دوشنبه 28 خرداد 1397
پنجشنبه 8 تیر 1396 - 23:44:03 چاپ

ولایتی: برای ثبت‌نام از دانشجویان نیاز به اجازه از جایی نداریم/ اجازه ما را قانون صادر کرده است

جامعه > آموزش - ایسنا نوشت: رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه برای ثبت‌نام از دانشجویان کارشناسی ارشد نیاز به اجازه جایی ندارد، گفت: اجازه این کار را قبلا قانون صادر کرده است.

علی‌اکبر ولایتی گفت: تکذیبیه وزارت علوم درخصوص بازگشتن رشته‌های حذف‌شده از دانشگاه آزاد اعمال سلیقه در مقابل قانون است، آنچه در دانشگاه آزاد تایید شده و شب گذشته توسط سرپرست دانشگاه اعلام شده است قانونی دارد که در زمان ریاست آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در سال ۶۷ در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است.

وی ادامه داد: در سال ۶۷ نیز به دلیل اعمال سلیقه وزارت علوم، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ناچار شدند این کار را به مجلس شورای اسلامی واگذار کنند و در مجلس قانونی تصویب شد که سه نماینده که از وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین می‌شوند در این رابطه تصمیم بگیرند.

ولایتی گفت: در این سال‌ها نزدیک به ۳ هزار رشته در کارشناسی ارشد تایید شد و مجموعه مصوبات آنها چیزی حدود ۲۴۴ صفحه است که امضای ۳ نماینده مذکور را در تایید خود دارد و در صورت لزوم این امضاها به مردم نشان داده خواهد شد و مشخص می‌شود که این قانون است.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد گفت: برخی اعمال سلیقه‌ها در وزارت علوم که از سوی برخی کارشناسان مطرح می‌شود، قانون نیست.

وی ادامه داد: در سوالی که از معاون حقوقی مجلس شورای اسلامی شده است اعتبار و لازم‌الاجرا بودن قانون مصوب سال ۶۷ مجلس تایید شده است و همچنین در زمان ریاست قبلی دانشگاه دکتر میرزاده نیز به دیوان عدالت اداری در این‌باره شکایت شده و دیوان عدالت اداری رای را به نفع دانشگاه آزاد صادر کرده و آن رای نیز موجود است و در صورت لزوم به رویت همگان می‌رسد.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد تاکید کرد: توصیه‌ی ما به کارشناسان وزارت علوم این است که به قانون مراجعه کنند و مقابل قانون اعمال سلیقه نکنند.

وی از تذکر حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر علوم در امروز خبر داد و گفت: طبق این تذکر اگر قانونی توسط مجلس تصویب شده باشد باید قانون ناقض آن هم توسط مجلس تصویب شود و وزارت علوم باید به قانون پایبند باشد.

ولایتی درخصوص پایان مهلت ثبت‌نام کارشناسی ارشد در ۱۷ تیرماه اظهار کرد: دانشگاه آزاد ثبت‌نام را انجام می‌دهد و کاری به نظر کارشناس وزارت علوم ندارد.

رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با قاطعیت می‌گویم خودم را حافظ کیان، کمیت و کیفیت دانشگاه می‌دانم و یک واحد هم نباید تعطیل شود چراکه براساس این بیانیه وزارت علوم واحدهای مربوط به 350 شهر تعطیل می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از نکات طنزآمیز این مساله این است که برخی رشته‌هایی که به طور فله‌ای از کارشناسی ارشد حذف شده‌اند برای دکتری مجوز دارند و این چطور ممکن است که دانشگاه صلاحیت تدریس پی‌اچ‌دی را دارد ولی در کارشناسی ارشد دارای مجوز نیست.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد به کار خود ادامه می‌دهد و نیاز به اجازه از جایی ندارد چرا که قانون تکلیف را مشخص کرده است، تاکید کرد: اساتید و دانشجویان باید سر کار خود باشند و ما از اطلاعیه وزارت علوم تبعیت نمی‌کنیم چراکه با این کار بی‌حساب هزاران مدرس بیکار و هزاران دانشجو سردرگم می‌شوند و بومی‌گرایی به این ترتیب خدشه‌دار می‌شود.

ولایتی افزود: کشور قانون دارد و تکلیف این مسائل را باید قانون مشخص کند و در این راستا در اسفند 94 نیز قانون جدیدی راجع به رشته‌های جدید تصویب شد که در آنجا بندی آمده است که آنچه قبلا اجازه داده شده معتبر است و از این پس اگر رشته جدیدی تصویب شود باید مجوز بگیرد. بنابراین تمام سه هزار رشته معتبر است و وزارت علوم باید این مساله را رعایت کند و مجری قانون باشد نه ناقض قانون.

ولایتی درخصوص انتصاب به سمت ریاست هیات امنای دانشگاه آزاد و سابقه خود در این زمینه اظهار کرد: من پزشک و متخصص اطفال و فوق تخصص عفونی اطفال از دانشگاه هاپکینز آمریکا هستم، نزدیک به 43 سال است تدریس می‌کنم و در سال 71 استاد تمام و در سال‌های اخیر استاد ممتاز شدم.

وی افزود: چند هزار پزشکان ما در دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی دانشجوی من بودند، شغل اولیه من این است و همچنین مقالات من در مجله نیچر چاپ شده است و مقاله دیگری نیز در آینده در این مجله چاپ خواهد شد. همچنین دو کتاب پزشکی من در دو سال به عنوان کتاب اول پزشکی شناخته شده است و سال‌ها در دانشگاه تدریس می‌شد و یک دانشکده پزشکی نیز قبل از انقلاب تاسیس کرده‌ام. این سابقه من در دانشگاه است.

۴۷۴۷

مطالب مرتبط
8 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 9 تیر 1396 - 00:33:15
  پاسخ
  2 0

  همین کارا رو میکنین که کیفیت دانشگاه ازاد رو روزبروز پایین‌میارین. حالا هم که وزارت علوم میخواد با کم کردن رشته محلهای بیخودی به کیفیت این دانشگاه کمک کنه اقایان بخاطر پول و قطعا نه هیچ چیز دیگه، کوتاه بیا نیستند

 • بی نام
  جمعه 9 تیر 1396 - 01:13:48
  پاسخ
  2 0

  بله ... حالا جدای از اینکه توی این مملکت دانشگاه آزاد از اول ساز خودش رو زد و وضع آموزش عالی غیر دولتی را به این وضع اسفناک کشاند و پایان نامه ها و مقالات شدند کالای فروشی و این وضع را تا حدودی به دانشگاه های دولتی هم تسری داد شکی نیست ... الان هم اگر وزارت علوم بخواد به اوضاع سر و سامان دهد در توانش نیست .... اما با این همه مشغله کاری از ابتدای انقلاب تا به امروز و انتشار کتب و مقالات و اینکه کتابهای ایشان کتاب سال شدند و همچنین استاد ممتاز شدند واقعا و انصافا باید دست مریزاد گفت.... برگزاری یک کارگاه آموزشی در این ارتباط برای سایر اساتید کشور بد نیست ....

 • بی نام
  جمعه 9 تیر 1396 - 02:29:16
  پاسخ
  2 0

  خیلیا تو این کشورهستند که اساسن احتیاج به اجازه ندارند وهرکاری دلشان بخواهدمیکنند شمام روش

 • بی نام
  جمعه 9 تیر 1396 - 05:22:04
  پاسخ
  5 0

  یعنی چه مگه میشه آموزش عالی زیر نظر وزارت علوم نباشه

 • بی نام
  جمعه 9 تیر 1396 - 07:32:55
  پاسخ
  5 0

  حرکت بر خلاف سازمان سنجش و وزارت علوم نیست؟

 • بی نام
  جمعه 9 تیر 1396 - 08:19:51
  پاسخ
  2 0

  کاملا درسته شما تنها جایی در این مملکت هستید که برای سرکیسه کردن ملت با یک مدرک کاغذی کاملا آزادید. کیفیت آموزش عالی در وزارت علوم و بهداشت بسیار نگران کننده است. حالا دیگه در دانش کاه آزاد چه خبره پول را بچسب دکتر جون علم کیلویی چنده راستی با این همه پول چیکار میکنید.

 • بی نام
  جمعه 9 تیر 1396 - 11:26:32
  پاسخ
  1 0

  ولایتی جان. ثبت نام کن اما تعهدات دانشگاه در قبال دانشجو را نیز انجام بده. جان من یک استاد راهنما به این بچه من بده تا کارشناسی ارشدش تمام بشه و بره دنبال زندگیش.

 • علی
  جمعه 9 تیر 1396 - 11:34:20
  پاسخ
  0 0

  لطفا اگر کسانی از دانشکده پزشکی که آقای دکتر ولایتی در قبل از انقلاب تاسیس کرده اطلاعی دارد، ما را هم بی اطلاع نگذارند و روشن فرمایند: نام آن دانشکده چه بوده؟ محل آن در کجا بوده؟ دقیقاً در چه تاریخی تاسیس شده؟ چند دانشجو داشته؟ سرنوشت آن دانشکده چه شده است؟

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700