پنج شنبه 28 تیر 1397
شنبه 11 آذر 1396 - 11:19:31 چاپ

لوئیس فیگو، برگ برنده تلویزیون/ عملکرد قابل دفاع مدیران سیما

فرهنگ > تلویزیون - حضور لوئیس فیگو بازیکن نامدار فوتبال پرتغال در استودیوی شبکه سه، یک اتفاق جذاب برای فوتبالدوستان ایرانی بود.

محدثه واعظی‌پور: در جهان رقابت رسانه‌ها با هم، نمی‌توان مدعی شد که ما در ایران، به دلیل محدودیت‌ها یا قوانینی که داریم از ابتدا بازی را به رقیب واگذار کرده و به تماشا ایستاده‌ایم، یا دست کم به سادگی پذیرفته‌ایم که در این کارزار سهمی نداریم. تلاش مدیران صدا و سیما برای احیای موقعیت این رسانه نشان دهنده این موضوع است که با وجود ضعف‌های فراوان و ریزش مخاطب، آنها هم امیدوارند روزی دوباره به رسانه اول مردم ایران تبدیل شوند. هم محل رجوع و کسب اخبار باشند، هم سریال‌ها و برنامه‌های سرگرم کننده‌شان دیده شود. بعد از ظهر جمعه 10 آذرماه، مراسم قرعه‌کشی جام جهانی روسیه یک فرصت مناسب بود تا تلویزیون که پس از کارزارهای انتخاباتی امسال، برگ برنده رو نکرده بود، برای ایرانیان فوتبالدوست یک اتفاق ویژه رقم بزند. اتفاق رقم خورد و علاوه بر پوشش قابل قبول مراسم قرعه‌کشی و نمایش تصویر بانوان حاضر در این رویداد، فیگو فوتبالیست محبوب نسلی از ایرانی‌ها با حضور در استودیو به تحلیل این مراسم پرداخت. نکته جذاب، همگروه شدن ایران و پرتغال بود که حضور فیگو را معنایی مضاعف داد و باعث شد تحلیل‌هایش درباره رقابت‌ها و وضعیت تیم ایران، جذابیتی بیشتر پیدا کند. در شرایطی که شبکه بی بی سی فارسی به عنوان یکی از پربیننده‌ترین رسانه‌های خارجی و یکی از قوی‌ترین رقیبان صدا و سیما، نمی‌توانست گزارش کامل مراسم قرعه‌کشی را پوشش بدهد، بسیاری از بینندگان آن شبکه، به تماشای مراسم از شبکه سه نشستند و ترجیح دادند شنونده تحلیل‌های فیگو و حرف‌های عادل فردوسی‌پور باشند. این یک پیروزی بزرگ برای تلویزیون بود و حضور ستاره پرتغالی در شبکه سه را توجیه و تاثیر چنین تصمیم‌های هوشمندانه‌ای را آشکار می‌کرد.

این اتفاق، بدون بازخورد منفی نبود. گروهی معتقدند فیگو دستمزد بالایی برای حضور در یک برنامه گرفته و با این رقم می‌شود هزار درد بی‌درمان مردم را درمان کرد. این هم یک نوع نگاه به موضوعی است که قطعا وجوه مثبت و منفی دارد اما با درک کارکردهای رسانه، تاثیر آن بر جامعه و راههای جذب مخاطب، تصمیم مدیران برای دعوت از یک ستاره بین‌المللی منطقی و درست جلوه می‌کند. مردم ایران این روزها با مشکلات فراوان روبرو هستند و بخش عمده این مشکلات در بخش معیشتی و مالی است، اما تفریح، سرگرمی و لذت بردن از پدیده‌هایی همچون ورزش و هنر بخشی دیگر از نیازهای یک جامعه است. پخش مراسم قرعه‌کشی جام جهانی گروه قابل توجهی از این جامعه خسته، دلزده و مایوس را ساعاتی سرگرم کرد و این، امتیاز کمی نیست.

از منظری دیگر، نفس حضور ستاره‌ای در حد و اندازه و با اعتبار لوئیس فیگو در تلویزیون ایران یک گام بزرگ به سمت حرفه‌ای شدن و ارتباط با جهان است. نمی‌توان همیشه با حسرت به شبکه‌های خارجی چشم دوخت و از روابط بین‌المللی سخن گفت اما محصور در داخل مرزها بود. تعاملاتی از این دست، ما را به ویترینی بزرگتر معرفی می‌کند و نام ایران را فراتر از کشوری درگیر جنگ، خشونت و بحران، در ذهن مخاطبانی در آن سوی مرزها حک می‌کند. قطعا تنها با این قدم، همه آمال و آرزوهای ما درباره حرفه‌ای شدن و تعامل با ملت‌های جهان برآورده نمی‌شود اما همان طور که درخشش فیلمسازان ایرانی در اسکار و فستیوال‌های معتبر و درجه یک، سینمای ما را به مرزهای جهانی شدن نزدیک کرده، یا حضور لژیونرها به اعتبار ورزش ایران افزوده، دیده شدن ستاره فوتبال اروپایی در قاب تلویزیون ایران به اعتبار ورزش و رسانه ما می‌افزاید.

پیش از این اتفاق، پوشش مجری و سایر بانوانی که در این مراسم مقابل دوربین دیده می‌شدند، پخش آن را با اما و اگر فراوان همراه کرده بود، همه چیز به حواشی خلاصه می‌شد، در حالی که ما به عنوان حامیان یکی از تیم‌های حاضر در رقابت جام جهانی باید بیش از آنکه به پوشش و حضور زنان فکر می‌کردیم، درگیر هیجان قرعه مناسب بودیم. نمایش تصویر بانوانی که در کنار ستاره‌های نامدار فوتبال ایستاده بودند، نشان داد مدیران صدا و سیما، اندکی صبر و تحمل خود را بیشتر کرده‌‌اند، شاید پذیرفته‌اند که اعمال مقررات و محدودیت‌های متناسب با دهه 60 امروز دیگر کارساز نیست. به نظر می‌رسد باید این اقدام مدیران سیما را به فال نیک گرفت و امیدوار بود بلاخره طلسم بی‌توجهی این رسانه به مردم، مطالبات و سلیقه‌شان شکسته شود و هر ایرانی، برای دیدن و شنیدن اخبار و سرگرم شدن به سراغ تلویزیون برود.

5858

12 دیدگاه
 • ugd
  شنبه 11 آذر 1396 - 12:04:32
  پاسخ
  52 3

  به نظر من جزء معدود دفعاتی بود که رسانه ملی به حقوق ملت احترام گذاشت و با پخش مناسب مراسم قرعه کشی، بدون سانسور های مرسوم اعصاب خورد کن، عصر جمعه خوبی رو رقم زد. امیدوارم این سیاست ادامه داشته باشه

  • صبا
   یکشنبه 12 آذر 1396 - 12:05:15
   2 1

   خوشم میاد صداوسیما بیاد وسط حال همه این شبکه های ماهواره ای رو بگیره

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 12:06:58
  پاسخ
  39 4

  شاید بتوان گفت تنها جایی بود که رسانه با اصطلاح ملی عملکرد خوبی در قبال خواسته های بینندگان خود داشت.

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 12:26:56
  پاسخ
  5 2

  متاسفانه بخشى از رسانه ها، صاحبان قلم و ميكروفون داران جامعه ما نيز در ارتباط با نيازهاى روانى و خوراك روحى مورد نياز مردم در غفلت هستند و نيازها را صرفاً به امور مادّى و منحصر به شكم محدود كرده اند و با همين نگرش تا صحبت از سرگرمى هاى مفيد و مورد نياز در تقويت بهداشت روانى جامعه از قبيل هنر، سينما ، موسيقى ، فوتبال ، ورزش بطور عام و ... ميشه فرياد " مگه اينها درد مردمه .. " سر مى دهند غافل از اينكه بيمارى ها و روان نژندى هاى ناشى از خستگى، پژمردگى و دلمردگى جامعه ... حتى از منظر هزينه نيز مخارج به مراتب بيشترى به منابع ملى جامعه هم از منظر مشكلات مرتبط با سلامت عمومى و نيز هم فقدان بهره ورى مناسب و عدم شادابى و طراوت جمعى به كشور تحميل خواهد نمود...

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 12:49:14
  پاسخ
  35 7

  حركت مثبتي بود. يك استوري اين ادم ارزش ٥٠٠ ميليون رو داره. وقتي به مهران مديري براي برنامه لوسش هرقسمت ٦٠ ميليون ميدن، حضور لوئيس فيگو در ويژه برنامه قرعه كشي جام جهاني ٥٠٠ ميليون نميرزه؟

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 14:21:15
  پاسخ
  15 3

  تمام اعتبارش میرسه به عادل فردوسی پور... رسانه میلی هنوز همونه و بقیه برنامه هاشم به همون اندازه سابق اعصاب خورد کنه... یه استثنا این وسط هست اونم فردوسی پوره...

 • علی
  شنبه 11 آذر 1396 - 15:00:23
  پاسخ
  3 5

  بله لویس فیگو برای یک برنامه یک ساعته 500 میلیون گرفت و رفت

  • بی نام
   یکشنبه 12 آذر 1396 - 11:13:52
   2 0

   مطمئنی برنامه رو کامل دیدی؟ فیگو یه ساعت حضور داشت فقط؟

  • کوشا
   یکشنبه 12 آذر 1396 - 16:40:54
   1 0

   و کلی هم درامد برای صدا سیما بیش از 50000000 پیامک برای مخابرات جذب کلی تبلیغ و پیام بازرگانی پخش راحت تر و دقیق تر قرعه کشی جام جهانی. اولین بار بود که میشد یه پیشرفتی رو حس کرد

 • محمد
  شنبه 11 آذر 1396 - 15:37:59
  پاسخ
  7 0

  واقعا درست. خودم اول بی بی سی داشتم میدیدم وقتی مشخص شد نشون نمیده همینجوری شبکه 3 زدم ببینم بازم با اعصاب ملت بازی میکنه این دفعه گل کاشتن بد نبود.

 • بی نام
  شنبه 11 آذر 1396 - 15:44:55
  پاسخ
  26 13

  اتفاقا توجهی که تلوزیون به مردم داره خیلی بیشتر از امثال خبرآنلاینه با این همه ادعاست.

 • کریمی
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 00:19:14
  پاسخ
  0 0

  اصلا نبود

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین