چهارشنبه 27 تیر 1397
دوشنبه 9 مرداد 1396 - 09:13:43 چاپ

پژویان: هیچ‌کجای دنیا به مردم سر ماه پول نمی‌دهند

قرار نبود یارانه نقدی بدهند | تا‌ زمانی‌ که به‌ مردم پول می‌دهند، مشکلات‌ اقتصادی حل‌ نمی‌شود

اقتصاد > اقتصاد کلان - عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی گفت: اصلاح روند پرداخت یارانه‌ها نیاز به یک برنامه و سیاست‌گذاری داردکه به وسیله متخصصان و اقتصاددان انجام شود؛ تا زمانی که مردم به این صورت پول می‌گیرند، نمی‌توان مشکلات کلان اقتصادی را حل کرد.

جمشید پژویان در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین با اشاره به سایه سنگین یارانه‌ها روی اقتصاد کشور، اظهار داشت: اصلا قرار نبوده که از ابتدا یارانه نقدی به مردم بدهند؛ یک چنین چیزی یک مساله ناباورانه و غیرقابل قبول در دنیا است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با بیان این‌که در هیچ‌کجای دنیا به کل مردم سر ماه یک مبلغی را نمی‌دهند، افزود: حالا شاید در کشورهای کوچک که درآمد نفتی‌شان 3، 4 برابر ایران است، در این رابطه کارهایی می‌کنند، ولی در چارچوب اقتصاد ایران، یعنی اقتصادی که 70 میلیون متقاضی یارانه دارد و دارای منابع و امکانات فراوان است، این نوع تصمیم‌گیری و سیاست‌های مدیریتی اقتصادی در طول سال‌های گذشته غلط بوده است.

پژویان با اشاره به اتخاذ سیاست پرداخت یارانه‌های نقدی در دولت احمدی‌نژاد، تصریح کرد: نتیجه این‌گونه سیاست‌ها به این‌جا رسیده که ما امروز در جایی قرار گرفتیم که اصلا محق آن نیستیم. ما به جایی رسیدیم که به مردم یارانه و پول می‌دهیم. آخر سر برای چه یارانه می‌دهیم؟

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی عنوان کرد: اصل نظریه‌ای که هدفمند کردن یارانه‌ها را مطرح کرد، این بود که باید اصلاح ساختاری اقتصادی صورت گیرد و قیمت‌های نسبی اصلاح شود.

پژویان ادامه داد: در واقع بسیاری از اقلام مثل نفت، گاز و... قابل صادرات بودند، اما قیمت‌شان پایین بود و به همین دلیل مصرف‌شان در کشور افزایش یافته بود. حالا این‌که ما این اقلام را با قیمت‌های پایین می‌دهیم، به عبارتی داریم یارانه به کسانی می‌دهیم که بیشترین استفاده از این کالاها را دارند.

وی گفت: این در شرایطی است که بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قرار شد یک پولی به مردم برای جبران این افزایش قیمت‌ها داده شود. کاری ندارم به این‌که این کار درست بود یا غلط، ولی این موضوع دلیل نمی‌شود که مادام‌العمر ادامه پیدا کند.

ایجاد ساختار باثبات اقتصادی

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی افزود: مساله اساسی این است که برای حمایت مردم به یک ساختار اقتصادی باثبات و یک سازمان تامین اجتماعی باثبات نیاز است. در واقع به یک سازمان تامین اجتماعی‌ای نیاز است که بخواهد تمام پوشش حمایتی را برای مردمی که نیازمند هستند، فراهم کند؛ مثل همه جای دنیا.

پژویان متذکر شد: شما اگر به این سیستم‌ها در کشورهای دیگر سر بزنید، می‌بینید سازمان تامین اجتماعی با سازوکاری که دارد، از کسانی که صدمه می‌بینند و بیکار می‌شوند و نیازمند هستند، حمایت می‌کنند. اما سازمان تامین‌اجتماعی ما چنین رویکردی را ندارد و به سیستم حمایتی توجه ندارد. در نتیجه شرایط این‌گونه می‌شود که دولت مجبور است ماهانه میلیاردها تومان پول خرج کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با تاکید بر این‌که دولت دوازدهم باید در رابطه با پرداخت یارانه‌های نقدی سیاست را تغییر دهد، تصریح کرد: مگر این شرایط را می‌شود ادامه داد؟ کدام کشور در دنیا وجود دارد که به تمام مردم بخواهد ماهانه مبلغی را بدهد؟ این اصلا در کجای دنیا قابل قبول است؟ تحت چه نظریه اقتصادی می‌توان یک چنین چیزی را پذیرفت؟

پژویان با تاکید بر این‌که مدیریت اقتصادی دولت در این‌جا اهمیت زیادی دارد، عنوان کرد: من قبلا گفته‌ام که باید یک سیستم نظام تامین اجتماعی برقرار شود.

وی با بیان این‌که اقتصاد کشور را می‌شود به راحتی با یک برنامه اقتصادی درست نجات داد، متذکر شد: اصلا ادامه روند پرداخت یارانه‌ها امکان ندارد. اگر این روند ادامه پیدا کند، باید با تورم آن را اصلاح کنید؟ چطور می‌شود این کار را کرد؟ این مشکل قبلی بوده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی ادامه داد: دولت ناتوان است از این‌که یارانه را روی مواد غذایی و... بدهد؛ در صورتی که همچنان تورم بالا می‌رود و ارزش یک مرغی که یارانه‌بگیر می‌خرید، تبدیل به یک ران مرغ و حتی کمتر می‌شود.

پژویان خاطرنشان کرد: اصلاح روند پرداخت یارانه‌ها نیازمند به یک برنامه و سیاست‌گذاری است که به وسیله متخصصان و اقتصاددانان انجام شود. تا زمانی که مردم به این صورت پول می‌گیرند، نمی‌توان مشکلات کلان اقتصادی را حل کرد.

35225

118 دیدگاه
 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 09:27:32
  پاسخ
  420 1

  خود شما آقاي پژوهان مغز متفكر و مدافع اصلي توزيع يارانه در زمان احمدي نژاد بوديد حالا مي گيد بده ..؟؟؟؟

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:36:18
   225 2

   همین شما نبودید که می گفتید هر کسی که با نظریه پرداخت یارانه به مردم مخالفه بی سواده خود شما نبودید که هر کسی با شما در مورد این طرح مخالفت میکرد تخطئه اش میکردید ؟که بساریشان نه تنها از اساتید بزرگ علم اقتصاد در ایران بلکه در خاورمیانه بودندیکی از عوامل اصلی نابودی اقتصاد ایران خود شما هستید در ضمن با این نظریه تان راه را بر اختلاس های بزرگ باز کردید

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 12:35:37
   77 2

   واقعا؟ پس من چند سال که کانادا بودم برای بچه هام دولت پول می داد البته به همه پول می داد . حالا برم پس بدم؟

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:00:20
   90 0

   اگر قبلا این حرفا رو زده خوب لابد نفعش این بوده الان هم نفعش درینه

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:11:09
   84 1

   خوبه ادم به جای سبیل کلفت کردن یک سری به بازار بزنه ببینه چه خبره بعد بیاد این تئوری ها رو به مردم تحمیل کنه. نشسته در اتاقش در دانشکده از اونجا برا ما دستور صادر میکنه این هدفمندی رو که به جامعه تحمیل کردی و اقتصاد رو به کما بردی برات کافی نبود؟ بخدا من اگر بودم میرفتم در یک روستای دوری از خجحالت خودم رو مخفی میکردم چه دستاوردی تفکرات شما اساتید برای جامعه ما داشته؟ هر وقت دخالت کردید فاجعه به بار آوردید الان هم طلبکار کردم هستید. هر وقت که به نفعتونه با دنیا مقایسه می کنید ایا مردم دنیا دستمزدشون 250 دلاره؟ ایا هر روز دلارشون بالا میره؟ ایا این همه بیکار دارن؟ ایا هزینه نسبت به درالمد در کشورهای دیگه همینه که در ایرانه؟ عجیبه بخدا

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:17:06
   192 4

   هیچ جای دنیا حجاب اجباری نیست هیچ جای دنیا به اجناس مرغوب وارداتی گمرک ۵۰۰ درصد نمیبندن تا آشعالای داخلی رو به مردم بچپونن هیچ جای دنیا آقازاده بودن واسه خودش شغل نیست هیچ جای دنیا .....

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:25:26
   143 2

   هیچ کجای دنیا ثروت و درامد کشور اینچنین خرج کشور های دوست و برادر نمی شود و هیچ کجای دنیا چنینی عدم شفافیت و عدم پاسخگویی به مردم و جامعه وجود ندارد و هیچ کجای دنیا حساب ذخیره ارزی محرمانه نیست، هیچ جای دنیا قرارد ها محرمانه نیستند، هیچ کجای دنیا دولت ها از جیب مردم به ضرر مردم هزینه نمی کنند، هیچ کجای دنیا دولتی پول کشورش را روز به روز به ارزش تر نمی کند، هیچ کجای دنیا...

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 14:49:18
   85 1

   بنده مقيم كانادا هستم استان مانيتوبا اينجا به هر بچه ماهانه ٥٣٣ دلار كمك هزينه ميدهند . پس نگوييد هيچ جاي دنيا

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 15:08:26
   56 0

   ایران بخاطر اینکه انرژی و حمل نقل و..ارزانی داشت در برخی صنایع یک مزیتهای رقابتی داشت اما این دوستان و اساتید دانشگاه اون رو هم از بین بردند و طلبکار تولید و صنعت و مردم هم هستند. این اقا هم نمیدونم رو چه حسابی هنوز داره مقاومت میکنه و قبوئل نمیکنه که اقتصاد را بر باد داده

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 16:07:59
   66 0

   من که ازت نمیگذرم. امیدوارم خدا هم ازت نگذره

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 17:50:57
   65 0

   آقای "دکتر" شهر به شهر راه افتاده بودند و از این طرح دفاع می کردند. به اهواز هم آمدند. خجالت بکش "دکتر" و مسوولیت پذیر باش.

  • بی نام
   سه شنبه 10 مرداد 1396 - 13:40:28
   11 0

   کاش اقتصاد ...درست میشد...

  • بی نام
   سه شنبه 10 مرداد 1396 - 16:16:20
   30 2

   من به صورت شرکتی در صدا و سیما کار می کنم روز هفتم ماه حقوقم تمام می شه یعنی به ما ایتقدر حقوق نمی دن که حداقل تا نصف ماه را بگذرونیم ، اونوقت این آقا با ماهی 20، 30 میلیون حقوق در ماه به این 45500 تومن که به ما میدن گیر داده

  • شهروند
   سه شنبه 10 مرداد 1396 - 16:54:05
   3 0

   اینجا ایران هیچ چیزش شبیه هیچ کجای دنیا نیست خوب

  • بی نام
   چهارشنبه 11 مرداد 1396 - 08:56:11
   2 0

   بعضی ها با یه منسب پول یه ماه که چه عرض کنم بلکه پول 3سال ضربدر 12 ماه رو با رانت منسبیشون در بیارن. حتی میگن بعضی دیگر برای 7 نسل بعد از خودشون هم در میارن. سوال: آیا هیچ جای دنیا آدم با یه منسب 7 نسلش بیمه میشن؟ عاقلان دانند

  • بی نام
   چهارشنبه 11 مرداد 1396 - 10:59:14
   1 1

   شما اول اسم پژویان را درست بنویس بعد نظر بنويس

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 09:32:19
  پاسخ
  221 1

  اصلا از اول قرار نبود وضع مردم اينقدر نابسامان شود...

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:20:55
   164 1

   خود شخص این اقا ی پژویان بود که هدفمندی یارانه ها را پیشنهاد داد و با اصرار هم اجرا کرد به این نکته مهم توجه داشته باشید که استاد دانشگاه در واقع با دادن نظر و طرحی اشتباه مردم رو فقیرتر کرد یعنی اینکه لزوما هر چی از دانشگاه میاد درست نیست این طرح این عبرت بزرگ رو داشت. الان هم طلبکار ما هست اگر ناراحت هستید یه شماره حساب اعلام کنید پول واریز کنیم بخاطر اینکه این طرح اینقدر مفید بود سر هر ماه ما کلی پول اضافه میاریم

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:39:00
   127 1

   از قول بسیاری از اقتصاد دان ها و دانشجویان اقتصاد میگم این اقا قبل از این که تو دولت احمدی نژاد هم معروف بشه چند باز طرح هایش را به دولت های هاشمی و خاتمی داد که ان ها نه تنه به دفترشان وی را راه ندادند بلکه طرح هایش را رد کردند و میگفتند طرح هایت مردم را بیچاره میکنه در دولت احمدینژاد چون از این به اصطلاح نخبگان استفاده کردند این اقا را هم دعوت کردند که این شد نتیجه اش

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 09:36:04
  پاسخ
  259 1

  تو بودی در دولت احمدی نژاد که این بلا سر مردم آوردید امید واریم یک روز برسه که به عنوان خیانت کنندگان محاکمه شوید

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:33:01
   158 0

   همین اقا بود که تو شورای رقابت به عنوان رییس ان کاری کرد که قیمت پراید 7 میلیونی بشه 21 میلیون همچنین خودروهای دیگر

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:47:39
   60 0

   باید بهش بگی هیچ کجای دنیا اقتصاددانی مثه شما ندارن که به یک رئیس جمهور خودسر مشاوره اشتباه بده تا همچین بلایی سر اقتصاد بیاره. اگه اونا هم یه دونه پژویان داشتند امروز به خاک سیاه نشسته بودند

  • بی نام
   سه شنبه 10 مرداد 1396 - 08:57:56
   26 0

   اقای پژویان این طرح ها و افکار شما واقعا حیف هستند خواهشا این طرح ها رو به سایر کشورهای دنیا هم ارائه کنید تا دچار شکوفایی اقتصادی شوند حیفه این همه استعداد و تئوری ونظریه و...بلا استفاده بمونه و دیگر کشورها در فقر بمونن خواهشا صادر کنید این طرح ها را. ظلمه اگر فقط ما استفاده کنیم بقیه دنیا بی بهره بمانند.

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 09:37:59
  پاسخ
  187 0

  این بابا مشاور احمدی نژاد بود خودش طرفدار یارانه بود و مثال میزد که همه جای دنیا ماهیانه به مردم پول میدن و ما هم میخواهیم همین کار رو بکنیم.... الان که طرح شکست خورده اومده میگه کجای دنیا هر ماه به مردم پول میدن .... این بابا یا از سایر کشورها اصلا خبر نداره که دارن هر ماه منظم پول میدن یا مردم را احمق فرض کرده ... همین بابا با این نظرات آبکیش در همه جا از خوردو و تجارت و قیمت گرفته تا یارانه و سود بانکی و ... پدر اقتصاد مملکت رو در آورده ....

  • بی نام
   سه شنبه 10 مرداد 1396 - 02:57:38
   30 1

   هیچ کدام از کشورهای نفت خیز دنیاهم مثل مردم ایران بااین وضعیت زندگی نمیکنند.پولهای مردم کجامیرود؟آیابیت‌المال بااحازه‌ی مردم هزینه نیشود؟ تروت ملی کجامیرود؟

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 09:38:54
  پاسخ
  175 1

  آقای پژویان از شما بعیده اینقدر کم اطلاعی باشید .مگه چند وقت پیش همه پرسی در سوئیس برگزار نکردن که در صورت تمایل مردم به انها سر ماه نه 45500 بلکه چیزی حدود دوتا سه میلیون تومان معادل پول ما بهشون بدن ؟ولی مردم اونجا انقدر به سیستمشون اعتماد دارن و میدونن حاکمیتشون هر قدمی برداره جز برای رفاه اونا نیست بهمین خاطر گفتن نمیخواییم.اقای پژویان شما ما رو با دنیا مقایسه نکن.این رو بهم از دنیا فرمایید هیج جای دنیا یه قوطی حلبی رو 4چرخ زیرش نمیندازن و به مردمشون 25 میلیون قالب کنن.لطفا هر وقت از دنیا صحبت میکنی از همه چیز دنیا بگید

  • نظري
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:56:55
   96 0

   كلمه كليدي و مهم همون كه گفتي ، حاكميتشون براي اونا ....

  • بی نام
   چهارشنبه 11 مرداد 1396 - 00:35:04
   4 0

   البته مردم سوئیس به یارانه 10 میلیون تومانی نه گفتند نه دو تا سه میلیون

 • ممل
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 09:45:29
  پاسخ
  145 0

  یکی از کسانی که پیش نهاد پرداخت یارانه را به دولت احمدی نزاد دادخودت بودی .پوست خربزه کذاشتی زیر پاش که تا ابد باید برود..

 • علي
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 09:45:55
  پاسخ
  102 0

  كيه كه قبول كنه مردم ما تقريباً هيچ كدومشون از دريافت يارانه انصراف نخواهند داد. دولت احمدي نژاد هم نميبايست اين كار رو ميكرد. هنوز هم كه هنوزه مردمي هستن كه منتظرن احمدي نژاد برگرده و يارانه شونو زياد كنه

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 12:23:40
   15 0

   دوست عزیز این مساله فقط به خاطر فقر و فرهنگ تنبلی و نبود ساز و کار کسب و کار عادلانه در کشور ماست .. مردم رو با فرهنگ کار و تلاش تربیت کنن و راه رو برای کسب و کار بدون رانت و بدون ریسک باز کنن ببینیم باز هم کسی دنبال تنبلی و واسطه گری و گرفتن پول یارانه می ره یا نه

  • بی نام
   سه شنبه 10 مرداد 1396 - 19:35:24
   5 0

   خوب شما نظر بده من چکار کنم دانشجوی ارشد عمران، پول صفر تومان، خرج دانشگاه هم بزور میدم، خیلی وقت هست یک غذای درست نخوردم، مسافرت نکردم و حتی لباس و کفش هم نخریدم به نظر شما من چکار کنم؟

 • سیدجواد
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 09:51:55
  پاسخ
  15 108

  بند کردین یه یارانه 45هزاری درحالیکه .اختلاسهای میلیاردی رر کشور رخ میده .حالا هدا پدر احمدی نزادو بیانرزه که یه مبلعی به مردم میداد شما چی از موقعی که دولت تدبیر اومده تدبیر مردم مرده

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 09:52:33
  پاسخ
  94 3

  ندن که بره تو صندوق پاک ترین دولت؟

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:07:44
  پاسخ
  46 2

  مقداری پول در حساب سرپرست خانواده ها باشد فقط وام بردارند. پول توجیبی باشد.

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:07:55
  پاسخ
  65 2

  همه کشورها یارانه میدهند. استاد،سوسیس، امریکا کشورهای پایین ایران، المان و...یارانه می دن

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:23:00
   24 0

   سوسیس؟؟؟؟؟؟؟

  • من من
   چهارشنبه 11 مرداد 1396 - 21:33:30
   0 2

   البته که همه کشورها یارانه عمومی نمیدن : چیزی که شما شنیدید طرحهای خاصه.. یعنی توی امریکا برنامه کمک غذایی وجود داره و نزدیک 20 میلیون نفر هم استفاده می کنن... تو کشورهای اروپای غربی به ازای داشتن فرزند برای بازه زمانی مشخصی بهت کمک هزینه پرداخت میشه یا از میزان مالیاتت کسر میشه... طرح های تشویقی یادی بصورت ریفاند مالیات وجود داره ... اما اینکه به همه کشور مبلغی بطور مشخص توزیع بشه ..نه.. حداقل در 20 کشور اول دنیا ...

 • رضا
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:08:17
  پاسخ
  114 0

  برو عمو که تئوریسین دولت قبل بودی. کجای دنیا این تورم ایران را دارند. کجای دنیا یک شبه دلار سه برابر میشه.بنزین را 10 برابر کردند حالا میفرمایند یارانه نگیرید

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:10:03
  پاسخ
  88 0

  شما و شاگردانتون نظریه پردازی فرمودید و نتایجش این شد حالا طلب کار هستید

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:10:55
  پاسخ
  80 24

  شما حساب بانکی ات را از بیت المال پر کردی من یک باستان شناس با 5 سرعائله خادم هنرایران از دهم برج جیبم خالی است.

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:12:48
  پاسخ
  97 0

  شما بگو چرا این آش رو برای کشور پختی؟ کی بود کی بود من نبودم بازی درنیارید.

 • سعید
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:17:09
  پاسخ
  76 4

  هیچ جای دنیا با این منابع نفت، گاز و معادن و دریا بالا و پایین و جنگل مردم اینجوری تو فشار نیست، یارانه توهین به ملت ایرانه، با این سرمایه های ایران باید حداقل به هر ایرانی باید ده میلیون تومان در هر ماه بدن تازه اونم با عزت و سرپایین

  • رضا8
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:42:40
   19 4

   سلام.عذرخواهی میکنم. ولی با چه حسابی ماهی 10 میلیون؟ لطفا از این توهمات خارج شید وگرنه تا ابد اوضاعمون همین میمونه

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:27:50
  پاسخ
  100 0

  شما همون کلیپ های مناظرتون که پر از پرخاشگری و توهینه و نشان از علم سرشارتون داره ثابت میکنه که بهتره فقط و فقط توی دانشگاه حرف بزنید.

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:29:08
  پاسخ
  84 1

  چناب پژویان ظاهرا یه چیزی هم به شما بدهکار شده ایم. برای بنده واقعا جای تعجب هست که چطور ممکنه یک ادم اقتصاد خوانده انقدر روی این طرح هدفمندی اصرار کند تا اجرا شود و وضعیت جامعه هم به این صورت دراید خیلی تعجب اور هست که قبول نمی کنید این طرح طرح شما بود و باعث فقیرتر شدن جامعه شدید. متاسفانه اساتید دانشگاه هر وقت امدند پیشنهادی دادند و اجرا کردند به ضرر مردم تمام شد. الام هم دنبال این هستید همین چند غازی که مردم سر برج به دستشون میرسه که بخشی از هزینه سرسام اور این طرح را باهاش میدهند را هم حذف کنید. شما طرحتون از اول اشتباله بود این طرح ها در جامعه ما جواب نمیداد نباید اجرا میشد الان هم شکست خورده این طرح ولی باز ادامه داره همه چیز چندین برابر شد و جیب مردم هم خالی شد

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:35:35
  پاسخ
  73 0

  یارانه خوبه. الان یعنی با پیار 5 تومنی میشه یارانه 9 کیلو پیاز.خخخخخخخخخخ

 • روحيه
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:38:35
  پاسخ
  73 0

  هيچ جاي دنيا هم به انواع و اقسام بهانه هاي واهي ، سر ماه دست تو جيب مردم نمي كنند ، اگر اينجا سر ماه پول ميدهند تحت انواع مختلف اونو و به مراتب بيشتر بيرون مي كشند ، طرحهاي اقتصادي شما رو هنوز مردم دارند جورشو ميكشند

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:41:04
  پاسخ
  59 1

  با سلام این اقای عضو دانشگاه انگار خبر نداره که یه عده اگه یارانه نگیرن از گرسنگی می میرن.چرا جای گرم نشستی و خبر از جایی نداری و اظهار نظر میفرمایی

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:41:47
  پاسخ
  52 1

  نفست از جای گرم بلند میشه تا اساتیدی مثل شما هستند باید حال و روز مردم این باشه...بله هیچ کجای دنیا سرماه پول به مردم پرداخت نمیکنند اما به قول شما در یک کشوری با این منابع عظیم و فراوان مردمش با فقر و بدبختی زندگی نمیکنند چندر غاز به مردم میدین هر ماه یه بهونه میارین که قطع کنید راست میگید قیمتهارو برگردونید سرجای اولش جلوی کلاهبرداری های میلیاردی رو بگیرید مردم هم صدقه نمیگیرند

 • معلم بازنشسته
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:44:31
  پاسخ
  45 0

  فلسفه ی دادن یارانه در آن مقطع زمانی چه بود ؟ مگر نه این که رئیس محترم دولت وقت در قبال گران کردن حاملهای انرژی و دیگر اقلام و مایحتاج مردم مبلغی اندک به عنوان جایگزین و مدیریت آن به وسیله خود مردم پرداخت نمودند تحت عنوان یارانه ... حال که همه چیز گرانتر شده است باید یارانه را بیشتر کنند ... شاید حقوق جناب عالی خوب باشد و کفاف زندگی تان را بدهد اما یک معلم بازنشسته ی مستأجر با ماهی یک میلیون و هفتصد هزار تومان چه کار باید بکند در حالی که فرزندان تحصیل کرده اش بیکار و در سن ازدواج هستند ؟ لطفا در کارشناسی تمامی جوانب را در نظر بگیرید و تنها تک بعدی نباشید .

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:46:08
  پاسخ
  61 1

  آقایون فقط بخورند؟ سختتون هست 45500 تومان به ملت می دهید؟ اگر سختتون هست اندکی از اختلاس ها و دزدی هایتان را کم کنید. فساد و رشوه خواری رو کم کنید پدر سوختگی و له کردن قشر ضعیف رو کم کنید مشکل حل می شود. چشمتون کور شده می بینید یه پیر زن در یه روستای دور افتاده یا یه کارمند ضعیف یا یه معلم ماهانه 45500 تومان یارانه می دهید؟ این رو که سه سوته از جیبش چند برابر می زنید شما دزدان سر گردنه... خوب دزدی هاتون رو کم کنید. مملکت که نیست بخدا . جنگل است.

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:50:21
  پاسخ
  60 0

  می گوید به مردم ندهید به ما بدهید بخوریم

 • تقی
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:51:53
  پاسخ
  91 0

  از اول انقلاب قراربود آب وبرق وگاز مردم مجانی باشد

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:53:29
  پاسخ
  16 0

  اصلا هم اینطور نیست.

 • علی‌
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 10:58:54
  پاسخ
  30 2

  فکر کنم تا حالا پاتو از ایران بیرون نذاشتی،گذاشتی هم توریسی رفتی‌،همه جای دنیا سر ماه به شهرونداشون پول میدان اون هم نه ۴۵ هزار تومن خیلی بیشتر

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:00:55
  پاسخ
  34 0

  45500تومان واقعا خرجی یک روز یا دوروز می باشد واقعا ارزش پول ایران خلیلی کمه ودرحق کارگران بسیار ظلم میشود اونهم در جامعه اسلامی .اختلاسها ووامهای کلان را رها کردید چسبید به 45500تومان بی ارزش

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:08:44
  پاسخ
  80 2

  بدبخت مردم و کشوری که اقتصاددانش تو باشی تو شدی اقتصاددان نامداری شد مجری خاوری شد مدیر بابک شد فعال اقتصادی بقایی شد مسوول تتلو شد هنرمند

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:12:58
   27 0

   احسنت. ترکوندی با این آنالیز شخصیتهای برتر کشور

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 14:55:27
   14 1

   هزاران لایک نثار تو باد

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:09:59
  پاسخ
  50 0

  جناب آقای استاد دانشگاه سیاست این بود که قیمت کالا و اجناس و خدمات رو بالا ببرن و عوض این گرانی به مردم پولی به اسم یارانه یا سوبسید بدهند. همون پولی که قبلا به کارخانه ها داده میشد تا کالاهای خودشون رو ارزانتر به مردم بفروشند... اومدید قیمتها رو بالا بردید در حد تیم ملی و بعد حالا میگید اون یارانه رو هم باید قطع کرد؟ اگه قراره قطع کنید خب زحمت بکشید همون یارانه رو مجددا به کارخانه ها و شرکتهای خدماتی بدید تا قیمتها برگرده سرجای اولش . شما میدونید خانواده هائی در ایران هست که تمام امیدشون به همون چندرغاز یارانه آخر ماهه؟ شما بیکاری رو درست بکن ، تورم رو درست بکن ، بعدش یارانه بخشت و کسی نمیخواد. اونها رو درست نکرده فکر حذف یارانه ای؟

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 12:00:45
   26 0

   خودش اینو میدونه ولی نمیخاد یاد خودش بیاره

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:29:18
  پاسخ
  38 0

  مغز متفکر دولت احمدی نژاد و کسی که همه کار اقتصاد بود در اون دولت و هدفمندی یارانه ها رو هم اجرا فرمود الان خودذش فهمیده اشتباه کرده ولی حاضر نیست به اشتباهش اعتراف کنه من که وضع مالیم به مراتب بدتر شد من یادم هست که ایشون مشاور دولت احمدی نژاد بود و دولت رو هم بسیار کارامد و...میدانست الان بعد از چندین سال که مشخص شده این هدفمندی تولید را کاملا نابود کردذه و به رکود 6 تا 7 ساله منتهی شده ظاهرا هنوز دست برداتر هم نیست اقای محترم تئوری های غربی در غرب جوابگو است بسیار هم عالبی هستند در اوئجا ولی هر نهالی رو نمیشه در هر خاکی کاشت این چیزی است که در دانشکده اقتصاد بهتون یاد ندادن متاسفانه

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:30:13
  پاسخ
  48 1

  صد رحمت به کارشناسان دوران قاجاریه ...

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:34:39
  پاسخ
  44 0

  پژویان:هیچ‌کجای دنیا به مردم سر ماه پول نمی‌دهند. بله و همینطور بهای حاملهای انرژی را هرروز نمیبرن بالا اما یارانه در جای خودش خشکش زده.این نوع محاسبه در هیچ جای دنیا صورت نمیگیره

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:43:19
  پاسخ
  28 0

  هدفمندی یارانه ها و خودروسازی و..تولید کننده ها رو بیچاره کرد و جیب خودروسازها رو پر کرد اقای پژویان هدف شما از این کارها چه بود ایا رفاه مردم بیشتر شده؟

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:50:45
  پاسخ
  27 0

  عجبا، حیرتا، آدم یاد شهرقصه بیژن مفید میافته. استاذنا جمشید خان پژویان. مگه خودتون از طراحان هدفمندی یارانه ها نبودین؟ حالا که عاج فیله درآمد نفتو بریدن مثل شاخ گذاشتن رو سرمون، خرطومش رو هم مثل کالباس بریدن و خوردن اینطور میفرمایید؟

 • حسین
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:53:21
  پاسخ
  25 1

  نظر شما رو به مصاحبه پژویان جلب میکنم: رييس شوراي رقابت البته بر اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها آن‌چنان پافشاري كرد كه حتي گفت: «چنانچه اين طرح اجرا نشود ترجيح مي‌دهم خودكشي كنم و ادامه اين راه را نبينم.» سپس رو به دانشجويان كرد و گفت: «حتي بايد دسته جمعي خودكشی کنیم سال 1388

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 11:54:46
  پاسخ
  32 1

  مشکل اقتصاد ایران همین امثال ایشان هستند که40سال است بلد نیستند طرح و برنامه درست حسابی ارایه دهند

 • نوری
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 12:00:11
  پاسخ
  25 0

  با سلام: اول از همه با این مقاله ایی که نوشتید حتما" یک پست بهتر به شما می دهند. دوم این وضع موجود هم نتیجه همین تئوریها و نظریه های شما افراد متخصص و استاد دانشگاه است.

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 12:09:57
  پاسخ
  46 1

  من نمیدونم کی این آقا رو استاد دانشگاه کرده؟

 • فرزین
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 12:10:23
  پاسخ
  31 2

  این اقا اگر در کشور دوست برادر چین یه همچین طرحی میداد شک نکنید اعدام میشد با این طرح مسخرش ابن جور به اصطلاح اقتصاددانا باید در دادگاهی شفاف محاکمه بشن به خاطر دلار چهار هزار تومنی که یک سری مریضها به دلیل کمبود دارو و غم مریض داری به فروپاشی کامل رسیدن حالا پراید بیست میلیونی نام هزار تومنی پیش کش

  • بی نام
   دوشنبه 9 مرداد 1396 - 12:39:22
   26 1

   کاملا موافقم اینا نباید همینطوری بچرخن باید در دادگاه جوابگو باشند بخدا یک ریال از حقوقی که به این ادمها میدهند هم حقشون نیست مطمئن باشید اداره یه بقالی رو به اینها بدهند اون بقالی 6 ماه نشده ورشکست میشه

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 12:11:30
  پاسخ
  21 1

  اگر یارانه رو از اقلام غذایی و.... بر میدارن و قیمتها رو آزاد میکنند در عوض اون پول رو صرف خدمات عمومی میکنند نه صرف جیب دولت و وابستگانشون...حداقل یارانه به درد روستاییان خورد و پول کمی از شهرهای مریض و متراکم خارج شد

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 12:26:37
  پاسخ
  16 0

  آقای پژویان شما را ارجاع میدهم به مناظره جنابعالی با دکتر رنانی در دانشگاه اصفهان در مورد پرداخت یارانه 1

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 12:45:18
  پاسخ
  30 1

  بنده به اساتید محترم اقتصاد توصیه می کنم که مشغول دریس جزوه اقتصاد خرد و کلانشون باشند و در اقتصاد دخالت نکنند هر وقت دخالت کردید فاجعه به بار اومد اگر تونستید یک نونوایی را یک ماه اداره بفرمایید بعد بیایید برای کشور طرح بدهید شما همون کلاس درس خودتون رو بزور اداره میفرمایید بعد دنبال این هست تفکرات و تئوری های یک جامعه دیگه رو وارد اقتصاد جامعه ای بکنید که مردمش بیکار هستند. الان این طرح رو که به زور و با فشاری تحمیل کردید به دولت قبل یک نفرتون شهامت داشته باشخ بیاد بگه نتیجه چه بوده مسئولیت قبول کنید بفرمایید طرح ما بود شما رو فقیرتر کردیم اخه برادر من این که هر چی میلتون فریدمن گفت رو بخای بدون در نظر گرفتن شرایط بیای اینجا اجرا کنی که نمیشه اینم نتیجه کار ایا بر شما اثبات شد؟

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:30:02
  پاسخ
  15 0

  جناب این طرحی که شما پیشنهاد دادین و روی اجراش هم تاکید زیادی داشتین شکست خورده شما بهتره از داخل کتاب اقتصاد کلان بیرون بیایید سری به شهرکهای صنعتی بزنید همه رو تعطیل کردید با این تفکرات. عزیز من اقتصاد که فقط تئوری و فرمول و..نیست هزار تا فاکتور باید در نظر گرفته بشه بعد یک فرد اقتصاددان بیاد نسخه تجویز کند برای جامعه شما هم تشخیصت و هم تجویزت هر دو اشتباه بود اقتصاد ما رو هم کلا گفتید چراحی می کنیم چراحی کردید بیمار دیگه به هوش نیامد این رو اعداد و ارقام میگن شما از 90 تا الان یا رکود تورمی ایجاد کردید یا رکود و باعث حیرت بنده هست که یک کلام نمیفرمایید که اشتباه کردم من نمیدونم دیگه چه اتفاقی باید بیفته؟ طرح شما یک شکست بسیار فجیع برای کل اقتصاد بود الان هم تبعاتش ادامه داره

 • محمد
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:49:23
  پاسخ
  15 0

  یادمه همین آقای پژویان زمان احمدی نژاد اومد توی تلویزیون گفت وزیر اقتصاد از شاگردام بوده. هرچی گفتی عمل کردن حالا میگی یارانه رو قطع کنن؟ شما اصلا میدونی گرونی یعنی چی؟

 • زورو
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:49:41
  پاسخ
  18 1

  هیچ کجای دنیا هم یک شبه اتومبیل و اقلام خورد و خوراک و فیش های انرژی و ... چند برابر نمی شود... شاید ما بتوانیم به شما در دنیا نمونه ای معرفی کنیم که نه حالا حتمن سرماه ولی در ماه به شهروندان کمک های حمایتی بشود ولی شما محال است محال محال است بتوانید کشوری رو معرفی کنید که قیمت یک خودرواش یک شبه 2برابر بشود ... برای نمونه : پراید 8 میلیونی شد 19 میلیون فقط مانده برای مصرف اکسیژن از مردم پول بگیرید. خدا خیرتون بده

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:49:45
  پاسخ
  15 0

  با ندادن 45500 مشکل کشور حل می شود مشکل اصلی جای دیگر است مدیریت ناکارآمد و بی کفایت کشور این حال روز را برای مردم بوجود آورده . هزینه سوخت و انرزی و آب و برق رو شما با کشور های اروپایی محاسبه می کنید مگر درآمد و امکانات مردم مثل اروپایی ها و کشورهای حاشیه خلیج فارس است اگر خودروهای ما مثل آنها استاندارد و بروز و کم مصرف بود مصرف سوخت کشور نصف می شد و این هم مصرف سوخت کشور نبود . خودرو پر مصرف و غیر استاندارد تولید می کنید با قیمت چندین برابر به مردم می فروشید و هزینه مصرف زیاد سوخت آن را هم با زیاد کردن قیمت بنزین می خواهید کنترل کنید

 • سامان
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 13:59:42
  پاسخ
  17 0

  حرف شما مغز متفکر درست.پس بیایید وضعیت اقتصادی رو به قبل از سال 90 برگردونید ما خودمون از جیب به شما یارانه میدیم.

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 14:01:16
  پاسخ
  1 19

  احمدی نژاد چند تا کار خوب و مثبت انجام داد. یکیش مسکن مهر بود و دیگری همین یارانه بود. در کشوری که پول نفت ناعادلانه غارت میشه همان به که بصورت عای الراس بین نردم توزیع بشه. توجه کنید که اثر تورمی این دو روش یکسان است. چون ارز یکسانی وارد چرخه پولی میشود و فقط توزیعش متفاوت میشود.

  • بی نام
   سه شنبه 10 مرداد 1396 - 07:38:26
   13 0

   اینم یه استاد اقتصاد دیگه... شماها نابغه اید

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 14:02:11
  پاسخ
  20 0

  این اساتید اقتصادی که من میشناسم بعید میدونم دست از این تفکرات و این کارها بردارند و تا اقتصاد کامل تعطیل نشه و قحطی نیاد ول کن نخواهند بود. یعنی زمانی ول میکنن که کل کشور رو به قحطی کشونده باشند قیمت تمام اجناس و کالاها رو از 89 که اینو اجرا کردن چند برابر کردن یه دونه تن ماهی 1200 بود الان شده 6000 نوشابه خانواده 600 یا 500 بود رسوندش به 2500 تا 3000 برنج من یادمه کیلیویی 800 و 700 هم گیر میومد الان قیمتش رو نمیشه بیان کرد دلار 900 تومنی رو رسودن به 4000 و نون سنگک 200 تومنی رو به 1000 تا 1500 رسوندن هنوز هم دست بردار نیستن. تمام ابمیو ها شده اب و شکر . ظروف روغن مایع رو کوچیکتر کردن هر بطری رو میفروشن 6000 تومن سال 88 این روغنها 900 تومن بود تازه بطری روغن رو هم کوچیکترش کردن

 • رضا
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 14:10:28
  پاسخ
  9 0

  این آقای پژویان به نمایندگی از طیف اقتصاددانان نو لیبرال یعنی آقای طبیبیان،‌غنی نژاد، روغنی زنجانی و... به دولت احمدی نژاد رفت و مشاور یارانه ها شد تا پروژه نیمه تمام دوران تعدیل را تمام کند. بهتر است بخوانیم که رفت تا ضربه تعدیل را کامل کند. حالا آمده و می گوید اشتباه است. این نو لیبرال های ایرانی بزرگ ترین خیانت ها را در حق کشور کرده اند

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 14:51:23
  پاسخ
  8 0

  یه دونه از این ادمها برا یک کشور کافیه که کل اقتصادش رو تخریب کنن از این استادها زیاد داریم طرف جزوه میخونه و درس خونده فکر میکنه چون دکتر شده به همه زوایای اقتصاد وارده بعد میاد این فاجعه رو رقم میزنه و حاضر هم نیست دست برداره ول کن ماچرا نمیشه نتیجه در دانشگاه ماندن و انتگرال گیری و...از این بهتر نمیشه من مطمئنم خرید خونه رو هم خودش انجام نمیده که بره بپرسه چه خبره چی شده از هیچ کجا خبر نداره حقوق بگیر دولت هم هست رکود بشه یا نشه حقوقش رو سر برج دریافت میکنه. نمیدونه نان دونه ای چنده برنج کیلو چنده کاش در یک برنامه زنده یک مجری چند قلم جنس رو ازش میپرسید ببینیم قیمت ها رو میدونه یا نه. از شاهکارهای دیگه ایشون چند برابر کردن قیمت خودرو بود

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 15:09:38
  پاسخ
  6 0

  تقلید و اجرای دستوری طرح شوک درمانی اقتصادی به سبک گایدار و رفقا به دست قصابی که فکر می کرد رسالت جراحی اقتصاد بیمار ایران را دارد باید هم به این انتقادها از افکار نسنجیده بینجامد.خلاصه فرمایشات حامیان سینه چاک طرح به اصطلاح هدفمندی یارانه ها را روی کاغد پاپیروس خشک خشک به خورد این به اصطلاح اساتید باید داد تا از این به بعد با تامل و تفکر از خود تئوری صادر نمایند.حماقت عده ای با سه طرح یارانه نقدی،مسکن مهر و توزیع سهام عدالت عمده توان مالی و اقتصادی کشور را نابود کرد. دادگاه بین المللی متشکل از اقتصاد دانان مستقل و فهیم ایجاد و تمامی حامیان را علنی محاکمه کنید من جمله کسانی که با توسل به پوپولیسم هنوز می ترسند بگویند اشتباهی قانون وضع و غلط اجرا کردیم و جرات لغو آن را هم نداریم...

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 15:21:25
  پاسخ
  4 3

  سلام بر همه آنهایی که از روی دلسوزی و خیلی کارشناسانه نظرشون را میگن ، و اما یارانه برداشته بشه خوبه ، ولی همانطور که اجرا شد همانطور برداشته بشه ، اگر سخته باید اول یک تصمیم صحیح برای مشکلات ایجاد شده و یا ممکنه بعدا ایجاد بشه ، بگیرند بعد عملی کنند نه اینکه دوباره بر دارند و وضع از این هم که هست بدتر بشه

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 15:49:42
  پاسخ
  15 2

  این آقای به اصطلاح اقتصاد دان هیچ خبری از سایر کشورها ندارند. متاسفانه گند بالاآورده و می خواهد توجیه کند.

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 16:03:09
  پاسخ
  10 1

  این دولت فقط تونست پول اب و برق و گاز را اضافه کنه کاش این دولت هم یه هنری داشت

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 16:52:44
  پاسخ
  11 1

  پس چی بدن؟؟ این همه گاز نفت اب و غیره خده داده ولی بازم کم هست برای تو و دیگران الانم پول میخای

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 17:01:25
  پاسخ
  11 1

  یارانه که چند ساله همون 45000 تومنه .. تا 5 سال دیگه اگه به همین منوال پرداخت بشه یعنی خود به خود قطع شده

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 18:55:56
  پاسخ
  10 0

  در مملکت ما عالمتر ودانشمندتر از ایشان نیست؟واقعا ارزش پراید را باید این اعجوبه تعیین کند

 • سعید
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 19:35:41
  پاسخ
  7 1

  هیچ جای دنیا هم یک شبه تورم 1000 درصد نشد .

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 19:47:28
  پاسخ
  13 2

  به ایشان بفرمایید هیچ کجای دنیا ولی فقیه حاکم نیست.

 • عادل
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 20:08:27
  پاسخ
  7 1

  جناب پژویان دولت میزان حقوق کارمندان را به سطح سال 57 برساند ..همچنین قیمت اجناس را..... بعد یارانه را قطع کنند... بنده اگر دولت اینکار را انجام بدهد یارانه های 2 سال گذشته را هم عودت میدهم.... حقوق و قیمتها هم با یک تناسب ساده از قیمت دلار و ریال هم بسادگی قابل محاسبه هست... نه؟.... پس میخواهید با این حقوقهای افتضاح هزینه ی 2 و 3 برابر شده ی آب و برق و گاز رو بپردازیم و تا پایان ماه بعدی بجای نان خورشت دل ضعفا میل کنیم؟... عزیزم به خودت نگاه نکن که ماهی 10 بیست میلیون درامد داری..هستند مردمی که با 1 میلیون در ماه با سیلی صورت خود را سرخ نگاه میدارند

 • بی نام
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 20:46:08
  پاسخ
  8 0

  سرماه نمیدن 26 ماه بعد میدن

 • حمیدرضا
  دوشنبه 9 مرداد 1396 - 20:46:33
  پاسخ
  10 0

  قربون کلامت؛ بی زحمت قیمت آب و برق و گاز و غذا رو به وضع قبل یارانه ها برگردون؛ یارانه رو هم قطع کن تا مشکلات حل بشه. چرا ما تاوان بدیم؟ شما با حقوق هیئت علمی قطعاً مشکلی نداری و نیازی به یارانه نداری. خبرآنلاین عزیز، لطفاً منتشر کن. ما همه با احمدی نژاد و کارهاش مشکل داریم؛ شما لطفاً اینقدر برای بیان آنچه عیان است؛ مصاحبه راه نندازید. چرا جلوی پرداخت های کلان پاداش گرفته نشه؟ چرا خودروی خوب خارجی سوار نشیم؟ چرا...؟

  • بی نام
   سه شنبه 10 مرداد 1396 - 11:42:56
   7 0

   نکته کار همینه این دوستان میخواستن که این قیمتها رو بالا ببرن و یارانه رو هم حذف کنن حرف اینها این است که قیمتها بالا برود یارانه حذف بشود بعد در مورد اینکه درامد چطور باید بالا برود حرفی نمیزنه معتقده که بازار خودسش باید به تعادل برسه یعنی میفرماید که قیمتهای برق و اب و گکاز و..باید بالا بره در مورد اینکه اون بیچاره ای که 900 تومن میگیره چطور باید زندگکی کنه حرفی نمیزنه و...کلا افتاده دنبال افزایش هزینه های مردم در مورد درامد حرفی برای مردم نداره میگه هزینه بره بالا وو...

 • بی نام
  سه شنبه 10 مرداد 1396 - 00:46:28
  پاسخ
  12 0

  45 تومن سال 89 الان حدودا ارزشش 9 هزار تومنه قیمتها 5 برابر شده

 • بی نام
  سه شنبه 10 مرداد 1396 - 00:48:45
  پاسخ
  8 0

  اینو راست میگه ما سر ماه پول نمیگیریم هر دو هفته یکبار پول میگیرم تو لندن

 • بی نام
  سه شنبه 10 مرداد 1396 - 00:53:19
  پاسخ
  10 0

  جناب پژویان هزار نکتهٔ باریک‌تر ز مو این‌جاست, نه هر که سر بتراشد قلندری داند

 • بی نام
  سه شنبه 10 مرداد 1396 - 07:49:52
  پاسخ
  18 1

  آخه خجالتم خوب چیزی هست مملکت رو یکجا دارین میکشین بالا واسه این45000تومان جونتون داره بالا میاد

 • بی نام
  سه شنبه 10 مرداد 1396 - 08:14:42
  پاسخ
  11 1

  با این برنامه ای که این اقای استاد رو سر اقتصاد پیاده کرد همینکه هنوز زنده هستیم خودش خیلیه ایشون هم میتونه در خاطرات خودش بنویسه که بدترین برنامه رو روی اقتصاد ایران پیاده کردم ولی از بین نرفت و هنوز بخشی از اون فعاله و دیگه نمیدونم چه کاری باید میکردم که اقتصاد کامل از بین بره و نتیجه میگیرم که اقتصاد ایران بسیار سخت جان هست و مقاله منتشر کنه و اقتصادهای جهان را به دو دسته سخت جان و شکننده تقسیم کنه فیلمی داریم بخدا با این مدرسین عزیز دانشگاه فکر میکنن هر چی در تدوری گفته شده رو راحت میشه اینجا اجرا کرد ادم یاد کارتون قدیمی تنسی تاکسیدو میندازه

 • بی نام
  سه شنبه 10 مرداد 1396 - 11:19:50
  پاسخ
  16 0

  اگر قیمت پیاز دستت بود اینطور طلبکار نمیشدی اینکه ادم فقط بیاد بشینه و غذا بخوره و از قیمتها خبر نداشته باشه این مسائل رو هم داره بقیه کالاها هم گران هستند مردم برنج رو یک کیلیو یک کیلو میخرن شما هم که عین خیالت نیست. مردم واقعا فقیرتر شدن

 • رضا
  سه شنبه 10 مرداد 1396 - 11:31:07
  پاسخ
  13 0

  متاسفانه ما عالم رو با علم یکسان گرفته ایم منظورم از عالم لقب است . علم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا نیست اینها مدارک اعتباری هستند و لزوما نشان دهنده سطح دانش و توانایی شخص در پیش بینی علمی نیستند.

 • بی نام
  سه شنبه 10 مرداد 1396 - 12:07:27
  پاسخ
  10 2

  هیچ جای دنیا حجاب اجباری نیست...هیچ جای دنیا .... نذار دهنم باز بشه

 • بی نام
  سه شنبه 10 مرداد 1396 - 15:48:05
  پاسخ
  14 0

  همه کشورهای پیشرفته سر ماه به ندارها پول میدن اونم نه ماهی ده یورو بلکه ماهی پونصد تا هزار یورو . البته محل تأمین بودجش هم معلومه مالیات ثروتمندان و ژن خوب ها

  • بی نام
   سه شنبه 10 مرداد 1396 - 19:36:19
   4 0

   مثل اینکه این آقا از بن خرید غذا در آمریکا خبر نداره و هزاران مثال دیگه از پول سر ماه در دنیا

 • بی نام
  سه شنبه 10 مرداد 1396 - 18:45:29
  پاسخ
  5 0

  آزاده نامداری از نوع مذکر ،یه چیزی بگو ولی طور دیگه عمل کن

 • بی نام
  سه شنبه 10 مرداد 1396 - 19:20:07
  پاسخ
  3 0

  اگریه بربری راهزارتومان,یه لیوان چایی را هزار تومن,یه پنیر کوچک یه نفری را هزار تومن در نظر بگیریم یه وعده صبحانه میشه سه هزار تومان,نهار و شام هم همین نون پنیر اگه بخوریم میشه در روز نه هزار تومان اگه خانواده سه نفری باشی ضربدر سه میشه روزی بیست وسه هزارتومن, ضربدر یه ماه کامل کنید میشه هشتصد و ده هزار تومن اون موقع حقوق وزارت کار یه میلیونه.مستاجر هم که باشی دیگه هیچی واقعا یه سریا خودشون به.....زدن

 • بی نام
  چهارشنبه 11 مرداد 1396 - 06:56:40
  پاسخ
  2 0

  رکود، تورم، بی ارزش شدن پول ملی، افزایش هزینه های مردم، افزایش هزینه های تولید و به صرفه نبودن تولید برخی از فجایعی است که پیشنهاد این استاد بزرگوار برای اقتصاد به ارمغان آورد پاسخگو هم نیست میگوییم کی بود؟ میفرماید من نبودم و...مشروح همه بیانالت ایشون هم در اینترنت وجوده که حتی تهدید کرده بود این هدفمندی انجام نشه خودکشی باید کرد و...این هم نتیجه اصرار بر یک تفکر غلط . برخی جاها من دیدم نون رو هم مردم پول ندارن بخرن نسیه میخرن. ممکنه یک تفکری در تئوری خوب جواب داده در یک کشور دیگه ولی لزوما اون اتوری اون تفکر اون ایده درمان مشکلات ما ممکنه نباشه و حتی سم باشه برای اقتصاد ما حالا ایشون به این 40 تومن گیر داده خب بزرگوار این 40 تومن هم گرفته بشه که همون یه ذره قدرت خرید هم از بین میره دیگه

 • عطا
  چهارشنبه 11 مرداد 1396 - 08:17:00
  پاسخ
  4 0

  بابا بعضی ها چقدر پر رو هستند مثل گربه مرتضی علی میمانند هرجور بندازیشان هوا چهار دست و پا میآیند پایین

 • بی نام
  چهارشنبه 11 مرداد 1396 - 11:39:31
  پاسخ
  2 5

  من همیشه میگردم ببینم بیشترین منفی رو کدوم نظر خورده میفهمم بهترین نظر همونه

 • بی نام
  چهارشنبه 11 مرداد 1396 - 19:52:49
  پاسخ
  7 0

  هیچ جای دنیا هم یه شبه ارزش پول ملی رو یک چهارم نمی کنند.هیچ جای دنیا هم ماشین آشغال پرمصرف بی کیفیت رو به قیمت چند برابر ماشین های روز دنیا به مردم قالب نمی کنند.هیچ جای دنیا هم پیاز و سیب زمینی و گوجه فرنگی داخلی از موز وارداتی گرانتر نمی شه.زیاده از اینها بخوایم بگیم.در ضمن من یارانه نمی گیرم.

 • بی نام
  پنجشنبه 12 مرداد 1396 - 01:44:08
  پاسخ
  6 0

  به اسم جراحی اقتصاد اومد و اقتصاد رو سلاخی کرد در واقع ایشون به نوعی قصاب هستند. الان هم رو لاشه اقتصاد نشسته داره باز تئوری میبافه حاجی اقتصاد دیگه از بین رفت دنبال چی هستی؟ دست بردار

 • بی نام
  جمعه 13 مرداد 1396 - 09:06:04
  پاسخ
  2 0

  اقای جمشید پژویان عزیز در واقع شما با این دارویی که تجویز فرمودید بیماری را از بین بردید الان دیگه این گریه و زاری ها بی فایده است پدرجان

 • بی نام
  دوشنبه 16 مرداد 1396 - 18:52:34
  پاسخ
  3 0

  استاد مسلم تخریب اقتصاد. به خاک سیاه نشاننده اقتصاد ایران پروفسور بزرگ

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین