شنبه 1 اردیبهشت 1397
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 - 05:17:00 چاپ

بختیاری: کسی که هنر و تجربه دیپلماسی داشته باشد

دستاورد بزرگ ديپلماتيك بنام روحاني و تيم مذاكره كننده هسته‌اي در تاريخ كشور و جهان ثبت شده است

بین الملل > دیپلماسی - پاسخ محمدرضا بختیاری معاون امور بین الملل در اتاق بازرگانی به این سوال که رئیس جمهوری کدامیک از نامزدها بیشتر به نفع سیاست خارجی کشور است؟


درميان كانديداها رياست جمهوري تنها چهره اي را كه در عرصه ديپلماسي از ديگران به حق برجسته تر ميتوان يافت حسن روحاني است بعدا در اين يادداشت به آن پرداخته خواهد شد.

ساير كانديداها اين دوره از انتخابات حتي شخصيتي مانند جهانگيري كه در دولت إصلاحات در كسوت وزير صنايع خدمت نموده و در دولت فعلي نيز بعنوان معاون اول رييس جمهور نقش فعالي را در امور إجرائي كشورايفا نموده و بلحاظ مسؤليتها بالا نيز بعضا داراي ارتباطات خارجي خوبي بوده است نيز با شخص رييس جمهور قابل مقايسه نمي باشد.

ساير كانديداها اين دور از مبارزات انتخاباتي مانند ميرسليم و هاشمي  بلحاظ حوزه تخصصي مسيوليت خويش عملا در معرض تماسهاي خارجي هدفمند در جهت تأمين منافع و امنيت ملي كشور نبوده اند الا اينكه د ر آن سمتها صرفا  در حوزه مسؤوليتي خويش در برخي اجلاسهاي منطقه اي  و يا بين المللي و يا تعدادي ديد و بازديدهاي خارجي دوجانبه تخصصي  با همتايان خود تماس داشته اند.

از آقايان قاليباف و رئيسي  هم كه اصلا انتظاري نبايد داشت زيرا بگفته خود قاليباف تنها ادعايي را كه ايشان ميتواند در حوزه ديپلماسي مطرح نمايد فعال بودن در حوزه ديپلماسي شهري است كه در جريان مناظرات تلويزيوني خود آنرا بيان كرد. همچنين است موقعيت آقاي رئيسي  كه سالیان  درازي را در دستگاه قضائي تجربه اندوخته و نيازي به حضور در صحنه ديپلماسي نداشته است. أيضا به گفته ايشان نيز تنها تجربه وي در ر ابطه با فعاليتهاي ديپلماتيك و برقراري ارتباطات خارجي به يك دو مورد اجلاس آمبودزمان  محدود ميشود.

حال كه به سابقه و تجربه هريك از اين كانديداها در رابطه با موضوع ديپلماسي اشاره گرديد اكنون به دانش و تجربه دكتر روحاني كه شخصيتي فعال در حوزه ديپلماسي و امنيتى ساليان  درازي را سپري كرده و همچنان ادامه دارد مي پردازيم. 

دكتر روحاني از ابتدا و در طول دوران جنگ تحميلي در حوزه امنيتي حضور فعالي داشته و سپس در كسوت دبيري شوراي عالي امنيت كشور ساليان درازي را به كار و فعاليت مشغول بوده است كه در تمام اين دوران به لحاظ اقتضاي اين جايگاه مرتبا و كرارا در معرض تماسهاي خارجي سطح بالزبون ن و حساس ترين مذاكرات سياسي امنيتي را با شخصيتهاي خارجي همتا هدايت و انجام داده است.

  اين تماسها و ارتباطات در كنار سفرهاي خارجي ايشان و حضور در در نشستهاي گوناگون سياسي  بين المللي از ايشان يك چهره كاملا شناخته شده  دو گانه ديپلمات در خارج و سياستمدار در داخل ساخته است كه شخصيتهاي سياسي اقتصادي و بين المللي خارجي را در اين رفت و آمدها  مشتاق ديدار و مذاكره با ايشان مي نموده است.

دكتر روحاني در طول خدمات خود در دوران دبيري شوراي امنيت و همچنين رياست مركز تحقيقات  مطالعات استراتژيك بلحاظ تسلط كافي در حوزه ديپلماسي و مذاكرات خارجي موفق گرديد كه حساسترين معضل سياست خارجي كشور در مورد قضيه هسته اي ايران را ابتدا با گرو سه كشور اروپايي انگليس و آلمان و فرانسه به سر انجام تسانده و بيانيه نهايي سعد آباد را در تهران با آنها به امضا رساند و سپس در دوره رياست جمهوري  با برقراري تماسهاي حساس خارجي وهدايت تيم مذاكره كننده هسته اي به رياست دكتر ظريف وزير خارجه محبوب كشورمانبه سر انجام نهايي برساند و موافقتنامه برجام را كه بزرگترين دستاورد سياست خارجي كشور در طول تاريخ ايران محسوب ميشود را حاصل نمايد.

هنر ديپلماسي يعني اينكه مهمترين مسائل و تضاد منافع خود را در رابطه با خارج از مرزهاي خودبتواني با داشتن نگاه و تسلط بر زبان ديپلماتيك در جهت منافع ملي كشور خود از طرف خارجي كسب نمايي. دكتر روحاني از اين امتحان سربلند بيرون آمد و با موفقيت در مذاكرات هسته اي و بدست آوردن برجام كشور را از پرتگاه درگيري در يك جنگ نا خواسته و خروج ايران از ديد بند هفت منشور ملل متحد و برطرف كردن ساير تهديدات أميتي از سر كشور و همچنين لغو تحريمهاي ظالمانه هسته اي و گشايش درهاي كشور بسوي همكاريهاي خارجي نجات داد.

اين دستاورد بزرگ ديپلماتيك بنام دكتر روحاني و تيم مذاكره  كننده هسته اي كشورمان در تاريخ كشور و جهان ثبت و ضبط خواهد شد و آيندگان از آنان به نيكي ياد خواهند كرد.

49310

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

آخرین مطالب
x