چهارشنبه 2 اسفند 1396
سه شنبه 21 آذر 1396 - 16:42:08 چاپ

‌تمام دلایل زوج‌هایی که به ازدواج سفید تن می‌دهند/ هم‌بالینی، یک رابطه‌ خانوادگی است یا فحشا؟

جامعه > خانواده - یافته‌های یک تحقیق علمی درباره ازدواج سفید یا هم‌بالینی نشان می‌دهد داشتن رابطه جنسی، یکی از فاکتورهای اصلی در چنین روابطی است. هرچند سنت‌گریزی، امنیت اقتصادی و سودمندی رابطه، شراکت مالی، تعهدگریزی، ترس از بی‌خانمانی، گسست از خانواده و موارد دیگر در انتخاب این رابطه موثر هستند

فهیمه حسن‌میری: عصر روز دوشنبه بیستم آذر 96، در انجمن جامعه شناسی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، موضوعی مورد بررسی قرار گرفت که مدت‌هاست مناقشه‌برانگیز شده. موضوعی که در این نشست به آن اشاره شد، همان چیزی است که پیش از آن «ازدواج سفید» یا «هم‌باشی» گفته می‌شد و حالا در تحقیق فرزانه فرامرزی، نام «هم‌بالینی» به خودش گرفته است چرا که به گفته او، بهترین توصیف برای زندگی دو نفر است که با هم زندگی می‌کنند و رابطه جنسی هم دارند اما شامل قرارداد ازدواج نمی‌شوند. او این تحقیق را به عنوان تز دکتری در رشته جامعه‌شناسی انجام داده و از زندگی جوانانی خبر می‌دهد که «خوانشی نو از مفهوم ازدواج» دارند.

دکتر فرزانه فرامرزی با اشاره به سختی‌های پیدا کردن چنین مواردی که در تحقیق همکاری داشته باشند، گفت: این مطالعه به مدت دو سال روی 15 زوج هم‌بالین تهرانی در سنین بین 25 تا 35 سال انجام شده، یعنی افرادی که تصمیم گرفتند بدون ثبت رسمی و شرعی ازدواجشان، با همدیگر زیر یک سقف زندگی کنند و البته همانطور که از اسم این موضوع پیداست، با همدیگر هم‌بالین باشند. درواقع داشتن رابطه جنسی، یکی از فاکتورهای اصلی در چنین روابطی است.

او سپس به ریشه هم‌بالینی اشاره کرد که از کشورهای غربی نشات گرفته: انقلاب جنسی اواخر دهه 60 میلادی در کشورهای اروپایی و امریکایی رفته رفته سبک زندگی را تغییر داد. تا قبل از آن، این اعتقاد وجود داشت که نیازهای جنسی باید در چهارچوب ازدواج برطرف شود اما بعد از آن، بنیان‌های فلسفی مختلفی بنا گذاشته شد، سن ازدواج افزایش پیدا کرد، فردگرایی شدت گرفت و شکل‌های جدیدی از زندگی خانوادگی به وجود آمد. این مساله رفته رفته شکل بیشتری به خودش گرفت تا آنجا که آمریکای دهه 70، شاهد 400 هزار زوج هم‌بالین بود اما در دهه 80 به یک میلیون و پانصد هزار زوج رسید و در سال 2010 آمارها هفت میلیون زوج را نشان می‌دهند که بدون ثبت ازدواج، زندگی مشترک دارند.

دکتر فرامرزی به آمارهایی از کشورهای دیگر هم اشاره کرد به عنوان مثال بریتانیا که در سال 1997، سه درصد از زنانی را داشته که زندگی مشترک بدون ازدواج داشته‌اند اما این تعداد در سال 1998 به 26 درصد رسیده است. اما کشورهای شرقی هم از این قاعده مستثنی نیستند به طوری که ژاپن در سال 1987 شاهد سه درصد زوج هم‌بالین بوده، در سال 2005 هشت درصد و در سال 2006 یعنی تنها یک سال بعد، این میزان با رشد چشمگیری به 20 درصد رسیده است. این در حالی است که تعداد فرزندانی هم که از این زندگی مشترک به دنیا می‌آیند در حال افزایش است به عنوان مثال در دانمارک، نروژ و سوئد، بیش از 50 درصد کودکان در خانواده‌های هم‌بالین متولد می‌شوند.

وضعیت هم‌بالینی در ایران

اما آنطور که این جامعه‌شناس در تحقیقش به آن اشاره می‌کند، از ایران و بسیاری دیگر از کشورهای دیگر خاورمیانه، هیچگونه آماری در دست نیست و با این که چنین شکلی از زندگی، زیر پوست جامعه در حال شکل گرفتن است، همواره با انکار رو به رو می‌شود.

فرامرزی با اشاره به این که بعضی مسئولان حتی چنین سبکی از زندگی را نمی‌شناختند، گفت: دست من برای انجام این تحقیق خالی بود و بسیاری از کسانی که برای گرفتن آمار به آنها مراجعه می‌کردم می‌گفتند اصلا مگر چنین چیزی وجود دارد؟ اما به عنوان یک جامعه‌شناس وظیفه خودم دانستم این تحقیق را انجام دهم تا با شناختن آنچه در جامعه می‌گذرد ببینیم چرا جوان‌ها این سبک زندگی را انتخاب می‌کنند و بتوانیم راهکارهایی برای آن ارائه دهیم نه این که چشممان را بر واقعیت ببندیم مخصوصا وقتی مشاهدات نشان می‌دهند که چنین سبک زندگی در میان جوانان در حال گسترش است.

اما واقعیت‌ها چه چیزی می‌گویند و چرا با همه مخاطراتی که زندگی مشترک بدون ثبت رسمی و شرعی دارد، عده‌ای این سبک زندگی را انتخاب می‌کنند؟ آنچه در این پژوهش به دست آمده پاسخ این سوال است. پاسخ زوج‌های هم‌بالین برای انتخاب این زندگی مشترک شامل این عبارت‌هاست: سنت‌گریزی، امنیت اقتصادی و سودمندی رابطه، شراکت مالی، اصالت نیازهای عاطفی و جنسی، تعهدگریزی، ترس از بی‌خانمانی، گسست از خانواده، لذت‌جویی، نیاز به همدلی و گریز از تنهایی، تعهدات پرتکلف ازدواج، عدم اعتقاد به اوامر دینی، اهمیت عشق، شکاف بین بلوغ جنسی و بلوغ اقتصادی، ناکامی در ازدواج، دم غنیمت شمردن، استقلال، گرایش به سبک نوین زندگی و به طور کلی خوانشی نو از مفهوم ازدواج.

با همه اینها، چنین زندگی‌هایی چه عواقبی دارد؟ دکتر فرامرزی می‌گوید مهمترین چیزی که در مصاحبه‌کننده‌ها دیده، ترس است، نوعی ترس که آنها را در مرز بین بودن و نبودن قرار می‌دهد: مشکلات مختلفی در این نوع زندگی وجود دارد مخصوصا برای زنان که سلامت جسمی آنها را به خطر می‌اندازد به عنوان مثال آنها در معرض سقط‌های مکرر قرار می‌گیرند، تعارض با قوانین و عرف هم دیگر مشکلاتی که است خود این افراد هم به آن واقفند، اما آنچه در بیشتر این زوج‌ها دیده می‌شود نوعی ترس است، ترس ناشی از پنهان کردن رابطه‌شان از خانواده، همکاران و اقوام. آنها در دنیایی پر از ابهام و نگرانی زندگی می‌کنند، بین هست و نیست قرار دارند و در طول مصاحبه اذعان می‌کردند که دنیایشان مبهم و وهم‌آلود است.

این جامعه‌شناس با بیان این که هم‌بالینی را باید نه در جایگاه خانواده دید و نه در جایگاه فحشا، تاکید کرد: این زندگی، سبک جدیدی است که بر اساس آن، کنشگر با علم به سختی‌ها و مزایایی که دارد، دست به انتخاب می‌زند. او می‌داند که این زندگی پیامدهایی دارد ولی با این حال دست به انتخاب می‌زند و بر حسب موقعیتش که شاید نتواند یا نخواهد تنها زندگی کند یا تشکیل خانواده بدهد، هم‌بالینی را انتخاب می‌کند. این سبک زندگی با همه سختی‌هایش در حال رشد است و شاید وقتش رسیده باشد به جای این که چنین مواردی را انکار کنیم، سیاستگذاران به دنبال راهکارهایی برای آن باشند.

هم‌بالینی انتخاب است یا اجبار؟

دکتر عالیه شکربیگی، جامعه‌شناس دیگری بود که در این نشست حضور داشت. این محقق حوزه زنان و خانواده، با اشاره به این که مهمترین چیزی که باید در این نوع زندگی به آن توجه کرد این است که ببینیم جامعه چنین راهکاری را به جوان‌ها داده یا آنها این راهکار را به جامعه تحمیل می‌کنند؟ گفت: درواقع باید ببینیم هم‌بالینی انتخاب افراد است یا نوعی اجبار؟ باید دید سختی‌های ازدواج رسمی چقدر زیاد است که افراد با علم به تمام سختی‌ها، می‌پذیرند در چنین رابطه‌ای قرار بگیرند. این موضوعی است که مسئولان باید به آن توجه کنند و با حل کردن مشکلات اقتصادی و حتی قوانینی که درباره ازدواج و طلاق وجود دارد، دغدغه‌ جوانان برای ازدواج رسمی را کم کنند.

او در ادامه تاکید کرد که البته مشکل فقط اقتصادی نیست و باید کار فرهنگی هم انجام شود: در تحقیقی که در امریکا انجام شد که چرا به جای ازدواج، هم‌بالینی انتخاب می‌شود، این جواب داده شد که مشکل فقط اقتصادی نیست بلکه ازدواج، آزادی و استقلال افراد را سلب می‌کند و هم‌بالینی تعهد کمتری به وجود می‌آورد. بنابراین شاید ما باید افراد مسئولیت‌پذیرتری را تحویل جامعه بدهیم و این نیازمند فعالیت مناسب آموزش و پرورش است.

دکتر شکربیگی با اشاره به این که تکلیف فرزندآوری در زندگی هم‌بالینی چه می‌شود؟ گفت: نتایج تحقیقات می‌گوید بیشترین آسیب را در این نوع زندگی، زنان متحمل می‌شوند و همچنین فرزندانی که از این نوع زندگی ممکن است به دنیا بیایند. در جوامع دیگر، هم‌بالینی پذیرفته شده و قوانین حمایتی برای این نوزادان وجود دارد بنابراین شاید در کشوری مانند سوئد، رشد هم‌بالینی پذیرفته باشد که بیشترین آمار این نوع زندگی را دارد و فرزندان این نوع زندگی تحت حمایت قرار می‌گیرند، اما در کشوری مانند ما که قانون و عرف چنین پدیده جدیدی را به رسمیت نمی‌شناسند، می‌توان گفت این سبک زندگی به شدت شکننده و آسیب‌رسان است.

47234

کلید واژه‌ها : خانواده - آسیب اجتماعی - ازدواج -
مطالب مرتبط
86 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 16:56:27
  پاسخ
  182 532

  دو نفر که با هم زندگی می‌کنند و رابطه جنسی هم دارند اما شامل قرارداد ازدواج نمی‌شوند. خب این که همون زنا است.

  • بی نام
   سه شنبه 21 آذر 1396 - 23:20:35
   205 94

   خیر زنا نیست چون با رضایت طرفینی است، درصورت نبود مانع، عقد معاطات است و شرعی است

  • لیلا
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 08:57:10
   200 91

   تو فقط به تعداد منفی هایی که گرفتی نگاه کن یاد بگیر دیگه برای بقیه مردم فتوا ندی و سرت به کار خودت باشه

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 12:03:45
   87 92

   در پاسخ به بی نام سه شنبه 21 آذر 1396 23:20:35، الکی سفسطه نکن. مانع یعنی چی. این کار وقتی شرعی است که خطبه عقد موقت خوانده شود که همان ازدواج موقت است یا غیر آن که می شود زنا. حالا چه با رضایت چه بی رضایت. اگه بدون رضایت باشه که میشه تجاوز به عنف.

  • حاتمی
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 12:23:52
   95 28

   من اگه مجرد بودم ممکن بود ازدواج سفید بکنم و بعد از اطمینان از توافق دوطرف در تناسب و انتخاب درست دائم میکردم تا اول ازدواج و بعد شناخت کامل و...

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 16:54:47
   113 22

   به نظرم به جاي اين بحث هاي بي ارزش، بياييد رابطه جنسي اصولي و روش هاي جلوگيري از بارداري و بيماري هاي جنسي رو به نوجوانان و جوان اموزش دهيد، چون اين پاسخ طبيعي جامعه است و چن سال ديكر نيز عادي ميشود، بس از الان فرهنگ سازي كنيد.

  • خادمی
   پنجشنبه 23 آذر 1396 - 07:58:09
   37 10

   متاسفانه الان هستند درصد قابل توجه مردایی که تنوع طلبند و با یک همسر ارضا نمیشوند و خانمها را مثل گل میدانند و بجای یک گل یک دسته گل میخواهند اونم با رنگ ها و بوهای مختلف

  • خادمی
   پنجشنبه 23 آذر 1396 - 13:35:36
   13 1

   چرا زنها و خانمها را به گل تشبیه میکنند و مردان را به انتخاب گل و سردرگمی در انتخاب درست؟؟

 • بی نام
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 17:51:38
  پاسخ
  169 386

  بله اسم جدید فحشاست

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 09:47:22
   128 53

   شما اول فحشا رو معنی کن بعد برچسب بچسبون

  • حاتمی
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 12:25:33
   42 1

   دوتا از دوستای خانمم الان دنبال ازدواج دومند و همسراشون درگیر و...

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 14:55:08
   91 39

   بنده به عنوان یک پسر اگر بتونم دختری پیدا کنم که با این شرایط باهام هم بالین بشه خب یه خطبه عقد میخونم باهاش ازدواج میکنم چه کاریه که بخوام به گناه بیافتم به نظر من مهمترین دلیل این پدیده اینه که افراد میخوان بدون تعهد هر کاری دلشون بخواد انجام بدن

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 16:17:20
   99 15

   فحشا تن فروشی زنان فقیر کنار خیابان است اگر برای شما اسلام و غیرت مهم است اقتصاد مردم را درست کنید

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 16:39:06
   54 19

   خب اون نظر شخصي خودت در مورد جامعه است، قرار نيست فتوا بدي، بياين به سبك زندگي ديگران احترام بزاريم.

  • بی نام
   جمعه 24 آذر 1396 - 16:41:59
   4 9

   فحشای مدرن و باکلاس

 • بی نام
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 17:53:57
  پاسخ
  355 59

  با برچسب های توهین آمیر نمیشه جلوی روندهای اجتماعی رو گرفت

 • بی نام
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 17:59:46
  پاسخ
  158 255

  لعنت بر هر کسی که فحشا رو رواج میده

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 16:17:50
   150 11

   موافقم لعنت به هرکس باعث شده زنها از فقر کنار خیابون تن فروشی کنند

 • الي
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 18:10:28
  پاسخ
  221 11

  ديدگاهي بدور از غرض ورزي و افراطي گري داشت. خوب بود

 • اسی
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 18:50:39
  پاسخ
  179 7

  سپاس فراوان بابت تهیه این گزارش و سپاس بی نهایت از عزیزان جامعه شناس که در این زمینه فعالیت کردند

 • رضا
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 18:51:36
  پاسخ
  268 46

  کاش ما هم مثل خیلی جوامع دیگران به عقیده شخصی احترام بزاریم

  • علی
   پنجشنبه 23 آذر 1396 - 12:17:29
   17 40

   با این حرف شما مخالفم... یعنی در مورد زندگی همجنس بازان هم باید احترام گذاشت...کی گفته به هر سبک زندگی باید احترام گذاشت...اتفاقا سبک زندگی های غلط روباید با امربه معروف و نهی از منکر اصلاح کرد

 • بی نام
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 19:31:42
  پاسخ
  335 24

  بابا هر جا خواستگاری می‌ری ب بسم الله نمی‌پرسن حالت چطوره می‌گن پول چقدر داری؟ خونه داری؟ ماشین داری؟ چقدر مهریه می‌کنی؟ عروسیتو کدوم تالار می‌گیری. با این وضع معلومه آدم دیگه سمت ازدواج نمی‌ره. فردا هم هطارتا بامبول سرت در می‌یارن. بعد می‌بینی اینم مثه همون ازدواج سفیده فقط باهات چند هزار برابر حساب کردن.

  • مجرد 37 ساله
   سه شنبه 21 آذر 1396 - 21:39:57
   197 55

   خدائیش کجاها میرین خواستگاری من تا الان یک دونه خواستگارم نداشتم خوب منطقی نبود اگه حتی یک دونه هم داشتم بهش این حرفارو میزدم. زن در حد و اندازه خودتون بگیرید. خوب معلومه کاملا که جاهائی میرید خواستگاری که در حداون آدم نیستید خانوادشم برای اینکه شمارو از سر وا کنند این حرفارو میزنند. ازدواج هم مثل کار کردن میمونه باید ببینی تواناییات در چه حده همون جا وایسی وگرنه سرت بامبول در میارند پولتم نمیدن.

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 05:48:42
   60 9

   خانم محترم همه همینو میگن ولی وقتی خواستگار میاد دبه میکنن بعد اینکه عقد هم شد دختره هزار تا دبه درمیاره. ازدواج هزینه بسیار زیادی داره و کسی سمتش تمیره هر کی هم رفته پشیمونه یه نمونه برادر خودمه که در زندگیش مونده ازدواج کیلو چنده؟ ازدواج تا قبل اینکه توسط نسل گذشته به یک پروژه پر خرج تبدیل بشه به صرفه بود نسل قبل که الان 60 ساله هستن اینقدر رسم و رسوم تولید کردن که الان نمیشه طرفش رفت ضمن اینکه اصلا خود ازدواج کارکردش رو از دست داده.

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 08:10:45
   137 4

   دانشجو دکترام کارم می‌کنم. نه کج و کولم نه کور و کچل. نه سیگاریم نه قلیونی. خونوادمم سالمن و بدون مشکل. دنبال هم سطح خودمون رفتم و حتی پایینتر. مشکل اینجاست دخترای امروزی وقتی پای مهریه و عروسی و اینا باشه سنتی و قدیمی هستن مثه مادربزرگاشون و وقتی بحث آزادی و حقوق برابر می‌شه از فمنیست‌های غربی فمنیست‌ترن و تکلیفشون با خودشون و دیگران معلوم نیست.

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 09:25:02
   71 6

   مجرد 37 ساله عزیز، قشر متوسط جامعه ایران اینطوری شده.توی محله های کاملا متوسط تهران و حانواده های کارمند استثنا ندارع.همه همین حرفها را می زنند.

  • حمید
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 11:32:42
   76 2

   من ۳۰سالمه اگه فقط یک شغل داشتم که ماهی ۲.۵میلیون درامدم بود حتما ازدواج میکردم.باور کنید ۲.۵میلیون رقمی نیست و داشتن شغل هم خواسته غیر معقولی نیست.هرجای دنیا بودم مطمئنم به این خواستم میرسیدم‌.ولی الان با مدرک لیسانس و کار در اسنپ ادم دیگه حوصله خودشو نداره چه برسه به به دوش کشیدن مشکلات زندگی دونفره.

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 13:39:47
   45 11

   خانم مجرد 37 ساله عرض کنم خدمتتون که ببخشید شما الان در شرایط سنی هستید که این چیزا رو دیگه اولویت نمیدید وگرنه شما هم اگر 15 سال کم سن تر بودید این حرفارو نمیزدید

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 13:42:43
   13 18

   خانم مجرد 37 ساله عمده ی جامعه همینطورن . حالا یه عده در زمان خواستگاری و آشنایی بروز میدن و یه عده هم بعد از اینکه خرشون از پل گذشت پدر شوهر بیچاره رو در میارن. البته عده ای هم هستن که اینجوری نیستن و توقعی ندارن که اونم حتما یه دلیلی و یه ضعف بزرگی داره. این واقعیت جامعه امروز ماست

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 18:35:07
   9 6

   در 37 سالگی معلومه که ادم از برخی خواسته هاش چشم میپوشه من دختری رو میشناسم در 22 سالگی کلی خواستگار را رد کرد خیلی خواسته های عجیبی داشت الان در 34 سالگی دنبال خواستگاره به خواستگار کور و کچل هم راضی شذده ولی نیست. ضمنا ازدواج هم بنه میدونم که شروع میکنه به بهانه گیری و سخت گیری یعنی به محض اینکه خرش از پل گذشت شرایط 10 سال پیش رو دوباره پیش می کشه. فرهنگ خرابه و تا فرنک درست نشه فایده داره ازدواج هم بیشتر شده کسب و کار برای دخترا و ضمنا این رسومی که گذاشتن باعث شده زندگی دخترای نسل بعد هم خراب بشه چون اونها هم نمیتونن ازدواج کنن پسرا سمتش ننمیرن دیگه خود من خواستگار همون خانم 22 ساله بودم ازدواج نکمردم الان که قبول داره هم من قبولش ندارم

  • مجرد37 ساله
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 19:36:37
   20 4

   من از اول خواستگار نداشتم که اولویت بندی کنم. ولی تعجب می کنم که یک سری از آقایون چرا اینقدر به در بسته میخورند. منطقی ترین حالتش اینه ببینید کی از شما خوشش میاد برید همونو بگیرید صرف اینکه آقا هستید و حق انتخاب دارید که نباید همینطوری خونه مردم خواستگاری برید. خوب معلومه وقتی به صورت ناشناخته میرید خواستگاری حتما قبلش با خانواده نشستید مال باباشو چرتکه زدید و سن خودشو که بچه باشه بتونید آزادی عمل بیشتری داشته باشید. در هر صورت برای اینکه دیگران با شما منطقی و محترانه برخورد کنند باید خودتونم منطقی و محترم باشید.

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 23:27:40
   11 2

   در جواب بی نام 08:10:45 میخواستم بگم واقعا صحیح می گید. خیلی از خانم ها هم حق طلاق میخوان هم نفقه هم مهریه و شیر بها هم میخوان آزادی کامل و برابر با مردها داشته باشند. یعنی از سنت و مدرنیسم چیزایی که به نفعشون هست میخوان. اگر میخواهید مدرن باشید پس دیگه نباید بگید وظیفه شوهر هست خونه و ماشین و فلان بهمان باید واسم بخره زندگی مشترک میشه 5050 توی همه چی درآمد هزینه و . . . .

  • بی نام
   پنجشنبه 23 آذر 1396 - 08:44:32
   9 4

   وقتی کار و زندگی نداری اصلا دور این مقوله رو خط بکش چون ازدواج سفید هم احتیاج به خونه و کارو زندگی داره ..... اونی که تو دنبالشی مفت خوریه ....

 • آیس
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 19:35:10
  پاسخ
  64 5

  جالب بود..

 • بی نام
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 20:25:05
  پاسخ
  160 17

  چندسال ديگه همين هم پذيرفته ميشه...

 • احمد
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 21:34:41
  پاسخ
  51 9

  حد اقل یک نکته در این بحث و تحقیق، درست مورد توجه قرار نگرفته و حتی به نظرم بیراهه رفته اند. در مورد دلایل ازدواج سفید یا همبالینی، می توان گفت که به بیشتر عوامل دخیل در این امر توجه شده است. اما آنچه در آن به نظر من بیراهه رفتن دیده می شود مساله کودکان چنین ازدواجها یا همبالینی ها و مشکلات زنان از این بابت در ایران است و بعد مقایسه با حمایتی که در کشورهای غربی از چنین کودکانی می شود. آن بیراهه رفتن در اینجا این است که مساله همبالینی به آن شکل که در ایران نقش مهمی برای انتخاب این ازدواجها با همه پنهان کاری های آن دارد، ندارد. چراکه همبالینی با سد ها و تابوهای مذهبی و قانونی همراه نیست. رابطه آزادنه و مختارانه زن و مرد حق شناخته شده ای است. ازدواج آنجلینا جولی و یا مسی فوتبالیست بعد از سالها

 • بی نام
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 21:56:12
  پاسخ
  124 20

  این پدیده خوب باشه یا بد اسم ازدواج رو روش نمیشه گذاشت. ازدواج همراه با مسئولیت پذیریه و اصولا یکی از دلایلی که افراد دنبال این کار میرن اینه که یا نمیتونن از پس مسئولیتها بربیان یا نمیخوان مسئولیت بپذیرن.

 • بی نام
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 22:24:09
  پاسخ
  45 149

  سلام هر چند که عملکرد والدین و سختگیریهاشون در امر ازدواج فرزندان در شکل گیری این معضل بی تاثیر نیست ولی از یاد نبریم که این اقدام مطرود درگاه خداوند و مستوجب عقوبت الهی است جا داشت محققین محترم از همون اصطلاحات اصلی مثل فساد و فحشا استفاده می کردند تا قبح مسئله شکسته نشه .

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 12:47:31
   86 12

   در باور افرادی مثل شما اینکه دو نفر با رضایت هم بروند زیر یک سقف می شود قبیح و فحشا اما یک پیرمرد شصت هفتاد ساله دختر ۱۳ ساله عقد کند می شود طیب و طاهر و حلال.

 • علی
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 22:34:35
  پاسخ
  105 5

  مهمترین دلیل ازدواج نکردن بعد از اینکه افراد استقلال مالی پیدا کردن دوری از مسئولیت پذیری و ترس از از دست دادن آزادیهای فعلیشون هست. اگر زوجین و از اون مهمتر خانواده ها به این درک میرسیدن که ازدواج گره زدن دو نفر به نیست شاید این قضایا حل میشد. منظور من از آزادی آزادی جنسی نیست. منظور بنده رهایی از روال عادی زندگیهای خسته کننده متاهلی است که با یک نگاه به دور و برتون متوجهش میشید. کافیه از یک دوست صمیمیتون در موردش سوال بفرمایید.

 • بی نام
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 22:51:25
  پاسخ
  55 187

  ازدواج سفید ریشه شرعی ندارد و باید برخورد شود

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 02:14:48
   75 4

   نيس همه چيز تو كشور منطبق با شرعه

  • لیلا
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 09:00:02
   106 31

   تو حداکثر برای خودت میتونی اظهار نظر کنی

 • بی نام
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 22:52:16
  پاسخ
  133 4

  عزیزان چرا فقط توجه تون رفته به قسمت جنسیش ؟ این همه علت دیگه نام برده شد. جنسیش که خیلی راحت حل میشه حتی بدون ازدواج سفید، نکته ی مهم باقی علل هستند.

 • ایرانی
  سه شنبه 21 آذر 1396 - 23:00:18
  پاسخ
  110 4

  من با این روش هم زیستی یا هم بالینی و یا ازدواج سفید و یا هر اسمی که داره مخالفم چون درونش هیج تعهدی وجود نداره اما صد برابر مخالف آنانی هستم که در امور دیگران دخالت میکنن و به خودشون حق میدن افکار و عقایدشون رو ولو درست را به دیگران تحمیل کنن این روابط هر چقدر نادرست تازمانی که در انظار عام نیست نباید کسی بهش وارد بشه . از سوی دیگر وظیفه دولت است تا با ایجاد امکانات افراد رو به ازدواج قانونی ترغیب و تشویق کنه تا از این نوع روابط فاقد تعهد و تضمین پیشگیری کنه

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 05:44:22
   36 3

   اگر جوانها میتوانستند ازدواج کنند اون وقت شاید شاید میشد به این نوع روابط گیر داد اونم بخاطر اینکه رسمیش نمیکنن و..ولی الان من حتی به بحث کردن در موردش هم فکر نمیکنم چون میل جنسی و عاطفی و...رو همه دارند نمیشه طرف رو تا سن 60 سالگی معطل نگه داشت که کاری نکن صبر کن شرایط درست بشه و... بنابراین بنده 100 درصد تاییدش میکنم کار بسیار خوبیه به کم شدن مشکلات جنسی و..هم کمک میکنه جامعه ارومتر میشه هر کسی سرش توی کار خودش خواهد بود و در خیابان نمیگرده که به این و اون تیکه بپرونه و با ماشین دور دور کنه

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 17:13:25
   27 4

   والا متاهل بیشتر تیکه پرانی می کنن و بوق می زنن و پیشنهاد دوستی میدن تا مجردها ... من که میگم با این هم مشکل حل نمیشه و با رابطه جنسی این مدلی هم آروم نمیشن...روح ایرانی عقده ای داره که به هر چیزی چنگ میزنه که از دستش رها بشه و رها هم نمیشه

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 00:01:41
  پاسخ
  74 180

  یعنی اکثریتی که به ازدواج سفید رای مثبت میدید خودتون راضی میشد خواهرتون طبق همین ازدواج سفید به هم بالینی کس دیگر دربیاد...این نوع ازدواج در جوامع غربی هم مطرود است واقعا برای خودم متاسفم که ..........

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 05:45:16
   81 14

   خواهر بنده خودش باید بسنجه و زندگیش رو مدیریت کنه به بنده ربطی نداره تجسس هم کار درستی نیست. خرج خواهرم رو من نمیذدم که بخام زندگیشو کنترل کنم

  • بهرام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 07:52:08
   83 10

   شما هنوز فکر می کنی ولی و وصی و صاحب اختیار خواهرتی؟ مگه خواهرت برده توئه؟

  • لیلا
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 08:58:01
   128 39

   چرا که نه؟ زندگی خودشه

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 11:39:11
   67 10

   الان زمان زور نیست، خواهرم اگه بخواد هیچ جور نمیتونم جلوشو بگیرم، پس بهتره که با آزادی و شعورش انتخاب کنه

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 11:44:55
   35 3

   جدا متاسفم برای این طرز فکر. طبق همون شرعی که نمی دونم شما قبولش داری یا نه، با خوندن صیغه هم بالینی میشه ازدواج موقت که اسلام هم تاییدش می کنه. مگه اینایی که الان ازدواج دائم می کنن غیر از اینه که بخاطر ارضای جنسی تن به ازدواج دادن. تو این دوره زمونه که عمر ازدواج به یک سال هم نمی رسه و خیلی اوقات طرفین به هم خیانت می کنن عاطفی یا حقیقی ازدواج موقت خیلی بهتره. چند سال زندگی می کنن اگه همو دوست داشتن بعد دائمی اش می کنن

  • علی
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 13:31:07
   33 4

   اولا که من حق ندارم در زندگی شخصی یک نفر آدم عاقل و بالغ دیگر دخالت کنم تا زمانی که ایشون از من تقاضا نکردن دوم اینکه نقش من در زندگی نزدیکانم پشتیبانی و حمایت و نهایتا به اشتراک گذاشتن افکار و تجربیات خودم هست و تصمیم گیری نهای باز هم با خود شخص هست. سوم اینکه همه ترجیح میدن زندگی پر از خوشحالی و شادی در قالب یک ازدواج رسمی رو داشته باشند تا بتونند از مزایای فردی و اجتماعیش همزمان استفاده کنیم. اما به هر دلیلی دریغا

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 13:48:55
   17 11

   بی نام 00:01 قشنگ گفتی واقعا .انگار تو جامعه ما خیلی ها مال خودشون ماله اما مال دیگران مال نیست. همه چیزو برای خودشون میخوان و اگر خواهر یا برادر خودش باشه شاکی میشه... این جماعتی که الان مثبت میدن و موافق این رابطه هان خودشون بخوان یه روزی ازدواج کنن دنبال پسر و یا دختر آفتاب مهتاب ندیده میگردن...

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 13:59:29
   9 60

   نه داداش معلومه که نه،اینا تیم سازماندهی شده ی ضد دین در سایت ها هستن که اکثراً هم اصلاح طلبن،به توجیهات مسخره شون که سالهاست دارن میگن توجه کن،هیچ حرف جدیدی ندارن جز : زندگی خودشه،به ماچه،به خودش مربوطه ،جای دیگران تصمیم نگیرید و این حرفا،خدا لعنتشون کنه که حلال خدارو حرام و حرام رو دارن حلال جلوه میدن

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 14:26:11
   33 4

   برای خودت متاسف باش و از این تاسف ...

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 15:02:47
   4 31

   لیلا خانوم سوال رو از آقایوت پرسیدن که آیا غیرتشون اجازه میده یا نه؟ شم که معلومه رضایت میدین:

  • ایلیا
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 16:11:49
   32 3

   شما این نوع ازدواج در جوامع غربی از کجا در آوردی تحقیق کردی ؟ فقط رو هوا حرف زدی... تو جوامع غربی به قول شما بچه هم دارند بعد از ۲ تا بچه میرند ازدواج میکنند. کشوری مثال بزنم که خود دیدم انگلیس هست

  • درایور
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 18:20:20
   9 2

   لطفا تایید کن خبرآنلاین باید جواب بگیره بی نام ۰۰:۰۱:۴۱ همینکه تو جرات کردی و عنوان خواهر بقیه رو به زبونت آوردی و بلایی سرت نیومده برو خدا روشکر کن راجع به خواهر خودت اظهار نظر کن به تو چه ربطی داره که درباره خواهر بقیه نظر میدی ؟

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 18:37:59
   4 3

   اگر برادراشون اجازه نمیدادن که این همه ازدواج سفید نداشتیم این مسائل در این شرایط جای بحث نداره عزیز

  • بی نام
   پنجشنبه 23 آذر 1396 - 09:17:36
   16 3

   اینم یه مغلطه قدیمیه. هرچی میشه میگن اگه خواهر یا مادر خودتم بود اینو می گفتی . آخه آدم ناحسابی ، مگه اون دختره رو زور کردن بیاد با این پسر ازدواج سفید داشته باشه؟ با میل خودش اومده .

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 00:31:16
  پاسخ
  21 1

  به جای اینکه بد وبی راه بگیم بایددنبال عوامل زمینه ساز و چرایی این موضوع باشیم...

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 00:31:40
  پاسخ
  9 1

  مرسی بسیار مفید بود. مفاهیم این چنینی با توجه به شرایط خاص کشورمون و وجود خیلی از محدودیت ها نیازمند تحقیقات و پژوهش های بیشتره.

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 00:43:58
  پاسخ
  5 9

  اصل این موضوع غلط است اما مسئولین باید از کتمان آن اجتناب کنند و به فکر چاره باشند ... جامعه ایرانی خواسته یا نخواسته در حال کسب تجربه های جوامع غربی یکی پس از دیگری است ... اما خوب بود در این تحقیق به این نکته مهم هم اشاره میشد که یکی از دلایل این موضوع در ایران تنوع طلبی بیمارگونه و غیر عقلانی و انسانی افرادی است که به این کار مبادرت میکنند ... هستند افرادی که اهل دگرباشی هستند فقط با همین استدلال .... اما در خارج افراد نسبت به هم تعهد غیر رسمی اما اخلاقی دارند و سالها با هم زندگی میکنند و دیگران هم از این موضوع اطلاع دارند .... ضمنا الان خیلی از زوجین قبل از ازدواج چند صباحی را کاملا به صورت دگرباشی با هم روزگار میگذرانند ....

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 00:49:04
  پاسخ
  12 19

  زمانی که مرحوم هاشمی رفسنجانی بحث ازدواج موقت را پیش کشید اکثریت مسوولان وقت و مردم واکنش منفی نشان دادند حالا در این شرایط یک بار دیگه مشخص شد که ایشان سی سال پیش چنین وضعیتی را پیش بینی می کردند.

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 01:04:46
  پاسخ
  16 6

  عواقب بسیار بدی را برای فرزندان وزنان دارند الان یکی رو میشناسم که بعد فرزند دارشدن چون تعهدی به زندگی نداشت گذاشت و رفت الان فرزند این خانم از طبیعی ترین حق خودش که رفتن به مدرسه هست محروم من کاری به خوب وبدش ندارم ولی خب اینجا ایرانه وشرایط فرهنگی وقانونی خودشو داره باید مراقب بود کسی که از تعهد گریزانه ویکی ار دلایل همین ازدواج های سفید هم هست دیگه مسءولیتی در قبال هیچ چیزی نداره

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 02:30:26
  پاسخ
  29 9

  دلیل ازدواج سفید برای آقایون فرار از مسئولیت و برای خانم ها نداشتن شوهر می باشد/بیشترین سود و لذت را از این ازدواج ها آقایان وبیشترین ضرر متوجه خانم ها و کودکان حاصل از آن خواهد شد/اکنون درصد بالایی از ازدواج های قانونی منجر به جدایی میشود و مسلما درصد جدایی برای ازدواج های سفید چند برابر خواهد بود

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 08:07:40
  پاسخ
  17 2

  از نظر من واقعیت جامعه ی ما آمارهای بالای طلاق است افرادی با احساسات لطمه خورده و رانده شده از زندگی،معمولی بودن و توجیه پذیر بودن صیغه های موقت، نداشتن و نبود تفریحات لازم برای جوانان ، هم عقیده نبودن و تنش های خانوادگی باعث میشود زندگی هایی در لایه های پنهان جامعه بوجود آید.

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 08:42:39
  پاسخ
  22 7

  مهمترین دلیل ازدواج هم رابطه جنسیه، اونقدر مهم که اگر هر کدام از زوجین امکانش رو نداشته باشن دادگاه حکم به طلاق میده یا ازدواج مجدد برای مرد... مثل اینکه نمی دونید بیشترین دلیل طلاق رو مشکلات جنسی داره

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 09:36:28
  پاسخ
  13 7

  جوانان این پدیده را تنها از غرب نیاموخته و به کار نگرفته اند بلکه آنانی که امر آموزش و پرورش نوباوگان را به عهده داشته اند مشتی لذت طلب مسئولیت گریز و دور زننده همه امور پرورش داده و در حامعه رها کرده اند. وقتی حاکمیت همه امور و استانداردهایی که خودشان عمری به عنوان اخلاق در گوش خلق الله خوانده اند را رعایت نمی کنند، چه انتظاری دارند که جوانانی که با اهمال و ساده اندیشی آنان پرورش یافته اند همگی پیرو اپیکوریسم نباشند؟...

  • بی نام
   چهارشنبه 22 آذر 1396 - 21:02:10
   5 1

   خوب اینی که میگی درسته که از غرب یاد گرفتیم، ولی چرا فقط اینطور چیزها رو از غرب یاد میگیریم؟ چرا سختکوشی و کتاب خوندن و ... رو یاد نمیگیریم؟

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 10:43:49
  پاسخ
  25 46

  رواج فاحشه گری با کلاس هاست حالا منفی هم بدهید ولی غیر از این نیست

 • عليرضا
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 11:10:26
  پاسخ
  19 15

  جالبه وقتي نظراتو ميخونمو منفي مثبت هارو ميبينم اما اينم ميدونم اين منفي مثبتها اصلا هيچ دليلي بر نظر جامعه نيست كلا 100 نفر اين مطلبو خوندنو نظر دادن تو اين رابطه بيشتر زنها متضرر ميشن چون تعهدي نيست براي مرد حالا فكر كن بچه هم بياد فرقي نداره تو خارج از كشور هم باشي اين مشكلات هست به هر حال هرچقدر هم دولت حمايت كنه از زن و بچه اين رابطه از لحاظ عاطفي متضرر ميشه الان بچه هاي طلاق و ببينيد اونا كه پدر مادرشون متعهد بودن متضرر شدن واي به اين اوضاع فك كنيد بچهاي بدنيا بيان كه نه مادر بالا سرشه نه پدر در جواب كسي گفت زندگي خودشه زندگي خودش نيست چون زندگي فرزندان اين اشخاص هم تحت تاثير قرار ميگيره

 • عليرضا
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 11:31:59
  پاسخ
  18 12

  راستي چرا ازدواج موقت نميكنن حالا زمانشو تا اونجا كه دوست دارن تعيين كنن اگه طرفين راضي هستن بدون هيچ توقعي فرقش با اين چيه فقط يه خط اولش عقد ميخونن بقيشم مثل همه

  • بی نام
   پنجشنبه 23 آذر 1396 - 08:19:22
   22 13

   فرق ازدواج موقت با زنا اینه که در زدواج موقت اگر احیانا فرزندی هم متولد بشه حلال زاده هست و از پدر و مادرش ارث می برد بعدم اینکه در ازدواج موقت مدت مشخص و مهریه مشخصی تعیین میشه در حالی که در ارتباط سفید و زنا چنین قیدها و چهارچوب هایی وجود نداره... ضمن اینکه با ارتباط سفید، بدلیل مخالفت با وجدان و اخلاق و... احساس ترس و عدم رضایت قلبی و طبیعتا نرسیدن با آرامشی درونی و پایدار بوجود میاد و هم از مطلع شدن مردم و اینکه آبرومون بره داریم پس دو طرفش باخت هست...

 • بی نام
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 12:37:13
  پاسخ
  27 4

  یعنی اگه صیغه موقت بخونن هم بالین بشن مشکل نداره؟

  • رضا نعمتی
   پنجشنبه 23 آذر 1396 - 10:13:20
   9 12

   بله هیچ مشکلی نداره به هیچ عنوان کلی هم فرق داره با ازدواج سفید

 • سعید
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 14:10:37
  پاسخ
  16 5

  یکی از عوامل سوق پیدا کردن جوانان خصوص زنان به این سبک از زندگی مشترک ضعف و به روز نبودن قوانین جاری مملکت در خصوص توافق ازدواج است. یا در این نشست و تحقیق به آن اشاره نشده یا شما جرات انتشارش را نداشتید.

 • مهران ...
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 17:10:06
  پاسخ
  15 28

  چند تا سوال پیش میاد: نظر اسلام در این مورد که خیلی هم مهمه چیه ؟ نظر خانواده های دو طرف چیه ؟ اگر رابطه جنسی داشتن و به توافق نرسیدند و خانم دوباره چطوری می خواد ازدواج کنه؟ اگر بچه ای در کار بود چی میشه؟ و...

 • جلال
  چهارشنبه 22 آذر 1396 - 23:18:12
  پاسخ
  14 1

  چرا الكي لقمرو دور سر خودمون مي پيچونيم مشكل اصلي مملكت ما تو بيشتر مسائل قرار گرفتن بين سنتي بودن و مدرنيته شدن هست...مرم ما هنوز نتونستم به طور كل مديرنيته بشن يا به شكل سنتي باقي بمونن كه براي مدرنيته شدن بايد هزينه داد تا نسل بعدي حتي اين مسائلي كه مثلا براي امثال پدر بنده يك خلاف بزرگ هست ديگه براشون حتي مسئله پيش پا افتاده اي باشه...مثل قصه 30 سال پيشمون با الانمون...و يك اشكال بزرگي كه اكثرمون از جمله خود بنده دارم اين است كه هرجا به نفعمون باشه ميگيم سنت خوبه هرجا به نفعمون باشه ميگيم مدرن شدن خوبه

 • بی نام
  پنجشنبه 23 آذر 1396 - 00:15:40
  پاسخ
  7 7

  بزرگترین نیاز ما ایجاد وزارت ازدواج است .مهریه بلای جان مردان در راه ازدواج دولت مردم رو بیمه تامین اجتمایی و بازنشستگی کند تا زنان همه چیز رو از مردان نخوان خیالشون از فرداشون راحت باشه و اینقدر فشار مهریه بر دوش مرد نیفته .

 • بی نام
  پنجشنبه 23 آذر 1396 - 09:20:51
  پاسخ
  12 2

  کلا رابطه جنسی بدون وجود علاقه و عشق دوطرفه حتی در غربش هم مناسب شناخته نمیشه. این رو میتونید از نظرات روانشناسان و متخصصین روانی که در غرب هستن هم بفهمید. توی جامعه ما چون موضوع عرف و دین هم مطرحه، رابطه جنسی علاوه بر عشق دو طرفه، نیاز به رسمی شدن داره. این رو اگه کسی میخواد نادیده بگیره خودش ضرر میکنه. ولی کلا جامعه فعلی ما دوست داره اینطوری فک کنه که که توی کشورهای غربی چه خبره و همه با هم رابطه دارن و هرکس هر کاری دلش میخواد میکنه. چونکه یاد گرفتیم همه چیز رو بدون مسئولیت پذیری و تلاش بدست بیاوریم. فقط هم این موضوع نیست. وضعیت کار در ادارات، درس خوندن دانشجوها و کلا همه چیز همینطوریه.

 • رضا نعمتی
  پنجشنبه 23 آذر 1396 - 10:11:43
  پاسخ
  17 18

  تمام کسایی که ازدواج سفید می کنند کسایی هستند که روزی صد هزار تومن پول سفره خونه شونه و لوازم آراایش و غیره...اینا دوست ندارن ازدواج کنند وتنوع پسندند

 • مینا
  شنبه 16 دی 1396 - 19:11:15
  پاسخ
  0 0

  ادم تعجب میکنه از این همه ادم بی تقوا که فرقی بین حلال وحرام .ازدواج وزنا قائل نیستن .برای خودشون خدایی می کنن .واز خدا نمی ترسن .خوبه که از عذاب زنا در قران بخونید که مضاعفه .یه عده هم که کلاه بی غیرتی رو سرشون گذاشتن .خواهرشون بره با یه مرد نامحرم بخوابه اینام احساس روشنفکری کنن .اونوقت اسلام وخدا که راه ازدواج موقت گذاشته تا اون بچه حلال زاده باشه .اون زن عفیف باقی بمونه .وحریم الهی حفظ بشه بده .

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
x