دوشنبه 30 بهمن 1396
سه شنبه 4 آبان 1395 - 11:47:39 چاپ

پویش «صدای پزشکتان را ضبط کنید» می‌تواند خطاهای پزشکی را کمتر کند؟

جامعه > سلامت - سلامت آنلاین نوشت: در حالی که هنوز پرونده مرحوم کیارستمی به نتیجه قطعی نرسیده، بهمن کیارستمی، فرزند این کارگردان سرشناس ایرانی از مردم خواسته که به کمپین «صدای پزشکتان را ضبط کنید» بپیوندند، اما این کمپین چه تاثیری بر روند درمان بیماران می گذارد و آیا چنین کاری منطقی است؟

از نگاه بهمن کیارستمی، حرف هایی که جراح معالج پدرش، قبل و بعد از عمل جراحی بیان کرده، کاملا متناقض یکدیگر است. او عقیده دارد که جراح پدرش، پس از مرگ این کارگردان مشهور، حرف هایی در دفاع از کار خود در دادگاه و رسانه ها مطرح کرده که خلاف واقعیت است.

در این شرایط، بهمن کیارستمی با طرح راه اندازی پویش «صدای پزشکتان را ضبط کنید» در فضای مجازی از عموم مردم خواسته که برای حفظ سلامت خود در مراجعه به پزشکان، صدای آنان را ضبط کنند.

سلامت آنلاین در یک نظرسنجی از پزشکان معالج درخواست کرد که نظر موافق و مخالف خود را درباره این کمپین جدید عنوان کنند تا از نگاه علمی و از منظر کارشناسی بررسی شود که آیا راه افتادن این کمپین، در نهایت به نفع سلامت جامعه است و یا اینکه مسیر درمان علمی بیمار را به خطا می برد؟

مشکلات قانونی صدای ضبط شده

در نظرسنجی سلامت آنلاین، برخی پزشکان عقیده داشتند که اصلا نباید اسمی از این کمپین آورده شود، چون با نام بردن از عنوان این پویش، خود به خود حساسیت در بین مردم ایجاد می شود، طوری که این کار به شناخته تر شدن این کمپین کمک می کند، اما برخی پزشکان مخالف این نظر بودند، زیرا با توجه به سرعت بالای انتشار مطالب در فضای مجازی، تجربه نشان داده که رفتن در لاک انفعال و نادیده گرفتن یک طرح و دغدغه در فضای مجازی، آن هم وقتی از سوی فرزند مرحوم کیارستمی مطرح شده باشد، نمی تواند سروصدای یک کمپین را بخواباند.

یکی از پزشکان معتقد است که «بهترین پیشنهاد این است که پزشک خودش دستگاه شنود در مطب بگذارد و البته به بیمار بگوید که صدای هر دو نفر ضبط می شود.»

پزشک دیگری مخالف این نظر است و می گوید: «از نظر قانونی ضبط صدا و پخش آن در دادگاه هیچ ارزش قانونی ندارد.»

اما پزشک دیگری، کاملا از منظر دیگری به موضوع نگاه می کند و می گوید: «اگرچه صدای ضبط شده پزشک در دادگاه چندان معتبر نیست، اما قضیه اینجاست که اگر پزشکان مخالفت کنند، فکر می کنند که ریگی به کفش پزشک است. به همین دلیل، پزشکان باید کاملا خودشان را موافق این کمپین معرفی کرده و از آن استقبال کنند. در آن صورت مطمئن باشید که با موضع موافق پزشکان، امکان ندارد که کمپین ضبط صدا اجرایی شود.»

نقض اخلاق حرفه ای

جدای از معتبر بودن با نبودن صدای ضبط شده پزشک در دادگاه، پزشک دیگری در این نظرسنجی سلامت آنلاین، این کمپین را کاملا خلاف اخلاق حرفه ای می داند و می گوید: «با ضبط صدا در مطب، اسرار بیماری افراد فاش می شود که این موضوع خلاف اخلاق حرفه ای است. قطعا خیلی از بیماران هم نسبت به این موضوع معترض خواهند بود، زیرا دوست ندارند وقتی درباره بیماری شان با پزشک صحبت می کنند، صدایشان ضبط شود.»

پزشک دیگری هم این مساله را کاملا غیرقانونی می داند و می گوید: «اینکه بیمار بدون اطلاع و اجازه پزشک، صدای او را ضبط کند، کار غیرقانونی است و حتی می توان از کسی که بدون اجازه صدای شما را ضبط می کند، شکایت کنید.»

بی نتیجه بودن این کمپین و هدر رفتن انرژی بیمار و پزشک هم استدلال دیگری است که بین خیلی از پزشکان شرکت کننده در این نظرسنجی سلامت آنلاین، طرفداران زیادی دارد. به گفته یکی از پزشکان، «بیشتر بیماران عجله دارند که کارشان سریع تمام شود، مطمئن باشید به ندرت کسانی پیدا می شوند که حوصله ضبط کردن صدای پزشک را داشته باشند. معتقدم مشکل وقتی حل می شود که بتوانیم قانونی را به تصویب برسانیم که حتما یک همراه با مریض به مطب بیاید.»

پزشک دیگری هم این مساله را کاملا به ضرر بیمار و جامعه پزشکی می داند و می گوید: «این کمپین، هم به ضرر پزشکان است و هم روند درمان را دچار اختلال می کند. با ضبط کردن صدا، اعتماد بین پزشک و بیمار هم خدشه دار می شود، در حالی که همین اعتماد، مهم ترین رکن درمان است.»

پزشک دیگری معتقد است که «این قبیل مسائل که در فضای مجازی منتشر می شود، گاهی فقط به این نیت، منتشر می شود که گروهی از افراد را به جان گروه دیگر بیندازند. معتقدم به جای راه انداختن چنین کمپین هایی، باید شورایی از عالمان پزشکی و حقوق تشکیل شود تا چارچوب حقوق بیمار و پزشک را تعیین کند.»

 

 

۴۲۴۲

مطالب مرتبط
12 دیدگاه
 • سامان
  سه شنبه 4 آبان 1395 - 11:57:01
  پاسخ
  9 4

  فقط جهت اطلاع با قطع ناگهانی سیستم شنوایی سمت چپ گوشم به یک پزشک عمومی مراجعه کردم تشخیص ایشان جرم داخل گوش و اینکه مشکلی نیست بعد از آن با عدم بهبودی به یک دکتر متخصص تامین اجتماعی رفتم در عرض ۲ دقیقه ویزیت شدم باز همان تشخیص وهمیجور ادامه یافت تا دکتر یازدهمین که رفتم گفت دچار سکته گوش شدم و خیلی دیر اقدام کردم چون از همان ابتدا به قول خودشان گلدن تایم دارو باید شروع میشد .این هم از سرنوشت من ناشنوایی کامل یک گوش مشکل پزشکای ما بیدقتی و سرسری گرفتن مریض ها است و اینکه انشااله چیزی نیست .

  • بی نام
   چهارشنبه 5 آبان 1395 - 00:45:03
   11 15

   اولا از این دست کامنتها که افراد معلوم الحالی میذارن بعضا دیده میشه و پر از دروغ و اگزاژره هستن. ثانیا وقبر فرض این گونه که گفتی باشه هیچ درکی داری که تشخیص بعضی بیماریها سخته و وقتی ده پزشک متوجه نشدن ممکنه یک بیماری نادر بوده باشه که از شانس بد یقه تو رو گرفته. نمیدونم چرا انتظار دارین هر پزشکی هر بیماری ای رو بتونه تشخیص بده اگه این باشه که هیچ کس تو دنیا نباید بر اثر بیماری بمیره یک ذره منطقی باشین و افکار سطحی رو کنار بذارین

 • پیروزدیلمی
  سه شنبه 4 آبان 1395 - 12:24:36
  پاسخ
  19 6

  البته ممکنه پزشک رو با این روش محکوم نکنن ولی وقتی صدای پزشک منتشر بشه ، آبرو و حیثیتی واسش نمی مونه

  • فرهاد
   سه شنبه 4 آبان 1395 - 12:54:38
   14 5

   من منکر خطاهای پزشکی نیستم و منکر مادی گرا شدنشون هم نیستم.. ولی کدوم یک از شمایی که دارید به جامعه پزشکان حمله میکنید میتونید بگید که از وجود پزشکها بی نیاز هستین؟ وقتی نصف شب یکی از اعضای خانواده تون تشنج کنه.. فشار خونش بره بالا... مشکل قلبی پیدا کنه .. خون ریزی داخلی داشته باشه.. کجا میبردیش و دست به دامن چه کسی میشوید بعد از خدا؟... دست به دامن پزشکان میشوید.. چه کسی وجود داره که میتونه بگه هیچ وقت پزشک نیاز نداشته یا اعضای خانواده اش هیچ وقت نیاز نداشتن؟

 • علی
  سه شنبه 4 آبان 1395 - 12:37:37
  پاسخ
  6 2

  اتفاقا خیلی خوبه بعد بیمار دیگه نمیتونه منکر دستورات پزشک بشه

 • علی
  سه شنبه 4 آبان 1395 - 12:38:14
  پاسخ
  4 2

  اتفاقا خیلی خوبه بیمار نمیتونه بعدا منکر دستورات دارویی و درمانی پزشک بشه

 • بی نام
  سه شنبه 4 آبان 1395 - 12:51:52
  پاسخ
  7 13

  قرار نیست پزشک صدای بیمارو ضبط کنه بیمار صدای پزشکش رو ضبط میکنه پزشکان طبق معمول فرار به جلو میکنن و قضیه رو برعکس جلوه میدن به نظر من که بازیگران خوبی هم هستن این پزشکان. من به مردم توصیه میکنم صدای پزشک رو ضبط کنن و اسمش رو هم صدا بزنن تا در مکالمه بیاد که بعدا نتونه کتمان کنه در دادگاه هم به علم قاضی کمک میکنه و مانع از این میشه که پزشکان سوء استفاده بیشتری بکنن حواستون باشه که با جماعت بسیار زرنگی روبرو هستید پس شما براشون کمین بذارید تا غافلگیر بشن

  • بی نام
   چهارشنبه 5 آبان 1395 - 14:42:14
   9 8

   من دانشجو تخصص هستم متاسفانه اولین درسی که یاد گرفتم و جامعه حکم میکنه یاد بگیرم اینه که اونقد به بیمار دلسوزانه نگاه نکنم که کمک میخواد...به بیمار و خانواده بیمار مثل یه گرگ نگاه کنم که من رو قراره بخوره..نیاز به ضبط صدا نیست..مریض پرونده داره..یاد گرفتیم همه چی رو بنویسیم که کسی بعدا حقمون رو ضایع نکنه

  • بی نام
   چهارشنبه 5 آبان 1395 - 18:03:24
   6 6

   آخه ضبط شده به ضرر مریضه چون بیشتر دروغ میگه و همه چی و انکار میکنه من که خودم صدای مریض و همراهشو ضبط میکنم تا جران دروغگویی نداشته باشه به همه پزشکها هم توصیه میکنم اگه میتونن فیلم بگیرن از مردم تو مطب تا از خودشون جلو دروغگوها بتونن دفاع کنن

 • بی نام
  سه شنبه 4 آبان 1395 - 14:26:30
  پاسخ
  6 2

  بیشتر بیماران عجله دارند که کارشان سریع تمام شود، مطمئن باشید به ندرت کسانی پیدا می شوند که حوصله ضبط کردن صدای پزشک را داشته باشند. معتقدم مشکل وقتی حل می شود که بتوانیم قانونی را به تصویب برسانیم که حتما یک همراه با مریض به مطب بیاید.» ما كه هر وقت رفتيم دكتر خلاف اين بوده. تا سوال ميپرسي يه چيز سر سري جواب ميدن و طوري رفتار ميكنن كه خودت پاشي بري بيرون. يعني زياد نپرس. درضمن اغلب بيمارها همراه دارند.

 • بی نام
  سه شنبه 4 آبان 1395 - 15:35:43
  پاسخ
  11 3

  یعنی از نظر شما تنها راه اصلاح سلامت کشور کارهای پلیسی و محکوم کردن پزشک در دادگاهه؟ نه اینکه تو سایر حوزه ها با این کارا به نتیجه رسیدید؟ ضمنا ، موافقین طرح شنود از پزشکان حتما موافق گشت ارشاد هم هستن دیگه؟ یا اینکه اونجاها روشنفکر میشن؟

 • سامان
  چهارشنبه 5 آبان 1395 - 04:23:38
  پاسخ
  2 6

  در پاسخ به کامنت قبلی خودم که مرا با افراد معلوم حال معرفی کردند عرض میکنم معلوم حال از نظر شما چه کسانی هستند احتمالا شما معلوم گذشته هستی منظور من بی دقتی در تشخیص پزشکی است و سریعا دست به قلم شدن در صدور نسخه اینکه بیماریه نادری باشد و تشخیص آن سخت به عهده من بیمار نیست بلکه نقش پزشک اینجا کاملا ضروری است

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x