جمعه 3 فروردین 1397
یکشنبه 26 شهریور 1396 - 14:22:56 چاپ

فقط این فیلم‌ها شانس حضور در اسکار را دارند/ از «برادرم خسرو» تا «ماجرای نیمروز»

فرهنگ > سینما - هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی فهرست کوتاه 10 فیلمی را که برای بررسی بیشتر در نظر گرفته است، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هیات معرفی فیلم ایرانی در سال جاری طبق سنوات گذشته، با میزبانی بنیاد سینمایی فارابی و تعامل مستقیم با خانه سینما و سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری، سازماندهی شده است.

سیروس الوند (کارگردان)، مجید انتظامی (آهنگساز)، محمد بزرگ نیا (کارگردان)، کمال تبریزی (کارگردان)، سید جمال ساداتیان (تهیه کننده)، رسول صدرعاملی (کارگردان)، جواد طوسی (منتقد)، رضا کیانیان (بازیگر) و امیر اسفندیاری (معاون بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی) در سال جاری در این کمیته عضویت دارند.

«علیرضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در نخستین نشست این هیات ضمن خوشامدگویی به اعضاء و اشاره به پیچیدگی‌هایی که در تشکیل این هیات وجود دارد، گفت: طبق روال هر ساله، نامه‌ای به ریاست سازمان سینمایی در خصوص نحوه تشکیل هیات ارسال شد و طی مکاتباتی جداگانه، فهرست نمایندگان پیشنهادی از خانه سینما و فهرست فیلم‌های برنامه اکران در فاصله مقرر یک ساله از معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سينمايى درخواست شد.

تابش افزود: با توجه به آنکه اعضاء هیأت می‌بایست در فیلم‌های فهرست برنامه اکران ذینفع به حساب نیایند، این روند کمی طولانی می‌شود. از سوی دیگر، تمایل سازمان سینمایی و بنیاد فارابى برای اینکه نمایندگان خود را از میان سینماگران نام آشنا بر گزینند، مسببی برای تعامل بهتر و کامل‌تر با خانه سینما محسوب می‌شود.

او با اشاره به اینکه در چارچوب این همکاری مثبت، بنیاد به پیشینه‌ای قابل اعتنا در میزبانی هیات معرفی فیلم که در اعلام رأی خود و دفاع از آن استقلال کامل داشته، دست یافته است، ادامه داد: نتیجه این تلاش، زمانی مشخص می‌شود که بدانیم هند _ علیرغم معرفی فیلم برای رقابت در رشته بهترین فیلم خارجی زبان از سال ۱۹۵۷_ به سه نامزدی اسکار در این رشته دست پیدا کرده و سینمای نوین ایران در بیست و دو سال اخیر که به شکلی منظم نماینده خود را به فرهنگستان معرفی کرده، دو جایزه و یک نامزدی در این رشته به دست آورده است.»

مدیرعامل این بنیاد اظهار داشت: سابقه معرفی فیلم‌های شایسته‌ای که در رویدادهای داخلی و بین‌المللی آبرومند و موفق بوده اند، در این موفقیت‌های جهانی نقشی به سزا داشته است.»

در ادامه این نشست اعضاء هیات بحث تخصصی خود را با مطالعه مقررات فرهنگستان آغاز کردند که در تعریف فیلم خارجی زبان دستخوش برخی تغییرات شده است. بنا به مقررات فرهنگستان، فیلم‌هایی که حائز شرایط زیر باشند، امکان معرفی را خواهند داشت:

- تولید در خارج از ایالات متحده با دیالوگ هایی اساسا به زبانی غیر انگلیسی و امکان معرفی فیلم های بلند مستند و پویانمایی.
- نخستین اکران عمومی در کشور مبداء در فاصله زمانی یک سال گذشته (۸ مهر ۱۳۹۵ تا ۸ مهر ۱۳۹۶) به مدت یک هفته متوالی به قصد منفعت مالی تهیه کننده و صاحب سالن سینما (بنا به مدارکی که می بایست به فرهنگستان تحویل شود، این نمایش متوالی می‌بایست در حداقل یک سالن سینمای ثابت اتفاق افتاده باشد).
- برخورداری از شرایط اکران و تبلیغ بر مبنای عرف پذیرفته شده در صنعت سینما (به نحوی که اکران صرفاً برای معرفی فیلم به اسکار ترتیب داده نشده باشد و حداقل سه تبلیغ منتشره برای فیلم موید نمایش آن در یک هفته متوالی در یک سالن سینمای ثابت باشد).
- عدم پخش عمومی پیش از آغاز اکران سینمایی به هر صورتی (به جز نمایش های غیر انتفاعی فرهنگی).
- ارائه گواهی کشور معرفی کننده مبنی بر حضور اتباع و یا مقیمان کشور معرفی کننده در مقام عوامل خلاق تولید و مؤلف فیلم.
- عدم ضرورت نمایش عمومی فیلم معرفی شده در ایالات متحده.

اعضاء هیأت، پس از بررسی مقررات، به دنبال طرح مباحثاتی مختلف، امیر اسفندیاری را به عنوان سخنگو انتخاب کردند.

اسفندیاری سخنگوی هیأت نیز در این خصوص گفت: «در مرحله اول، بازخوانی مقررات، انتخاب سخنگو و بررسی فهرست فیلم های اکران شده و حتی حاضر در نوبت اکران در فاصله زمانی مورد نظر که از معاونت ارزشیابی و نظارت دریافت شده است، به اتمام رسید.
وی افزود: در نهایت، از میان ۱۰۳ فیلمی که در فهرست فیلم های قابل بررسی قرار گرفته بودند، اعضاء هیأت، ده فیلم را برای بررسی بیشتر در مراحل بعدی برگزیدند. ده فیلمی که در فهرست کوتاه قرار دارند، به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

- «برادرم خسرو» ساخته احسان بیگلری
- «بیست و یک روز بعد» ساخته سید محمد رضا خردمندان
- «خانه ای در خیابان چهل و یکم» ساخته حمید رضا قربانی
- «رگ خواب» ساخته حمید نعمت الله
- «لاک قرمز» ساخته سید جمال سید حاتمی
- «ماجرای نیمروز» ساخته محمد حسین مهدویان
- «مالاریا» ساخته پرویز شهبازی
- «نفس» ساخته نرگس آبیار
- «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی
- «ویلایی ها» ساخته منیر قیدی

اعضاء هیأت پس از بررسی مجدد فهرست کوتاه، به شاخصه هایی چون حضور پنج فیلم اول، دو فیلم مقاومت و دو اثر فیلمسازان زن در فهرست کوتاه توجهی ویژه نشان دادند.»

اخبار تکمیلی در خصوص معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی صرفا از سوی سخنگوی این هیات و روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی اعلام خواهد شد.

58241

8 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 26 شهریور 1396 - 14:29:24
  پاسخ
  6 2

  به نظرم از بین این فیلم های به شدت سیاه و تلخ، فیلم نفس عالیه چون سیاه نمایی نکرده و برگی از تاریخ رو بیان کرده، ضمن اینکه از نظر المان های ساخت فیلم، فیلم برداری، موسیقی درجه یک هست دانش آموخته رشته سینما هستم و با توجه به آنچه که خواندم و دیدم می گویم

  • بی نام
   دوشنبه 27 شهریور 1396 - 12:34:48
   3 3

   من هم موافقم به ویژه فیلم ماجرای نیمروز که واقعا سیاه نمایی محض است. حالا چرا فیلم های چون یتیم خانه ایران و ماجرای نیمروز که سیاه و سیاه نمایی هستند با کمک بیت المال ساخته می شوند هم جای سوال دارد.

 • سیمین
  یکشنبه 26 شهریور 1396 - 15:21:31
  پاسخ
  1 5

  چرا کمیته اش مردونه اس؟؟؟؟

 • davood
  یکشنبه 26 شهریور 1396 - 15:24:14
  پاسخ
  11 11

  «ماجرای نیمروز» که تحریف واقعیته و بازگوئی یک مسئله تاریخی از طرف حکومته و اگه به اسکار بره قطعا مخالفین حکومت ایران رو با هم متحد می کنه بهتره این اشتباه رو انجام ندن

  • امیر از تهران
   یکشنبه 26 شهریور 1396 - 17:08:37
   6 6

   آره تروریست ها هم همین را می گن

 • بی نام
  یکشنبه 26 شهریور 1396 - 17:05:32
  پاسخ
  2 4

  آقا به محتوای فیلم اهمیت ندید چیزی که مهمه فرمه؛هر کدوم که ساختار بهتری داره رو انتخاب کنید تا حداقل اونجا آبرو داری کنه

 • بی نام
  یکشنبه 26 شهریور 1396 - 17:25:31
  پاسخ
  4 8

  این هیأت انتخاب و این داستانا همش تشریفاته.آخرشم یا "ماجرای نیمروز" رو میفرستن یا "ویلایی ها" رو.

 • یک منتقد
  سه شنبه 28 شهریور 1396 - 00:14:51
  پاسخ
  0 0

  فقط برادر خسرو؛ ماحرای نمیروز یک فیلم آبرو بر است

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x