دوشنبه 3 اردیبهشت 1397
جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 15:57:28 چاپ

ایران بی‌سابقه‌ترین فرصت‌هارا در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ از دست داد

باید زور علم در مراکز تصمیم‌گیری بالا رود و ملاک تصمیم‌گیری‌ها باشد نه زور گروه‌های خاص

اقتصاد > اقتصاد سیاسی - عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: و تشکل ها باید ضمن بالابردن دانش و آگاهی اعضای خود، در تصمیم گیری ها مشارکت فعال و موثر داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، فرشاد مومنی در نشست "اقتصاد ایران، چالش ها و فرصت ها"با تاکید بر لزوم توجه جدی به علم در تصمیم گیری ها، افزود: باید زور علم درمراکز تصمیم گیری بالا رود و ملاک تصمیم گیریهاباشد نه زور گروههای خاص.

این کارشناس اقتصادی بر لزوم اصلاح امور کشور از طریق ظرفیت ذخیره علمی موجود در کشور و بهره گیری تشکلها از این انباشت قایل اعتنا تاکید کرد و گفت: تا زمانی که تشکل ها سطح آگاهی و بلوغ فکری خود را افزایش ندهند ، نمی توانند از منافع اعضای خود به خوبی دفاع کنند.

مومنی، جایگاه اتاق اصناف ایران در نظام اقتصادی کشور را بالا ارزیابی کرد و افزود: اتاق های اصناف، بازرگانی و تعاون به عنوان بخش خصوصی اقتصاد باید در تصمیم گیری های اقتصادی نقش ایفا کنند.

وی تصریح کرد: باید منافع کلان ملی بر منافع جزئی اعضای اتاق های سه گانه فوق ترجیح داده شود که این مسئله نیاز به آموزش و بلوغ فکری دارد. باید مشارکت ذینفعان در تصمیم گیری های کشور به گونه ای باشد که به اجرای سیاست های کلان دولت کمک کند.

وی اظهار کرد: باید هر تصمیمی که دولت اتخاذ می کند، ذینفعان ذیربط فرصت ها و چالش های آن را بررسی کنند و در خصوص مزایا و معایب آن، پیشنهادها و نقطه نظرات خود را با هدف ترجیح دادن منافع ملی به منافع جزئی اعضای خود به مسئولان ارائه کنند.

مومنی تصریح کرد: چنانچه مطالبه ها بر اساس منافع ملی و کار کارشناسی شده باشد، هم فرهنگ عمومی توسعه می یابد و هم راه فرصت طلبی بسته می شود. در اقتصادی که شفافیت ، ضعیف باشد، اقدامات فرصت طلبانه بر سر راه مقدرات مردم غلبه پیدا می کند.

وی گفت: همچنین اگر جامعه به گونه ای ساماندهی شود که ذینفعان مشارکت فعال داشته باشند و از اهل خرد و دانایی تجلیل و تقدیر شود، کشور به سمت رشد و توسعه حرکت خواهد کرد. اگر ذینفعان مطالبه گر باشند، هم به نفع دولت، هم ملت و هم کسب و کار خودشان خواهد بود.

این اقتصاددان با اشاره به نامگذاری امسال به اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال گفت: در سال جاری از سوی مسئولان در این زمینه تصمیماتی اتخاذ و به یقین اعتباراتی هم برای آن درنظر گرفته خواهد شد؛ لذا لازم است همه تشکل ها در این زمینه مشارکت فعال داشته باشندتا این هدف به بیراه نرود.

وی بر لزوم تقویت تولید ملی و افزایش اشتغال در کشور تاکید کرد و افزود: به ازای هر یک میلیارد دلار کالای وارداتی که در کشور قابل تولید باشد، تا ۱۰۰ هزار فرصت شغلی از بین می رود و لذا لازم است مسئولان در این زمینه حساس باشند و با حرکت های علمی ، کاری نکنند که وضع موجود در زمینه اشتغال بدتر شود.

مومنی گفت: ذخیره دانایی و منابع مادی موجود در کشور، ظرفیت های زیادی دارد وباید این ظرفیت را در راه افزایش کیفیت سیاست های دولت به کار برد.

وی خواستار مشارکت فعال اتاق اصناف ایران در موضوع تولید و اشتغال شد و افزود: اتاق اصناف همچنین در خصوص برنامه ششم، بودجه سال ۹۶ و همچنین برای برنامه ریزی در تولید اشتغال نکته بین و دقیق عمل کند و با ارائه راهکارها و پیشنهادی خود به مسئولان ذیربط ، راه را بر فرصت طلبان ببند.

مومنی با بیان اینکه هر کدام از ما باید سهم خود را برای مشارکت بایسته داشته باشیم، اظهار کرد: برای انکه سیاست های اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا شود و به عبارتی اقتصاد کشور مقاوم شود، مسئولیت قوه های مقننه و قضائیه از قوه مجریه کمتر نیست.

این اقتصاددان ادامه داد: اتاق اصناف نیز باید با حضور خود بعنوان بخش مطالبه گر ،در تامین منافع ذینفعان خود در سیاست گذاریها مشارکت فعال داشته باشد و با تولید فکر و اندیشه های راهبردی در فرایند تصمیم گیری ها حضور خود را اعلام کند.

وی گفت: نقش اتاق اصناف به عنوان بخش خصوصی اقتصاد در تاریخ برای همگان روشن است و لذا می تواند در جهت گیری های کلیدی بخش اقتصاد تاثیرگذار باشد. اکنون دیدگاه های اتاق اصناف در سند برنامه ششم لحاظ نشده در حالی که این امر باید در برنامه های سالانه دیده شود. باید نگاه عالمانه اتاق اصناف در تصمیم گیری مرتبط درنظر گرفته شود.

مومنی تصریح کرد: اتاق اصناف ایران قادر است بر روی مسئله تولید و اشتغال فعالانه عمل کند و ظرفیت های اشتغال را در کشور افزایش دهد. با افزایش تولید نیز می توان مقاومت در اقتصاد را بالابرد .

وی با نگاه بر مشارکت فعال اقتصادی بر مبنای علم و اخلاق به صورت مشفقانه گفت: با نگاهی عالمانه و دلسوزانه باید از فرصت های کارشناسانه متخصصان برای بالا بردن دانایی در کسب نیازهای اقتصادی جامعه استفاده شود.

*ایران بی سابقه ترین فرصت های تاریخی را در دوره ۸۴ تا ۹۲ از دست داد

مومنی در بخش دیگری از سخنان خود به مطالعه انجام شده سال گذشته درباره نقدهای اقتصاددان ها به جهت گیری سیاست های دولت درفاصله سال های ۸۴ تا ۹۲ اشاره کرد و گفت: انتخاب این مقطع به این دلیل است که در این دوره زمانی ، ایران بی سابقه ترین فرصت های خود را به بی سابقه ترین تهدیدهای تاریخی تبدیل کرد. برای اینکه این آب از دست رفته مجددا برگردد، حداقل به ۲۵ سال زمان نیاز است.

وی با بیان اینکه ما در حیطه اندیشه مشکل جدی داریم، شکل گیری وضع موجود را تابعی از اندیشه ورزی و ذخیره های دانایی دانست و افزود: برای خروج از این وضعیت و حرکت به سمت چشم انداز ، اگر ریشه های این نگاه را مشخص کنیم ، می بینیم که نگاه اندیشه ای موثر است.

این اقتصاددان گفت: تحلیل مقطع یاد شده در بخش اقتصادی نشان داد که بیش از ۹۵ درصد پیش بینی کارشناسانه اقتصاددانان محقق شد و این به معنی آنست که ذخیره دانایی موجود در کشور هنوز فراتر از سطح پیچیدگی است که ما با آن روبرو هستیم.

وی افزود: در اقتصاد سیاسی ایران ، علم در مراکز تصمیم گیری ملاک نیست و زور منافع باندی بیشتر است و اگربه این موضوع فکر کنیم، متوجه می شویم که تشکل ها همچون اتاق اصناف چه جایگاهی دارند.

عضو موسسه دین و اقتصاد تصریح کرد: نخستین دغدغه ما بایداین باشد که اول کشور اصلاح شود؛ این یک مسئله حیاتی است که تا ما به آن سطح از بلوغ فکری نرسیده باشیم، نمی توانیم منافع خود را داشته باشیم.

مومنی بار دیگر ساماندهی مشارکت ذینفعان را ضروری خواند و گفت: کشوری که فرصت طلب ها معرفی و محدود و اهل خرد تجلیل شوند، آن کشور مسیر رشد را طی خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات اقتصادی موجود کشور اشاره کرد و اظهار داشت: از نظر من بزرگترین ضعف دولت یازدهم این است که یک تصویر جامع از شرایطی که کشور را تحویل گرفت ، ارائه نداد. اکنون همان کسانی که همین سرنوشت را برای ملت رقم زدند، مدعی هستند و مشکلاتی که توسط خودشان بوجود آمده است را به این دولت نسبت می دهند.

مومنی گفت: در سال ۹۱ با شدت گرفتن تحریم ها، رئیس دولت وقت واکنش نشان داد و تحریمها را موهبتی الهی نامید اما پس از گذشت سه ماه اثرات تحریم آشکار شد که حتی منتقدان دولت وقت هم جرات حرف زدن نداشتند. برخی مسئولان وقت نیز با تغییر ۱۸۰ درجه ای، همه مشکلات کشور را ناشی از تحریم دانستند.

وی افزود: در حالی که بودجه سال ۹۱ در سال ۹۰ به مجلس شورای اسلامی داده شد ( و هنوز از تحریم های شدید خبری نبود) ، دولت وقت از سه منبع شامل وام گیری داخلی، وام گیری خارجی و فروش اوراق مشارکت ، منابع خود را پیش بینی کرده بود که به معنی بدهکاری دولتهای آتی برای گذران امور جاری دولت وقت بود و این کار ضد توسعه ای ترین و مخرب ترین کار یک دولت محسوب می شود. میزان هر سه مورد منابع ذکر شده در مجموع ۲.۴ برابر سهم نفت در بودجه عمومی بود.

مومنی ادامه داد: در آن سال حتی متحدین منصف دولت وقت این را قبول داشتند که این دولت وابستگی بودجه کشور و اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی را به طرز خارق العاده ای افزایش داده است. اما دولتمردان وقت آن موقع مشکلات را به مجلس ربط می دادند در حالی که خود تنظیم کننده لایحه بودجه بودند.

وی گفت: وقتی دولتی در موقع رفتنش ، بدهی ایجاد می کند ، بازپرداخت آن به دولت بعدی انتقال می یابد و اکنون که برخی منتقدان از دولت یازدهم در این زمینه انتقاد دارند ، درست است اما باید گفت که بدهی های دولت فعلی مربوط به دولت قبلی است اما دولت فعلی هنگام تحویل گرفتن دولت شرایط آن روز را به صورت شفاف اعلام نکرد حالا مدعیان همه مشکلات را به گردن دولت فعلی می اندازند.

مومنی به نظرسنجی انجام شده در چند ماه اخیر در کشور سوئیس در خصوص پرداخت یارانه نقدی به طبقات کم درآمد آن کشور اشاره کرد و افزود: مردم آن کشور در نظرسنجی های انجام شده ، با دریافت یارانه نقدی مخالفت کردند چون می دانستند دولت به ازای هر واحد یارانه که بدهد، چند واحد معادل آن را پس می گیرد.

این استاد دانشگاه گفت: در دوره سال های ۸۴ تا ۹۲ برای دستیابی به هر واحد رشد اقتصادی در مقایسه با دولت قبل آن ۵ برابر دلار مخفی بیشتری هزینه شده بود که این به معنی ۵ برابری افزایش هزینه ها است که بیشترین افزایش وابستگی کشور به دنیای خارج را ایجادکرد.

 

35224

30 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 16:28:44
  پاسخ
  31 2

  خدا سزای باعث و بانیشو حامیانش رو بده

 • رضا
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 17:49:26
  پاسخ
  22 1

  به امید پیروزی حسن روحانی تا #1400

 • محمدراد
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 18:16:38
  پاسخ
  14 1

  گل گفتی .

 • بی نام
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 18:56:28
  پاسخ
  37 2

  چرا فقظ تو این 8 سال، توی این 30 تا 40 سال از دست دادیم

 • بی نام
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 19:14:00
  پاسخ
  29 2

  محمود مثل مغول بود برای ایران

 • امید
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 19:16:38
  پاسخ
  22 1

  پولهای مملکت رو از کشور برد معلوم نیست کجا

 • بی نام
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 21:40:56
  پاسخ
  4 1

  ماشالله به ظرفیت علمی کشورکارشناسی دربهترین رشته های دانشگاه ازاد وپیام نور وغیر انتفاعی با رتبه های بالای 5تا 10 هزار و کارشناسی ارشد با همین وضعیتدکتری بماند....امروز مدرک دربین جوانان مثل نخود وکشمش زیاده اما اشتغال،کار،درامدهای واقعی و....ستاره سهیل شده

 • محمد خادمی
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 21:49:30
  پاسخ
  16 2

  بدبخت مون کرد بابا

 • محمود
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 22:05:42
  پاسخ
  14 2

  خدا نگه داره این اقتصاددان رو که باز روشنگری می کنند

 • امیر تبریز اوغلی
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 23:15:12
  پاسخ
  14 3

  700 میلیارد دلار سرمایه مون رفت

 • فرزاد
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 23:41:03
  پاسخ
  12 2

  این تحلیلارو اون موقع که بهش گفتین معجزه هزار سوم یا زمانی که بعضی ها خوابشو میدیدن میکردین. ب

 • بی نام
  جمعه 1 اردیبهشت 1396 - 23:59:47
  پاسخ
  3 15

  92 تا 96 چي ... چند تا فرصت رو شما ايجاد و بهره برداري كرديد

 • بی نام
  شنبه 2 اردیبهشت 1396 - 07:16:35
  پاسخ
  2 15

  عقب ماندگی ها ناشی از سلطه استکبار جر با کوشش و کار همه ملت ونه فقط قشری خاص درست شدنی نیست . باید به همه ملت ایران اجازه کار وشرکت در ایادانی کشور داده شود . باید فرصت رقابت سالم برای همه باشد و امور کشور از انحصار عده ای خاص راه شود . باید دیگر مافیا برای هر شغلی نداشته باشیم . باید درب کشور به روی واردات تجملی وغیر واجب بسته شود باید هر کشوری ما را تحریم می کند رابطه اقتصادی را با ان کشور قطع کنیم و مایحتاج را اول خود بسازیم یا از کشور های دوست وارد کنیم . خلاصه این که با دشمن دشمن باشیم و با دوست دوست . ما ایرانی باتمدن 3000 ساله هستیم با بادیه نشین های سعودی و گانگستر های امریکائی فرق داریم

 • بی نام
  شنبه 2 اردیبهشت 1396 - 07:22:57
  پاسخ
  11 2

  ایران توی این مدت خودش رو از دست داد

 • بی نام
  شنبه 2 اردیبهشت 1396 - 09:09:24
  پاسخ
  13 2

  فرصت ها مون رفت جوانی مون رفت

 • سامان
  شنبه 2 اردیبهشت 1396 - 09:31:27
  پاسخ
  12 2

  کاش این جملات بارها و بارها در صدا و سیما هم تکرار می شد کاش می دیدند و می شنویدند عوام

 • عمو اصف
  شنبه 2 اردیبهشت 1396 - 10:59:07
  پاسخ
  10 2

  بهترین دوران اقتصادی و درآمدی کشور در هشت سال نابود شد وتورم و تحریم بجای اون در زندگی مردم زیاد شد . اثرات این کوتاهی واشتباه ها تا سالیان سال در زندگی ملت میمونه و نسل جوان کشور رو تحت تاثیر میذاره .

 • بی نام
  شنبه 2 اردیبهشت 1396 - 14:22:47
  پاسخ
  9 2

  مردی که بابک زنجانی به اقتصاد ایران هدیه داد

 • بی نام
  شنبه 2 اردیبهشت 1396 - 15:21:39
  پاسخ
  10 2

  خدا لعنت کنه باعث و بانی اش رو

 • بی نام
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 - 04:16:54
  پاسخ
  2 10

  دروغ نگو خوب میشه چندتا از این فرصت هارو بنویسید ما هم بفهمیم

 • بی نام
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 - 10:59:24
  پاسخ
  8 2

  مشکلات اقتصادی کشور ناشی از بی تدبیری رییس جمهوری قبلیه این که معلومه

 • ایمان
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 - 11:12:58
  پاسخ
  7 1

  فارس نوشته رکورد درآمد از نفت در دولت روحانی شکسته شد . خدایا این همه دروغ . اینو کجای دلم بزارم خخخخخ

 • بی نام
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 - 11:30:05
  پاسخ
  6 2

  آقای دکتر مومنی از اینکه تحلیل هاتون همیشه دقیق هست لذت می برم خدا حفظ تون کنه

 • بی نام
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 - 11:31:37
  پاسخ
  5 1

  واقعا توی دنیای امروز میشه یک محصول رو سالها بدون تغییر ویژه ای تولید کرد و انتظار داشت همیشه در اوچ بود. این تنها برای محصول های خیلی خاص و اندک توی دنیا رخ داده مثل کوکا کولا همه در حال تغییر و نوآوری هستند. تولید کنند ایرانی هم باید یک تکونی به خودش بده البته با دولت هایی که خودشون بدون بالاخره چطور میخوان با دنیا تعامل کنند. منزوی یا فعال؟

 • بی نام
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 - 11:32:55
  پاسخ
  7 2

  پدر اقتصاد رو درآورد این بشر

 • بی نام
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 - 11:34:31
  پاسخ
  0 0

  شایعه زمانی شکل میگیرد که پیش فرض ذهنی وجود داشته باشد طبیعی است زمانی که یک برند مستحکم همچون داروگر در طول مدت حداقل 5 سال گذشته کوچکترین تبلیغی چه در تلویزیون چه در مطبوعات چه در درتبلیغات محیطی و حتی فضای مجازی نداشته.این شایعه شکل میگیرد.

 • بی نام
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 - 11:35:01
  پاسخ
  1 2

  اینم یه قائله جدید بود علیه اینکه بگن دولت در زمینه اشتغال بد عمل کرده. خدا رو شکر که چرخ این کارخونه داره می چرخه.

 • بی نام
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 - 11:35:21
  پاسخ
  7 1

  ما باید روی نام برندهایی که مردم بهشون علقه دارن بیشتر پافشاری کنیم و ماندگارشون کنیم. حتی مثل خیلی از کشورهای دنیا می تونیم مردم رو درگیر کنیم در اداره اون ها

 • بی نام
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 - 11:41:45
  پاسخ
  5 1

  من دلم برای خانوادشون خیلی سوخته بود

 • بی نام
  یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 - 11:42:43
  پاسخ
  8 2

  یه وقتی جاده کرج پر بود از کارخونه های تولیدی که هر کدومش یه وزنه ای بود حالا وقتشه از این همه نیروی جون دهه شصت و متخصص استفاده کنیم برای احیای این نهادهای تولیدی

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700