شنبه 26 اسفند 1396
دوشنبه 3 مهر 1396 - 16:05:34 چاپ

آملی‌لاریجانی: اظهارات ترامپ از یک سیاستمدار تازه‌کار کاسب‌کار نامتعادل بعید نبود

جامعه > قضایی - رئیس قوه قضاییه، دفاع مقدس و مجاهدت ملت ایران در این دوران را بهترین الگو برای پیروزی در همه میدانها و جبهه های نبرد دانست و گفت: اگر فرهنگ جهادی دوران دفاع مقدس را در همه میدانها از جمله میدان اقتصاد و فرهنگ نهادینه کنیم در این ساحت‌ها هم پیروز خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به هفته دفاع مقدس، گفت: اگر با دیده دقت و عبرت به دفاع مقدس نگاه کنیم می بینیم که دفاع مقدس یک معجزه بود. کشوری که تازه یک انقلاب را تجربه کرده بود و نهادهای آن به صورت کامل مستقر نشده بودند و طبیعتاً از نظر مالی و تجهیزات دچار مشکلات عدیده بود ناگهان با یک دشمن تا بُن دندان مسلح که از پشتیبانی تمام قدرت های جهانی بهره مند بود وارد یک جنگ نابرابر شد اما توانست در مقابل صدام جنایتکار و حامیان او بایستد و با استقامت و صلابت خود و رهبریهای داهیانه حضرت امام (ره) اجازه ندهد حتی یک وجب از خاک کشور از دست برود.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: آمریکایی‌های خبیث، صدام را به جنگ با ایران تحریک کردند و بلوک شرق نیز از نظر تسلیحاتی به او کمک کرد. از سوی دیگر کشورهای مرتجع منطقه با صرف میلیاردها دلار هزینه و اعتبارات گسترده، از صدام حمایت کردند تا انقلاب نوپای ما را از بین ببرند اما تقدیر خداوند چیز دیگری بود چنانکه می فرماید «الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا». براین اساس دیدیم که حتی جوانهای کم سن و سال با عزمی راسخ برای پابرجاماندن انقلاب و نظام اسلامی جانفشانی کردند.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: مجاهدت مردم و آنچه در دفاع مقدس اتفاق افتاد، یک اثر مهم الگوسازی در جهان اسلام و بلکه در سراسر دنیا داشت. این مقطع برای خود ما هم یک الگوی بسیار مناسب بود برای اینکه بدانیم هرکجا به توان خود تکیه کردیم و روی پای خود ایستادیم نتیجه آن پیروزی قطعی خواهد بود لذا این فرهنگ جهادی را باید در همه میدانها و جبهه های نبرد بویژه در عرصه های اقتصادی و فرهنگی نهادینه کنیم تا به نتیجه مطلوب دست یابیم.

آیت الله آملی لاریجانی، مقوله اقتصاد مقاومتی را منبعث از همین دیدگاه جهادی دانست و گفت: امیدواریم مسئولان ما همانطور که ملت بزرگ ایران این راه را اختیار کرد، در همه جبهه ها فرهنگ و روش جهادی را در پیش گیرند. تأکید رهبر معظم انقلاب نیز در همه عرصه ها توجه به فرهنگ جهادی است و بنا به تجربه نیز هرکجا ایستادیم و جهادگونه عمل کردیم پیروز میدان بودیم.

دولت به حوزه پژوهشی در دانشگاه ها کمک کند

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، اهمیت آموزش و پرورش و همچنین تعلیم و تربیت را مورد تأکید قرار داد و گفت: ساختار شخصیتی جوانها در دوره تحصیل در مدارس شکل می گیرد لذا باید باب مهمی را در تعلیم و تربیت باز کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: در کنار تعلیم و تعلم، بحث تولید علم و کار علمی در دانشگاه ها باید با سرعت بیشتری پیگیری شود. مشکلاتی در این حوزه داریم که امیدواریم دولت محترم بویژه در حوزه امور پژوهشی کمک بیشتری کند تا شاهد تولید هرچه بیشتر علم در کشور باشیم.

رئیس قوه قضاییه، نیروهای خلاق جامعه را بزرگترین سرمایه ملت دانست و گفت: باید به این نیروها اعتنا کنیم و مدام چشمانمان به شرق و غرب نباشد. اگر به همین نیروهای مستعد خود در میدان عمل یاری برسانیم تا استعدادهایشان ظهور و بروز یابد، قطعاً قدم های بلندی برای پیشرفت و تعالی کشور برمی دارند زیرا همین جوانها هرکجای دنیا هم که رفته اند خوش درخشیده اند.

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید بر لزوم توجه به اخلاق و فرهنگ در کنار آموزش و پژوهش، گفت: باید عمل و درک اخلاقی و همچنین داشتن معیارهای اخلاقی را از دوران کودکی به فرزندان خود بیاموزیم. این ارزشها و نُرم ها موجب برقراری نظم اجتماعی نیز می شود و قطعاً بدون ارزشهای اخلاقی نمی توانیم جامعه ای منظم و پیشرفته داشته باشیم. اگر دروغ، ریا و فریب در جامعه رواج یابد دیگر نمی توان انتظار رشد و توسعه داشت. حتی نمی‌توان انتظار نظم و انتظام عمومی داشت.

سند تحول آموزش باید به مرحله اجرا درآید

رئیس قوه قضاییه، جامعه دینی را بهترین بستر برای ترویج اخلاق دانست و تصریح کرد: برای دستیابی به این امر مهم باید معلمان ما نیز مهذب باشند تا بتوانند تأثیر لازم را بر فرزندان ما بگذارند. از سوی دیگر لازم است که برای تعلیم و تربیت چه برای دانشجویان و چه برای استادان برنامه های دقیق و علمی داشته باشیم. در حال حاضر سند تحول آموزش را در اختیار داریم اما نمی دانیم که به چه دلیل متأسفانه به کار بسته نشده است. این سند نیز برای تحقق اهدافی که در آن پیش بینی شده باید اجرایی شود تا به بخشی از آنچه که در عرصه تعلیم و تربیت نیاز داریم دست یابیم.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اظهارات سخیف دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: این سخنان بی پایه و غیرمنطقی، خارج از تمام ضوابط دیپلماتیک بود و آقای ترامپ، ایران را به اتهاماتی متهم کرد که همه آنها دقیقاً متوجه خود آمریکاست. آمریکا از دهه های قبل خودش در مصدر اکثر جنایات در جهان بوده است. هنوز افکار عمومی جهان، جنایات آمریکا در ویتنام، عراق و افغانستان را فراموش نکرده است. علاوه بر این کارنامه آمریکا در حمایت از رژیم جنایتکار صهونیستی در کشتار مردم مظلوم فلسطین و همچنین حمایت از کشورهای مرتجع منطقه در قتل عام مردم بیگناه یمن کاملاً آشکار است. آمریکا در مورد داعش، ژست مبارزه و مقابله گرفته بود اما چه کسی است که نداند، داعش را خود آمریکاییها به وجود آوردند؟ همین آقای ترامپ در مناظره های انتخاباتی خود با خانم کلینتون به وزیر خارجه سابق آمریکا یادآوری کرد که داعش را شما پدید آوردید و این نکته در کتاب خاطرات خانم کلینتون نیز ذکر شده است، حال آمده اند و کشوری مانند ایران را با اظهاراتی بلاوجه، متهم می کنند.

اظهارات ترامپ، ملت ما را برای ایستادگی مقابل آمریکا مصمم تر می سازد

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: البته این اظهارات از یک سیاستمدار تازه کار کاسب کار که تعادل روحی و اخلاقی هم ندارد بعید نیست، اما بهتر است دولتمردان آمریکا و بویژه آقای ترامپ به یاد داشته باشند که تهدید در مورد ملت آبدیده ایران نه تنها تأثیری ندارد بلکه این ملت بزرگ را در ایستادگی مقابل دولت غیرقابل اعتماد آمریکا عازم تر و جازم تر می سازد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه امروز حقانیت سخنان رهبر معظم انقلاب در طول دوران مذاکرات و پس از آن مبنی بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا بیش از هر زمان دیگری به اثبات رسیده است، خاطرنشان کرد: آن زمان که جمهوری اسلامی توانایی مالی و فنی برای مقابله با دشمنان نداشت، تسلیم زیاده خواهی های دشمنان نشد؛ چه رسد به امروز که بحمدالله قدرت اول منطقه است و آمریکا نیز این موضوع را به خوبی می داند. بنابراین به دولتمردان آمریکا و بویژه آقای ترامپ توصیه می کنیم که دست از این تهدیدات بی مبنا بردارند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه مسائلی نظیر توانمندی موشکی ایران و موضوعات دفاعی کشورمان که با بقای جمهوری اسلامی ارتباط دارد به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست، علت عصبانیت و ناراحتی رئیس جمهور آمریکا را برهم خوردن محاسبات آمریکاییها در منطقه و دنیا توسط جمهوری اسلامی دانست و گفت: آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز هزینه های گزافی را برای تغییر جغرافیای سیاسی منطقه و همچنین نفوذ و شبیخون فرهنگی به ایران صرف کرده است و امروز همه نقشه های خود را بویژه با مشاهده مقاومت مردم سوریه، عراق و یمن ، نقش بر آب می بیند. بنابراین طبیعی است که دولتمردان این کشور تا این حد عصبانی و ناراحت باشند البته باید از این ناراحتی بمیرند زیرا جمهوری اسلامی تاکنون ایستاده و به فضل الهی پس از این نیز در برابر دشمنی های آنها مقاومت خواهد کرد.

براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت

۴۷۴۷

کلید واژه‌ها : صادق لاریجانی - قوه قضاییه -
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x