سه شنبه 24 مهر 1397
دوشنبه 6 شهریور 1396 - 14:57:42 چاپ

صالحی: محققین در حال بررسی پیشرانه‌های هسته‌ای هستند

روند بازسازی راکتور اراک در دست اجرا است | قادریم ظرف یکسال و نیم به صدهزار سو برسیم

بین الملل > انرژی‌ هسته‌ای - دکتر علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت و گویی با پایگاه اطلاع رسانی دولت، به تشریح دستاوردهای این سازمان در دولت یازدهم و برنامه های جدید در دولت دوازدهم پرداخت.

صنعت هسته ای ایران در سال های اخیر با چالش های سخت و مهمی روبرو بوده است. اما پس از توافق هسته ای  شرایطی بوجود آمد تا ضمن در هم شکستن توطئه های بدخواهان ایران و رفع تحریم‌های ظالمانه کشورمان تمهیدات لازم جهت قرار گرفتن صنعت هسته ای کشور در مسیر تجاری‌سازی و ادامۀ فعالیـت‌ها بر اساس الگوی هزینه‌ فایده فراهم آید. اتفاقی که تا قبل از محقق شدن آن و تدوینِ سندِ برنامۀ جامع اقدام مشترک، تأمین مواد اولیۀ صنعت هسته ای به عنوان یکی از چالش‌های پیش رویِ تصمیم سازان و مدیرانِ سازمان انرژی اتمی تلقّی می شد. اما اکنون بواسطۀ گشایش ایجاد شده و از رهگذرِ تعاملات صورت گرفته در این زمینه، تمهیدات و مقدّمات لازم به منظورِ تأمین مواد اولیه فراهم شده است. دولت یازدهم نیز در طول این مدت همواره سعی داشته با بهره گیری از ظرفیت های موجود در جهت پیشبرد منافع ملی گام بردارد که در این راستا پایگاه اطلاع رسانی دولت در گفت و گویی با دکتر علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی به بررسی دستاوردهای دولت یازدهم و برنامه های دولت دوازدهم در زمینه صنعت اتمی پرداخته است که در ادامه مشروح آن را می خوانید:

 

دستاوردهای سازمان انرژی اتمی در دولت یازدهم چه بود و برنامه ها این سازمان در دولت دوازدهم چگونه پیش خواهد رفت؟

 ابتداً آغاز بکار دولت دوازدهم را تبریک عرض می کنم، همانگونه که مستحضر هستید  در  ۲۰ فروردین  سال جاری از  تعداد زیادی  پروژه ها رونمایی شد که عملیاتی شدن آن در دو یا سه سال اخیر انجام گرفته و از ابتدا تا پایان آن نیز در دولت یازدهم اقدام و به ثمر رسیده است. برای مثال پروژه کرج دو ساله ساخته شد و یا پروژه عیارسازی سنگ ها نیز در یک بازه دو یا سه ساله انجام شده است. در این بین سامانه پرتودهی در قزوین نیز در یکساله اخیر انجام شده است. با شروع دولت دوازدهم نیز سازمان انرژی اتمی در نظر دارد تا پروژه های متعددی را در حوزه های مختلف از جمله سلامت، کشاورزی و صنعت داشته باشد. در زمینه نفتی ما سانتریفیوژ سنگ را به وزارت صنعت تحویل دادیم. موارد دیگری چون سطح سنج یا چگالی سنج را نیز به این وزارتخانه تحویل دادیم. این صحبت ها را برای این عنوان کردم تا بگویم که سازمان انرژی اتمی به جایگاهی دست یافته است که مطابق با سفارش درخواستی قادر است تا با قوت، اقتدار و اعتماد به نفس از عهده تأمین نیازها برآید. بر این اساس برخی از شرکت ها وابسته ما در حال خوداتکایی در زمینه های مختلف هستند و با توجه به خدمات دهی، بخش قابل توجهی از بودجه خود را تامین می کنند.

آقای دکتر سال گذشته سرمایه گذاری هایی در بخش ساخت راکتور انجام شد، در حال حاضر وضعیت ساخت این راکتورها در چه مرحله ای قرار دارد؟

در حال حاضر روسیه در حال انجام کار روی دو راکتور جدید است که بنابر رایزنی های ما با آنان قرار است روسیه بخش تامین مالی این پروژه را نیز بر عهده بگیرد. اخیرا نیز ما نامه ای امیدوار کننده ای از روس ها دریافت کردیم که آمادگی های اولیه برای همکاری مالی آغاز شده است. در همین راستا ما با چینی ها هم مذاکراتی داشتیم که در آن بحث تامین مالی از سوی چین نیز مورد تاکید قرار گرفت. تاکید رئیس جمهور نیز بر نوآوری وزارتخانه ها و سازمان هاست تا حتی المقدور از بودجه دولتی کمتر استفاده شود. دولت دارای بودجه ای محدود اما با تقاضاهای زیاد است و لذا با چین، روسیه، کره جنوبی و اتحادیه اروپا مذاکراتی صورت گرفته که چین در این راستا اعلام آمادگی کرده و همکاران ما نیز در حال بررسی برنامه های لازم در این زمینه هستند و هر وقت نتیجه ای حاصل شد متعاقباً اعلام می گردد.

 در مورد بازسازی و طراحی راکتور اراک، سازمان انرژی اتمی چه برنامه هایی دارد؟

روند بازسازی این راکتور نیز در دست اجرا است و از نظر زمانی در اجرای این طرح جلو هستیم و خوشبختانه قرارداد با چین نیز منعقد شد که آنها شرایط ایران را پذیرفتند و ما با حوصله و صبر توانستیم این قرارداد را به امضا برسانیم.  طراحی مفهمومی این راکتور به پایان رسیده است و چینی ها آن را بازبینی کرده اند و مهر استاندار و تایید آن را نیز زده شد. همچنین طراحی پایه نیز پس از طراح مفهومی توسط سازمان انرژی اتمی صورت گرفت که انشاله طی مدت کوتاهی مهر تایید را نیز دریافت خواهد کرد. پس از دو مرحله ای که عنوان کردم ما وارد مرحله سوم یعنی طراحی جزئی خواهیم شد که برنامه ریزی های لازم نیز در این زمینه انجام شده است.

آقای دکتر صالحی در مورد راکتور اراک صحبت های زیادی مطرح می شود و مخالفان دولت همواره بحث هایی را در مورد عدم کارکرد آن مطرح می کنند نظر شما چیست؟

خب ما بارها در این زمینه جزئیاتی را اعلام کرده ایم و ما برنامه ریزی کرده ایم تا عزیزان از آنجا بازدید کنند اما وقتی واقعیت را دیدند  از مردم به خاطر ایجاد  تشویش در اذهان عمومی عذرخواهی کنند. مردم عزیز کشورمان صنعت هسته ای را متعلق به خود می دانند و هنگامی که خبرهایی مبنی بر توقف این صنعت به گوش آنها می رسد و یا می شنوند که در چاله و یا مخزن اصلی آن سیمان ریخته شده ، آزرده خاطر می شوند. ما حتی حاضر بودیم فیلم ها و عکس هایی را در این جهت تهیه کنیم که به خاطر مباحث سیاسی در بُعد بین المللی و نیز امنیتی امکان آن دو سال پیش فراهم نشد. ما در لوله هایی بیرون از مخزن اصلی راکتور سیمان ریختیم که مشابه آنها هم موجود است. اقداماتی در دست اقدام داریم تا انشاءا... عکس ها فیلم هایی در این رابطه منتشر شود تا شاید به این بحث ها پایان داده شود.

 آقای دکتر در سال قبل اعلام کردید که ظرفیت تولید آب سنگین ما بیشتر از حد نیاز بوده است. ممکن است در این زمینه توضیحاتی را ارائه بفرمایید؟

ببینید طبق برجام ما می توانیم ۱۳۰ تن آب سنگین برای مصارف راکتوری خود تولید کنیم. اما در بخش های دیگر به عنوان مثال در صنعت داروسازی و یا در حفاری های نفتی برای بررسی میزان نفت موجود در "خلل و فرج" سنگ های چاه های حفاری شده آب سنگین به کار می رود. تفاوت آب سنگین با آب عادی در این است که اگر بخواهیم آب عادی را تزریق کنیم آب ها با هم یکی شده و نتیجه آزمایش از دقت بالایی برخوردار نخواهد بود. مزیت آب سنگین در این است که می تواند موثر در نشان دادن  میزان نفت در سنگ های چاه های نفت باشد. سازمان انرژی اتمی مازاد بر ۱۳۰ تن آب سنگین را برای فروش در اختیار خریداران بالقوه خارجی قرار می دهد. حال در این بین اگر هم خریداری وجود نداشت ما به وظایف خود عمل کرده ایم. تا به این لحظه ما اقدام به  فروش آب سنگین به آمریکا و روسیه به میزان ۷۰تن کرده ایم. تعدادی مشتری اروپایی نیز در صف خریداران هستند که مذاکرات تجاری آن در حال انجام است.

وضعیت ما در تعامل با آژانس انرژی اتمی به چه شکل است؟

تعامل ما با آژانس نیز در وضعیت خوبی قرار دارد. خب همانطور که می دانید آژانس شرایط خاص خود را دارد و علی القاعده باید مجموعه ای  عاری از جهت گیری و سمت پذیری باشد. اما باید توجه داشت که کدام مجموعه بین اللملی وجود دارد که برخوردار از این ویژگی ها است؟ آیا سازمان ملل بدین گونه است؟ برای مثال  وضعیت یمن را در نظر بگیریم. کشور دیگری با دخالت در آن چه فجایعی را به بار آورده است، اما می بینیم که سازمان ملل بخاطر  منابع مالی و نفوذ کشور متهاجم در آن نمی تواند طرف خاطی را محکوم کند! خب بنابراین طبیعی است که آژانس انرژی اتمی نیز از این گونه نفوذها  در امان نیست.

آیا با گذشت دو سال از برجام می توان این تفاوت ها را قیاس کرد؟

همانطور که عرض کردم روابط ایران با آژانس در مرحله خوبی قرار دارد و ما به آنها موضع خود را در قبال مواضع نسنجیده و غیر منطقی اعلام کرده ایم. برای مثال آنها اعلام کرده اند که آب سنگینی که ما به عمان فرستاده ایم را صادر شده تلقی کنید. اما در عمان ما سوله ای را تهیه کرده ایم که زمانی مشتری پیدا شد، بتواند محموله خود را تحویل بگیرد.

اوضاع کنونی توافق هسته ای را چگونه ارزیابی می کنید؟

خب بدیهی است که در مجموع جمهوری اسلامی ایران از آن راضی است، مشکلی که در این بین وجود دارد عدم رضایت آمریکا است. سازمان انرژی اتمی هم در صورت کارشکنی، پیشنهاد داده است تا واکنش ها به صورت حقوقی و سیاسی پیگیری شود و گزینه فنی آخرین مرحله باشد. طرح مجلس نمونه آن است.

با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در آمریکا چالش های ما بیشتر و غیرقابل پیش بینی تر شده است. برنامه ما چیست؟

ترامپ دچار یک آشفتگی و سردرگمی سیاسی است. آنها در سیاست خارجی هنوز برنامه مشخصی ندارند. مواردی چون خروج از توافق نامه پاریس و سایر معاهده ها  را شاهد بودیم. لذا بر اساس این آشفتگی ها نمی توانیم دقیق پیش بینی کنیم که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. نکته مهم برای ایران این است که باید هوشمندانه عمل کنیم و خود را برای بدترین سناریوها آماده کنیم و البته ما برای هر پیش آمدی آمادگی لازم را داریم.

در صورت نقض احتمالی برجام از سوی آمریکا وضعیت چگونه خواهدبود؟ آیا ما حاضر خواهیم بود توافق را با سایر اعضا به پیش بریم؟

 خب این مساله باید توسط متولی آن یعنی ستاد نظارت بر برجام تشخیص داده شود، اما نظر شخصی بنده این است که اگر آمریکا به صورت یک طرفه ناقض توافق هسته ای باشد و اتحادیه اروپا، چین و روسیه با قدرت همکاری خود را با ایران ادامه دهند و آمریکا در این بین منزوی شود، یک بحث است و اینکه دیگر کشورها با آمریکا همکاری بکنند موضوع دیگری است.

مقام معظم رهبری نیز درباره نقض احتمالی فرمودند که جمهوری اسلامی ایران قادر است ظرف مدت یکسال و نیم به صدهزار سو برسد. هر چند که آمریکا سعی دارد در توافق هسته ای اختلال ایجاد نماید  اما تا به امروز چندان موفق نبوده است.  رئیس جمهور آمریکا که دوبار اعلام کرده بود که این توافق را بر هم می زند، جرأت این کار را پیدا نکرد. اما در صورت همراهی اروپا با آمریکا در موضوع نقض برجام، ایران نیز برنامه هایی دارد و ساکت نخواهد نشست.

می توان فرمول ۷ منهای یک را نیز در نظر داشت. البته عرض کردم این نهایتا سیاست نظام خواهد بود که چه واکنشی نشان دهد اما می توان گفت که این فرضیه نیز محتمل است که به هرحال در این توافق، هفت کشور از جمله ایران حضور داشته اند که در صورت نقض آن توسط آمریکا یک کشور از این مجموعه کم می شود.

چند ماه پیش بود که ایران در واکنش به وضع تحریم هایی از سوی آمریکا اعلام کرد به سمت ساخت پیشران های هسته ای حرکت خواهد کرد. در این زمینه نیز توضیحاتی را عنوان می کنید؟

ما در این زمینه و ظرف مدت سه ماه گزارش و امکان سنجی اولیه ای را ارائه کردیم که هم تسلیم مقام معظم رهبری و هم رئیس جمهور شد. در بحث امکان سنجی اولیه عنوان کردیم که تحقق این پروژه باید در مقیاس سال مورد بررسی قرار گیرد و برای آن افقی ده یا پانزده ساله در نظر گرفته شود. کشورهای انگلیس، چین، روسیه، آمریکا و فرانسه دارای  این پیشرانه های هسته ای هستند. تنها کشور در حال توسعه ای که با بیش از ۲۰ سال و صرف چند میلیارد دلار با کمک روس ها توانست به کشورهای دارای پیشران های هسته ای بپیوندد، هند است. بنابراین این یک پروژه بلند مدت و سختی است. ما در حال حاضر در حال بررسی ارسال گزارش دوم هستیم که جامع است و در این بین گروه محققین هم در این زمینه آماده به کار هستند و محلی را نیز برای آنان درنظر گرفته ایم که پروژه را به طور مستقیم پیش ببرند. باید توجه داشت که این صنعت دارای پیچیدگی های خاص خودش است. قرار است راکتور فشرده شده در کشتی قرار گیرد و باید مخاطرات آن را نیز در نظر داشت. زیرا در صورت آسیب دیدن کشتی و یا غرق شدن آن در دریا جان انسان ها در خطر قرار خواهد گرفت.

آقای دکتر آیا این اقدامات، واکنش غربی ها و یا آژانس را در پی داشته است؟

ما بارها اعلام کرده ایم که ایران فعالیت در این زمینه ها را حق مسلم خود می داند و این موضوع برای ما یک توانمندی ایجاد می کند. من این موضوع را با آقای آمانو نیز در میان گذاشتم و نکته مهم این است که تمام فعالیت های ما زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می پذیرد. آنها بیشتر از توانمندی ایران هراس دارند و گرنه مطمئن هستند که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست چرا که می دانند و ما بارها اعلام کرده ایم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری ساخت، نگهداری و بکارگیری بمب اتم و سلاح کشتار جمعی حرام محسوب می شود.

 

4949

38 دیدگاه
 • شمس تبریزی
  دوشنبه 6 شهریور 1396 - 22:13:24
  پاسخ
  12 6

  آقای دکتر فرمودند «هنگامی که خبرهایی مبنی بر توقف این صنعت به گوش آنها می رسد و یا می شنوند که در چاله و یا مخزن اصلی آن سیمان ریخته شده ، آزرده خاطر می شوند». جناب دکتر، بنده بی سواد هستم و جنابعالی استاد مهندسی هسته ای. می شود بفرمایید کلندریای راکتور که در ضمیمه یک برجام گفته شده با بتون ریزی در منافذش از حیز انتفاع ساقط میشه یعنی چه؟ خب شما که متن برجام را حتما کامل خوانده اید. یعنی میخواهید بفرمایید به آن تهدی که در برجام داده اید عمل نکرده اید؟ ببخشید اینجا بحث بتون ریزی در چاله و مخزن نیست. تعبیرات عوام را کار نداریم. تعبیر تخصصی اش یعنی بتون ریزی در منافذ کلندریا است. بفرمایید کلندریا، کجای راکتور است.

  • بی نام
   سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:53:35
   1 2

   طی روزهای آینده مشخص میشود. آقای دکتر اشاره کردند به لوله های راکتور

  • بی نام
   چهارشنبه 8 شهریور 1396 - 19:48:59
   5 1

   مهندس جان به نظرت این همه هزینه که بابتش دادیم عاقلانه بود و به نفع مردم؟ به نفع بقیه رو کار ندارم.

  • شمس تبریزی
   چهارشنبه 8 شهریور 1396 - 23:27:54
   0 3

   بی نام آخر، عمده هزینه هایی که دادیم تابع پارامترهای مختلف بوده که هیچ یک به هسته ای هم ارتباطی نداشته. مهمترین کسانی که به مردم هزینه تحمیل کردن آقایان احمدی نژاد، موسوی و کروبی بودند. ما نمی خواهیم بگوییم عامل تشویق غرب به تحریمهای ایران چه کسانی بودند، چون آنها را از ذخایر نظام میدانیم، بنابراین آدرس غلط به مردم میدهیم و می گوییم به خاطر هسته ای بود. ما از هسته ای هزینه کردیم تا آبروی 3 نفر را حفظ کنیم و نگوییم این سه نفر مقصران اصلی تحمیل هزینه ها بودن. فعالیت های هسته ای باید بر پایه پنهانکاری باشه تا به یک نقطه غیر بازگشت پذیر برسیم اما صحبتهای احمدی نژاد یکی از عوامل ممانعت کننده از پنهانکاری شد.

  • یکی
   پنجشنبه 9 شهریور 1396 - 07:36:55
   0 0

   بعد جنسا ارزون میشن و دزدی کم؟

  • بی نام
   پنجشنبه 9 شهریور 1396 - 13:20:46
   1 0

   00:27:54 چرا خودت را جمع میبندی /ما

 • شمس تبریزی
  دوشنبه 6 شهریور 1396 - 22:24:56
  پاسخ
  18 3

  در مورد ساخت پیشران هسته ای ایشان فرمودند یک کار دامنه دار 15 ساله میخواهند انجام دهند. فرضا که ساختید، میشود بفرمایید سوختش را چه می کنید؟ میشه بفرمایید میزان غنی سازی اورانیوم برای پیشران هسته ای چقدره؟ با اورانیوم 4 درصدی میخواهید آن را راه بندازید یا به غنی سازی بالای 20 درصد نیازه؟ اجازه چنین کاری به ایران داده میشه یا خواهند گفت شما زیردریایی هسته ای میخواهید چه کار و نیاز شما به تصویب ما نرسیده؟ آیا سوخت آن را می توانید از خارج تامین کنید؟ اینها که برای راکتور پزشکی تهران سوخت 20 درصد نمی دادن. برای زیر دریایی اتمی میخوان سوخت 40 و 50 درصد بدن؟

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:22:17
  پاسخ
  2 1

  گفتگوی جالبی بود

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:22:38
  پاسخ
  6 1

  به عمر ما کفاف نمی ده پیشرانه ای هسته ای

  • بی نام
   سه شنبه 7 شهریور 1396 - 22:00:30
   21 5

   هر چی تو این 40 سال کفاف داده بسمونه

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:24:47
  پاسخ
  10 0

  سازمان انرژی اتمی یکبار باید واسه همیشه شفاف سازی کنه که بحث سیمان پیش نیاد

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:28:10
  پاسخ
  2 0

  یکی از مسائل مطرح شده در جریان هشتمین نشست نمایندگان ایران و طرف مقابل، به حوزه هسته ای اختصاص یافت. در این بخش آخرین وضعیت اجرای پروژه های مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک، احداث تاسیسات تولید ایزوتوپ های پایدار در فردو، موضوعات مرتبط با تولید سوخت هسته ای در ایران و جنبه های فنی و ایمنی مربوطه مرور شد و تدابیری برای تسریع و تسهیل پیگیری این فعالیت ها مورد توافق قرار گرفت.

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:28:29
  پاسخ
  7 6

  آمریکایی ها می خوان بازی جدیدی پیدا کنن

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:29:11
  پاسخ
  8 0

  سفر نیکی هیلی به وین مهم بود و نتایجش بعدا مشخص میشه

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:30:59
  پاسخ
  5 33

  سازمان انرژی اتمی نقش مهمی در پیشرفت کشور داره و امیدوار هستیم روند روبه رشدی در جهت حمایت از شرکت های زیر مجموعش داشته باشه

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:32:37
  پاسخ
  2 0

  اژانس بین المللی انرژی اتمی میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌ ایران را در روز 27 ماه مه 79 کیلو و 800 گرم برآورد کرده است؛ سطحی که بسیار پایین تر از میزان مشخص شده در متن برجام است.

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:33:14
  پاسخ
  1 0

  در بند 56 از بخش «ذخائر اورانیوم غنی شده» در متن توافق هسته ای آمده است که «ایران به مدت 15 سال ذخیره اورانیوم غنی شده خود را تا حد کمتر از 300 کیلوگرم با غنای تا 3.67 درصد حفظ خواهد نمود.»

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:34:17
  پاسخ
  5 1

  اگر آب سنگین ایران فروش نره اونوقت برنامه چیه؟

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:35:15
  پاسخ
  30 5

  با این هزینه هیای سرسام آور اصلا برای ما صرف می کته به سمت پیشران های هسته ای بریم؟

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:54:10
  پاسخ
  4 7

  باید منتظر بهونه های آژانس هم باشیم تا یه چند وقت دیگه

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:54:40
  پاسخ
  9 5

  برجام واقعا سیاست ما رو بیش از حد دچار فرسایش کرده و مارو منتظر گذاشته

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:55:56
  پاسخ
  0 5

  پروژه مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک طبق برنامه ادامه دارد. بازطراحی مفهومی راکتور توسط متخصصین کشورمان به پایان رسیده و همزمان قرارداد مشاوره‌ بازطراحی با چین مذاکره و در روز 24 فروردین 1396 با ملحوظ شدن کلیه ملاحظات سازمان انرژی اتمی ایران نهائی و در پکن امضا گردید.

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:56:17
  پاسخ
  2 1

  به منظور ایفای تعهد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عرضه محصول مازاد بر 130 تن در بازارهای بین‌المللی و فروش محصول تولیدی، شناسایی مشتری‌های بالقوه اروپائی و آسیائی و مذاکره با خریداران، در حال انجام است

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 11:56:38
  پاسخ
  1 2

  در فردو ضمن حفظ کلیه زیر ساخت‌ها، تجهیزات و تاسیسات و سانتریفیوژهای موجود در یک بال سایت که به معنی حفظ ظرفیت راهبردی فردو است، پروژه جداسازی ایزوتوپ‌های پایدار به روش سانتریفیوژ پس از انجام مذاکرات فنی و تخصصی با دولت روسیه مورد تفاهم واقع شده است.

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 12:04:53
  پاسخ
  2 17

  امیدواریم هر چه سریعتر مسیر پروژه پیشران ها هموار بشه

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 12:10:05
  پاسخ
  6 6

  فقط پیشران ها هم مثل برنامه اتمی نشه

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 12:10:33
  پاسخ
  9 20

  ما تو هر عرصه ای بخوایم پیشرفت کنیم امریکایی ها مانع میشن

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 12:11:20
  پاسخ
  6 2

  بودجه سنگینی داره و به این راحتی ها نمیشه مدیریت کرد

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 12:34:49
  پاسخ
  2 0

  در خصوص ذخایر کیک زرد، عملیات اکتشاف، استخراج و فرآوری کیک زرد از کلیه منابع داخلی، بدون هیچگونه محدودیتی و با قوت ادامه دارد.

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 12:35:23
  پاسخ
  1 0

  ایران در سال گذشته با تکیه بر بندهای 56 و 57 متن توافق چند مبادله هسته ای انجام داد که مبادله با روسیه و آمریکا بیش از دیگر موارد رسانه ای شد.

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 12:35:56
  پاسخ
  19 4

  ایران توانست چرخه کامل سوخت هسته ای را بومی سازی کند؛ یعنی دانشمندان ایرانی موفق شدند در «ساغند» یزد و «گچین» نزدیک بندرعباس اورانیوم را از معدن آن استخراج و به «کیک زرد» تبدیل کنند و در اصفهان از این محصول گاز «اگزوفلوراید» به دست آورند و این گاز را به سانتریفیوژهای نطنز تزریق و غنی سازی کنند.

  • بی نام
   سه شنبه 7 شهریور 1396 - 22:02:28
   5 5

   چرخه به درد کشوری میخوره که معادن اورانیوم داشته باشه. ایران که هیچی نداره اونایی هم که بود تموم شدند

  • ج سبزواری
   چهارشنبه 8 شهریور 1396 - 11:52:08
   8 24

   به چه قیمتی 200ملیارد دلار ناقابل که اگه صرف پیشرفت صنعتی میشد الان اینهمه بیکار نبود

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 12:36:14
  پاسخ
  1 1

  پس از برجام یکی از نکته هایی که منتقدهای برجام می گفتند این بود که صنعت هسته ای ایران به صورت کامل از میان رفته است و اعتقاد داشتند برجام صنعت هسته ای را به صورت کلی متوقف می کند در حالی که آژانس بین المللی هسته ای تایید کرده است که دانشمندان هسته ای توانسته اند با موفقیت به سانتریفیوژ «آی آر 8» که 20 برابر سانتریفیوژ «آی آر 1» کارآیی دارد، گاز اگزوفلوراید تزریق کنند.

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 12:36:34
  پاسخ
  2 4

  ایران در زمینه صنعت هسته ای موفق بوده هر چند این مهم در اندازه تحقیق و توسعه است اما این سانتریفیوژها با توجه به کارآیی بالقوه ای که دارند، نشان می دهند که پس از هشت سال که محدودیت های هسته ای تمام شود، می توان آن را جایگزین سانتریفیوژهای فعلی کرد زیرا کارآمدی و مقاومت آن بسیار بهتر است و مصرف برق کمتری دارد.

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 12:36:45
  پاسخ
  0 11

  فناوری هسته ای ایران در حال پیشرفت است و دانشمندان ایرانی در «فردو» با دانشمندان روسی همکاری های مشترکی در زمینه فیزیک هسته ای دارند.

 • بی نام
  سه شنبه 7 شهریور 1396 - 12:37:03
  پاسخ
  1 17

  دانشمندان ایرانی در بخش کشاورزی، تولید «رادیو ایزوتوپ هایی» که برای درمان بیماری ها استفاده می شود و در زمینه های صنعت و لیزر، پژوهش های خوبی انجام داده اند و پیشرفت های قابل توجهی به دست آورده اند که این امر می تواند به صنعت کشاورزی و پزشکی کمک فراوانی کند.

 • بی نام
  چهارشنبه 8 شهریور 1396 - 07:48:16
  پاسخ
  17 6

  من هم مثل دکتر زیبا کلام آخرش نفهمیدم هسته ای چه فایده ای واسه این مملکت داشته؟؟؟؟ گوشت ارزون شد؟ تحریم ها برداشته شد؟ دلار ارزون شد؟ یکی بگه چی داشته برامون جز بدبختی و نکبت؟

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
آخرین مطالب