یکشنبه 27 اسفند 1396
شنبه 5 تیر 1395 - 07:00:00 چاپ

تشکیل اتاق‌های فکر علیه دولت؛ پروژه‌ای برای یک دوره‌ای کردن دولت روحانی

سیاست > دولت - تخریب کنندگان دولت با تشکیل اتاق‌های فکر، وارد فاز جدیدی از موج سازی تخریبی علیه دولت یازدهم شدند.

فائزه انیسی‌نیا: پروژه تخریب دولت روحانی که به گفته برخی چهره های سیاسی، از همان زمان تشکیل دولت یازدهم کلید خورده بود حالا با نزدیک شدن به پایان 4 سال دوره کاری حسن روحانی به عنوان رییس جمهور، ابعاد متفاوت تری به خود گرفته است؛ دلواپسان که از ابتدا با سنگ اندازی های ریز و درشت بر سر راه مذاکرات هسته ای و حمله به وزیر امور خارجه در مجلس و همچنین ایجاد شایعاتی نظیر استعفای وزیر بهداشت، شایعه تغییر برخی وزرا و... تخریب و حمله به دولت را در برنامه کاری خود قرار داده بودند، این بار با انتشار شایعاتی نظیر دستگیری حسین فریدون، تذکر رهبری به رییس جمهور و ... موج جدیدی را علیه دولت روحانی آغاز کردند تا با تشکیل اتاق های فکر علیه دولت به شایعه یک دوره ای شدن دولت روحانی که خود بوجود آوردند، جامه عمل بپوشانند.

جلسات هفتگی اتاق‌های فکر عليه دولت

در پی موج حملات و تخریب علیه دولت، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری خود از تشکیل اتاق های فکری خبر داد و گفت: هر هفته عليه دولت در روزهاي شنبه اتاق های فکر تشکيل مي‎شوند تا با انگیزه‌های سیاسی مشخص کنند در تخریب دولت روی چه موضوعاتی تمرکز شود؛ اتاق فکرهايي که در روزهاي گذشته، يک روز پيامک دروغ عليه دولت منتشر مي‌کنند، يک روز خبر بازداشت برادر رئيس جمهور را مي‌دهند، يک روز فيش‌هاي حقوقي کلان را  الم مي‌کنند و .... هیچ وقت آرزو نمی‌کنیم که شاهد اتفاقات نگران‌کننده سال‌های گذشته باشیم. ما نسبت به هر فسادی جدی برخورد می‌کنیم. اذهان عمومی نسبت به دکل گمشده و بابک زنجانی حواس جمع است. (اینجا)

مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز هجمه حملات منتقدان به دولت را در راستای اهداف آمریکا و رژیم صیهونیستی برشمرد و اقدامات دولت در سه سال گذشته را بسیار فراتر از برجام دانست و افزود: متاسفانه رقبا و منتقدان بی انصاف به دولت تهمت های ناروایی می زنند و می گویند پس از برجام در کشور کاری انجام نشده است.تحولات عظیمی در کشاورزی، کنترل تورم، افزایش صادرات نفت، گاز و پتروشیمی اتفاق افتاده و این در حالی بوده که محرومیت های مالی دولت ادامه داشته است.جریان یأس آفرین علیه دولت در راستای اهداف آمریکا و رژیم صیهونیسم حرکت می کنند. افرادی که دلسوز ولایت فقیه هستند بدانند طبق قانون اساسی قوای سه گانه زیر نظر ولایت فقیه فعالیت می کنند و چنانچه ترسیمی ناکارآمد از قوا داشته باشیم فقط به تخریب بنیانها دامن زده ایم و این به صلاح نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست.(اینجا)  

رسول منتجب نیا قائم‌مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی موضوع تشکیل اتاق فکر علیه دولت را فراتر از یک جلسه برشمرد و افزود: باید میان منتقدان منصف و غیرمنصف تفاوت قائل شویم زیرا دسته اول با هدف اصلاح امور به انتقاد می‌پردازند اما منتقدان غیرمنصف هدفی جز بیان نقاط ضعف و تخریب دولت ندارند. سخنگوی دولت از اتاق تخریب دولت خبر داده اما مسأله فراتر از یک جلسه است. این عده کمر همت بسته‌اند که دولت را شکست دهند یا آن را ضعیف جلوه دهند. آنها اتفاقاً‌ دست بر مسائلی می‌گذارند که می‌تواند نقطه قوت دولت باشد. مثلاً برجام را به گونه‌ای جلوه داده‌اند که برخی تصور کنند برجام نقطه ضعف دولت است. کاهش تورم از 40 درصد به تورم تک رقمی، کنترل قیمت‌ها، کنترل واردات و افزایش صادرات از دستاوردهای دولت بوده است ولی مخالفان به گونه‌ای تبلیغ می‌کنند که گویی دولت هیچ اقدامی در عرصه اقتصادی نداشته است. مخالفان بر کارخانه‌ای دست می‌گذارند و آن را نشانی از تعطیلی واحدهای تولیدی معرفی می‌کنند در حالی‌ که با تلاش‌های دولت، تولید در حال به حرکت درآمدن است. (اینجا)

حجت الاسلام سیدرضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز نیز بیکاری را دلیل تشکیل اتاق های فکر دانست و گفت: عده‌ای وقتی بیکار می‌شوند، دورهم جمع می‌شوند تا علیه دولت اتاق فکر تشکیل دهند در حالی که همه باید به فکر حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور باشند. در جامعه امروز ما  حتما چنین مواردی وجود دارد  و تا زمانی که مساله تخرب و تشکل در کشورمان قانون مند و زمینه‌های رشد احزاب فراهم نشود، تشکیل چنین اتاق فکرهایی هم طبیعی خواهد بود. (اینجا) 

حضور یکی از وزاری سابق در مدیریت اتاق فکر علیه دولت

در این بین الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس، از مدیریت یکی از وزاری سابق در یکی از اتاق های فکر تشکیل شده علیه دولت خبر داد: یک اتاق فکر قوی، منسجم و منظم علیه دولت آقای روحانی تشکیل شده که یکی از وزرای سابق آنجا را مدیریت می‌کند و به دنبال این است که تمام مسائلی که در مورد دولت آقای دولت احمدی نژاد گفته می‌شود را مشابه سازی کند وبگوید که این دولت هم دزد است و اختلاس می‌کند و  مشکلات اخلاقی و دروغگویی دارد.(اینجا)

 محمدجواد حق‌شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز موج حملات علیه دولت را پروژه ناکامان انتخابات ریاست جمهوری 92 دانست و گفت: بحث حمله به دولت بدون توجه به توانمندی ها و نقاط قوت آن، اتفاقی بود که از همان روزهای اول انتخاب آقای روحانی به عنوان رییس جمهور  در سال 92 آغاز شد و به نوعی با سازمان دهی قوی، منسجم و با استمرار هم صورت گرفت لذا موضوع تخریب دولت امر تازه و اتفاق جدیدی محسوب نمی شود. این روند از آغاز، دارای هدف و ساختار مشخصی بود. به نظر می رسد افرادی که در انتخابات سال 92 خودشان را آماده کرده بودند دولت را در اختیار بگیرند ولی موفق نشدند احساس کردند باید کاری کنند که دولت 8 ساله نشود و با طرح یک دوره ای شدن دولت آقای روحانی، پروژه تخریب علیه دولت را کلید زدند. این اتاق های فکر از همان هفته آغاز کار دولت یازدهم شکل گرفته بود و هیچ گاه هم دست از تخریب نکشیدند.(اینجا)

پهلوان باشیم!

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور نیز نسبت به حملات علیه دولت واکنش نشان داد و با فراجناحی خواندن دولت یازدهم گفت: پهلوانی بالاتر از قهرمانی است و چقدر نیک که افرادی هم قهرمان و هم پهلوان باشند و البته متاسفانه شمار پهلوانان سیاسی ما کمتر از قهرمانان سیاسی است. سیاست به معنای دستیابی به خیر جمعی و تدبیر برای حل معضلات و گام برداشتن به سمت پیشرفت جامعه است و در تقویت این مسیر ، باید با یکدیگر مهربان تر باشیم. نقد و خیرخواهی را حق و وظیفه همگانی دانست و اظهارداشت: نقد با تضعیف کاملا متفاوت است. همه احزاب و جناح ها در کشور باید با وحدت و تلاش مشترک برای کاستن از مشکلات کشور، ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی را به یک جشن بزرگ ملی در برابر جهانیان تبدیل کنیم.(اینجا)

دولت از این مچ‌گیری‌ها استفاده کند!

از سویی دیگر، علی محمد حاضری عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها درباره نحوه مقابله با اتاق فکر علیه دولت اظهار کرد: دولت از این مچ‌گیری‌ها استفاده کند و حوزه‌هایی که کمتر به آنها توجه کرده را شناسایی و ضعف خود را برطرف کند. دولت هم جهت‌گیری کلی خود را اصلاح ساختارهای کلان اقتصادی در نظر گرفته و برجام و رفع تحریم‌ها همه با این هدف دنبال شد. با این وجود دولت باید به موارد ریزتر و اجرایی‌تر هم توجه کند و اگر این نگاه کاربردی را دنبال کند، می‌تواند امکان پیدایش این بهانه‌جویی‌ها را از بین ببرد.(اینجا)

ناصر ایمانی تحلیل گر سیاسی نیز که تشکیل اتاق های فکر علیه دولت را امری مسبوق به سابقه عنوان کرد، در خصوص لزوم تلاش دولت برای مقابله با این حمله ها خاطر نشان کرد: هیچ دولتی نبوده که با مخالفان جدی مواجه نشده باشد. هميشه اين مخالفان هستند كه با برنامه ريزي سعي در اخلال در كار دولت داشته و دارند. اين دولت نيز از اين اصل مستثني نيست. دولت روحاني بايد چند اقدام انجام دهد، قدم اول اينكه دولت به جداسازي منتقدين از مخالفين بپردازد، از هر طريقي كه شده است منتقدین را جذب كرده و به آنها بهاء دهد تا با اين شيوه مخالفان واقعي كاملا مشهود شوند.(اینجا

همچنین حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رابطه دولت و با دیگر نهادها را رابطه ای مبتنی بر سازندگی برشمرد و گفت: انتقادات و تعریف‌ها هم باید بر همین اساس باشد. دولت نه آنقدر مقدس است که هیچ نقدی به آن وارد نباشد و نه رفتارهایش آنطور ضعیف است که به جریان سازی و خبرسازی و تشکیل اتاق‌های فکر بر ضدش منجر شود. به اعتقاد من مردم به خوبی می دانند چه کسانی در حال تخریب کردن دولت هستند، چرا که افراد با شناسنامه حرف می زنند. آقای روحانی دستیابی به دو معیار اساسی را تا پایان سال 96 اعلام کرده است؛ یکی پایان دادن به تحریم ها و دیگری تک رقی شدن نرخ بیکاری. تک رقمی شدن نرخ بیکاری شاخصی است که با آن می توان بهبود وضعیت معیشتی مردم و تا حدی خروج از رکود را سنجید، اگر دولت بتواند تا پایان کار خود به این دو معیار دست پیدا کند، آن وقت دیگر انتقادها بی مورد است و تخریب نام می گیرد.  (اینجا)

اکنون که تخریب کنندگان توهین را جایگیزین نقد کرده اند و برای سنگ اندازی بر سر راه دولت از هیچ تلاشی فرو گذار نمی کنند و مشخص نیست برای تضعیف دولت یازدهم چه دستاویز جدیدی در آستین دارند؛ توجه و اقدام سریع و هر چه بیشتر ارکان دولت برای مقابله با این حملات امری ضروری به نظر می رسد. 

دولت یازدهم باید با تمهیدات و روش های مختلف برای حراست و حفاظت از خود گام های جدی بردارد چرا که گویی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری سال 96 موج جدیدی از حملات بر علیه دولت در راه است. موضوع انتشار فیش های حقوقی که بنا بر گفته بسیاری میراث دولت قبل بود و با عذرخواهی از سوی سخنگوی دولت و با ابلاغ دستور رییس جمهور مبنی بر پیگیری آن به وزیر کشور منتهی شد، همچنان ابزاری برای همجمه علیه  دولت است.

29219

کلید واژه‌ها : دولت یازدهم - حسن روحانی -
15 دیدگاه
 • بی نام
  شنبه 5 تیر 1395 - 08:54:23
  پاسخ
  3 10

  فرض كنيم اتاق فكربرله دولت تشكيل مى شود تا بك شعار انتخاباتى جذاب پيدا كنند تا مردم دوران به نفع دولت جمع شوند باورم اينست كه چنين شعارى پيدا نخواهندكرد

  • بی نام
   شنبه 5 تیر 1395 - 11:35:30
   14 4

   تمامیت خواهان و اتاق های فکر شان باید بدانند که مردم ایران اگر از "روحانی ها" رویگردان هم شوند به سوی "احمدی نژاد ها" که نماد اختناق, اختلاس, فساد ,حیف و میل گسترده بیت المال, تحریم ,جنگ طلبی, انزوا و... هستند باز نمی گردند

 • بی نام
  شنبه 5 تیر 1395 - 09:27:56
  پاسخ
  30 9

  می گن هرکی به فکر خویشه کوسه به فکر ریشه قضیه اینهاست. الان اقتصاد جهان با یک شوک روبرو شده که حتما تاثیراتی بر اقتصاد ایران نیز می گذارد. حالا فرض کنید روحانی رفت و شما آمدید. چه فکری برای اقتصاد ایران دارید؟ به جای اینکارهای بی خردانه بنشینید کمی فکر کنید و شما هم یک نظری بدهید تا مردم از آن منتفع شوند.

  • بی نام
   شنبه 5 تیر 1395 - 10:31:24
   23 12

   دوست عزیز.... ظاهرا حضرات دریافته اند که قیمت نفت دوباره در حال صعود است لذا با حل شدن مشکل هسته ای ، رفع تحریمها و همچنین تسویه بدهی چند صد هزار میلیارد تومانی دولت گذشته و پائین آمدن تورم دوباره دندان طمع مهرورزان و پاک دستان تیز شده تا با هر ترفندی شده مجددا بتوانند از موهبت حیف و میل دلارهای نفتی در آینده نزدیک برخوردار شوند

 • reza
  شنبه 5 تیر 1395 - 09:41:52
  پاسخ
  14 24

  دلايل 4 ساله شدن احتمالي دكتر روحاني نه اين اتاق فكر بلكه عملكرد خود دولت و تحقق نيافتن وعده هايش مي باشد ،گراني ، ركود ، حقوق هاي نجومي مديران ، شكست برجام ، عدم انتقاد پذيري ... هرچند مطمنا مطلب بنده انعكاس داده نخواهد شد ،

 • بی نام
  شنبه 5 تیر 1395 - 09:54:16
  پاسخ
  15 18

  نیاز به اتاق فکر نداره .. همینجوریشم رای نمیاره

  • محسن
   شنبه 5 تیر 1395 - 11:37:33
   10 9

   انشالله آقای روحانی رای می آورد، خوب هم رای می آورد. تا کور شود هر آنکه نتواند دید.

 • بی نام
  شنبه 5 تیر 1395 - 10:19:17
  پاسخ
  17 7

  بهترین راه افشاگری صادقانه و شجاعانه است...آقای روحانی آیا این جرات را دارید؟یا مثل احمدی نژاد در حد "بگم...بگم" می ماند؟؟

 • مریم
  شنبه 5 تیر 1395 - 10:35:56
  پاسخ
  16 19

  هر قدر هم تبلیغات وسروصداکنید این دولت یکدوره ایست ،مردم به چیه این دولت رأی بدن

 • بی نام
  شنبه 5 تیر 1395 - 10:50:19
  پاسخ
  23 8

  با روی کار آمدن دلواپسان چه مشکلی حل می شود ؟ مگر در زمان احمدی نژاد چه مشکلی حل شد ؟ اصلا حل شد ؟ که اضافه هم شد مگر شما کی هستید که می خواهید بیایید ؟ اصلا برنامه دارید ؟ اصلا فکر دارید که اتاق فکر درست می کنید ؟ اصلا بلدید فکر کنید ؟ اصلا می دانید فکر کردن چه جوری است ؟ اصلا در فکر شما اگر فکری باشد ، مردم جا دارند ؟ اصلا اقتصاد بلدید ؟ اصلا می دانید اقتصاد ایران چگونه باید بشود و از رکود بیرون بیاید ؟ اصلا الفبای سرمایه گذاری را بلدید ؟ اصلا می دانید چطور باید فکر کرد ؟ یا فقط آنجا نشسته اید و خیال می کنید که دارید فکر می کنید ؟ مردم شما را نمی خواهند و هیچ وقت هم نخواسته اند . مردم روحانی را خواستند و می خواهند و می دانند که او هست که « واقعا » فکر می کند و عمل می کند .

 • بی نام
  شنبه 5 تیر 1395 - 11:46:31
  پاسخ
  4 4

  به جز بخشی از مردم شهر تهران در جای دیگری رای نخواهد داشت

 • بی نام
  شنبه 5 تیر 1395 - 11:47:07
  پاسخ
  7 7

  سلام باور کنید هر رییس جمهوری بخواهد با این وزرا ی کنونی که افکار دهه شصت در مخیله دارند کار کند حال و روزش مثل آدم کلید گم کرده ایست که پشت در مانده باشد ، متاسفانه روحانی گوش به افکار عمومی ندارد این مشکل اصلیست اقتصاد ،صنعت ، راه و ترابری ، محیط زیست ، بانک مرکزی ، و خلاصه همه اینها روزمره گی کار میکنند ، امروز بگذرد تا فردا با خدا ، وزارت جهاد را نگاه کنید سردر گم در افکار دهه پنجاه و شصت و متاسفانه همین ارگان مدیرانی بکار گماشته که فقط و فقط بفکر اضافه حقوق هییت علمی و فلان و بهمان دریغ از یک ساعت کار مفید برای این مملکت ،

 • بی نام
  شنبه 5 تیر 1395 - 12:04:29
  پاسخ
  10 5

  هر چی منفی بافی و ایجاد دردسر برای کشور یک ربطی به احمدی نژاد داره

 • ناشناس
  شنبه 5 تیر 1395 - 12:25:08
  پاسخ
  13 1

  ديگر بس است اين كشمكش و زيرآب زني بين احزاب اصلاح طلب و اصولگرا. مردم از شدت مشكلات و گرفتاري ديگر توان ندارند. شما اگر بفكر مردميد اختلاف را كنار بگذاريد و فقط خدمت كنيد. رئيس جمهور قبلي يك هفته سرپرست وزارت اطلاعات شد تا الان عليه اين دولت چپ و راست سند و مدرك محرمانه رو كند دولت هم چسبيده به برجام 1 و 2 و 3 و n1 . مردم و ملت را همسو كنيد نه اينكه بر خلاف جهت هم. همه از عملكرد دولت قبلي خبر دارن حالا هي زور بزنه تا دور بعد بياد بيشتر گند بزنه. مردم خسته اند خسته مي فهمي

 • ناشناس
  شنبه 5 تیر 1395 - 13:17:24
  پاسخ
  5 2

  ازدست این دولتهای بی برنامه چه بایدکرد؟

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x