دوشنبه 3 اردیبهشت 1397
چهارشنبه 26 مهر 1396 - 12:45:30 چاپ

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: اختلاف ایران و آمریکا به دوستی ختم نخواهد شد

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - مهر نوشت: یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه آمریکا به هیچ وجه قابل اطمینان نیست، تأکید کرد: اختلاف ایران و آمریکا هرگز به دوستی ختم نخواهد شد.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم اظهار داشت: برخی از شخصیت‌ها نزد ما آمده و گفته‌اند که ممکن است دشمنان ما مشکلاتی ایجاد کنند و بیش از همه انسجام مردم مهم است؛ اما خوشبختانه دشمنان ما به دست خود در حال رسوا شدن هستند و روز به روز دست آنان برای همه مشخص می شود.

این مرجع تقلید اظهار داشت: روزگاری برخی خیال می‌کردند ممکن است زمانی فرا برسد و ما با آنان کنار آمده و دعواها به دوستی و فرصت‌ها تبدیل شود؛ اما روز به روز مشخص شد که آنان وجود و قدرت ما را نمی‌پسندند؛ این مسئله امروز برای همگان واضح شده است.

وی با بیان این مطلب که آمریکا به هیچ وجه قابل اطمینان نیست، ابراز داشت: آنان از تمام پیمان‌ها دوری کرده و آن را بر هم می‌زنند؛ اخیرا هم از یونسکو که جنبه فرهنگی سازمان ملل است خارج شده‌اند؛ چراکه یونسکو به اسرائیل تذکری داده است.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: بعد از این همه پیمان شکنی، جالب است که به کره شمالی هم پیشنهاد مذاکره داده‌اند؛ شما با این رسوایی پیشنهاد مذاکره می‌دهید؟ خب مشخص است که جواب منفی می‌شنوید.

این مفسر قرآن کریم تأکید کرد: در این زمان، انسجام ما در کشور بسیار مهم است و با این انسجام، بر دهن دشمن زده و پیروزی‌های پی در پی برای ما خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) اشاره کرد و گفت: حضرت فرمودند: «ستکون فتن یصبح الرّجل فیها مؤمنا و یمسی کافرا إلّا من أحیاه اللَّه بالعلم/ فتنه ها خواهد بود که در اثنای آن مرد به صبح مؤمن باشد و به شب کافر شود؛ مگر آن که خدایش به علم زنده دارد».

آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: فتنه معنای وسیع و گسترده‌ای دارد که تمام وسوسه‌های شیطانی را شامل می‌شود که گاهی خفیف و گاهی شدید است و در طول تاریخ نیز چنین افرادی بوده‌اند که دچار چنین حالاتی شده‌اند و باید خود را به خدای متعال واگذار کنیم.

وی ابراز داشت: انسان عالم کسی است که خداوند او را به علم زنده کرده است و از این فتنه‌ها در أمان می‌ماند؛ البته اگر خداوند کمک نکند، لغزش‌ها در انتظار همگان است.

27212