پنج شنبه 3 اسفند 1396
یکشنبه 25 تیر 1396 - 13:36:24 چاپ

قانونی که نگذاشت مریم‌میرزاخانی برای دخترش تابعیت‌ایرانی بگیرد

طرح تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی هنوز خاک می‌خورد

جامعه > قضایی - مرگ مریم میرزاخانی، ریاضیدان نابغه ایرانی، بحث انتقال تابعیت از مادر را دوباره داغ کرد.

فهیمه حسن‌میری: شنبه روز بدی بود، این را عکس‌های سیاه پروفایل کاربران شبکه‌های مجازی نشان می‌داد؛ پیام‌های تسلیتی که دست به دست می‌شد؛ همراه با تصویرهای تقریبا یکسان و مشابهی از یک زن موفق ایرانی با نگاهی نافذ و سکوتی که حالا دیگر برای همیشه است.

شنبه، خبر رسید که مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایران و جهان نتوانسته بیشتر از این سرطان را تاب بیاورد. خبر رسید که برنده جایزه فیدلز، در چهل سالگی، به این سرعت برای همیشه با ریاضیات خداحافظی کرده است. این خبر تنها چند روز بعد از اعلام ابتلای او به سرطان منتشر شد، وقتی همه بی‌خبر از این که سرطان چه پیشرفتی کرده، امیدوار بودند زمان که می‌گذرد، بشنوند حال این ریاضیدان بهتر شده و قرار است باز هم افتخارآفرینی کند. اما اینطور نبود و در بهت و ناباوری، علامتی مشکی کنار معدود عکس‌های منتشرشده از مریم میرزاخانی گذاشته شد.

بعد از درآمدن از بهت این خبر، وقتی همه مطمئن شدند آنچه شنیده‌اند درست است، واکنش‌های مختلف به این اتفاق شروع شد؛ از پیام‌های رسمی مسئولان تا ابراز تاسف مردم. ابراز ناراحتی البته فقط به مرگ این نابغه یا آنطور که به او لقب دادند، ملکه ریاضی ایرانی، محدود نمی‌شد؛ این افسوس خوردن شامل موارد دیگری هم بود؛ حمایت نشدن نخبگان و مهاجرت مریم میرزاخانی و استعدادهایی مانند او، ناشناخته بودن نابغه‌هایی مانند مریم میرزاخانی، معرفی نکردن او به عنوان یک الگو برای دختران کشورمان و وضعیت نه چندان مناسب آموزش و پرورش و آموزش عالی.

عده‌ای هم خواستند نام یک بزرگراه، خیابان یا میدان به نام این دانشمند باشد تا یادش ماندگار بماند. در عین حال یکی دیگر از مواردی که با مرگ این دانشمند ایرانی بار دیگر مطرح شد، مساله انتقال تابعیت از مادر ایرانی به فرزند بود. شاید این موضوع در نگاه اول، دورترین مساله‌ای باشد که با مرگ یک ریاضیدان به ذهن برسد، اما با خبرهایی که درباره آناهیتا، دختر مریم میرزاخانی و قبول نشدن درخواست تابعیت ایرانی برای او شنیده می‌شد، چندان دور از انتظار نبود که کاربران شبکه‌های اجتماعی، به این موضوع هم اشاره کنند و از وضعیت آناهیتا و افراد دیگری بگویند که نمی‌توانند تابعیت ایرانی بگیرند چون پدرشان ایرانی نیست.

تابعیت ایرانی بر اساس قوانین

قوانين مربوط به تابعيت در قانون اساسي و مدني كشورمان آمده است. مواد 976 تا 991 قانون مدني درباره تابعيت يا عدم تابعيت تصريح دارد.

جدول زیر، بعضی از قوانینی را که به تابعیت ایرانی اختصاص دارد نشان می‌دهد؛ قوانینی که برخی از آنها مورد بحث فعالان اجتماعی قرار گرفته مانند ماده‌ قانونی که تاکید می‌کند تابعیت تنها از پدر است که می‌تواند به فرزند منتقل شود:

ماده قانونی

شرح ماده قانونی

ماده 976 قانون مدنی

اشخاص ذيل تبعه ايران محسوب مي‌شوند:

کليه ساکنين ايران به استثناي اشخاصي که تبعيت خارجي آنها مسلم باشد. تبعيت خارجي کساني مسلم است که مدارک تابعيت آنها مورد اعتراض دولت ايران نباشد.

کساني که پدر آنها ايراني است اعم از اينکه در ايران يا در خارجه متولد شده باشند.

کساني که در ايران متولد شده و پدر و مادر آنها غيرمعلوم باشند.

کساني که در ايران از پدر و مادر خارجي که يکي از آنها در ايران متولد شده بوجود آمده‌اند.

کساني که در ايران از پدر تبعه خارجي بوجود آمده و بلافاصله پس از رسيدن به سن هجده سال تمام لااقل يکسال ديگر در ايران اقامت کرده باشند والا قبول شدن آنها به تابعيت ايران بر طبق مقرراتي خواهد بود که مطابق قانون براي تحصيل تابعيت ايران مقرر است.

هر زن تبعه خارجي که شوهر ايراني اختيار کند.

هر تبعه خارجي که تابعيت ايران را تحصيل کرده باشد.

ماده 977 قانون مدنی

الف - هرگاه اشخاص مذکور در بند 4 ماده 976 پس از رسيدن به سن 18 سال تمام بخواهند تابعيت پدر خود را قبول کنند بايد ظرف يک سال درخواست کتبي به ضميمه تصديق دولت متبوع پدرشان داير به اينکه آنها را تبعه خود خواهد شناخت به وزارت امور خارجه تسليم نمايند.

ب - هرگاه اشخاص مذکور در بند 5 ماده 976 پس از رسيدن به سن 18 سال تمام بخواهند به تابعيت پدر خود باقي بمانند بايد ظرف يکسال درخواست کتبي بضميمه تصديق دولت متبوع پدرشان داير به اينکه آنها را تبعه خود خواهد شناخت به وزارت امور خارجه تسليم نمايند.

ماده 978 قانون مدنی

نسبت به اطفالي که در ايران از اتباع دولي متولد شده‌اند که در مملکت متبوع آنها اطفال متولد از اتباع ايراني را به موجب مقررات تبعه خود محسوب داشته و رجوع آنها را به تبعيت ايران منوط به اجازه مي‌کنند معامله متقابله خواهد شد.

ماده 979 قانون مدنی

اشخاصي که داراي شرايط ذيل باشند مي‌توانند تابعيت ايران را تحصيل کنند:

به سن هجده سال تمام رسيده باشند.

پنج سال اعم از متوالي يا متناوب در ايران ساکن بوده باشند.

فراري از خدمت نظامي نباشند.

در هيچ مملکتي به جنحه مهم يا جنايت غيرسياسي محکوم نشده باشند.

در مورد فقره دوم اين ماده مدت اقامت در خارجه براي خدمت دولت ايران در حکم اقامت در خاک ايران است.

ماده 980 قانون مدنی

کساني که به امور عام‌المنفعه ايران خدمت يا مساعدت شاياني کرده باشند و همچنين اشخاصي که داراي عيال ايراني هستند و از او اولاد دارند و يا داراي مقامات عالي علمي و متخصص در امور عام‌المنفعه مي‌باشند و تقاضاي ورود به تابعيت دولت جمهوري اسلامي را مي‌نمايند در صورتي که دولت ورود آنها را به تابعيت جمهوري اسلامي ايران صلاح بداند بدون رعايت شرط اقامت ممکن است با تصويب هيئت وزيران به تابعيت ايران قبول شوند.

ماده 986 قانون مدنی

زن غيرايراني که در نتيجه ازدواج ايراني مي‌شود مي‌تواند بعد از طلاق يا فوت شوهر ايراني به تابعيت اول رجوع نمايد مشروط بر اينکه وزارت امور خارجه را کتبا مطلع کند، ولي هر زن شوهر مرده که از شوهر سابق خود اولاد دارد، نمي‌تواند مادام که اولاد او به سن هجده سال تمام نرسيده از اين حق استفاده کند و در هر حال زني که مطابق اين ماده تبعه خارجه مي‌شد حق داشتن اموال غيرمنقول نخواهد داشت مگر در حدودي که اين حق به اتباع خارجه داده شده باشد و هرگاه داراي اموال غيرمنقولي بيش از آنچه که براي اتباع خارجه داشتن آن جايز است بوده يا بعدا به ارث اموال غيرمنقولي بيش از آن حد به او برسد، بايد در ظرف يکسال از تاريخ خروج از تابعيت ايران يا دارا شدن ملک در مورد ارث مقدار مازاد را به نحوي از انحاء به اتباع ايران منتقل کند والا اموال مزبور با نظرت مدعي‌العموم محل به فروش رسيده و پس وضع مخارج فروش قيمت به آنها داده خواهد شد.

ماده 987 قانون مدنی

زن غيرايراني که با تبعه خارجه مزاوجت مي‌نمايد به تابعيت ايراني خود باقي خواهد ماند مگر اينکه مطابق قانون مملکت زوج، تابعيت شوهر به واسطه وقوع عقد ازدواج به زوجه تحميل شود، ولي در هر صورت بعد از وفات شوهر و يا تفريق به صرف تقديم درخواست به وزارت امور خارجه به انضمام ورقه تصديق فوق شوهر و يا سند تفريق، تابعيت اصليه زن با جمع حقوق و امتيازات راجع به آن مجدداً به او تعلق خواهد گرفت.

تبصره 1: هرگاه قانون تابعيت مملکت زوج زن را بين حفظ تابعيت اصلي و تابعيت زوج مخير بگذارد، در اين مورد زن ايراني که بخواهد تابعيت مملکت زوج را دارا شود و علل موجهي هم براي تقاضاي خود در دست داشته باشد، بشرط تقديم تقاضانامه کتبي به وزارت امور خارجه، ممکن است با تقاضاي او موافقت گردد.

تبصره 2: زن‌هاي ايراني که بر اثر ازدواج تابعيت خارجي را تحصيل مي‌کنند حق داشتن اموال غيرمنقول را در صورتيکه موجب سلطه اقتصادي خارجي گردد ندارند. تشخيص اين امر با کميسيوني متشکل از نمايندگان وزارتخانه‌هاي امور خارجه و کشور و اطلاعات است. مقررات ماده 988 و تبصره آن در قسمت خروج ايرانياني که تابعيت خود را ترک نموده‌اند شامل زنان مزبور نخواهد بود.


قوانین تغییر می‌کنند؟

طرح تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی از مدتها پیش در دستور کار مجلس قرار گرفته است. سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس هم اعلام کرده بود در حال حاضر یک میلیون فرد بی هویت که حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی‌اند رد کشور ساکنند و با مشکلات بسیاری درگیرند.

اما حالا چند روزی است که خبر رسیده تغییراتی در کمیسیون فرهنگی درباره بعضی از مواد قوانین مربوط به تابعیت تصویب شده و در انتظار تصویب در مراحل بالاتر است. با این حال، بعضی از حقوقدان‌ها می‌گویند این مصوبات تغییر چندانی در قانون فعلی انتقال تابعیت از مادر به فرزند ایجاد نمی‌کند چون تنها شامل فرزندانی خواهد بود که از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در ایران به دنیا بیایند و حرفی از افرادی که در خارج از ایران از این والدین به دنیا می‌آیند به میان نیامده است که چنین مواردی هم کم نیستند مانند همین مورد اخیر؛ دختر مریم میرزاخانی.

به همین دلیل هم هست که کاربران شبکه‌های اجتماعی در میان بغض و اندوه مرگ این نخبه ایرانی، درخواست‌هایی را مطرح می‌کنند که شاید این بار بتواند علاوه بر معادلات ریاضی، بعضی از معادلات دیگر را هم حل کند. آنها می‌گویند اگرچه مریم میرزاخانی در حالی از دنیا رفت که نتوانست برای فرزندش تابعیت ایرانی بگیرد، اما هنوز هم دیر نیست و برای دیگران می‌توان دست به اصلاح قوانین زد و همچنین درخواست می‌کنند: آقای رییس‌جمهور، به پاس تلاش مریم میرزاخانی برای اعتلای نام ایران و ایرانی، به دخترش آناهیتا با مصوبه هیات وزیران تابعیت ایرانی اعطا کنید، شاید اقدام شما سرآغاز مسیری باشد که به اخذ تابعیت فرزندان مادران ایرانی بینجامد.

 

 234 42

کلید واژه‌ها : سرطان - قانون - مرگ - مریم میرزاخانی -
35 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 13:59:56
  پاسخ
  94 10

  خجالت داره واقعا، چطوری از همه کشورهای دنیا انتظار دارید که ایرانی ها رو با آغوش باز استقبال کنند ، خیلی از مدیران رو سران دو تابعیتی هستند، بعد ایشون و خیلی های دیگه باید با اینهمه مشکلات مواجهه بشن.

  • بی نام
   یکشنبه 25 تیر 1396 - 21:24:32
   40 45

   کاربر محترم. منصفانه قضاوت کن. اگر قانون تابعیت تغییر کنه فقط به درد افاغنه می خوره که یک میلیون نفر از آنها فله ای تابعیت ایرانی می گیرند.

 • علیرضا
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 14:27:14
  پاسخ
  18 93

  مادرش به امریکا مهاجرت کرده و از ایران فرار حالا جه اصراری است بجه را به زور وارد ایران کنیم ؟

  • بی نام
   دوشنبه 26 تیر 1396 - 00:00:29
   37 4

   ایشون پدر داره مگه میشه یه پدر امریکایی کار رو ول کنه با بچه بیاد ایران؟ برا چی بیاد به چه هدفی؟ میشه یک نفرتون برا ما بگه چرا این بچه باید بیاد ایران؟ در امریکا در بهترین شهر و با بهترین امکانات داره زندگی میکنه

  • مریم
   دوشنبه 26 تیر 1396 - 08:07:26
   13 9

   خجالت بکش واقعا

 • میلاد حمیدی
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 14:37:00
  پاسخ
  18 147

  اصالت بچه با پدر مشخص میشه. اعطای تابعیت ایرانی به یه کسی که ماکزی مم پنجاه درصدش ایرانیه از اساس غلطه و خیانت محسوب میشه...

  • بی نام
   یکشنبه 25 تیر 1396 - 22:09:42
   71 9

   الان تو خودت عربی چرا تابعیت ایران بهت دادن؟

  • نوری
   دوشنبه 26 تیر 1396 - 07:44:41
   22 6

   با سلام: خیلی از کشورها همین الآن برای کسب افتخار هم که شده حاضرند به این فرزند تابعیت بدهند آنوقت جنابعالی بحث از 50 درصد و .... می کنی.

 • ايرانى
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 15:10:51
  پاسخ
  89 12

  با سلام وقتى مطلب بالا رو خوندم ناخودآگاه اشك تو چشمام جمع شد. ما يك نابغه ى داشتيم كه بدليل عدم حمايت مجبور به ترك وطن شد، ولى اونقدر عاشق وطنش ايران بود كه وصيت كرده به دخترش تابعيت ايرانى بدن. فك نميكنم براى يك دانشمند بزرگ ايرانى و از اون مهمتر يك مادر ايرانى اين توقع زيادى باشه

  • بی نام
   یکشنبه 25 تیر 1396 - 18:35:11
   12 82

   برو از خاتمی بپرس که چرا نگهش نداشت سال 78 زمان خاتمی از ایران رفت

  • بی نام
   دوشنبه 26 تیر 1396 - 22:14:46
   0 11

   بهتون برخورد اسم خاتمیتون اومد یکی از هزاران ضعفهاشو را گفتم

 • بی نام
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 15:20:15
  پاسخ
  20 44

  از رییس جمهور عزیز و محبوب دکتر حسن روحانی میخواهیم زمینه را برای بازگشت دانشمندان خارج از کشور مهیا کند خاتمی نتوانست امثال میرزا خانی را در ایران نگه دارد خیلی از مغزهای ایران زمان خاتمی از ایران مهاجرت کردند یکی از انها میرزا خانی بود

 • عرفان
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 15:29:28
  پاسخ
  45 3

  متاسفم

 • بی نام
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 15:45:28
  پاسخ
  17 103

  حالا خانم میرزاخانی اصلا ایران براش مهم بوده. توی این مدت برای ایران کاری کرده بود.

  • فرهاد
   دوشنبه 26 تیر 1396 - 07:31:46
   25 5

   نگاه امثال ایشون جهانی ست و برای بشریت کار میکنند که نفعش رو ایران هم میبرد

  • نوری
   دوشنبه 26 تیر 1396 - 07:45:44
   13 3

   با سلام: جنابعالی از اساس بی خبری

  • بی نام
   دوشنبه 26 تیر 1396 - 09:20:51
   19 3

   جهت اطلاع شما بله ایشون نتایج تمام دستاوردهاشو با اساتید دانشگاه صنعتی شریف در میون میذاشت و به همین خاطر چند بار هم به ایران سفر کرده بود. اگر دانشجویی از ایران میخواست از امکانات دانشگاهی که ایشون تدریس میکرد استفاده کنه به عنوان مهمان از ایشون دعوت میکردند.

  • بی نام
   دوشنبه 26 تیر 1396 - 12:14:58
   9 10

   متاسفم

  • بانو
   دوشنبه 26 تیر 1396 - 14:16:22
   14 6

   همین که با جایزه اش اسم ایران جز بیست کشور دریافت کننده ی نوبل قرار گرفته خودش بزرگترین افتخاره که هر کسی نمی تونه کسب کنه

  • بی نام
   سه شنبه 27 تیر 1396 - 09:03:24
   5 1

   نه تو خوبی تو نابغه ای تو مدال فیلدز گرفته ای تو تو تو تو ....

 • بی نام
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 16:17:22
  پاسخ
  108 28

  حساب اینجاشو نکردی که ما الان هم مرز افغانستان هستیم . فردای تصویب این قانون ملیونها افغانی میفتن دنبال دخترای ایرانی و هر کدوم چند تا بچه بیارن با تابعیت ایران . دیگه اینها را نمیتوانی بیاندازی بیرون و امنیت کشور هم به نوعی زیر سوال میره.

  • بی نام
   یکشنبه 25 تیر 1396 - 18:15:25
   56 29

   کاملا با این کاربر موافقم. متاسفانه افاغنه بدون خونریزی در حال تصرف ایران هستند. چه با جمعیت خود افاغنه و چه با ازدواج با دختران ایرانی . باز هم متاسفانه نرخ موالید افاغنه در ایران بالاترین در جهان است گویی که با افزایش جمعیت تعمدی شان در صدد تصرف ایران و یا فلسطینی کردن ایران هستند.

 • بی نام
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 16:38:12
  پاسخ
  46 4

  در حال حاضر فرزندان تمام زنان ایرانی که با مردان افغان ازدواج کرده اند هم همین مشکل را دارند و نمیتوانند تابعیت ایرانی بگیرند. یعنی کسانی که پدرشون افغان و مادرشون ایرانی است هم همین مشکل را دارند و تعدادشون هم زیاده

  • بی نام
   یکشنبه 25 تیر 1396 - 17:18:04
   25 22

   زنی که با مرد افغان ازدواج کرده باید تابع شوهرش باشد . این قانون باید فقط برای زنان و فرزندانی که به نوعی شوهر خارجی خود را از دست داده اند طلاق یا فوت یا فرار شوهر و در ایران مانده اند نافذ باشد و الا فردا شوهر هم به تبع زن و فرزند طلبکار تابعیت خواهد شد

 • بی نام
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 17:14:16
  پاسخ
  71 5

  به آناهیتای بیچاره چکار دارید ، بگذارید زندگیش را ادامه دهد . بیاید ایران که چه بشود ؟ چه آینده ای برای طفل معصوم در ایران متصور است ؟ این قانون به درد همان افغان هایی میخورد که پدر فوت کرده و یا از ایران فرار کرده و زن و بچه را در ایران جا گذاشته است کاری که در فرهنگ افغان عادی است حد اقل آن بچه به اعتبار مادرش سر و سامان بگیرد .

 • مهدی
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 18:08:22
  پاسخ
  53 5

  بیاد تابعیت ایرانی بگیره که بعدا برای مسافرت و ویزا گرفتن دچار مشکل بشه؟

 • رضا
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 18:36:00
  پاسخ
  24 4

  هرچه بود ، گذشت . و داغی بود در عرصه علم و دانش. اینکه الان به فرزند این دانشمند عزیز تابعیت ایرانی بدهند یا ندهند دیگر چه فایده ای دارد .؟ اینگونه نظرات احساساتی دیگر فایده ای ندارد . زمانی مهم بود که او در قید حیات بود و به فرزندش تابعیت ایرانی میدانند ، او و سایر مغزهای متفکر ایرانی آرام از کنار ما هجرت کردند و رفتند و ما را گذاشتند با کلی از دغدغه های فکری که فلان ماشین قیمتش چقدر شد و چه آپشن هایی دارد؟ ما مانده ایم تنها و بدون الگوهای متفکر ، او و سایر همفکرانش برای ما و برای جامعه ما نیستند زیرا ما ، ما هستیم و با آنها خیلی فاصله داریم .

 • بی نام
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 18:50:23
  پاسخ
  38 16

  حوب گیرم که تابعیت ایران رو بگیره حالا امریکا رو ول کنه بیاد اینجا چه کنه

 • محمد
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 18:53:39
  پاسخ
  24 11

  تو رو خدا این قانون تصویب نشه که افغان ها تموم ایران رو صاحب میشن هر چند که الان هم مال خودشونه. در 10 سال اینده هم از نظر جمعیت قالب میشن هم ثروت و جدیدا هم که دارن تحصیل میکنن دانشگاه هم میرند .

 • بی نام
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 19:26:26
  پاسخ
  36 7

  بیاد اینجا مثل آتنا بشه

 • نسترن
  یکشنبه 25 تیر 1396 - 20:24:14
  پاسخ
  24 3

  اونموقع که زنده بود چرا هیچ خبری ازش نمیشنیدیم؟حالا که مرده شد تیتر اول رسانه ها؟؟؟

 • هاشم
  دوشنبه 26 تیر 1396 - 08:03:21
  پاسخ
  10 4

  مادر مرحومش این مملکت رو گذاشت رفت که البته کار خیلی خوبی هم کرد. حالا اون بچه ی طفلی رو میخواین بیچاره کنین. دست از سرش بردارید. بذارید حداقل اون خوشبخت باشه. خوبش میشه مثل ماها...

 • بی نام
  دوشنبه 26 تیر 1396 - 10:33:19
  پاسخ
  10 5

  با همه این دلایل دوستان، این یعنی ما زن ها رو به اندازه مردها ایرانی نمی دونیم، یعنی حق مردها حتی توی تابعیت و ایرانی بودن از خانم ها بیشتره، دلایل مربوط مهاجرت افغانی ها رو هم می فهمم ولی ما تنها کشور دارای مشکل در حوزه مهاجرت نیستیم، استرالیا، آمریکا و خیلی از کشورهای مهاجرپذیر موردهای ازدواج با اتباع خارجی برای کسب تابعیت رو دارن و البته قوانین محکمی هم براش وضع کردن، ما تا وقتی قوانین درستی تو این حوزه نداشته باشیم یه همچنین تبعیضی توی حق و حقوق رو بین خانم ها و آقایون خواهیم داشت.

 • بی نام
  دوشنبه 26 تیر 1396 - 12:06:27
  پاسخ
  12 4

  از بس قوانینمون مترقی هستن

 • عرفان
  سه شنبه 27 تیر 1396 - 09:40:22
  پاسخ
  7 1

  ایرانیامرده پرست هستن تازنده بود نه کسی میشناختش نه یادی میکردن ازش. تافوت کرد همه صرفابرای پست گذاشتن وعقب نموندن از بقیه در شبکه های اجتماعی عکسشو باکپشن های تسلیت و....share میکنن

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
آخرین مطالب
x