پنج شنبه 28 تیر 1397
شنبه 11 آذر 1396 - 10:07:47 چاپ

گفت‌وگو با وکیل شهلا و بازخوانی پرونده‌اش در سالروز اعدام

خرمشاهی: ادله کافی نبود که بگوییم شهلا قطعا قاتل است | او قبل از محاکمه، محکوم شد

جامعه > قضایی - وکیل مدافع شهلا جاهد می‌گوید: دوگانگی و ابهامات زیادی درباره این وجود داشت و هنوز هم دارد که آیا شهلا قاتل است؟

فهیمه حسن‌میری: عکس‌هایی که همین چند روز گذشته از ناصر محمدخانی در کنار همسر جدیدش منتشر شد، افکار عمومی را به سال‌ها پیش برد، به سال‌هایی که ماجرای قتل لاله سحرخیزان، همسر این فوتبالیست، توسط شهلا جاهد به یک معمای بزرگ تبدیل شده بود. این ازدواج مجدد و یادآوری آن پرونده، در شرایطی رخ داد که خواسته یا ناخواسته، با سالگرد قتل شهلا جاهد همزمان شد. 

(خدیجه) شهلا جاهد که به علت علاقه زیادش به ناصر محمدخانی با او وارد رابطه شده و در نهایت در 41 سالگی، جانش را هم در راه این علاقه از دست داد، به این محکوم شد که قاتل همسر اصلی این فوتبالیست بوده است؛ اتهامی که از همان زمان با ابهامات زیادی همراه بود و هنوز بعد از گذشت چندین سال، به وضوح مشخص نیست که آیا شهلا مسبب اصلی این اتفاق بوده یا نه.

با همه این ابهام‌ها، در دهمین روز پاییز 1389، هشت سال بعد از وقوع قتل لاله سحرخیزان، شهلا جاهد پای چوبه دار رفت و حالا در شرایطی که هنوز افکار عمومی در چند و چون این اتفاق با ابهام‌های زیادی مواجه است، این سوال را با عبدالصمد خرمشاهی مطرح کردیم که آیا واقعا شهلا قاتل بوده؟

وکیل شهلا جاهد در گفت‌وگو با خبرآنلاین می‌گوید «ابهاماتی وجود داشت که باعث می‌شد نتوانیم به طور قطع بگوییم او در قتل همسر ناصر محمدخانی مباشرت داشته، اما شهلا سکوت کرد و از همکاری دیگران در این ماجرا، چیزی نگفت، حتی وقتی پای چوبه دار رفت.»

گفت‌وگو با عبدالصمد خرمشاهی را در ادامه بخوانید:

آقای خرمشاهی، با توجه به سالگرد اجرای حکم اعدام شهلا جاهد، مجددا افکار عمومی به این سمت رفته که آیا واقعا او قاتل بود؟ شاید بهترین کسی که می‌تواند به این سوال جواب بدهد شما باشید که وکیل مدافع او بوده و از بسیاری زوایای پنهان و پیدا باخبر بودید.

به هر حال این پرونده دیگر مختومه شده و از نظر قضایی، اعتبار امر مختومه را پیدا کرده و حکم اجرا شده است. حالا دیگر نمی‌توان درباره ماهیت پرونده اظهارنظر کرد و من بگویم این پرونده عادلانه بوده است یا نه، اما می‌توانم نظر شخصی خودم را هم داشته باشم. بنابراین در پاسخ به سوال شما باید بگویم بله، این سوال بزرگ هنوز در بین اذهان عمومی وجود دارد، ابهامات این پرونده رفع نشده و بسیاری از افراد با گذشت این همه سال، هنوز از من می‌پرسند واقعا شهلا قاتل بود؟ در سال‌های اول، افکار عمومی علیه شهلا بود و همه می‌گفتند که او قاتل است و نباید از او دفاع شود، اما با گذشت زمان، بعد از چند سال این قضیه عوض شد و ابهامات روز به روز بیشتر شد و افکار عمومی دچار تردید شد که آیا شهلا قاتل بود یا نه؟

شما چه پاسخی به این سوال می‌دهید؟ واقعا شهلا قاتل بود؟

اگر یادتان باشد، این پرونده مشکلاتی داشت و مشکلات این پرونده از جایی ناشی شد که شهلا، قبل از محاکمه، محکوم شد؛ به این ترتیب که اعلام کردند قاتل پیدا شده و اعترافاتی از او گرفتند که او به عنوان قاتل معرفی می‌شد. ساختار این پرونده از ابتدا به نحوی ایجاد شد که مشکلات بعدی را به وجود آورد. اگر غیر از این بود، بارها پرونده در دیوان نقض نمی‌شد، یعنی حتما ایرادهایی داشته که در مراجع بالاتر از سوی بعضی قضات نظر به بی‌گناهی شهلا داده شد. بنابراین مساله آنقدر روشن نبود و ادله به اندازه کافی نبود که بگوییم شهلا قاتل است.

چرا این اتفاق در روند بررسی پرونده افتاد؟

این ایراد از جایی ناشی می‌شد که دادسرا و سیستم دادرسی حذف شده بود و قاضی تحقیق خودش قاضی منشی رای شد. ضمن این که در افکار عمومی اینطور انتقال یافت که شهلا قاتل است و باید این اتفاق می‌افتاد که قاتل، به سزای عملش برسد. در حالی که در دادرسی عادلانه، تا وقتی متهم مراحل دادرسی را طی نکرده و حکم محکومیت او نهایی نشده، نمی‌توان گفت او مجرم است. بعد از پایان مراحل دادرسی، وقتی حکم نهایی صادر شد می‌شود این موضوع را اعلام کرد. هرچند بعضی از حقوقدان‌ها معتقدند در این مرحله هم نباید گفت این شخص قاتل یا محکوم است چون راه‌هایی برای اعاده دادرسی و اعتراض مجدد وجود دارد که شاید باعث شوند متهم تبرئه شود.

پس می‌گویید حکم اعدام شهلا در یک دادرسی عادلانه صادر نشد؟

حرف من این است که قبل از این که شهلا محاکمه و محکوم شود، به عنوان قاتل در اذهان عمومی جا داده شد. گفتند او اعتراف کرده و قاتل است. من معتقدم برای اجرای عدالت باید موازین عادلانه آیین دادرسی رعایت شود. متهم هر که هست حقوقی دارد و آنها باید رعایت شود و در این مورد این اتفاق به درستی نیفتاد.

مگر اعتراف نکرده بود؟

چرا، اوایل انکار کرده بود ولی بعد گفت وقتی با ناصر ملاقات کردم این قتل را به گردن گرفتم. اما آن چیزی که من دیدم این بود که با واقعیات قضیه همخوانی نداشت.

برای شما به عنوان وکیل مدافع شهلا، مشخص شد که بالاخره او قاتل است یا نیست؟

من در آن زمان و مکان که این اتفاق افتاده حاضر نبودم که بتوانم به ضرس قاطع بگویم قاتل بوده یا نه، اما مساله این است که اصلا وظیفه وکیل این نیست. وظیفه وکیل این است که نواقص دادرسی در رسیدگی به حقوق متهم را به دادگاه گوشزد کند و اگر حقوق متهم رعایت نشد، آن را تذکر بدهد و اصرار بورزد که حقوقش رعایت شود، من هم تا جایی که توانستم این کار را کردم.

به بعضی از این موارد رعایت نشدن حقوق او به عنوان متهم اشاره می‌کنید؟

در جلسه اول فرزندان مرحومه در دادگاه حاضر شدند و افکار عمومی تحت تاثیر قرار گرفت، این در حالی بود که افراد زیر 15 سال نباید در این جلسات حاضر باشند، باز هم در آن جلسه دیدیم که فیلم‌هایی که قبلا از شهلا گرفته بودند و او اعتراف کرده بود را در جلسه پخش کردند که اینها نقض حقوق موکل و عدم اجرای صحیح مقررات دادرسی بود. موارد زیاد دیگری هم وجود داشت و من تا جایی که می‌توانستم این موارد را بیان کردم و بر اجرای تشریفات صحیح دادرسی مصر بودم.

در گفت‌وگوهایی که شما با شهلا جاهد داشتید، او این قتل را انکار می‌کرد؟

بله از همان ابتدا که در زندان به ملاقات او می‌رفتم، منکر قضیه بود. دلایل و مدارکی هم در پرونده وجود داشت که نشان می‌داد او شاید در روز حادثه در محل حضور داشته، اما به این معنی نبود که حتما خودش مرتکب قتل شده باشد. شک و تردید در این بود که شاید افرادی را تحریک کرده که این قتل را انجام دهند و به نوعی در این قتل دخیل بوده که نمی‌شد اسم این کار را مباشرت در قتل گذاشت، بلکه می‌شد عنوان مجرمانه معاونت در قتل را به او داد.

و خودش اسمی از افراد دیگر نمی‌آورد؟

اصلا اسمی از دیگران نمی‌آورد. حتی در لحظات آخر هم که قرار بود حکم اجرا شود، با وجود توصیه و تاکید فراوان نماینده ریاست قوه قضاییه که اصرار داشتند واقعیت را بگوید، حرفی نزد.

شما به عنوان وکیل شهلا جاهد در آن دوران تحت فشار شخص یا اشخاصی بودید؟ 

نه اصلا. فقط یکی دوبار که با مادر مرحومه یعنی مادر همسر آقای محمدخانی صحبت می‌کردم، گلایه داشتند که چرا از شهلا دفاع می‌کنم که به ایشان گفتم این حق شهلا و وظیفه من است که از حقوق موکلم دفاع کنم. من بر اساس وظیفه‌ای که داشتم، تمام نواقص پرونده را مطرح کردم و تلاش کردم از حقوق موکلم دفاع کنم اما به هر حال حکم به این شکل اجرا شد.

آقای محمدخانی نمی‌توانست برای گرفتن رضایت از اولیای دم تلاش کند؟

من نمی‌توانم دیگران را مقصر بدانم، وظیفه من تنها دفاع از شهلا بوده است. بازخوانی این پرونده که در گذشته اتفاق افتاده هم الان دیگر چیزی را عوض نمی‌کند، اما می‌تواند برای آینده کمک کننده باشد. به نظر می‌رسد نه تنها این پرونده بلکه درباره پرونده‌های دیگر هم، برای این که ابهام در افکار عمومی نقش نبندد، باید از ابتدا حقوق دفاعی متهم مد نظر قرار بگیرد. اگر از همان ابتدا وکیل می‌توانست در کنار موکل باشد، دیگر این مسائل پیش نمی‌آمد و اگر ایرادهای شکلی در دادرسی نبود، شاید در مراحل بعدی این همه پرونده نقض نمی‌شد و کش و قوس پیدا نمی‌کرد همانطور که چند سال این پرونده طول کشید. بازخوانی این پرونده‌ها می‌تواند به این منجر شود که چنین مشکلاتی در آینده وجود نداشته باشد.

47234

کلید واژه‌ها : قصاص - قتل -
29 دیدگاه
 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 10:43:47
  پاسخ
  310 12

  نمیدونم چرا وقتی عکس های ناصر محمد خانی رو می بینم یه حالت چندش بهم دست میده

  • بی نام
   شنبه 11 آذر 1396 - 11:59:09
   177 3

   احساست عجیب نیست تعجب میکنم این زن سوم چطور پذیرفته که کنار اون زندگی کنه؟

  • علیرضا
   شنبه 11 آذر 1396 - 13:00:28
   131 4

   چون مردونگی و مرام و معرفت توی وجود و قیافش وجود ندارد

  • مهدیه
   شنبه 11 آذر 1396 - 16:34:25
   39 0

   خانم همسر سوم نه پنجم.... چند وقت پیش در اخبار آمده بود که خانواده همسر موقت ایشون رو دزدیده بودن و پول مبخواستن ازش

  • بی نام
   یکشنبه 12 آذر 1396 - 01:36:52
   16 0

   اين قيافه اش شبيه جورج كلونى بود ميخواست چيكار كنه.

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 11:09:11
  پاسخ
  139 1

  هی زن میگیره .....هی زن میگیره......

  • بی نام
   شنبه 11 آذر 1396 - 12:19:01
   106 1

   چون به قول ارسطو کلا ایشون آدم ازدواجی هستن ........

  • بی نام
   شنبه 11 آذر 1396 - 15:51:47
   2 43

   حالا یه اتفاقی ده سال پیش افتاده، قرار نیست که این آدم کلا زندگی رو تعطیل کنه. همه حق زندگی کردن و ازدواج دارن.

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 11:28:41
  پاسخ
  121 6

  زن جدید ناصر محمد خانی مواظب خودش باشه شیطون دوباره توجلد ناصر نره برای یک قتل دیگر....

  • بی نام
   شنبه 11 آذر 1396 - 12:50:16
   14 95

   چرا در مورد افراد اینگونه قضاوت می کنیم ؟ ازدواج بعد از فوت همسر که جرم نیست اینکه شما می گویید یعنی قاتل زن اولش هم خودش بوده ...وا مصیبتا

  • بی نام
   شنبه 11 آذر 1396 - 14:10:14
   32 1

   چند وقت پیش محمد خانی توسط زن صیغه ایش ربوده شده بود ایا این همان زن هست؟

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 11:38:09
  پاسخ
  112 4

  آقای ناصر محمدخانی نفر اصلی است که متاسقاته فرار کرد یا فراریش دادند از مجازات

 • سهیلا
  شنبه 11 آذر 1396 - 11:41:33
  پاسخ
  84 10

  همیشه برای این زن و همسر ناصرخان دلم میسوزه روحشون شاد باشه ولی در حق هردو ظلم شد اونم توسط کسی که ادعای مردی میکرد شهلا ناخواسته قربانی عشق شد اینو همه میدونن واقعا وقتی خبر اعدام شهلا رو خوندم زار میزدم به حال این زن و ناخواسته و بدون گناه اعدام شد

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 12:20:58
  پاسخ
  105 0

  حيف هر دو زن كه براي اين مرد كه دنبال تجديد فراش و نشان داد براي هيچ يك از دو زن ارزشي قائل نيست جان خودشون رو از دست دادند

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 12:54:59
  پاسخ
  85 1

  دقیفا نزدیک تاریخ فوت همسر پیشین ، از همسر جدید رو نمایی کردند .خسته نباشی واقعا

 • علیرضا
  شنبه 11 آذر 1396 - 13:01:57
  پاسخ
  83 4

  دلم برای بچه هاش میسوزه که همچین پدری دارند

 • عباس
  شنبه 11 آذر 1396 - 13:35:35
  پاسخ
  25 0

  آقای وکیل میفرمایند یادآوری این پرونده دیگه چیزی رو عوض نمیکنه چطور عوض نمیکنه رسیدن به واقعیت بزرگترین منفعتش اینه که نقص سیستم قضایی مارا عیان میکند یعنی بجای کشف حقیقت و مجازات مجرم واقعی سیستم تحت تاثیر افراد رای ناعادلانه صادر میکند که این خودش خسر الدنیا و آخرت بودن افراد دخیل در این قضیه رو نشون میده و برای مردم هم خوبه که بدانند گاها در این سیستم کس دیگری را بجای مجرم واقعی مجازات میکنند، گرچه تا اندازه ای مردم این واقعیت رو درک کردن دلیل اون هم بازخوانی این پرونده پس از چندین سال است.

  • بی نام
   یکشنبه 12 آذر 1396 - 02:00:27
   1 7

   عباس آقا اینکه باید باخوانی بشه درسته ولی اینکه یکی دیگه رو به جای یکی دیگه مجازات کردن حرف دقیقی نیست. شهلا جاهد تا آخرین لحظه وبا فرصتهائی که قاضی مکررا به اون داد به قتل اعتراف کرد وتا پای چوبه‌ی دار از حرفش کوتاه نیمد وحاضر نشد واقعیتهای احتمالی رو روشن کنه.

 • رضا
  شنبه 11 آذر 1396 - 13:52:09
  پاسخ
  47 2

  این دنیا گرده ، و کارما داره ، هرکس مقصر بوده آخر باید پس بده ، قانون طبیعته !!!!

  • بی نام
   شنبه 11 آذر 1396 - 14:25:15
   12 1

   اين جهان كوه است و فعل ما ندا

 • رضا
  شنبه 11 آذر 1396 - 13:54:24
  پاسخ
  21 3

  خیلی عجیبه که ناصر محمد خانی ، بازیکنی که در فوتبال اسطوره اخلاق و خویشتنداری و گدشت و بسیار محجوب و محبوب بود و کمترین اخطارها و اخراجها رو داشت چرا در زندگی شخصیش این چنین به بیراهه رفت و به هیچ اصل اخلاقی و قانونی پایبند نبود و باعث نابودی دو زن شد ؟

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 14:10:21
  پاسخ
  24 5

  خیلی دوست دارم بدونم خانواده مقتول الان در آرامشن؟ فقط دوست داشتن شهلا بمیره حتی اگه ندونن واقعا اون قاتل هست یا نه؟

 • هاشم
  شنبه 11 آذر 1396 - 15:24:44
  پاسخ
  14 1

  شهلا چه بی وفایی

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 18:22:08
  پاسخ
  29 1

  چرا ناصر خواست شهلا قتل را گردن بگیرد ، آیا غیر این میتواند باشد که متهم ردیف اول ناصر است ، چرا شهلا تا لحظه مرگ سکوت میکند ،فقط بخاطر زنده ماندن و تبرئه شدن ناصر ، اون عاشق ناصر بود ، ناصر حالا با خیال راحت به ازدواج مجدد فکر میکند

 • پریسا
  یکشنبه 12 آذر 1396 - 00:41:39
  پاسخ
  10 1

  ولی چه بدسلیقه بود شهلا بااین عاشقیش

 • بی نام
  یکشنبه 12 آذر 1396 - 01:36:58
  پاسخ
  11 0

  واقعاً اگر به عنوان یه ادم بی طرف بخوایم به ماجرا نگاه کنیم 50 درصد این اتفاقات از هوسرانی این اقای پولدار بانفوذ معروف نشأت میگیره. اون 50 درصد دیگه کنجکاوم بدونم تقصیر کی بوده. به هر حال افتاب پشت ابر نمیمونه. دست اخر روایت واقعی ماجرا رو میفهمیم.

 • بی نام
  یکشنبه 12 آذر 1396 - 10:43:24
  پاسخ
  4 1

  راز این قتل در آینده مشخص می شود.

 • بی نام
  یکشنبه 12 آذر 1396 - 11:03:59
  پاسخ
  7 0

  حالم بد گرفته...

 • یوسفی
  یکشنبه 12 آذر 1396 - 15:20:19
  پاسخ
  2 0

  به تمامی دوستان پیشنهاد میکنم تئاتری که سال های اخیر چندباری هم اجرا شد و یکی از شخصیت ها هم نقشش برگرفته از خانم جاهد بود رو ببینند. فایل ویدئویی ش هست میشه خرید. براساس روایت تاریخی خود خانم جاهد و از شخصیت نمایش از زبان خود ایشون روایت میکنه. اسم نمایش «هم هوایی» هست.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین