دوشنبه 25 تیر 1397
یکشنبه 20 فروردین 1396 - 10:44:43 چاپ

پدران‌ سوئدی خطاب به پدران‌ ایرانی: فرزندتان را به‌ کار ترجیح‌ دهید

این حق پدران هم هست كه بتوانند در كنار فرزندانشان باشند | مرخصی والدینی، راهکار بچه‌داری بهتر

جامعه > خانواده - سفیر سوئد در ایران می‌گوید: نمایشگاه عکس «پدران سوئدی» نشان می‌دهد که پدران هم این حق را دارند که بتوانند با فرزندانشان وقت سپری کنند.

فهیمه حسن‌میری: در گزارشی كه پیش از این منتشر كرده بودیم، به نگهداری پدران سوئدی از فرزندانشان پرداختيم كه چطور عكاسی به نام یوهان بومان، لحظاتی از زندگی پدران و فرزندانشان را در عكس‌هایش ثبت كرده است. حالا نمایشگاهی از این عكس‌ها در ایران برپا شده و این امكان را برای خانواده‌های ایرانی فراهم كرده كه در 25 عكس، با لحظات ناب پدران سوئدی شریك شوند.

«پدران سوئدی»، نمایشگاهی از عكس‌هایی‌است بر اساس پرتره پدرانی كه تصمیم گرفتند حداقل شش ماه در منزل مانده و به نگهداری و مراقبت از فرزندانشان بپردازند. یوهان بومان، عكاس این پروژه در كند و كاو این است كه چرا این پدران تصمیم گرفته‌اند با نوزادان در منزل بمانند، این تجربه چه چیزی به آنها داده و این تصمیم چه تغییراتی در روابطشان با همسران و فرزندان داشته. نكته جالب اینجاست كه تمام این عكس‌ها بدون هیچ دخالت و تغییری در خانه پدران سوئدی در حالی که مشغول نگهداری فرزندانشان بوده‌اند گرفته شده‌ است.

یوهان بومان كه جوایز زیادی برای این پروژه دریافت كرده، درباره این نمایشگاه توضیح داده است: من با استفاده از پرتره پدرانی كه با فرزندانشان در موقعیت‌های روزانه قرار می‌گیرند، توجه را به پدرانی معطوف می‌كنم كه ارتباط با فرزندان و خانواده را بر كار و حرفه ترجیح داده‌اند. كانون توجه من در این عكس‌ها، جنبه‌های دوست‌داشتنی فرزندپروری است، صرف‌نظر از این كه مادر باشید یا پدر. در طول مدت مرخصی پدری خودم، برای كسب اطلاعات درمورد فرزندپروری از منظر یك پدر، مشكل داشتم. از طریق مطالعه و دیدار با پدرانی كه افكار و ایده‌هایشان را به اشتراك می‌گذارند فهمیدم شاید مردان بیشتری نیاز دارند درمورد نقششان به عنوان یك پدر اطلاعات داشته باشند و تصور می‌كنم این گام مهمی در راه رسیدن به جامعه‌ای برابر باشد.سوئد، اولین كشوری بود كه در سال 1974 میلادی، مرخصی زایمان مادران را به مرخصی والدین تبدیل كرد یعنی این حق را هم برای مادران و هم پدران قائل شد كه بتوانند بعد از فرزنددار شدن، از لذت كنار آنها بودن استفاده كنند. بعد از گذشت 40 سال، پدران تقریبا 25 درصد كل روزهای مرخصی كه در اختیار والدین قرار گرفته را استفاده می‌كنند و به نظر می‌رسد چنانچه افزایش مرخصی «پدری» با همین سرعت ادامه یابد، استفاده از مرخصی والدین تا چند سال آینده بین مادران و پدران مساوی شود.

سیستم مرخصی والدین در سوئد به مادر و پدر این اجازه را می‌دهد كه اوقاتشان را در منزل و با فرزندانشان سپری كنند و در عین حال از دولت حقوق دریافت كنند. هر فرزند، مادر و پدر را مستحق دریافت مزایا تا 480 روز می‌كند. برای 390 روز اول، والدین حق دریافت تقریبا 80 درصد از حقوق تا سقف حداكثری را دارند و 90 روز باقیمانده بر اساس نرخ پایین‌تر ثابتی پرداخت خواهد شد. از 390 روز اول، حدود 90 روز به هر یك از والدین اختصاص دارد و بقیه آن را می‌توان آزادانه بین خودشان تقسیم كنند.

هلنا سونگلند، سفیر سوئد در ایران كه در افتتاحیه این نمایشگاه حضور داشت، به خبرآنلاین می‌گوید: این عكس‌ها نشان می‌دهد كه پدران هم این حق را دارند كه بتوانند با فرزندانشان وقت سپری كنند. در این عكس‌ها، تجربیات این پدران را می‌بینیم و این تصاویر نشان می‌دهد برابری جنسیتی در سوئد چقدر اهمیت دارد. از آنجا كه مادران مسئولیت شیردهی را به عهده دارند، معمولا شش ماه اول برای زنان در نظر گرفته شده و ماه‌های بعد به پدران اختصاص داده می‌شود. این حق پدران هم هست كه بتوانند در كنار فرزندانشان حضور داشته باشند و از احساس و عاطفه پدری بهره‌مند شوند. همسر خود من از پسرانم این مراقبت را داشته و من هم امیدوارم پسرانم این حق و وظیفه را در آینده به عهده بگیرند.

سونگلند درباره مزایای مرخصی والدینی معتقد است: این كار مزایای مختلفی دارد كه یكی از آنها از نظر اقتصادی است. این كار باعث می‌شود زنان هم در بازار كار مشغول باشند و در تولید ناخالص داخلی تاثیر بگذارند. زنان جوان سوئدی این امكان را دارند كه بتوانند حتی با مادر شدن، به فعالیت‌های شغلی‌شان بپردازند ضمن این كه فراموش نكنیم منفعت این قضیه برای كل جامعه است و توسعه را در كشور افزایش می‌دهد. صر‌ف‌نظر از مسائل اقتصادی،‌ از نظر اجتماعی هم تحقیقات نشان داده در خانواده‌ای كه هم پدر و هم مادر كنار فرزندانشان باشند، رابطه خانوادگی بهتری به وجود می‌آید، درك فرزندان از هر دو جنس بیشتر می‌شود، به پدران این اعتماد به نفس داده می‌شود كه می‌توانند از فرزندان مراقبت كنند و به مادران هم این امكان را می‌دهد كه بتوانند به فعالیت‌های اجتماعی بپردازند.

او به مرخصی پدرانه كه در ایران هم مورد توجه قرار گرفته اشاره كرده و می‌گوید: برای من جای امیدواری است كه الان این بحث در ایران هم مطرح است و به مردان ایرانی تبریك می‌گویم كه چند روز برای آنها در نظر گرفته شده است تا كنار فرزندانشان باشند. ما در حال انتقال این تجربیات به ایران هستیم و در اسفندماه یك تفاهم‌نامه فرهنگی با دولت ایران بسته شد كه بتوانیم در انتقال این تجربیات گام برداریم.

سفیر سوئد در پاسخ به این كه آیا مرخصی والدینی، فرصت‌های شغلی مردان را به خطر نمی‌اندازد، می‌گوید: ما قانونی داریم كه ضدتبعیض است، این قانون باعث می‌شود هم از مردان و هم از زنان حمایت شود و این اجازه را به كارفرما نمی‌دهد كه بعد از استفاده از مرخصی والدینی، آنها را از كار بیكار كند؛ چه مردان از این مرخصی استفاده كنند و چه زنان، شغل آنها به خطر نمی‌افتد.پر لینر، دبیر اول سفارت سوئد كه خودش هم به عنوان یك پدر در این نمایشگاه شركت كرده است، درباره عكس‌های به نمایش درآمده می‌گوید: این نمایشگاه در كشورهای بسیار زیادی برگزار شده و در همه جا مورد استقبال قرار گرفته است. پیامی كه این نمایشگاه دارد برای من به عنوان یك مرد این است كه لازم است از فرصت برابری جنسیتی استفاده شود و این اتفاق می‌تواند درك پدران و فرزندان از همدیگر را افزایش بدهد و درنهایت محیط خانوادگی صمیمی‌تری را شاهد باشیم.

او درباره این كه مرخصی والدینی چقدر توانسته به افزایش نرخ موالید در سوئد كمك كند،‌ به خبرآنلاین می‌گوید: یكی از خصوصیات كشورهای توسعه‌یافته، نرخ رشد پایین موالید است ولی سوئد، به عنوان یك كشور توسعه‌یافته، از بسیاری كشورهای در حال توسعه كه قاعدتا باید نرخ رشد بالاتری داشته باشند، جلوتر است. نرخ رشد جمعیت در كشور ما با استفاده از تسهیلاتی كه برای فرزندآوری در نظر گرفته‌ایم، به 2 رسیده در حالی كه سنگاپور، ژاپن و ... میزان كمتری رشد جمعیت دارند. همانطور كه در عكس‌ها می‌بینیم، خانواده‌های سوئدی استقبال زیادی از فرزندآوری داشته‌اند و خانواده‌های با جمعیت بیشتری نسبت به گذشته را شاهدیم.

این شخصیت فرهنگی سوئدی كه در ایران فعالیت می‌كند، می‌گوید:‌ ایران هم در حال تغییر است، پیشرفت‌های زیادی حاصل شده، افزایش زنان تحصیلكرده و شاغل، این امكانات را می‌طلبد كه به آنها فرصت بیشتری برای حضور در اجتماع و فرصت‌های شغلی داده شود كه مرخصی پدران یكی از این امكانات است. ایران از نظر موالید نرخ 1.8 را دارد و در شرایطی كه بر افزایش جمعیت تاكید می‌شود، همین مرخصی پدران، یكی از مواردی است كه می‌تواند باعث شود زنان با خیال راحت‌تری به فرزندآوری فكر كنند و نگران این نباشند كه شغل و فعالیت اجتماعی‌شان به خطر می‌افتد.

او همچنین تاكید می‌كند: من خودم یك پدر هستم، فرزندم در ایران به دنیا آمد، شش ماه از مرخصی والدینی استفاده كردم و در كنار فرزندم بودم،‌ این زمان برای من فرصت گرانبهایی بود كه بتوانم كنار فرزندم باشم. پیشنهاد من به مردان ایرانی این است كه در خانه بمانید، لذت بودن كنار فرزندتان را از دست ندهید، ناگهان می‌بینید فرزندانتان بزرگ شده‌اند و شما این لحظات ارزشمند را از دست داده‌اید، لحظاتی كه فقط یك بار اتفاق می‌افتد. من به عنوان یك پدر اصلا احساس این را ندارم كه نگهداری از فرزند بر عهده من نیست و تنها كار همسرم است، اتفاقا خیلی هم لذت می‌بردم وقتی پوشك فرزندم را عوض می‌كردم!جوزف هم یك پدر دیگر سوئدی است كه در این نمایشگاه همراه با همسر و دو فرزند كوچكش شركت كرده. در حالی كه پسر كوچكش را در آغوش گرفته به سوال‌هایی درباره مرخصی پدرانه پاسخ می‌دهد: من و همسرم به طور مساوی از مرخصی والدینی استفاده كردیم. با دیدن این عكس‌ها یاد خودم می‌افتم و لحظات شیرینی كه با فرزندانم داشتم. من فكر می‌كنم مرخصی والدینی یكی از اتفاقات خوبی است كه می‌تواند وجود داشته باشد و به یك رابطه خوب در خانواده منجر می‌شود. این فكر اشتباهی است كه گمان كنیم نگهداری از فرزندان تنها به عهده مادران است، پدران هم به خوبی می‌توانند از عهده این كار بربیایند. به عنوان یك پدر می‌توانم بگویم به اندازه همسرم از نگهداری از فرزندانم احساس لذت می‌كنم.

براي ديدن عکس‌های یوهان بِومان با عنوان «پدران سوئدی» تا 25 فروردین می‌توانید به نگارخانه زمستان خانه هنرمندان ایران واقع در ايرانشهر برويد.

47234

37 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 10:52:57
  پاسخ
  144 244

  100 سال دیگه تازه میفهمیم اینا چی میگفتن

  • بی نام
   یکشنبه 20 فروردین 1396 - 16:14:22
   66 386

   آره خوب من صد سال دیگه وقتم انقدر آزاده که بتونم به اینچیزا فکر کنم . از الان تا 99سال دیگه باید روزی 12ساعت کار بکنم تا شکم بچه پرشه کمبود نداشته باشه تامین باشه عقده ای نشه بهش سخت نگذره

  • nobody
   دوشنبه 21 فروردین 1396 - 19:56:09
   3 636

   اینایی که منفی میدن ظاهرا ایران زندگی نمیکنن

  • بی نام
   سه شنبه 22 فروردین 1396 - 14:39:15
   6 448

   آقا یا خانم بی شما با وقت نذاشتن برای بچه ات بیشتر زمینه ی عقده ای شدنش رو فراهم میکنی

 • محمد
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 11:07:01
  پاسخ
  58 1533

  نفسشون از جای گرم بلند میشه چون تو کشورشون کسی که درآمد بیشتری داره باید مالیات بیشتری هم پرداخت کنه نه مثل ایران که ...

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 11:45:15
  پاسخ
  89 241

  کی بدش میاد با زن و بچه اش باشه، یا اصلا بهتره بگیم کی بدش میاد زن و بچه داشته باشه. ولی اوضاع سوئد با ایران قابل مقایسه نیست.

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 12:27:53
  پاسخ
  21 217

  سوئد چه ربطی به ما دارد الگوی سوئدی برای خودشان خوب است

  • بی نام
   یکشنبه 20 فروردین 1396 - 15:51:15
   43 524

   ما چه ربطی به سوئد داریم

  • بی نام
   یکشنبه 20 فروردین 1396 - 16:13:19
   78 287

   آره بابا. همه بدن فقط ما خوبیم. همه که 250 ساله داریم پسرفت میکنیم و هر سال دریغ از پارسال.

  • بی نام
   یکشنبه 20 فروردین 1396 - 17:11:37
   79 368

   ما فقط چشم انتظار تعطیلات و موعدواریز یارانه هستیم و بعدش سوار پراید و آفتابه بدست راهی کشتارگاه جاده ها شویم ........... و احساس خوشبختی کنیم.

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 13:05:00
  پاسخ
  48 351

  وقت گذرانی با فرزندان یکی از زیبا ترین لحظات هر انسانه جایی که ادم یاد بچگی های خودش هم میافته بچه شیرین و دوست داشتنیه و روحیات مارو تلطیف میکنه و باعث شادکامی و توجه ما به زیبایی های زندگی میشه اما حیف در جامعه امروز ما که هممون توش گیر افتادیم بررسی چنین مواردی سالها جلوتر از زمان کنونی هستش در جامعه امروز ما حتی تعریف ازدواج دچار مشکله حتی در ساده ترین تفاهم هایی که باشه دچار اختلاف هستیم منظورم شرایط عقد و بده بستان های اونه به هر حال خبر فضای متفاوتی داشت کار یوهان بومان هم واقعا قابل ستایش بود

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 13:05:57
  پاسخ
  83 294

  مردای ایرانی یاد بگیرن که فکر میکنند افت داره کارای بچه رو انجام بدن فقط مادرا باید بچه داری کنن.

  • بی نام
   یکشنبه 20 فروردین 1396 - 16:34:06
   46 299

   مادران الان که مادری نمیکنن

 • ستاره
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 13:07:52
  پاسخ
  41 284

  پدر پول بسوزه

 • سعید
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 14:12:20
  پاسخ
  57 193

  این صحبتها برای فضای فرهنگی خوب هست که در آن برابری زن ومرد به معنی واقعی ودرآمد سرانه آن نیز بالا وفقر در حداقل باشد

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 14:26:32
  پاسخ
  106 301

  ایران و سوئد.خودتان خنده تان نمیگیرد از این مقایسه؟

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 14:26:35
  پاسخ
  48 591

  البته اونجا سوئده با درآمد سرانه ای بیش از امریکا و اینجا ایرانه یعنی جایی که سه شیفت هم کار کنی باز هشتت گرو نهتهبچه های ایرانی هم بابا رو فقط به چشم عابربانک می بینن و محبت رو تو پول ترجمه میکنن پس حضور فیزیکی پدر بکارشون نمیاد

  • بی نام
   یکشنبه 20 فروردین 1396 - 17:29:02
   30 323

   اشتباه نکن. این رو خودتون به بچه ها یاد می دید. اگر پدر که هرروز از سرکار میاد تا روشنه و آفتابیه بچه رو ببره پارک تاب بازی و توپ بازی مطمئن باش بچه به مادیات توجه نمی کنه. من بچه ها رو خوب می شناسم. اما متاسفانه پدر ولو می شه جلو تلویزیون و کانال عوض می کنه و سرشو همزمان تو گوشی می کنه. .دم آخر ساعت 12 الی 2 شب می خوابه و صبح هم که می ره سرکار خسته است. در صورتی که اگر 9 الی 10 بخوابه هم واسه کار انرژی داره و هم بعد از کار خسته نیست و برای بچه که اونم تا ساعت 7 یا 8 باید بخوابه کلی وقت و انرژی داره. بچه ها تصوری از مادیات ندارند. اگر خوشی شون تامین باشه نه اسباب بازی گرون می خوان و نه تفریح گرون. به یک تووپ بازی و دوچرخه کوچیک و تاب پارک محل قانع اند. اینطوری بهتر هم رشد می کنند.

  • بی نام
   یکشنبه 20 فروردین 1396 - 17:47:49
   33 227

   خب برای تربیتشون وقت صرف کنید و درست تربیتشون کنید تا محبت رو تو پول ترجمه نکنن. بچه ها خصوصیات اخلاقیشون ذاتی نیست که، یه بخشش هم اکتسابیه. طرزفکرشون هم که کلا اکتسابیه. وقتی پدرها و مادرهای الان به جای اینکه برای بچه هاشون وقت بذارن، سریع میرن براشون آیپد و ایکس باکس و هزار جور اسباب بازی میخرن تا بچه ساکت بشه و بهونه نگیره، خب معلومه همچین بچه ای همه چی رو توی پول میبینه. دو روز دیگه حتی این چیزا هم خوشحالش نمیکنه

  • بی نام
   دوشنبه 21 فروردین 1396 - 03:41:03
   34 1160

   یکی اومده به هر کامنتی 100 الی 200 تا منفی داده و رفته. امید نعمتی تو برنامه دور همی خاطره ای از این افراد منفی نگر و روانی تعریف کرد.

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 14:29:56
  پاسخ
  59 327

  من عاشق اینم که برای خونواده و دخترم وقت بذارم ولی چه کنم از دست قانون کار و کارفرما هایی بدون انصاف ...

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 14:35:45
  پاسخ
  14 209

  چشم.

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 14:40:27
  پاسخ
  36 387

  کشورهای اسکاندیناوی با سیستم هایی بر پایه مالیات و رفاه عمومی ضمن از بین بردن فاصله طبقاتی ، زندگی انسان محور برای شهروندان خود می سازند چیزی که در کشورهایی با سیستم سرمایه داری مثل ایران هیچ وقت محقق نخواهد شد اینجا مالیات یک قصه است و فاصله طبقاتی بیداد می کند و برای اغلب مردم این مسائلی که از اکشورهای اسکاندیناوی مطرح می شود رویایی شیرین و دست نیافتنی است.

  • بی نام
   یکشنبه 20 فروردین 1396 - 17:22:24
   4 247

   اتفاقا به نظرم سیستم ایران هم مثل سیستم کشورهای اسکاندیناوی مخلوطی از سرمایه داری و سوسیالیسمی است اما در کشور ما درست اجرا نمی شه و رئیس جمهور که عوض می شه می تونه همه چیز رو عوض کنه که بی ثباتی در اجرا و هرج و مرج پیش میاد. اما اصل اقتصاد ما خیلی خوبه. مثل قانون اساسی ما که از قانون اساسی فرانسه الگوبرداری کرده و یکی از بهترین قانون های اساسی دنیاست. اونهایی که انقلاب کردند و قانون اساسی جمهوری اسلامی رو نوشتند حسابی دلسوز بودند و اینقدر باهوش و باسواد بودند که هم به فقرا توجه داشته باشند و هم به فرصت های سرمایه گذاری. اما کار دستگاههای اجرایی و نظارتی خوب نیست. مثلا پولشویی چند نفر یا قاچاق کالا درآمد میلیونها ایرانی رو کم می کنه. واقعا مهمه و باید سخت گیری ها زیاد بشه...

 • جعفر
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 15:25:16
  پاسخ
  11 310

  فمینیست چه بلایی سر مردای سوئدی آورده لابد از فردا توقع دارن بچه هم بزاییم. خخخخ

  • بی نام
   یکشنبه 20 فروردین 1396 - 17:36:21
   42 225

   دست خودت نيست معلومه نه مقام مادر رو درك كردي، نه كلا درك زيادي داري كه به مسخره ميگيري همچين چيزي رو

 • علی
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 15:35:23
  پاسخ
  30 415

  اونجا سوئد که پدر میتونه 6 ماه کارش ول کنه تو خونه از بچش مراقبت کنه نه ایران که پدر باید از صبح تا شب کار کنه که زندگی در حد پایین اداره بشه وگرنه کی بدش میاد وقت بیشتری رو با بچه و خانواده بگذرونه

 • الي
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 15:49:59
  پاسخ
  31 126

  جالب بود. كاش پدران ايراني ياد بگيرن بزرگ كردن فرزند تنها وظيفه مادران نيست و اونها هم بايد در نگهداري و تربيت شريك باشن نه فقط در لذت بردن از حضور بچه.

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 16:00:23
  پاسخ
  24 251

  چقدر غم انگيزه بر اي مايي كه ادعاي فرهنگ چند هزار ساله داريم و سوئد را اينهمه از نظر فرهنگي جلوتر مي بينيم واااي كه حتي هنوز فكرش براي ما جنجال داره

  • بی نام
   یکشنبه 20 فروردین 1396 - 17:31:53
   15 221

   وای و وای نداره. اگه می بینه کارشون درسته شما هم همین کار رو انجام بدید. خود کشورهای غربی هم خیلی از هم تقلید می کنند. تا رفتار خوبی ببینند سریع درباره اش مقاله می نویسند یا برنامه می سازند و به مردم می گویند و الگوبرداری می کنند. مطمئن باش 2500 سال پیش هم رومی ها و هخامنشی ها خیلی از هم تقلید می کردند.

 • واکنش مخاطبان دیدنی است
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 17:44:24
  پاسخ
  7 195

  یعنی چی بچه داری فقط کار زن خونه است و خیلی زشت است که مرد بچه داری کند. مرد باید کار کند . برابری زن و مرد معنی نداره

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 17:57:52
  پاسخ
  12 219

  قضاوت با شما نوزاد ما از بدو تولد بدليل بيماري مادرزادي نسبتا دشواري كه داشت نياز به سه عمل جراحي سنيگين داشت كه از بدو تولد با فصله زماني حدود هر دو ماه و نيم يك عمل من هم كارمند يه شركت دولتي مگه كلا چند روز مرخصي داشتم ؟ دو روز... من موندم و يه دنيا دشواري پيش روم كه روزي هزار بار از بچه دار شدنم به غلط كردن افتادم از طرفي بنا به هر ضرورتي اگر سركار نميرفتم مورد مواخذه و جريمه قرار ميگرفتم و اگر ميرفتم هم همسرم دلخور ميشد و ميگفت تو مسئوليت حاليت نميشه و همه كارها رو ريختي گردن من.از طرفي هزينه هاي درمان و نگهداري بسيار سنگين و خارج از بضاعتم به هر دري زدم كه كمك بگيرم موفق نشدم جالبه وقتي به واحد مددكاري شركت رفتم گفتم ما مرخصي درماني فقط به سرطانيها ميديم و ...وقتي درخواست وام كردم ...

 • بی نام
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 17:59:04
  پاسخ
  26 743

  وقتي درخواست وام كردم رد شد و موافقت نشد خلاصه اينكه پدر شدن خودش سخته اما پدر فرزند بيمار شدن يعني مصيبت و بدبختي يعني تحقير شدن يعني همه چي

 • رر
  یکشنبه 20 فروردین 1396 - 18:00:02
  پاسخ
  11 491

  دلم بچه خواست

 • بی نام
  دوشنبه 21 فروردین 1396 - 10:40:34
  پاسخ
  39 415

  یه بیکار نشسته کیلویی منفی میذاره برای کامنتا. خدا شفا بده

  • بی نام
   دوشنبه 21 فروردین 1396 - 12:46:10
   26 681

   فکر کنم سرور خبرآنلاین مورد هجوم بدافزارها قرار گرفته

  • بی نام
   دوشنبه 21 فروردین 1396 - 12:55:27
   27 606

   منم داشتم به همین فکر می کردم چرا انقدر منفی زیاده ؟ یه جوریه انگار

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700