سه شنبه 1 اسفند 1396
سه شنبه 21 دی 1395 - 15:31:13 چاپ

گزارش رسانه‌های خارجی از مراسم تشییع «پدر اعتدالگرایان» ایران/ ایرانی‌ها شوک‌زده و اندوهگین‌اند

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی، اتفاقی بود که از سوی رسانه‌های خارجی مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش خبرآنلاین، بسیاری از خبرگزاری ها و روزنامه های منطقه ای و بین المللی مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی را پوشش داده و اخبار مرتبط با این مراسم را لحظه به لحظه منتشر کردند.

روزنامه های انگلیسی گاردین، ایندیپندنت، و دیلی میل نیز با بازتاب حضور گسترده مردمی در این مراسم، آیت الله هاشمی رفسنجانی را شخصیتی برجسته و قدرتمند خواندند.

بخش‌های از اخبار منتشر شده از تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در رسانه‌های خارجی به نقل از خبرگزاری‌ها را در جدول زیر مطالعه کنید:

رسانه

  

خبرگزاری فرانسه

ده ها هزار نفر از مردم ایران از اوایل صبح امروز در دانشگاه تهران جمع شده اند تا پیکر «آیت الله اکبر هاشمى رفسنجانی» رئیس جمهور پیشین خود را تشییع کنند.مردم به شکل گسترده ای در خیابان های اطراف دانشگاه دیده می شوند.

قرار است این شخصیت برجسته که روز یکشنبه در سن 82 سالگی درگذشت، در حرم «امام خمینی» رهبر انقلاب اسلامی ایران به خاک سپرده شود.

رهبرانی از همه جناح های سیاسی در مراسم تشییع جنازه شرکت دارند.پوسترهایی از آیت الله هاشمی نیز در سراسر پایتخت نصب شده است.

از زمان رحلت آیت الله هاشمی سیل پیام های تسلیت از داخل و خارج ارسال شده است.حتی کاخ سفید هم در اقدامی بی سابقه پیام تسلیت ارسال کرد.

«جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید گفت: «رئیس جمهور پیشین ایران یک شخصیت برجسته در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران بود و آمریکا به خانواده و عزیزان او این فقدان را تسلیت می گوید.»

وی افزود: «او یک چهره مهم در ایران بود. اما تاثیر بالقوه این رویداد بزرگ در سیاست ایران را نمی توان حدس زد.»

 

شبکه تلویزیونی المیادین

خبر برگزاری مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی در دانشگاه تهران را منتشر کرد.

شبکه العربیه

خبر برگزاری مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی در دانشگاه تهران را منتشر کرد. این شبکه گزارش داد مراسم تشییع پیکر وی با حضور مقامات، اقشار مختلف مردم و اعضای خانواده ایشان در دانشگاه تهران برگزار شد.

 

شبکه تلویزیونی سومریه نیوز

خبر برگزاری مراسم تشیع پیکر آیت الله هاشمی در دانشگاه تهران و اقامه نماز  توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی را منتشر کرد.

شبکه سماء پاکستان

گزارش داد صدها هزار نفر در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور داشتند.

این شبکه بر حضور سردار «قاسم سلیمانی» - که او را شخصیتی بحث برانگیز در غرب خواند - نیز بسیار تاکید کرد.

این شبکه همچنین گزارش داد: «فیلم های ویدئویی در رسانه های اجتماعی منتشر شده است که نشان می دهد شماری از شرکت کنندگان در این مراسم در خیابان های اطراف محل تشییع پیکر هاشمی شعارهای شان از خاتمی یاد می کنند.»

شبکه تلویزیونی الجزیره

در گزارشی اعلام کرد که هزاران نفر برای تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی به خیابان ها آمدند.

«درسا جابری» خبرنگار الجزیره در تهران

گزارش داد: «این اتفاقی بسیار غم انگیز در جمهوری اسلامی است. این اتفاقی بسیار غیر منتظره بود. بسیاری از ایرانیان می گویند که از این فقدان شوکه و بسیار اندوهگین شده اند.»

پوسترهایی از آیت الله هاشمی در سراسر پایتخت نصب شده و ایرانیان سیاهپوش شده اند.

شبکه تلویزیونی المنار

 مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی صبح در دانشگاه تهران و با اقامه نماز توسط رهبر معظم انقلاب بر پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آغاز شد، و با مراسم تشییع و تدفین در حرم امام خمینی (ره) به پایان می‌رسد.

این شبکه افزود که در این مراسم روسای قوای سه گانه، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی، ائمه جمعه سراسر کشور، وزیران دولت یازدهم و معاونان رییس جمهوری، استانداران و دیگر مسوولان لشگری و کشوری حضور دارند.

المنار تاکید کرد که همچنین جمعی از سفیران کشورهای خارجی در تهران و سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و برخی مقامات دیگر کشورها در این مراسم شرکت دارند.

این شبکه در ادامه تصریح کرد که بسیاری از مردم از ساعاتی پیش برای شرکت در این مراسم در دانشگاه تهران و خیابان های اطراف حضور یافتند.

المنار همچنین تاکید کرد که مسئولان رسمی ایران و مردم فقدان آیت الله هاشمی را ضایعه بزرگی برای این کشور و جهان اسلام می دانند.

 

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست

حضور مردم در مراسم تشییع  پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی را ده ها هزار نفری خواند و نوشت: تمامی معابر اصلی منتهی به دانشگاه تهران مملو از جمعیت بود.

راشا تودی

ده ها هزار نفر در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی شرکت کردند.

این شبکه تلویزیونی روسی افزود که ده ها هزار نفر امروز صبح در دانشگاه تهران و اطراف آن حاضر شدند تا در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی شرکت کنند.

راشا تودی تاکید کرد که در این مراسم شماری زیادی از شخصیت های سیاسی و نظامی از گرایش های مختلف شرکت کردند.

روزنامه گالف تایمز قطر

انتشار خبر حضور گسترده مردمی در مراسم تشییع و خاکسپاری آیت الله هاشمی، او را «پدر اعتدال گرایان و اردوگاه های اصلاح طلب ایران» خطاب کرد و نوشت: «هاشمی فردی بود که مرگ او باعث شد حتی کاخ سفید در اقدام بی سابقه ای پیام تسلیت برای خانواده و عزیزانش ارسال کند.»

خبرگزاری ترند آذربایجان

رهبر جمهور اسلامی ایران و خیل عظیمی از نمازگزاران بر پیکر آیت الله رفسنجانی نماز خواندند.

 

خبرگزاری آناتولی ترکیه

مراسم تشییع پیکر آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران تحت تدابیر شدید با حضور جمع کثیری از مردم، مقامات سیاسی و نظامی این کشور ساعت 8 و 30 دقیقه به وقت محلی مقابل دانشگاه تهران برگزار شد. نماز میت نیز بر پیکر هاشمی به امامت آیت‌ الله سید علی خامنه ‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اقامه شد.

این خبرگزاری به شکل لحظه به لحظه این مراسم را پوشش داد.

روزنامه «الشروق» مصر

ده ها هزار نفر از مردم ایران در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رئیس جمهوری پیشین، در تهران شرکت کردند.

خبرگزاری رویترز

این مراسم را «نمایشی از اتحاد» توصیف کرد.

حضور مردم در محل تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی را ده ها هزار نفری خواند و در توصیف اقدامات رفسنجانی در دوره حیاتش، او را فردی خواند که «سیاست های عمل گرایانه اش در زمینه آزادسازی اقتصادی و داشتن روابط بهتر با غرب، شمار حامیانش را افزایش داده بود».

این خبرگزاری این مراسم را نمادی از اتحاد و همبستگی میان دو جناح خواند.

شبکه یورو نیوز

 تشییع و خاکسپاری پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور چشمگیر مردم و مقامات ایران برگزار شد.

این شبکه گزارش داد پس از اقامه نماز بر پیکر آیت الله رفسنجانی رئیس جمهوری پیشین ایران به امامت رهبری جمهوری اسلامی در دانشگاه تهران، پیکر او به آرامگاه «آیت الله روح الله خمینی» منتقل شد و آنجا در جوار بنیانگذار انقلاب اسلامی دفن شد. تعداد شرکت کنندگان در مراسم بیش از یک میلیون نفر تخمین زده می شود.

در این مراسم چهره های سیاسی، نظامی و مذهبی ایران شرکت داشتند.

 

روزنامه القدس العربی

با عنوان« ده ها هزار نفر در مراسم تشییع  هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور پیشین شرکت کردند» به مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس

هزاران نفر از ایرانیان و مقامات دولتی برای تشییع پیکر آیت الله رفسنجانی در اطراف دانشگاه تهران تجمع کردند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی از یاران نزدیک به «آیت الله  سید علی خامنه ای» و امام خمینی و از حامیان اصلی «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران بود.

 

 29217

 

کلید واژه‌ها : اکبر هاشمی رفسنجانی -
ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
x