دوشنبه 28 اسفند 1396
پنجشنبه 16 آذر 1396 - 08:01:15 چاپ

قارچ‌های بازار مسکن دوباره رشد می‌کنند؟

همزمان با تحرک بازارهای طلا، سکه، خودرو و بورس،بازار مسکن هم رونق گرفت

اقتصاد > مسکن - گزارش مرکز آمار،بانک مرکزی و موسسات مطالعاتی خصوصی همگی بیانگر ورود مسکن به دوره جدید از رونق است؛رونقی که اگرچه کارشناسان اقتصادی آن را رونق کامل نمی دانند،اما می تواند پیش درآمدی برای رونق باشد.

نگار احمدی: از زمان انفجارهای قیمتی مسکن زمان زیادی نمی گذرد.درست یک دهه قبل،زمانی که محمود احمدی نژاد رییس جمهور وقت دولت نهم،شعار عدالت را دستمایه کرد تا فرمان اجرای طرح مسکن مهر را صادر کند و همزمان تغییر نرخ سود بانکی را به صورت «دستوری» کاهش داد،بازار مسکن ناگهان رشد عجیبی در پیش گرفت.قیمت ها آنچنان روند افزایشی گرفت که تا سالها خیلی ها فکر می کردند اگر در این بازار سرمایه گذاری نکنند،از قافله عقب افتاده اند.

موج افزایش قیمت ها،بازار سوداگری مسکن را هم قدرتمند کرد.آنچنان که به قول عامه مردم «بساز و بفروش ها» یک شبه ره صدساله رفتند.در این آشفته بازار خانه هایی که به تولید انبوه رسید،غالبا بدون نظارت بود.حتی گاهی ساخته شد تا به فروش برسد.بعدها همین بی توجهی ها عامل گسترده شدن معضل «امضافروشی» هم در بازار مسکن شد.

اتفاق هایی که در بازار مسکن طی یک دهه گذشته افتاد،بنا به تعبیر محمدرضا انصاری نایب رییس هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران  و تهران قارچ گونه بوده است.او در این رابطه می گوید:« اگر بازار مسکن در سالهای گذشته فعال بوده، قارچ گونه بوده است؛ یعنی مسکن به عنوان یک کالا در اقتصاد کشور ما نقش بازی مي کرد و مردم در نبود تولید سراغ مسکن برای سرمایه گذاری رفتند.لذا عملا مسکن به یک کالا تبدیل شد و نقدینگی جامعه به گونه ای روی این بخش  فشار آورده که قیمت مسکن انفجارگونه بالا رفت.»

آمار ها و نشانه ها

اواخر دهه 80 همزمان با تشدید تحریم های بین المللی میزان ورودی به اقتصاد ایران نیز کاهش یافت.این اتفاق سبب شد تا نقدینگی که در مسکن رسوب کرده بود،منجمد شود.بازار بی حرکت ماند.بخش بزرگی از این عدم تحرک از رکودی ناشی می شد که کل اقتصاد کشور را فراگرفته بود و بخشی هم به دلیل تبعات تحریم ها و تحولات جهانی بود.مسکن از ابتدای دهه 90 همزمان با سایر بخش های اقتصادی کشور،به محاق رکود رفت.رکودی که پس از شش سال از این بازار رفته است.

آنطور که کارشناسان اقتصادی می گویند،رکود در بازار مسکن دوره های 3 یا حداکثر 4 ساله دارد و این نخستین بار است که در اقتصاد ایران رکود بازار مسکن 6 ساله شده است.

نشانه ها ازبازار مسکن،حکایت از رشد معاملات دارد.البته این تحرک در افزایش معاملات مسکن از دی ماه سال گذشته رقم خورد.به تدریج میزان معاملات در بهار و تابستان سبب شد تا قیمت ها در بازار مسکن افزایش یابد.این روند هم اکنون ادامه دارد به طوری که گزارش ها نشان می دهد،معاملات بازار ساخت و ساز را هم به تحرک وا داشته است.

 انصاری در این رابطه می گوید:« اگر به دنبال تعادل در بازار مسکن هستیم باید ابتدا تولید رونق پیدا کند و بعد شاهد خواهیم بود که مسکن نیز در جایگاه واقعی خود قرار مي گیرد. نقش مسکن به عنوان محرک اقتصاد نقش مهمي است ولی در عین حال نباید مسکن تنها جایی باشد که اقتصاد کشور در آن مي چرخد. به نظرم باید در بازار مسکن اصلاحاتی صورت گیرد و تنظیم برنامه ها به گونه ای باشد که ضمن اینکه مسکن فعال مي شود و مردم صاحب خانه مي شـوند، ساخت و ساز هم رونق بگیرد و اشتغال خوبی هم در کشور ایجاد شود.»

مولفه چند وجهی بازار

کارشناسان می گویند،رکود بازار مسکن مولفه ای چند مجهولی است. چرا که اصولا ساخت وساز به عوامل مختلفی وابسته است. از نیروی انسانی گرفته تا صنایع وابسـته به آن.

درگذشته سرمایه‌گذاری در بخش های دیگر توام با نگرانی و بی ثباتی بود. به همین دلیل هم سرمایه گذاران ترجیح می دادند سرمایه خود را در بخش ساخت وساز که بازاری مطمئن بود، سرمایه گذاری کنند. چون هم سود آن بیشتر بود و هم عوایدش تضمین شده بود؛ بنابراین همین موضوع باعث شده بود بازاری کاذب و حبابی شکل بگیرد تا جایی که بررس های حکایت از آن داشت که در تهران و کلان شهرها، خریدوفروش ها و ساخت وسازها تنها برای رفع نیاز مسکن شهروندان نبوده است، بلکه مسکن به نوعی به کالایی برای سرمایه گذاری تبدیل شد.

شاهد این مثال خانه های خالی بسیار زیادی است که امروز در تهران و سایر شهرهای بزرگ وجود دارند. از سویی رونق مسکن به بازارهای دیگری هم وابسته است، بازارهایی مانند بازار طلا، سکه، خودرو، بورس و... روی این بازار تاثیر می گذارند. از همین رو حالا که این بازارها به تحرک رسیده اند،بازار مسکن هم به دنبال این بازارها در حال تحرک است.

محمد سالاری عضوهیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران در این رابطه می گوید:« مسکن یک قیمت تمام شده ای دارد و نمی شود از آن قیمت پایین تر عرضه شود بنابراین تنها تا حدی می تواند پایین بیایید . بخش مهمی از رکود و نبود فروش در سالهای اخیر هم به همین دلیل است، چون سرمایه گذاران دست نگه داشته اند چون خیلی از آنها ترجیح می دادند که سرمایه هایشان را نگه دارند تا آن را چوب حراج بزنند.»

3535

 

13 دیدگاه
 • بی نام
  پنجشنبه 16 آذر 1396 - 09:27:45
  پاسخ
  40 3

  من یه کارمند و مصرف کننده مسکن هستم یک سال است که دنبال خرید مسکن هستم ولی بااین قیمت ها و سود وام مسکن هنوز نتوانسته ام که خرید کنم به نظر شما اگر مسکن رونق بگیرد که در کشور ما رونق یعنی گرانی ایا کسی غیر از دلال ها و کسانی که دنبال سوداگری هستند می تواند مسکن بخرد.دلیل اینکه خبر انلاین هر از گاهی بر طبل رونق مسکن می کوبد را نمی دانم .دقیقا در این یکی دو سال هر چند وقت یکبار این دست خبر ها را منتشر می کنید.

 • امیر اسد
  پنجشنبه 16 آذر 1396 - 09:28:18
  پاسخ
  28 2

  طبق آمار و تحقیقات رسمی، بازار مسکن همچنان در رکود است که ناگفته نماند که این رکود در کل به نفع عموم جامعه و به نفع اقتصاد مقاومتی صادرات محور است، آمار منتشره که به حساب رونق گذاشته می شود در واقع ناشی از واگذاری های مشارکتی است که در آنها ، مالکین واحدهای توافق شده را به صورت رسمی و محضری در اختیار سازنده می گذارند. اما چون نمیتوان این موارد را با آمار واقعی خرید و فروش تفکیک کرد ، آنها که در حال حاضر 70 درصد نقل و انتقالات را در بر می گیرند نیز به اشتباه جزو آمار نقل و انتقال محسوب می گردند. که این واحد های مشارکتی واگذار شده هم بعد از نا امیدی مشارکت کننده از فروش، اکثرا به رهن و اجاره داده می شوند.

 • محمد امین
  پنجشنبه 16 آذر 1396 - 09:55:00
  پاسخ
  34 4

  رونقی برای مسکن فعلا متصور نیست. بلکه عزیزان دلال و بساز بفروش که از بساز و "بندازی" نا امید هستند با شایعه سازی و در نتیجه گران کردن مسکن در صدد افزایش قیمت رهن و اجاره هستند و متاسفانه با بی آگاهی مردم به نتیجه هم رسیده اند.

 • بی نام
  پنجشنبه 16 آذر 1396 - 10:46:56
  پاسخ
  26 2

  اول از همه این که باید نگاه کرد چرا مسکن در ایران انقدر گران است و در شهری مثل تهران بعضا از گران ترین نقاط دنیا نیز گران تر است؟ زمین در ایران چرا انقدر قیمت قابل توجهی دارد؟ دوم این که رکود از اوایل سال 92 آغاز شد و سال 91 تماما به رشد هیجانی قیمت مسکن گذشت. سوم این که مسکن از رکود خارج نشده است و تعداد معامله 14هزار در ماه به معنای خروج از رکود نیست. چهارم این که در حال حاضر نه تسهیلات بانکی ارزان و قابل توجهی پرداخت می شود، نه قیمت نفت بالاست که دولت توان تقویت بخش تقاضا را داشته باشد، لذا هیچ گونه رونقی امکان پذیر نیست.

 • حمید
  پنجشنبه 16 آذر 1396 - 14:39:27
  پاسخ
  14 0

  این حرفا و شایعاتی هست که املاکی ها و بساز و بفروش هایی که یه مدت پول مفت خوبی گیرشون میومد رو میزنن که با تحریک بتونن مردم رو ببرن سمت مسکن....کو پول

 • بی نام
  پنجشنبه 16 آذر 1396 - 14:51:25
  پاسخ
  15 0

  پنج شیش ساله همش همین تیترهارو میخونیم دیگه خندش میگیره ادم

 • بی نام
  پنجشنبه 16 آذر 1396 - 15:00:02
  پاسخ
  11 0

  اتفاقا این جور تحلیلها و شایعات به ضرر رونق بازار مسکن است چون تنها کارکردش این است که فروشنده به قیمت فعلی را از فروش به امید رونق و افزایش قیمت در آینده نزدیک منصرف میکند

 • بی نام
  پنجشنبه 16 آذر 1396 - 16:12:51
  پاسخ
  6 1

  چرا بانک مرکزی لیزینگ واقعی با کارمزد کم و تک رقمی مسکن با اقساط 10تا 15 سال راه نمی اندازد؟ اگرکمبود مسکن شود در اثر کمبود ساخت و ساز شهری می دانید چه قدر مسکن گران میشود ؟ خیلی از شرکتهای ساختمانی در اثر افزایش قیمتها از مزد کارگر و استاد بنا گرفته تا مصالح ساختمانی از قبیل سیمان بتن فولاد ومیلگرد و اجزای دیگر ساختمان مانند گونی قیر – چوب و ام دی اف – سیم و کابل – تاسیستات بهداشتی و شیر والات حق انشعابات آب و برق و ... کارهای ساختمان سازی را کاهش و یا متوقف کرده اند .

 • بی نام
  پنجشنبه 16 آذر 1396 - 16:40:40
  پاسخ
  12 0

  الان دقیقا پنج ساله که دارین این حرفا رو میزنید ولی جالبه سال به سال داره بدتر نیشه

 • بی نام
  جمعه 17 آذر 1396 - 18:09:06
  پاسخ
  8 1

  خداروشکر که بازار مسکن تورکوده.انشالله هیچوقت رونق نگیره تا ما اقشار ضعیف دچار تورم سرسام اور تو مسکن نشیم

  • rhnv
   شنبه 18 آذر 1396 - 12:39:55
   2 5

   حداقل 30 درصد اقتصاد ایران در ارتباط با مسکن هست و اگر از رکود خارج نشود اقتصاد ایران هر روز وضعیتش بدتر خواهد شد . یک سری به شرکت های سیمان بزنید . انبار ها پر از سیمان و فروش ندارند و گاها مجبور به نیمه تعطیلی می شند . سایر صنایع مرتبط به ساختمان هم وضعیت مشابه دارند . پس این ارزوی خوبی نیست

 • حامد سلیمانی
  شنبه 18 آذر 1396 - 08:02:25
  پاسخ
  8 0

  پنج شش نظر اول واقعیت مسکن هست. نمی دونم چرا خبر آنلاین هر از گاهی اخبار رونق مسکن کاذب رو منتشر میکنه. و اینکه واقعا رونق یعنی چی ؟ یعنی خونه متری 5 میلیون باید بشه شش میلیون ؟ خب رونق یعنی افزایش؟ یکی رونق رو تعریف کنه ؟ همین الان خیلی گرونه چجوری میشه یه خونه 80 متری سمت غرب یا شرق تهران خرید ؟ من واقعا برعکس فکر میکنم باید اقداماتی صورت بگیره از اینی که هست پایین تر بیاد قانون اقتصاد هست. پایین اومدن قیمت تقاضا رو به همراه داره. امیدوارم این رونقی که میگید همینجوری مثل قارچ شد میکنه هیچ وقت اتفاق نیوفته

 • ثلاثی
  یکشنبه 19 آذر 1396 - 23:32:21
  پاسخ
  0 5

  مسکن رونق گرفته است عده ایی خودشان را به خواب زده اند. بهترین سرمایه گذاری در تاریخ ایران مسکن بوده هست وخواهد بود. اگر سود تضمین شده می خواهید در ساخت وساز سرمایه گذاری کنید نوساز همیشه خریدار دارد.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x