یکشنبه 27 اسفند 1396
سه شنبه 18 مهر 1396 - 09:00:49 چاپ

چه کسانی از نرخ غیر واقعی ارز سود می‌برند؟

زمانی در این مملکت پزشک،مغازه‌دار و فعال‌اقتصادی بساز و بفروش شده‌بودند

اقتصاد > اقتصاد سیاسی - مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران می گوید:« مهمترین کارویژه دولت دوازدهم افزایش سرمایه گذاری در کشور و بالا بردن سرعت چرخش پول و شکستن رکود در بازارهاست.»

سید کمال سید علی،در گفت وگو با خبرآنلاین با اشاره به اینکه از گذشته ای نه چندان دور همه افراد ، از پزشک و مهندس گرفته تا مغازه دار و فرد عادی بساز - بفروش شده بودند،گفت:« ورود بی محابای سرمایه ها به بازار مسکن موجبات رکود کنونی را فراهم آورد و برای برون رفت از این وضعیت ایجاد شرایطی برای رشد سرمایه گذاری، بهبود بخش مولد و  افزایش اقبال سرمایه گذاران به بورس ضروری است.» 

او تاکید کرد:« پشتوانه مردمی دولت روحانی فرصتی برای اقتصاد ایران تلقی می شود؛به هر روی اقتصاد ایران همواره تحت تاثیر سیاست های کوتاه مدت اقتصادی بوده، اما حالا دولت دوازدهم با این پشتوانه می تواند نگاهی بلند مدت را بر این فضا حاکم نماید.» 

وی با تاکید بر اینکه باید دولت با نگاهی بلند مدت دست به جراحی در عرصه اقتصاد بزند، گفت:«اقداماتی نظیر کاهش یارانه بخشی از جامعه که نیازی به این پول ندارند یا واقعی شدن نرخ ارز در اقتصاد اقداماتی اصلاحی است و باید این را در نظر داشت که این دست اقدامات اصلاحی و ماندگار است.»

او با اشاره به اینکه حاکمیت سیاست های کوتاه مدت اقتصادی، مشکلات فراوانی را پدیدار کرده است، گفت:« فرصت ایجاد شده باید از سوی دولت مغتنم شمرده شود، دولت در شرایط کنونی با چالش های فراوانی روبروست، به هر روی سیاست های اشتباه و پوپولیسم گرایی در دوره های پیشین سبب شد سرمایه های مردم به جای تولید ، به سمت مسکن و زمین حرکت کند و وقتی سود مورد انتظار از این بازارها به دست نیامد، بخشی از سرمایه ها قفل شد و مشکلاتی در کشور ایجاد کرد.»

سید علی قفل شدن منابع بانک ها از یک سو و بالا بودن مطالبات معوق بانک ها از سوی دیگر را در کنار رکود بازار زمین و مسکن عامل قفل شدن سرمایه ها و کندی چرخش سرمایه در کشور عنوان کرد و ادامه داد:«در این شرایط ضروری است که با تزریق سرمایه های جدید ، حرکتی در کشور ایجاد شود و تولید در کشور جان بگیرد.» 

نمره قبولی دولت در حوزه تورم

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات کنترل نرخ تورم را یکی از مهمترین اقدامات دولت یازدهم عنوان کرد و گفت:«دولت یازدهم توانست تورم را از حدود چهل درصد به حدود 10 درصد کاهش دهد که این دستاورد بسیار مهمی است و ثبات را به بازارهای کشور بازگرداند؛ اما حالا لازم است دولت دوازدهم افزایش سرمایه گذاری را از طریق ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در دستور کار قرار دهد.» 

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بودجه دولت از محل یارانه های سنگین نقدی تحت فشار قرار دارد، گفت:«طبیعی است در این شرایط بودجه عمرانی مورد انتظار نیز تزریق نشده است و امروز با شرایطی روبرو هستیم که برای برون رفت از آن باید به سرمایه گذاری های تازه بیندیشیم.»

او  با تاکید بر اینکه راه گریز از موقعیت کنونی تزریق سرمایه یا ادغام در بازارهای بین المللی است، ادامه داد:«وقتی بتوانیم از یوزانس و فاینانس استفاده کنیم در حقیقت نرخ سود در داخل نیز کاهش می یابد.»

سیدعلی با اشاره به مشکلاتی که آمریکا بر سر راه اجرایی شدن کامل برجام ایجاد کرده، توضیح داد:« اهداف پیش بینی شده در این حوزه قابل تحقق است، حتی اگر برخی بانک های غربی حاضر به همکاری تمام و کمال نیستند، ایران می تواند از فرصت های خود در بانک های شرقی بهره ببرد و از طریق همکاری با بانک های چینی و روسی و ... اهداف خود را پیگیری نماید.»

او زمان حاضر را برای ساماندهی موضوع مهم خطیر یارانه ها مناسب دانست و گفت:«متاسفانه سیاست ایران گذشته از اینکه همواره تحت تاثیر برنامه های کوتاه مدت بوده، به شدت زیر سایه سیاست نیز قرار داشته است و در دوره هایی سیاست کاملا بر اقتصاد چنبره زده و تصمیمات اقتصادی را تحت الشعاع خود قرار داده است.»

وی ادامه داد:«دولت در شرایط کنونی اما لازم است با نگاه ملی ، دست به جراحی بزند و مشکلات را تا حد امکان رفع نماید، مهم این است که چه اقداماتی در بلند مدت به نفع مردم است و می تواند اقتصاد ملی را تقویت نماید.» 

وارد کننده در ایران سوبسید می گیرد

 

سیدعلی با اشاره به اینکه در بسیاری از مواقع واقعی شدن قیمت ارز با مقاومت هایی روبروست، گفت:«واقعی شدن قیمت ارز در حقیقت خدمتی بزرگ به اقتصاد ملی و بخش مولد جامعه است؛ متاسفانه در شرایط کنونی ، تحت تاثیر نرخ غیر واقعی ارز، وارد کننده یارانه یا سوبسید دریافت می کند ، در چنین شرایطی چگونه می توان برنامه ای برای تقویت اقتصاد مولد رد جامعه پی ریزی کرد؟ 

او با تاکید بر ضورت توقف اعطای سوبسید به وارکنندگان گفت:«سیاست های دولت ها جایگاه سرمایه گذاری ها روشن می کند، همان طور که دیدید در دوره ای تحت تاثیر سیاست های اشتباه، بخش مهمی از سرمایه های این مملکت وارد بازار زمین و مسکن شد، در این مملکت پزشک و مغازه دار و فرد عادی و فعال اقتصادی و ... همگی بساز و بفروش شده بودند و سرمایه ها به این سمت میل کرده بود اما با رکود بازار ناگهان مشکل قفل شدن سرمایه ها خود را نشان داد.»

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات استفاده از تجربه پیشین را بسیار مناسب دانست و گفت:« این تجربه نشان داد که نباید بی محابا سرمایه ها را به سمت یک بازار سوق داد،اگر سیاست های دولت تقویت بخش مولد و تولید باشد، مردم به جای سرمایه گذاری در بازار مسکن، وارد بورس می شوند و سهام شرکت های مولد را می خرند ، این یک نکته بسیار مهم است که در سیاست گذاری ها باید مد نظر مقامات قرار گیرد.»

35223

 

کلید واژه‌ها : اقتصاد ایران - رکود اقتصادی -
10 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 18 مهر 1396 - 09:21:34
  پاسخ
  4 0

  اقتصاد مملکت ما شده ... کم کردن سود بانکی ... گران شدن اجاره ... گران شدن ارز ... خرید ارز توسط مردم ... عادت کردن و عادی شدن گرانی همه چیز ... دوباره تکرار و تکرار کل چرخه افتصادی ما همینه

 • بی نام
  سه شنبه 18 مهر 1396 - 09:48:34
  پاسخ
  3 0

  نرخ ارز 900 تومنی را به 3500 رساندید کم بود الان باز دببال اعداد بالاتر هستید؟ چند برابر باید بشه تا شما بفرمایید واقعی شده؟ چرا فقط کشور ما اینطوره؟

 • نوری
  سه شنبه 18 مهر 1396 - 10:02:12
  پاسخ
  2 0

  با سلام: چهل سال و هر سال همین تئوری.

 • بی نام
  سه شنبه 18 مهر 1396 - 10:39:23
  پاسخ
  2 0

  اقتصاد ما باید از دلار جدا شود

 • بی نام
  سه شنبه 18 مهر 1396 - 12:14:08
  پاسخ
  2 1

  لعنت بر عاملین گرونی دلار و بیشتر بدبخت و فقیر کردن مردم

 • بی نام
  سه شنبه 18 مهر 1396 - 12:15:15
  پاسخ
  4 1

  میخواین دلار 7 تومنی رو بکنین 10000 تومن مثل ونزویلا شیم با این همه ثروت و دارایی و ادعا لعنت بر عاملین

 • بی نام
  سه شنبه 18 مهر 1396 - 13:12:07
  پاسخ
  0 0

  ضمن اینکه همه حرفهای ایشان درست است ولی باید به این نکته توجه داشت که بالارفتن ارز سوبسید به تولید کننده داخلی نشود نرخ باید واقعی باشد

 • ابدی
  سه شنبه 18 مهر 1396 - 23:21:02
  پاسخ
  0 1

  وقتی سود بانکی و به تبع ان سود تسهیلات بالا هست. تولید اصلاً معنی ندارد. وقتی نرخ دلار غیر واقعی وتصنعی پایین هست تولیداصلاً توجیه ندارد. تنها چیزی که صرفه دارد واردات وقاچاق هست. ارز ارزان یارانه به وارد کننده و قاچاقچی هست. ان وقت ما می خواهید مردم پولشان را ببرند بورس به چه امیدی؟ بورس برمدار سرمایه گذاری در تولید هست. تا وقتی تولید توجیه ندارد بورس سودده نخواهد بود و سرمایه وارد بوس نخواهد شد. متاسفانه بخشی از صحبتهای ایشان خوش خیالی هست.

 • بی نام
  پنجشنبه 20 مهر 1396 - 11:43:08
  پاسخ
  0 0

  حقوق ما رو به دلار پرداخت کن هر چی دلت میخاد ببرش بالا 1000 برابرش کن اگر ما اعتراض کردیم

 • بی نام
  پنجشنبه 20 مهر 1396 - 17:01:17
  پاسخ
  0 0

  هر موقع در امد های مردم را واقعی کردید قیمت ارز را هم واقعی کنید .

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
x