چهارشنبه 25 مهر 1397
دوشنبه 15 مهر 1392 - 12:33:02 چاپ

میدان گازی مشترک ایران و انگلیس بازگشایی می شود؟/فرجام شراکت 36 ساله

اقتصاد > انرژی - انگلیس در تلاش است تا با لغو تحریم ها بهره برداری از میدانی گازی را که ایران و شرکت بیریتیش پترولیوم به طور مشترک سهامدار آن هستند، آغاز کند.

هما کبیری: وال‌استریت ژورنال در روزهای گذشته خبری را منتشر کرده که توسعه میدان گازی مشترک ایران بریتیش پترولیوم در دریای شمال به دلیل تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا فعلا متوقف شده است. هر چند این خبر تازه‌ای نیست و تقریبا 4 سال پیش نیز بی‌پی از تعلیق و توقف فعالیت‌ها در بزرگترین میدان گازی توسعه‌نیافته در انگلستان خبر داده بود، اما به نظر می‌رسد این خبر این بار حاوی خبرهای تازه‌ای در حوزه نفت و گاز است.

در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی که هنوز دفاتر شرکت کالای نفت در انگلیس و کانادا پابرجا بود، فعالیت‌های مشترکی میان شرکت ملی نفت ایران و برخی شرکت‌های بزرگ نفتی از جمله بریتیش پترولیوم انجام می‌شد که گاهی به خدمات فنی- مهندسی ختم می‌شد و گاهی از این سطح فراتر رفته و به شراکت در میدان‌های نفتی نیز می‌انجامید که یکی از این موارد مشارکت ایران با بی‌پی در توسعه میدان گازی رام یا رهام(Rhum) است. سهم ایران در این میدان گازی که در 400 کیلومتری شهر ابردین در سواحل اسکاتلند در دریای شمال قرار دارد، 50 درصد است و 50 درصد دیگر در اختیار شرکت بریتیش پترولیوم قرار دارد. هر چند که این میدان در سال 1977 کشف شده، اما به دلیل مشکلات فنی از جمله بالا بودن دمای و فشار گاز موجود در آن، توسعه آن بارها به تاخیر افتاده بود. ظرفیت تولید این میدان گازی نیز 5.9 میلیون متر مکعب در روز است که تنها بخش کوچکی از تولیدات شرکت بی‌پی را تشکیل می‌دهد.

دی ماه سال 84 بود که شرکت بریتیش پترولیوم اعلام کرد پس از 28 سال، بهره‌برداری، تولید و صادرات گاز از بزرگترین میدان توسعه نیافته گاز انگلیس به نام رام آغاز شده تا روزانه نزدیک به 6 میلیون مترمکعب گاز از آن استحصال و تولید شود. اما این اتفاق چند سالی بیشتر ادامه نداشت، چرا که تحریم‌ها موجب شد تا بی‌پی از توسعه این میدان مشترک منصرف شود و تاسیسات موجود در جزیره‌ای در شمال شرقی اسکاتلند را ترک کند تا با شرکت نفتی ثبت شده ایران در بریتانیا فعالیت مشترکی نداشته باشد.

هر چند که در تمام این سال‌ها بی‌پی تلاش کرد تا نظر اتحادیه اروپا را برای معافیت توسعه این میدان جلب کند، اما این اتفاق روی نداد تا اینکه چندی پیش روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف از نزدیک شدن انگلیس به دریافت معافیت برای میدان گازی مشترک با ایران خبر داد و نوشت: کابینه انگلیس امیدوار است با برداشته شدن تحریم‌ها در مورد میدان گازی رهام در دریای شمال که به صورت مشترک در مالکیت دولت ایران و شرکت بی‌پی است، تولید گاز انگلیس که به تازگی کاهش یافته، مجددا افزایش یابد.

شرکت بی‌پی، اوایل امسال هشدار داد تعطیل باقی ماندن عملیات اکتشاف در این میدان به‌مدت طولانی همچنین تهدیدی را در مورد بسته شدن پیش از موعد یک میدان دیگر، به‌نام بروس که از همان زیرساخت‌ها استفاده می‌کند، به وجود می‌آورد. میدان گازی بروس، حدود 3 درصد تولید گاز انگلیس در دریای شمال را به‌عهده دارد. بر اساس این گزارش وزرای کابینه انگلیس اکنون می‌گویند به دریافت معافیت از تحریم‌ها که اجازه بدهد تولید گاز در میدان رهام از سر گرفته شود و آینده میدان بروس تضمین شود نزدیک شده‌اند.

با توجه به کاهش تولید گاز در دریای شمال، و افزایش نگرانی‌ها در مورد بالا رفتن قیمت، انگلیس بیش از پیش به واردات گاز احتیاج پیدا کرده است. زمزمه‌ها در مورد معافیت این میدان گازی از تحریم‌ها پس از آن شنیده می‌شود که علائمی از بهبود روابط ایران و انگلیس پس از روی کار آمدن دکتر حسن روحانی در ایران مشاهده شده است. اتحادیه اروپا هفته‌های گذشته اعلام کرد که این میدان گازی می‌تواند بر اساس یک بخشنامه شورای اتحادیه اروپا که در دسامبر 2012 تصویب و طی آن مقررات قبلی در مورد اقدامات محدودیت‌زا علیه ایران اصلاح شد، از تحریم‌ها معاف شود.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که گفت‌وگوها بر این مسئله متمرکز شده که آیا دیگر شرکت‌ها نظیر بانک‌هایی که تراکنش‌های مالی مرتبط با این میدان را انجام می‌دهند نیز از این معافیت بهره‌مند می‌شوند یا خیر؟

 

هر چند که مدیران نفت ایران از صحبت کردن درباره این میدان طفره می‌روند، اما به نظر می‌رسد در حال حاضر این میدان مشترک جزئی از اموال شرکت نیکو به شمار می‌رود که فعلا بنا به دلایلی که از دیدگاه آنها موجه است، سکوت بهترین راهکاری است که باید در پیش گرفته شود.
3131

مطالب مرتبط
11 دیدگاه
 • بی نام
  دوشنبه 15 مهر 1392 - 13:09:11
  پاسخ
  246 10

  یعنی می شه این همه خوشبختی برای مردم اورد و تو این چند سال نیاوردن..... همین به تکاپو افتادن های عربها از رابطه با ما با جهان و امریکا و... حالا این میدان و... یعنی میشه شغل های اون بیابون های اطراف خلیج فارس بیاد تو کشوری که از اول لایق مردمش بهترین بود.....خاتمی-روحانی مچکریم

  • شهرزاد
   دوشنبه 15 مهر 1392 - 18:09:17
   55 2

   چه خوبه به جای این که با همه ی دنیا دعوا کنیم با همه ی دنیا دوست بشیم تا مردم ما هم مثل مردم قطر و امارات از منابع خدادادیشان بهره ببرند و با شکم سیر بخوابند .

 • بی نام
  دوشنبه 15 مهر 1392 - 13:16:30
  پاسخ
  293 2

  آقا اونجا تو انگلیس میدون مشترک داشتیم الان قطر برا ما شاخ و شونه می کشه....هی روزگار

 • بی نام
  دوشنبه 15 مهر 1392 - 18:12:27
  پاسخ
  38 1

  ما جوان ها کار نداریم........ تروخددددددددددددددددددددددا اول اینو حل کنییییییییییییییییییید.

 • بی نام
  سه شنبه 16 مهر 1392 - 08:05:38
  پاسخ
  27 0

  خدا یا متشکریم . از قدیم مدیمها چه چیزهایی داریم که خودمون هم خبر نداریم !!!!!! میدان نفتی مشترک در دریالی شمال انگلیس !

 • بی نام
  سه شنبه 16 مهر 1392 - 08:12:07
  پاسخ
  24 1

  ایول یعنی انگیلیس مستعمره ی ما بوده؟

 • بی نام
  سه شنبه 16 مهر 1392 - 10:06:32
  پاسخ
  14 1

  در سال ۲۰۱۰ که شرکت بریتیش پترولیوم، تعداد ۲۴٫۶۸۳٫۸۵۸ سهم از این شرکت به ارزش هر سهم ۷۷۵ میلیون دلار، را به فروش گذاشت، نفت‌ایران مقدار ۰٫۸٪ از سهام بی‌پی را خریداری نمود.

  • بی نام
   سه شنبه 16 مهر 1392 - 17:38:25
   12 1

   داداش تعداد سهام را در اون مبلغ کذائی که شما عنوان کردید 775 میلیون دلار کنید میدونی چه عددی میشه - میشه 20میلیون میلیارد دلار که این عدد ارزش تمام شرکتهای غول و بچه غول دنیا اینقدر نیست.

  • بی نام
   چهارشنبه 24 مهر 1392 - 01:20:32
   3 0

   احتمالن ارزش کل سهام اینقدر بوده و نه هر سهم!

 • بی نام
  سه شنبه 16 مهر 1392 - 20:46:17
  پاسخ
  24 2

  تفاوت عمل بین 57 سال حکومت طاغوت!و 32سال حکومت یاقوت!

 • انلاین
  سه شنبه 23 مهر 1392 - 18:07:15
  پاسخ
  7 0

  جالب بود. با اینکه من رشته ام نفته ، سورپرایز خوبی بود. ی میدان مشترک بین ایران و انگلیس اونم تودریای شمال

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین