جمعه 4 اسفند 1396
یکشنبه 3 بهمن 1395 - 12:36:25 چاپ

نمودارهایی که علت فروریختن پلاسکو را نشان می‌دهند

امکان پیش‌بینی خرابی‌پیش‌رونده سازه در حرارت ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد

دانش > دانش‌های بنیادی - این روزها به ویژه در صدا و سیما هر وقت صحبت از فروریختن ساختمان پلاسکو و علل آن می‌شود بیشتر تاکید بر روی قدیمی بودن و ۵۴ سال قدمت این ساختمان به عنوان علت اصلی این حادثه است. اما واقعا قدیمی بودن این ساختمان دلیلی اصلی فروریختن آن بوده است؟

به گزارش خبرآنلاین،ساختمان ۱۵ طبقه پلاسکو، در ضلع شرقی چهارراه استانبول تهران، به‌ عنوان اولین سازه های مرتفع و مدرن ایران با اسکلتی فلزی کار ساختش در سال ۱۳۴۱ به پایان رسید. هر چند نبودن امکانات ایمنی و شرایط لازم برای اطفای حریق در این ساختمان را نمی‌توان نادیده گرفت اما قدیمی بودن ساختمان علت اصلی تخریب آن در حرارت بالای آتش نبوده  و بر اساس نظر کارشناسان مختلف کاملا قابل پیش‌بینی بوده است؛مسئله‌ای که لزوم تخلیه کامل ساختمان بعد از طولانی شدن آتش‌سوزی نشان می‌دهد. 

ساختمان پلاسکو حدود ساعت حدود 8 صبح روز پنجشنبه سی ام دی ماه دچار حریق شد و حدود ساعت 11 و 30دقیقه ساختمان به طور کامل فروریخت.
فولاد ساختمانی علیرغم مقاومت و شکل‌پذیری مناسب در دمای محیط، در دماهای بالا به‌شدت دچار افت مقاومت می‌شود. در شرایط آتش‌سوزی، دمای محیط بسته به‌شدت آتش می‌تواند تا 1000 درجه سانتی‌گراد بالا رود،با با افزایش دمای سازه، مقاومت آن به سرعت کاهش می‌کند.  فولاد ساختمانی بیش از ۵۰ درصد مقاومت اولیه خود را تا دمای ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد از دست می‌دهد. این نمودار به خوبی این مسئله را نشان می‌دهد.


آتش‌سوزی پلاسکو حدود سه ساعت ادامه داشته است. نمودار بعدی که مشهور به نمودار «آزمایش استاندارد آتش» است به خوبی نشان می‌دهد که به صورت تخمینی در ۹۰ دقیقه آتش‌سوزی دما در چنین سازه‌ای به ۱۰۰۰ درجه سلسیوس یا سانتی‌گراد می‌رسد. با مقایسه این دو نمودار می‌شود متوجه شد که پس از ۹۰ دقیقه دیگر ادامه آتش‌سوزی در پلاسکو(مجموع ۳ ساعت) حرارت بیشتر هزار درجه سانتیگراد چه بر سر سازه فولادی می‌آید!

مطابق بسیاری از استانداردهای بین المللی از قبیل استاندارد ASTME-119 دمای بحرانی ستونها 538 و تیرها 598 درجه سانتی‌گراد تعریف شده است. این مسئله به معنای این ست که در این دما تیرها و ستون های فلزی حدود نیمی از مقاومت خود را از دست می دهند و به همین خاطر فلزات به کار رفته در ساختمانها در مقابل حریق بسیار آسیب پذیر می‌شوند.
طبق استاندارد BS476 در حریق های سلولزی (آتش سوزی های شهری و ساختمان ها) ظرف مدت 5 دقیقه درجه حرارت ناشی از آتش سوزی به حدود 576 درجه سانتیگراد خواهد رسید.

به همین خاطر فروریختن سازه فولادی در آتش‌سوزی طولانی پلاسکو یک مسئله طبیعی است و به همین خاطر تیم‌های امداد با طولانی شدن چنین آتش‌سوزی‌هایی در سازه‌های فولادی مسئله زمان را برای دستور تخلیه کامل ساختمان در نظر دارند. از سوی دیگر نیروهای ثانویه زیادی در سازه در اثر انبساط حرارتی اجزای سازه به وجود می‌آید که سرعت تخریب را بیشتر می‌کنند.موسی خاتم،یکی از ماموران ایستگاه 20 آتش‌نشانی تهران که در محل حادثه پلاسکو حضور داشته در این رابطه به روزنامه فرهیختگان گفته است: «از 40 دقیقه قبل از ریختن کل ساختمان صدای آوار می‌آمد و معلوم بود که ساختمان می‌ریزد اما تخلیه نیروها صورت نگرفت. البته آتش‌نشانی هم از وضعیت ساختمان بی‌اطلاع بود اما وقتی حریق به اصطلاح قارچی شد باید نیروها را بکشید بیرون. بعضی بچه‌ها خودشان را از طبقات بیرون انداختند.»

حالت انفجاری که در تصاویر فروریختن پلاسکو دیده شد به خاطر فروریختن سقف هر طبقه روی سقف زیرین بود که باعث شد دود و غبار به بیرون از پنجره‌ها زده شود. با ریزش پشت هم سقف‌ها ستون‌ها هم مهار جانبی خود را از دست داده و با همراهی افت مقاومت فولاد، ستون‌ها نیز خراب می‌شوند. در واقع نوع سازه ساخته شده پلاسکو با دانش زمان خودش به شکلی بوده است که ساختمان دچار خرابی پیش‌رونده (Progressive Collapse) شده است. این نوع تخریب زمانی رخ می‌دهد که با از بین رفتن یکی از اعضای اصلی سازه سایر اعضا نمی‌توانند بار و فشار اضافی را تحمل کنند و در واقع مانند یک دومینو ساختمان پی‌در‌پی و پیش‌رونده با خاک یکسان می‌شود.

پدیده خرابی‌پیش‌رونده ابتدا پس از تخریب ساختمان ۲۲ طبقه در رونان پوینت لندن در سال ۱۹۶۸ بر اثر انفجار گاز در یکی از طبقات بالایی توجه مهندس‌ها را به خود جلب کرد. پس از حمله تروریستی به ساختمان آلفرد پی موراه در شهر اوکلاهما در سال ۱۹۹۵ و همچنین تخریب برج‌های تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱ تحقیقات و پژوهش‌های گسترده‌ای در این رابطه صورت گرفته است.
این نوع خرابی را بسیاری در تصاویر و فیلم‌های حادثه ۱۱ سپتامبر و حمله تروریستی به برج‌های تجارت جهانی دیده‌اند. برخی در رسانه‌ها و حتی بعضی از مقام‌های مسئول درباره پلاسکو آن را به انفجار تعبیر کردند و حتی ناشی از انفجار منبع گازوئیل خواندند. در حالی که به گفته آتش‌نشان‌های حاضر در صحنه منبع گازوئیل اصلا منفجر نمی‌شود. گازوئیل می‌سوزد اما منفجر نمی‌شود.

ایجاد یک سیستم محافظت در برابر آتش‌سوزی در تمام ساختمانهای فلزی لازم و ضروری است. آنچه از اقتصادی در این مسئله حائز اهمیت است، استفاده از روش صحیح حفاظت اجزای فلزی است. اغلب المانهای داخلی ساختمان مانند سقف و دیوارهای داخلی و خارجی آن بعنوان یک سیستم محافظت در برابر آتش‌سوزی در ساختمان قابل استفاده است. تیرها و ستون‌های فلزی می‌تواند به روش مناسب در بین این اجزا مدفون شود. در غیر اینصورت باید با روش مناسب اسکلت فولادی ساختمان محافظت شود.
با توجه به تعدد ساختمان های قدیمی مسکونی و تجاری به ویژه در تهران و شهرهای بزرگ که با مخاطرات مختلفی از جمله آتش سوزی، زمین لرزه و ... مواجه هستند، باید به دنبال پیشگیری از وقوع چنین حوادثی بود.

۵۴۵۴ 

کلید واژه‌ها : آتش سوزی - آتش‌نشانی -
62 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 12:52:57
  پاسخ
  152 10

  متاسفانه موردی که از دید علمی در حادثه پلاسکو مقفول ماند تجزیه و تحلیل حادثه 11 سپتامبر بود .با یه مدیریت درست می توتنستند تلفات جانی رو به حداقل برسانند.

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:15:35
   268 15

   انشالله در انتخابات سال آینده شورای شهر اجازه نمیدیم تا افرادی که هیچ دانشی ندارند و صرفا بر اساس سوابق ورزشی و ... توانستند به شورا را پیدا کنند ... حضور داشته باشند تقاضا داریم همانند انتخابات مجلس تهران لیستی یکدست از افراد متخصص ارایه شده تا حتی اجازه حضور یک نفر را ندهیم

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:16:28
   40 234

   عاقبت گرونفروشی و بنجل فروشی و چسبیدن به مال بی ارزش دنیا همینه

  • محمد ح
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:29:58
   89 32

   کاش طرحی میریختن اسم چهار راه استانبول بشه چهارراه اتش نشان

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 17:14:21
   99 9

   چه توقعاتی دارین. انتظار داشتین آقای شهردار مسائل فنی حادثه 11 سپتامبر را تجزیه و تحلیل کند؟ ایشان نهایت کاری که می تواند درباره 11 سپتامبر بکند این است که تحلیل کند القاعده را آمریکایی ها خودشان بوجود آوردند و بعد مثله تف سر بالا افتاد روی صورت خودشان و برج های تجارت جهانی را در قلب نیویورک منفجر کردند و اینکه آمریکایی ها در برخورد با تروریسم یک بام و دو هوا دارند و اگر واقعا می خواهند ریشه تروریسم را از جا بکنند ما حاضریم کمکشان کنیم مثلا بیلبوردهای فرهنگساز هشدار دهنده درباره تروریسم و القاعده و داعش در چهارراه و بزرگراه های آمریکا نصب کنند. بعدم با پول مردم تهران بلند شود برود در اجلاس متروپلیس ها یا کلان شهرهای دنیا شرکت کند و بیاید اینجا بعد از حادثه به بازدیدکنندگان ابعاد آن را توضیح

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 17:20:12
   97 6

   آقایون ورزشکار شورای شهر عزت و ذلت دست خداست همون خدایی که روزی به شما با قهرمانی عزت داد ... حالا ببین به چه روزی افتادین و چی نصیبتون شد؟؟ ذلت استعفا هم لازم نیس ... شیش ماه دیگه خوش باشید تا انتخابات

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 18:02:02
   42 3

   این درسته که دیگه حتی جنازه ای هم پیدا نمیشه ؟؟ و همشون تبدیل به خاکستر شدن در اون دما و آتیش زیر آوار

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 12:55:45
  پاسخ
  344 8

  آخرش هم یه مامور شریف آتش نشانی مقصر همه ماجرا میشه و بنیاد مستضعفان و شهرداری و دولت وووو مبرا میشن .....

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:29:02
   102 3

   دقیقا میندازن گردن فرمانده عملیات

  • آزاد
   چهارشنبه 6 بهمن 1395 - 12:32:27
   5 0

   دفعه قبل نرده بان این بار هم گاز پیک نیکی مقصر اصلی.

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 13:09:36
  پاسخ
  415 7

  خیلی جالب بود که تمام استانداردهای مورد استفاده از منابع امریکایی استخراج شدن یعنی کلا علوم فنی مهندسی همه زاییده مراکز تحقیقاتی امریکاست اونوقت یکی از آقایون عنوان میکنن این ساختمان فرو ریخته چون طراحانش امریکایی بودند

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 14:13:34
   291 5

   دوست عزیز تقریباً تمام آیین نامه های سازه ای ما حتی آبا برگرفته از استانداردهای آمریکاست چون ایتجا عملاً تحقیق و رفتار شناسی بر روی مصالح و سازه ها انجام نمیشه. حتی آیین نامه های مرتبط با طزاحی مسیر و جاده سازی ما هم برگرفته از نسخ آمریکاییه. ما اینجا وظایف دیگری داریم مثل "فحاشی به مردم دنیا"،"مرده باد گفتن به سایر کشورهای توسعه یافته"،"سلفی گرفتن و ثبت تصاویر"،"دلواپسی"و... دیگه با اینهمه مشغله وقتی نمی مونه خودمون آیین نامه ضد آمریکایی تنظیم کنیم

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:52:57
   172 5

   حالا اون یکی میگفت ساختمان رژیم ستم شاهی ای خدا این سکوتت من رو خفه کرد

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:30:47
   88 2

   تمام دنیا از استانداردهای آمریکایی و انگلیسی استفاده می کنن.

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:47:16
   83 1

   دقیقا آیین نامه راهسازی ما ترجمه نسخه آمریکایی هستش که چندین سال روش زحمت کشیدن تا نوشته شده بعد ماهم عین همون رو کپی کردیم و اسمش رو عوض کردیم

 • پیمان
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 13:14:22
  پاسخ
  119 2

  ممنون برای من هم سوال بود و جواب گرفتم

 • بي نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 13:26:17
  پاسخ
  169 3

  پنجاه سال ماليات و عوارض واجاره گرفتن نگفتن ساختمان امريكاييا ساختن به انه نميشه اعتماد كرد حالا كه با بيتدبيري خودشون خراب شده ميگن به امريكا نميشه اعتماد كرد حتي به ساختمان ساريشونمتاسفم با اين طرز فكر

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:28:23
   91 3

   حالا که به آمریکا نمیشه اعتماد کرد تمام ساختمانها و کارخونه های ساخت آمریکا را تخلیه کنید ببینیم چی براتون میمونه.

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 13:30:23
  پاسخ
  105 2

  در واقع می بایست بعد از گذشت یک ساعت از آتش سوزی با کمترین نفرات داخل ساختمان و از بیرون به ادامه کار اطفائ حریق پرداخته می شد .

 • الکس
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 13:35:28
  پاسخ
  45 61

  میشه یکی به من توضیح بده انفجارهای مشکوک طبقات پائینی که باعث ریزش ساختمان شد چی بودند؟؟؟فقط نگید کپسول گاز بوده چون این انفجارها در چندین طبقه زیری و به صورت همزمان بوده

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:45:52
   44 8

   لطفا متن رو يکبار ديگه مطالعه کنيد

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:18:36
   30 7

   به اصطلاح انفجار هوا گفته میشه ... بخاطر ریزش ناگهانی حجم زیادی از آوار که باعث میشه فضاهای خالی به سرعت پر شه و هوای موجود در اون ناحیه به سرعت و به طور ناگهانی به فضاهای خالی باقیمانده هجوم ببره که میتونه اثرش کاملا مشهود باشه.

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:46:15
   23 10

   انفجار نبوده در اثر افت مقاومت فولاد و نشست های نامتقارن سقف بتنی طبقات دچار گسیختگی ناگهانی شد که یه جورایی میشه گفت ترکیدن بتن و در اثر این گرد و غبار با موج این پدیده به بیرون از ساختمان حرکت کرد

  • روح الله
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 18:26:55
   7 14

   مگه شما در صحنه بودید که میگین انفجار بود

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 13:38:54
  پاسخ
  47 9

  یه مورد رو نگفتید اونهم چطور ساختمان کاملا عمودی ریخت البته من تخصصی در این موارد ندارم فقط برام جالبه

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:48:45
   43 4

   دوست عزیز دقت کنید که ساختمان یک سازه یکپارچه طبیعی نیست.در واقع تمام تلاش مهندسین سازه هرچه یکپارچه کردن سازه در برابر نیروهای وارده است اما درهرصورت ساختمان از اجزا مختلف ساخته شده که به هر نحوی به هم متصل میشن.پس انتظار اینکه یه ساختمون مثل درخت به صورت مورب در برابر بار عمودی خراب بشه دور از ذهنه.شما برجهای دوقلو هم نگاه کنید میبینید که با خراب شدن یک طبقه و آوار مصالح اون روی طبقه پایینی،طبقه پایینی هم خراب شده و این سلسله دومینووار تا پایین ادامه پیدا میکنه.یه فیلم این روزا در اینستا هست که چند بچه دارن دومینو به شکل هرم میچینند و به یکباره با یک اشتباه کل سازه به روی هم آوار میشه نه مورب.اون فیلم بهترین توضیح تخریب سازه است

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 13:55:36
  پاسخ
  28 2

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید.لطفا این گزارش را در کانال تلگرام خبرانلاین هم منتشر نمایید.با تشکر

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 14:19:15
  پاسخ
  89 1

  جالبه این تحلیل شما چون بعد از اتفاق 11 سپتامبر همه میگفتن کار خودشون بوده و اصلا چرا اتفاق افتاده و الکی بوده و ...

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 14:35:51
  پاسخ
  6 71

  ببخشید شما که میگید در حرارت این اتفاق افتاده چرابه سمت بیرون ستونها را نکشیده یا شما درست متوجه فیلم نشده اید یا همینطوری چیزی پروندید که بگید اره ماهم هستیم

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:20:02
   41 8

   دلیش خیلی واضح میباشد.تصور کنید در یک پاکت کاغذی گوجه فرنگی له شده بریزید پس از مدتی ته پاکت سوراخ میشه و مواد داخل اون پایین میریزه.چرا چون ته پاکت براثر خیسی مقاومت خودش رو از دست میده .برای طبقات ساختمان فلزی هم همین اتفاق میافته فرقش اینه که اونجا گرما موجب از هم گسستگی اتصالات کف با ستون ها میشه و کف زودتر از ستون ریزش میکنه

 • کارشناس
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 14:54:06
  پاسخ
  27 2

  خوشحالیم در زمان حال فرهنگ استفاده از عایق ها اعم از حرارتی، برودتی، رطوبتی، آکوستیک و ... در حال گسترش است .

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 14:55:45
  پاسخ
  24 14

  اگر مالک متمول ساختمان مشترک گاز شهری میشد شاید چنین اتفاقی نمیفتاد.

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 14:58:03
  پاسخ
  98 4

  پس نتیجه میگیریم برج های دوقلوی امریکاهم بهمیندلیل ریخته وکارخودامریکایی هانبوده رایت میگن گذشت زمان همه چیزرامشخص میکند درصورتیکه کارشناسان ایرانی میگفتندکارخودامریکایی هابود وموادمنفجره دربرج هاباعث ریزش آن شده

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:19:55
   60 1

   مستند مایکل مور را چندین بار صدا و سیما پخش کرد تا انفجار را گردن دولت آمریکا بندازه.

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 14:58:27
  پاسخ
  27 24

  موضوع خیلی مهمی که در این متن به آن عمداً یا سهواً اشاره نشده اینه که تمامی مقیاسها و دماهایی که ذکر شده مربوط به آتش سوزی ای هست که آتش نشان مشغول اطفاء حریق نیست، در حالتیکه آتش نشان بصورت هوشمند مشغول اطفاء هست دمای سازه به این درجات فوق العاده نمیرسه

  • حسین
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:48:05
   15 13

   شما هم به این موضوع توجه داشته باشید که این ساختمان با ستون های فلزی که خیلی قوی و به روز نیستند و 56 سال از عمرشون گذشته، باید درطول یک ساعت اول فرو میریختن درحالی که چون آتشنشانها مشغول اطفاء حریق بودن، بیشتر از 3 ساعت این ساختمان دوام آورده

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:06:41
  پاسخ
  5 37

  یا قدوس. یا تراب

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:16:20
  پاسخ
  81 4

  اصلا اینقد که تمرکز کردن روی اتش نشان ها و براشون دسته گل می برند، میخان فضا احساسی بشه و عدم مدیریت، عدم توانایی اتش نشان ها، ضعف مدیریت شهردار تهران پوشانده بشه. بعد می تونن بگن 50 سال پیش یهودی ها و امریکایی ها اینو خوب نساختن براستی الان عمر مفید خونه های ما چند ساله.

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:18:31
   66 1

   دقیقا حادثه را گردن مردم انداختند و موضوع را احساسی کردند. صدا و سیما بارها درباره شهدای آتش نشانی صحبت کرده ولی حرفی از قصور شهرداری نمی زنند.

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:23:30
  پاسخ
  30 37

  جالبه بعضی از نظر دهنده های پایین این مقاله بدون داشتن کوچکترین تخصصی در حوزه سازه ، متالوژی و مواد نظر کارشناسی می دن

 • علی
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:45:34
  پاسخ
  38 8

  البته استدلال های ارائه شده دقیق می باشد ولی این استدلال ها بیان گر انفجار ها که در این مقاله به فروریختن طبقات نسبت داده شده است نمی باشد. لازم است نویسنده به این ابهامات نیز پاسخ دهند: 1 در فیلمی که از زاویه پایین تخریب ساختمان را نشان میدهد. شاهد آن هستیم که انفجار ابتدا در طبقات پایین رخ داده و سپس به سمت بلال گسترش می یابد در صورتیکه در استدلال نویسنده مقاله حاضر می بایست انفجار های ناشی از فروریزش طبقات به صورت مرحله به مرحله و از بالا به پایین باشد. 2 مطابق با مصاحبه سخنگوی آتش نشانی ایشان میفرمایند آتش تقریبا مهار گردیده بود که صدای انفجار هایی از طبقات پایین شنیده شده است.

 • سبز
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:46:35
  پاسخ
  33 15

  به قول عزیزی : عزیزان دقت کنین این گراف ها و نمودارهارو بالا و پایین میکنن تا شمارو گمراه کنن...

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:16:07
   17 9

   آن عزیز سلامت باشند ولی ربطی نداشت.

 • علی
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:49:48
  پاسخ
  13 43

  3 در برج های دوقلو نیز 10 ها مستند ساخته شده است که فروریزش قائم آن مورد تردید قرارگرفته و امکان ریزش برج ها به صورت قائم به دلیل آتش سوزی مورد شک و تردید قرار گرفته است. این مطلب بارها از رسانه ملی نیز پخش گردیده است. به نظر میرسد صرف بیان مسائل ارائه شده در مقاله، نمی تواند دلایل قابل قبولی را ارائه دهد و نیاز به کارشناسی بیشتر و صد البته مستقل و علمی است

  • بی نام
   یکشنبه 3 بهمن 1395 - 18:25:58
   52 2

   شما هنوز نمی دونی به صدا و سیمای میلی نمیشه اعتماد کرد. حرفهای اونها رو فراموش کن.

 • محمد
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 15:55:24
  پاسخ
  15 4

  با سلام وسپاس از مطلب مفیدتون شاید مسئله بار مرده را هم بتوان به این مطلب اضافه نمود، ساختمان ضاهرا مملو از البسه پارچه ایی بوده و تایید می فرمایید استفاده از آب فراوان برای اطفاء حریق و جذب مقدار زیادی از این آب ها توسط انبوه پارچه های موچود باعث افزایش بار مرده سازه در این ساختمان قدیمی شده است

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:00:37
  پاسخ
  15 3

  واقعا مطلب جالب و علمي بود. به خصوص نمودارهاي ارائه شده كاملا برام مشخص كرد اوضاع چطوري پيش رفته

 • محمد
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 16:21:51
  پاسخ
  51 0

  مسبب اصلی حادثه ی پلاسکو و حوادث مشابه ، ما مردم ایران هستیم . آنهایی که به خویشاوند خود رأی دادند تا به شورا راه یابد . آنان که به چهره های ورزشی ، سینمایی و هنزی رأی دادند . آنهایی که این دردانه های زمانه را فله ای تأیید صلاحیت کردند تا تنور انتخابات گرم شود . غافل از اینکه داغی این تنور مردم را کام آتش می کشد . والسلام .

  • بی نام
   سه شنبه 5 بهمن 1395 - 12:28:23
   3 2

   حرفتون کاملا درسته. ولی متاسفانه این قضیه با عوض شدن شکلش داره ادامه پیدا می کنه. یه نگاه کنید به انتخابات تهران، ببینید افرادی که رای آوردن چقدر کاربلدن

 • محمد
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 17:02:00
  پاسخ
  12 0

  برج های دوقلو که مستحکمتربودندوازطبقه بالا هواپیماهابه اون دواسیب رسوندند وخیلی سریع فروریخت چرادرس نشدواحتمال حداقل 50درصدریزش رودراین ساختمان 50ساله ندادندواتش نشانان بیگناه روداخل فرستادن

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 17:49:40
  پاسخ
  27 0

  توی ایران احساسات و منافع بر عقل و منطق غالبه

 • بی نام
  یکشنبه 3 بهمن 1395 - 20:42:17
  پاسخ
  1 14

  11 سپتامبر آتش سوزی نبود

 • مانیبود
  دوشنبه 4 بهمن 1395 - 07:47:17
  پاسخ
  12 1

  در فیلم هنگام ریزش انگار انفجاری چند طبقه پایین تر از آتش سوزی رخ میده و ساختمان از هم می پاشه. اگه دقت کرده دودی که از این انفجار بلند میشه رنگش فرق میکنه گرد و خاکه و دود حاصل از آتش سوزی نیست البته تو همین عکس هم مشخصه

 • حرف حساب
  دوشنبه 4 بهمن 1395 - 08:02:46
  پاسخ
  23 1

  در هر حال ساختمان پلاسکو فرو ریخت.اما از همه مهمتر اینه که ما عزیزانی رو از دست دادیم که برای نجات جان دیگران رفتند ولی خودشان قربانی شدند کسانی که بهترین و بی ریاترین کارگران زحمتکش بودند.روحشان شاد.درود بر اتش نشانان فداکار.

 • فرهاد
  دوشنبه 4 بهمن 1395 - 09:42:56
  پاسخ
  8 2

  برای سازه "یو شکل" شکل که آتش سوزی از یک طرف شروع شده تخریب دوطرف همزمان یک سازه یه کم غیر طبیعیه

 • ج
  دوشنبه 4 بهمن 1395 - 10:08:20
  پاسخ
  26 6

  به عنوان یک ارشد سازه میگم که یک تحلیل بسیار عالی از تخریب پلاسکو در این مقاله ذکر شده و تمامی کدهای استاندارد و... دقیقا درست میباشد.دوستانی که میگن تخریب عمدی بوده کاملا در اشتباه هستند.در ۱۱ سپتامبر هم دقیقا اینچنین بود ولی خیلیها که عاشق توهم توطئه هستند حرف دیگری میزدند‌. لطفا به حرفهای غیر کارشناسی توجه نکنید.وقتی پیش متخصص قلب میرید به حرفهاش توجه میکنید الان هم در این کارشناس سازه متن بسیار عالی نوشته

  • فرامرز
   چهارشنبه 6 بهمن 1395 - 16:58:20
   3 0

   دلت خوشه. ما ایرانیا میریم پیش متخصص قلب نسخ میگیریم، بعد میایم به پیرزن همسایه نشون میدیدم میپرسیم داروهاش خوبه؟ بخورم؟

 • بی نام
  دوشنبه 4 بهمن 1395 - 11:36:58
  پاسخ
  9 15

  11 سپتامبر آتش سوزی نبود پلاسکو هم ایضا بزودی تق این رکس پلاسکو در میاد

 • حسن
  دوشنبه 4 بهمن 1395 - 15:48:59
  پاسخ
  16 0

  یادمه تا مدت ها پس از حادثه 11 سپتامبر تلویزیون برنامه های مختلفی در زمینه ساختگی بودن این حادثه به بهانه حمله آمریکا به افغانستان و عراق برای مردم پخش می کرد اگر اون زمان بدون نگاه سیاسی تلویزیون این همه وقت برنامه ها رو به یک تحلیل درست از این حادثه بدون در نظر گرفتن عامل آن برای مردم پخش می کرد هزینه پلاسکو به مراتب کمتر از این بود

 • فرهاد
  سه شنبه 5 بهمن 1395 - 10:21:06
  پاسخ
  9 0

  واقعا اگر راجع به 11 سمپتامبر درست بحث میشد تلفات کمتر میشد. واقعا من فکر نمیکردم با اتش سوزی یه ساختمان بریزه.از بس که تو تلویزیون 11 سمپتامبر رو یک سناریو معرفی کردند. من واقعا فکر ریختن ساختمان رو نمیکردم.تازه فهمیدم اتش سوزی یعنی چه.زمان تو اتش سوزی و اطفا اون چه نقشی داره. قبلا فکر میکردم نهایت اسباب اساسیه مردم میسوزه.هیچ وقت فکر نمیکردم ساختمان کامل بریزه. راستی الان که ساختمان ها رو با یونولیت میسازند که در زمان اتش سوزی بدتره.خیلی سریع اتش میگیره . چاره کار چی هستش؟

 • رضا
  پنجشنبه 7 بهمن 1395 - 16:16:51
  پاسخ
  2 1

  با سلام خدمت کلیه اساتید . موضوع دمای بابای آتش خیلی جالب بود. ولی کمی بهتر تفکر کنیم و جواب بدهیم اینهمه دمای بالا و مواد مذاب در زیر آوار چکار میکنند. مگر مثلث آتش جز هواو مواد سوختنی و جرقه میباشد.

 • بی نام
  شنبه 9 بهمن 1395 - 16:38:01
  پاسخ
  2 2

  اگر شجاعتش را داری منتشر کن این ساختمان منفجر شده است

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x