جمعه 7 اردیبهشت 1397
شنبه 25 آذر 1396 - 11:54:13 چاپ

بودجه ۹۷ دانشگاه‌ها؛ آب‌باریکه‌ای برای رفع روزمرگی

بودجه ناچیز پارک‌های علم و فناوری | وضعیت نامعلوم بودجه تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری

جامعه > آموزش - پیش از این مطرح شده بود که بودجه پارک‌های علم و فناوری ناچیز است و قرار است در بودجه سال ۱۳۹۷ افزایش پیدا کند، اما بررسی کلیات بودجه سال ۹۷ نشانه‌ای از افزایش بودجه را ندارد.

به گزارش خبرآنلاین، بودجه سال ۹۷ دانشگاه‌ها همچون سال‌های قبل با رشد حداقلی مواجه است. بررسی کلیات بودجه نشان می‌دهد دانشگاه‌ها در سال ۱۳۹۷ با رشد بودجه حدود ۱۰ درصدی مواجه هستند و از سوی دیگر دانشگاه‌های بزرگ کشور رشد بودجه ۱۶ درصدی را شاهد هستند. 

اما یکی از مهم‌ترین اتفاقات در بودجه سال ۹۷، حذف بودجه لایجه جدول ۱۴ است. براساس این لایحه در سال ۱۳۹۵ دولت موظف شده بود برای تحقق سیاست های کلی علم و فناوری ردیف بودجه مستقلی را در نظر بگیرد، حتی جدول ۱۴ در لایحه بودجه سال ۹۶ نیز گنجانده شد اما در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رای نیاورد و در قانون بودجه امسال نیز قرار نگرفت.

پیش از این نیز مطرح شده بود که بودجه پارک‌های علم و فناوری ناچیز است و قرار است در بودجه سال ۱۳۹۷ افزایش پیدا کند، که بررسی کلیات بودجه سال ۹۷، نشانه‌ای از افزایش بودجه را ندارد. به طوریکه کل بودجه دولت برای پارک‌های علم و فناوری در سال ۱۳۹۷ ۲۱۸ میلیارد و ۴۹۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

همچنین در حوزه پژوهشی دولت امسال بودجه پژوهشی را ۱۵ درصد افزایش داده است و از سوی دیگر در حوزه دانشجویی بودجه سازمان امور دانشجویان برای امور اجرایی و پشتیبانی دانشجویی بر اساس لایحه بودجه دولت در سال 97 با 10 درصد رشد مواجه بوده است.

در همین زمینه معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با تاکید بر اینکه افزایش بودجه دانشگاه‌ها برای سال ۹۷ تنها مختص به دانشگاه‌های بزرگ نبوده، گفت: حتی دانشگاه‌های متوسط و کوچک نیز برای سال ۹۷ با افزایش بودجه مواجه شده اند که گاهی این افزایش برای برخی دانشگاه‌های متوسط به ۲۰ درصد هم می‌رسید. در واقع یک مدل بودجه‌بندی وجود دارد که براساس آن بودجه دانشگاه‌ها مشخص می‌شوند. بنابراین برای سال آینده بودجه دانشگاه ها تا ۱۶ درصد و حتی برخی دانشگاه‌های متوسط و کوچک نیز تا ۲۵ درصد افزایش یافته است.

عسکریان ابیانه با تاکید بر اینکه کاهش بودجه دانشگاه‌ها در سال ۹۷ صحت ندارد، اظهار کرد: بودجه سال ۹۶ در دو مرحله یعنی در دولت و مجلس رشد داشته است که البته امیدوار هستیم در مرحله دوم این افزایش اتفاق بیفتد. بنابراین افرادی که انتقاد به بودجه آموزش عالی سال آینده دارند، به این دلیل است که انتظار آن‌ها از آموزش عالی بیش از بودجه فعلی است و ما خود نیز تصور می‌کردیم حداقل رشد ۲۲ درصدی در بودجه دانشگاه‌ها را برای سال ۹۷ داشتیم.

او تخصیص به موقع بودجه را مهم تر از افزایش بودجه دانست و گفت: متاسفانه ۱۴ درصد از تخصیص‌های دانشگاه‌ها برای سال جاری تاکنون تحقق پیدا نکرده و تنها ۵۱.۳ درصد از بودجه دانشگاه‌ها به آن‌ها اختصاص پیدا کرده است، در صورتی که این تخصیص باید ۶۵ درصد می‌رسید و در آذر ماه نیز با تخصیص بودجه‌ها باید تا ۷۵ درصد صورت می‌گرفت.

با این حال بررسی مجموعه بودجه دولت در سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد، این افزایش بودجه پاسخگوی نیاز دانشگاه‌ها برای ایجاد دانشگاه نسل سوم نیست و همزمان عدم رشد بودجه پارک‌های علم و فناوری و عدم اختصاص ردیف بودجه تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری، باعث می‌شود دانشگاه‌ها اسیر روزمرگی شود.

در جدول زیر جزییات بودجه دانشگاه‌ها در سال ۹۷ را بخوانید

ردیف

نام دانشگاه

رقم بودجه

1

الزهرا

۱.۳۵۶.۸۹۳

 

2

بین المللی امام خمینی(ره)

 

۹۷۴.۶۳۹

 

3

تهران

 

۸.۸۴۰.۱۱۵

 

4

شهید بهشتی

 

۳.۶۶۹.۸۶۵

 

5

اصفهان

 

۲.۱۸۷.۸۰۰

 

6

علامه طباطبایی

 

۲.۳۳۱.۴۴۳

 

7

فردوسی مشهد

 

۳.۴۷۸.۵۸۱

 

8

صنعتی امیرکبیر

 

۱.۷۴۳.۵۰۴

 

9

تربیت مدرس

 

۳.۰۶۷.۳۵۶

 

10

علم و صنعت

 

۲.۴۸۱.۶۲۵

 

11

شیراز

 

۲.۲۲۲.۵۳۸

 

12

صنعتی شریف

 

۱.۷۲۰.۸۱۲

 

13

تبریز

 

۲.۱۹۶.۶۲۵

 

14

خواجه نصیر

 

۱.۲۷۲.۸۲۶

 

15

بوعلی سینا

 

۱.۵۴۶.۰۳۳

 

16

صنعتی شیراز

 

۴۸۹.۹۸۳

 

17

شهرکرد

۱.۲۰۷.۶۲۷

 

18

محقق اردبیلی

 

۱.۲۸۸.۴۷۸

 

19

شهید چمران اهواز

 

۲.۳۲۴.۱۰۱

 

20

گیلان

 

۱.۸۳۱.۹۵۳

 

21

لرستان

 

۱.۱۸۳.۲۲۳

 

22

باهنر کرمان

 

۱.۸۴۱.۳۹۴

 

23

رازی کرمانشاه

 

۱.۶۲۴.۴۶۹

 

24

کردستان

 

۱.۱۸۴.۴۳۸

 

25

سیستان و بلوچستان

 

۱.۷۰۳.۷۰۶

 

26

زابل

۱.۷۰۳.۷۰۶

 

27

مازندران

 

۱.۲۹۲.۷۹۴

 

28

یزد

۱.۵۳۱.۴۶۲

 

29

خوارزمی

 

۱.۹۱۷.۰۲۷

 

30

کاشان

 

۹۵۷.۶۶۳

 

31

اراک

۷۳۸.۱۰۴

 

32

شاهد

 

۲.۳۸۹.۵۷۹

 

33

ارومیه

 

۱.۹۴۴.۴۰۰

 

34

ایلام

۶۴۷.۷۲۷

 

35

هرمزگان

 

719.028

36

خلیج فارس

 

۸۴۷.۲۸۶

 

37

علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

 

۷۸۹.۳۵۳

 

38

سمنان

 

۱.۴۴۶.۶۴۷

39

زنجان

 

۱.۳۱۲.۶۹۰

40

قم

۸۵۶.۸۰۸

 

41

صنعتی شاهرود

 

۱.۲۰۵.۶۵۷


۴۲۴۲

4 دیدگاه
 • بی نام
  شنبه 25 آذر 1396 - 13:07:12
  پاسخ
  39 6

  اشکال نداره. در عوض همه هزینه ها برای نهادهایی مثل .... و .... و .... و .... میشه که حتی اسمشونم نباید بیاریم. اونا خودشون کار فرهنگی می کنن و آموزش مردم به انواع خرافات و ... رو به عهده دارن.

 • بی نام
  شنبه 25 آذر 1396 - 15:04:00
  پاسخ
  22 5

  من نمیدونم تو این 40 سال حوزه علمیه،بنیاد نشر آثار امام و بنیاد فرهنگی .... با این بودجه ها چیکار کردند و چه قدمی در راه اعتلای این کشور برداشتند، جز این که از نظر فرهنگی ساله ها به عقب برگشتیم و نمونه بارز آن هم وضعیت جوانان ، اعتیاد ، فحشا و خیانت و ... هزار درد بی درمان دیگه در کشور است

  • عبدی
   یکشنبه 26 آذر 1396 - 11:03:15
   1 2

   خروجی دانشگاه های کشور چی هست؟ جز اینکه حقوق گرفتن و مدرک تحصیلی دادن؟

 • بی نام
  شنبه 25 آذر 1396 - 15:30:21
  پاسخ
  18 3

  کلا دولت چند سالی هست که اصلا با دانشگاه ها کاری نداره ... صنایع هم با دانشگاه ها کاری ندارند .... حقوق اساتید و بودجه پژوهشی هم پایین .... مطالبات سال قبل هم هنوز پرداخت نشده ... پس واقعا باید در سال 97 با چه امیدی به کار خودشون ادامه بدن .... اینجوری قراره رشد علمی داشته باشیم و در منطقه حرف اول را بزنیم .... علم وصنایع ما شده کپی ... بنابراین این دانشگاه با این بودجه نمیتواند در جامعه تاثیر گذار باشد .... و انگیزه ای هم برای اساتید برای کار علمی درست باقی نخواهد ماند ....

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

آخرین مطالب