چهارشنبه 1 فروردین 1397
دوشنبه 30 اسفند 1395 - 06:34:28 چاپ

آذربایجان‌غربی نگین گردشگری ایران

استان‌ها > آذربایجان غربی - آذربایجان‌غربی استانی در شمال‌غربی نقطه ایران قرار دارد و یکی از زیباترین و خاص‌ترین مناطق کشور به‌شمار می‌رود که هر ساله، گردشگران نسبتا زیادی به این استان سفر می‌کنند.

 

 

سینا افشاریان - آذربایجان غربی استانی ۳۷هزار کیلومتر مربعی در شمالغربی ایران و به مرکزیت ارومیه قرار دارد.

این استان که یکی از استان های با تاریخ و تمدن کهن ایران نامیده میشود که بیش از ۳میلیون نفر از اقوام مختلف ترک آذربایجانی ، کرد ، فارس و ... در کنار هم به زندگی می پردازند و بهمین دلیل به استان اقوام و ادیان شهرت دارد.

آذربایجان غربی از لحاظ جغرافیایی از شمال با کشورهای آذربایجان و ترکیه ، از غرب با کشورهای ترکیه و عراق، از شرق با استان های آذربایجان شرقی و زنجان و از جنوب با استان کردستان هم مرز است و با هم مرزی با ۳ کشور موقعیتی خاص و ممتاز را در ایران داراست.

توپوگرافی و پوشش خاص گیاهی و آب و هوایی این منطقه بهمراه وجود دریاچه ارومیه بعنوان نگین منطقه که با اقدامات دولت تدبیر و امید بسمت احیا گام بر میدارد یکی از استان های دیدنی ایران بشمار میرود.

استان آذربایجان غربی مناطق و جاذبه های خاص و دیدنی فراوانی را در خود جای دارد؛ یکی از بزرگترین دریاچه های آب شور جهان ، یکی از بزرگترین مناطق آزاد تجاری کشور ، وجود چشمه های متنوع آب معدنی ، منطقه ای با بیشترین درصد اکسیژن، وجود کلیساهای تاریخی، وجود جنگل های زیبا، غارها، آبشارها و چندین منطقه تاریخی و دیدنی دیگر در این استان قرار دارند.

سوغاتی های رنگارنگ در این استان وجود دارد که نقل سردمدار آن هاست. نقل ارومیه که علاوه بر طعم لذیذش خاصیت درمانی نیز دارد در طعم های مختلف همواره توسط مسافرین خریداری میشود.

* دیدنی های آذربایجان غربی :

دریاچه ارومیه : بی شک نگین شمالغرب ایران و کشور دریاچه ارومیه است که امسال با افزایش سطح آب میتواند گردشگران زیادی را بسمت خود بکشاند. دومین دریاچه آب شور جهان هم اکنون میزبان بیش از ۲۵۰ گونه مختلف جانوری و پرندگان است و توسط یونسکو در بین مناطق و تالاب های تحت حفاظت به ثبت رسیده است. (آدرس GPS)
قره کلیسا : یکی از قدیمی ترین کلیساهای جهان که سال ساختش به اوایل دوره مسیحیت باز میگردد. قره کلیسا در ۲۰ کیلومتری شمالشرقی چالدران یکی از مناطق جاذب گردشگر در نوروز بشمار میرود. (آدرس GPS)
غار سهولان :در کیلومتر ۴۲ جنوبشرقی مهاباد غاری وجود دارد که توسط ژاک دوموگان فرانسوی کشف شده است. سهولان یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین غارهای طبیعی کشور بشمار میرود. (آدرس GPS)
آبشار شلماش : این آبشار که در نزدیکی شهر سردشت با بلندای ۵۰ متری و در ۳ طبقه و در مسیری زیبا و جنگلی قرار دارد. (آدرس GPS)
سه گنبد : یکی از بناهای تاریخی و زیبای ارومیه که سال ساخت آن به ۵۸۰ قمری برمی گردد. (آدرس GPS)
تپه حسنلو : این تپه باستانی در اطراف نقده قرار دارد که قدمت آن به ۶هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. معروفترین اثر یافت شده در این محل، جام طلای حسنلو است که به عصر آهن تعلق دارد و در حال حاضر در موزه ایران باستان نگهداری میشود. (آدرس GPS)
موزه ارومیه : دومین موزه غنی کشور بشمار میرود و در ایام نوروز پذیرای گردشگران و مسافرین خواهد بود. این موزه ویترینی از تاریخ منطقه از قرون اول اسلام تاکنون بشمار میرود. (آدرس GPS)
دره شهداء (قاسملو) : یکی از مناطق دیدنی و خوش آب و هوا بخصوص در روز طبیعت میتوان دره شهداء (خان دره سی) را نام برد. وجود چشمه های متعدد و همچنین پوشش خاص گیاهی و جنگلی این دره را به منطقه ای خاص در شمالغرب ایران بدل کرده است. (آدرس GPS)
کلیسای ننه مریم : یکی از قدیمی ترین و و بزرگترین کلیساهای جهان بشمار میرود. روایت است اولین کلیسای مشرق زمین و به روایت دیگر دومین کلیسای بزرگ جهان که سال ساخت آن به سال ۳۲ میلادی باز میگردد کلیسای ننه مریم ارومیه است. (آدرس GPS)
کاخ موزه باغچه جوق : یکی مناطق دیدنی شهرستان ماکو در شمال استان که مدت زمان ساخت تزئینات داخلی سالنهای هفت گانه آن ۳۰ سال بطول انجامیده است.(آدرس GPS)
تخت سلیمان : این محوطه تاریخی با نام دیگر آتشکده آذرگُشنَسب در نزدیکی تکاب قرار دارد. این مکان در زمان ساسانیان یکی از ۳ آتشگاه بزرگ و برجسته ایران بشمار می رفت. (آدرس GPS)
آرامگاه شمس تبریزی : یکی از مهم ترین مناطق زیارتی و گردشگری استان که در شهرستان خوی واقع است. این مکان هرساله همگام با برگزاری مراسم بزرگداشت شاعر پارسی گوی میزبان گردشگران و شمس شناسان داخلی و خارجی است. (آدرس GPS)
سیلوانا : یکی از شهرهای زیبای استان که یکی از ۱۹ مطنقه جهان که دارای اکسیژن خالص هستند بشمار می رود. سیلوانا با داشتن یک چشمه آب معدنی گوارا بهمین نام و داشتن کوهستان هایی مختص ورزش پاراگلایدر یک منطقه گردشگری نمونه در آذربایجان غربی بشمار میرود. (آدرس GPS)
موصاصیر : یکی از شهرهای مهم آشوری که قدمتش به هزاره یکم پیش از میلاد باز می گردد.(آدرس GPS)
دژ بسطام : یکی از دژهای مستحکم که در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شد. این اثر از آثار اورارتویی بشمار میرود. (آدرس GPS)
تالاب کانی برازان: یکی از تالاب های احیای شده و دیدنی آذربایجان غربی که در نزدیکی شهر مهاباد قرار دارد و هرساله گردشگران ایرانی و خارجی از آن بازدید می کنند. (آدرس GPS)
سیر داغی: یکی از مناطق زیبا بخصوص در فصل بهار برای کوهنوردی و پیاده رویست که با آغاز فصل بهار شاهد حضور مردم از ارومیه و اقصی نقاط ایران میشود ضمن اینکه بزودی با اتصال تله کابین بیش از پیش در زمره مناطق گردشگری قرار خواهد گرفت. (آدرس GPS)
بازارچه سرو: این بازارچه بعنوان یکی از مراکز عرضه و فروش محصولات کشور ترکیه محسوب می شود طوری که میتوان اکثر برندهای مطرح این کشور را در این بازارچه یافت. (آدرس GPS)

صنایع دستی و رهاوردهای استان :

نقل ارومیه : یکی از خوشمزه ترین سوغاتی های ارومیه و استان بشمار می رود که در طعم های متنوع بیدمشک، زعفرانی، گردویی و پسته ای عرضه میشود؛ هر مسافری بعد از سفر به استان با خرید این سوغات به یاد ارومیه می ماند.
فرش : فرش تکاب از جمله مهم ترین رهاوردهایی است که میتوان از استان آذربایجان غربی تهیه کرد.
عرقیات : عرقیات گیاهی از جمله بیدمشک و بادرشبو از جمله ارزشی ترین سوغاتی هاییست که مسافرین میتوانند در سفر به استان تهیه کنند. می گویند ناصرالدین شاه در میان سوغات و هدایایی که از حاکم ارومیه گرفته، عرق بادرنجویه هم دریافت کرده است!
صنایع چوبی : ریزه کاری، نازک کاری و معرق کاری روی چوب از جمله صنایع دستی مهم استان بشمار میرود.
حلوا : انواع حلوای هویج و گردو جزو لذیذترین رهاوردهایی است که میتوان از آذربایجان غربی تهیه کرد.
کشمش : با توجه به اینکه انگور یکی از محصولات استراتژیک آذربایجان غربی یه شمار می رود محصول کشمش هم جزو گزینه های خرید بعنوان سوغاتی بشمار می رود.سیب : سیب باغات ارومیه بی شک با طعم خاص خود می تواند باعث خرید از سوی مسافرین و گردشگران باشد.
انگور : یکی از میوه های خاص منطقه که آذربایجان غربی بعنوان قطب تولید کننده آن محسوب میشود ضمن اینکه بیش از ۴۰ تا ۱۰۰ رقم از انواع انگور در باغات استان برداشت می شود.
آب معدنی چشمه سیلوانا : یکی از استانداردترین آب معدنی های کشور که با املاح خاص خود و با سبکی طعمی از آبی گوارا را رقم می زند.
تخمه : تخمه خوی یکی از مرغوب ترین و با کیفیت ترین تخمه های کشور به حساب می آید و بی شک در سفر به استان اقدام به تهیه آن کنید.

غذاهای محلی :

گوزلمه : غذایی با زمان آماده شدن سریع که از تخم مرغ و ماست و البته سیر تهیه می شود.
یارما شورباسه: یکی از غذاهای محلی که در زبان فارسی به آن آش بلغور می گویند.
ییر تیخلی: یکی از انواع آش های محلی که با کلم تهیه می شود.
خورش شورجه : نوع آبکی خورش ماست اصفهان که مختص آذربایجان غربی است.
دلمه برگ مو : غذایی لذیذ با استفاده از برگ درخت انگور (مو).
یرالما کبابی: یکی از ساندویچ-کباب لذیذ ارومیه که از خوردنش سیر نمی شوید.

هتل ها و مهمانسراهای مهم :

هتل ۵ ستاره آنا ارومیه : خیابان شهید بهشتی ، خیابان جام جم (آدرس GPS)
هتل جهانگردی ارومیه : خیابان کاشانی (آدرس GPS)
هتل مروارید ارومیه : خیابان پاسداران (آدرس GPS)
هتل جهانگردی ماکو : خیابان امام (آدرس GPS)
هتل زمرد خوی : خیابان شهید کوچری (آدرس GPS)
هتل شهریار بازرگان : بلوار امام (آدرس GPS)

46

1 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 1 فروردین 1396 - 04:57:28
  پاسخ
  4 5

  اورمیه اهواز زاهدان مشهد چهار شهری که روزی بهترین شهرهای ایران می شوند

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

آخرین مطالب
x