سه شنبه 1 اسفند 1396
سه شنبه 24 آذر 1394 - 07:16:36 چاپ

معمای انتقال سرور تلگرام به ایران

فناوری اطلاعات > ارتباطات - ایران نوشت: پلیس فتای ایران یک ماه به تلگرام فرصت داد تا برای ادامه فعالیت خود در ایران سرورهایش را به داخل کشور منتقل کند.

این خبر را اواسط هفته گذشته سردار کمال هادیان فر، رئیس پلیس فتای ناجا در نشست مطبوعاتی اعلام کرد و گفت: چون شرکت تلگرام بیشترین کاربران ایرانی را در شبکه اجتماعی خود دارد، باید سرور این شبکه را به ایران منتقل کند. بعد از اعلام این خبر این سؤال مطرح شدکه آیا قاعده و قانون خاص بین‌المللی برای انتقال سرور یک سایت به کشور دیگر وجود دارد؟ انتقال این شبکه چه محاسنی برای شرکت مربوطه و کشور متقاضی انتقال سرور دارد و آیا موضوع تحریم ها در خودداری از انتقال این شبکه به ایران مؤثر است؟ «ایران» نظر کارشناسان حوزه‌ آی تی را در این باره جویا شد.


انتقال سرور با نظر مدیر شبکه
«نیروی انتظامی که از جانب خود اولتیماتوم نمی‌دهد و اگر در نشست خبری بحث مهلت یک ماهه را برای انتقال سرور تلگرام به ایران اعلام کرده است باید طبق مصوبه‌ای از سوی شورای امنیت ملی باشد.»


حسن نجفی سولاری، مشاور شورای عالی فضای مجازی فتا با بیان مطلب فوق به «ایران» می‌گوید: هیچ تصمیمی بدون رأی‌گیری در این کارگروه انجام نمی‌شود و در این باره حتماً در کارگروه تصمیم‌گیری شده است.


نجفی سولاری که خود به برخی از اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مشاوره می‌دهد، می‌گوید: ممکن است اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نظرات مختلفی داشته باشند. به عبارتی برخی موافق و برخی مخالف مصوبات و صورتجلسه‌های مطرح شده در این کارگروه باشند ولی اگر اعضا به اقناع نرسند، رأی‌گیری می‌کنند. همانند مصوبه‌ای که در مجلس مطرح می‌شود. به نظر من اعضا موازی کاری نمی‌کنند.


علی توسلی نایب رئیس کمیسیون اینترنت سازمان صنفی رایانه‌ای (نصر) تهران نیز با بیان اینکه قانون و قاعده بین‌المللی برای انتقال سرور شبکه یا سایت از کشوری به کشور دیگر وجود ندارد به «ایران» می‌گوید: انتقال سرور یک شبکه اجتماعی به نظر مدیر سایت یا شبکه اجتماعی بستگی دارد.


کمال هادیان‌فر رئیس پلیس فتای ناجا با اشاره به اینکه تاکنون پاول دوروف مدیر تلگرام با انتقال سرور شبکه اجتماعی خود به ایران موافقت نکرده است می‌گوید: مدیرعامل تلگرام ادعا کرده که به دلیل وجود تحریم‌ها امکان انتقال سرور وجود ندارد.


حال این سؤال مطرح است که آیا تحریم‌ها تنها عامل عدم انتقال سرور این شبکه پرمخاطب به کشور است. علی توسلی نایب رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نصر تهران در این باره به «ایران» می‌گوید: نمی‌دانم چقدر تحریم در این مسأله تأثیر دارد ولی حتی اگر این شبکه‌ها هم مشمول تحریم باشند، دی ماه تحریم‌ها برداشته می‌شود، بنابراین این شبکه اجتماعی دیگر از این بابت مشکلی نخواهد داشت و براحتی می‌تواند سرور خود را به داخل کشور ایران منتقل کند. به نظر من به نفع شرکت تلگرام است که این انتقال را انجام دهد و فکر می‌کنم سرانجام چنین کاری را انجام دهد.


شبکه اجتماعی و ارزان بودن اینترنت
بجز بحث تحریم چه دلایلی مانع از انتقال سرور تلگرام به ایران می‌شود؟ و این انتقال چه مزایایی در بر دارد؟ عده‌ای می‌گویند شاید دلیل خودداری از انتقال این شبکه به کشور، محدود کردن فعالیت این شبکه در ایران باشد.


علی توسلی نایب رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نصر تهران می‌گوید: امکان محدود کردن شبکه‌ای از داخل کشور وجود ندارد حتی اگر سرور تلگرام به ایران منتقل شود تنها خود شرکت است که می‌تواند اعمال محدودیت کند. در حقیقت چون در ورودی دیتا کسی نمی‌تواند محدودیت ایجاد کند و تنها در بخش دسترسی خروجی است که می‌توان فیلترینگ را اعمال کرد بنابراین امکان اعمال محدودیت وجود ندارد مگر خود مدیریت بخواهد محدودیت‌ها را اعمال کند.


علی توسلی می‌افزاید: وقتی ما از ایران به سرور خارجی وصل می‌شویم تا از شبکه‌ای استفاده کنیم، اینترنت زیادی مصرف می‌کنیم ولی وقتی از داخل کشور به این سرور وصل شویم دیگر هزینه اینترنت وجود ندارد و اینترانت شبکه داخلی کشور میزبان است که به شبکه وصل می‌شود. بنابراین درخواست و خواسته ایران از مدیر تلگرام برای انتقال سرور این شبکه به ایران منطقی است. این شبکه از همانجا می‌تواند «هاست» کند و به طور قطع چیزی که در خارج از ایران تولید می‌شود را می‌تواند به داخل کشور منتقل کند.


حل مشکلات با انتقال سرور به کشور
رمضانعلی سبحانی فر عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی نیز معتقد است وقتی که شرکت تلگرام نزدیک به 20 میلیون کاربر در ایران دارد به نفع خودش است که سرورش را به کشور انتقال دهد. سبحانی فر نماینده مردم سبزوار به «ایران» می‌گوید: اگر سرور شبکه اجتماعی خارجی به داخل منتقل شود باید از قوانین ایران تبعیت کند بنابراین خیلی از مشکلات داخلی ما حل می‌شود.


سبحانی فر می‌افزاید: اکنون گروه‌ داعش از شبکه‌های اجتماعی برای نفوذ و صدمه زدن به کشورها استفاده می‌کنند و همان‌طور که امنیت دیگر کشورها را به خطر انداخته‌، امنیت کشور ما را نیز به خطر می‌اندازند بنابراین در این راستا می‌توان با انتقال سرور، از شبکه تلگرام استفاده خوبی کرد. از سوی دیگر اگر سرور به داخل کشور منتقل شود، امکان رصد و مسدود کردن کانال‌های غیراخلاقی نیز وجود خواهد داشت به عبارتی تا زمانی که این نوع کانال‌ها در این شبکه قابل دسترس باشد، امکان فعالیت تلگرام در داخل کشور وجود ندارد.

یعنی اگر این شبکه سرور خود را به داخل کشور منتقل و کانال‌های غیر اخلاقی را مسدود نکند، امکان فیلتر شدن این شبکه در ایران بسیار قوی است و اگر این شبکه می‌خواهد کاربران 20 میلیونی خود را از دست ندهد، بهتر است که این انتقال را انجام دهد. از این‌رو به نفع تلگرام است که سرور خود را به ایران منتقل کرده و با قوانین جمهوری اسلامی ایران هماهنگ باشد تا کاربران خود را از دست ندهد.


حسن نجفی سولاری مشاور شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه بجز بحث مسدود کردن کانال‌های غیر اخلاقی آنچه مهم به نظر می‌رسد پیگیری حقوق شهروندی است، می‌گوید: در حال حاضر امکان پیگیری حقوق شهروندی وجود ندارد و علت تلاش مسئولان کشور درباره مذاکره با مدیران شبکه اجتماعی تلگرام برای انتقال سرور به ایران، پیگیری حقوق شهروندی است.


وی می‌افزاید: وقتی شبکه‌ای در کشوری پرطرفدار باشد هر اتفاقی ممکن است بیفتد که نیاز به پیگیری حقوقی دارد بنابراین اگر سرور در کشور نباشد امکان پیگیری حقوقی نیز وجود ندارد و در این میان حقوق شهروندی ضایع می‌شود. حقوق انسان‌ها محترم است و حق دادرسی و اقامه دعوا را برای همه قائل شده است بنابراین باید سرور شبکه در دسترس باشد تا اگر از حقوق شهروندی سوء‌استفاده شد، بتوان به آن دست یافت یا اینکه مرجع حقوقی اجازه داشته باشد، تحقیق کند که چه کسی عامل ضایع شدن حق دیگری بوده است.


به هرحال با تمامی موارد فوق باید گفت؛ شبکه اجتماعی تلگرام یک شبکه پرطرفدار است و داستان آن جدا از دیگر شبکه‌های اجتماعی فعال در کشور است چرا که اکثر رسانه‌ها حتی آنها که در روزهایی که خبر فیلترینگ تلگرام داغ بود در راستای القای مضر بودن این شبکه مطالبی را انتشار داده بودند نیز در این شبکه کانال خبری خود را راه‌اندازی کرده‌اند و از این طریق با مخاطبان خود در ارتباط هستند با این حال باید منتظر ماند و دید بعد از پایان مهلت یک‌ماهه سرنوشت تلگرام به کجا ختم می‌شود.

 


5656

 

کلید واژه‌ها : تلگرام -
مطالب مرتبط
10 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 24 آذر 1394 - 09:15:50
  پاسخ
  38 0

  دوستان مسئول زحمت زیادی نکشن. اگه سرور صفر در هزارم بیاد ایران مردم ازش بیرون میرن. تمام این بهانه ها واسه فیلترشه که اخرم میکنن. متاسفانه هنوز نتونستن بفهمن که مردم اگه یه اپلیکیشنو فیلتر بشه خیلی راحت از یه اپلیکیشن دیگه استفاده میکنن که اونم تو ایران نباشه. وی چت نشد وایبر. وایبر نشد تلگرام. تلگرام نشد یکی دیگه.

 • بی نام
  سه شنبه 24 آذر 1394 - 10:02:45
  پاسخ
  33 2

  کم کم باید شبکه اجتماعی دیگری انتخاب شود جاسوسی از اطلاعات مردم و ........... با انتقال سرور

  • بی نام
   یکشنبه 9 خرداد 1395 - 12:16:40
   2 0

   کاملا معلومه هدف همینه متاسفانه

 • حامد
  سه شنبه 24 آذر 1394 - 10:25:13
  پاسخ
  24 0

  فلسفه آوردن سرورهای تلگرام به ایران فقط دسترسی به اطلاعات کاربران داخلیه چون امنیت اطلاعات تلگرام خیلی بالاست

 • شهروند
  سه شنبه 24 آذر 1394 - 10:29:45
  پاسخ
  44 0

  تعجب می کنم که آقایان بشدت نگران کانالهای غیر اخلاقی برای جوانان و مردم هستند, درحالی که هیچکس نگران مصرف مواد مخدر پشت فرمان ماشین و توهم ناشی از آن و بهانه برای کشتن دیگران مثل آب خوردن نیست. بطور علنی چند نفری توی ماشین مواد مصرف می کنند و از گشت نیروی انتظامی هم خبری نیست. بهتر هست آقایان نگرانیهای خود را جای دیگر متمرکز کنند.

 • بی نام
  سه شنبه 24 آذر 1394 - 10:35:49
  پاسخ
  19 1

  خب دوستان از همین الان تلگرام رو به تاریخ پیوسته بدونید

 • المستور
  سه شنبه 24 آذر 1394 - 15:16:49
  پاسخ
  7 0

  اگرمیزان مشترکین بیسفون راباتلگرام مقایسه کنیدبراحتی قابل فهم است که اینکارنه علمی است ونه اقتصادی بلکه بیشترامنیتی واخلاقی است

 • بی نام
  سه شنبه 24 آذر 1394 - 16:23:34
  پاسخ
  5 0

  یعنی هر کشوری که مردمش از یه شبکه اجتماعی استفاده میکنن برای پیگیری حقوق شهروندی باید سروراش بره اون کشور؟ مگه میشه؟خب یه پیشنهاد بدین به تلگرام که سرورهاشو دوره ای ببره به کشورهایی که استفاده میکنن و به حقوق شهروندیشون رسیدگی کنن.اول صف هم ایران باشه که مخاطبای تلگرامش زیاده

 • هانیه
  سه شنبه 24 آذر 1394 - 18:52:46
  پاسخ
  8 0

  یه مشت شعر و جوک که دیگه چک کردن نداره. اینا فکر کردن مردم با تلگرام کار امنیتی اطلاعاتی میکنن که نگرانن؟ برای کانالهای مستهجن یا تروریستی هم میتونن از گزارشهای مردمی استفاده کنن و لیست اون کانالها رو به تلگرام بدن که مسدودش کنه. تا حالا که با ایران تو این زمینه همکاری کرده امیدواریم از این به بعد هم همکاری کنه که فیلتر نشه.

 • بی نام
  چهارشنبه 25 آذر 1394 - 19:18:11
  پاسخ
  5 0

  این قانون رو خود دوستان ساختن چنین قانونی برای شرکت خصوصی وجود نداره ضمنا کابراش داره زیاد میشه بزودی از همه جای دنیا هم کاربر میگیره دیگه این 20 میلیون ایرانی در اون 300 میلیونی که جذب میکنه چیزی نیستن من به دوستان عرض می کنم که دنبال ماجراجویی نباشید این تلگرام رو همببندین مردم جاهای دیگه ای میرن بنده خودم شخصا پراکسی میزنم و از تلگرام استفاده میکنم محاله تلگرام رو ول کنم. و بخش جالب داستان اینه که دوستان دم از قانون میزنن ولی خودشون حتی قانون داخل رو هم رعایت نمیکنن و بی قانونی با برچسب خودجوش انجام میدن

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x