پنج شنبه 26 مهر 1397
دوشنبه 14 مرداد 1392 - 13:00:56 چاپ

زیباکلام: کابینه پیشنهادی کابینه 50-50 است

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - فارس نوشت:

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: لیست پیشنهادی اعضای کابینه یازدهم به مجلس لیستی میانه است، به همین دلیل اسم این لیست را 50-50 گذاشته‌ام.
صادق زیباکلام کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، به تحلیل و بررسی اعضای پیشنهادی کابینه یازدهم به مجلس شورای اسلامی پرداخت.

وی تقدیم لیست اعضای پیشنهادی کابینه در انتهای مراسم تحلیف توسط رئیس‌جمهور به مجلس را نشان از جدی، منظم و با مسئولیت بودن حجت‌الاسلام روحانی دانست و گفت: رئیس‌جمهور نشان داد که با برنامه کار می‌کند.

این کارشناس مسائل سیاسی معتقد است که باید نمره 50-50 را به لیست پیشنهادی کابینه آقای روحانی داد چراکه به گفته وی این لیست پیشنهادی به مجلس چندان بر حسب انتظارات اصلاح‌طلبان نبود و حتی مورد طبع اصولگرایان نیز قرار نداشت.

زیباکلام ادامه داد: لیست پیشنهادی اعضای کابینه یازدهم به مجلس لیستی میانه است، یعنی حداقلی از موافقت اصلاح‌طلبان و اصولگرایان را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل اسم این لیست را 50-50 گذاشته‌ام.

وی با بیان اینکه آقای روحانی در گزینش لیست پیشنهادی خود در کابینه به دنبال عدم برانگیختن حساسیت‌های سیاسی بوده است، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور در لیست خود به سابقه مدیریتی، توان اجرایی و کارشناسی افراد توجه داشته‌ است.

استاد دانشگاه تهران به عدم حضور زنان در لیست پیشنهادی کابینه یازدهم اشاره و ادعا کرد که این اقدام در جهت عدم برانگیختن مخالفت و حساسیت جریان تندرو اصولگرا است!

زیباکلام در پاسخ به این پرسش که شما در حالی از عدم حضور زنان در کابینه توسط رئیس جمهور برای دوری از حساسیت و مخالفت جریان تندروی اصولگرا سخن می‌گویید که آقای احمدی‌نژاد سه وزیر زن به مجلس پیشنهاد داد، گفت: نفس آقای احمدی‌نژاد از جای گرم بلند می‌شد.

وی اضافه کرد: اگر آقای روحانی از حامیانی که آقای احمدی‌نژاد در بین جریان اصولگرا برخوردار بود، معتقدم خیلی بیشتر از سه وزیر زن برای کابینه به مجلس پیشنهاد می‌داد.

این کارشناس مسائل سیاسی در مورد پیشنهاد رحمانی فضلی برای وزارت کشور، نیز به تشریح تحلیل‌ خود پرداخت و تصریح کرد: همه می‌دانیم که رئیس جمهور در برخی وزارتخانه‌ها دست و بالش زیاد باز نیست و مجبور است موافقت سایر مراکز قدرت را نیز با خود همراه کند، بنابراین انتخاب آقای رحمانی فضلی برای وزارت کشور نوعی مصالحه بین آقای روحانی و سایر مراکز قدرت می‌باشد.

وی ادامه داد: یکی از دلایل انتصاب آقای رحمانی فضلی به وزارت کشور نوعی ائتلاف با جریان اصلی اصولگرای میانه‌رو و فراکسیون رهروان ولایت در مجلس بود. البته نه صرفا برای گرفتن رای اعتماد بلکه اساسا برای رابطه‌ای بلند مدت با بدنه اصلی اصولگرایان.

این استاد دانشگاه تهران در ادامه به عملکرد رحمانی فضلی در دیوان محاسبات کشور اشاره کرد و گفت: دیوان محاسبات نهاد حساسی است اما آقای فضلی نشان دادند که از توان و ظرفیت اجرایی بسیار خوبی برخوردارند و انسانی میانه‌رو و معتدل هستند و سیاسی و جناحی برخورد نمی‌کنند.

زیباکلام در مورد عدم حضور محمدرضا عارف در کابینه آقای روحانی نیز اظهار داشت: به آقای عارف پیشنهاد دو وزارتخانه علوم و ارتباطات شده بود که ایشان بنابه دلایلی نپذیرفته بودند. البته شاید انتظار آقای عارف و خیلی‌های دیگر سمت معاون اولی بود.

زیباکلام یکی از دلایل نپذیرفتن عارف برای سمت معاون اولی یک دست بودن حلقه‌های اصلی آقای روحانی عنوان و تاکید کرد: در بین آقایان ترکان، نوبخت، نعمت‌زاده و نهاوندیان نوعی یکدستی، یکپارچگی و انسجام به چشم می‌خورد، بنابراین وجود آقای عارف سبب به هم ریختگی حلقه اصلی آقای روحانی می‌شد.

وی همچنین اختلافات و مشکلات بوجود آمده در ایام انتخابات بین ستادهای آقایان روحانی و عارف و همچنین هر دو شخص را بی‌تأثیر در عدم اختصاص پست معاون اولی به آقای عارف از سوی رئیس جمهور منتخب ندانست.

این استاد دانشگاه تهران در مورد وزارت خارجه و اهمیت این وزارتخانه نیز متذکر شد: علی‌رغم وجود مشکلات بزرگ در داخل کشور بخصوص در حوزه اقتصاد بدون گام مؤثر در جهت تنش‌زدایی در سیاست خارجه شانسی برای رفع این مشکلات برای رئیس جمهور نخواهد بود.

زیباکلام در پایان اضافه کرد: با توجه به ضرورت تنش‌زدایی و تغییر لحن ایران خطاب به غرب پیشنهاد آقای ظریف که با ساختار قدرت در غرب آشنایی دارد و همچنین نماینده ایران در سازمان ملل و دارای تجارب زیاد در امور بین‌المللی است، یکی از بهترین انتخاب‌های آقای روحانی به شمار می‌آید.

/2727

13 دیدگاه
 • بی نام
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 13:08:37
  پاسخ
  7 8

  "استاد دانشگاه تهران به عدم حضور زنان در لیست پیشنهادی کابینه یازدهم اشاره و ادعا کرد که این اقدام در جهت عدم برانگیختن مخالفت و حساسیت جریان تندرو اصولگرا است!" بعضي وقتها يه حرفهايي ميزنه كه آدم بهش شك ميكنه!

 • بی نام
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 13:10:51
  پاسخ
  66 218

  50-50مساویست با 0

 • بی نام
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 13:38:31
  پاسخ
  80 173

  چي ميگي آقاي زيبا كلام؟!!!

 • بی نام
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 13:43:21
  پاسخ
  4 10

  آقاي زيبا كلام لطفا نام يك نفر اصولگرا را بگيد تا ما هم بفهميم چه طور 50-50 حساب كرديد شما!

 • بی نام
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 13:43:54
  پاسخ
  11 0

  از هر حزبی باشن ولی کار برای مردم انجام بدن. بعد از چند ماه اگه نتیجه نداد از طریق نمایندگان می بایست پیگیری بشه. به صرف اینکه نصف از اصلاح طلب نصف از اصولگرا که کار انجام نمیشه!!!!

 • بی نام
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 14:31:43
  پاسخ
  68 107

  عرف نبود چون معرفت نیست.

  • بی نام
   دوشنبه 14 مرداد 1392 - 17:21:58
   1 1

   این چه وضعیتی است ، چرا فراموش کردید دولتی انتخاب کردیم که فراجناحی و براساس ارزش ها باشد تا مشکلات جامعه را حل کند ، نمی خواهیم که بر اساس سهم خواهی و حزبی باشه اینکه نشد یکی بگه چرا خانم ها در کابینه نیستند ، یکی بگه چرا اصولگرا ها کم هستند ،یکی دیگه بگه چرا اصلاح طلب ها زیادند بزارییییییییییییید کارششششش را انجام بده

 • بی نام
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 17:08:59
  پاسخ
  1 2

  زیبا کلام متاسفانه این بار زیبا حرف نزدی!چه اختلافی داشتن در دوران انتخابات؟!مثل اینکه فراموش کردین وقتی دکتر عارف انصراف داد دکتر روحانی از عملش با عنوان ایثار تقدیر و تشکر کرد و گفت ما در همه جا فریاد ائتلاف از سوی مردم میشنیدیم و دکتر عارف ایثار کردن و کنار کشیدن....ولی متاسفانه دکتر روحانی فریادهای بیشمار بعدی ما(روحانی عارف باید باشه) رو نشنیدن!!!

 • صباغی
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 17:19:45
  پاسخ
  1 1

  عدم استفاده از عارف باعث تاسف است

 • بی نام
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 17:22:08
  پاسخ
  1 0

  آقای دکتر عارف با صلاحدید اقای خاتمی کنار رفتند و به هیچ عنوان از اقای روحانی نیز حمایت نکردند. به نظر من ایشان از کنار رفتن خود ناراضی بودند و این نارضایتی در پیام ایشان مشهود بود. اما اقای روحانی حداقل 2 بار مستقیما از اقای عارف تشکر کردند. از نظر من آقای عارف برای معاونت اولی توان اجرایی کافی را نداشتند اما برای وزارت علوم بسیار گزینه مناسبی بودند.افسوس که خودشان قبول نکردند و فرصت ارتباط مستقیم اصلاح طلبان با دانشگاهیان را از دست دادند.

 • محمدرضا
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 17:26:48
  پاسخ
  7 0

  50-50بین هاشمی و خاتمی

 • فروز
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 20:51:22
  پاسخ
  0 2

  حیف از عارف که به نفع روحانی کنار کشید،یک تنه جلوی کاندیدای طیف مقابل ایستاد،حداقل معاون اولی حق اش بود،روحانی جوانمردی نکرد، قشنگ صحبت می کند ولی محافظه کاراست.و ثابت کرد که نمی تواند طرفدار اصلاح طلبان باشد.

 • سید
  سه شنبه 15 مرداد 1392 - 11:47:45
  پاسخ
  0 0

  وچود6وزیراقای هاشمی و4وزیر خاتمی و3گرایش اصلاح طلبی کجاش 50/50هست اگه حساب کنیم 80اصلاح طلب -کارگزارو20درصددیگه بقیه گرایش ها ان هم گرایش های متمایل به اصلاح طلبان

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین