پنج شنبه 26 مهر 1397
سه شنبه 5 دی 1396 - 12:10:14 چاپ

نوبخت: کسانی که گفتند پشیمانیم کی رأی داده‌اند؟

از یک سوراخ مگر چندبار بایدگزیده شد؟ | دولت با مردم لج نمی‌کند | واکنش به دیدارها با کروبی

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - سخنگوی دولت درباره شفافیت اطلاعات گفت: خیلی از چیزهایی که به چشم نمی‌آید دولت برحسب وظایف خود آن را انجام داد. امروز بودجه این است و همه می‌توانند جزئیات آن را ببینند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری‌ها، محمدباقر نوبخت،سخنگوی‌دولت در نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران، درباره کمپین ما پشیمان هستیم در اعتراض به سیاست‌های دولت در شبکه‌های اجتماعی گفت: دولت متعلق به همه مردم است و ما از نظر مردم آگاه هستیم، ما می دانیم که عده‌ای لباس نقد پوشیده‌اند و هیچوقت هم کنار دولت و ملت نبوده‌اند؛ اینهایی که گفتند ما پشیمان هستیم کی رای داده‌اند که حالا پشیمان هستند.

اهم سخنان نوبخت به شرح زیر است:

*قیمت تخم مرغ به عنوان یکی از اقلام غذایی مردم روال با ثباتی را در چهار ماهه نخست سال جاری داشته است. اما از مرداد با توجه به کاهش تولیدات داخلی نه تنها قدرت صادرات خود را از دست دادیم بلکه مشکل آنفولانزا روی میزان تولید ما و برخی کشورها اثر سوء گذاشت. آنفولانزایی که ما و برخی کشورها درگیر آن شدیم باعث شد برای حفظ سلامت مردم نسبت به معدوم کردن مرغ ها اقدام کنیم و در این راستا ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن مرغ تخم گذار معدوم شد.
 ۱۴ تا ۲۰ درصد از نیاز ما را این میزان مرغ معدوم شده تامین می کرد. دولت ۳۰ میلیارد تومان برای جبران این خسارات را در سال گذشته پرداخت کرد و امسال هم ۱۰۰ میلیارد تومان برای جبران این خسارات پرداخت کردیم.از سوی وزارت کشاورزی تصمیم گرفته شد مجوز واردات ۱۹ هزار تن صادر شد الان هم برای ۱۱۰ تن مجوز در حال صادر شدن است. رئیس جمهور هم دستور دادند این مسئله به سرعت رسیدگی شود.

* {درباره افزایش عوارض خروج}: این تصمیمی نبود که فقط با یک هدف گرفته شود. چند نفر از کشور خارج می شوند، چقدر با خود ارز می برند.از یک طرف می گوییم تولید داخل از طرف دیگر در جریان این سفرها که 7 تا 8 میلیارد دلار پول نقد با خودشان می برند چمدان های خود را پر می کنند وارد کشور می کنند البته همه اینگونه نیستند و ما معتقدیم واقعا برخی از مردم نیازمند سفر هستند. اما باید جواب کارگران خود را بدهیم که می گویند ما پوشاک تولید می کنیم اما بازار ما از کالاهای خارجی اشبا شده است.خیلی ها مستحق پرداخت این میزان عوارض نیستند مثل دانشجوها که دولت همه این مسائل را می بیند.

*در سال 97 هم دولت خود را موظف به مهار تورم می داند دولت در برابر تورم و افزایش قیمت ارز مقاومت می کند. دولت به آرامش مردم و ثبات اقتصادی توجه می کند.حتی یک ریال از منابع درآمدی از محل یارانه به خزانه دولت واریز نخواهد شد هر پولی وجود داشته باشد به جامعه برمی گردد ممکن است به صور مختلف باشد تا به عدالت نزدیکتر شود.

*دولت در سالهای گذشته از مجوز افزایش حامل های انرژی استفاده نکرد در حالی که براساس قانون این اصلاح قیمت حق دولت است. دولت ریالی از این پول را به خزانه نیاورده و هرسال بین 10 تا 12 میلیارد تومان از خزانه را روی درامدهای حاصل از افزایش حامل های انرژی گذاشت و یارانه پرداخت کرد اما برای سال اینده دولت تصمیم دارد این درآمد را صرف ایجاد اشتغال کند.

*برای سال آینده تصمیم داریم 17 هزار و 900 میلیاردی که به واحدهای تولیدی داده بودیم تا 75 هزار میلیارد تومان افزایش دهیم که تا 17 هزار میلیارد تومان آن را از محل اصلاح قیمت ها تامین کنیم تا تامین اشتغال همراه با فشار بیشتر بر مردم همراه نشود.هر رقمی از افزایش قیمت حامل های انرژی به دست آید حداقل 60 هزار میلیارد تومان به آن اضافه می کنیم تا در بخش اشتغال مورد استفاده قرار گیرد.

*{درباره سپرده گذاران موسسات مالی}: قطعا استیفای حق خواهد شد. اما از یک سوراخ مگر چندبار باید گزیده شد. من از بانک مرکزی سپاسگذارم که اعلام کرد یکی از این موسسات که وعده سودهای بالا را می داد مجوز ندارد.

*{در پاسخ به اینکه رییس جمهوری در اجلاس حقوق شهروندی نسبت به شنودها انتقاد داشت و از طرفی سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد که بیشتر شنودها از طرف دولت است}: وزارت اطلاعات حسب کارهای اطلاعاتی باید اقداماتی را انجام دهد و بسیاری از موارد که در داخل شناسایی و منهدم می شود، مجموعه اقدامات سیستم اطلاعاتی و امنیتی است.دولت دنبال اینکه یک شهروند چه صحبتی می کند نیست و در خیلی از موارد برای رعایت حقوق شهروندی وارد زندگی افراد نمی شویم و از آقای علوی وزیر اطلاعات می خواهم توضیحاتی در این جهت به منظور شفافیت ارائه کند.

*{در پاسخ به اینکه رییس جمهوری در اجلاس حقوق شهروندی برخی استعلام ها برای مشاغل و دانشجویان را غیرضروری دانستند، دولت در این زمینه چه اقدامی انجام داده است}: رییس جمهوری در چند جلسه از وزیران خواسته اند که این موضوع را رعایت کنند و اطلاعات بیخود از مردم دریافت نکنند و در تعرض به حوزه خصوصی افراد وارد نشوند.

*{در پاسخ به اینکه رییس جمهوری در اجلاس حقوق شهروندی خواستار توجه مردم به هزینه کرد برخی نهادهای فرهنگی شدند و این در حالی است که وقتی رییس جمهور از عهده این کار برنیاید مردم چه کار خواهند کرد}: با اقدامی که در بودجه 97 صورت گرفت 59 نهادی که غیردولتی بودند و از دولت پول می گرفتند و در برخی به درستی نمی دانستیم چگونه مصرف خواهد شد، مشخص گردید.قصد ما این نیست هر کس منتقد دولت باشد پول آن را قطع کنیم، امسال هم نهادهای غیردولتی را دولت کمک می کند اما نه 59 نهاد، بلکه به 159 نهاد و هر نهادی که برنامه بدهد و درجهت کمک به دولت باشد بودجه دریافت خواهد کرد.این بی انصافی است که گفته شود خیلی از این 59 نهاد کارهایی برای فرهنگ انجام نمی دهند ولی دولت باید مطلع شود.

*{درباره بودجه حوزه های علمیه}: در اینکه طلاب با حداقل ها درحال کسب علوم دینی هستند تردیدی نیست. اینکه دولت پول اینها را قطع کند که فعلا در نظام تصمیم گیری نیست البته بخشی از وجوهات اینها از سایر منابع تامین می شود.نفس کمک به این مراکز علمی قابل تخطئه نیست اما اینکه دولت بیشتر از این کمک کند میسر نیست و اینکه نظارتی از سوی دولت وجود داشته باشد باید در هزینه کردها نظارت شده و آنها هم باید پاسخگو باشند.

*{درباره دیدارهای کروبی و اینکه چرا دیداری با میرحسین موسوی برگزار نمی شود}: در این خصوص دبیر شورا یا سخنگوی تعیین شده باید اطلاع رسانی کند اما بنده عرض کنم درباره هر سه نفر این تصمیم گرفته شد من تصور می کردم برای هر سه نفر این دیدارها انجام می شود اما من پیگیری می کنم. 

*{درباره مشکلات ایران و عربستان و اینکه گفته می شود این مشکلات به فوتبال دو کشور رسیده}: ما مشکل مان با مردم و کشور عربستان نیست بلکه با سیاستهای غیر انسانی در عربستان مخالف هستیم. آنچه در چارچوب عرف دیپلماتیک بتوانیم انجام دهیم انجام می دهیم ما مردان دیپلماتیک شجاعی داریم.

*{درباره اینکه گفته می شود لیستی از مدیران یارانه بگیر با حقوق۱۷ میلیونی به دولت اعلام شده}: بله. دکتر عادل آذر لیست این افراد را اعلام کرد و تصمیم گرفته شد اینها از لیست یارانه بگیران حذف شوند. برخی از این افراد با حقوقی که شایسته دریافت یارانه نبودند یارانه می گرفتند. اما این لیست را اعلام کردند و از دریافت یارانه حذف خواهند شد.تعداد زیادی نبودند اما همین تعداد شایستگی مدیریت ندارند و با آنها برخورد خواهد شد.من بدم امد از اینکه فردی با این شرایط همان ۴۵ هزار تومان را هم می گرفته است. اینها باید همان میزانی را هم که گرفتند پس بدهند.

*{درباره امکان زلزله شدید تر در تهران}: جلساتی با شهردار تهران داشتیم. برنامه هایی را درباره رخدادی که می تواند در آینده وجود داشته باشد داریم. مردم باید آموزش ببینند که اگر اتفاقی رخ داد کجا بروند و چه کار کنند.

* {درباره اینکه آیا برای برخورد با بحران احتمالی در تهران با کشوری رایزنی کردیم یا نه}: خودمان این توانایی را داریم تا با وجود تمام نگرانی ها در شرایط بحران و سختی با مشکلات مواجه شویم.

*اموال دست ما اموال پدری ما نیست، شاید اموال پدری دولت‌های قبلی بود اما اموال پدری ما نیست. دولت خودش را موظف می‌داند از حقوق مردم صیانت کند ما با مردم لج نمی‌کنیم، ما خودمان را عقل کل نمی‌دانیم ما با پوپولیستی بودن پاسخ مردم را نمی‌دهیم.

29214

8 دیدگاه
 • خواننده
  سه شنبه 5 دی 1396 - 17:52:48
  پاسخ
  25 2

  جناب نوبخت بنده دوبار به اقایی روحاني راي دادم ولی قبل از اینکه حتی هیج کمپینی رو دیده باشم احساس میکردم این دفعه واقعا کلاه سرم رفته که به روحاني راي دادم.

 • reza
  سه شنبه 5 دی 1396 - 17:52:56
  پاسخ
  18 1

  آقای محترم : چرا وقتی میریم اونطرف ماکارانی نمیاریم . یا فرش دستباف یا پسته و زعفران . شما واقعا چقدر به فکر کارگر هستید . اگه راست میگید پول عوارض را بزارید تو یک صندوق البته نه صندوق فرهنگیان بعد خرج مسافرت تمام کارگرها را از این صندوق تامین کنید اگه کسی اعتراض کرد من رسما از شما عذرخواهی میکنم

 • بی نام
  سه شنبه 5 دی 1396 - 18:15:37
  پاسخ
  23 2

  متاسفانه فریب خوردم به روحانی رای دادم

 • فرهنگی بازنشسته
  سه شنبه 5 دی 1396 - 19:04:34
  پاسخ
  18 0

  محمد باقر نوبخت، عزیزم، جونم، تصدقت ... این حرفها و کمپین ها به قول ارتشبد غلامرضا ازهاری، هَمَش نواره پدر من. همه جا امن و امانه. زیاد فکر مردم رو نکن، گوشت تنت آب میشه بابا.فرهنگی بازنشسته 63 ساله، اهل محله باغفردوس مولوی شهر طهرون

 • بی نام
  سه شنبه 5 دی 1396 - 23:13:15
  پاسخ
  22 2

  واقعا پشیمانم که رای دادم

 • سعید
  چهارشنبه 6 دی 1396 - 08:57:06
  پاسخ
  20 0

  جناب آقای دکتر نوبخت با سلام. فقط بنده میخواهم بدانم شما با استناد به چه مدارک و یا داده های آماری و یا تحقیق و پژوهشی اینقدر مطمئن از رای ندادن کسانی که اظهار پشیمانی میکنند صحبت میکنید. شما دیگر چرا مثل جناح مقابلتان روی اعصاب مردم راه میروید. من فقط در محیط اطراف خودم یعنی خانواده، بستگان، همسایه ها و همکاران خود دهها نفر را با اسم و رسم که شاهد رای دادن آنها به آقای دکتر روحانی بودم را میشناسم که الان پشیمانند و با اینگونه ادبیات شما پشیمانتر هم میشوند و در کنار آنها به تعداد پشیمانها هم اضافه میشود. لطا اگر به طور تصادفی هم شده این کامنت را خواندید و یا کسی به شما منتقل کرد، به تاسی از جامعه مدنی بیایید و مرد و مردانه از این سخن خود عذر خواهی کنید تا لا اقل کمی مرهمی باشد بردل این مردم.

 • آمنه
  چهارشنبه 6 دی 1396 - 14:12:45
  پاسخ
  15 0

  آقای نوبخت حداقل کاری که تو این دولت میکنید این باشه که لااقل برا نظر مردم احترام قائل باشید.

 • یاسین
  پنجشنبه 7 دی 1396 - 19:57:32
  پاسخ
  6 0

  شماها با بچه هاتون بدبختی بیچارگی فقر نچشیدید که بتونید حرف دل مردم رو درک کنید... کی این مال مردم خوریا تموم میشه؟؟؟؟؟ ... شما فقط دلتون برای دختر مظلوم وزیر سوخته؟

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700