شنبه 26 اسفند 1396
یکشنبه 2 مهر 1396 - 08:55:47 چاپ

بازگشت رونق به اقتصاد مسکن پس از ۶ سال

زهره‌وندی: در ۶ ماه دوم امسال شرایط بهتری پیش روی صنعت ساخت‌وساز خواهد بود

اقتصاد > مسکن - پس از آنکه معاملات مسکن از دی ماه سال گذشته به تدریج رو به افزایش گذاشت،حالا خبر می رسد که ساخت و ساز مسکن در نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،بیش از 50 صنعت،رونق مسکن را رقم می زنند.ازصنایع کاشی و سرامیک، لوله و پروفیل، لوازم آشپزخانه گرفته تا آهن و سیمان.صنایعی که رکود بخش مسکن سبب شده تا آنها هم در سالهای گذشته رشد چندان بالایی نداشته باشند.حتی گاهی هم رشدهای منفی و استفاده از کمتر از نیمی از ظرفیت را هم به ثبت برسانند.

از یکسال گذشته که دولت تصمیم گرفت،برنامه جدی برای خروج مسکن از رکود اجرا کند،حرکت هایی در بازار مسکن و البته ساخت و ساز به چشم می خورد.به دنبال افزایش تسهیلات مسکن،طرح مسکن یکم و کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن،معاملات به روایت آمارها از دی ماه سال گذشته جان گرفت.به دنبال افزایش معاملات مسکن،پیمانکاران و سازندگان مسکن هم ترغیب شدند تا کار را شروع کنند. آمارها نشان می دهد که در بهار امسال رشد ساخت و ساز مسکن 7.1 درصد بوده است. 

صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی می گوید:«گرانی بی دلیل مصالح ساختمانی اثرش را بر بازار اجاره گذاشته است؛ قیمت میلگرد از کیلویی 1800 تومان به کیلویی 2600 تومان همچنین قیمت سیمان به 115هزار تومان رسیده است که این موارد از مهم ترین دلایل افزایش قیمت مسکن به شمار می رود.»

در واقع قیمت مصالح ساختمانی خود عامل بازدارنده محسوب می شود.چه آنکه صنایع وابسته به ساخت و ساز به شدت بر یکدیگر تاثیر می گذارند. هرکدام که رونق بگیرد، می توانند دیگری را از رکود خارج کند. 

نقش سیاست های دولتی در رونق مسکن 

حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است:« ما باید تفاوتی بین رونق سفته‌بازی با رونق واقعی قائل باشیم. در طول ۴۰ سال گذشته دوران رکود و رونق را توامان داشتیم. به عنوان نمونه، شاهد بودیم که در سال ۸۶، ناگهان با افزایش ۶۰ درصدی قیمت مسکن روبه‌رو شدیم. این افزایش قیمت به گونه‌ای رخ داد که رونق واقعی را در بازار ایجاد نکرد. به همین دلیل نیز رکود بلافاصله شروع می‌شد. بنابراین سیاست دولت یازدهم بود و در دولت دوازدهم نیز تداوم پیدا می‌کند؛ ایجاد رونق واقعی در بازار مسکن هدف اصلی است. بدین‌معنا که مسکن از یک کالای سرمایه‌ای تبدیل به بازاری شود که نیاز مصرف‌کننده را پاسخ دهد.»

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی  نیز اخیرا از رونق بخش مسکن خبرداده و گفته است:«براساس آخرین آمار تعداد پس‌اندازکنندگان صندوق پس‌انداز یکم از ۲۶۰ هزار نفر عبور کرد و خوشبختانه بحثی که راجع به رونق در بازار مسکن بود براساس آمار منتشر شده محقق شده است.»

ساخت و ساز نشانه های خود را در اقتصاد ایران به زودی بروز خواهد داد.این را خیلی از کارشناسان این روزها می گویند.هرچند که پیشنهاد هم می کنند که این روزها، فصل خرید مسکن هم هست.

مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران می گوید:«بعد از ۲۰ فصل که رشد بخش ساختمانی کشور منفی یا حداکثر صفر بود، در بهار سال جاری به ۷.۱ درصد رسید. این رشد حتما رونق بخش ساختمان و مسکن را به همراه خواهد داشت.»

حالا که آمارها نیز مهر تایید را بر رونق بخش مسکن می زنند،می توان اطمینان یافت که چهارسال بعدی ریاست جمهوری حسن روحانی ،دیگر مسکن جز بخش رکودی اقتصاد نخواهد بود.زیراشاخص‌های آماری بخش ساختمان از خروج بازار ساخت‌و‌ساز از دوره رکود خبر می‌دهند.

برخی ها هم تایید نمی کنند

اگرچه آمارها خود راوی خروج اقتصاد مسکن از رکود است،اما برخی از کارشناسان هم بر این باورند که مسکن در رکود به سر می برد و آینده روشنی را برای این بازار پیش بینی نمی کنند. ایرج رهبر، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان  می گوید:« در واقع روندی افزایشی در ساخت و ساز نداشته ایم. شاید در مقطعی، نسبت به ماه گذشته  رشد بیشتری به ثبت رسیده باشد، اما این طور نیست که در سال جاری با رشد صنعت ساختمانی در کشور رو به رو باشیم.»

محمدرضا زهره وندی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اما خلاف نظر ایرج رهبر معتقد است که بخش خصوصی برای حضور در بازار مسکن ترعیب شده و این می تواند نشانه خوبی برای خروج مسکن از رکود باشد.او می گوید:«ز نیمه دوم سال گذشته که معاملات رونق گرفت،ساخت و ساز هم به تبع آن رونق گرفت.به همین دلیل پیش بینی می شود که این رونق در نیمه دوم سال ۹۶ یا نیمه اول سال ۹۷ رشد چشمگیری داشته باشد.»

او با بیان اینکه دولت در حال حاضر به صنعت ساختمان نگاه ویژه دارد، خاطرنشان کرد: «صنعت ساختمان جزو پیشران‌های توسعه و خروج از رکود است و فکر می کنم که در ۶ ماه دوم سال شرایط بهتری پیش روی این  صنعت خواهد بود و صنعت ساختمان به حرکت در خواهد آمد.»

35224

 

کلید واژه‌ها : بازار مسکن تهران - قیمت مسکن - مسکن -
33 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 10:25:20
  پاسخ
  95 20

  هیچ رونقی در کار نیست

  • عمادی
   سه شنبه 4 مهر 1396 - 09:50:36
   14 1

   فقط افت قیمتها و تشدید رکود

 • نیما
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 10:33:37
  پاسخ
  72 12

  مسکن تو یه شهر بی امکاناتی مثل تهران با قیمت متوسط متری 5 تومن بدون کوچکترین امکانات اولیه در ساختمانها و ساخت با بدترین نوع متریال ایجاد رونق مکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ قیمت مسکن مضحک و غیر واقعی و دور از دسترس 90 درصد جامعه هست و تمامش هم در اثر دلال بازی در این بازاره

  • بی نام
   یکشنبه 2 مهر 1396 - 12:31:10
   14 4

   برادر شما تو تهران بی امکاناتی؟ پس ما که تو اهواز آلوده ترین شهر دنیا با گرمای 60 درجه می سازیم چی بگیم

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 10:58:03
  پاسخ
  57 13

  هرگز با سوداگری و احتکار و معاملات سوری و0000 بازار مسکن رونق نمی گیرد .چون زمین نه از خارج می اید نه قابل تحریم است . مسکن زمانی رونق می گیرد که مورد معامله ملت واقع شود. فاصله در امد مردم با قیمت حبابی مسکن هم ده برابر است. مسکن زمانی رونق می گیرد که اپارتمان به متری 1 تا دو میلیون تومان برسد

  • محسن
   یکشنبه 2 مهر 1396 - 11:36:15
   42 12

   بله.درست میگی.اگه دولت ومجلس برای کسانیکه بیش ازیک مسکن دارندودرحقیقت مسکن رااحتکارکرده اندمالیات هنگفت ببندددلالها ومعاملات ملکیهادست ازسرملت وبازارمسکن برمیدارند ومسکن یهمه میرسه واضافه هم میادوارزان میشه واصلانیازی به انبوه سازان وساخت وسازاضافی هم نیست.ولی کوگوش شنوا. انگارهمه ازاین آشفته بازارسودکلان میبرندغیرازملت مستضعف

 • بردیا
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 11:17:01
  پاسخ
  54 11

  با این حقوق کم نزدیک یکساله حقوق طلب داریم، پس اندازمون که داره تموم میشه، مصرف کننده اصلی توان خرید این خونه ها با این قیمتها را نداره. رونق با حلوا حلوا کردن حاصل نمیشه

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 12:10:17
  پاسخ
  48 9

  خوش به حال بساز بندازها و بدبحال مردم. کی می خواد شهرسازی نوین توی این مملکت راه بیافته خدا می دونه.

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 13:25:23
  پاسخ
  12 4

  بنده پارسال یه خونه مسکن مهر تو اصفهان خریدم ، دیروز یا 10 میلیون ضرر اونم شرایطی فروختم. بعد از 5 ماه انتظار برای فروش

 • مهدی
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 15:22:55
  پاسخ
  13 3

  با سلام بنده در حوزه مسکن کار میکنم مسکن در دست افراد خاصی است و انها تصمیم میگیرند که چه زمانی تبل رونق بزنند و چه زمانی تبل رکود آنچه مهم است باید برای اقشاری که فاقد مسکن هستند طرح های مسکن در بافتهای فرسوده تدبیری صورت گیرد عده ای میخواهند از بازار مسکن ماهی بگیرندویا معتقدند رشد اقتصاد را باید با تحریک مسکن دنبال کرد که سخت در اشتباهند زیرا شرایط امروز فرق کرده و نسخه قدیمی برای این زمان کارایی نداردتا زیرساخته های اجتماعی و اقتصادی برای مردم مهیا نشود مردم رو نمی توان تحریک و یا ترغیب به خرید کالا و یا مسکن کرد

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 15:54:03
  پاسخ
  14 4

  منم با نظر آقای ایرج رهبر موافقم و با وضعیت کنونی بعید میدونم که مسکن حالا حالاها از رکود خارج بشه

 • حسین
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 16:13:40
  پاسخ
  24 4

  تمامی خبرگزاری ها از مسکن و رشدش حرف میزنن . قشنگ مشخصه سیاست شایعه پراکنی در پیش گرفتن تا جوسازی کنن و ...

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 16:39:15
  پاسخ
  21 4

  رونقی در کار نیست فقط عوام فریبی و شانتاژهای هدفمند،جهت اغفال مردم است.بازاری که الان اشباع شده هیچ جذابیتی برای ورود به آن نیست.این آپارتمانهای در حال ساخت هم در آینده نزدیک به خیل عظیم چهار میلیون واحد خالی اضافه خواهند شد.تازه آپارتمانهایی که در آینده به علت پرداخت نشدن تسهیلات توسط بانکها توقیف خواهد شد را به اینها اضافه کنید.بازار ملک چه بخواهیم چه نخواهیم با این دلالیسم و املاکیهای بی انصاف به سمت میرا شدن پیش میرود.

 • بی نام
  یکشنبه 2 مهر 1396 - 17:03:35
  پاسخ
  20 5

  مسکن نه بعد ۵ سال نه بعد ۱۰ سال نه بعد ۱۰۰ سال رونق نمیگیره چون ما داریم مسیر نابودی رو آرام آرام طی میکنیم مسکن به طور کل دیگه تبدیل به یک کالای مصرفی شده و هرگز هم به یک سرمایه تبدیل نخواهد شد هرکس که منزلی داره اونو ۲۰۳۰ درصد زیر قیمت بزاره واسه فروش خواهید دید بازم مشتری ندارید

 • بی نام
  دوشنبه 3 مهر 1396 - 10:21:01
  پاسخ
  11 4

  ساخت خانه با مصالح متوسط متری یک میلیون و نیم تمام می شود .اجاره داری نوعی کسب است با در آمد نامتناسب با سرمایه گذاری .مثال اجاره آپارتمان نوساز هشتصد میلیونی حدود چهار میلیون در ماه است . حدود هشت میلیون آن مالیات و مخارج تعمیرات سالیانه مطابق محاسبات اداره مالیات شانزده میلیون مانده برای صاحب خانه بیست و چهار میلیون در سال . سود پانزده درصد هشتصد میلیون عبارت است از صد وبیست میلیون در سال بدون مالیات یعنی ماهی ده میلیون تومان. بدون حرص و جوش خوردن .

 • عمو اصف
  دوشنبه 3 مهر 1396 - 11:25:27
  پاسخ
  10 2

  افزایش قیمت ملک کلنگی وزمین و همینطور تغییرات در مجوزهای ساخت بیشترین تاثیر رو قیمت مسکن داره واگر نه مصالح ودستمزدها تاثیر کمی در قیمت نهایی آپارتمان دارند و متاسفانه در کشورما رونق مسکن برابر با تورم بالاست در این زمینه که امسال بارشد معاملات این تورم در حد 10 تا 20 درصد بازار را تحت تاثیر قرار داد...

 • بی نام
  دوشنبه 3 مهر 1396 - 17:22:14
  پاسخ
  14 1

  چرا دروغ ، اين سياست نخ نماست مردم از هدف شما مطلع هستند

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:54:53
  پاسخ
  13 1

  این وام ها با اسن سودها و قسطهای سرسام آود صلا به صرفه نیست

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:55:02
  پاسخ
  13 1

  اکثر کسایی که با وام مسکن اپارتمان می خرند بعد از چند ماه که فشار اقساط را روی زندگیشون تحمل میکنند یا مجبور میشن اپارتمان را بفروشن تا از اقساطش نجات پیدا کنن یا همش تو خانواده دعوا دارند چون نمیتونن سایر هزینه های زندگیشون را با درامدی که دارند پوشش بدهند به همین خاطر زندگیشون واقعا مختل میشه همش هشتشون گرو نهشونه مخصوصا اگه عیالوار باشند که دیگه هیچی باید ده پانزده سال این وضع را تحمل کنند خیلی سخته

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:56:14
  پاسخ
  13 2

  بازار مسکن به لحاظ قیمت اشباع شده است تورم شدید سال هشتاد و نه قدرت خرید مردم را به یکسوم کاهش داد و قیمت اجناس را سه برابر کرد به نظرم در قیمت های کنونی مسکن قابلیت حفظ سرمایه و سرمایه گذاری ندارد در شرایطی که مصرف کننده امکان ورود ندارد دلال بازی سود ده نخواهد بود و در صورت بروز دلالی و افزایش قیمت فقط رکود عمیق تر خواهد شد

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:56:26
  پاسخ
  9 1

  بازار مسکن بعلت واسطه گری و شانتاژ تبلیغاتی با افزایش قیمت در بهار امسال همراه بود. در ماههای پیش رو بعلت رکود و کاذب بودن قیمت با افت قیمت همراه میشود.

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:56:34
  پاسخ
  15 1

  همش جو الکیه و مسکن همچنان در رکود کامل بسر میبره

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:56:43
  پاسخ
  10 1

  مسکن مهر با تمام کم و کاستی هاش باعث خانه دار شدن کلی آدم شد و موجب کنترل تقاضا در بازار شد

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:56:55
  پاسخ
  9 0

  ببینیم این دولت چه گلی به سر مسکن خواهد زد. قیمت مسکن که کماکان بالا هست.

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:57:08
  پاسخ
  11 0

  اقای محترم موتور ساخت وساز همچین هم خاموش نبوده وهر جایی بناهای تازه ساخت دیده مشود ولی بی فایده است تا طبقه متوسط وطبقه کم درامد جیبشان خالی است همین اش هست وهمین کاسه ببخشید ها..

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:57:16
  پاسخ
  12 1

  دلالهامحتکران مسکن وبسازبفروشهاومعاملات ملکیهابلای جان ملت هستندومدام دربوق وکرنامیکنندکه مسکن موتورمحرک اقتصاداست تابازمسکن راگرانتربه خلق مستضعف بفروشندوسودکنند.دولت ومجلس بایدبرای مالکان بیش ازیک مسکن مالیات هنگفت ببنددتامسکن ازکالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل شود. تابهرکس یک مسکن ارزان برسدوکسی هم قادربه احتکاروگرانسازی وگرانفروشی مسکن نکند

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:57:25
  پاسخ
  15 1

  وقتی کسی نمیخره، وقتی در هر خیابانی رد میشی میبینی کلی واحد خالیه نوساز افتاده، ساخت و ساز الکی چه فایده ای داره؟

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:57:34
  پاسخ
  10 1

  این حرفها تحریف واقعیت است.با این وضعیت رکود بازار ملک ،قطعا تا دو سال آینده این واحدهای در حال ساخت هم به سرنوشت چهار میلیون واحد خالی دچار خواهند شد.

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:57:55
  پاسخ
  7 0

  مردم خودشان به شکل پراکنده به این مقوله اشراف داشتند. بالاخره چه باید بکنیم؟

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:58:04
  پاسخ
  16 1

  مسکن از یه کالای سرمایه خارج شده و حالا حالاها رونق نمیگیره

 • بی نام
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 11:58:11
  پاسخ
  13 1

  مسکن باید مصرفی باشد. یعنی چی کلیدنخورده ده ساله؟

 • محسن‌خرمی
  سه شنبه 4 مهر 1396 - 18:38:25
  پاسخ
  2 1

  با توجه به کم شدن سود بانکی در ظاهر فقط فقط یه سری با توجه به جویی که دولت راه انداخت شایعات گران شدن میتونه دلیلی باشه که سرمایه ها میل پیدا که به سمته خونه ولی چون مشتری نیست توان خرید نیست بازهم کشکه بخری نمیتونی‌بفروشی

 • بی نام
  پنجشنبه 6 مهر 1396 - 23:07:47
  پاسخ
  0 1

  بهترین سرمایه گذاری خرید مسکن لوکس هست. پولهایتان را از بانک بکشید بیرون و ملک لوکس بخرید

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x