پنج شنبه 30 فروردین 1397
سه شنبه 18 مهر 1396 - 01:03:00 چاپ

ظرفیت صنعت نساجی در اشتغال‌زایی

اقتصاد > صنعت - علیمردان شیبانی*

 صنعت نساجي ظرفيت بالايي در اشتغال زايي و ايجاد ارزش افزوده دارد و به دليل سهم سرمايه گذاری كمتر نسبت به سـاير صنايع از اولويت ويژه ای برخوردار است. به نظر مي رسد دولتمردان اين اولويت را هرچند با كمي تاخير درک كردند اما بايد به طور مداوم توسط تشكل ها و رسانه ها اين اولويت را يادآوری و پيگيری كرد.

طبيعي است كه در سال های اخير به دليل تحميل تحريم های اقتصادی به ايران، نتوانستيم در همه صنايع از جمله صنعت نساجي از تكنولوژی جديد استفاده كنيم. در هشت سال گذشته و هم زمان با تشديد تحريم ها، اگر ماشين آلات جديدی هم از راه هايي وارد مي شد، كارآيي لازم را نداشت و به روز نبود.

خوشبختانه با لغو تحريم ها، اميدواريم مشكلات برطرف شود و امكان وارد كردن ماشين آلات و تجهيزات به روز داشته باشيم. اگر فناوری در صنعت نباشد، توليد مناسب نخواهيم داشت. ايراني ها هر زمان فرصتي در اختيار داشـته باشند، بهترين ها را دنبال مي‌كنند. يادم است در نمايشگاه ها آخرين تكنولوژی ها را خريداری مي كرديم.

حتي تكنولوژی هايي كه اروپايي ها به آن دسترســي نداشتند. طي سـال های گذشته از تجهيزات با كيفيت بالا استفاده كرديم كه هنوز كارآيي دارد در صورتي كه اگر ماشين آلات سطح پايين خريده بوديم، خيلي زود از بين مي رفت. معتقدم در صورت فراهم شدن شرايط، مي توانيم از كشورهايي اروپايي مثل آلمان، فرانسه، ايتاليا و اتريش كه در صنعت نساجي از كشورهای درجه يك جهان هستند، برای نوسازی تجهيزات اين صنعت در ايران، ماشين آلات خريداری كنيم.

به طور قطع بخش خصوصي بايد برای نوسازی تجهيزات صنعت نساجي وارد عمل شود. بخش غيرخصوصي در اين صنعت مرده و بايد هم بميرد. معني ندارد كه بخش دولتي وارد صنايع شود و با بخش خصوصي رقابت كند.

تشکل های بخش خصوصي به ويژه اتاق بازرگاني بايد شرايط مذاكره با شركت های خارجي برای نوسازی تكنولوژيكي صنعت نساجي را فراهم كنند. علاوه بر تشكل ها، وزارت صنعت هم بايد در اين راستا تلاش كند و بانك مركزی بايد امكان گشايش اعتبار را فراهم كند.

تا زماني كه نتوانيم ال سي باز كنيم، نمي توانيم به فروشنده اطمينان بدهيم كه پولش را پرداخت مي كنيم. شركت های خارجي درصورت عدم ايجاد فضای اعتماد و اطمينان، از فروش ماشين آلات به ايران خودداری مي كنند.

صنعت نساجي ظرفيت بالايي در اشتغال زايي و ايجاد ارزش افزوده دارد و به دليل سهم سرمايه گذاری كمتر نسبت به ساير صنايع از اولويت ويژه ای برخوردار است. به نظر مي رسد دولتمردان اين اولويت را هرچند با كمي تاخير درک كرده اند اما بايد به طور مداوم توسط تشكل ها و رسانه ها اين اولويت را يادآوری و پيگيری كرد.

 اشتغال جوانان به عنوان يكي از مهم ترين سرمايه های كشور در گرو رونق صنايعي مثل نساجي است. جوانان سرمايه های اين كشورند كه در صورت نبود فرصت شغلي جلای وطن مي كنند. نساجي يكي از حوزه هايي است كه مي توان با استفاده از ظرفيت های آن، اشتغال را افزايش و اثرات اجتماعي و اقتصادی بيكاری را در جامعه كاهش داد. 

*نایب رییس انجمن نساجی 

3535

کلید واژه‌ها : نساجی - صنعت -
1 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 18 مهر 1396 - 05:46:41
  پاسخ
  0 0

  شهر را چنان جوانان دست فروش لباس خارجی پر کردن که این دولت از ونزوئلا هم بدتر عمل کرد در ایجاد شغل مفید فقط پول نفت پخش کرده و هیچ کارگاه کارخونخ بنگاه زود بازده دیربازده یعنی پایان این دولت پشیمانی عمیق این ملت خواهد بود راجع به اشتغال و واردات کلا ملت تبدیل به دست فروش شدن و بیکاری مزمن و شغل های خدماتی بی خاصیت تولید را با بهره زیاد و مالیات سنگین دست بسته در مقابل دیگران قرار داد که نه مالیات می دهند و نه بهره بانکی و تشویق می شوند کشور نادانان موندم چرا ائمه جمعه را کلا از سیاست و تصمیم گیری حذف کردن بابت چی نمی دانم ولی قطعا در کل به ضرر نظامه حذف روحانیت

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x