شنبه 26 اسفند 1396
سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 - 09:32:51 چاپ

عقب نشینی وزارت حج عربستان از مواضع ضدایرانی در برگزاری حج/ایران دوباره پای میز مذاکره حج می رود؟

جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری - رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه سعودی‌ها اخیرا اعلام کردند که حاضرند تمهیداتی فراهم کنند تا ویزای زائران در داخل کشور صادر شود، گفت: تفاهم‌نامه‌ای که در آن عزت، کرامت و حرمت زائر حفظ نشده و تضمین برای تأمین امنیت در آن قید نشده امضاء نخواهد شد.

محمد حسین نجاتی: سرنوشت حج ۱۳۹۵ به روزهای تعیین کننده ای رسیده است. از ابتدای اردیبهشت ماه جاری کارگزاران حج کم کم ساز نرفتن به حج ۹۵ را کوک کردند. مسئولان دلیل منتفی شدن حج امسال را برخورد نامناسب طرف عربستانی در مذاکرات و شروط این کشور عنوان می کردند که همه آنها می توانست شان و عزت حجاج ایرانی را تحت شعاع خود قرار دهد. علاوه بر این سعودی ها عنوان کرده بود امکان صدور روادید در خاک ایران وجود ندارد و هواپیما های ایرانی نمی توانند در خاک عربستان فرود بیایند. همچنین این کشور عنوان کرده بود تضمین خاصی برای حفظ امنیت زائران ایرانی نمی دهد. اما بیانیه این هفته وزارت حج عربستان ورق را برگرداند و احتمال عقب نشینی عربستان از مواضع اش را قوت داد. در همین رابطه امروز سعید اوحدی رییس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: سعودی‌ها اخیرا اعلام کردند که حاضرند تمهیداتی فراهم کنند تا ویزای زائران در داخل کشور صادر شود، همچنین  تفاهم‌نامه‌ای که در آن عزت، کرامت و حرمت زائر حفظ نشده و تضمین برای تأمین امنیت در آن قید نشده امضاء نخواهد شد.

سعید اوحدی به انتشار بیانیه اخیر وزارت حج و عمره عربستان اشاره کرد و افزود: سه موضوعی که سعودی‌ها در این بیانیه به آن اشاره کردند ، موضوعاتی نبوده که در مذاکرات اخیر به آنها پرداخته شده باشد.

وی افزود: ما با طرف سعودی  بیش از 20 ساعت مذاکره داشتیم و ملاحظات ما در سه صفحه و 11 بند به  آنها ارائه شد امیدوار بودیم که طرف سعودی در بیانیه‌اش به شرایط و ملاحظات ما که توقعاتی منطقی و عقلانی بود، پاسخ می‌داد.

رئیس سازمان حج تصریح کرد: سعودی‌ها در این بیانیه به موضوع صدور ویزای الکترونیکی برای حجاج اشاره داشتند؛همچنین عنوان کردند که ما در خصوص انتقال حجاج پیشنهادی داده‌ایم که مغایر با قوانین بین‌المللی صنعت هوانوردی است که خواسته ما در خصوص پروازها همان چیزی است در سال‌های گذشته انجام می‌گرفته و بهره‌مندی زائران از خدمات پروازی کشور حق مسلم آنان است.

اوحدی خاطر نشان کرد: البته در این بیانیه به‌درستی آمده که ما این تفاهم‌نامه را امضا نکردیم، ما اعتقاد داریم همانطور که عربستان اعلام می‌کند که حج از روابط سیاسی جداست لذا شرایط مذاکره و تفاهم‌نامه‌ای که بخواهد به امضا برسد باید همانند سال‌های گذشته باشد و بدلیل اینکه شروط ما در تفاهم‌نامه لحاظ نشد از امضای آن امتناع کردیم.

سازمان حج و زیارت می تواند در این فرصت اندک شرایط حج را فراهم کند؟

همزمان با این اطلاعیه مسئولان ایرانی عنوان می کنند برنامه ریزی برای برگزاری حج وارد محدود قرمز شده اما اظهار نظر امروز سعید اوحدی نشان می دهد، با وجود وارد شدن به محدوده قرمز زمان بندی حج، ایران می تواند شرایط حج تمتع را فراهم کند. به طوریکه  رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه اجرای عملیات حج هم اکنون وارد محدوده زمانی قرمز شده است، اظهار داشت: خوشبختانه ظرفیت خوبی در خانواده حج و زیارت وجود دارد اما اگر اراده جدی در عربستان برای پذیرش زائران ایرانی وجود دارد، باید طی روزهای آینده مشخص شود تا کمیته‌های ما هر چه زودتر بتوانند برای امضای قراردادهای مسکن، تدارکات و حمل و نقل عازم عربستان شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت به دیدار اخیر با مراجع عظام تقلید اشاره کرد و افزود: مراجع عظام تقلید نیز بر دو موضوع و دغدغه مهم تضمین برای تأمین امنیت حجاج و حفظ عزت، حرمت و کرامت زائران تأکید دارند.

اوحدی با بیان مطلب که طرف سعودی بر نظم زائران ایرانی اذعان دارند، گفت:  علی‌رغم این دیدگاه چه دلیلی دارد که سعودی ها بخواهند برای زائران ما محدودیت قائل شوند.

وی با یادآوری فاجعه منا، حادثه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام و رفتار دو پلیس فاسد در فرودگاه جده، گفت: این امری کاملاً منطقی است که ما با توجه به دغدغه مردم و زائران از طرف سعودی بخواهیم که در خصوص تأمین امنیت حجاج به ما تضمین کند در حالی که ما نیز 20 راهکار خود را در این خصوص به صورت مکتوب و ترجمه شده به زبان عربی به آنها ارائه کردیم و لازم می‌دانیم این راهکارها که نتیجه ساعت‌ها جلسات کارگروه‌های تخصصی و نشست با هیئت‌های علمی است، به تفاهم‌نامه حج ضمیمه شود.

 

چرا ایران پیگیر حضور در حج تمتع است؟

رئیس سازمان حج و زیارت حفظ حرمت، کرامت و عزت زائران ایرانی را دغدغه جدی این سازمان و نظام دانست و گفت: سال‌های گذشته شاهد برخی رفتارها و برخوردهای غیرمتعارف با زائران ایرانی در فرودگاه‌های عربستان بوده‌ایم ما در مذاکرات از سعودی ها خواستیم که  به شکل مکتوب به ما این اطمینان را بدهند که دیگر شاهد چنین رفتارهایی در مبادی ورودی آن کشور نباشیم.

اوحدی با بیان این مطلب که سازمان حج و زیارت روز گذشته اقدام به انتشار بیانیه‌ای در خصوص حج تمتع سال‌جاری کرد، گفت:ما در این بیانیه بصورت صریح و شفاف خواسته‌های خود را اعلام کردیم اگر عربستان اراده‌ای برای پذیرش حجاج ایرانی دارد، بصورت صادقانه و شفاف اعلام کند که کدام بند از خواسته‌های ما قابل نقد است.

وی در سخنانش خاطر نشان کرد: اگر بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با جدیت پیگیر حج هستیم به‌دلیل آن است که حج فریضه و واجب شرعی است و حقی است که خداوند به زائران عطا کرده و نمی‌خواهیم به‌راحتی این حق از آنان سلب شود البته تأکید می‌کنیم که اقامه آن ملزم به حفظ عزت و کرامت زائران و تأمین امنیت آنان است.
اوحدی در ادامه گفت: اخیرا وزارت حج عربستان اعلام کرده که حاضر است تمهیداتی فراهم کند تا ویزای زائران در داخل کشور صادر شود که این اقدامی مثبت و البته حق مسلم زائران و نتیجه پیگیری های انجام شده بوده است.

رئیس سازمان حج و زیارت در خاتمه اطمینان داد که قطعا سازمان حج و زیارت تفاهم نامه ای را که در آن عزت و کرامت و حرمت زائران حفظ نشود و تضمینی برای تأمین امنیت زائران در آن قید نشده باشد را امضا نخواهد کرد.

 

 

 

 

۴۲۴۲

کلید واژه‌ها : سازمان حج و زیارت - حج تمتع -
4 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 - 09:37:59
  پاسخ
  31 43

  چون نونشون آجر شده دارن عقب نشینی میکنند

  • مردم
   سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 - 11:39:03
   10 10

   حالا نوبت ایران است که طاقچه بالا بگذارد

  • موسوی
   سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 - 18:26:54
   2 1

   با افزایش ظرفیت سایر کشورها جبران می شود , مشکلی برای اونها پیش نمیاد

 • بی نام
  سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 - 09:45:34
  پاسخ
  78 4

  در زمان کم کاری نکنید که عزت ایرانی ها را خودمان زیر پا بگذاریم. کارهایتان را درست انجام بدهید. اگر امسال نرسیدید مردم را گرفتار نکنید. حج برنامه ریزی وسیعی از رزرو هتل و جابجایی و تغذیه زائر و فراهم کردن مواد غذایی دارد که کار گسترده ای ست.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x