شنبه 26 اسفند 1396
پنجشنبه 30 شهریور 1396 - 10:23:13 چاپ

حاج زلفعلی خان ترامپ و مرگ چندجانبه‌گرایی!

وبلاگ > تاجیک، نصرت اله - ترامپ مجمع عمومی سازمان ملل را با کنگره آمریکا که نمایندگان منتظر بودند برنامه های او را از زبان خودش و نه توئیتر بشوند، اشتباه گرفت! وی در این مجمع بیانیه سیاست خارجی خود را به غلط در حضور جمعی از روسای کشورها خواند که برای تعامل چند جانبه و حل موضوعاتی که سرنوشت بشریت را به خطر میاندازد، گرد آمده اند. سخنانش در مورد ایران سخیف، اما میخ بر تابوت چند جانبه گرائی بود. این سخنرانی که در آن هیچگونه راهبردی جلوتر از نوک بینی اش نمی توان دید ، فاقد انگیزه به منظور ایجاد امید ، اعتماد و اطمینان در دنیائی است که آمریکا برای ساکنان این کره خاکی تدارک دیده است و هیچ چیز جز سیاست واگرائی و رویکرد هر کسی به دنبال منافع خود، بجای هم گرائی بازتولید نمیکند.

ترامپ نه فقط به سازمان ملل و نظریه‌های پشتوانه توافق نامه های چند جانبه همچون توافق نامه آب و هوایی پاریس، یا برجام که برای جامعه بین المللی مهم و اساسی است ، پشت می کند، بلکه او با شعار آمریکا اول به نقشی که آمریکا می توانست بدلیل قدرت نظامی و استحکام اقتصادی در صحنه بین المللی بازی کند نیز لطمه زده است. اگر چه صحبتهای نسنجیده و متناقض وی هیچگونه تبعات عملی به دنبال نخواهد داشت که عدم تغییر شاخصهای بورسهای دنیا نشان از این ادعا دارد، اما نشان از افول جایگاه آمریکا در نزد جهانیان دارد و عکس العملهای شخصیتهای اروپائی و جهانی بیانگر صحت این امر است. 

ای‌کاش رئیس جمهور در سخنانش در مجمع عمومی سازمان ملل می‌گفت:

۱- رفتار و بیانات غیر منطقی ترامپ نشان میدهد که ما در کمک به این کشور در بیرون آمدن از مشکلاتی که خودش در خاورمیانه خلق کرده راه خطائی پیموده ایم که بدون اخذ مابه ازاء در افغانستان، عراق و هم اکنون در قضیه داعش و سوریه هزینه مادی و معنوی زیادی کرده ایم! آمریکا و همپیمانش منطقه را بهم ریختند و الان طلبکار هم هستند!

۲- به افشای استراتژی آمریکا میپرداخت که چگونه در صدد قطبی کردن جهان و توسعه و گسترش جنگهای منطقه ائی توسط اقدامات امریکا است. بطور مثال آمریکا بدنبال تقسیم کشورهای غرب آسیا بوده و در صدد ایجاد دو قطب رو در روی یکدیگر است.

۳- چگونه دولت آمریکا با اتخاذ سیاست و رویکردهای غلط نه تنها زیر ساختهای سیاسی، اجتماعی و انسانی، منابع مادی و معنوی مردم منطقه را تخریب و حتی زمان رشد و توسعه را از مردم گرفت و الان به دروغ ادعای مبارزه با داعش همراه متحدینش میکند. او با چشم پوشی از هزینه های نظامی خود که حاصلی جز بهم ریختن چهره ژئوپلیتیکی منطقه و دنیا و کشتار مردم بی گناه و اواره ساختن آنها نداشته است، چشم به هزینه های دیگران دوخته است که در صدد هستند منطقه و دنیا را از شر تروریسم نجات بدهند. و همچنان یاوه سرائی میکند که آماده است بجای هزینه های نظامی آنرا صرف ساختن کشوری کند که خودش اقدام به تخریب ان کرده است! یاد رسم قدیم افتادم که بر روی کسانیکه مو در سر نداشتن زلفعلی نام می نهادند!

136 دیدگاه
 • بی نام
  پنجشنبه 30 شهریور 1396 - 13:56:42
  پاسخ
  79 155

  اوباما راست گفت که ترامپ اسانس امریکاست. گروهی در این کشور که از قضا ثروتمند هم هستند و احتمالا ثروتشان را از راه قاجاق سلاح فراهم کرده اند از خداشونه که در جهان جنگ باشه.

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 01:09:30
   3 17

   گور پدر سلطان ... و اسلافش. مثبت و منفی ها تمام توسط اینهاست که تغییر میکند. گور پدر ..... خخخخخخخخخخخخخخ

  • عرفان
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 10:40:34
   48 3

   تازگی ها در خبر آنلاین مد شده که هرکی از نظر مردم خوشش نمیاد ادعا میکنه منفی ها دستکاری شده... برو خودت را اصلاح کن مردک

 • بی نام
  پنجشنبه 30 شهریور 1396 - 17:33:37
  پاسخ
  104 104

  امیدوارم آغازی باشه برای پایان آمریکا

 • شمس تبریزی
  پنجشنبه 30 شهریور 1396 - 20:27:40
  پاسخ
  79 96

  نطق ترامپ را که دیدم، متوجه شدم عمدتا همان مواضعی بود که در زمان انتخابات گفته بود و از برخی از آنها هم عدول کرده بود و از این جهت بریت بارتی ها یا همان طرفداران فکری استیو بنن از این موضوع ناراحت بودن. نطق دیروز ترامپ برای به دست آوردن دل اینها بود. نخستین فرصت پس از اخراج استیو بنن بود که از دل اینها در بیاره تا بتونه هواداران سابق را همچنان حفظ کنه. حرف تازه ای نداشت و به نظرم در ایران بی دلیل دارن حساسیت نشان میدن. ترامپ جنگ داخلی خودش با دموکراتها را به صحن سازمان ملل کشاند چون برای سازمان ملل نقشی بیشتر از این قایل نیست. اتفاقا شاید اولین کسی باشه که با چنین نطقی، در عمل نشان داد اصلا پشیزی برای سازمان ملل و نحوه نطق کردن در آن ارزش قایل نیست

  • بی نام
   جمعه 31 شهریور 1396 - 01:13:31
   87 10

   ما با امریکا درگیر هستیم و دشمن امریکا هستیم دشمنی هم یه چیز دو طرفه است این حرفهای ترامپ دیگه تحلیل نداره. شما وقتی میری جنگ و تیر بهت اصابت میکنه میشینی تحلیل میکنی که چرا سمت من شلیک کرد و اصلا چرا این حرکت غیر انسانی رو کرد و سمت من شلیک کرد و منو زخمی کرد؟ دشمنی متقابل حق مسلم و قطعی طرفین درگیره از شیر مادر هم حلال تر هست ما با عراق 8 سال جنگیدیم کلی عراقی کشتیم الان که عراق میریم هیچکس نمیاد بگه ای ایرانی مثلا برادر منو کشتی یا برادر منو معلول کردی چون جنگ بوده. از سال 58 ما سفارت اینها را گرفتیم و گروگانگیری کردیم تنش و دشمنی شروع شد در جنگ و دشمنی هم اصلا جرم تعریف نمیشه بلکه هر کسی بیشتر دشمنی کنه اون قهرمان جنگه هر کسی بیشتر بکشه بیشتر مدال میگیره تحلیل دیگه نداره تحلیل چرا؟

 • شمس تبریزی
  پنجشنبه 30 شهریور 1396 - 20:31:20
  پاسخ
  107 159

  اما حضرتعالی درباره ای کاش ها گفتید که ای کاش روحانی چنین و چنان میکرد. جناب تاجیک، فلز وجودی هر کسی یک چیزیست که نمیشود آن را تغییر داد. ایشان از جوانی دنبال یکی به میخ و یکی به نعل زدن بوده و در این سن و سال هم نمیتونه خودش را تغییر بده. انتظاراتی را که از ب ام و دارید، از پیکان جوانان مدل 54 نداشته باشید. خدانگهدارتان

  • بی نام
   پنجشنبه 30 شهریور 1396 - 22:10:21
   237 88

   شما که به مملکت داری اشراف نداری الکی کامنت نذار. سیاست کلی برای اداره کشور یک جایی نوشته می شه و بعد رییس حمهور راههای عملی برای اون طراحی می کنه و تازه باید در محلس تصویب بشه. فکر کردی آقای روحانی مثل احمدی نژاد است که شب بخوابه و صبح تصمیم بگیره میخ بکوبه به تابوت اصلاح طلبان؟ برای آقای روحانی شخصی شهروند تر از سایر شهروندان نیست و حقوق شهروندی را از سر بیکاری ننوشته.مردمان با نگرش های مختلف را باید زیر پرچم یک نظام سیاسی حفظ و منسجم کند چون همه ما یک کشور و یک قانون اساسی داریم

  • شمس تبریزی
   جمعه 31 شهریور 1396 - 01:32:44
   13 56

   جدا؟؟ سیاستهای مملکت کجا نوشته میشه؟ بذار یه چیزی بهت بگم آقا پسر. بازی ای که آمریکا داره سر برجام در میاره، بخش قابل توجهی از آن مربوط به نگارش متن برجامه. میدانی چرا امروز در میان این مقامات کسی چیزی نمیگه؟ چون تف سربالاست. البته که ولایتی و لاریجانی و مطهری و کاظم جلالی و اصلاح طلب و اعتدالی باید بیان دفاع کنن. اگر دفاع نکنن که خیلی آبرو ریزی میشه. آنوقت خواهند گفت شما با این سن و سال چطوری سرتون تا خرخره کلاه رفت؟ شما نمیخواهد به من مملکت داری یاد بدی. مملکت داری اطلاعات و تحلیل میخواد که آقایان ندارن. والله به آن چیزی که دارم درباره اینها میگویم باور دارم. یه وقت خیال نکنی دارم از عصبانیت این حرفها را میگم

  • شمس تبریزی
   جمعه 31 شهریور 1396 - 03:48:29
   8 53

   اینجا ضمنا صحبت سر مواضع روحانی در آمریکا بود. اینجا بحث شهروندی و غیر شهروندی و اصلاح طلبی نبود. تو هم مثل اون آقایان فارسی را متوجه نمیشوی که می آیی مطلب غیر مرتبط با موضوع یادداشت و کامنت من می نویسی؟ ببین آقا،نشان بده که عقل و درایت داری. اصلاح طلبان در طول 8 سال گذشته حرفی برای گفتن نداشتند جز اینکه یا مرتب از حصر صحبت کنند و یا هی بگویند احمدی نژاد فلان و بهمان کرد. آقا طرف مرد و رفت و کفنش هم پوسید. البته شما چون حرفی برای گفتن ندارید باز می آیید میگویید او کاری کرد که تا 30 سال دیگه هم نمیشه درستش کرد. میبینی؟؟؟ یعنی دارید از همین الان میگید که قراره تا 30 سال دیگه هم با ذکر یا احمدی نژاد به حیات خود ادامه دهیم. اصلا وجود شما شده طفیلی وجود احمدی نژاد. اگر او نبود شما هم حرفی نداشتید

  • بی نام
   جمعه 31 شهریور 1396 - 10:40:35
   52 15

   جناب شما توسط سعید جلیلی 6 سال مذاکره کردید 6 تا قطعنامه به بار اوردید کل کشور را وارد رکود کردید که هنوز هم ادامه داره مذاکره کردن شما حاصلش 6 تا قطعنامه بود در سال 92 هم هیچ پیشنهادی نداشتید و میخواستید وضعیت همینطوری ادامه پیدا کنه فروش نفت ما به 900 هزار بشکه رسیده بود سنای امریکا طرح اماده کرده بود که به شرق اسیا هم اجازه خرید نفت ایران رو ندهد و در نتیجه صادرات ما به زیر 200 هزاربشکه سقوط میکرد و حقوق کارمند و کارگر را جنابعالی از جیب خودت نمیتونستی پرداخت کنی لذا تا زمانی که پیشنهاد جایگزین ندارید بحث و انتقاد بی مورد و بی فایده است برحام بی مشکل نیست نهایت چیزی که ظریف تونست توافق کنه این بود از 6 تا قطعنامه مهمتره ضمنا شما که میفرمودید قطعنامه کاغذ پاره است چی شد براتون مهم شد؟

  • بی نام
   جمعه 31 شهریور 1396 - 10:45:12
   48 13

   میدونی سر همین مساله چقدر فرصت شغلی از دست رفته و چقدر کارها تعطیل شده؟ کل انرژی اتمی و...14 هزار اشتغال ایجاد کرده ولی ما میلیونها شغل رو بخاطر اصرار روی این کار از دست دادیم جونان الان همه بیکار هستند پول ایران ارزش خودش رو از دست داد اعتبار اقتصادی ما از بین رفته و کسی حاضر نیست با ما کار اقتصادی کنه ریسک کار با ما بسیار زیاده اعتبار تجاری یک شبه از دست میره ولی سالها طول میکشه که بدست بیاد. شما اگر کار و شغل داری این رو بدان که میلیونها جوان هستند بیکارند. نهایت همه این انرژی هسته ای و...باید بصورت رفاه مردم خودش رو نشان بدهد چه رفاهی برای مردم جناح شما اورد؟ نه پیشنهاد داشتید نه طرح داشتید فقط انتقاد می کنید و میفرمایید ما اینو نمیخایم ولی نمیگی طرحت چیه؟ چیو میخای؟ جوانان باید چکار

  • بی نام
   جمعه 31 شهریور 1396 - 10:48:01
   83 12

   این بحث اینکه بایستیم و مقاومت کنیم و..اینها برای شما دوستان شعاره ولی برا یک عده ورشکستگی و بیکاری و بی پولی است وقتی از این حرفها میزنی مدام این سوال رو از خودت بچرس که با این کاری که من میکنم ایا جیب مردم پر میشه یا خالی میشه؟ فقر کم میشه یا زیادتر میشه؟ پول ملی بی اعتبار میشه یا اعتبار پیدا میکنه؟ یه مقداری اگر عملی به قضیه نگاه کنی میبینی که سخت در اشتباهی کدام کشور میاد برا 14 هزار شغل کل صنعتش رو تعطیل کنه؟ اون هم با این همه جمعیت جوان بیکار؟ طرح حضرتعالی چیست؟ جوانان بیکارند نه سرمایه خارجی میذارید وارد بشه نه ارامش میذارید باشه که چهار تا کار تولیدی رابه بیفته طرحت رو به ما بگو که هدفت چیه و ایا دنبال رفاه جوانانی یا دنبال درگیری و..هستی؟ جوان بیکار چیکار کنه؟

  • بی نام
   جمعه 31 شهریور 1396 - 11:17:04
   161 28

   شمس تبریزی جان دل برادر. شما اونقدر تنگ نظری که فکر کردی هرکی کامنت می ذاره مذکر است. من زن هستم و پزشک. خودم هم انقلاب کرده ام و اجازه نخواهم داد یک عده کوته نظر آرمانهایم را از بین ببرند. تا زمانی که زنده ام به مبارزه با تفکرامثال شما ادامه خواهم داد. اون اسمی هم که انتخاب کرده ای ست خیلی بی مسما ست.

 • بی نام
  جمعه 31 شهریور 1396 - 00:48:13
  پاسخ
  5 0

  جناب تاجیک، اولا این چیزا که فرمودید قبلا در سازمان ملل همواره گفته می شد و هیچ فایده ای هم نداشت. ثانیا کلا یک ربع وقت هست چقدر چیزی می شه گفت مگه؟

 • شمس تبریزی
  جمعه 31 شهریور 1396 - 16:30:47
  پاسخ
  7 150

  سلام. یک مقاله ای در بروکینگز به قلم دکتر توماس رایت دیروز در بروکینگز منتشر شده. عنوان مقاله هست « بی تصمیمی و عدم آمادگی ترامپ در نخستین نطقش در سازمان ملل». به نظرم مطالب جالبی را نویسنده مطرح کرده. ان شاء الله اگر حالش بود ترجمه میکنم و در اینجا خواهم نوشت. یکی از جملاتی که در این مقاله توجهم را جلب کرد این بود که « متحدان آمریکا ترامپ را مرتب در آغوش میگیرند چرا که میدانند او از مورد ستایش قرار گرفتن خوش اش می آید. آنها از این خصوصیت ترامپ میخواهند استفاده کنند تا در تصمیماتش تاثیر بگذارند. اما این در آغوش کشیدن ترامپ هم به معنی چک سفید امضا دادن از سوی متحدان به او نیست». جناب تاجیک، حاج زلفعلی خان از بغل کردن هم خوش اش میاد. کاش فری هم بغلش میکرد تا یه خرده آروم شه.خخخخخخخخ.خدانگهدار

  • شمس تبریزی به جناب تاجیک
   جمعه 31 شهریور 1396 - 21:31:32
   0 43

   سلام عرض میکنم. 136 نفر در عرض دو تا سه ساعت آمدند اینجا و گفتند مایل به انتشار آن مقاله نیستند. من هم به تصمیم جمعی احترام گذاشتم و از خیر ترجمه اش گذشتم. خدانگهدارتان

  • بی نام
   جمعه 31 شهریور 1396 - 23:36:23
   88 0

   اینو بگو این حرفات برا بیکارای جامعه ما چه فایده ای داره؟ شغل ایجاد میکنه یا نه؟ در مورد رفاه و پول و ارامش مردم صحبت کن چقدر درامد ما بالاتر میره؟ هزینه ها زیاده ما هم هر چی می دویم به جایی نمیرسیم در خاتواده ما 4 تا بیکار هست مقاله ای که میخای ترجمه کنی برای ما پول میشه یا نه؟ شما خودت وضعت خوبه از پیاده هم خبر نداری این انرژی هسته ای که دنبالش رفتین برا ما رکود اورد زندگی ما بدتر از قبل شد الان برنامتون چیه؟ ما چیکار باید بکنیم؟ یه پس اندازی هم در بانک داشتیم اونم ورزشکسته شد برای مردم چه حرفی داری از اقتصاد و درامد حرف بزنه ته این همه فعالیت مگه نباید رفاه مردم باشه؟ این همه مقاله و بحث و سیاست و..مگه اخرش نباید به ایجاد اشتغال ختم بشه درامد مردم بره بالا؟ 40 سال گذشت برنامت چیه باباجان؟

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 02:09:23
   22 6

   جناب شمس این مقالات شما برا مردم ما نون و اب نمیشه دوست عزیز شما هر حرفی میزنی باید این فاکتورها داخلش باشه اول باید بگی که اقا تئوری ما این است اینقدر برای جامعه ما هزینه داره بعد باید بگی اینقدر سود و فایده داره بصورت عملی و بصورت دقیق باید بگی که این رفتار و حرکت و اعمال را ما در پیش گرفته ایم اینقدر به درامد شما مردم اضافه میکنه اینقدر بیکی رو کم میکنه اینقدر فقر کم میشه تمام این حرفای استقلال کشور و بحث های سیاسی و..همه باید نهایت خودش رو بصورت رفاه مردم نشان بدهد از رفاه مردم حرف بزن از این به بعد کامنت که میذاری اثر عملی و نه شعاری حرفات را بر ایجاد اشتغال و رفاه و بیکاری بیان کن مردم ما اصلا و ابدا سیاستهای هزینه زا نمیخواهند

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 02:13:30
   2 0

   اثبات کن سود حرفاات و سیاستهایی که دنبال میکنی از هزینه هاش بیشتره این مقاله دادن و..رو باید بصورت عملی بیان کنی که اقا این راه رو ما میریم فقر اینقدر کمتر میشه یا پاسپورت اینقدر اعتبار پیدا میکنه مشکلات زیادی مردم ما الان پیدا کردن مشکل اصلی الا اقتصادی شده شرکتی که خود من کار میکردم سال 91 رفت سمت تعطیلی الان غیر فعاله هر مقاله ای که مینویسی هر کامنتی که میذاری دو خط زحمت بکش بگو اثر این حرف بر زندگی شما مردم اینه که اگر حقوقت و درامدت 900 هزار تومنه این حرف من و این سیاست 900 هزار تومن و دو ریال به شما اضافه میکنه داستان بافی کردن و مغالطه کردن و...برا ما نون نمیشه واضح و شفاف دو خط اضافه کن به کامنت و مقاله ات و اثر اقتصادیش و رفاه یا اعتباری که میاره رو شفاف بیان کن

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 02:17:27
   5 0

   مردم ما مشکل اقتصادی دارن شما داری در مورد ترامپ و دیمانسیون شتاب حرف میزنی؟ حرفات رو واضح بیان کن که سودشون برا جامعه چیه از همین ادمی که در خبر انلاین کار میکنه مشکل اقتصادی داره تا بنده که در شهرستان هستم خودم هستم و یک شهرک صنعتی غیر فعال. این چیزا برا شما حرفه برا ما کل زندگی است شما هی میای میگی انرژی هسته ای و... اونجا نشستی نمیدونی که کل زندگی ما در اینجا فلج شده از سال 90 من متوجه شدم هی داره وضع بدتر و بدتر میشه تا نهایت کلا تعطیل شد همه هم بیکار هستند و من خودم الان در اینکه ایا اینترنتم را تمدید بکنم یا نه مانده ام. شما حرفات رو بصورن ریال برا ما دربیار بگو مردم این حرف من این سود را در این مدت به شما میرسونه ترامپ کله اش زرد باشه یا سفید برا ما نون و اب نمیشه حرف عملی بزن

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 02:42:18
   3 0

   ضمنا یه سوال برام پیش اومده فقط به مقالاتی که به نفع تفکر خودته اشاره میکنی و برات جالب هستند یا بقیه مقالات هم برات مهمن؟ این غرب فاسد ظاهرا فقط نشسته داره مقاله به نفع تفکرات شما متشر میکنه نه؟ چرا پس ساختار حکومتش رو کلا عوض نمیکنه؟ چرا از اون باقی مقالات حرفی نمیزنی؟ شاید اصلا مقاله ای نیست نه؟ اون بقیه مقالات چی میگن؟

  • شمس تبریزی به بابا جان
   شنبه 1 مهر 1396 - 03:30:49
   11 38

   سلام بر باباجان. باباجان میتونم یه شوخی با شما کنم؟ شما چرا از اطلاح طلبان طلب وزیر زن و کنسرت و جامعه مدنی و حقوق شهروندی میکنید اما تا چشمتان به شمس تبریزی اصولگرا می افتد یاد قرض و قوله هایتان و بیکاری و نان و آب می افتید؟ خخخخخخخخخ. این برای من سواله. چرا به من می گویید « مقاله ای که میخوای ترجمه کنی برای ما پول میشه یا نه؟» اما به آن خانم دکتری که در بالا صحبت از حقوق شهروندی کرده نگفتید « حقوق شهروندی برای شما پول میشه یا نه؟». همین سوالات شما را دوست بی نام دیگری در همین صفحه از من پرسیده. من ابتدا یک مقدار میخواهم برای شما داستانهایی تعریف کنم. بعد دوباره فردا عصر اگر دوست داشتید صحبتهای بیشتری خواهم کرد. فعلا مختصری در پایین صفحه برایتان مینویسم.

 • شمس تبریزی به خانم دکتر 1
  جمعه 31 شهریور 1396 - 21:14:30
  پاسخ
  11 113

  سلام خواهر انقلابی. فرمودید آنقدر تنگ نظرم که خیال میکنم هر کامنت گذاری مذکر است؟ خب خواهر محترم، متن کامنت شما اصلا لطافت نداشت. در فضای مجازی من بر اساس زمختی و لطافت متن میتوانم جنسیت کامنت گذار را تشخیص بدم. راه دیگری برای تشخیص ندارم مگر اینکه از نام کاربری شما متوجه شوم که شما هم بی نام نوشته بودید. ضمنا از نبرد چالدران باز میگشتم و در حال و هوای آن نبرد بودم که چشم ام به وجیزه سرکارعلیه افتاد و گمان کردم یکی از بازماندگان آن نبرد هستید که مترصد حمله هستید. لذا حمله پیشدستانه کردم تا شما را پیش از هرگونه اقدام شوم خلع سلاح کنم. ببخشید که در تشخیص خودی از غیرخودی دچار اشتباه شدم. میتونم بپرسم آرمانهای شما چه بوده؟ آرمانهایتان را برای من کوته نظر میتوانید توضیح دهید؟

 • شمس تبریزی به خانم دکتر 2
  جمعه 31 شهریور 1396 - 21:17:46
  پاسخ
  12 47

  اسم من بی مسماست؟ خب نام خانوادگی من است. میگویید چه کنم؟ ضمنا بفرمایید کدام قسمتش بی مسماست؟ شمس آن یا تبریزی اش؟ منتظر پاسخ هستم. خدانگهدارتان

 • شمس تبریزی به بی نام
  جمعه 31 شهریور 1396 - 21:28:15
  پاسخ
  9 69

  سلام دوست عزیز. اجازه بدین گام به گام برویم جلو. شما یک سری کلی گویی هایی کردید و نمی شود به این ترتیب بحث را پیش برد. درست و غلط و بی ربط و با ربط را با هم مخلوط کردید. ابتدا با نختسین جمله کامنت شما شروع میکنم. فرمودید «جناب شما توسط سعید جلیلی 6 سال مذاکره کردید 6 تا قطعنامه به بار اوردید». لطفا قطعنامه های صادر شده در زمان ریاست جلیلی بر تیم هسته ای را اسم ببرید. اول این را پاسخ دهید تا به گام بعدی قدم برداریم.

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 02:22:45
   49 9

   حاجی مغالطه نکن که بخای بحث رو بکشونی که نه 6 تا نبوده 5 تا بوده یا سعید ما نبوده فلانی بوده و.. 6 تا بوده یا 60 تا بوده موضوع بحث نیست تفکر شما در اون سالها حاکم بود کشور را به رکود کشاند در بهار 85 من خودم شنیدم میفرمودید قطعنامه ها کاغذ پاره است بهار 85 فکر کنم در همدان بود که اینو فرمودید این که نمیدونم نه سعید نبوده و نه 6 تا نبوده 5 تا بوده برا ما نون و اب نمیشه تفکرات شما یبار به ازامیش گذاشته شد کشور را بردید سمت تحریم اصرار هم داشتید که قطعنامه ها کاغذ پاره است یاانقدر قطعنامه بدهید تا قطعنامه دانتان پاره شود و...بحث رو نبر رو مسائل متفرقه من یادمه سال 92 بود صادرات نفت به 900 هزا ر رسیده بود سنای امریکا هم اماده بود به 200 هزار برسونهرشد اقتصادی به منفی 7 رسیده بود با نفت گرا

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 02:27:10
   39 9

   داستان از خودت نساز که نه سعید مشکلی نداشت یا ما قطعنامه نگرفتیم و..من که خودم یادم هست زنده بودم تاریخ زمان اشکانیان که نیست همه رفتار و حرکات و قطعنامه هایی که مرتب پشت سر هم میگرفتید یادمه رشد منفی 7 یادمه رکود یادمه 4 برابر شدن دلار یادمه من یادمه صبح دلار یه قیمت بود ظهر یه قیمت. دوست عزیز خیلی دوست داری بحث کنی ولی نهایتا ازت میپرسن خروجیت چیه؟ خروجی نداری عرضه کنی خروجیت رکود و تورم و بی اعتباری تجاری ایران بوده بحث بکنی زیبا هم بحث کنی فایده نداره خروجیت اون چیزی که بیرون داده ای اون رکود تورم بی اعتباری ما بوده تا قیامت هم بحث کنی فایده نداره 6 تا نبوده 4 تا بوده سعید نبوده اصلاح طلبا بودن من نبودم دستم بود و... اینا برا ما نون و اب نمیشه تفکراتت تست شد و این نتیجه تفکرته

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 02:31:39
   40 3

   نهایت تفکرت شما همین درگیری و مذاکره نوع جلیلی است سال 92 پیشنهادی نداشتی هر چی بتون میگفتن هیچ طرحی نداشتید فقط سال 92 روحانی گفت باید بریم مذاکره بلکه این وضعیت رو بتونیم درست کنیم سال 92 پیشنهادت چه بود؟ بخدا پیشنهادی جز کارای جلیلی نداشتی بعد که مذاکرات شروع اگر جلو نمیرفت میمومدید تیتر میزدید که روحانی پس چی شد قولهات؟ چرا جواب نداد چرا جلو نرفت اگر هم جلو میرفت میفرمودید که مشکل داره و....هیچ طرحی نداشتید کل حقوقی که شخص جنابعالی میگیری مستقیم یا غیر مستیم از درامد نفته داشت به 200 هزار بشکه میرسید برنامت چی بود؟ از کجا میخواستی حقوق کارگ رو پرداخت کنی همین الن برخهی کارگرا حقوق نگرفتن در نفت 200 هزار بشکه ای از کجا میاوردی؟ الان که وضعیت کشور رو میبینی باز دست بردار نیستی؟

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 02:35:00
   38 0

   شما که اعتقاد به تحریم و گرفتاری و هزینه داری ازت میپرسم تا کی میخواهید این نوع تفکر را ادامه دهید صنعت اگر کلا اعلام کنه ورشکسته است ول می کنید؟ اقا دست بردار از این تفکراتت برا 14 هزار شغل در هسته ای کل صنعت رو خلاص کردین باز اومدی از این حرفا میزنی؟ اینا رو جرات داری به کارگر بیکار هم بگی؟ یا فقط در فضای مجازی کامنت میذاری در میری؟ نه طرحی داشتی نه طرحی داری فقط انتقاد میکنی همین وضعیت الان هم ناشی از خرابکاری امثال شما است یه سنگی انداخته اید ته چاه نشسته اید مسخره می کنید که چرا دولت نتونست دربیاره ما یه سنگی تو چاه اداختیم کسی نمیتونه دربیاره ار تونستی دربیاری اخه این نوع کارا فضیلته؟ چه فشیلتی در بیکار کردن کارگر و تعطیلی صنعت هست؟ سود کارات و تفکراتت برا جامعه چه بوده ؟

  • شمس تبریزی
   شنبه 1 مهر 1396 - 19:31:37
   2 2

   دوست عزیز مغالطه نکردم اما مهمه که روند پرونده هسته ای را بدانید و بدانید که طرف مقابل چه خواسته های غیر منطقی ای داشته. مهم است که بدانید خود خاتمی در خرداد 84 چه نامه ای به آژانس نوشته و درخواست های غیر منطقی آنها را شدیدا رد کرد. ضمنا در بحث هسته ای، بحث سر تعداد شغلی که ایجاد کرده نیست. بحث بر سر یک تحول علمی هست که تبعات زیادی در آینده خواهد داشت. فقط نباید امروز و فردا را نگریست. بماند. بحث زیاده و البته با مشکلاتی که الان شما دارید و توضیح هم داده اید و من هم درک میکنم نمیشه این بحث را ادامه داد چون الان مشکل شما بحث ورشکستگی است و در چنین فضایی که بر فکر شما سایه انداخته نمیشه بحثی منطقی داشت. البته شما را درک میکنم و ملامت هم نمیکنم. ممنون از وقتی که اختصاص دادید

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 20:03:04
   2 0

   اخر مقاله جوابت رو داده ام هزار تا کامنت بذاری هزار تا داستان بیاری و بحث اینجا راه بندازی بی فایده است میدونی چرا؟ چون تفکرت در عمل پیاده شده نتیجه تفکر شما در جامعه ما در همه ابعاد بحران بوده تئوری ارائه کردی شما و دوستان شما که در همه ابعاد به بن بست رسیده دیگه بحث و..لازم ندار بحث برا زمانی است که ئوری و...تازه ارائه شده میفرمودید قطعنامه ها اثر نداره 6 نامه نوشته شد توسط اقتصاددانان که در اینترنت هم موجوده بارها تذکر دادن که ادامه این راه به رکود تورمی ختم میشه در نامه اول به تفصیل توضیح دادن گوشتون بدهکار نبود نهایت هم رکود بالا و هم تورم و رکود تورمی را در سال 90 تحویل دادید و در 92 در رفتید گریختید الان هم انتقاد می کنید هنوز انتقاد دیگه برا چی میکنی؟ در موقعیت انتقاد نیستی شما

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 20:07:00
   2 0

   سنگ را انداخته اید ته چاه اومدین میگید که خاتمی بوده؟ شما مکه در سال 85 نمیگفتید قطعنامه ها کاغذ پپاره است مگه نمیگفتید انقدر قطعنامه بدهید تا قطعنامه انتیان پاره شود مگه نمیگفتید ترمزش رو کندیم اداختیم دور مگه از قطعنامه گرفتن حمایت نمیکردید؟ ایستاده لب چاه میگه که دیدین سنگی که من اداختم ته چاه رو نتونستین دربیارین؟ ادم متحیر میشه واقعا من تعجب می کنم دیگه چطور روتون میشه انتقاد کنید؟ قطعنامه مهم نبود تحریم مهم نبود الان همه ذکر و فکرت شده تحریم؟ اخلاق چیز خوبی است از این به بعد هر کامنتی در باره هر موضوعی میذاری اخرش دو خط بنویس که هزینه این حرف من اینقدره سودش برا شما مردم اینقدره در مورد هر موضوعی نظر میذاری سود و هزینه را برا ما بیان کن

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 20:10:41
   2 0

   اخرین کامنتت هم حاکی از اینه که بله ورشکستگی پیش میاد و مهم هم نیست ملامتت هم نمیکنم ورشکستگی دارید در صنعت عصبانی هستی منطق بزرگ و پر اهمیت ما را درک نمی کنید نه عزیز من عصبانی نیستم شما درک نمیکنی شما برو به شهرکهای صنعتی سر بزن به کارخانه ها سر بزن ببین چه مصیبتی شما و دوستان شما رقم زده اید حاصل تفکرات اون 8 سالتون رو برو ببین الان وقت برداشته برو ببین چه بر سر صنعت اورده اید از مغازه دارها بپرس مردم خرید میکنن یا نه برو از یک نوشت افزاری بپرس ایا کسی در این دو هفته ازت خرید کرده یا نه متوجه نیستی چون چسبیدی به مقاله رابرت آرتیکل ویس و....در دنیای واقعی نیستی که ببینی به کلیه فروشی رسیده

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 20:15:21
   2 0

   لطف کن به جامعه و خودت در هر موردی که حرف میزنی هزینه و سود حرفات رو در دو خط اخر کامنت بنوییس که بدونیم حرفات قراره چه هزینه ای داشته باشه بگو مردم من تفکرم اینه یا تفکرات امثال ما اینه و این تفکر قراره این هزینه رو برای شما داشته باشه. خود بنده الان دارم هزینه تفکرالت و هورا کشیدنهای شما رو در اون 8 سال پرداخت می کنم برا شما هورا کشیدن بود برا من از دست دادن زندگی بود چطور ممکنه که انرژی هسته ای حق مسلم ما باشه اما اینکه من زندگی خوبی داشته باشم کار داشته باشم رفاه نسبی داشته باشم حق مسلم من نیست؟ به اینجا که میرسه به واکس زدن و هیزم شکنی میکشه؟ چرا با کره جنوبی مقایسه نمیکنی؟ میگردن ببینن کجا رو میتونن پیدا کنن که به نفع خودشون باشه همونو مثال میزنن مردم رو متهم میکنه به کار نکردن

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 20:19:16
   1 0

   شما در پرداخت دستمزد 250 تا 300 دلاری کارگرت درماده ای خیلی کارگرها ماه ها است حقوق نگرفته اند بعد میگی شما میخاهید خوشگذرانی کنید؟ 900 هزار تومن کارگر رو نمیتونی پرداخت کنی ادعا هم میکنی؟ در این شرایط که نفت میروشی وضع اینه اگر به 200 هزار بشکه میرسید چی بود؟ کارگر هپکوی اراک میگه چندین ماهه حقوق نگرفته ام جوابت چیه؟ چه جوابی داری؟ کالری مصرفی خودش و خاواده اش رو برات بفرست تا اثبات کنی تا 12 ماه با هوا هم میتونه زندگی کنه؟ بخدا حیا و شرافت و شرافتمندی چیز خوبی است. این وضعیت نتیجه تفکرات دهه 80 شما است باز 30 سال دیگه وقت هم میخای؟ 8 سال تفکرت ما رو به رشد منفی 7 رسوند با نفت 100 دلاری 8 سال برا چی میخای؟ علت اینکه از مردم طلبکاری چیه؟ چرا با دید طلبکارانه مردم رو بررسی میکنی؟

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 20:23:02
   2 0

   بازم تاکید می کنم هر کامنتی میذاری در هر موضوع سیاسی عدد و رقم بیان کن درصد بیان کن یک خط اضافه کن به کامنتی که میذاری که مردم این حرف من اینقدر برای شما هزینه داره ایا حاضرید هزینه پرداخت کنید مردم میچپرسن ازت برا چی این هزینه را بدهیم؟ میفرمایید که برا هیچ سودی عوضش به مردم فلان کشور کمک می کنیم و...میپرسن یعنی هی باید هزینه به هزینه اضافه بشه شما میفرمایید بله عوضش به لحاظ اعتبار اعتبار ما بالا میره میگن خب اعتبار بالا میره سود داره میفرمایید نه سد مادی نداره تمام حرفاتون بذرا مردم ما ایجاد هزینه است یک خط اضافه کن که اینطوری و اونطوری این تفکر و نظر من برا شما سود میاره

 • شمس تبریزی به خانم دکتر 3
  جمعه 31 شهریور 1396 - 23:57:15
  پاسخ
  5 50

  فرمودید «سیاست کلی برای اداره کشور یک جایی نوشته می شه و بعد رییس حمهور راههای عملی برای اون طراحی می کنه و تازه باید در محلس تصویب بشه». خب اگر اینطور که شما می فرمایید درسته پس سوال اینجاست که چرا با احمدی نژاد بد هستید؟ خب مثلا یکی از همان سیاستهای کلی، کوبیدن میخ بر تابوت اصلاح طلبان بود که در یک جای دیگر نوشته شده بود و احمدی نژاد بیچاره هم فقط راهکار براش ارایه داد. راهکارش هم همان مناظرات سال 88 بود. احمدی نژاد با این حساب تقصیری نداشته. ازش خواستن راهکار ارایه بده. اون هم راهکار ارایه نمیداد، دیگری باید این کار را میکرد و نهایتا باید میخ بر تابوت اصلاح طلبان کوبیده میشد. شما دارید همان حرفهایی را در رابطه با نقش رییس جمهور میگید که هویدا درباره نقش نخست وزیر در زمان پهلوی گفت

 • شمس تبریزی به باباجان 1
  شنبه 1 مهر 1396 - 04:13:22
  پاسخ
  8 2

  سلام مجدد. باباجان به من نوشته «اینو بگو این حرفات برا بیکارای جامعه ما چه فایده ای داره؟ شغل ایجاد میکنه یا نه؟ در مورد رفاه و پول و ارامش مردم صحبت کن چقدر درامد ما بالاتر میره؟». سوال من از باباجان اینه که چه نوع شغلی میخواهی؟ مثل مشاغلی که در ترکیه و شیخ نشین هاست میخواهی یا شغل از نوع آمریکایی و آلمانی اش میخواهی؟ اگر شغل از نوع اولش میخواهی که باید بروی نسخه اش را از مشاوران روحانی مثل دکتر سریع القلم بگیری. اما اگر نوع دومش را میخواهی باید یک مقدار حوصله کنی و مختصری داستانهای مرا گوش دهی چرا که من مانند انقلابیون آمریکایی که جنبش چای بوستون را راه انداختند فکرمیکنم. من مثل روحانی راه حل 100 روزه نمیتوانم ارایه کنم. راه حل من لا اقل سی سال برای ثمر دادن زمان نیاز دارد.

 • شمس تبریزی به باباجان 2
  شنبه 1 مهر 1396 - 04:15:47
  پاسخ
  12 1

  نوشته شما را که خواندم یاد نوشته ای از گوردن داف از کهنه سربازان آمریکایی جنگ ویتنام افتادم. خیلی دوست دارم وضعیت زندگی مردم آمریکا در دهه 60 میلادی را از زبان ایشان بگویم تاببینید چه بودند و چه شدند. می گوید « جنوب آمریکا در فقر وگرسنگی به سر میبرد و کارگران در شمال آمریکا در وضعیتی به سر میبردند که عمرکردن تا رسیدن به سن بازنشستگی برایشان خواب و خیال بود. هر روز که پدرم از کارخانه اتومبیل سازی فورد در میشیگان به خانه باز می گشت از دمای 50 درجه و هوای آلوده به مواد سمی در کارخانه صحبت میکرد. تمام دوستان و همکارانش پیش از رسیدن به سن 60 مردند و پدرخود من تا سن 55 سالگی 6 بار سکته قلبی کرد و در وضعیت از کارافتادگی قرار گرفت. ماهی 60 دلار مستمری برای خانواده ای با 4 سر عائله دریافت میکرد.

 • شمس تبریزی به باباجان3
  شنبه 1 مهر 1396 - 04:17:07
  پاسخ
  4 1

  این داستان زندگی بسیاری از آمریکایی ها در آن زمان بود و مختص خانواده من نبود. نسل من در سن 10 سالگی شروع به کار میکرد و با چمن زنی، برف پارو کردن و کفش واکس زدن خانواده را اداره میکرد. این نسلی بود که به جنگ ویتنام رفت و ضمنا به پنتاگون یاد داد که نمی تواند بازی اش را بدون مخالفت ما پیش ببرد». ببینید این وضعیت رفاهی مردم آمریکای دهه 60 است. می گوید «تازه جنگ ویتنام هم که رفتیم به عنوان یک تفنگدار دریایی ماهی 100 دلار بهمان میدادند و روزی 400 کالری غذا. امید به زندگی در واحد رزمی 3 ماه بود و پس از سالها خدمت هم، به استخدام رسمی در نمی آمدیم». دهه 60 خیلی دور نیست.شما وضعیت زندگی مردان و زنانی که دوشادوش یکدیگر برای عملیاتی کردن پروژه منهتن را مطالعه بفرمایید و ببینید در تنسی با چه وضعیتی کار

  • شمس تبریزی
   شنبه 1 مهر 1396 - 19:32:59
   2 0

   ببخشید دهه 50 را به اشتباه 60 تایپ کردم

 • شمس تبریزی به باباجان 4
  شنبه 1 مهر 1396 - 04:18:04
  پاسخ
  7 1

  میکردند تا نخستین بمب اتمی را آماده کنند. از این داستانها فراوان است. اما بگذارید در مورد آلمان اوایل قرن بیستم بگویم. آینشتاین می گوید زمانی که در دانشگاه برلین درس میدادم، معدودی دانشجو سر کلاسم می آمدند و میدانم آنها هم نه برای گوش کردن به درس من، بلکه به خاطر گرم بودن کلاس می آمدند چون بخاری نداشتند. ورنر هایزنبرگ برنده جایزه نوبل فیزیک 1932 هم که در ایام دانشجویی با هیزم شکنی بخشی از هزینه زندگی اش را فراهم میکرد. از این داستانها زیاد است. نه آمریکا بی دلیل آمریکا شد و نه آلمان. در مورد بقیه هم قضیه به همین ترتیب است. اگر میخواهیم پیشرفت کنیم باید سختی را تحمل کنیم و دست از زندگی پرحیف و میل برداریم

 • شمس تبریزی به باباجان 5
  شنبه 1 مهر 1396 - 04:19:45
  پاسخ
  7 1

  وقتی زندگی خودمان را با اینها مقایسه میکنم متوجه میشوم بسیار ناشکر و تنبل هستیم و جالب است مرتب هم می گوییم آمریکا چنین و چنان است اما زحمت آمریکایی ها را نمی خواهیم بکشیم.ما زندگی به مراتب بهتری نسبت به آن زمان اینها داریم، اما برای همین هم زحمت چندانی نکشیدیم. همه اش با نفت و گاز مفت بوده. می گویید رکود. این رکود هم از سوء مدیریت و زندگی پرحیف و میلمان است. البته ما تحریمها را هم بهانه میکنیم. این تحریمها از سال 1390 جدی شد. ما قبل از آن هم وضعیت اقتصادی درستی نداشتیم. تا جایی که میدانم تا همین نیمه سال 1390 قیمت دلار را به مدت 6 سال حدود 900 تومن نگهداشته بودند. چطور کسی آن موقع نپرسید چگونه ممکن است قیمت دلار طی 6 سال تغییری نکند؟ یعنی خود دلار هم تورم نداشت؟

 • شمس تبریزی به باباجان 6
  شنبه 1 مهر 1396 - 04:23:28
  پاسخ
  7 1

  آخر احمدی نژاد داشت به مردم پول مفت میداد و مردم هم سپاسگزارش بودند. به همه هم پول مفت داد. اختصاص به فقرا هم نداشت. حتی ثروتمندان از سفره احمدی نژاد بیشتر برخوردار شدند. فکر نمی کنید ملتی که مفت خوری را دوست داشته باشدبا عرض پوزش بعدا به غلط کردن می افتد؟ تحریمها همین دو سال آخر اوضاع را خراب کرد. آن هم به این دلیل بود که تا خود آغاز تحریمها مشغول خوشگذرانی بودیم. در دوران بدون تحریم، تنبلی ما خودش را در زندگی نشان نمیدهد اما وقتی تحریم شروع شد متوجه میشویم که تنبل بودیم. الان هم بعد از همین برجام، دوباره بنا را بر همان بی عاری سابق گذاشته ایم. باز نشسته ایم تا بیایند برایمان شغل درست کنند. آقاجان، وقتی میبینم شما میخواهید به همان خوشی بی پایه سابق برگردید، ناراحت میشوم. چون هسته ای را هم

 • شمس تبریزی به باباجان 7
  شنبه 1 مهر 1396 - 04:24:51
  پاسخ
  8 1

  هزینه کردیم و شما نمیخواهید درس بگیرید. باز میخواهید با همان سیستم قدیمی ادامه دهید. خب حالا که دنبال سیستم قدیمی هستید، بگذار تا کاری کنیم تا مجددا به سمت تحریم برویم تا بلکه شوک دوم به خود بیاورد ما را. از من برنامه میخواهید؟ برنامه میدهم. روی چشم ام. لطفا ابتدا میزان کالری غذای مصرفی تان را برای من بنویسید. میزان برقی که استفاده میکنید چندکیلووات ساعت است و میزان گاز مصرفی چندمترمکعب در سال؟ سالی چند لیتر بنزین مصرف میکنید؟سالی چند روز مسافرت میروید؟ مساحت منزلتان چقدر است؟من اول باید آمار دقیق شما را داشته باشم تا برنامه ام را ارایه کنم. اون خانم دکتری که در بالا برای من کامنت نوشته که میدانم این اعداد را به من نمیدهد

 • شمس تبریزی به باباجان 8
  شنبه 1 مهر 1396 - 04:34:04
  پاسخ
  8 1

  چون شان ایشان اجل از این حرفهاست. ایشان دنبال حقوق شهروندی است و البته کسی هم در اینجا بحث نون و آب را برای ایشان پیش نمی کشد و حتی خود شما هم از ایشان نمی پرسید که حقوق شهروندی برایتان شغل درست میکنه یا نه؟ خانم دکتر ، فرضا نگران برگزاری کنسرت هم هستند. همه هم به ایشان مثبت میدهند اما یک نفر از ایشان نمی پرسد این دنبال کردن کنسرت نون و آب درست میکنه یا نه؟ خب همانطوری که اول گفتم من دنبال مدل انقلابی آمریکایی هستم. به اون خانم دکتر که گفتن دنبال آرمانهای انقلابی شان هستند و برای آن انقلاب کردند میگویم آن انقلاب شما سرعت بالایی در کاهش وابستگی ها نداشته و حاصلش را هم همه دیدیم. وابستگی زیادی داریم. بی کاری و تنبلی با آن انقلاب از بین نرفت. از این رو من به دنبال انقلابی دیگر هستم

  • رضا
   شنبه 1 مهر 1396 - 21:43:39
   4 1

   احسنت به موارد خوبی اشاره کردید. انقلاب بعدی با توجه به وضعیت کشور و تغییرات بوجود آمده در دنیای فعلی چه طور میتونه شکل بگیره و چه خصوصیاتی بایست داشته باشه

 • شمس تبریزی به باباجان 9
  شنبه 1 مهر 1396 - 04:51:29
  پاسخ
  11 1

  تعارف نداریم. انقلاب 57 هر چه در چنته داشته رو کرده. بیشتر از این هم در توانش نیست. حالا نوبت انقلابی دیگر است. انقلابی دیگر آدمهایی دیگر میطلبه. کار روحانی و بقیه چیست؟ حافظان یک نظام ناکارآمد. میرود مذاکره میکند تا بتواند ایران را به وضعیت قبل تحریمها بازگرداند. نظام قبل تحریمها اگر درست بود که کار به تحریم نمیکشید. باز میخواهند کشتی ما را به این یدک کشهای خارجی وصل کنند تا دوباره اگر تقی به توقی خورد، طرف وسط اقیانوس طناب یدک کش را جدا کند و ما را وسط اقیانوس ول کند. اینطوری نمیشود. اگر برجام فرصتی برای انقلاب فراهم میکرد با تمام ناکارآمدی و خفت بار بودنش آن را قبول داشتم اما برجام فرصتی را فراهم کرد برای بازگشت به گذشته. من فایده ای برای آن نمیبینم. فعلا خدانگهدار

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 08:39:43
   3 2

   حاجی داستان از خودت درنیار که نمیدونم در دهه چند امریکا بد بوده و..الان وضعیت مردم بد است بیکاری زیاده جوانان کار ندارند هزار گرفتاری هست جواب سوالات رو بده نمیدونم حقوق شهرودی و...یه بحث دیگه است پرسیدم حرفات خروجیش برا مردم ما چی بوده در دهه 80 دنبال انرژی هسته ای بودین سرجمع 14 هزار نفر در اون کار مشغول شدن هزاران کارخانه هم بسته شد بیکاری هم زیاد شد خروجیت چی بوده باباجان خروجیت رو به ما نشان بده حرفو نکشون به مغالطه همه این مقالات و ترامپ و زلفعلی و..همه اینها نهایت باید به رفاه نسبی مردم ما ختم بشه چیکار کردی برا کشور خروجی نشون بده بگو من طرحم اینه حرفات رو با عدد و رقم همراه کن داستان درنیا نزن به بیابون و فرعیات

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 08:44:55
   3 2

   مردم کار ندارن شما میفرمایید دنبال خوشگذرانی هستند؟ کارگری که 250 تا 300 دلار دستمردشه میلیونها جوانی که بیکار هستند و..اینها خوش گذرانی است؟ شما احتمالا یا خبر نداری یا خودت رو زدی به بی خبری از این به بعد یه لطفی بکن هر کامنتی که میخای بذاری اخرش یه خط اضافه کن که این حرف من اینقدر برا شما ملت هزینه داره اینقدر سود داره و خالص اینقدر سود یا اینقدر زیان داره داستان برا ما نساز که نمیدونم میان کالری مصرفیت رو بگو و.. از موضوع منحرف نشو تفکرات امثال شما دوستان شکست خورده اعداد و ارقام اقتصادی اینو میگه فقط ناچاری هی با جملات بازی کنی هی مغالطه کنی. جالبه حالا بعد 40 سال اقا اومده میگه راه حل 30 ساله دارم یا للعجب ادم متحیر میشه شغل رو میگه امریکایی میخای یا ترکیه ای

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 08:49:24
   3 2

   مغالطه اخه تا چه حد میگی بیکاری زیاده زده به این بحث که شغل امریکایی میخای یا ترکیه ای زده به بحث چای بوستون و از این حرفای عجیب شما که هر جا لبازم باشه امریکا برات بد میشه هر جا لازم باشه امریکا برات خوب میشه هر جا لازم باشه میفرماید که فساد غرب رو گرفته هر جا لازم بشه بهشون رفرنس میدی چی شد؟ بالاخره غرب خوبه یا بده؟ زده به خاطرات نمیدونم کی در کجا که بریم هیزم بشکنیم و راه حل اقا برا ما شده هیزم شکنی اقا جمع کن ای حرفات رو این حرفات برا مردم کار نمیشه ریالی ارزش نداره این حرفا. روزی صد تا کامنت میذاری به داستان سازی کردن من نمیدونم دیگه چه اتفاقی باید بیفته که شما بفرمایید اقا تفکر و راه ما اشتباه بود. کل زندگی مردم را با تفکرات و راه اشتباهتون فلج کردین اعتماد به نفس هم دارید

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 08:52:44
   2 3

   تا 92 که قطعنامه ها کاغذ پاره بود الان مهم شده الان تازه فهمیدن که نه بابا قطعنامه ها مهمه و اومده داستان سازی میکنه و میبافه و بهانه میاره و از امریکا مثال میزنه که امریکا مردمش داشتن به سختی زندگی میکردن و فلان و چنان و... مردم ما که وضع اقتصادیشون خوب بود هیزم شکنی هم نمیکردن چی شده که الان پیشنهاد شما به مردم شده هیزم شکنی؟ بعد 40 سال الان پیشنهادت اینه که ملت برن واکس بزنن لابد اگر هم کسی اعتراض کنه میخای بفرمایی نه شما مشخصه دنبال کار نیستی احتمال زیاد جون تفکرت رو میدونم دنبال همین داستانی که بله برید واکس بزنید و...عزیز من دست بردار دنیا رو اب برد از خواب بیدار شو این حرفات یک ریال هم برا مردم ارزش نداره

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 08:57:10
   2 2

   نه طرحی داشتید نه برنامه ای نه چیزی فقط ادعا داشتید نتیجه کار شما هم الان ای وضعیت شده ازت میپرسن په چی شد میزنی به صحرای محشر که نه امریکا فقیر بوده و هیزم بکشنید حرفی ندارید جز مغالطه و داستانهای کلیشه ای تعریف کردن و زدن به صحرای محشر و ..که اثبات کنید راه درست بوده اینجا ایستگاه چهلم هست میپرسن خروجیت چی بوده؟ داری میپرسن کو اقتصاد؟ حرفی نداری ناچاری بیای به 30 سال بعد حواله کنی که بله من طرح دارم 30 سال دیگه جواب میده اینو برو بازار در تاکسی در اتوبوس بیان کن ببین مردم ازت میخرن؟ ببین جوانی که الان 35 سال داره بیکاره ازت میخره این حرفا رو که صبر کنه تا 65 سالگی ؟ هی کامنت بذار هی مغالطه کن یک ریال فایده نداره چون در عمل حرفی نداری باید فقط تئوری و داستان و ...سرهم کنی

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 09:03:20
   2 2

   مقایسه بکن با دوره قحطی های زمان زمان جنکهای جهانی یا دوره حمله مغول و..بعد نتیجه بگیر که مگه نمیدونی چیه؟ وضع الان بهتره یه زمان مردم نون نداشتن بخورن خب؟ خب به جمالت دیگه یعنی اینکه به همین بیکاری راضی باش دیگه. یه مقاله خوندم از رابرت ارتیکل نویس که گفته بود برنده جایزه نوبل با تبر میرفت هیزم میشکست تو هم برو هیزم بشکن راه حل من اینه راه حال دراز مدت هم برا 30 سال دارم اهل کار هم نیستی ها اگر اهل کار بودی میرفتی واکس میزدی هی مغالطه کن هی بباف و سرهم کن. این حرفا رو برو به مردم بزن ببین کسی ازت میخره مگه اینکه اینجا در فضای مجازی خودت رو مخفی کنی و این حرفا رو بزنی بیرون برو به پدر و مادر 3 جوان بیکار بگو تبر بخرید برید هیزم بشکنید ببین چی بهت میگه.

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 09:08:05
   2 2

   تا حرفات شفاف نباشه تا حرفات عملی نباشه تا راه حل عملی ندی که بله این کار را می کنیم اشتغال ایجاد بشه یا فلان سرمایه گذاری را از فلان کشور انجام میدیم و..هیچ فایده ای حرفات نداره. در عمل چی داری؟ این حرفات رو برو به یه مدیر بزن به یه فرد بیکار بزن ببین بهت میخنده یا نه. شما افرادی هستید که هر سرمایه گذاری خارجی بخاد بشه که داد و هوار راه می اندازید و مانع میشوید اعتبار تجاری ایران رو هم کلا از بین برده اید سوال هم که ازتون پرسیده میشه عین برادر معجزه هزاره سوم سوال با سوال جواب میدین "من از شما میپرسم" میگیم برنامت چیه حالا که کلا همه جا را بلاک کردی هم که نداری حرفی کلا نداری فقط ادعا داری یه مشت ادعا که برا کسی نون و اب نمیشه مدلی برای پیشرفت نداید ولی ضد مدل دارید که چکار نبابید بکنیم

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 09:11:59
   3 2

   40 سال گذشته عملت رو ازت میخان میپرسن چیکار کردی ما 40 سال قبل وضع اقتصادیمون خوب بود بیکار نداشتیم هر کسی دنبال کار میرفت پیدا میکرد الان وضعیت اقتصادی کشیده شده به کلیه و کبد فروشی خروجیت چی بوده؟ حاجی 40 سال گذشت نتیجه تفکراتت این بوده در عمل پیاده کردیم این شد؟ حرفی باقی میماند؟ در عمل حرفت رو زدی درامد نفت دستت بود همه چیز دستت بوده رشد اقتصادی منفی داری بیکاری داری فقر داری رئیس کمیته امداد گفت فقط 12 میلیون در فقر مطلق داریم 12 میلیون فقر مطلق چقدر فقیر عادی داریم؟ حالا 30 سال دیگه هم وقت می طلبی؟ 40 سال دستت بوده خروجیت اینه 30 سال دیگه هم میخای با این تفکرات همه رو سرکار بذاری؟ 30 سال دیگه این بیکارای الان که دیگه تموم کردن که باباجان پسر گلم

  • بی نام
   شنبه 1 مهر 1396 - 20:31:32
   2 0

   سخن پایانی: هر حرفی یا نطری که دارید باید برای مردم ایران سود داشته باشه سود هم منظور سود ریالی و دلاری است سیاستی که سود نداشته باشه و هزینه داشته باشه رو مردم نمیخان 40 سال تست شد بی فایده بود اگر حرفات سود داره سود ملموس بیا بزن اگر حرفات هزینه داره بیان نکن یا اخرش بگو مردم حرفای من این هزینه رو داره حاضرید تقبل کنید مردم هم میگن خیر چون جوان بیکار داریم کلی گرفتاری داریم تا الان کلی هزینه دادیم حاضر به پرداخت هزینه های شما دوستان نیستیم. حرف رو هم عوض نکن که نمیدونم در بنکلادش فلان جا سود دلاری نداشت فلان فرد اینو گفت اونو گفت . نهایت حرفات باید رفاه مردم باشه کامنت در این راستا داری بذار کامنت هزینه ساز داری بیان نکن خریدار نداره وقت خودت و ما و رسانه رو تلف نکن حرفات کار میشه؟

  • شمس تبریزی به باباجان
   یکشنبه 2 مهر 1396 - 00:32:32
   2 1

   سلام پدرجان. کامنتهای شما را خواندم. بس که شیرین نوشته بودید چندبار هم خواندم و از متلکهای شما کلی خندیدم. جدی میگم. پدر عزیز، من حرف دارم. الان یک مقدار سرم شلوغه و مشغول کار دیگری هستم. ان شاالله پاسخی مختصر بعدا مینویسم. شما سوء برداشت از صحبتهای من داشتین. کجا گفتم بروید واکس بزنید و هیزم بشکنید؟ منظور من چیز دیگری بود. بعدا عرض خواهم کرد. خدانگهدارتان

 • بی نام
  شنبه 1 مهر 1396 - 20:26:58
  پاسخ
  2 0

  تمام حرفایی که شماها میزنید هزینه زایی برای مردمه فقط و فقط از دید خودتون نگاه می کنید به هزینه ای که ایجاد می کنید توجه ندارید میای یه حرفی رو ول می کنی میری جوابگوی کسی هم نیستی که اقا این حرف این کار اینقدر هزینه دارد اگر هزینه ایجاد شد من اینطوری جبران می کنم دهه 80 اصرار داشتید که تحریم اثر نداره الان رکود همه جا رو حدود 6 ساله که گرفه صنایع تعطیل شدن میپرسیم تو که میگفتی تحریمها اثر نداشت چی شد ما بیکار شدیم میگه نه مگه نمیدونی چیه؟ تقصیر خاتمی بود میگیم په جلیلی چیکاره بود؟ میگه جلیلی کاره ای نبود. میپرسیم التن چیکار باید کرد بیکاری همه جا رو گرفته میگه برو واکس بزن یا هیزم بشکن تو رو خدا راه حلها رو دارید؟ طلبکار ما هم شده بدهکار اقا هم شده ایم چقدر دیگه بهت بدهکاریم؟؟؟؟

 • بی نام
  شنبه 1 مهر 1396 - 21:31:48
  پاسخ
  2 2

  ضمنا در جواب شوخی که کرده بودی اما سوال جدی پرسیده بودی که چرا در مورد حقوق شهروندی اون خانم پزشک ما نمیگیم نون و اب میشه یا نمیشه جواب واضحه حقوق شهروندی برا ما هزینه زا نمیشه و به نفع جامعه هم هست چون این حقوق اجرا بشوند شما نمیتونید تفکرتون رو به جامعه تحمیل کنید بعد 6 تا قطعنامه تولبید کنید بعد بگید من نبودم و.. حرفای شما هزینه زا است به عبارت دیگه میبای یک داستان را سرهم میکنی که هم هزینه داشته هم ما رو بیکار کرده هم میخای به هزینه زایی ادامه بدی تفکراتی که داری برا ما هزینه زا است از جیب خودت هم نمیخای پرداختش کنی میخای از جیب ما پرداخت بشه هزینه هم که ایجاد میکنی میای داستان بافی میکنی که نه ما نبودیم خاتمی بود. سعید ما نقشی نداشت ما اصلا دنبالش نبودیم. مغالطه نکن با طرح سوال یا شوخی

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 05:52:56
   3 0

   ببین دوست عزیز. شما شوخی مرا جواب ندادی. میگی حقوق شهروندی که خانم دکتر پرسیدن هزینه زا نیست و برای جامعه هم مفیده. خب من درباره ترجمه مقالات پرسیده بودم و گفتم چرا از من پرسیدید ترجمه من نون و آب میشه؟ یعنی میخواهی بگویی ترجمه های من برای جامعه هزینه زاست و مفید هم نیست؟ خب من دارم به شما اطلاعات میدم. چطور میشه اطلاعات داشتن بی فایده باشه؟ مرتب هم از اقدامات هزینه ساز میگی. کلی نگو. موردی بگو تا بتوانیم بحث کنیم. میگویی حقوق شهروندی موجب میشه که شما نتوانید 6 قطعنامه بگیرید. بنده عرض میکنم در آمریکا «ظاهرا» حقوق شهروندی وجود داره اما 3 تریلیون دلار هم از جیب مردم در عراق و افغانستان هزینه شد. ارتباط حقوق شهروندی با سیاست خارجی یک دولت چیست؟ من نمیفهمم. شما اگه میفهمی توضیح بده

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 01:38:30
  پاسخ
  1 2

  مباحثی که تحت عنوان وضعیت فجیع امریکا در دهه 50 عنوان شده هم رد میشه و اغراق در بحث صورت گرفته در دهه 50 کمترین نرخ بیکاری 2 درصد در سال 1951 و بیشترین نرخ بیکاری6 درصد در سال 1959 بوده ملاحظه می کنید که از نرخ بیکاری طبیعی هم پایینتر بوده و ضمنا این نرخ پایین بیکاری را نرخ رشد بالای 18 درصد در سال 1950 تا نرخ رشد 5.8 در سال 1959 همراهی میکرده و اتفاقا اقتصاد امریکا رو به رونق بوده به نحوی که دهه های بعد جنگ بهترین دهه های اقتصاد امریکا محسوب میشده در 1929 تا 1931 فقط یک بحران داشته که اون رو هم در همون 3 سال پشت سر گذاشته. الان 30 سال از پایان جنگ ایران و عراق میگذره خروجی شما دوستان چیست؟ غیر از رکود 7 درصدی با نفت 140 دلاری بوده؟ خواهشا داستان سازی نفرمایید از خروجی خودت بگو

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 04:34:06
   2 1

   دوست عزیز، من الان یک نگاه گذرایی به آمار خط فقر در سالهای 1959 به این طرف داشتم. در سال 1959 ارقام جالبی است. ارقام مال اداره آمار آمریکاست و جالبه که سال مثلا 1955 و یا 1951 را مطرح نکردن. از 1959 به اینطرف آمار را میگن. چرا؟ ضمنا بحث تفکیک میزان فقر در میان سفید پوستان و سیاه پوستان و لاتین تبارها را هم باید در نظر گرفت و من الان دارم آمارش را میبینم. چرا این را میگویم؟ چون بحث ایالتهای جنوبی را مطرح کردم. تازه در این آمار خدمات پزشکی هم حساب نشده. شما از میزان بیکاری صحبت کردی. بیکاری یک چیز است و میزان درآمد و فقر چیزدیگر. به علاوه جامعه شناسان و تحلیلگران زیادی هم میگن میزان فقر واقعی درآمریکا به مراتب بیشتر از آن چیزی است که اداره آمار آمریکا به آن اشاره میکنه. به نظر من درست هم میگن

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 04:44:05
   2 1

   ببین برادر من. همان ابتدا عرض کردم بذار جمله به جمله پیش برویم و همینطور روی هوا صحبت نکنیم، شما گفتی من دارم مغلطه میکنم. به خاطر همینه که میگم روی حساب باید صحبت کرد. من اتفاقا درباره همین کامنت شما بحثی به تفصیل دارم که ان شاالله فردا غروب می نویسم. این کامنت شما باید یک مقدار موشکافی بشه. باز هم میگم شما رقم جمعیت زیر خط فقر را داری با رونق و بیکاری قاتی میکنی. در این آمار بیکاری که شما میگی، واکس زدن هم کار به حساب میاد. اما شما دماغت را بالا میکشی و میگی کار نیست. اشکالی نداره. من هم آن را کار نمیدونم اما لطفا بگویید این آمار مال کجاست و مبنای محاسبه اش چگونه بوده. برای مثال در آمارهای دولت ما، 2 ساعت کار در هفته داشته باشی، شاغل به حساب میایی. در آمریکا چطور؟ به جزییات هم اشاره کنید

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 01:45:19
  پاسخ
  1 0

  در مورد اینکه در دهه 50 در امریکا درامد پایین بوده و واویلا بوده و خیلی وضعیت فجیعی بوده هم باز شما اغراق کرده اید حداقل دستمزد فدرال مشخص هست که برای هزینه های پایین اون دوره کاملا حوابگو بوده جای تعجب هم هست که دوستان هر جا لازم باشه امریکا رو مثال بزنن هر جا لازم باشه می فرمایند امریکا الگوی ما نیست. امریکا یک جنگ بزرگ جهانی را پشت سر گذاشت و بعدش اقتصادش کم کم شروع کرد به بهبود. کره جنوبی دهه 50 شمسی کارگر میفرستا تهران در تهران کارگری میکردن الان کالا میفرستن هیوندای کره جنوبی میاد 4 فاز پارس جوبی رو تکمیل میکنه برا ما موبایل و یخچال و..میسازه درامد سرانه هر کره ای میشه چند برابر درامد ما. 30 سال از جنگ گذشته میگیم خروجیت چیه باباجان؟ میگه مگه نمیدونی در دهه 50 امریکا وضعش بد بوده؟؟؟

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 04:50:04
   2 1

   کره جنوبی در دهه 50 کارگر میفرستاد تهران برای کارگری؟ به نظرم فیلیپین را با کره جنوبی اشتباه گرفتید. البته کره در زمینه نفتی با ایران همکاری داشته و تکنسین هم در اینجا داشتن اما اینجا بحث کارگری نیست. حتی به نظرم پرستار هم در همین بیمارستانهای تهران داشتن. اما پرستار کارگر محسوب نمیشه. ما در همین تهران آدمهایی داشتیم که کلفت و نوکر فیلیپینی داشتن اما کره ای خیر. به نظرم شما این دو را با هم اشتباه گرفتین.

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 01:49:29
  پاسخ
  1 1

  استدلالها همه به این صورته که میره میگرده در دنیا ببینه مثلا در مغولستان میتونه وضعیت بد پیدا کنه اونو بیاره مثال بزنه یا اگر نتونست هم میاد متوسل میشه به حمله به مردم که بله شما عده ای هستید که کار نکردید خوشگذران هستید یاللعجب و بعد میخاد از طریق طلبکار شدن از مردم و فرار به جلو و با زدن چند مقاله از رابرات ارتیکل زاده بحث رو اثبات کنه که بله مشکل از خود شما است و جالب اینه که هر ایرانی امریکا میره هخ وضعش خوب میشه و هم جزو کارمندان خوب به حساب میاد اینجا 250 دلار حداقل دستمزد تعیین کرده که اونم به کارگر نمیده بعد میگه تو کار نمیکنی.من در دانشگاه تهران که بود نظافتچی خوابگاه تا ساعت 2 اونجا کار میکرد بعدش میگفت تا شب ناچارم برم یه جا دیگه کار کنم تا خرجم دربیاد

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 05:12:10
   3 1

   حالا شما از نظافتچی دانشگاه تهران مثال زدی که خرجش در نمیاد؟ بذار من از یک خانم برایت صحبت کنم که اهل سیراکیوس نیویورک بود. تا ساعت حدود 5 عصر در یک شرکت لبنیاتی حسابدار بود و این اواخر برای اینکه بتونه قسطهای معوقه خونه را بده مجبور بود بلافاصله بعد تعطیلی شرکت بره تا ساعت 11 در وال مارت کارگری کنه. تازه بچه هم نداشت. از شوهرش جدا شده بود و برای حکم طلاق دادگاه حداقل 2000 دلار باید میداد و نداشت. از این موارد خواستی برات میتونم مثالهای بیشتری بزنم.

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 01:54:08
  پاسخ
  1 1

  تازه این داستان مال سال 89 هست اون بیچاره احتمالا الان باید تا صبح هم نخوابه تا بتونه زنده بمونه. تفکرش برا ما شده هزینه میگیم حاجی چی شد؟ میگه امریکا در دهه 50 مشکل داشته شما همه خوشگذران هستید ما را ارجاع میده به مفاله رابرت آرتیکل نویس که بله طبق نظرات ایشون همه جا همینه. شما عزیزم شدی ادم کثیر التوجیه کار اگر درست باشه توجیه نداره هر چیزی بهت میگن براش توجیه پیدا میکنی. باباجان ازت میپرسن عملکرد چی بوده میگی سال 84 دولت را با رشد مثبت 7 و تورم پایین تحویل گرفته در سال 92 با رکود تورمی 7 و با دلار بالا و ریال بی ارزش در نفت 100 ذلاری به منتخب بعد خودم با چندین قطعنامه سرافرازانه تحویل دادم. عدد هست عد اقتصادی هست این اعدا برا زیبایی نیست با رکود تورمی یعنی بدترین حالت ممکن تحویل دادی

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 05:17:55
   3 1

   راستی اون نظافتچی چرا تهران را برای زندگی انتخاب کرده بود؟ در روستا اگر میرفت و کشاورزی میکرد وضع بهتری نداشت؟ اما در مورد اون رشد اقتصادی سال 84 و رشد اقتصادی سال 92 پرسیدی. اما نگفتی چرا اون موقع که 6 سال دلار را ثابت نگهداشته بودن چیزی نمی گفتید؟ بهتون خوش میگذشت نهههههه؟ دلار مفت میداد و یک عده هم عشق میکردن از واردات بی رویه و میگفتن الحمدلله که وضع خوبه. تازه 24 میلیون هم بهش در 88 رای دادن. یعنی چی؟ یعنی به همین ترتیب ادامه بده. عالیه. نگفتی به من که زمانی که جیک جیک مستونتون بود، چرا فکر زمستونتون نبود؟؟؟ مگه نمیگی دو ساله که داری کامنتهای من را میخوانی؟ انتقادهای من از احمدی نژاد را ندیدی؟

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:01:22
  پاسخ
  1 0

  فرض رو هم بر این میذاریم که امریکا در دهه 50 وضعش فجیع بودهکه نبوده یک جنگ جهانی سنگین رو درگیر شده بوده که پیروز هم شده ایا در دهه 60 هم بد بوده در دهه 70 هم بد بوده؟ در دهه 80 هم بد بوده؟ شما که وضعیت الانت از وضغیت سال 67 که جنگ تموم شد که بدتره که دوست عزیز بیکاری که بیداد میکنه رکود همچندین ساله هست و صنایع تعطیل شده اند که باباجان . 30 سال از جنگ هم گذشته. چیکار باید بکنیم گل پسر؟ 8 سال هم که دست همفکرات بود این روحانی که میفرمایی که اصلاحطلبه هم که جزو اصولگراهای معتدل خودتون بود چندین سفارت هم تا حالا گرفتی اعتبار اقتصادی ایران رو هم از بین بردین چه باید کرد؟ طرح هزینه زای بعدیت چیه؟ مقاله جدید از اونطرف چی داری برا نون و ابمون؟

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:08:52
  پاسخ
  1 34

  با شوخی کردن و بیان خاطرات کهنه سربازان امریکایی و اندازه گیری کالری مصرفی ملت میخای براشون توجیه بیاری و کار درست کنی؟ اقا کالری مصرفیت رو بیان کن کالری مصرفی شما چقدره؟ 5000 کالریه؟ خب شما با یه واکس زدن هم کارت راه میفته کم خوراکی نفر بعدی کالری مصرفیت چقدره؟ 7000 تا؟ خب شما هیزم باید بشکنی جواب میده یه مقدار هم سعی کن کالری کمتر صرف کنی تا جوابگو باشه. این حرفا رو برو به مردم و بیکارها بزن ببین خریداری داری؟ فضای مجازی نقطه امنی است که این حرفا رو بزنی و در بری. در فضای واقعی اگر میتونی این حرفا رو بزن به مردم بگو کالریت رو بگو. صحبتهای شما در حد جوک هم نیست در حد صحبتهای اسف باره به اندازه گیری کالری رسیده ای یعنی بهت میگم که چه شغلی انتخاب کنی که زده بمونی بخور نمیر زندگی کنی

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:18:22
  پاسخ
  1 0

  و یه سوالی که برام پیش اومده اینه که چرا با سال 1353 وضعیت ما رو مقایسه نمیکنی چرا رفتی یه کشور دیگه در 70 سال قبل داری مقایسه می کنی؟ چرا جغرافیا رو و زمان رو تا این حد عوض کردی؟ بعد ایا مقایسه با امریکا همیشه جایز است باباجان یا فقط در صورتی که به نفع ما باشد جایز است؟ حداقل دستمرد الان در امریکا 1500 تا 2000 دلاره حداقل دستمزد ما 250 دلاره دستمرد یک کارمند عادی 3000 تا 4000 دلاره هزینه خوراک و پوشاک و موبایل و ...ما هم با اونها فرقی نداره به نظرت چیکار کنیم؟ مقایسه بکنیم؟ نکنیم؟ رومون رو بکنیم اونطرف بگیم ندیدیم؟ میدونی اجاره در شهرستانها چقدر بالا رفته؟ به نظرت کسی که 900 هزار در ماه میگیره اگر همه رو پس انداز کنه تورم هم 0 باشه چند سال طول میکشه صاحب خونه بشه؟ یه عدد به ما بگو

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 06:45:29
   3 1

   الان را با سال 53 مقایسه کنم؟ آخه فکر میکنم هنوز وضعیت اقتصادیمون طوری نشده که 4 سال با انقلاب بعدی فاصله داشته باشیم. جدی دارم میگم. سال 53 هی به اعلیحضرت گفتن پول مفت را نریز توی جامعه. درآمد نفتی 4 برابر شده بود و طرف مثل احمدی نژاد خیال میکرد هرچی درآمد نفتی داره باید بریزه توی دست مردم.کارشناسان سازمان برنامه هم بهش تذکر دادن. میدانی چه میگفت؟ میگفت مگر کتاب ما را نخوانده اید؟ منظورش هم کتاب به سوی تمدن بزرگ بود. سال 56 که اوضاع خراب شد در جلسه هیات وزیران گفت چرا اینطوری شد؟ عبدالمجید مجیدی هم گفت قربان مردم فقیری بودیم که از خشکسالی رنج میبردیم اما یهو بارانی آمد که سیل همه چیز رو برد. اعلیحضرت هم عصبانی شد و در را به هم کوبید. آره قضیه سال 53 اینطوری بود. آرامش قبل از توفان بود داداش

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:25:22
  پاسخ
  1 2

  ایا اینکه با 70 سال پیش امریکا ما رو مقایسه کنی و بگی که بله در زمان ایلخانان مغول هم وضع بد بوده برا جوان امروزی کار میشه؟ درامد میشه؟ با این حرفت میتونه زندگی کنه؟ این حرفت براش زندگی میشه؟ مدل و طرح نداشتید الان هم ندارید اما ضد مدل دارید که بله این خوب نیست اون خوب نیست و...چی خوبه؟ معلوم نیست. ادعا زیاد دارید ولی در عمل که کار به رکود و بحران میکشه میایید یا فرار به جلو می کنید یا طلبکار مردم میشید که خوشگذران هستند یا میندارید گردن عوامل دیگه یا مقایسه می کنید با دهه های بوق در عصر درشکه اینا استدلال نیست باباجان اینا فقط خود گول زدنه . تفکرت جواب نداده روز به روز هم ابعاد بحران بیشتر میشه در ورزش هم باشگاه ها بدهکار در اقتصاد صنعت ورشکسته و...چی شد؟ قطعنامه ها کاغذ پاره بود که

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:30:29
  پاسخ
  1 2

  سیستم اقتصادی کمونیستی یک حداقلی را برا مردم فراهم کرد طرف یک حداقلهایی را دریافت میکرد سیستم بدی هم بود اما حداقلهایی داشت طرف نمیومد بگه پول ندارم دندانهام رو درست کنم یا خونه ندارم یا جا ندارم و....اقتصاد به قول شما فاسد سرمایه داری غربی هم که کار و نواوری و اختراعات و فناوری جدید و...داشت شما نه حداقلهای کمونیستی را فراهم فرمودید نه نواوری و کار و رونق غرب را و جمیع مشکلات دو سیستم را هم در هم جمع کرده اید فساد و اختلاس هم که بیداد میکنه که در تاریخ بشر دوپا دیده نشده و عجیب هم اینه که باز میای میخای توجیه هم بکنی اقا چه توجیهی می ماند حرفت در عمل پیاده شده صنعت تعطیل شده جوانان بیکار پول ملی بی ارزش شده این یعنی تئوریت جواب نداده حاج صمد یعنی حرفت در عمل شکست خورده

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:34:39
  پاسخ
  1 2

  کامنت در حد 10 تا 20 میذاشتی این کامنتها رو برات گذاشتم که بهت بگم به کامنت زیاد گذاشتن نیست به حرف زدن نیست در عمل باید اثبات میکردی که نکردی بشینی هی کامنت بذاری و سخنرانی کنی و...برا جوانان نون و اب نمیسازه حاج صمد. میگن دختر ملانصرالدین فلسفه خونده بود شب رو سفره یک مرغ داشتن برا شام از دخترش پرسد دخترم این فلسفه به چه درد میخوره گفت پدر خیلی فایده داره مثلا من بهت اثبات می کنم این یه مرغ نیست در واقع دو تا مرغه و اثبات کرد از دید خودش که دو تا مرغه ملانصرالدین هم گفت نمیدونم چی شد ولی چون قبوئلت دارم میپذیرم دو مرغ هست من این یه مرغ رو میخورم شما اونی رو که اثبات کردی بخور حالا شده حکایت شما دائم در حال اثبات کردن وجود مرغ دوم هستی کامنت میذاری گرد و خاک راه میندازی

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 07:48:29
   3 1

   حاج بابا، ببین چقدر وقت مرا گرفتی و یک سری مسایلی را که اصلا ربطی به موضوع هم نداشت مطرح کردی؟ از دختر ملانصرالدین حرف زدی تا بسته شدن سفارت و اقتصاد در سال 53. من به جای پاسخ دادن به شما میتوانستم یک مقاله ترجمه کنم که به درد همه بخوره نه اینکه بیام بحث انفرادی کنم. ببخشید فعلا وقت ندارم درباره بقیه کامنتهای شما بنویسم. تا اینجا هم به حرمت نون و نمکی که تو خبرآنلاین با هم خوردیم برات نوشتم. البته طرف غروب میام و یک مقدار درباره این آمارهایی که قبلا وعده اش را دادم خواهم نوشت. الان دیگه وقت نیست. روز خوبی داشته باشی حاج بابا. کوچک شما حاج صمدآقا

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:39:03
  پاسخ
  1 2

  به گرد و خاک راه انداختن و کامنت گذاشتن نیست. تا الان هزاران کامنت طولانی ده تایی 5 تایی من از شما دیدم حدودا دو سال هم هست اینجا فعال شدی من سالها است خبرانلاین میخونم. فکر میکنی با کامنت بیشتر گذاشتن و حرف بیشتر زدن و سخنرتای های فیدل کاسترویی کردن مشکلات و حل میکنی در حالی که در این دو سال من نه پیشنهاد مفید ازت دیدم نه طرحی نه برنامه ای نه حرف مفیدی که بگیم حاج صمد اینو گفت دو تا ادم رفتن سرکار مدام به بحث های بی فایده مشغولی که دو زار برا جامعه ما فایده نداره اقا عزیز من از خودت بپرس این کامنتی که من میذارم چه سودی برای جامعه ما داره؟ ایا هزینه میسازه یا گرهی رو باز میکنه؟ هر جا میرم میبینم به بحثهای هزینه ساز مشغولی . بس نیست هزینه دادن؟ تا کی باید هزینه بدیم؟

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:43:09
  پاسخ
  1 0

  بازم تاکید می کنم اخر هر کامنت یه دو خط جمع بدی بذار بگو مردم این حرف من اینقدر براتون هزینه داره. هزینه حرفات رو بسنج و به اطلاع برسون. با مغالطه و تئوری بافی های بی حاصل و ...کسی به جایی نمیرسه توصیف و اثبات کردن وجود مرغ های دوم خیالی برای جامعه مانو و اب نمیشه ببم جان حرف عملی بزن یه حرف و بیار جهار کلام حرف مفید بزن که برا چهار تا ادم مفید باشه یه جنگ از سفارتگیری 58 راه انداختین مدام ما لباید بیایم درگیر این حرفای کمونیستی بشیم شعارهایی که کمونیستها میدادن و اونا ول کردن ولی شما ول نمیکنی مدام باید امریکا رو تحلیل کنیم مدام باید درگیر بشیم اقا امریکا بد است طرح خودت چیست؟ امریکا بد است 40 سال هم باهاش درگیر بودیم هزینه داشت برنامه جدیدت چیه؟

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:47:25
  پاسخ
  1 0

  اگر میخای با امریکا جنگ کنی یه یا علی بگو برو جلو من هم هستم منم بیکارم میام کنارت حمله می کنیم به امریکا تگزاس رو هم جدا می کنیم ضمیمه می کنیم به خاک ایران. ایالت بزرگی هم هست. نمیشه کشور را در این حالت نگه داشت مدام در حال شعار و درگیری و بعد هم تحلیل کرد که اقا ما کلی به طرف فحش دادیم چرا طرف اومده متقابلا فحش داده؟ یعنی چه؟ یعنی من به تو میتونم فحش بدهم تو نباید فحش بدهی؟ جل الخالق. اگر این شعلر دادن و درگیری بای امثال شما فان و سرگرمی است برای امثال بنده هزینه است حاج صمد. نمیشه 300سال کشور را درگیر نگه داشت ماجرای شعب ابی طالب هم 3 سال طول کشید. برنامه تون چیه چه در داخل برای ایجاد اشتغال چه در عادی سازی با دنیا هزینه زا شده . شفاف بیان کن میخای هزینه زایی را ادامه بدهی یا نه.

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 07:28:03
   2 2

   ببین آقا، کلی گویی نکن. موردی حرف بزن. کدوم هزینه سازی را می گویی؟ اسم ببر تا ببینم میشه تعطیلش کرد یا اصلا جزو راهبرد ماست؟ ببین آقا، برخی از چیزهایی که به زعم شما هزینه آفرین است مثل در مسجده. نه کندنی هست و نه سوزوندنی. بخشی از هویت ماست. یعنی نمیشود بگوییم انسانیم و بالاتر از آن مسلمانیم اما بهش بی توجه باشیم. آخر چطور توقع داری که از هویت انسانی یا اسلامی خود دست بکشیم برای شندر غاز جیفه دنیا؟ فکر این را بکن که دنیا با تمام خوشی هایش زود تموم میشه و تنی را که فربه کرده ای خوراک موران توی گور میشه. پس دنبال چیزی باش که ماندنی است. شعب ابی طالب هم اگر سه سال طول کشید به خاطر این بود که ابوسفیان حرومزادگی آمریکایی ها را نداشت خخخخخخخخخخخخخخ

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:52:20
  پاسخ
  1 0

  از یک طرفی میفرمایید امریکا ضعیف است و ما قوی هستیم میفرمایید پوشالی است خب زودتر یک حمله بکنیم بخدا صحبت حمله باشه منم هستم حداقل سر ماه یه حقوقی بهم داده میشه ضمن اینکه پس از تصرف امریکا میتونیم به غنیمت گیری هم بپردازیم شاید ما هم تونستیم صاحب چیزی بشیم از یک طرف میفرمایید تحریم بی اثره ما هم قوی هستیم امریکا هم فاسد در حال سقوطه ضعیف هم هست خب چرا حمله نمی کنید؟ حمله کنیم این وضعیت را پایان دهیم نمیشه که در وضعیت هزینه زای فعلی کشوررا نگه داشت ما که حمله کنیم روسیه و کوبا و چندین کشور میان کمک ما کار را تمام کرده و رونق برای کشورمون به ارمغان میاریم. حرف دیگه از این بهتر؟ یا حمله بفرمایید یا صلح کنید مدام میخواهید این سیاست تنش زای کنونی را ادامه دهید

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:55:39
  پاسخ
  1 1

  عزیز من با اریکای شمالی که کلا قطع رابطه فرموده اید سفارت کانادا رو هم که مجبور کردید ببنده در بره. امریکا رو هم که خلاص کرده اید کل امریکای شمالی که پر. در اتمریکای جنوبی هم ارژانتین که چر و اروپا هم که کلا نجس و فاسده اعراب هم که با همه اعراب مشکل ایجا فرموده اید نصف افریقا هم که با عربستان هستند تمام این اعرابی که میفرماید برادران ما هستند همه ما را رافضی می نامند به خون ما تشنه هستند در جنک با عراق هم امدند با ما جنگیدند الان حتی همین فلسیطن هم حاضر به بازی دوستان فوتبال با ما نشد. نمیشه که با کل جها درگیر بود در داخل هم که میفرمایید کارلیت رو بگو برو واکس بزن دیگه چه چیزی باقی می ماند؟ اقا دنیا بد است من هم میگم امریکا بد عربستان بد و...ولی نمیشه مدام هزینه زایی کرد

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 07:35:41
   2 2

   ببین داداش جون.قرار نشد من پاسخگوی تمام سیاستهای آقایان باشم. من کجا از برادری صحبت کردم. چطور میگویی کامنتهای مرا دو ساله که میخوانی و خبرنداری من چطوری فکر میکنم؟ من فقط از آن دسته سیاستهای آقایان دفاع میکنم که خودم بهش اعتقاد دارم. به بقیه اش هم کاری ندارم. دست من نیست که. ضمنا این کانادا همیشه نوکر بوده و سعی بلیغ داشه تا چاکری اش را نشان بده. بعد اشغال سفارت آمریکا هم بست و رفت و گفت من منافعی در ایران ندارم. بعد قضیه سفارت انگلیس هم سفارتش را تعطیل کرد چون بالاخره باید نشان میداد از مستعمرات انگلیس است. اصلا کسی بهش کاری نداشت. خودش رفت. کانادا جایی است که من واقعا کسر شانم میشه درباره اش صحبت کنم. اسم کانادا را نبر

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 07:42:27
   2 2

   آقا من یک چیزی را به شما بگویم. من فلسطین و اینها سرم نمیشه. اصلا مشکل من با اسراییل سر چیز دیگریست. دشمنی اکثر یهودیان با اسلام برای بنده محرزه و وظیفه دارم که به آزار و اذیتشان بپردازم. اصلا فلسطین هم نبود اذیتشان میکردم. جدی دارم میگم. کاری هم به فلسطین و ملسطین ندارم. اذیت کردن اینها ثواب زیادی داره. تردید نکن. اگر گناه داشت پای من. اگر خدا به فرض محال هم ازت چیزی پرسید بگو شمس تبریزی گفته خخخخخخخخخخخ

  • بی نام
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 02:49:33
   1 1

   خب دیگه همین که میگی میخام اذیت کنم و..این خودش یک نوع هزینه سازی برای کشوره هزینه سازی زیاده شما هر کامنتت رو نگاه کنی راهی رو نشون میدی که هزینه زا است برا شخص من و مردم ما. الان هم میگی من به فلان کشور کار ندارم واقعا من در کار شما مانده ام درگیری همزمان با هر دو طرف مساله با اعراب درگیری با اون طرف هم درگیری. اقلا یه طرف رو انتخاب کنید

  • بی نام
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 02:57:56
   1 1

   دلیل حمله به سفارت انگلیس چه بود؟ چرا کانادا که مستعمره انگلیسه بعد باز شدن سفارت انگلیس سفارتش رو باز نکرده؟ مگه مستعمره نیست؟ کدوم کشورها رو دیگه شما روش حساسیت داری تا حالا که شده 207 کشور اسم بقیه رو هم مینوشتی خب . هزینه همینه هزینه اینکه دانشجو بخاد ویزا بگیره سفارت تعطیل باشه ناچار باشه بره ترکیه اینم یه هزینه دیگه

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 02:59:09
  پاسخ
  1 1

  و کش.ر ر در این حالت نگه داشت. عربستان ممکنه 10 سال دیگه مکنه 200 سال دیگه حکومتش عوض بشه نمیشه با همه کشورهای دنیا درگیر بود اقا من فلان کشوررا بول ندارم من بهش میگم عضو سازمان ملل هستی بهت احترام میذارم ولی موافق فلان کارت در فلان جا نیستم نه اینکه کار را به سفارتگیری و درگیری و قطع رابطه و..بکشانیم صبح و طهر و شب ما بشه تحلیل زلف های ترامپ. ایسلند کشوره ما هم کشوریم نروژ کشوره ما هم کشوریم جوان نروژی جوان سوئدی لازم نداره شب ساعت 2 بیاد کامنت سیاسی بذاره زندگیش تامینه کشورش با دنیا درگیر نیست ما باید بیایم مدام سیاست بخونیم جمیع علوم جهان رو مطالعه کنیم از همه چیز باید اگاهی داشته باشیم تا مبادا اتفاق بدی برامون بیفته. این چیزا برای شما عادی شده در حالی که عادی نیست

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 06:58:20
   4 1

   کدام سفارت گیری را میگیری؟ مال آمریکا را؟ خب میخواست با سفارتش انقلاب را سرنگون کنه. سفارتش را که گرفتند دست به کار کودتای نوژه شد. باز موفق نشد، عراق را کیش داد طرف ایران تا بلکه از آن طریق کار را تمام کنه. اونهایی که میگن اگر سفارت را نگرفته بودیم، عراق هم به ایران حمله نمیکرد راست میگویند. چون کاری را که آمریکا میتوانست از طریق سفارتش انجام بده نتوانست، و طبیعتا نوبت به گزینه های بعد یعنی کودتا و جنگ رسید. البته اگر کودتا هم پیروز میشد نوبت به حمله عراق نمیرسید. اینها اسنادش هست. ارتباط بختیار با صدام چه بود؟ من نمی گم. آخوندها هم نمیگن. تیسمار قره باغی در سال 64 گفت. نوژه ای ها هم گفتند. مهم نیست. بگذریم

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 07:03:12
   2 1

   به عربستان بگیم عضو سازمان ملل هستی و بهت احترام میذاریم، اما موافق فلان کارت نیستیم؟ آقا، این مدل حرف زدن را که به شما یاد داده؟ طرف داعش و القاعده را فرستاده در سوریه و و تامین مالی و لجستیکی کرده و آنجا را به لجن کشیده. ما بیاییم بگوییم کارخیلی بدی کردی؟ من بهت انتقاد دارم؟ خخخخخخخخخخخ. بی خیال داداش. به بندر بن سلطان گفتن آقا اینها را چرا روانه سوریه میکنید؟ گفته بود خب مگه طالب رسیدن به خدا نیستن؟ خب ما هم داریم راه رسیدن به خدا را برایشان هموار میکنیم. تمام گروه های تکفیری در پاکستان توسط عربستان و امارات تامین مالی میشوند. منظورم تامین مالی توسط بخش خصوصی این دو کشوره. آمریکایی ها هم خبردارند. ما بیاییم بگیم کار خیلی بدی میکنید؟ خخخخخ

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 03:09:14
  پاسخ
  1 6

  میشه با دنیا تعامل کرد احترام گذاشت تهدید نکرد ولی انتقاد هم داشت سعی در بهبودی هم داشت این رویه که دنیا من گوشت رو می برم و ..این رویه رویه هزینه زایی است شاید امریکا بتونه تهدید کنه و براش هزینه زا نباشه برای ما هزینه زا است. جتگ هم راه بیفته ایران تجزیه میشه میره پی کارش دیگه نه از تاک نشان میمونه نه از تاک نشان. این رویه که چه در داخل شما دوستان شعار میدهید مدام هزینه سازی می کنید چه در امر خارجی هزینه سازی می کنید به جای خوبی ختم نخواهد شد. فرق است بین این تفکر که چه کنیم جوانان راحت باشند رفاه بالا بره بیکاری کمتر بشه و این تفکر که ببینیم امریکا چی گفته ما هم یه جوابی بدیم هی هزینه زایی بکنیم و...این تفکرات زمین تا اسمون با هم فرق دارن.

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 05:02:20
   3 2

   مثلا وقتی طرف میگه همه گزینه های من روی میزه، من بیام ازش انتقاد کنم؟ اما تهدید نکنم؟ آهان، یعنی جواب تهدید را با انتقاد بدم؟ من جواب انتقاد را با انتقاد میدم و جواب فحش را با فحش و جواب تهدید را با تهدید. شما هر وقت امور مملکت دست ات بود و آمریکا هم تهدیدت کرد بگو مودب باش. دنیای امروز دنیای تهدید نیست. دنیای گفتگو و مفاهمه است. ببین برادر، ما دوجور سیاستمدار داریم. یکی میشه مثل خمینی و یکی هم میشه مثل آقاخان نوری. آقاخان میگفت من برای سیاست ریشم را هم آلوده به سرگین الاغ میکنم و وقتی هم میخوام در جمع حاضر بشم عطر میزنم که کسی نفهمه. البته آقاخان اسم این کار را میذاشت دیپلماسی. خب خمینی به ترتیب دیگری بود و من روحیه ام به گونه ای هست که خمینی را میپسندم و نه آقاخان نوری را

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 07:09:30
   3 1

   کدوم دنیا را میگویید؟ اون دنیایی که مد نظر شماست و من هم میدونم کدوم دنیا را می گویید دنبال سرنگونی رژیمه. خودشان هم دارن میگن که از طریق نظامی نمیشود اینها را زمین زد. از راه دیگری باید وارد شد. خود وندی شرمن گفت که علاقه به جاذبه های غرب در میان ایرانیان هست. جوان ایرانی دوست داره بیاد اینجا تحصیل کنه. از همین راهها وارد میشویم تا وادار به تغییرشان کنیم. اون تغییر هم که مد نظر امثال وندی شرمن هست یعنی فاتحه. معلومه که چی میخواد. مگر اون احترام گذاشته که ما احترام بذاریم؟ راستش با چند تا آمریکایی صحبت میکردم به من گفتن این آخوندها را از اونجا بندازید بیرون. گفتم به یک شرط. گفت چه شرطی؟ گفتم اول تفکر خاخامی را از آمریکا بیرون کنید تا ما از شما یاد بگیریم و جسارت پیدا کنیم.خخخخخخخخخخخ

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 07:13:54
   3 1

   بعدش هم گفتم پیش از اینکه آخوندها به دنیا بیایند، ایران بوده. اما اسراییل بعداز تولد خاخام ها درست شده. اول کشوری را که به زور توسط خاخام ها تاسیس شده، تخریب کنید تا ما از شما یاد بگیریم و آخوندها را بندازیم بیرون خخخخخخخخخخ. آقا چه کنم؟ همیشه به آمریکایی ها گفتم شما معلم من هستید. از شما بسیار آموختم. حتی از شما یاد گرفتم که دین از سیاست جدا نیست خخخخخخخخخخخخخخخخخخخ. کدوم احترام برادر من؟؟شما مثل اینکه نمیدانید قضیه چیست. تازه با آخوند هم مشکل ندارند. منتها روشون نمیشه علنی بگویند. پس میگویند با آخوند مشکل داریم. من خودم استاد پیچوندن هستم حاج بابا خخخخخخخ

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 03:15:05
  پاسخ
  1 0

  یه بنده خدا صبح که از خواب بیدار میشه ذکر و فکرش اینه که چیکار کنم که بیکاری کم بشه جوانان رفاه داشته باشند ارتباطمون با دنیا بهتر بشه و..یک بنده خدایی هم مثل حضرتعالی از خواب که بیدار میشه ذکر و فکرش اینه که ببینم رابرت آرتیل نویس چه مقاله ای نوشته روشون رو چطور کم کنیم اصلا و ابدا برات رفاه مردم اهمیتی نداره در تئوری ها و افکار هزینه زای خودت غرق هستی میای کامنت پشت کامنت میذاری سخنرانی میکنی که اثبات کنی امریکا بد است اقا ما خودمون میگیم امریکا بد است بحث اینه که اثبات بد بودن امریکا یا حتی 50 تکه شدن امریکا برا ما نون و اتب نمیشود امریکا هم سقوط کنه مشکلات ما همچنان برقراره دنبال نان باش خربزه اب است.

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 03:19:24
  پاسخ
  1 0

  یک مساله ای که یادم افتاد اینکه بنده از جنوب هستم درامد نفت کشور از اینجا تامین میشه ما یک سفر اومدیم شهر شما مردم شما حاضر نبودن ادرس به ما بدهند چرا؟ ایا تا به حال به این مساله فکر کردی؟ بیست سال پیش این مشکل رو نداشتیم الان همشهری شما از درامد نفت جنوب تغذیه می کنه حقوقش از درامد نفت داده میشه و..ولی میگه تو که از جنوب امده ای به من ظلم کردی من به زبان خودم بهت ادرس میدم مشکل خودته برو زبان ما رو یاد بگیر. به نظر خودت این مساله شما است یا ترامپ مساله است؟ اینو ول کردی به زلف ترامپ گیر تا جالا در مورد این رفتار همشهریهات کامنت گذاشتی بررسی کنی دلیل چیست؟ یعنی هزینه سیاست شما در این حد هم وارد شده که حاضر نیست ادرس بدهد به دیگران. این مشکلات را ما قبلا نداشتیم در امریکای دهه 50 هم نبوده

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 06:38:02
   0 2

   چیزهای بی ربطی را به هم ربط دادی برادر. من فقط برای رعایت احترام که شما نوشتی دارم مختصر جواب میدم. طرف به فارسی جواب شما را نداده و این را ربط میدی به سیاست. یک مقدار هم در رفتار خود مردم نگاه کن. چرا مثلا نمیگی نیک آهنگ کوثر که کاریکاتور توهین آمیز کشید چه تاثیری روی مردم داشت. شنیده ام بعد از آن کاریکاتور شیشه ماشینهای نمره تهران را در اردبیل می شکستند. خب نیک آهنگ کوثر که سبزی بود. قضیه چیه؟ الان هم با سوزان مالونی و افراد بنیاد دفاع از دموکراسی میپره. اون هم کار ما بود؟

  • بی نام
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 00:22:39
   1 2

   حرف شما اتفاقا ربط نداره شما نمیتونی درامد نفت را بگیری مصرف کنی بعد به مردم سایر مناطق بگی بیای اینجا باید به زبان من حرف بزنی ادرس بهت نمیدم ضمنا حق نداری اینجا شغل پیدا کنی ولی من حق دارم بیام جای دیگه کار کنم. این اعمال در هیچ کجای دنیا رخ نمیده شما ذیل مقالات کجا بریم برای تعطیلات نگاه کن ببین چند نفر به این مساله اشاره میکننن. شما البته خودت بهتر میفهمی من چی میگم مساله رو بیش از این نمیشه باز کرد. زلف ترامپ مهمتره این رسیدگی به این کارها؟

  • شمس تبریزی
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 08:30:09
   0 0

   وقتی هر روز صدها جوک برایشان میسازید و فهمشان را به تمسخر میگیرد و میگویید ترک فلان، توقع چندانی نداشته باش دوست من. یک بار داشتم سالها پیش با یک بنده خدایی در تبریز چت میکردم. ازش پرسیدم ترک هستید؟ گفت آره. چی میگی فارس خر. البته هر دو هم با هم خندیدیم. اما خب آنها خبردارند مردم چه حرفهایی برایشان در میارن. اینها مربوط به سیاست نیست برادر. یک مقدار بزرگ شوید و از ورای عینک غیر سیاسی به موضوعات نگاه کنید. یک مقدار بگویید فرهنگ مردم ما نیاز به اصلاح شدن دارد. این جوک درست کردنها مال زمان انقلاب نیست. در زمان قبل انقلاب هم بود. عذرمیخوام که اینها را مطرح میکنم اما احساس میکنم این هم یک بیماری است که برای هرچه توجیه سیاسی داشته باشید.

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 03:26:23
  پاسخ
  1 2

  در نهایت این تفکر شما تا حالا برا کشور سود نداشته تنش با کل دنیا ایجاد کرده که خودش باز هزینه زا شده همه این حرفهایی که خود شما میزنی بصورت ریال و دلار برای من که اینجا نشسته ام هزینه میشه از جیب من درمیاد مگر اینکه از خودت بپرسی که ایا این حرف من جیب مردم رو خالی میکنه یا پر میکنه تمام این تنشها برا ما هزینه است به نسبت سال 87 من الان همه کالاها و خدماتم رو چندین برابر میخرم هر چیزی هم تحریم میشه قیمتش چند برابرمیشه دیگه پایین هم نمیاد اگر نمیخای در این حرفهات تجدید نظر کنی اولا هزینه هر تفکرت رو اخر کامنتت بنویس ثانیا بدان که این حرفات باعث هزینه و فقر مردم میشه که نهایت به فروش کلیه و کبد میرسه اگر هم اگهی فروش کلیه تا حالا ندیدی یه سرچ بزن. حرفهات برا من هزینه است این یادت باشه

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 03:42:19
  پاسخ
  1 2

  ضمنا با من شوخی هم نکن این مسائل شوخی نداره حرفی داری بزن اینجا بخش سیاسته بخش شوخی و کاریکاتور و...هم جدا است یکی از ترفندای شما دوستان اینه که با شوخی کردن مساله رو ماله کشی می کنید هر حرفی هم میخای بزنی با عدد و رقم به ریال دربیار بزن میگی باید با امریکا درگیری رو ادامه بدیم بصورت عددی درش بیار بگو این قدر هزینه داره این کار . میخای بگی با عربستان درگیری خوب است جمع بزن بگو این قدر ادم که در کار حج هستند مشغول هستند بیکار میشن میخای بگی از فلان کشور که اتفاقا ما رو قبول هم نداره میخایم حمایت کنیم به ریال یا دلار یا یورو یا پوند هزینه هاش رو بیان کن جمله به جمله برو جلو اخر هر جمله پرانتز باز کن هزینه تقریبی رو بیان کن تا هم ما بدونیم و هم خودت هزینه حرفات دستت بیاد حرفات هزینه زاست

  • شمس تبریزی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 07:21:11
   2 1

   من اگر شوخی میکنم برای این است که زهر حرفم را بگیرم. وگرنه تمام صحبتهای من جدیست. شوخی باید در بحثهای سیاسی باشه تا بوی زهم بحث را بگیره. شوخی مثل زردچوبه است برادر. آشپزی بدون زردچوبه؟ مگه میشه؟ مگه داریم؟ آره درگیری با عربستان خوب است. میدونی چرا؟ در سفرنامه جناب جعفریان خواندم که عوامل حج و زیارت 100 تا لپ تاپ لنووو خریدن. حالا بقیه ریخت و پاشهایشان بماند. خیلی خوب میشد اگر میتوانستیم اینها را چند سال دیگه هم بیکار نگه داریم تا کمی ذخیره ارزی کنیم. برخی از مشاغل طوری هست که باید یک جوری به تعطیلی کشاندشان. برای مملکت ضرر دارند و هزینه سازند. حالا یا با حمله به سفارت آمریکا تعطیلشان کرد یا حمله به سفارت عربستان خخخخخخخخ

  • بی نام
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 02:53:58
   1 2

   دوست عزیز 100 نفر نیستن اینم یه کار هزینه زای دیگه. عوامل حج کلی کارگر و کارمند داره از اشپز و نیروی خدماتی تا پزشک و.. و ده ها هزار نفر در این مساله دخیل هستند شما وقتی مساله رو تعطیل میکنی باید بدانی که کلی ادم رو بیکار میکنی برنامه ات برا این ده ها هزار نفر چیه؟ کجاها باید برن کار کنن؟ تا حالا شده از خواب بیدار بشی بگی تفکرمون این باشه که 10 تا دونه امروز به شغلهای دیروز اضافه بشه؟ یا کلا فقط ضد مدل داری که این نباید باشه؟ مدل برای ساختن داری؟ تخریب و بستن و..کار سختی نیستا حاج صمد توجیه تراش. هزینه جدید نتراش

 • شمس تبریزی 1
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 10:47:36
  پاسخ
  3 0

  سلام. خب این دوست عزیز ما لب کلامشان این بود که برای هر تحولی چرتکه بندازن. اشکالی نداره و خوب هم هست. منتها مشکل ایشان اینه که هم سود و ضرر را به شکل موقتی میبینند و هم دنبال دستاورد سریع و سطحی هستند. مرتب هم می فرمایند تو این 40 سال حاصل کارتون چی بوده. خب البته حاصلش که اصلا قابل قیاس با زمان پهلوی نیست. ایشان میگویند 40 سال پیش کار زیاد بود. الان نیست. اولا عنایت ندارند که کارهای زمان پهلوی همگی از جنس همان مشاغل شیخ نشینی و ترک بودن. اینجور مشاغل هم برای افزایش اش نیاز به ارتباط و حضور مستمر غرب داره. به عبارتی نوکری میخواد. خب چون نوکری در سال 57 تمام شد، اینجور مشاغل هم سخت ایجاد میشد. البته الان هم تعداد این مشاغل زیاده چون بالاخره ما هنوز تا حدود قابل توجهی نوکر هستیم

 • شمس تبریزی 2
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 10:51:55
  پاسخ
  2 1

  اما خب نوکری مان اصلا قابل قیاس با نوکری پهلوی نیست. انقلاب 57 در کاهش نوکری خیلی موثر بود اما با پیرشدن انقلابیون و تمام شدن طرحهایشان داریم مجددا به سمت نوکری بیشتر میرویم. از خصوصیات دوران پیری این است که آدم مستمری بگیر میشه. دوران پیری دوران خلاقیت نیست. دوران نشستن و خوردن است. دوران پیری یک سیاستمدار هم همینه. در سیاست مستمری بگیر میشود و میخواهد مرتب دستش را جلوی بقیه دراز کنه. تا اعتراض هم کنی که میگوید تو نمی قهمی. تو جوانی. خب باباجان، چون جوانم میخواهم کار کنم. هنوز مثل تو پیرنشده ام که بخواهم کاسه گدایی جلوی دیگران بگیرم. ... پیر شده. میخواهد مستمری بگیر غرب بشود. چقدر هم این را برای خود لذت میداند.

 • شمس تبریزی 3
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 10:57:13
  پاسخ
  2 20

  بهش اعتراض کنی، میگوید داریم تعامل میکنیم. البته هر مستمری بگیری آنقدر غرور دارد که اسم مستمری اش را یک اسم شیک بگذارد تا آبرویش نرود. بالاخره واژه مستمری گرفتن واژه ای است که کرامت انسانی را پایمال میکند. کسی مخالف تعامل نیست اما وادادگی را بگوییم تعامل و با لغات پر طمطراق مثل دیپلماسی و روابط بین الملل توجیه کردن، اصل قضیه را عوض نمیکند. دوست عزیز ما از کلیه فروشی امروز صحبت می کنند، اما ظاهرا به حلبی آبادها و دروازه غارها و گودهای اطراف شهر در زمان پهلوی توجه ندارند. خب فیلمهایش که هست. من دارم فیلمهای این راهپیمایی های زمان انقلاب را میبینم. مردم تظاهرکننده متاسفانه سرو لباس خوبی ندارند. خیابان آزادی را دارم در فیلمها میبینم. عین بیابان است که دو طرفش درختکاری شده

 • شمس تبریزی 4
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 11:03:35
  پاسخ
  2 14

  پروژه های عمرانی در زمان پهلوی تعدادش مشخصه. الان هم مشخصه. ارتش ما که تماما توسط مستشاران آمریکایی و انگلیسی اداره میشد. دانشگاههای ما به استثنای پزشکی، در عمده رشته ها و مقاطع تحصیلی تا سطح کارشناسی آموزش میدادند و برای مقاطع عالی تری چاره ای جز رفتن به خارج نبود. آن موقع را با الان مقایسه بفرمایید. اصلا قابل قیاس نیست. بنابراین انقلاب 57 از هر جهت تحولات شگرفی درست کرد. اما خب هر انقلابی پیر میشود. پیری انقلاب را با نگاه به چهره مقاماتش میتوان تشخیص داد. از انقلاب پیر دیگر کاری ساخته نیست. پیری دوره ضدانقلاب شدن است. سالهاست که انقلابیون ضد انقلاب شده اند. پس چاره ای نیست که انقلابیون جوان کودتا کنند و ضدانقلابهای امروز و انقلابیون پیشین را کنار بزنند تا راه باز شود

 • شمس تبریزی 5
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 11:08:08
  پاسخ
  2 14

  انقلاب و تحول همیشه هزینه دارد اما اگر هم صورت نگیرد هزینه هایش بیشتر است. دوست ما به بیکاری ها اشاره میکنند. به رکود اشاره میکنند. من یک قوم و خویشی دارم که دیدم یک روز در همین کافه خبر آمده و دارن باهاش مصاحبه میکنند. فردکارکشته ای در حوزه صنعت است. میگفت بای استخدام نیرو مصاحبه میکردم. بسیاری از اینهایی که به عنوان مهندسان جوان آمده بودن برای استخدام شدن، آدمهای کم سوادی بودن. در مصاحبه سوالات فنی که ازشان میپرسیدم میدیدم بلد نیستند در حالی که از یک مهندس فارغ التحصیل انتظار میرفت که بداند. خب، شما به بیکاری اشاره میکنید، اما نمی فرمایید اینی که بیکار است چقدر تخصص دارد؟؟؟ به ورشکستگی واحدهای تولیدی اشاره میکنید اما نمی فرمایید چه تعداد از این واحدها کننده بودن

 • شمس تبریزی 6
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 11:13:42
  پاسخ
  3 10

  همین قوم و خویش بنده میگفت در کاشان واحدهای تولیدی فرش داریم که مدیرش اصلا صلاحیت تاسیس آن را نداشته. راه گم کرده که اومده در این حوزه شروع به فعالیت کرده. میگفت اوضاعشان خیلی کساد شده و به زور دارن خودشان را سرپا نگه میدارند. خب واحدهای تعطیل شده ی ما احتمالا از این دست هستند که هر آدمی که با ننه جونش قهر کرده رفته یه وام بانکی گرفته و اسم تولید کننده را روی خودش گذاشته. معلومه که یک مقدار اوضاع بد بشه میخوره زمین. من الان آدم میشناسم که دور اقتصاده. مهندس هم هست. هی داره وام میگیره تا نخ ریسی در اردستان بزنه. هنوز که هنوزه اون تولید لازم را نداره. خب این آدمی است که این کاره نیست. این کلی هزینه میکند تا بتواند مختصری حرکت کند. چنین آدمی الان که یک مقدار اوضاع بهتر شده

 • شمس تبریزی 7
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 11:18:22
  پاسخ
  3 23

  کمی به حرکت در آمده و خوشحاله. اما در زمانی که بانکها نداشته باشند که پول یامفت بدهند کسل است. ببخشید قربان. اما میخوام 70 سال سیاه همچین آدمی تولید نکنه. با تحریم خورده زمین؟ به درک که خورده زمین. بلا نسبت شما بیجا کرده که اینکاره نبوده و با هزینه های گزاف رفته کارخانه زده. این تولیدی ها که میخورن زمین عمدتا از این قماش هستند. کار بلد نیستند و تخصص لازم را ندارند. من مسول هزینه زندگی چنین افرادی نیستم. زن و بچه دارد؟ خب به من چه. میخواست جای علافی کردن یک حرفه و یا تخصص را خوب بیاموزد تا بتواند در هر شرایطی چه تحریم و یا غیرتحریم کار کند. خب منظور من از آن مثالهای بالا این نبود که بگم بروید واکس بزنید یا هیزم بشکنید. شما به اصلا قضیه توجه نفرمودید. هدف من از آن مثالها چیزی دیگر بود.

 • شمس تبریزی 8
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 11:22:58
  پاسخ
  3 17

  با همه اینها عرضم اینه که مثلا فلان مهندس مدرک گرفته اما کار بلد نیست. خب مثلا چه اشکالی دارد که روی زمین کشاورزی کار کند؟ در پرورش شترمرغ یا بلدرچین فعالیت کند؟ خب میگید مهندس هستم و در شانم نیست. اما من میگویم با این کار تولید ناخالص داخلی را افزایش میدهد. شما میدانید که این تحصیلکرده های بیکار ما اگر استین بالا بزنند میتوانند ایران را به صادرکننده اول گوشت شترمرغ، بلدرچین و سایر محصولات دامی و کشاورزی تبدیل کنند؟ البته یک کاشرناس بالاسرشان باشد که پول را هدر ندهند. به عنوان نیروی کاری که حساب و کتاب سرش میشود میتوان از آنها استفاده کرد. فقط باید یک مقدار سعه صدر داشته باشند و این شان های کاذب را بگذارند کنار

  • بی نام
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 01:49:48
   1 2

   استین بالا زدنی هم نیست زمینه کار را دولت فراهم میکنه تمام این صحبتهای شما ناشی از اینه که اطلاعات اقتصادی ندارید بنده بهت توصیه می کنم که اقتصاد خرد و کلان و چند کتاب دیگه اقتصادی رو مطالعه کنی شما اطلاعات نداری میای این حرفا رو میزنی شما فکر میکنی همه چیز پرشی و چکشی و ضربتی است اصلا به فاکتورهای کلان اقتصادی و عرضه و تقاضا و سرمایه گذاری و..توجه نداری چون مطالعه نکرده ای همه چیز را به شوخی گرفته ای حرفای دهه 80 که میزدی جناب حاج صمد الان در این دهه داره میوه خودش رو میده بصورت بیکاری و رکود و ورشکستگی بانکها و هی باید بیای توجیه کنی و کثیرالتوجیه هم بشی هر چی میگن باید براش توجیه بتراشی نقشت شده توجیه تراش و ماله کش و هزینه ساز کامنتهات فقط سمت درگیری و هزینه بیشتر و طلبکاری است

  • شمس تبریزی
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 01:45:38
   2 1

   اینها اقتصاد کلان و خرد نمیخواد آقا. شما شکم داری یا نه؟ چطور وقتی از شما کالری مصرفی میخوام، عدد و رقم نمیدی؟ چون میخوای اضافه بر سازمان بخوری. چطور موقع خوردن از علم تغذیه صحبت نمیکنی؟ اما موقع پرورش شترمرغ و بلدرچین که برای سیر کردن شکم است، سریع میری سراغ اقتصاد کلان و خرد؟ بازی در نیار آقا.شما نمیخواهید به سود کم قانع باشید. خیلی میخواهید روی اجناس بکشید و بنابراین وقتی روی یک کیلو گوشت وقتی نتونی کلی سود کنی، میگی از دیدکارشناسان اقتصاد کلان و خرد صرف نمیکنه. توی همین هایپراستار رفته بودم و میدیم چقدر داره تخفیف میده. حتی تخفیفهایش تا نصف بود.تازه با تخفیف هم باز سود میبرد. این تولید کننده و توزیع کننده چقدر میکشند روی جنس؟خب طرز تفکرتان اینه، میگویید صرف نمیکنه.

  • شمس تبریزی
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 01:50:22
   3 0

   شما تولید کننده ها به سود کم قانع نیستید. صادقانه عرض میکنم سر سوزنی دلم از زمین خوردنتان نمیسوزه چون افراد طماعی هستید که هم به تولید ضربه میزنید و هم به مردم. توی این کشور سانتریفیوژ میسازند. چطور ممکنه از نظر فناوری، در ساخت یخچال مشکل داشته باشند؟ خب نمیخواهد درست کار کند. ارج تعطیل میشه؟ به درک. چشمش کور و باید شرمنده زن و بچه اش باشه چون درست کار نمیکنه. حقوق هپکو عقب افتاده؟ اون هم به درک. اینها موضوع سیاسی نیست. اینها بی مسولیتی است و ربطی به سیاست ندارد. طرف بلد نیست و یا اینکه نمیخواهد کار درست کند و یا طمع فراوان برای سودبردن داره، مشکل از سیاست نیست.

 • شمس تبریزی 9
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 11:36:14
  پاسخ
  2 25

  یک چیزی را هم بگویم. نمیشود هرکاری که میخواهیم بکنیم شما مرتب چرتکه بندازید هزینه اش چقدره. نمیشود دایم فقر را پیش بکشید. الان آمریکا کلی فقیر دارد اما مریخ نورد هم میسازد. مریخ نورد مشکل فقر را حل میکند؟ در کوتاه مدت خیر. اما در درازمدت بله. نمیتوانیم در هر پروژه ای که میخواهیم پیش ببریم دنبال این باشیم که آیا فردا موجب میشه که نون بیاد در سفره شما؟ در سفره شما نمیاد اما در سفره نوه و نتیجه شما میاد. توسعه علمی و فناوری مثل کارخانه شیرپاستوریزه نیست که امروز کلنگ بزنیم و دو سال دیگه بهره برداری کنیم. یک مقدار در حوزه توسعه علمی آمریکایی بیندیشید. اینهایی که شما میفرمایید با عرض پوزش دیدگاه جهان سومی هست. خدانگهدارتان

  • بی نام
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 01:03:23
   1 2

   در امریبکا هر کسی تلاش کنه کار هست و همه هم دنبال این هستند که بروند امریکا ادمی که نخا کار کنه هم هست اینکه یک عده ای فقیر هستن دلیل نمیشه که کل اقتصاد امریکا نابوده و... شما سطح رفاه جامعه رو به سطح رفاه امریکا برساتن بعد این ادعاها و کامنتهای هزینه ساز رو بیان کن هر کامنتی میذاری باید بگی که چقدر پول میخای از جیب من و امثال من دربیاری حرفای شما برا ما هزینه داره. نمیشه تولید رو خوابوند و زمینه سرمایه گذاری رو از بی برد رکود ایجاد کرد بعد هم گفت پرورش شتر مرغ نمیرن بنناگر سود داشته باشه خریدار باشه این واحدها ایجاد میشن وقتی که نمیشه یعنی رکوده کارهای زمان پهلوی هم اگر بد بوده که نبوده شما همون رو هم نتونستید نگه دارید بهترین صنایع ما همون زمان ایجاد شدن جامعه رونق داشت

  • بی نام
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 01:23:46
   1 2

   الان دیگه وقت تئوری بافی نیست 40 سال گذشته ازت کارنامه میخان نداری ناچاری هی مغالطه کنی با زمان اشکانیان مقایسه کنی بگی اون موقه تلفن نبود الان هست و...رئیس کمیته امداد میگه 12 میلیون فقیر مطلق داریم 12 میلیون فقیر مطلق یعنی 40 میلیون فقیر عادی جناب ما زمان پهلوی 33 میلیون نفر جمعیت داشتیم ایا این 33 میلیون نفر اون موقع 40 تا 50 میلیون نفرش در فقر بودن؟ 40 میلیون بیشتره یا 33 میلیون؟ هر واح تولیدی بخاد احداث بشه از بانک وام میگیره این حرفای شما یعنی اینکه اصلا با اقتصاد اشنایی نداری بردار کتاب اقتصادی بخون که این حرفا رو نزنی. 40 یال گذشته کارنامه امثال شما دوستان هم مشخصه بحث مغالطه و..هم نداره و بی فایده است حرفای شما فاقد ارزش است .

  • بی نام
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 01:38:36
   1 2

   ازت میپرسن چی داری میگی من چندین میلیون بیکار دارم و به گفته رئیس کمیته امداد 12 میلیون فقیر مطلق دارم در سال 90 رکود منفی 7 را داشته ام اعتبار تجاری ندارم جوانانم بیکارن و...بحثی باقی نمی ماند .ضمنا در دوره مهندس کار اموزش داده نمیشه هر کارخانه یا شرکت وظیفه دارد نیروی مهندسی که استخدام میکنه رو ببره اموزش بدهد و کار دستگاه یا خط تولید خود رو به نیرو اموزش بدهد در دانشگاه کار با ماشینهای مختلف یا خطوط تولید اموزش داده نمیشه همه جای دنیا نیروی مستعد میگیرن اموزشش میدن که اقا کارخانه ما اینه اینها برا ما همه اینطور کار می کنیم

  • بی نام
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 01:55:12
   1 1

   خلاصه حرفای شما اینه که زمان پهلوی وضع بد بوده ولی مردم نمیفهمیدن ما الان خبیلی خوب شده ایم ولی شما نمیفهمید مردم تنبل هستند و کار نمیکنن و استین بالا نمیزنن و... زمان پهلوی فقر همه جا رو گرفته بوده و گرسنگی همه جا رو گرفته بوده و... مهندسهای ما تخصص ندارن چرا ندارن؟ اینها رو هم پهلوی تربیت کرده؟ دست خودت بوده کلا حرفات اینه که قبل انقلاب بد بوده الان خوبه و امریکا بده اما اگر بخام الگو بگیرم و مثال بزنتم خوبه امریکا فقیر داره تعداد فقرای خودمون مهم نیست امریکا 350 میلیون جمعیت داره اینها همه ماله کشی است و استدلال نیست ازت میپرسن رکود داری بیکار داری مردم رفاه ندارن نمیشه خونه خرید جوانان ازدواج نکردن و...برنامت چیه ایا این حرفات نون و اب میشه؟ حرفی نزده بودی فقط توجیه کردن بود

  • بی نام
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 02:02:39
   1 1

   این توجیهات رو برو برا بیکارای جامعه بگو برا کارگری که حقوق نگرفته در هپکوی اراک بگو ببین کسی ازت قبول میکنه؟ ببین این حرفا برا جوانان زندگی میشه؟ شما الان موضعت اینه که پهلوی بد بوده ما خوبیم امریکا بده و...کلا در حال حمله به دولتهایی هستی که رفاه درست کردن ولی میگی نه اینا حالیشون نیست توهم دارن که در رفاه هستند اینها حالیشون نیست. حاج صمد اگر خروجی داشتی اگر کارت درست بود خود خروجیت خود کارای مثبتی که کردی خودش حرف میزد نیاز به بحث نبود بیکاری نبود رکود نبود رفاه بود نیاز به بحث نبود الان کسی در مورد اینکه امریکا بیکار داره یا نه بحث نمیکنه چرا چون لزومی نداره ولی شما نیاز داری بحث کنی چون وضعت درست نیست و چیزی هم در دست نداری دستت خالیه هی باید توجیه کنی

  • بی نام
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 02:09:10
   1 1

   اگر خروچی داشتی این بحثها پیش نمی امد و خروجیت خودش حرف میزد الان هی داری توجیه می کنی و داخل خود همین توجیهاتت خودت اشاره میکنی باز به مشکلات دیگه که کارخانه زده شده داره ورشکست میشه چرا؟ میگی نیروی کار تخصص نداره چرا؟ و... و یک جمله بهت میگم یادت باشه: " کار اگر درست باشه توجیه نداره " کار درست توجیه نداره کار درست خودش حرف میزنه ولی شما تمام معیارها و نمایشگرهای اقتصادیت منفی است بیشترین میزان نفت را هم فروخته ای هر سیاستی هم خواستی اجرا کرده ای با هر جا هم لازم دیدی درگیر شده ای الان اومدی میگی نه حالیتون نیست وضع خوبه مشکل از خود مردمه استدلال مفیدی از شما دیده نشد بازم تاکید میکنم هر کامنتی بعدا میذاری هزینه زایی اون حرفات رو مشخص کن ببینیم چقدر پول از جیب ما باید بره

 • شمس تبریزی به عثمانی ها
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 01:01:44
  پاسخ
  3 32

  گور پدر رییس .... و خودتان که منفی ها را دستکاری میکنید. با رییس جمهورتان ... خخخخخخخخخخخخخخخخخخخ

 • بی نام
  چهارشنبه 5 مهر 1396 - 00:36:24
  پاسخ
  1 2

  در مورد مقاله ترجمه کردن اگر مرتب بخای مقالات مورد نظر خودت را ترجمه کنی نتیجه این میشه که بله باید با دنیا بیشتر درگیر شد و این برا ما نه تنها نون و اب نمیشه بلکه جیب ما رو خالی میکنه چون هزینه ایجاد میکنه اگر بخای مقاله ترجمه کنی مقاله مخالف تفکر خودت رو هم باید ترجمه کنی نه اینکه همه مقالاتی که باب دل خودت هست را برای ایجاد هزینه و درگبری بیشتر ترجمه کنی. تبلیغات مداوم میکنی که بر طبل درگیری می کوبه . همه مقالاتی که میخونی افکار شما رو تایید میکنه یا مقاله مخالفت رو هم میخونی ولی دلت نمیاد ترجمه کنی؟ حرف زیا میزنی تعداد مغالطاتت اینقدر زیاده که باید براش یه کتاب نوشت شما حرفات رو در عمل زدی و اعداد و ارقام و وضعیت کنونی هست دیگه بحث نداره

  • شمس تبریزی
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 08:06:17
   0 0

   فرمودین « اگر بخای مقاله ترجمه کنی مقاله مخالف تفکر خودت رو هم باید ترجمه کنی». شما میدونی معنی این جمله که میگویید چیست؟ این یعنی اینکه اگه شما توی وزارت ارشاد باشی و من یک کتاب درباره سوسیالیسم ترجمه کرده باشم، میخواهی به من بگویی مجوز انتشار نمیدم مگر اینکه بروی یک کتاب هم درباره کاپیتالیسم ترجمه کنی. خخخخخخخ نگو این حرفها را حاجی. باور کن خنده داره. آقاجان، من درباره هرچیز دوست داشته باشم مقاله ترجمه میکنم. شما ناراحتی؟ خب شما برو مقاله ضد آن را ترجمه کن و بده برای انتشار. این چه حرف سبکی است که میزنی؟ البته که مقالات مخالف را هم میخونم. یک نگاه به کامنتهای من درباره کردستان بنداز تا ببینی چه نوشتم و بعد بیا این حرفها را بزن

 • بی نام
  چهارشنبه 5 مهر 1396 - 00:43:40
  پاسخ
  1 2

  شما در عمل حرفت رو زدی دیگه بحث و...نداره نتیجه تفکرت اینه کار اگر درست باشه دیگه توجیه و بحث نیاز نداره. ضمنا اون کارگرها هم فیلیپینی نبودند اتفاقا کره جنوبی بودند شما عبارت"اشتغال 12 هزار كارگر كره اي در ايران" را جستجو بفرمایید و ملاحظه کنید که داستان چه بوده. کسی که یه تفکر خاص داره مدام فقط به مقالات خاص و تفکرات خاص جذب میشه و واقعیتهای دیگه رو همه رو منکر میشه و کثیر التوجیه میشه هر چیزی بهس بگی توجیه براش میتراشه. در واقع شغل حضرتعالی الان توجیه تراش و هزینه سازه. با خخخخخ نوشتن هم باز کارت راه نمیفته و مسائل حل نمیشه این خخخخ رو به کارگران هپکوی اراک بگو ببین ازت میخره یا براش نون و اب میشه؟ توجیه تراشی و هزینه سازی برای جامعه کار مفیدی نیست هزینه زیادی هم به جامعه تحمیل میکنه

  • شمس تبریزی 1
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 07:53:23
   0 0

   حاج بابا، شما جلوتر نوشتی «کره جنوبی دهه 50 شمسی کارگر میفرستاد تهران. در تهران کارگری میکردن .الان کالا میفرستن هیوندای کره جنوبی میاد 4 فاز پارس جوبی رو تکمیل میکنه برا ما موبایل و یخچال و..میسازه». خوب نگاه کن ببین قصدت از به کارگیری کلمه «کارگر» چیست. شما داری کارگر را به معنی حمال و پادو استفاده میکنی. حالا چرا اینطور خیال میکنی؟ بهت میگم. چون یک خبر دیدی با عنوان «اشتغال 12 هزار کارگر کره ای در ایران» و دیگر نرفته ای متن خبر را بخونی و ببینی موضوع چیه. تیتر خبری توسط خبرنگار انتخاب میشه و الزاما بیانگر معنی خبرنیست و بعضا با متن خبر هم نمیخونه. یا برای جذب مخاطب است یا آن خبرنگار هم مثل شما نیتش این بوده که بگه کره جنوبی در زمان پهلوی برای ما حمالی میکرده و حالا شده آقا.

  • شمس تبریزی 2
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 07:55:15
   0 0

   خب حالا بذار عین پاراگراف را از ایرنا برایت بنویسم تا متوجه شوی قضیه چیست. «در سال 1356 و همزمان با تبادل سفرای دومین کمیسیون مشترک اقتصادی و فنی دو کشور در سئول برگزار و متعاقب آن همکاری‌های تجاری و بازرگانی در زمینه‌های نساجی، شیلات، مخابرات، صنایع خودروسازی و لاستیک، نفت، گردشگری آغاز شد. در همین دوران بود که زمینه صادرات اقلام سنتی و معدنی ایران هم به کره فراهم آمد».کسی که در بخش مخابرات و یا اتومبیل سازی و یا لاستیک سازی مشغول کار میشه یک حمال و پادو نیست حاج بابا. کارگر فنی است و من اسم محترمانه تکنسین را استفاده کردم تا بیانگر موضوع باشه. اما شما با نوع نگارش و عباراتی که استفاده میکنی میخواهی به خواننده القا کنی حمال و نوکر و کلفت استخدام کردیم. کارگری میکردن یعنی چی آقا؟

  • شمس تبریزی 3
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 07:58:20
   0 0

   خب من که پیشتر موضوع تکنسین و نفت را درباره کره گفتم. چرا میخواهی واقعیات را نادیده بگیری؟ چرا میگویی کارگری میکردن؟ شما یک خط فکری را دنبال میکنی و آن هم این است که بگویی در زمان پهلوی، همه حمال ما بودن و در زمان آخوندها آقای ما شدن. نکن این کار را حاجی. قضیه اینطوری نیست که شما میفرمایید.

 • بی نام
  چهارشنبه 5 مهر 1396 - 00:46:29
  پاسخ
  1 2

  اگر" کره ای ها در ایران" رو هم جستجو بفرمایید ویکیپدیا یک مقاله جداگانه براش باز کرده این رو همه میدانند که کره ای ها در دهه 50 در ایران کارگری میکردند و حتی نام دو خیابان رو در دو کشور به اسم پایتختها گذاشتند و تهران هم الان بهترین خیابان سئول هست. البته برا ادم کثیرالتوجیه و توجیه تراش اینکه کره ای ها در ایران بودن هم مهم نیست چون براش توجیه پیدا میکنه.

  • شمس تبریزی
   چهارشنبه 5 مهر 1396 - 08:15:05
   0 1

   شما کامنت مرا که در این رابطه نوشتم ابتدا بخوان پدرجان. تاریخ انتشار کامنتم سه شنبه 4 مهر 1396 04:50:04. بعد بیا اینها را بنویس. من درباره همکاری ها نوشتم. اسم خیابان را که میکنن سئول برای همکاری کلاس بالاست. ضمنا اسم خیابان شمال شهر را هم کردن سئول. اما شما میخوای بگی اینها قرار داد برای اعزام حمال به ایران داشتن. خب در اینصورت چرا یکی از خیابانهای طرف امامزاده یحیی را نکردن سئول تا با ماموریت کره در ایران همخوانی داشته باشه؟ شما نه کامنت مرا درست میخوانی و نه همکاری های اقتصادی و فنی را درست تحلیل میکنی. خب به خاطر همین است که ورشکسته میشوی جانم. چون عرض کردم توی کوچه پس کوچه های سیروس سیر میکنید

  • بی نام
   پنجشنبه 6 مهر 1396 - 00:39:48
   0 1

   عزیز گفتم که شما چون دنبال توجیه کردن هستی هی ناچاری یه بهانه بیاری یا انکاتر کنی و...افرادی که اون زمان در ایران اومده بودد کار میکردند کارگر بودند کره اون موقع در حدی نبود که تکنیسین و مهندس بفرست همه این اسناد هم میگن کارگر بودند چه ویکی چه بقیه استاد. شما نمیخای قب.ول کنی چون قبولش به ضررت هست تمام اسناد میگن کارگ بودند اسناد انگلیسی میگن worker بودن باز با عبارت"روابط ایران با کره جنوبی" سرچ کنی نشون میده کارگر بوده ان وضعیت کره حنوبی در دهه 70 مشخصه که نیروی کار و کارگر میفرستاد روابط ایران و کره اینقدر افزایش پیدا کرد که اسم خیابونها هم تغییر کرد کسی هم نمیاد بگه نه تو کارگر فرستادی باید خیابان پایین شهر به اسمت باشه شما متاسفانه در مغالطه کرد اوستا هستی.

  • بی نام
   پنجشنبه 6 مهر 1396 - 00:49:14
   0 1

   عین عبارت اینه: اشتغال 12 هزار كارگر كره اي در ايران، امضاء قراردادهاي همكاري ماهيگيري و ورزشي ، تاسيس انجمن دوستي دو كشور از اهم توافقات رسمي بوده است. علاوه براین اسناد من خودم شنیدم که کارگرهای کره ای دهه 50 در ایران کار میکردن کره در دهه 70 رشد رو شروع کرد ما متوقف شدیم . بعد ب من میگی کامنت مرا درست نمیخوانی برا همینه که ورشکست میشی من کی گفتم که تولیدی داشتم که ورشکست بشم؟ من از ورشکستگی تولیدی یا کارخانه خودم صحبت کرده ام؟ شما هر جا کامنت نوشته ای من رو به عنوان صاحب شرمت و تولید کننده شناخته ای از کجا به چنین چیزی رسیدی؟

 • بی نام
  چهارشنبه 5 مهر 1396 - 01:10:57
  پاسخ
  1 2

  با این شعر فردوسی دفتر را میبندیم: کسی را که مغزش بود پرشتاب فراوان سخن باشد و دیر یاب چو گفتار بیهوده بسیار گشت سخن گوی در مردمی خوارگشت

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x