یکشنبه 2 اردیبهشت 1397
جمعه 26 دی 1393 - 13:02:49 چاپ

وایبر و واتس‌اپ در کدام کشورها فیلتر است؟

فناوری اطلاعات > ارتباطات - مسائل مالی و سیاسی سبب شده است که در برخی کشورها نیز مردم با فیلترینگ نرم افزارهایی همچون واتس آپ و وایبر روبرو شوند!

به گزارش مهر، در برخی کشورهای جهان، دولت ها به دلایل گوناگون دسترسی به اپلیکیشن های پیام رسان را محدود کرده اند:

عربستان

در حالی که بیش از ۳۴ درصد از تماس‌های بین‌المللی در سطح جهان، با استفاده از اپلیکیشن‌های در بستر اینترنت انجام می‌گیرد، اواسط سال ۲۰۱۳ بود که اداره تنظیم مقررات ارتباطی عربستان سعودی، دسترسی به اپلیکیشن پیام رسان و ارتباطی وایبر را در این کشور قطع کرد. این اداره تهدید کرده است که اگر سایر اپلیکیشن‌های پیام رسان، مقررات این اداره را برآورده نسازند، اقدامات مشابهی در انتظار آن‌ها خواهد بود.

یک مهندس نرم‌افزار مشهور به نام ماکسی مارلین اسپایک، در سال گذشته میلادی اعلام کرد که دو اپراتور موبایل عربستان به نام‌های اتصالات اتحاد و موبایلی از او خواسته‌اند راهی به آن‌ها بیاموزد تا بتوانند قابلیت پیام‌رسانی توئیتر، فیس‌بوک و سایر شبکه‌های پرطرفدار اجتماعی را مسدود کنند. پس از این اظهار نظر، اپراتور موبایلی، برقراری هرگونه تماس با مارلین اسپایک را تکذیب کرد.

در انتهای سال اخیر میلادی، کاربران موبایل در کشور عربستان سعودی اعلام کردند که علی رغم گفته مسئولان این کشور مبنی بر مسدود بودن وایبر، آن‌ها چند روزی است که می‌توانند از سرویس‌های این اپلیکیشن استفاده کنند. علت این امر، رسیدن آپدیت جدیدی برای محصولات وایبر در بستر آی.او.اس، اندروید و ویندوز است که توانسته محدودیت ایجاد شده از سوی ادارات دولتی را دور بزند.

امارات

وایبر در امارات متحده عربی نیز برای مدتی مسدود شد که دلیل این اقدام، تلاش برای حفظ درآمد شرکت‌های مخابراتی خصوصی و دولتی و همچنین محدود کردن دسترسی به اپلیکیشن‌هایی بوده است که دولت روی آن‌ها کنترل ندارد. «اتصالات» و DU دو اپراتور ارتباطی در کشور امارات، همچنین نرم‌افزارهای اسکایپ و مسنجر بلک‌بری (BBM) را نیز برای مدتی بلوکه کردند.

مصر

اداره تنظیم مقررات ارتباطی کشور مصر نیز اعلام کرد که در برنامه دارد اقدام مشابهی را بر روی وایبر و برخی دیگر از نرم افزارها به دلایل "اقتصادی و امنیتی" انجام دهد. عمرو بداوی، رییس این اداره اعلام کرد: "این اپلیکیشن‌ها، به مشترکان خود اجازه می‌دهند تماس‌های رایگان برقرار کرده و پیام‌ها و فایل‌های صوتی و تصویری را به صورت مجانی برای یکدیگر ارسال کنند، در حالی که معلوم نیست منابع مالی این نرم‌افزارها از کجا تامین می‌شود!"

پس از اقدامات این کشورهای عربی، شرکت وایبر اعلام کرد به زودی آپدیتی را منتشر می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد حتی اگر در چنین کشورهایی زندگی می‌کنند، از سرویس‌های تماس تلفنی، ارسال پیام و ارسال فیلم و عکس وایبر بهره ببرند. مدیر اجرایی وایبر در آن مقطع گفت که اگرچه تعداد کاربران ما در عربستان در مقیاس کاربران جهانی مان نسبت قابل توجهی نیست، اما اصل و هدف ما این است که برای همه کاربران، امکان دسترسی آزاد را فراهم سازیم.

نگرانی دولت‌ها و اپراتورهای عربی از گسترش اپلیکیشن‌های پیام‌رسان و ارتباطی از دو جهت است: اول اینکه این نرم‌افزارها، بستری جهت ارسال پیام و برقراری تماس از طریق اینترنت و به صورت تقریبا رایگان را فراهم می‌کنند و با این وجود، کاربران سرویس‌های پیام‌ مخابراتی (SMS, MMS) و سرویس‌های مکالمه‌‍‌ای اپراتورها، روز به روز کاهش یافته و این اتفاق باعث کاهش شدید سود سرشار اپراتورها می‌شود. از سوی دیگر، کنترل دولت‌ها بر روی پیام‌ها و تماس‌های رد و بدل شده بوسیله اپلیکیشن‌ها محدود یا قطع بوده و آن‌ها دیگر نمی‌توانند هر موقع که اراده کردند، ارتباطات بین کاربران را کنترل و شنود کنند.

انگلستان

اما قضیه وقتی جالب‌تر شد که چند روز پیش، پای انگلستان، یکی از پرمدعاترین کشورهای غربی در زمینه آزادی اطلاعات، به ماجرا باز شد. به گزارش گاردین، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد برنامه‌ای در دست دارد تا قانونی برای بلوکه کردن اپلیکیشن‌هایی که پیام‌های رد و بدل شده را رمزگذاری می‌کنند تصویب کرده و به اجرا بگذارد. اگر این تصمیم عملی شود، سرویس‌هایی مانند واتس اپ، آی مسیج، تلگرام و غیره مجبور خواهند شد برای زنده ماندن در انگلستان، تغییراتی اساسی را در سیستم‌های خود اعمال کنند. قانون مورد نظر به دولت اجازه خواهد داد تا هر سرویسی که پیام‌هایش را رمزگذاری می‌کند، مورد هدف قرار داده و بلوکه کند. رسانه‌های غربی نوشته‌اند که پس از وقوع حملات اخیر در پاریس، کامرون در مورد استفاده گروه‌های تروریستی و افراد مجرم از این اپلیکیشن‌ها نگران است و میخواهد بستری را فراهم کند که دولت در اینگونه موارد بتواند پیام‌ها را به راحتی کنترل و شنود کند. به نظر میرسد بسیاری از سرویس‌های پیام‌رسان مایل به برداشتن رمزگذاری از روی پیام‌های رد و بدل شده نیستند و در صورت تصویب چنین قانونی توسط دولت کامرون، خدمات خود را در انگلیس تعطیل خواهند کرد (درست مثل Lavabit که سرویس ایمیل رمزگذاری شده به کاربران ارائه میداد و پس از مخالفت دولت، تعطیل شد).

رسانه‌های منتقد این اقدام کامرون چون TheNextWeb نوشتند که این موضوع برای انگلیسی‌ها مهم است که بدون ترس از شنود و دیده شدن پیام‌های متنی و صوتی‌شان در بستر اپلیکیشن‌ها، بتوانند از نرم‌افزارهای انتخابی خود استفاده کنند. کامرون می‌تواند ادعا کند که این پلتفرم‌ها موجب استفاده گروه‌های خرابکار می‌شود، اما این استثناء است و نه یک قاعده. آزادی اطلاعات و امنیت شخصی نباید به بهانه وجود استثناء قربانی شود. اپلیکیشن‌های چت غیر متمرکز مانند واتس اپ به کاربران اجازه می‌دهند تا بدون ترس از شنود شدن و بصورت گمنام و پنهان به مکاتبه بپردازند، موضوعی که به معترضان هنگ کنگی در سامان دادن اعتراض‌شان ضد دولت کمک کرد. اما اگر شرایطی که کامرون میخواهد رخ دهد، اوضاع مثل تظاهرات اشغال وال استریت در آمریکا خواهد شد. بعد از سرکوب این تظاهرات افشا گشت که آژانس‌های امنیتی آمریکا چون NSA و FBI با شنود مکالمات و مکاتبات معترضان توانسته‌اند به سرکوب و مقابله با آنان بپردازند.

چین

مدتی است که کاربران چینی از سختی دسترسی به اپلیکیشن‌هایی خاص در چین مانند Kakao Talk و Line از محبوب‌ترین اپ‌های آسیا به‌ویژه در چین و هندوستان شکایت دارند. Kakao Talk توسط شرکتی واقع در کره جنوبی با نام Kakao Corp عرضه شده و Line نیز ژاپنی است. دولت چین اعلام کرده که این دو اپ را مسدود می‌کند چون معتقد است از آن به عنوان کانال‌هایی برای گردش اطلاعات مربوط به تروریسم و چگونگی ساخت بمب استفاده می‌شود. همچنین تروریست‌ها می‌توانند از امکانات ویدئویی این وبسایت‌ها استفاده کنند.

لی جین گویو مسئول واحد سیاست اینترنت در چین ادامه داد: با سایر سرویس‌های پیامکی خارجی مانند Vower, TalkBoxو Didi نیز باید با احتیاط برخورد کرد. وی ادامه داد: ما در چین سرویس پیامکی ساخت داخل مناسبی با عنوان Weixin را داریم که به نوعی مشابه WeChat است و همه کارایی‌های آن را دارد و می‌توان از آن استفاده کرد، هرچند تروریست‌ها در این اپ نیز می‌توانند ورود پیدا کنند.

گفتنی است چین از کشورهایی است که در نظارت بر اینترنت بسیار سختگیر است و دائم در تلاش است تا با استفاده از سیستم فیلترینگ Great Firewall از دسترسی مردم این کشور به توئیتر، یوتیوب و ... جلوگیری کند. در حال حاضر فلیکر یاهو و OneDrive یاهو نیز در این کشور مسدود است.

لبنان

در کشور لبنان نیز با توجه به موقعیت ویژه این کشور و جنگ تمام‌عیار با اسرائیل، استفاده از وایبر کنترل می‌شود. حتی برخی این وسیله را یک ابزار جاسوسی می‌دانند که قرار است اطلاعات مسلمانان به‌ویژه گروه حماس را سرقت کند اما تیم طراح وایبر در وبلاگ‌های متعدد تلاش می‌کنند تا نگرش لبنان را به این شبکه اجتماعی تغییر دهند.

عراق

در کشور عراق هرچند تا پیش از این استفاده از همه شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها آزاد بود ولی از ژوئن سال‌ جاری به دلیل حضور گروه داعش در این کشور، اوضاع به گونه‌ای دیگر رقم خورد و درحال حاضر توئیتر، یوتیوب و فیس‌بوک به طور کامل فیلتر هستند. وزارت ارتباطات عراق برای مقابله با سازماندهی بیشتر گروه داعش در عراق از طریق این اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی، آنها را فیلتر و مسدود کرده است. ماجرا فقط به این ختم نشد. مسئولان وزارت ارتباطات این کشور هر چند علاقه‌ای ندارند دسترسی مردم عادی به این اپلیکیشن‌ها و همچنین شبکه‌های اجتماعی محدود شود ولی به دلیل مقابله با گروه داعش خود را مجبور به این کار می‌دانند. این فیلترینگ‌ها از بغداد آغاز شد و حالا در هر نقطه از این کشور که امکان برقراری ارتباط اینترنتی وجود داشته باشد، فیلترینگ هم دیده می‌شود.

سوریه

در حال حاضر در سوریه نیز شاهد شرایطی مشابه عراق هستیم و بسیاری از وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها مسدود هستند. در سوریه نگاه خوبی به وایبر وجود ندارد و حتی در ماه جولای سال 2013 ارتش سایبری سوریه که گروهی از هکرها هستند، اپلیکیشن وایبر را هک کردند ولی گفته می‌شود هیچ اطلاعاتی از کاربران به سرقت نرفت.

 

45503

کلید واژه‌ها : فیلترینگ - شبکه‌ اجتماعی -
مطالب مرتبط
15 دیدگاه
 • مجید
  جمعه 26 دی 1393 - 13:31:29
  پاسخ
  404 7

  من هفته پیش عتبات بودم هم فیس بوک و هم یوتیوب در دسترس بودند و خبری از فیلترینگ نبود

 • ایرانی
  جمعه 26 دی 1393 - 14:06:04
  پاسخ
  335 6

  دروغگوی بزرگ

 • سعسد
  جمعه 26 دی 1393 - 14:06:40
  پاسخ
  357 7

  این که این خبر نصفش دروغه بد ترین جاش هم انگلستانه برین متن اصلی خبر رو بخونین تا بفهمین مترجم های گرامی وطن چطور خیال پردازی کردن

  • دانشجو
   چهارشنبه 1 بهمن 1393 - 02:44:00
   0 14

   می شه بگی متن اصلی خبر کجاست؟ مثلا با این حرف صدمن یه غاز فکر کردی مثلا من باور می کنم که انگلستان هم از پول بدش می آد؟ چرا انگلیس حتی کار ناپسند بکنه همه ازش ندیده حمایت می کنند؟ نمی دونم....

 • فرهاد
  جمعه 26 دی 1393 - 15:31:58
  پاسخ
  54 0

  دلم نمیسوخت که اسم دو سه تا کشور درست و حسابیم تو لیست بود...انگلستان مسدود نیست اماراتم مسدوذ نیست لطفا درست اطلاع رسانی کنید

 • بی نام
  جمعه 26 دی 1393 - 15:34:24
  پاسخ
  26 2

  اقا من الان از کامپالا مرکز کشور اوگاندا با شما صحبت میکنم..... عارضم خدمتتون ک وایبرو واتس آپ اینجا هم کار نمیکنه حتما فیلتره .... شک ندارم....وگرنه چرا کار نمیکنه؟ حتما اینجا هم فیلتره...الان یه هفتست آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت و .... اینجا قطعه خواستیم وایبر کنیم کمک بگیریم ک دیدیم کار نمی کنه.... حتما فیلتره......

 • بی نام
  جمعه 26 دی 1393 - 16:44:22
  پاسخ
  181 0

  اسمان ریسمون بافتی که چی بگی؟

 • یاحسین
  جمعه 26 دی 1393 - 16:48:54
  پاسخ
  41 0

  کشورهای عقب افتاده قطع میکنند

 • بی نام
  جمعه 26 دی 1393 - 17:01:08
  پاسخ
  17 0

  "حال حاضر فلیکر یاهو و onedrive یاهو نیز در این کشور مسدود است." وان درایو ربطی به یاهو نداره و مربوط به مایکروسافته.

 • بی نام
  جمعه 26 دی 1393 - 17:07:09
  پاسخ
  24 1

  خطاب به خبرنگار خبرگزاری مهر، اگر درست ترجمه کردین چرا میترسید لینک منبع اصلی را قرار بدین؟ حدف از انشار این خبرهای دروغ چیه؟ که اگر چند روز دیگه در ایران فیلتر کردن دلیل و توجیه داشته باشین براش؟

 • بی نام
  جمعه 26 دی 1393 - 17:19:16
  پاسخ
  31 0

  هدفتان از این انتشار این خبرهای دروغ و تحریف شده و جهت دار چیست ؟؟؟؟؟؟ در هیچ کشوری بغیر از ایران و چین و سوریه همچین فیلترینگ گسترده و محدودیت وجود ندارد....

 • بی نام
  جمعه 26 دی 1393 - 17:21:17
  پاسخ
  11 0

  اینجا در مجارستان وایبر از طرف دو اپراتورِ بزرگ ودافون و تی‌ موبیل مسدود هست مگر اینکه گوشی به وای‌فای وصل باشه . که این هم بخاطر سودِ شرکت‌های مخابراتی . یا اینکه ماسلن به ودافون ماهانه مبلغی در ازای استفاده از وایبر پرداخت بشه که بزارن روی سلولار فعال باشه .../ :/

 • بی نام
  جمعه 26 دی 1393 - 17:46:04
  پاسخ
  22 1

  یه دلیلی هست که همیشه قبل از خواندن متن خبر، میام نظراتو میخونم. خبرآنلاین بیدار شو

 • مهمان
  شنبه 27 دی 1393 - 12:40:46
  پاسخ
  9 0

  اتفاقا در سفر اخیری که در عربستان بودم، اپراتور موبایلی اگه اشتباه نکنم یک پلنی برای استفاده از واتس آپ داده بود که با پرداخت یک مبلغی، میتوانستید به صورت رایگان از طریق این اپلیکشن تماس تلفنی داشته باشید.

 • دنیا
  شنبه 27 دی 1393 - 17:17:37
  پاسخ
  8 26

  من کاری ندارم کجا فیلتر شده کجا نشده این خبر راسته یا نه فقط یه چیز می دونم متاسفم برای ایران که دشمناش مال خود همون کشور هستن متاسفانه جونایی که با بی دقتی هر پیامی را رد و بدل می کنن هر متنی را انتشار می دن و حتی گاهی متنهای که ارسال می کنن را نمی خونن و به راحتی با دهن مردم بازی می کنن کشورهای دیگه اینقدر دشمن ندارن و دوستی گفته بود کشورهای عقب مونده تا وقتی ما خودممون نخواهیم , دشمنمون نشناسی بااینهمه دشمن رنگارنگ اوضاعمون همینه و

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x