دوشنبه 30 بهمن 1396
یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 - 12:00:44 چاپ

برگزاری همایش ملی «خلیج فارس در مسیر تاریخ» در شیراز

استان‌ها > فارس - «خبرجنوب» نوشت: عدم تحقق حقوق بشر در خلیج فارس یکی از مشکلات این منطقه است و غرب وجود رویکرد حقوق بشری را برای منطقه خلیج فارس نمی خواهد.

دبيركل كميسيون حقوق بشر اسلامي كشور در اولين همايش «خليج فارس در مسير تاريخ» با اعلام اين مطلب گفت: در زمانه اي به سر مي بريم كه گفته مي شود حقوق بشر محور زندگي بشر مدرن است و آن چنان بر اين نكته تاكيد مي شود كه برخي از آن به عنوان اصلي ترين ايدئولوژي بشر ياد كرده و حتي در برخي موارد به ويژه در غرب همه چيز را كنار گذاشته و حقوق بشر را محور تمامي موارد خود قرار دادند.
ضيايي فرد با اشاره به اهميت دانش حقوق در زمينه دفاع از حقوق ايران در منطقه خليج فارس گفت: حقوق بشر به لحاظ تخصصي به 3 نسل طبقه بندي مي شود كه نسل اول آن ها حقوق سياسي و قضايي نسل دوم حقوق بشر اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي و نسل سوم حقوق بشر در حوزه محيط زيست، توسعه و ارتباطات است كه در اسناد بين المللي ثبت شده است كه اگر بر نسل سوم حقوق بشر كه بحث نسل هاي آتي و حقوق آن ها مطرح است تاكيد كنيم نه تنها از حقوق ملي ما صيانت و تقويت مي شود بلكه در تحقق حقوق ساير كشورهاي منطقه نيز اثر مي گذارد.
ديپلمات ارشد وزارت امور خارجه و خليج فارس شناس نيز در اين همايش گفت: برگزاري چنين همايش هايي براي ما مانند يك خواب است چرا كه 30 سال قبل زماني كه برخي اعلام مي كردند كه نام خليج فارس در كشورهاي عربي تعريف شده هيچ كس به اين هشدار توجه نمي كرد و آن ها نامي را كه پيش از 2500 سال از آن مي گذشت مي خواستند تغيير دهند اين در حالي است كه ورود سياست به جغرافيا كاري بسيار نا درست است.
عجم اظهار داشت: امروز در خليج فارس با توجه به حضور گسترده ناوگان هاي جنگي به منطقه اي تبديل شده كه يك جرقه مي تواند باعث يك جنگ بزرگ شود و هيچ كس نبايد از جنگ دفاع كند بلكه بايد از اين موقعيت به نفع صلح و دوستي ميان جهان اسلام استفاده كرد.
مشاور پژوهش دانشگاه سازمان ملل متحد و از خليج فارس شناسان برجسته نيز گفت: اين ما بوديم كه به آن ها اجازه اين كار را داديم. روزگاري اينها پاي ما را مي بوسيدند اما ما زياده از حد قربان صدقه آن ها رفتيم اين در حالي است كه دوستي و حتي دشمني هم اندازه دارد.
پروفسور پيروز مجتهدزاده ادامه داد: امروز عربستان در حال خريد تمامي پست ها و مشاغل بين المللي است و حتي آنها از طريق كامرون نخست وزير سابق انگليس توانستند پست مدير كلی حقوق بشر سازمان ملل را براي يك شاهزاده عربستاني بخرند و هم اكنون نيز به دنبال خريد يك پست جديد ديگر هستند و اين ما بوديم كه اجازه اين كار را به آن ها داديم.
وي افزود: نام خليج فارس نامي نيست كه غصه از بين رفتن آن را بخوريم چرا كه اين نام در طول تاريخ اثر گذار شد و اگر خطايي هم هست اين ما هستيم كه اجازه اين كار را داديم. نام خليج فارس اصالتي يوناني دارد و مربوط به بيش از 2600 سال قبل است و يكي از دلايلي كه ما اجازه داديم اين اتفاق براي ما بيافتد آن است كه ما آن چنان در تحقيق و پژوهش غفلت كرديم كه اگر اين ادامه يابد با مشكلات بسياري رو به رو مي شويم اين در حالي است كه آن ها حتي در حوزه ورزش نيز اقدام به خريد بازيكنان ديگر كشورها مي كنند اما ما اين استعدادها را در درون خود داريم و ننگ بر ما اگر از استعدادهايي كه داريم غفلت كنيم.
مجتهد زاده افزود: در خصوص خليج فارس سال هاست كه ما شاهديم زماني كه اين بحث مطرح مي شود همه به نقشه هاي يوناني استناد مي كنند اين در حالي است كه زماني كه در يونان اين اسناد تهيه مي شد ايران نيز پيشرفت خوبي در علوم داشت و ما از دانش جغرافيايي خود به طور كامل غافل مانديم و فرزندان ما به نقشه هاي يوناني ها پناه مي برند و اي كاش ما مي رفتيم و مي ديديم كه گذشتگان خود ما در اين باره چه كارهايي انجام داده اند.
وي افزود: منظور از نام گذاري خليج فارس به دليل همجواري با استان فارس نبود بلكه تمامي حاشيه و اطراف خليج فارس همگي متعلق به ايران بوده و اين خليج در درون كشور ما قرار داشته كه اين نام بر آن نهاده شده است.
مجتهدزاده افزود: تغيير نام خليج فارس را عرب ها شروع نكردند و ما نيز غفلت نكرديم بلكه اين انگليس بود كه اين كار را با حضور در خليج فارس شروع كرد،‌ از زماني كه سال 1861 بحرين را از ايران جدا كردند اين كار 150 سال است كه شروع شده است اما ما نبايد نا اميد شويم و بايد بدانيم كه نام خليج فارس هيچ گاه تغيير نخواهد كرد آن هم تا زماني كه ما هستيم.
معاون استاندار فارس نيز در اين جلسه ضمن ارايه گزارشي از برخي ظرفيت های استان فارس و اقدامات دولت در استان گفت: در سال گذشته با توجه به اقدامات صورت گرفته در استان ميزان توسعه صادرات غير نفتي ما 44 درصد بيشتر از مدت زمان مشابه سال قبل از آن بود، اين د رحالي است كه پس از برجام تا كنون ما شاهد حضور 54 هيات خارجي در استان بوديم در حالي كه در دولت قبل تنها 9 هيات خارجي به استان ما سفر كرده بودند.
رحماني ادامه داد: همچنين در طول 3 سال گذشته تعداد گردشگران خارجي در استان ما 288 درصد رشد داشته است و در خصوص اشتغالزايي نيز از بهمن سال 93 تا كنون 261 شركت پروانه بهره برداري دريافت كرده كه هر كدام حداقل ظرفيت اشتغالزايي بر 25 نفر را داشتند و اين اقدامات باعث شده ميزان بيكاري در استان ما از 16 و هشت دهم درصد قبل از اين دولت امروز به 11 و هشت دهم كاهش يابد.
گفتني است، در پايان اين مراسم از كتاب «وقايع اتفاقيه خليج فارس» تاليف شمس كاظمي رونمايي شد.

 

46

کلید واژه‌ها : استان فارس -
ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x