً حكم بر نجاست بهائيت داده آن هم بر اساس اصول فقهي شيعه و نه دستور قتل آنها را.

  • بی نام
   سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 - 20:05:46
   41 4

   به ایشان کاری نداشته باشید، به صورت کاملاً تصادفی هر چند وقت یکبار یک نفر با چنین عقیده ای در اینجا حاضر می شود و بحث را به حاشیه می برد و از اصل مطلب دور می کند. از مرداد ماه 93 این حکایت بوده و احتمالاً خواهد بود. به تعبیر موسوی گرمارودی دانش سخنور " روحانی شگرفی" است که گفتارش کویت را لرزانده و نجف را و مشهد را و هر مجلس را... بنابرین طبیعی است که واکنشهایی این چنینی را شاهد باشیم.

 • بی نام
  چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394 - 09:06:28
  پاسخ
  5 41

  نجس خواندن يك نفر بخاطر اينكه دين و عقيده اش با دين ما متفاوت است خارج از عقل و منطق و اصول انساني است مي توانيد اين موضوع را به رفراندوم بگذاريد

  • خطه ي كج
   چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394 - 17:19:44
   54 4

   چقدر شما شيرين بيان و شيرين فكريد؛ مساله فقهي رفراندوم برداره؟ بعدشم شما كه ميگي دين ما ،بفرما دينت چيه؟

  • صادق
   چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394 - 18:19:44
   57 4

   دوست عزیز که این دفعه خودتون رو بی نام معرفی کردین این یک مسئله ی فقهی است و ما بجای این که مانند پت و مت آن را به رفراندوم بگذاریم، نظر متخصصین امر را که همان فقها باشند جویا می شویم. هرگاه عقلای قوم جهت تعمیر وسیله نقلیه خود، بجای رجوع به نمایندگی و پرسیدن نظر کارشناس فنی، تعمیر خودرو را به رفراندوم گذاشتند، ما هم به نظر غیر کارشناسان ی حضرتعالی عمل می کنیم.

 • ناصر کشاورزی بوشهر
  یکشنبه 10 خرداد 1394 - 10:22:38
  پاسخ
  53 0

  عجب داستانی دارد مرحوم دانش و.... سال 1392 آمدم فردوس و پس از دو سال هنوز بحث این روحانی متفاوت وجود دارد . خدا ایشان و همه رفتگان را بیامرزد.