شنبه 4 فروردین 1397
یکشنبه 9 آبان 1395 - 11:05:18 چاپ

۱۱میلیون جوان مجرد/ زنان مجرد ۳برابر مردان

جامعه > خانواده - روزنامه ایران نوشت: «سن یک میلیون و300 هزار مجرد در کشور از حد متعارف ازدواج گذشته است» این خبری است که «شیرین احمدنیا» مدیرکل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی به رسانه می‌دهد و اعتقاد دارد: «افزایش سن بلوغ تا ازدواج و مجرد ماندن افراد باعث افزایش رفتارهای پرخطر و در نهایت بیماری‌های مقاربتی شده است.»

البته این آمار جدید نیست و پیش‌تر هم از سوی سازمان ثبت احوال اعلام شده بود. نخستین سؤالی که با این شرایط به ذهن مخاطب می‌رسد این است که چطور می‌توان بدون هیچ برنامه حمایتی قوی و با این حجم از مشکلات اقتصادی و اجتماعی از نسل جوان توقع داشت که مسئولیت یک خانواده را بپذیرد؟ دکتر «مصطفی آب‌روشن» نیز در گفت‌و‌گو با «ایران»، نسبت به این موضوع ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید: «در شرایطی که بسترهای مشروع و مقبول اجتماعی امکان ازدواج را مهیا نکند نسل جوان ترجیح می‌دهد تن به روابط خارج از چارچوب خانواده بدهد تا از این طریق به خلأهای عاطفی و جنسی‌اش پاسخ بدهد.»

نرخ ازدواج در چند سال اخیر کاهش چشمگیری داشته است. ثبت احوال نیز این موضوع را تأیید کرده و اعلام می‌کند: «در حال حاضر ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر در سنین بالا هنوز ازدواج نکرده‌اند؛ یعنی این افراد در سن متعارف ازدواج قرار دارند، اما هرگز ازدواج نکرده‌اند. از این بین ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار مرد و ۵ میلیون و ۶۷۰ هزار زن هستند. «حفظ پاکدامنی، تأمین نیاز جنسی، تداوم نسل و رفع نیاز‌های عاطفی از مهم‌ترین کارکردهای ازدواج محسوب می‌شود. با کمی تأمل این سؤال مطرح می‌شود که 11 میلیون جمعیتی که در حال حاضر در سن ازدواج هستند اما هنوز مجرد باقی مانده‌اند، چطور قرار است این نیاز‌ها را تأمین کنند؟

دکتر مصطفی آب‌روشن وجود ابزارهای ارتباطی از جمله شبکه‌های اجتماعی را نه به عنوان علت، بلکه به عنوان ابزاری تسهیلگر رابطه‌های خارج از ازدواج ارزیابی و بیان می‌کند: «ازدواج به علت پیامدهای اجتماعی آن از اهمیت فراوانی برخوردار است.میل به کار، تحصیل و رقابت در زندگی شهری موجب بالا رفتن سن ازدواج جوانان شده و تمایل به زندگی مجردی را افزایش داده است. تأخیر در ازدواج که برخی از کارشناسان آن را در قالب مد مفهوم‌سازی می‌کنند، علت نیست بلکه معلول شرایطی است که این سبک از زندگی را به جوانان تحمیل کرده است.»

این جامعه‌شناس در ادامه می‌گوید: «ما در عصری زندگی می‌کنیم که تحصیلات آکادمیک و ورود به دانشگاه از ضرورت‌های الزام آور زندگی تلقی می‌شود که این واقعیت، بخشی از دلایل افزایش سن ازدواج محسوب می‌شود. بحران بیکاری دومین علتی است که نقش مؤثری در تجرد جوانان و از سوی دیگر ریشه اکثر نابسامانی‌های اجتماعی دارد.»

هراس از کابوس طلاق

«از این پس آمار طلاق به صورت رسمی اعلام نخواهد شد. چرا که این کار تکرار مکررات است »این خبری بود که برخی از رسانه‌ها از سوی سازمان ثبت احوال اعلام کردند. پس از اعلام این خبر جامعه شناسان و مسئولان بسیاری مخالفت خود را با توقف اعلام آمار طلاق اعلام کردند.آن‌ها معتقد بودند که این کار به نوعی پاک کردن صورت مسأله است و حتی نتایج زیان بار تری را به همراه دارد.

واکنش‌های منفی در خصوص این خبر آنقدر بالا بود که «علی اکبر محزون» مدیرکل اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور، با تکذیب توقف اعلام آمار طلاق، گفت: «اطلاع‌رسانی در این حوزه باید کنترل شده و هدفمند باشد تا در تحلیل و ارزیابی برنامه‌ها بتوان به این آمارها استناد کرد. بنابراین نه تنها اعلام آمار طلاق متوقف نشده بلکه از این پس این آمارها با برنامه‌ریزی صورت گرفته در زمان‌های مختلف و در پایان سال برای استفاده پژوهشگران، محققان وصاحب نظران از طریق مرجع رسمی یعنی سازمان ثبت احوال اعلام خواهد شد.»

تعدادی از جوان‌ها علت تجرد خود را افزایش طلاق در کشور و‌ ترس از شروع زندگی عنوان می‌کنند. این جامعه شناس نیز با تأیید این موضوع می‌گوید: «پیامدهای حقوقی، اقتصادی و روانی ناشی از طلاق بسیار نگران کننده است. این عوامل ریسک یک زندگی با کیفیت را برای تشکیل خانواده بشدت بالا می‌برد. بنا براین طلاق به عنوان یک عامل مؤثر باعث بروز ترس در مسئولیت‌پذیری جوانان می‌شود، چراکه جوانی که هیچ گونه آینده شغلی روشنی را برای خودش تصور نمی‌کند چگونه می‌تواند به ازدواجی خالی از محتوا تن دهد؟ این نکته مهمی است که پیامدهای روانشناختی فراوانی را در پی دارد و موجب افزایش بی‌اعتمادی در بین دختران نیز شده است.»

آب روشن، در ادامه بیان می‌کند: «این واقعیت است که جوانان ما علی رغم ظاهر مدرن متأسفانه بشدت سنت زده هستند زیرا درصد بالایی از این پسران که روابط آزاد دارند اکراه دارند با دوستان دختر خود ازدواج کنند که این واقعیت بخشی از وضعیت پیچیده جامعه ما را تبیین می‌کند.»

او با اشاره به اینکه در مبحث ازدواج نمی‌توانیم با رویکرد‌های دستوری جوانان را وادار به ازدواج نماییم، می‌گوید: «برای یک ازدواج موفق، علاوه بر بلوغ فیزیولوژی و فکری شخص باید تمکن اقتصادی نیز داشته باشد تا بتواند به بلوغ اجتماعی نیز برسد لذا تا زیربنا و مقدمات ازدواج مهیا نشود هر گونه شتابزدگی در این امر آسیب‌زا خواهد بود در واقع دولت باید به عنوان نهادی تسهیلگر ونه مداخله‌گر با ایجاد زمینه‌های اشتغال و فراهم‌سازی بسترهای حمایتگرانه، نقش سازنده خود را بخوبی ایفا کند.»

معمای «درآمد» و زندگی شیرین

برخی از کارشناسان اجتماعی نبود شغل و درآمد کافی را مهم‌ترین علت کاهش نرخ ازدواج می‌دانند. آن‌ها اعتقاد دارند خانواده‌ها در گذشته قانع‌تر بودند و کمتر به مسائل مادی توجه می‌کردند اما امروزه درآمد پسر ملاک اصلی برای پذیرفتن او است تا بتواند یک زندگی ایده آل را برای دختر فراهم کند.

اما دکتر ناصر صبحی، مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان اعتقاد دارد که اقتصاد حرف اول را برای شروع یک زندگی نمی‌زند چرا که اگر اقتصاد حرف اول را در ازدواج بزند چرا نرخ ازدواج در اقشار پردرآمد هم پایین است و چرا هنوز شاهد ازدواج در اقشار کم درآمد جامعه هستیم؟ بسیاری از عوامل در کاهش این نرخ مؤثر هستند اما اگر افراد این عقیده را داشته باشند که تا مشکلات اقتصادی برطرف نشود نمی‌توان ازدواج کرد، این عقیده خطرناک است.»

صبحی با تأکید بر اینکه باورها و ارزش‌های فکری افراد هستند که در ازدواج نقش اساسی دارند، بیان می‌کند: «نرخ ازدواج و طلاق از سال 90 به بعد به صورت معکوس بوده است. به طوری که هر ساله آمار ازدواج کاهش و آمار طلاق افزایش می‌یابد. بر همین اساس در سال 94 برنامه ریزی‌های لازم برای افزایش ازدواج در کشور توسط سازمان ورزش و جوانان انجام شد، به طوری که در سال 95 توانستیم برای 7هزار وپانصد جوان کلاس‌های آموزش پیش از ازدواج برگزار کنیم.»

او با تأکید بر اینکه در نیمه اول سال 95 شاهد افزایش نرخ ازدواج در برخی از استان‌های کشور بودیم، ادامه می‌دهد:«در اردیبهشت ماه امسال نیز فرایند اثر بخشی این کلاس‌ها را بر 2 هزار جوان بررسی کردیم که نتایج آن بسیار قابل قبول بود. همچنین برگزاری این کلاس‌ها را به ادارات و استان‌های مختلف اعلام کردیم تا در نقاط مختلف کشور نیز شاهد افزایش ازدواج باشیم. خوشبختانه در برخی از استان‌ها مانند گلستان وهمدان تأثیرات مثبت قابل توجهی را در این زمینه مشاهده کردیم افزایش خوبی داشت هرچند که در حال حاضر در ابتدای کار هستیم اما می‌خواهیم این روند را ادامه دهیم.»

مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش با اشاره به اینکه به جوان‌ها باید آموزش داد که با حقوق کم و مشکلات اقتصادی هم می‌توانند زندگی خود را آغاز کنند، بیان می‌کند: «اغلب افراد متاهل با اینکه چندین سال از زندگی آنها می‌گذرد در حال پرداخت قسط هستند اما یکی از نکات مهم این است که جوانان باید از سوی خانواده‌ها و دولت حمایت شوند. مجلس و قوه قضائیه باید زمینه تسهیل ازدواج را فراهم کنند.»

کسر مبلغ زیادی از وام تحت عنوان کارمزد، بلوکه کردن درصدی از وام، صف‌های طولانی مدت وام ازدواج در برخی استان‌ها و تقاضای بانک‌ها برای بیش از یک ضامن از دغدغه‌هایی است که جوانان برای دریافت وام ازدواج دارند. شواهد نشان می‌دهند هنوز سازو کار‌های محکمی برای حمایت از زوج‌های جوان در کشور شکل نگرفته است. تعداد زیادی از آن‌ها کلافه و سردرگم برای گرفتن وام ازدواج هستند و در نهایت هم اگر موفق به گرفتن این پول شوند این هزینه نیز دردی از دردهایشان کم نمی‌کند.

صبحی نیز بر افزایش حمایت‌های دستگاه‌های دولتی از جوانان تأکید کرده و می‌گوید: «سازمان ورزش و جوانان تنها پیگیر و هماهنگ کننده امور مربوط به جوانان است. بنابراین سازمان‌های مختلفی که در زمینه ازدواج جوانان کوتاهی کردند باید برای رفع این معضل راهکارهای مؤثری بیندیشند.»

اعلام آمار طلاق در هر سال و رشد آن نسبت به سال گذشته هر ساله موج جدیدی از نگرانی‌ها را در میان نسل جوان به راه می‌اندازد. آن طور که «حمید درخشان‌نیا» رئیس سازمان ثبت احوال کشور کمتر از 3 ماه قبل اعلام کرد: «در حال حاضر یک طلاق در مقابل هر 4.2 ازدواج ثبت می‌شود و میانگین طول مدت زندگی مشترک در طلاق‌های ثبت شده 8.2 سال بوده است که 12.1 درصد زوجین دوام زندگی کمتر از یک سال داشته‌اند.»

صبحی در پاسخ به این سؤال که چقدر افزایش طلاق و بدبینی به ازدواج در کاهش نرخ ازدواج مؤثر است، می‌گوید: «بله ممکن است تعدادی از جوان‌ها با افزایش طلاق در کشور نسبت به ازدواج کمی سست شوند.طلاق یک زوج نشان می‌دهد که آن‌ها توانمندی‌های پیش ازدواج را بخوبی کسب نکردند. زوج‌های جوان باید مدتی قبل و بعد از ازدواج مهارت‌های کافی را بدست بیاورند تا بتوانند با مسائل و مشکلات بخوبی برخورد کنند. از نظر من طلاق به عنوان یک آسیب مطرح نیست بلکه عوارض آن است که یک معضل محسوب می‌شوند.»

مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش، بیان می‌کند: «اینکه می‌گویند با کاهش ازدواج بیماری‌های مقاربتی در کشور افزایش پیدا می‌کند تنها یک فرضیه است، چراکه این حرف سند پژوهشی ندارد. اگر تعدادی از جوان‌هایی که ازدواج نکردند در یک پژوهش بررسی شوند و مشخص شود آن‌ها رابطه غیر مشروع دارند و نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند می‌توان گفت که کاهش ازدواج باعث افزایش بیماری‌های مقاربتی شده است.»

کاهش نرخ باروری با افرایش سن ازدواج

در حالی که کارشناسان وزارت بهداشت بار‌ها افزایش سن ازدواج را یکی از دلایل ناباروری بیان می‌کنند اما همچنان این معضل در حال افزایش است.آن‌ها بر این باور هستند که افزایش متوسط فاصله بین ازدواج و فرزند‌آوری و فاصله تولد بین فرزندان، روند رو به افزایش تمایل به تک فرزندی و افزایش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، سقط جنین و رفتارهای پر خطر از دیگر عوامل تأثیرگذار بر رشد ناباروری در جامعه است.

کمتر از یک هفته قبل نیز «محمداسماعیل مطلق»، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، از افزایش 4 تا 6 ساله سن ازدواج خبر داد و گفت: «کاهش سن ازدواج موجب افزایش نرخ باروری در جامعه می‌شود. بیشترین نرخ باروری در کشور مربوط به سال 62 با 6.8 درصد بوده که از سال 65 سیر نزولی داشته و هم اکنون به 1.9درصد رسیده است.»

صبحی هم با تأیید این موضوع بیان می‌کند: «در هر سنی می‌توان خانواده تشکیل داد اما افزایش سن ازدواج باعث کاهش قدرت باروری در زنان می‌شود. اینکه سن یک میلیون و سیصد هزار نفر از سن ازدواج عبور کرده تنها یک مسأله جامعه شناختی است. تعدادی از افراد در سنین بالا ازدواج می‌کنند. بنابراین این یک میلیون و سیصد هزار نفر نیز ممکن است پس از مدتی تصمیم به ازدواج بگیرند، حتی اگر در سن میانسالی باشند.»

تعداد زنان مجرد قطعی 3 برابر مردان

اگرچه تعداد مجردان قطعی یک میلیون و سیصدهزار نفر است اما تنها 320 هزار نفر از این آمار مرد هستند. بنابراین تعداد زنان هرگز ازدواج‌ نکرده بالای سن متعارف و قبل از تجرد قطعی، سه برابر مردان با این شرایط است.مریم 39 سال دارد و در یک شرکت بازرگانی کار می‌کند. او هم به این موضوع اشاره کرد و گفت: «متاسفانه تعداد پسران نسلی که من در آن متولد شدم بسیار کم بوده و این موضوع یکی از عوامل اصلی تجرد من محسوب می‌شود.»

رضا 28 ساله است و در یک مغازه کابینت فروشی کار می‌کند. او هم هنوز مجرد است و برنامه‌ای برای ازدواج ندارد. او نداشتن خانه و درآمد کافی را مهم‌ترین علت مجرد ماندش، بیان می‌کند: «درآمد ماهیانه من یک میلیون و نیم است و این حقوق برای اداره زندگی کافی نیست. به خواستگاری دختران زیادی رفتم اما هیچ مورد مناسبی حاضر نیست با این شرایط با من ازدواج کند.»

نازنین32 ساله است و در یک آژانس هواپیمایی کار می‌کند. او معتقد است که ازدواج باعث محدودیتش در زندگی می‌شود، چراکه اغلب مردانی که به خواستگاری‌اش آمده‌اند مخالف کار کردن او بوده‌اند. او در ادامه عنوان می‌کند: «بی‌بند و بار نیستم اما دختر آزادی هستم. به واسطه کارم هم از لحاظ مالی مشکلی ندارم. بنابراین نمی‌خواهم ازدواج کنم تا یک مرد برایم تعیین تکلیف کند.»

۴۷۴۷

کلید واژه‌ها : زندگی مجردی - سن ازدواج - ازدواج -
20 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 9 آبان 1395 - 11:33:15
  پاسخ
  70 8

  من 27 سالمه و از خدامه که ازدواج کنم بدجوریم احساس تنهایی میکنم اما با این شرایط مملکت عمرا زن نگیرم چون میدونم هم خودم و هم دختر مردم رو بدبخت میکنم

 • بی نام
  یکشنبه 9 آبان 1395 - 11:33:17
  پاسخ
  28 8

  سلام با این اخبار در جامعه ایجاد وحشت نمی کنید؟ امار مجردین 20 تا 40 سال در کشور نشان می دهد که مردان حدود سه میلیون بیشتر از زنان هستند . سن ازدواج در متن جامعه تعیین می شود نه با معیارهای غلط سازمان ثبت احوال.

 • بی نام
  یکشنبه 9 آبان 1395 - 11:44:36
  پاسخ
  42 3

  مسئولین محترم..... لطفا....لطفا........مسئله اقتصاد بسیار جدی است.........با شعار دادن و بستن درهای جهان و سر جنگ داشتن با این و آن مشکلی را حل نخواهد شد..... اگر اقتصاد شکوفا شود خیلی ار مسائل اصلا دیگر مشکل نیست که بخواهد حل شوذ....

 • بی نام
  یکشنبه 9 آبان 1395 - 12:13:53
  پاسخ
  41 1

  تکراری تکراری تکراری اه اه اه

 • بی نام
  یکشنبه 9 آبان 1395 - 12:23:19
  پاسخ
  24 1

  اصطلاحات من درآوردی دارد که آدم را شوت میکند. ازدواج قطعی مجرد قطعی ...

 • بی نام
  یکشنبه 9 آبان 1395 - 13:11:59
  پاسخ
  57 7

  مـــگـــه میشه ازدواج کرد با دخترای امروزی که دیگه به نون شب هم راضی نیستن ... توقعات شون هم اِلیٰ ماشاالله ... از پسر شغل با کلاس میخوان هم تحصیلات عالیه و هم خونه و ماشین بعلاوه یک هیکل با سیکس پک و چهره زیبای دیکاپریو .....

 • بی نام
  یکشنبه 9 آبان 1395 - 13:42:39
  پاسخ
  34 0

  بیکاری را رفع کنید و امنیت شغلی ایجاد کنید ؛ پیامدهای آن آشکار خواهد شد : افزایش آمار ازدواج ؛ کاهش آمار طلاق ؛ ازدواج در سنین متعارف ؛ امنیت روانی و اخلاقی جامعه ؛ بهبود در شرایط تربیتی فرزندان و نسل بعدی ؛ کاهش بزهکاری و انحرافات جوانان ؛ کاهش آمار نزاع و درگیرها و پرونده های جزائی و کیفری ؛ کاهش آمار دستبرد و سرقت اموال ؛ کاهش آمار اختلافات و درگیریهای خانوادگی ؛ کاهش قابل توجه بخشی از بیماریهای جوانان همچون افسردگی ؛ و ........ بسیاری مواهب دیگر که متخصصین علوم اجتماعی و جامعه شناسی بهتر میدانند .

  • بی نام
   سه شنبه 11 آبان 1395 - 16:43:08
   4 20

   کاش بیکاری حذف نشه میدونیدچرا چون همون پسرایی که الان کار کار میکنن میرن با دختر خیلی کوچکتر از خودشون ازدواج میکنن همون بهتر همه به آتیش هم بسوزیم. من که از این وضعیت خوشحال خوشحال هستم انتظار ندارم که کوچکتر از خودم را ببینم و اون موقع فکر کنم چقدر ایراد داشتم که ازدواج نکردم الان دلخوشی ام اینه که میگم درس خوندم و کار کردم پسرای هم نسل من هم هنوز بیکارن .

 • بی نام
  یکشنبه 9 آبان 1395 - 13:56:54
  پاسخ
  62 3

  من معتقدم در این مورد مثل بقیه امور باید انقلابی عمل بشه، مثلا" می تونیم همه جوانان مجرد را دستگیر کنید و هر کس ازدواج کرد که هیچ، ولی اگر ازدواج نکرد بعنوان مفسد فی الارض اعدام بشه تا درس عبرتی بشه برای بقیه.

  • مسئول ازدواج جوانان
   دوشنبه 10 آبان 1395 - 04:56:35
   11 0

   فکر بدیم نیست

  • بی نام
   دوشنبه 10 آبان 1395 - 13:48:12
   7 1

   اونوقت این بقیه کیا هستند ؟؟؟؟؟

  • عارف
   پنجشنبه 13 آبان 1395 - 23:57:56
   9 0

   دمت گرم منم موافقم،دقیقا مثل تمام کارای تکاوری قبلنمون از اینم جواب مثبت میگیریم. فقط لطفا اعدام در ملاءعام نباشه خدایی نکرده متاهلا روحیشون خراب میشه.

 • دختر مجرد
  یکشنبه 9 آبان 1395 - 15:18:20
  پاسخ
  29 0

  به جای 3 میلیون اگه 30 میلیون هم مجرد باشن با این وضع اقتصاد هیچ کسی ازدواج نمیکنه. حالا هی بشین بگو خدا بزرگه

  • حسن
   سه شنبه 18 آبان 1395 - 17:06:39
   3 2

   یه کم توقعاتت رو بیاری پایین حل میشه مشکل اقتصادی میمونه برای شوهرت با یه مهریه جانانه.

 • بی نام
  پنجشنبه 13 آبان 1395 - 22:23:48
  پاسخ
  18 1

  چه اصراری به ازدواج هست اخه قرار نیست که همه ازدواج کنن ازدواج فقط مشکلاتو بیشتر میکنه.

 • جواد
  جمعه 21 آبان 1395 - 11:59:13
  پاسخ
  3 3

  خب دختران مجرد که باید خودشون رو ازدست پسرها نگه دارن. کاری نمیتونن بکنن جز اینکه بنشینند و ببینند چقدر با ناز و ادا بیشتر مجرد موندن بعد از 35 سالگی هم که توانایی بچه به دنیا آوردن ندارن.

 • هیچکس
  چهارشنبه 26 آبان 1395 - 16:05:11
  پاسخ
  22 0

  مسئولین خودشون بهتر از هر کسی میدونن علت مشکل ازدواج چیه...، پس فیلم بازی نکنید

 • هیچکس
  چهارشنبه 26 آبان 1395 - 16:08:00
  پاسخ
  5 0

  من پسرم نامزد کردم..نامزدم به خاطر عمل دماغ که من مخالف بودم نامزدی رو بهم زده

  • حمید
   دوشنبه 6 دی 1395 - 23:15:45
   1 0

   داداش مجبور نبودی دختری انتخاب کنی که زیبایی داشته باشه حالا هم دیر نشده برو یکی پیدا کن که زیبایی نداشته باشه

 • هادی
  دوشنبه 15 آذر 1395 - 21:42:06
  پاسخ
  2 1

  اونایی که هیچ وقت نمی خوان ازدواج کنن لایک کنن

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x