سه شنبه 29 اسفند 1396
یکشنبه 12 شهریور 1396 - 08:47:11 چاپ

تفاوت بخش خصوصی و مردم

اقتصاد > اقتصاد سیاسی - علی پاکزاد سردبیر عصر اقتصاد در سرمقاله این روزنامه نوشت:زمانی که سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد در بین محورهای این ابلاغیه عبارتی به چشم می خورد که کمتر پیش از آن در ادبیات اقتصادی به آن پرداخته شده بود: مردمی کردن اقتصاد.براساس روح حاکم بر اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد به معنی سهیم کردن همه مردم در تولید ثروت مولد. یعنی تمامی  امکانات ربه گونه ای تجهیز شود که تک تک ایرانیان امکان داشته باشند در گردونه تولید مولد اقتصاد حضور پیدا کرده نقش ایفا کنند و صد البته از آن متنعم شوند. این هدف متعالی ضمن تاکید بر استفاده حداکثری از منابع انسانی که در اقتصاد مدرن متعالی ترین منابع تولید محسوب می شوند، تلاشی است در جهت تضمین امنیت ملی زیرا یکی از اصول پایداری اجتماعی سهیم شدن همه اقشار در منافع اقتصادی است.

اما به رغم این تعریف و تصویر بسیار پسندیده برداشتها و تفاسیری که از عبارت مردمی شدن اقتصاد صورت می گیرد در بعضی از موارد نگران کننده است، در حالی که مردمی سازی به تمامی اقشار اشاره و به نوعی تاکید بر مبانی عدالت اجتماعی دارد، گروههایی تلاش دارند خصوصی سازی را به معنی مردم سازی در اذهان جا بیندازند.

فعالیت بخش خصوصی در اقتصاد و سهم بالای بخش خصوصی از بدنه اقتصاد پسندیده است ولی یادمان باشد بخش خصوصی تمام مردم نیست، صاحبان سرمایه در اقتصاد ایران نقسی پر رنگ ایفا می کنند ولی مردمی سازی به معنی واگذاری تمام اقتصاد به بخش خصوصی هم نیست.

بخش خصوصی و صاحبان سرمایه به عنوان بخشی از اقتصاد باید در اقتصاد ایفای نقش کنند ولی حداقل از نگاه قانون اساسی بخش خصوصی یکی از سه بخش اقتصاد ایران است و تعاونی ها به بخش فراموش شده اقتصاد ایران باید احیا شود.

از سوی دیگر زمانی که صحبت از مردمی سازی به میان می آید بنگاههای کوچک به عنوان بخشی بزرگ از اقتصاد اهمیت به سزایی دارند، بنگاههای که هم اشتغال زایی می کنند و هم سهم عامه مردم را در اقتصاد افزایش میدهند.

در حالیکه زمانی که در همین رابطه از بخش خصوصی به میان می آید، نگاهها متوجه بنگاههای بزرگ و صاحبان ثروتی می شود که در اقتصاد رانتی ایران نه بر محور رقابت که با تکیه بر روابط انحصاری رشد کرده اند و تجربه خصولتی سازی نشان داد که نمی توان به این نوع فعالین اقتصادی به عنوان جایگزین دولت اعتماد کرد.

خلاصه آنکه متاسفانه برداشتها و تفاسیر ناقص که به قصد یا از سر نا آگاهی از عبارتهایی اینچنین صورت می گیرد، می تواند مسیر یک سیاست درست را به به شدت منحرف کند. مسئولین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مسئولیت دارند در قبال این نوع برداشتهای غلط موضع گیری صریح و شفاف داشته باشند.

 

3535

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x