سه شنبه 30 مرداد 1397
چهارشنبه 5 اسفند 1394 - 19:29:02 چاپ

طبق آخرین نظرسنجی‌های رسمی اعلام شد؛ پیشتازی لیست اصلاح‌طلبان بر لیست اصولگرایان

سیاست > انتخابات - ایسنا نوشت: محمدآقاسی گفت: 30.5 درصد از مشارکت کنندگان در انتخابات اعلام کرده‌اند به لیست ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان رأی خواهند داد و 24.2 درصد نیز اعلام کرده‌اند به لیست ائتلاف بزرگ اصولگرایان رأی خواهند داد. 8.7 درصد نیز لیست صدای ملت را انتخاب کرده‌اند.

محمد آقاسی رییس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، اظهار داشت: ایسپا در هفته جاری موج هفتم از سلسله نظرسنجی‌های انتخاباتی را انجام داد که این تعداد نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته است. جمعیت مورد مطالعه نظرسنجی شهروندان مناطق 22 گانه شهر تهران و روز انجام نظرسنجی نیز سوم و چهارم اسفند بوده است.

اهم اظهارات وی را در ادامه می خوانید: 

** (با اشاره به نظرسنجی هفته قبل ایسپا): به عنوان نمونه در نظرسنجی هفته گذشته 32 درصد اعلام کرده بودند که در انتخابات مجلس «قطعاً» شرکت خواهند کرد که این میزان در نظرسنجی حاضر به 40 درصد افزایش یافته است. به عبارت دیگر نسبت کسانی که از حضور در انتخابات مطمئن هستند نسبت به هفته گذشته 8 درصد افزایش یافته است. البته در نظرسنجی هفته گذشته حدود 30 درصد نیز گفته بودند «به احتمال زیاد» در انتخابات شرکت خواهند کرد که این میزان در نظرسنجی این هفته به 17 درصد کاهش پیدا کرده است. در واقع مردم نسبت به هفته گذشته شفاف‌تر موضع خود را اعلام کرده‌اند و کسانی که گزینه «به احتمال زیاد شرکت می‌کنند» را انتخاب کرده‌اند یا به گزینه «قطعاً شرکت می‌کنم» و یا به گزینه‌های «مردد» و «شرکت نمی‌کنم» سرریز شده‌اند.

** (در پاسخ به اینکه می‌توان گفت میزان مشارکت در انتخابات مجلس بیشتر از 55 درصد خواهد بود) :با توجه به شرایط انتخاباتی در مجلس شورای اسلامی با قاطعیت چنین برداشتی از نتیجه نظرسنجی نمی‌توان داشت. مطالعه نتایج نظرسنجی‌های ایسپا در دوره‌های گذشته مجلس نشان می‌دهد بخشی از کسانی که گزینه «به احتمال زیاد شرکت می‌کنم» را انتخاب می‌کنند در انتخابات شرکت نمی‌کنند. این‌که چه نسبتی از کسانی که گزینه «به احتمال زیاد شرکت می‌کنم» و یا حتی گزینه «هنوز تصمیم نگرفته‌ام» را انتخاب کرده‌اند در انتخابات شرکت می‌کنند بستگی به فضای تبلیغات و تحولات صورت گرفته پیرامون رقابت کاندیداها در روزهای منتهی به انتخابات دارد.

**پس از بحث و بررسی‌های متعدد کارشناسی و علمی در این نظرسنجی برای اولین بار به پاسخگو لیست‌های منتشره از سوی جریان‌های مختلف سیاسی به صورت تصویری ارائه شد و از پاسخگو خواسته شد اعلام کند به کدام لیست رأی خواهد داد. به هر پاسخگویی که مطابق طرح فنی نمونه‌گیری به صورت تصادفی انتخاب می‌شد، سه لیست ائتلاف اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و صدای ملت نشان داده شد. علاوه بر سه لیست دو گزینه دیگر نیز برای انتخاب وجود داشت یعنی گزینه‌های «از هر لیست چند نفر انتخاب می‌کنم و «لیستی رأی نمی‌دهم».

اگر فقط مشارکت کنندگان در انتخابات را در نظر بگیریم 22.2 درصد پاسخگویان از هر لیست چند نفر را انتخاب می‌کنند و 13.2 درصد نیز اعلام کرده اند که از لیست‌ها استفاده نمی‌کنند. همچنین 30.5 درصد اعلام کرده‌اند به لیست ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان رأی خواهند داد و 24.2 درصد نیز اعلام کرده‌اند به لیست ائتلاف بزرگ اصولگرایان رأی خواهند داد. 8.7 درصد نیز لیست صدای ملت را انتخاب کرده‌اند. البته این که ترکیب مجلس بیشتر از کدام لیست باشد بستگی زیادی به رأی کسانی دارد که گزینه ها را از لیست های مختلف انتخاب می‌کنند و یا از لیست‌ها استفاده نمی‌کنند.

همچنین در یک سؤال باز از پاسخگو خواسته شد سه گزینه اعلام نماید که در انتخابات مجلس به او رأی خواهد داد. نتایج نشان داد آقایان عارف، حدادعادل و مطهری با فاصله کمی نسبت به هم در رتبه اول تا سوم جای گرفته‌اند.

**در نظرسنجی ملی که در مرداد سال جاری انجام شده است حدود 56.5 درصد مردم گفته بودند در انتخابات شرکت خواهند کرد و 15.3 درصد نیز مردد بوده‌اند. حدود 26 درصد نیز گفته بودند در این انتخابات شرکت نخواهند کرد. در نظرسنجی ملی دیگر در ابتدای آذر سال جاری یافته‌ها حاکی از آن است که که 56 درصد مردم گفته‌اند «قطعاً» یا «به احتمال زیاد» در انتخابات شرکت خواهند کرد. 22 درصد نیز گفته‌اند در این‌باره تصمیم نگرفته‌اند و 7.5 درصد نیز گفته‌اند احتمال کمی دارد در انتخابات مجلس شرکت کنند. 14 درصد نیز قطعاً در انتخابات شرکت نخواهند کرد.

**برخی شعب ایسپا هم در کشور اقدام به نظرسنجی در مراکز استان‌های کشور نموده‌اند. با توجه به پراکندگی کاندیداها در کشور، اجرای نظرسنجی‌ها انتخاباتی به شعب واگذار شده است که نتایج برخی از شعب که در انتهای بهمن اقدام به نظرسنجی کرده‌اند به مرکز ارسال شده است. در لرستان 66.5 درصد مردم اعلام کرده اند که «قطعا در انتخابات شرکت می‌کنند». در خراسان رضوی نزدیک نیمی از مردم اعلام کرده‌اند در انتخابات شرکت می‌کنند. در آذربایجان شرقی 50 درصد اعلام کرده‌اند که «شرکت می‌کنم» و ده درصد نیز گزینه «به احتمال زیاد» را انتخاب نموده‌اند. نزدیک به 35 درصد مردم خوزستان گزینه «قطعا مشارکت می‌کنم» و قریب سی درصد «به احتمال زیاد در انتخابات شرکت می‌کنم» را انتخاب کرده‌اند.

**بر اساس نتایج نظرسنجی ایسپا، 25.9 درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند «سوابق فردی کاندیدا» مهمترین ملاک برای انتخاب آن‌ها خواهد بود. «شعارها و برنامه‌های نامزدها»، «حمایت دانشگاهیان و روشنفکران» و «نظر اطرافیان»، با فاصله‌های کم در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار گرفته‌اند و به ترتیب در رده‌های بعدی اهمیت برای مردم هستند.

29214

5 دیدگاه
 • ايران
  پنجشنبه 6 اسفند 1394 - 13:09:55
  پاسخ
  20 4

  نوبتي هم باشه نوبت ما اصلاح طلبهاس حالا چرا برخي نميتونن قبول كنن حتما مملكت مال باباشونه

 • امیدبخش حسین
  پنجشنبه 6 اسفند 1394 - 13:19:03
  پاسخ
  7 2

  به امید حق اعتدال تدبیر عقل بر افر طگری وخشونت بیروز میشود شک نداشته باشید .......................اطلاح طلبان بیروز میشوند مردم یک بار رای ندان 8 سال دولت نهم و دهم زندگی را تلخ کرد ...................اندیشه بیروز میشود

 • امیدبخش حسین
  پنجشنبه 6 اسفند 1394 - 18:42:59
  پاسخ
  13 0

  در نظر سنجی بین دانشجویان دانشگاه ازاد شیراز اطلاح طلبان 78 درصد ارا ..................................

 • بی نام
  پنجشنبه 6 اسفند 1394 - 23:02:53
  پاسخ
  1 13

  حالا شما اینجنویسید تا اصلاح طبل ها را داغون کنید با این پیش بینیاتون والله.

  • کلید
   جمعه 7 اسفند 1394 - 13:33:51
   9 34

   ملت جوگیر همیشه در صحنه...بشتابید...بشتابید....اصلاح طلبان عزیز مملکتو واستون بهشت میکنن...دلار سال دیگه میشه 6000 تومن...بشتابید...یه وخ خدای نکرده اصلاح طلبی چیزی از قلم نیفته....بشتابید....

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین