شنبه 31 شهریور 1397
چهارشنبه 17 خرداد 1396 - 06:40:00 چاپ

عجم: ورود ایران هزینه دارد، امیر جوان به سازش تن‌ نمی‌دهد

اگر در خلیج‌فارس جنگی فراگیر رخ دهد، آن‌ها دوست دارند پای ایران به جنگ کشیده شود

بین الملل > خاورمیانه - یک پژوهشگر خلیج فارس معتقد است قطع روابط با قطر برای منطقه بسیار خطرناک و زیانبار است و به اقتصاد کل منطقه اسیب جدی وارد خواهد کرد.

زهره نوروزپور: صبح دوشنبه اخبار رسانه های عربی خبر از یک بحران دیگر در منطقه داد، یک کشور عربی کوچک از میان اعراب طرد شد. برخی ناظران بین المللی معتقدند دوحه به دلیل حمایت از تهران به این سرنوشت دچار شده است. برخی دیگر نیز معتقدند قطر به دلیل حمایت از سنتی ترین اسلام گرایان جهان اسلام یعنی اخوان المسلمین و حمایت از مقاومت متهم شده است. برای بررسی قطع روابط قطر با کشورهای عربی با دکتر محمد عجم، پژوهشگر مطالعات حوزه خلیج فارس و غرب اسیا گفتگو داشته ایم که مشروح آن را از نظر می گذرانید:

قطع روابط اعراب با قطر را چگونه ارزیابی می کنید؟ از نظر اقتصادی چه تاثیری بر این کشور دارد؟
قطع روابط دستکم 4 کشور عربی با قطر تبعات بسیار سنگینی برای اقتصاد قطر دارد خطوط پروازی قطر که دومین خط پروازی در حوزه خلیج فارس است اسیب جدی می بیند تا همین الان 60 پرواز روزانه به قطر قطع شده است شاخص بورس قطر همان ساعات اولیه 7 درصد سقوط کرده است.
دعوای عربستان با  قطر اگرچه قدیمی است اما پس از بهار عربی  علنی تر شد قطر از جنبش های اسلام گرای سیاسی مانند اخوان المسلمین  حمایت می کرد ولی عربستان مخالف بود و از جنبشهای لاییک بخصوص در لیبی و مصر حمایت می کرد قطر سابقه حمایت در جنگ 33 روزه  از حزب الله و حماس و  در جنگ سوریه از جبهه النصره را دارد که عربستان با هر سه این گروهها مخالف است.

آقای عطوان تحلیلگر برجسته جهان عرب آینده این بحران را جنگ نظامی پیش بینی کرده است؟ نظر شما چیست؟
احتمال محاصره اقتصادی کامل قطر وجود دارد ولی برای جنگ هنوز زود است باید  قدم های بعدی را عربستان بردارد اگر قطر به خواسته های عربستان تمکین نکند عربستان بدنبال قطعنامه در مجمع عمومی و  شورای امنیت علیه قطر خواهد بود اتهام وارده به قطر همدستی با طالبان القاعده و حوثی ها و حماس و تروریستهای اسلام گرای چچنی و حمایت از برنامه هسته ای ایران  است. تا کنون نزدیک به 20 اتهام برای قطر مطرح کرده اند  احتمالا گرفتن قطعنامه برای عربستان مشکل نخواهد بود

با توجه به اوضاع منطقه خاورمیانه، ارزیابی شما از آینده منطقه به چه صورت است؟ با توجه به اینکه قطر از ائتلاف عربی اخراج شده است.

همین اقدام تحریک کننده عربستان به اقتصاد کل منطقه خلیج فارس اسیب می زند و اعتماد سرمایه گذاران را کاهش می دهد، گامهای بعدی فشار برای تغییر حکومت و یا انتقال قدرت است .

همانطور که قبلا هم سال 1392 امیر قطر مجبور به کناره گیری شد اما اینبار امیر جوان قطر بسیار بعید است تن به سازش بدهد و به احتمال زیاد در مقابل توسعه طلبی و هژمونی طلبی عربستان ایستادگی خواهد کرد . قطر می تواند با فتوای شیخ مفتی القرضاوی مقاومت کند اگر قطر ایستادگی کندنظر به عدم بلوغ سیاسی  عربستان احتمال فشار سیاسی و اقتصادی و نظامی بر قطر محتمل است. عربستان در اقدام علیه قطر بسیار جدی است عربستان نمی خواهد یک معمر قذافی دیگر در جهان عرب ظهور کند و عربستان را به چالش دایمی بگیرد.

اینکه در خلیج فارس جنگی فراگیر در بگیرد خواسته  و ارزوی همیشگی اسراییل است اگر جنگی روی دهد انها دوست خواهند داشت پای ایران خواه ناخواه به جنگ کشیده شود اگر در منطقه جنگی در بگیرد و طرف پیروز نداشته باشد و همه بازنده باشند غربی ها استقبال می کنند اما نگرانی غرب این هست که در صورت بروز جنگ متحدان انها اسیب ببینند ولی ایران قدرتمندتر ظاهر شود و در کشورهای عربی نیز ترس این هست که گروهای سلفی افراطی قدرت را بدست گیرند پس فعلا جنگ تمام عیار را اجازه نخواهند داد و بیشتر با فشار اقتصادی و محاصره دریایی قطر را تسلیم خواهند کرد انها از قطر مجموعه ای از خواسته ها را دارند اولین  گام اخراج  رهبران و طرفداران حماس و اخوان المسلمین از قطر است.

این وضعیت برای ایران زیان است یا منفعت؟به هر صورت توضیح دهید که کشور ما چه سیاستی باید اتخاذ کند؟ آیا باید قطر را به سمت خود بکشد؟ یا سیاستی بیطرفانه اتخاذ کند؟

خدای نکرده هر جنگی در منطقه به ضرر منطقه و جهان اسلام است و اقتصاد کل منطقه آسیب می بیند.
ایران در جنگ جهانی اول سیاست بی طرفی اعلام کرد و در جنگ دوم هم همینطور ولی دول متخاصم بی طرفی ایران را نپذیرفتند.

ایران حتما موضع بی طرفی خواهد گرفت.  ورود ایران به نفع هریک از طرفهای دعوا منطقه را خطرناکتر می کند اما اگر فکر کنیم عدم حمایت ما از قطر می تواند جو را بین ایران و عربستان تلطیف کند اشتباه است عربستان بغض فرو خفته زیادی از ایران دارد روابط ما با قطر همیشه بر پایه حسن همجواری و عدم مداخله و همکاری  بوده و همین سیاست حتما ادامه خواهد یافت. به جز کدورتهایی که در سوریه میان ایران و قطر ایجاد شد ایران با قطر مشکل دیگری ندارد، اما ایران جانب هیچ یک از طرفهای متخاصم را نباید بگیرد و البته همانطور که سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرده وضعیت تخاصمی در خلیج فارس بضرر همه کشورهای خلیج فارس است و باید در جهت ارامش و تلطیف فضای تند حاکم بر خلیج فارس عمل نمود. خلیج فارس به ارامش و صلح نیاز دارد.

52310

کلید واژه‌ها : قطر - جهان عرب - عربستان - خاورمیانه -
مطالب مرتبط
13 دیدگاه
 • بی نام
  چهارشنبه 17 خرداد 1396 - 07:57:28
  پاسخ
  49 0

  فكر مي كنيد چرا هميشه سناريوهاي اين منطقه جوري تنظيم مي شود كه منجر به ايجاد جنگ در منطقه شود؟ آيا آينده اي بدون جنگ براي خاورميانه متصور است؟

  • بی نام
   چهارشنبه 17 خرداد 1396 - 11:12:25
   2 0

   نه تا وقتي حاكمان منطقه به اين نتيجه برسند كه با پول باداورده نفتي ، بجاي خريد اسلحه و بازار گرمي براي دول استمارگر، به فكر پيشرفت و صلح كشور خودشون باشند

 • سعید
  چهارشنبه 17 خرداد 1396 - 08:51:08
  پاسخ
  6 0

  بنظر تحلیل درستیست

 • بی نام
  چهارشنبه 17 خرداد 1396 - 08:56:43
  پاسخ
  8 0

  "هر جنگی در منطقه به ضرر منطقه و جهان اسلام است و اقتصاد کل منطقه آسیب می بیند."

 • بی نام
  چهارشنبه 17 خرداد 1396 - 09:50:49
  پاسخ
  9 1

  جنگ دور از خواسته های کشورهای خلیج فارس می باشد ؛ ولی گمان می رود که دوره ای جدید در حال شکل گرفتن می باشد که این دوره می تواند روی خوش به ایران و کشورهای همراه نشان بدهد.

 • مهران
  چهارشنبه 17 خرداد 1396 - 09:53:58
  پاسخ
  2 2

  سلام واقع بینانه ببینم،میفهمیم که ایران هم علاوه برکشور های منطقه که در آنها حظور داشت،هم اکنون به قطر هم وارد شد.

  • بی نام
   پنجشنبه 8 تیر 1396 - 21:40:05
   0 0

   این طور نیست، قطر واقعا حامیه تروریسم هست و دلیل ارتباطش با ایران برای وسوسه کردن اعراب و آمریکاست تا هرچه زودتر مقدمه صلحش برقرار بشه

 • علی
  چهارشنبه 17 خرداد 1396 - 11:09:54
  پاسخ
  0 2

  بسیار عالی . ترامپ با سفر به منطقه ایتلاف ضد ایران را عملا شکل داد این اولین ثمره آن است باید منتظر ثمرات بعدی ان بود

 • عباس
  پنجشنبه 8 تیر 1396 - 18:43:47
  پاسخ
  0 0

  هوالحکیم/// هدف غرب بی ثباتی در منطقه برای فروش تسلیحات و نزیک سازی و بهره برداری بیشتر از کشورهای منطقه است و لذا ایران ضمن هوشیاری و حمایت از قطر و سعی در تلطیف فضای حاکم بر خلیج فارس ؛ بهیچوجه خود را درگیر با جنگ احتمالی و مورد رضایت اسراییل و غرب نخواهد کرد و میبایست با حربه سیاسی دیپلماتیک سعی در آرام سازی منطقه داشته باشد ... احمدی.

 • عباس
  پنجشنبه 8 تیر 1396 - 18:46:41
  پاسخ
  0 0

  جنگ در منطقه فقط بنفع منافع غرب خواهد بود در نهایت و اسراییل ....

 • عباس
  پنجشنبه 8 تیر 1396 - 18:48:40
  پاسخ
  0 0

  تنها راه جلوگیری از جنگ راه سیاسی دیپلماتیک حسابشده میباشد در حال حاضر و دوری از حرکات تحریک آمیز .

 • عباس
  پنجشنبه 8 تیر 1396 - 18:50:30
  پاسخ
  0 0

  هوالحکیم القدیر ... ما با هیچ کشور منطقه مخاصمه نداشته و راه نفوذ بیگانگان و ایجاد اختلافات سیاسی را تا حد ممکن سد کرده و خواهیم کرد ....

 • عباس
  پنجشنبه 8 تیر 1396 - 18:53:18
  پاسخ
  0 0

  آرامش منطقه خلیج فارس خار چشم رژیم صهیونیستی است و با حربه های سیاسی و مزورانه درصدد برهم زدن آرامش آن بنفع منافع خود و ایجاد منطقه امن برای بقای سرطانی خویش است ... احمدی.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
وبگردی