سه شنبه 26 تیر 1397
پنجشنبه 23 آذر 1396 - 17:23:16 چاپ

رویکرد تولید ۵۵ میلیون تن فولاد با نگاه جهانی موفقیت آمیز خواهد بود

استان‌ها > اصفهان - مدیرعامل فولادمبارکه گفت: رویکرد تولید ۵۵ میلیون تن فولاد با نگاه جهانی موفقیت آمیز خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهرام سبحانی با اشاره به انگیزه هایی که پیش ازاین باعث شده بود هنگام تنظیم سند چشم انداز، تولید ۵۵میلیون تن فولاد در نظر گرفته شود، مصرف سرانۀ فولاد کشور را حدود ۲۱۵ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: اگر تا سال ۱۴۰۴ جمعیت کشور به حدود ۹۰میلیون نفر و مصرف سرانه به حدود ۳۳۰ کیلوگرم افزایش یابد، در این حالت برای مصرف داخلی فقط به ۳۰ میلیون تن فولاد نیاز خواهیم داشت و مابقی ظرفیت تولیدی بایستی در بازارهای صادراتی به فروش رسد. این در حالی است که مزیت هایی نظیر گاز، انرژی، معدن و نیروی انسانی مستعد در ایران شرایطی فراهم آورده است تا با استفاده از این ظرفیتها تولید ۵۵میلیون تن فولاد در دستور کار قرار داده شود که البته دستیابی به این هدف درصورت برطرف شدن چالش های فرارو چندان هم بلند پروازانه و دور از دسترس نیست.

وی بر تولید اقتصادی و افزایش توان رقابت با سایر رقبا تأکید کرد و ضمن تشریح زنجیرۀ تولید، ضریب بهره برداری پایین از ظرفیت نصب شده، پراکندگی جغرافیایی واحدهای تولیدی فعال و در دست اقدام، ظرفیتهای غیراقتصادی، ناقص بودن و عدم موازنه در زنجیرۀ تولید، تکنولوژی تولید، بهره وری پائین نیروی کار و بی توجهی به نیاز بازارهای صادراتی به عنوان اساسی ترین چالشهای موجود در زنجیرۀ تولید یادکرد.

سبحانی در همین خصوص خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هزینه های مربوط به حمل ونقل را نیز باید به این مشکلات اضافه کرد، به خوبی واضح است که نتیجۀ همۀ این کاستیها نداشتن توان لازم برای رقابت است.

دکتر سبحانی با اشاره به وضعیت فعلی واحدهای فولادسازی کشور و علل زیان دهی آنها و با تأکید بر اینکه فولاد مبارکه در تمامی بخش های خود هم اکنون با تمام ظرفیت و ضریب ۱۰۰درصدی در حال کار و تولید است، اظهار کرد: ظرفیت بالقوۀ فولادسازیهای کشور ۳۰میلیون تن و ظرفیت بالفعل آن ۲۰میلیون تن و متأسفانه ضریب به کارگیری ۶۶ درصد است و این باعث میشود واحدهای تولیدی زیانده شوند.

وی با اشاره به میزان آهن اسفنجی، چدن، گندله، کلوخه، کنسانترۀ سنگ آهن فعلی کشور و سایر مواد لازم برای تولید ۵۵میلیون تن فولاد افزود: با احتساب میزان تولید در طرحهای فعال و در حال احداث در همۀ این بخشها با کمبود مواجه هستیم. چنانچه این کمبودها هم برطرف شود، همانگونه که اشاره شد با مشکل پراکندگی مواجه هستیم؛ به نحوی که فقط سه واحد بالای ۲میلیون تن در کشور داریم و ۵۱ واحد در کشور وجود دارند که میخواهند در مجموع ۵میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد تولید کنند و همۀ این واحدها به پست برق، جاده، آب و سایر ملزومات لازم برای تولید احتیاج دارند و این پراکندگی باعث میشود مزیت تولید رقابتی از بین برود.

سبحانی در بخش دیگری از سخنان خود پایین بودن بهره وری نیروی کار را یکی دیگر از معضلات تولید رقابتی دانست و با بیان اینکه میانگین جهانی در این بخش ۲ نفر ساعت بر تن تولید است گفت: در کشورهای آسیای میانه این مورد وضعیت نامطلوبی دارد؛ به نحوی که در این کشورها این میزان حدود ۶ نفر ساعت بر تن تولید است. این در حالی است که در شرکت فولادمبارکۀ اصفهان که بالاترین ظرفیت را نسبت به تعداد کارکنان دارد، این میزان حدود ۵ نفر ساعت است که نسبت به سایر بخشهای کشور بهترین شرایط را دارد ولی همچنان از متوسط جهانی فاصله دارد.

وی خاطرنشان کرد: برای رفع همۀ این معضلات باید به دنبال فناوری روز باشیم تا بتوانیم محصول باکیفیت تولید کنیم؛ باید با نگاه به بازارهای جهانی و تعریف و شناسایی بازارهای هدف، محصولاتی منطبق با نیاز بازارهای جهانی تولید کنیم و به خاطر داشته باشیم کشورهای توسعه یافته دوران ساخت وساز خود را سپری کرده اند و ازاین پس به فولادهای ویژه و کیفی نیاز بیشتری دارند.

مدیرعامل فولادمبارکه در تکمیل سخنان خود توجه به شرایط اقلیمی کشور را یکی دیگر از شروط اساسی برای موفقیت در تولید ۵۵میلیون تن فولاد ذکر کرد و در این خصوص افزود: در این زمینه باید به وجود زیربناهای لازم و هزینه های مربوط به جابه جایی مواد بین بخشی و ارسال تولیدات به بازارهای هدف داخلی و جهانی توجه کنیم و ببینیم اگر این واحدها در کجا و با چه ظرفیتی ساخته شوند، قیمت تمام شدۀ رقابتی ایجاد میکنند.

 

46

کلید واژه‌ها : استان اصفهان -
ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

آخرین مطالب