چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397
پنجشنبه 26 آذر 1394 - 11:12:00 چاپ

سهم شهرداری در آلودگی‌ هوای تهران چقدر است؟/ مردم تاوان تراکم فروشی و اتوبان سازی را می‌دهند

جامعه > شهری - در روزهای گذشته آماری تکان دهنده از افزایش مرگ و میر پایتخت نشینان در روزهای آلوده توسط رییس مرکز ارتباطات شهرداری اعلام شد؛ این در حالیست که کارشناسان معتقدند اولین مقصر در افزایش آلاینده های هوا در شهر تهران، خود شهرداری است.

زهرا مهاجری: هر ساله نیمه دوم سال، آن هم در روزهای پاییزی که آلودگی هوا به اوج می رسد، همه ی دستگاه های مرتبط به این موضوع سعی می کنند تقصیرها را گردن دیگری بیندازند.

روز گذشته، رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران به ارائه آماری تکان دهنده از بالا رفتن آمار مرگ و میر به دلیل آلودگی هوا خبر داد و گفت: هر روز که هوای تهران ناسالم تر است، تعداد متوفیات تهران به شکل معناداری افزایش پیدا می کند.

در روزهای عادی بهشت زهرا (س) به طور متوسط روزانه 150 میهمان دارد اما در روزهای دی ماه که آلودگی هوا به اوج می رسد تعداد میهمانان بهشت زهرا به 180 نفر در روز افزایش پیدا می کند.

او این را هم گفت که مرگ و میر در کلانشهر تهران در روزهای آلوده، نسبت به روزهایی که هوای تهران عادی است 20 درصد افزایش می یابد اما به این نکته اشاره ای نکرد که چند درصد از این آلودگی را اقدامات نادرست و نسنجیده شهرداری ایجاد می کند و وعده هایی که برای رفع این آلاینده ها داده شده، تا چه حد عملی شده است.

حقانی، رییس کمیته شورای شهر تهران در این باره به خبرآنلاین گفت: محور سیاست ها و برنامه ها و پروژه های شهرداری باید مسئله محیط زیست باشد در حالی که این طور نیست. متاسفانه در برنامه ها همه جوره مسائل مربوط به محیط زیست را برنامه ریزی کردیم اما برای شهرداری، محور نیست.

او ادامه داد: آلاینده های شهر تهران و عوامل ایجاد آلودگی برای همه روشن است اما آن بخشی که می بایست توسط شهرداری برای کم کردن و رفع این آلودگی پیش بینی و اجرا شود، انجام نمی شود.

حقانی گفت: شورای شهر تنها دستگاه ناظر است و می بایست تذکر بدهد و متاسفانه این عدم اهتمام را در شهرداری می بینیم. ما تذکر می دهیم که مثلا آنقدر میلیارد تومان باغات را بخرید چرا بقیه کارها را انجام داده اید ولی این کار را انجام نمی دهید؟ چرا بودجه و هزینه در جاهایی مصرف می شود که خارج از برنامه است؟ چرا 30 کیلومتر در سال فقط 17 کیلومتر آن ساخته شده است؟ همه این ها را گفتیم و پیگیر هم هستیم که متاسفانه صورت نگرفته است.

وقتی حمل و نقل عمومی آلودگی را نه تنها کم نمی کند، زیاد هم می کند!

یکی از مهمترین عوامل آلودگی کلانشهر تهران، استفاده بیش از حد از خودروهای شخصی و مصرف بالای بنزین است. استاندارد نبودن بنزین و البته مشکلاتی که خودروهای فعلی دارند، و عدم توجه به معاینه فنی خودروها سبب شده تا بیشترین نگاه ها به این سمت باشد.

تنها راه حل برای کم شدن عبور و مرور توسط اتوموبیل شخصی و تک سرنشین، افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی است. توسعه کامل سیستم حمل و نقل عمومی و ریلی همیشه جزو شعارهای مسئولان شهری بوده و همیشه هم تلاش هایی در این زمینه صورت گرفته که این تلاش ها نتوانسته وضعیت را به شکل مطلوبی تغییر دهد.

روی مترو که حسابی نمی شود باز کرد. کم بودن قطارها و ظرفیت هایشان، محدود بودن ایستگاه ها و گسترش آرام و کم سرعت این وسیله حمل و نقل ریلی، موجب شده تا این وسیله ناکافی به نظر برسد.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر در این رابطه به خبرآنلاین گفت: «به دلیل این که سوخت های فسیلی حاصل از لوله اگزوزها بیشترین آلایندگی را ایجاد می کند، در برنامه دوم پنجساله پیش بینی کردیم که سال 93 باید 30 کیلومتر مترو ساخته شود.» 

از آن طرف تاکسی ها و اتوبوس ها که تنها گزینه های باقی مانده محسوب می شوند، خودشان استاندارد نبوده و آلاینده اند. به اعتراف مدیرعامل شرکت اتوبوسرانی شهر تهران، ‌اتوبوس های شهر تهران وضع مناسبی ندارد و ۵۰ درصد آن ها فرسوده است.

به گفته او هم اکنون شش هزار و 500 دستگاه اتوبوس در شهر تهران به ارائه خدمات می پردازند که 3500 دستگاه فرسوده است.
وعده ورود اتوبوس های هیبریدی به سیستم حمل و نقل عمومی پایتخت هم داده شد که این اتفاق با سرعت بسیار بسیار کم افتاد به طوری که تعداد این اتوبوس ها با توجه به گستردگی شهر تهران اصلا قابل اعتنا نیست.

حقانی هم در این زمینه به خبرآنلاین گفت: نیمی از 7 هزار اتوبوس تهران فرسوده و دودزا هستند. کل 1100 دستگاه مینی بوس که در سیستم از آن ها استفاده می شود از رده خارج و فرسوده و دودزا هستند و باید از ناوگان حمل و نقل عمومی خارج شوند.

او با انتقاد از این که پول حمل و نقل عمومی در جای دیگر خرج می شود گفت: قول داده بودیم تا پایان سال پیش 10 هزار موتورسیکلت هیبریدی جایگزین کنیم. تعداد زیادی تاکسی را نوسازی کنیم؛ این اتفاق ها نیفتاد.

حقانی در مورد بهانه شهرداری در مورد عدم تخصیص بودجه توسط دولت گفت: دولت قبل که در هشت سال قبل هیچ کاری نکرد. الان هم متاسفانه بودجه ای ندارد و نمی تواند به شهرداری کمک کند.

به گفته کارشناسان، بخش عظیمی از آلودگی های شهر تهران به دلیل آلایندگی اتوبوس های فرسوده است که استفاده از آن ها به جای آن که کمکی به نفس مردم بکند، بدتر آن را به شماره می اندازد.

از آن طرف ناوگان تاکسیرانی شهر تهران در مجموع دارای 80 هزار دستگاه خودروست که یک چهارم این تعداد فرسوده اند و آلایندگی ایجاد می کنند. برای این قضیه هم اقداماتی مثل تعویض تاکسی های فرسوده توسط شهرداری انجام شد که بیشتر به طرح های آرمانی شباهت دارد تا عملی و در عمل مشکلات زیادی را برای تاکسیداران ایجاد کرد.

از سوی دیگر شهرداری به جای ساخت مترو، سراغ اتوبان سازی رفته است. از جمله طبقه دوم بزرگراه صدر. رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر دراین باره به خبرآنلاین گفته است: کلا شورای شهر مخالف دو طبقه کردن اتوبانهاست، نمونه هم می خواستیم اتوبان صدر را دیدیم که تاثیر چندانی در روان سازی ترافیک نداشت و در بحث سیما و منظر شهری آسیبهایی وارد کرده و کلا بخش زیادی از مردم آن منطقه از زندگی ساقط شده اند. لذا معتقدیم شهر تهران، امکان توسعه مترو دارد. این چه کاری است اتوبان را دو طبقه کنیم؟ برخی از کشورها که اتوبان دو طبقه می زنند به دلیل این است که آبهای زیرزمینی شان بالاست، در تهران، این سفره آبهای زیرزمینی پایین است و امکان توسعه مترو داریم برای چه باید اتوبان را دو طبقه کنیم؟

افزایش آلودگی در پی از بین رفتن ریه های شهر

سیاست غلط شهرداری در ساخت و ساز اتوبان ها موجب شد تا باغات شمال و اطراف تهران از بین برود. درختانی که ریه های تنفسی برای این کلانشهر حساس محسوب می شدند.

در بررسی هایی که در یک کافه خبر صورت گرفت، مشخص شد که  مساحت باغات در شهر تهران سال 68، 14 هزارو 167 هکتار بود و در سال 81 به 10 هزار و 286 هکتار و سال 88 به 9 هزار و 932 هکتار رسید. یعنی 4 هزارو 200 هکتار از باغهای تهران در این سالها کم شده است.

حقانی در این کافه خبر گفت: در حال حاضر حدود 2 درصد یعنی 1216 هکتار از اراضی شهر تهران باغ است و 2.7 درصد یعنی 1660 هکتار اراضی کشاورزی است. شهرداری سرانه را 15.5 متر اعلام می کند و در برنامه دوم توسعه به 17 متر هم رساندیم اما هنوز تعریف دقیقی از سرانه استاندارد در شهر تهران نداریم.

او در این گفتگو یکی از دلایل تخریب باغات و ریه های شهر تهران را افزایش جمعیت دانست و گفت: در طرح جامع تهران که سال 49 تصویب شد، جمعیت تهران 4 و نیم میلیون نفر پیش بینی شده بود بعد در طرح ساماندهی سال 70، 7 میلیون و 200 هزار نفر پیش بینی شد و بعد در طرح جامع سال 86 افق آن 9 میلیون نفر پیش بینی شد که ، تا 10 و نیم میلیون نفر هم رسانیده شد.درحالیکه پیش بینی جمعیت در افق طرح 7.8 میلیون نفر بوده است. الان با کسانی که از شهرهای اقماری برای کار می آیند حدود 13 میلیون نفر است.

البته در این افزایش جمعیت، شهرداری و دولت سابق هم بی تقصیر نیستند. به گفته سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر در کافه خبر، در روزهای آخر دولت گذشته، شخص آقای احمدی نژاد در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور حضور یافت و گفت چه کسی گفته 8.7 میلیون نفر می تواند این شهر ساکن شود؟ تهران می تواند پذیرای 10.5 میلیون نفر شود. مگر 2 میلیون نفر اضافه شود، چه می شود؟ این حرف منتج به این شد که کارگروه ها در همان اتاقهای اطراف ظرف نیم ساعت، یک پیش نویس آوردند و در نهایت یک مصوبه 8 بندی تصویب شد که هر کدام به نوبه خود، بارگزاری شهر را اضافه کردند و عملا طرح تفصیلی را تغییرات کلی دادند.

به گفته او، به موجب یک بند از این مصوبه، می شد در باغات به هم پیوسته 4 طبقه با تراکم 30 درصدی ساخت و به موجب بقیه مفاد طرح تفصیلی که تعیین می کند که اراضی بیش از 3 برابر مساحت مبنا (300 متر) باشد، می توانند یک طبقه اضافه بگیرد و اگر 5 برابر بیش از مساحت مبنا باشد می تواند 2 برابر بگیرد. عملا چون باغات بزرگ هستند، 2 طبقه اضافه را می توانند مجوز بگیرد. عملا تمامی باغات با این مصوبه از بین رفت.

علاوه بر تخلفاتی که افراد سوجو در زمینه تخریب باغات انجام داده اند، و برخورد قاطعی با آن ها نشد، خود شهرداری هم بنا بر مصالحی دست به این گونه خرابی ها زد.

همچنین دراین باره، پیروز حناچی، معاون شهرسازی وزیر راه و شهرسازی به خبرآنلاین می گوید: با تراکم فروشی شهرداری، تهران ۱۲ سال زودتر از برنامه به سقف جمعیتی خود رسیده است؛ ۱۴ میلیون نفر.

درختانی که نابود شدند

کارشناسان حوزه شهری معتقدند که با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر تهران که به دلیل کوه های بلند اطراف آن، بی شباهت به کاسه نیست و آلودگی امکان بیرون رفتن از آن را ندارد، یکی از مهمترین عوامل کم شدن آلاینده ها توجه به ریه های تنفسی داخل شهر است. در این شرایط، تلاش برای حفظ درختان از کاشت درخت جدید اهمیت بیشتری دارد و عجیب است که مسئولان شهری اهمیت این موضوع را درک نکرده باشند. در همه جای دنیا برخورد با متخلفان در زمینه قطع درختان به عهده مسئولان شهری است در حالی که در کلانشهر تهران، خود شهرداری به دلیل برنامه ریزی های غلط شهری، مجرم این ماجراست!

این اتفاق یا به صورت عمدی (مانند جنگل های لویزان و چیتگر) در تهران رخ می دهد و یا به صورت غیرعمدی و به دلیل مدیریت غلط (مثل بی توجهی به درختان خیابان ولیعصر).

در همین زمینه چندی پیش رییس کمیته محیط زیست شورای شهر گفت که نزدیک به 12 هزار اصله درخت در لویزان برای امتداد بزرگراه امام علی قطع شد. همچنین تعداد زیادی درخت در ضلع غربی پارک جنگلی چیتگربه خاطر امتداد جاده از تونل حکیم قطع شد. این اتفاقات اگر چه بعضا موجب شکایت هایی از شهرداری شده و سر و صدای آن برای مدتی بلند شده اما هرگز نتوانسته بازدارندگی لازم را داشته باشد و شهرداری هر جا که لازم بداند، اقداماتی از این دست انجام خواهد داد.

حقانی در این خصوص به خبرآنلاین گفت: من در گزارشاتم، در صحبت ها و در نطق های پیش از دستور همواره گفته ام که در 10 - 15 سال اخیر چهار پنج هزار هکتار باغات شهر از بین رفته است و درختان قطع شده است.

او ادامه داد: دلیل این کارها این است که شهرداری می خواهد پول در بیاورد از ساخت و ساز و خرج شهر کند. در حالی که همین پول درآوردن و خرج شهر کردن چیزی را غیر از ضرر برای مردم ندارد.

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر گفت: ما با تراکم فروشی، اضافه بنا، گذشتن از طرح تفصیلی و نادیده گرفتن طرح های جامع در واقع زیرساخت ها را از بین می بریم و پا روی معیارها و استانداردها می گذاریم.

او ادامه داد: در این شهر بارها و بارها وزارت نیرو کارت زرد داده است که آب نیست. اگر آب نیست چرا باز تراکم فروخته می شود؟ چرا ساخت و ساز تا این حد انجام می شود؟ چرا چشمه ها و دره ها و رودها از بین می رود؟ از طرف دیگر خشکسالی مزید بر علت است. این ایام که آلودگی هوا زیاد است، شهرداری اعلام می کند که این تعداد درخت برای از بین بردن و کم کردن آلودگی کاشته می شود. اولا این که تعدادی که می گوید محقق نمی شود و کاشته نمی شود. دوما این که آیا درخت 50- 60 ساله ای را که در باغ از بین می بریم، از نظر اکولوژی جایگزینش یک نهال می شود؟ آیا پنجاه شصت سال دیگر، نهالی که امروز در این شرایط نامتعادل طبیعی در این شهر داریم می کاریم ایا پنجاه شصت سال دیگر شرایط درختی که امروز قطعش کردیم را خواهد داشت؟ 

حقانی گفت: ما بارها در مورد تخریب باغات تذکر داده ایم. از بین رفتن زمین های زراعی. مزارع و باغات در حریم شهر تهران اما گوش شنوایی نیست.

با این که از بین رفتن ریه های تنفسی شهر تهران و آلاینده بودن ناوگان حمل و نقل عمومی و عدم اهتمام برای گسترش آن تنها عوامل ایجاد آلودگی هوا نیست اما از شهرداری به عنوان یکی از نهادها با بودجه کلان و اختیارات زیاد انتظار می رود بیشتر از این که به اقدامات نمایشی و ظاهری بپردازد، با مدریت و برنامه ریزی و انجام فعالیت های زیرساختی، برای جان مردم ارزش بیشتری قائل باشد.

47304

مطالب مرتبط
36 دیدگاه
 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 11:32:03
  پاسخ
  28 1

  از شهرداری تهران ناامید شدم

  • بی نام
   جمعه 27 آذر 1394 - 21:30:40
   23 4

   عملکرد شهرداری برخلاف نظرات رهبری هست؛ ایشون بارها گفتن که از باغات تهران حفاظت کنین. اما حالا که دیگه هیچ باغی تو تهران باقی نمونده شهرداری میگه دیگه مجوز تغییر کاربری باغ ها نمی ده واقعا خسته نباشن

  • بی نام
   شنبه 28 آذر 1394 - 10:30:17
   1 0

   یکی از بلاهای شهر تهران، ساخت و ساز در منطقه 22 نزدیکی دریاچه مصنوعی در غرب تهران است. به طور کلی جریان هوا از جانب غرب تهران قطع شد. جالب تر اینکه هیچ کس به طور واضح اعلام نمی کنه که چقدر هزینه شده برای اتوبان صدر. کل سیستم تاکسیرانی امکان تعویض داشت.

  • بی نام
   شنبه 28 آذر 1394 - 18:15:18
   1 0

   شهر تهران به پارک و فضای سبز احتیاج داره و به مرکز خرید و برج احتیاجی نداره

 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 11:33:58
  پاسخ
  31 2

  ماهیت شهرداری فعلی تهران تفاوت چندانی با دولت احمدی نژاد ندارد، کمی بزک کرده است.

  • بی نام
   شنبه 28 آذر 1394 - 10:58:36
   0 1

   چرا همش دولت قبل؟ یکم عاقلانه نگاه کنید

 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 11:38:14
  پاسخ
  25 1

  چقدر جاي درختان باغهاي تهران كه امروز به جايشان، آپارتمانهاي بلند و كوتاه هر كدوم مثل قارچ سمي از گوشه و كنار اين شهر سر از زمين بيرون آورده اند خاليست. شهرداري ممنون از اين همه نگهداري و توجه

 • هاشمی
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 11:56:26
  پاسخ
  21 1

  یکی از مسائلی که کمتر به آن توجه شده است نابود کردن رودخانه‌های تهران است. در نظر بگیرید که اگر این رودخانه‌ها، از شمال تا جنوب تهران، با یک حاشیه 100 متری فضای سبز، به صورت طبیعی جریان داشتند چه تأثیری در آب و هوای تهران می‌گذاشتند. این در حالیست که اکثر آنها به کانالهای فاضلاب هدایت شده‌ و یا مثل اتوبان امام علی به بزرگراه تبدیل شده‌اند. آیا تا کنون کسی به قتل رودخانه‌ها اندیشیده است؟

  • بی نام
   جمعه 27 آذر 1394 - 21:23:29
   18 1

   قنات های تهران هم نابود شدن،‌همه رو کور کردن. بری منطقه یک، تو همه کوچه ها خیابون ها آب راه افتاده،‌ چون دارن برج می سازن، ۵۰ متر رفتن گود کردن، رسیدن به آب، خروجی آب گذاشتن تو کوچه. بعد می گن آب نیست.

 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 11:56:29
  پاسخ
  24 1

  من نميفهمم جناب قاليباف، شهردار هشتم دنيا چرا دلشون برای اين ملّت نميسوزه؟ تا کی تراکم ميفروشين؟ منفجر شد اين شهر؟ از آقای روحانی خواهش ميکنم جلوی کشته شدن مردم از آلودگی هوا را با ممنوع کردن فروش تراکم در تهران بگيره.

  • بی نام
   جمعه 27 آذر 1394 - 21:29:21
   17 1

   دولت می خواست بگیره، اما آقای قالیباف اومد گفت که خب باشه، کسی ساخت و ساز نکنه، جواب بیکار شدن کارگرا خودتون بدید

 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 12:12:45
  پاسخ
  17 1

  این 1100 دستگاه مینی بوس که فکر می کنم خیلی هم باید بیشتر باشه از تمام خودروهای بنزینی بیشتر الاینده دارند

 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 12:16:08
  پاسخ
  22 1

  می دانم چاپ نمی کنی ولی مردم چه گناهی کرده اند که شهرداری را کسی به دادگاه نمی کشاند در همه جای دنیا الان بجای اتوبان سازی که مردم را تشویق به استفاده از وسایل نقلیه شخصی کند کیقیت وکمیت وسایل حمل ونقل عمومی را افزایش می دهند ، در ده سال گذشته در کره جنوبی دو اتوبان را برای از بین بردن ترافیک تخریب کرده اند چون مسوولان شهری به این نتیجه رسیدند که این اتوبانها مردم را تشویق به استفاده ازوسایل شخصی می کند از وقتی همین صدر دو طبقه شده ترافیک این منطقه بیشتر شده نصف این پول را صرف ون واتوبوس های مجهز به سیستم کولر وبخاری می کردند مشکل ترافیک این منطقه حل می شد از آن طرف شهرداری بجای این که به دنبال منابع پایدار کسب در امد باشد تراکم فروشی می کند

  • بی نام
   جمعه 27 آذر 1394 - 21:17:51
   2 7

   دلت خوشه ها

  • بی نام
   جمعه 27 آذر 1394 - 21:25:30
   11 4

   عرضه داری،‌برو شکایت کن. حتما یکی دیگه باید بره برات کاری بکنه. شاکی هستی خودت برو شکایت کن. دیوان عدالت اداری

 • علی . ف
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 12:30:18
  پاسخ
  24 0

  روزنامه ی همشهری و لحن شهردار تهران رو بخونید و ببینید با اعتماد به نفس کامل تقصیر رو گردن دولت و محیط زیست می ندازن یکی نیست بگه آقای قالیباف تو ده ساله شهردار تهرانی .... ده سال چی کار کردی تو این مدت برای رفع آلودگی ؟

 • حميد
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 12:31:53
  پاسخ
  2 20

  آيا همه تقصيرات گردن آقاي شهردار است؟ اين برج سازي هاي اطراف آزادگان به دست شهردار انجام مي شود؟ مطمئن باشيد پروژه هايي نظير تونل ادامه حكيم كه باعث صرف هزينه هاي شهري به جاي مترو در طرح هاي بي اهميت شده، بي ارتباط با برج سازي هاي آقايان در غرب تهران نيست.

 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 12:41:20
  پاسخ
  15 0

  متاسفانه بی توجهی به حقوق شهروندان با تراکم فروشی بسیار فاجعه آمیز و دادن مجوز های خاص به ارگانها و نهادها بدون در نظر گرفتن عوارض آن از نتایج مدیریت شهرداری و عملکرد منفعلانه شورا های شهر است

  • بی نام
   جمعه 27 آذر 1394 - 21:18:39
   6 1

   منفعلانه نیست، کاسب کارانه است

 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 12:42:55
  پاسخ
  21 0

  شهرداری معتقد است که فضای سبز تهران را زیاد کرده ولی اصلا اینطور نیست تمام باغات کهدرختان بین پنجاه تا دویست ساله داشتند نابود شد خانه های قدیمی تهران معمولا یک یا دو طبقه بود در هر خانه هم چندین درخت داشت ولی همه از بین رفت شهرداری در جاهایی مثل کوهها که بطور طبیعی بخاطر گرمای شدید تابستان سرمای شدید زمستان درخت وجود ندارد درخت می کارد کلی در این کشور بی اب اب می دهد اکثرا هم خشک می شود یا چند پارک ساخته که در ان ها هم بجای درختان مقاوم در برابربی ابی چمن کاری می کندو هر روز اب می دهد

 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 12:53:42
  پاسخ
  3 8

  باز شروع شد تسویه حسابهای جناحی.بابا جان ۴۰۰۰۰۰۰ میلیون ماشین در تهران نباید تردد کنه.این روشنه.محیط زیست شهرداری .....همه مسوولند

 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 13:14:21
  پاسخ
  13 0

  جالب اینکه جناب شهردار هم صدای اعتراضش از سازمان حفاظت از محیط زیست و دولت بلنده. خودروسازان هم که از اون طرف فقط فکر جیب خودشون

 • هدیه شهرداری به شهر تهران ,,,سرطان
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 13:39:29
  پاسخ
  21 1

  بله شهرداری برای پول دار شدن .. تراکم می فروشد.. در کوچه باغ های 4 متری و 7 متری برج های 25 طبقه در فرشته می سازنند.. کی .. من و شما.. خیر آقازاده هایی که میلیاردها دلار نفتی را در زمان احمدی نژآد به جیب زده اند و نمی تواند به حساب های شخصی واریز کنند.. بهترین راه گم کردن این پول ها در برج های فرشته و ولنجک است. ...حالا کسی جرعت داره بره یقه این بابک زنجانی ها که تعداد انها 1000 نفر هم بیشتر است را بگیرد.. شهرداری چرا غصه آن را بخورد بگذار بسازنند و میلیاردها تومان به حساب شهرداری واریز کنند .. در هر کوچه 100 ماشین پارک شده و دود ها آسمان شهر را سیاه کرده و سرطان به ارمغان می آورد.. مردم تهران لذت ببرید.. میلیاردها تومان بابت 100 متر آپارتمان بپردازید تا در 5 سال آینده ارمغان شهرداری برسد

 • سیا
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 13:56:52
  پاسخ
  17 0

  شهرداری تهران از نوک کوه تا ته تهران ، درمناطق کاملا مسکونی تا رودخانه ، همه را اداری تجاری کرده است تا فقث پول بیشتر بگیرد. شهرداری یعنی پول ، منطقه یک تهران الان 12 سوپر هاپر مارکت فوق بزرگ دارد و حدود 30 هدد دیگر هم در دست ساخت است، مگر این یک منطقه که ریه تهران نامیده شده بودند چقدر بیگ مال میخواهد؟؟؟ مناطق دیگر هم همینطور، چقدر برند فروش میخواهیم ، همه این برنده ها هم که به یک کشور دشمن ختم میشوند و پول مردن مستقیم بعنوان دؤامد آن کشور شده است. از راه آهن تا تجریش فقط مغازه و پاساژ، اینهمه کسبه خب رفت و آمد دارند همه چیز شده تجریش و فلکه های تهران پارس و ... . الان منطقه یک شده سزطان تهران ، منطقه کاملا مسکونی بخاطر پول دارد میشود فقط اداری تجاری.

  • بی نام
   جمعه 27 آذر 1394 - 21:21:36
   11 0

   منطقه یک دیگه جا نداره، تا تونستن ازش پول دراوردن، تازگیا با افتخار و هوار هوار اعلام کردن می خوان منطقه ۶ بلندمرتبه سازی کنن. تصور کن

 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 14:34:21
  پاسخ
  14 1

  هرچی میکشیم از دست شهرداریه، من نمیدونم این شهرداری عجب قدرتی تو این مملکت داره ها

  • بی نام
   جمعه 27 آذر 1394 - 21:24:17
   15 0

   اتفاقا چون خیلی بی درو پیکره، قدرتش زیاده

 • بی نام
  پنجشنبه 26 آذر 1394 - 15:27:48
  پاسخ
  7 1

  تراکم فروشی شهرداری وهرچه که بودگذشت حداقل حالابه تهرانیها رحم کرده و ازسود ارم ترافیک روزانه گذشت کندایکاش خداوندبدلشان رحم بیشتری عطاکند.

 • اکرم سادات
  جمعه 27 آذر 1394 - 00:00:09
  پاسخ
  8 0

  آره تراکم فروشی و با پولش پل صدر رو ساختن، یاد یه جمله از یکی از اساتید دانشگاه تربیت مدرس یا همون خوارزمی افتادم...

 • بی نام
  جمعه 27 آذر 1394 - 11:07:15
  پاسخ
  10 0

  مقصر اصلی اونایی هستن که به خاطر پول اجازه جایگزینی خودروهای با آلایندگی یک دهم خودرویی مثل پراید ، 405 و وانت نیسان رو نمیدن فقط اگه تصور کنیم به جای پراید تویوتا یاریس تردد کنه آلودگی هوا یک پنجم کم میشه

 • بی نام
  جمعه 27 آذر 1394 - 20:52:17
  پاسخ
  1 15

  اهداف این گزارش کاملا مشخص بود.. ای کاش نگارنده حق را در نظر می گرفت.. نه جلب نظر دولت را هرچند منتشر نمیشه اما وظیفه داشتم بگم

 • علي
  جمعه 27 آذر 1394 - 21:04:17
  پاسخ
  17 0

  شهري پاك ، روان و سبز از شاخص و معيارهاي يك شهر خوب هست كه بدرستي از انها ميتوان عملكرد مديريت شهري را قضاوت نمود .اگر مديريت عالي شهر با تدبير و بكارگيري نيروهاي خلاق و توانمند بتواند شهر را بنحوي اداره نمايد كه هزينه ها تا به اين اندازه افزايش نيابد قطعا نياز به شهر فروشي و فروش تراكم ورتغيير كاربري نخواهد داشت .

 • حميد
  جمعه 27 آذر 1394 - 21:10:43
  پاسخ
  4 21

  چقدر سياسي بيني چقدر نامردي اگر اتوبان ساخنه نميشد ميگفتند نبود اتوبان حالا ميگويند ساخت اتوبان عجيبه چقدر سياسي كاري اقاي نماينده اصلاح طلب بگو دولت سهم خود از مترو و اتوبوسراني را بدهد دولت قبل نداد بيخود كرد نداد اين دولت سهم خود را بدهد واقعيت را بگوييد

 • بی نام
  شنبه 28 آذر 1394 - 00:11:35
  پاسخ
  5 0

  طرح میفروشه، تراکم میفروشه، کلا هر چی قانون منع کرده شهرداری میفروشه

 • بی نام
  شنبه 28 آذر 1394 - 01:10:23
  پاسخ
  5 0

  خنده دار تر از همه اين ها اينه كه تو تهران هر مشكلى رو شهردارى با پول حل كرده.به طور مثال از بين رفتن توقف ممنوع با پرداخت پول پاركبان همچنين از بين رفتن محدوديت طرح طرافيك و زوج و فرد باز هم با پرداخت پول

 • بی نام
  شنبه 28 آذر 1394 - 10:47:19
  پاسخ
  0 1

  باید بپذیریم که زندگی در شهر و خدمات شهری هزینه دارند اگر از راه عوارض و تبلیغات تامین نشود شهرداریها به ترکم فروشی رو می آورند . اگر درآمد پایداری سراغ دارید . بفرمایید

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700