پنج شنبه 29 شهریور 1397
چهارشنبه 13 دی 1396 - 21:40:38 چاپ

مطهری: وقتی نمی‌توانیم مثل غرب کاباره داشته‌ باشیم، پس باید تحریک جنسی را کم کنیم

جامعه > آسیب‌ها - ایسنا نوشت: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر وضعیت پوشش امروز را با اواخر حکومت پهلوی، مقایسه کنیم می بینیم که بهتر شده است، البته مواردی هم وجود دارند که از آن می گذرم اما امروز مشکل بزرگی به اسم رعایت حجاب نداریم.

علی مطهری در نشست بررسی کارنامه جمهوری اسلامی در زمینه حجاب که از سوی انجمن اندیشه و قلم در پژوهشکده فرهنگ و هنر و ارتباطات برگزار شد با بیان اینکه تعبیر حجاب برای این موضوع شاید کامل نباشد، گفت: حجاب به معنی پرده نشینی است اما آنچه در اسلام مطرح است بحث پوشش یا ستر است.

وی با طرح این پرسش که آیا مسائل مربوط به عفاف مهم است یا خیر، ادامه داد: از نظر اسلام مسائل مربوط به عفاف مهم است اما در جامعه غرب این مسائل را مهم نمی‌دانند و آن را حل شده یا پیش پا افتاده می‌بینند که البته این طور نیست و برای آنان هم حل نشده است.

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت ازدواج در سیستم فرنگی و اسلامی، تاکید کرد: در سیستم فرنگی با ازدواج، گویی که شخص از آزادی پیش از آن خارج می‌شود و روابط آزادانه پیش از آنش محدود می‌شود؛ در حالی که در اسلام ازدواج را سرآغاز برداشته شدن محدودیت‌ها می‌دانند و فردی که ازدواج می‌کند در محیط خانواده به لذات جنسی دست می یابد.

مطهری با بیان اینکه فلسفه عفاف به این دلیل است نیروی اراده انسان از طریق لذت جویی ها از دست می رود، اظهار کرد: تدبیر اسلام برای حفظ همین روحیه در انسان هاست و تدابیر بسیاری از امر به معروف و نهی از منکر گرفته تا مراقبت های نفسانی برای آن اندیشه شده است تا این روحیه از دست نرود.

وی افزود: خانواده در اسلام بر اساس وحدت روحی زن و شوهر ایجاد می‌شود اما در غرب اساس تشکیل خانواده بر شراکت است و زن و مرد مانند دو شریک تجاری‌مانند هرکدام نیمی از سرمایه را به میان می‌آورند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آن طور نیست که زن در اسلام حقوق اجتماعی و حق کار، تحصیل و فعالیت اجتماعی را نداشته باشد اما قرار هم نیست که اختلال میان زن و مرد در امور اجتماعی دیده شود و ما در مسئله تحریک جنسی در جامعه آزاد باشیم و بعد بگوییم حالا با این وضعیت چه کار کنیم؟

مطهری با بیان اینکه مرد در طبیعت خود به دنبال تصاحب جسم زن و زن در پی تصاحب قلب مرد است، گفت: بالاترین لذت برای یک زن این است که ببیند مردی را در دام خود گرفتار کرده و برای یک مرد بیشتر چشم چرانی و تصاحب جسم زن اهمیت دارد اما دسترسی به زن برای مردان نباید آسان نباشد. اگر در اروپا هم می بینید که زنان عریان یا نیمه عریان بیرون می آیند به دلیل تبلیغات است وگرنه در نیم قرن گذشته اینطور نبوده است، این یک بیماری برهنگی است که در اروپا وجود دارد و به قول دوستی، اسرائیل به دنبال اشاعه آن است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه راهی که اروپا برای آزادی پوشش می‌رود غلط است، گفت: هفته‌ای نیست که در آنجا بحث از آزار جنسی نباشد اما چون آزادی پوشش را جزو آزادی‌های فردی می دانند به این سمت نمی‌روند که زنان هم در پوشش خود تجدیدنظر کنند بلکه می گویند مردان نباید تعرضی کنند. البته که ما هم می‌گوییم مردان نباید تعرض کنند اما زنان هم باید تجدیدنظرهایی در پوشش خود داشته باشند.

وی افزود: معمولا در محیط هایی که محدودیت‌هایی در جهت پوشش وجود ندارد، عشقهایی چون «لیلی و مجنون» و «رمئو و ژولیت» ایجاد نمی‌شود بلکه در محیطی که روابط آزاد نیست این اتفاق می‌افتد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به پرسشی درباره میزان موفقیت جمهوری اسلامی در امر حفظ حجاب و کمبود احتمالی قوانین مربوط به آن، گفت: ما درباره حجاب نیاز به قانون نداریم و همه فقها قبول دارند که غیر از وجه و کفین بقیه بدن زن باید پوشیده باشد. زن نباید در جامعه به صورت محرک ظاهرا شود تا تبعات روانی که در جامعه برای تحریکات جنسی ایجاد می‌شود، ایجاد نشود.

مطهری ادامه داد: وقتی ما نمی توانیم مانند غربی ها مکان هایی چون کاباره و نظایرش را داشته باشیم، باید تحریک جنسی در جامعه را به حداقل برسانیم. در قانون مدنی هم بی حجابی جرم شمرده شده و اصل این قانون را از رژیم گذشته است.

وی تاکید کرد: اینکه روشی که تا به حال در زمینه حفظ حجاب در جمهوری اسلامی داشتیم موفق بوده یا نه، به نظرم موفق بوده و اگر وضعیت پوشش امروز را با اواخر حکومت پهلوی، مخصوصا در شمال تهران مقایسه کنیم می بینیم که بهتر است و در مجموع در سراسر کشور وضعیت حجاب نسبت به چهل سال پیش بهتر شده است و البته مواردی هم وجود دارند که از آن می گذرم اما امروز مشکل بزرگی به اسم رعایت حجاب نداریم.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: امروز نسبت به حفظ حجاب اجبار آن چنانی هم نیست و خیلی از خانم‌ها هم آن را رعایت نمی کنند، یا بخشی از مویشان پیداست، یا اندام نمایی می کنند یا با یک ساپورت و بلوز به خیابان می آیند که این حجاب نیست اما فشاری هم بر آنان وارد نمی شود.

مطهری ادامه داد: من نمی گویم که اگر حجاب در کشور کاملاً رعایت شود، آزار جنسی به وجود نخواهد آمد؛ حتی اگر حجاب صد در صدی هم باشد بازهم انسان های بیماری هستند که به آزار جنسی دیگران مشغول شوند اما اینکه زنها به شکل محرک در جامعه ظاهر شوند را همه می فهمیم و تشخیص می‌دهیم. حرمسرایی که هارون‌الرشید داشت امروز به شکل دیگری همچنان وجود دارد و برخی از زنانی که می گویند حجاب آزاد باشد به دنبال کارهای خود هستند و مردانی که می گویند حجاب نباشد و زنان آزاد باشند هم به دنبال کام جویی خود هستند.

۴۷۴۷

کلید واژه‌ها : بدحجابی - علی مطهری - حجاب -
17 دیدگاه
 • اردلان
  چهارشنبه 13 دی 1396 - 21:58:40
  پاسخ
  10 2

  مرحوم ابوی شما کتابی در باب فلسفه حجاب نوشتند ظاهرا قصد شما این است که جلد دوم آنرابنویسید ولی حداقل من یکی ازموضع شما سردر نیاوردم .یک روز فیلم زنان را در مجلس نشان میدهید و اعتراض میکنید روز دیگر ابراز رضایت از وضع حجاب دارید .آنچه شما در مورد حجاب میگویید نفیا و یا اثباتا فقط بخشی از حقوق زنان است حق کار حق حضور با آرامش در اجتماع حق انتخاب کردن و نه فقط انتخاب شدن حق تصمیم گیری و....از اجزا مهم حقوق زنان است که شما با آن کاری ندارید .

 • م ر
  چهارشنبه 13 دی 1396 - 22:02:04
  پاسخ
  27 0

  سن ازدواج به طور متوسط بالای 30 سال است و سن بلوغ جنسی خیلی کمتره ،این خلا چطور باید پر بشه؟ خیلی از افراد متاهل هم بمب های جنسی هستند برای نترکیدن آنها بر روی خانواده های دیگر راهکار عملی شما چیست؟ چرا اینقدر عقده های جنسی زیاد شده اند این هم کار عربستانه؟

 • بی نام
  چهارشنبه 13 دی 1396 - 22:22:27
  پاسخ
  9 2

  مشکل ما اینه که قوانین اسلام رو گزینشی اجرا میکنیم. اگه همه اصول و قوانین در همه زمینه های اجتماعی اقتصادی فرهنگی و سیاسی کامل اجرا میشد، این معضلات و مشکلات رو نداشتیم.

 • بی نام
  چهارشنبه 13 دی 1396 - 22:28:12
  پاسخ
  13 0

  یک یادآوری ریز، جسارتاً. کاباره مکانی است که برای تماشای رقص میروند، نه «آن کار دیگر». دیگر آن که، واقعیت این است که پوشش در خطر و احتمال آزار تأثیر می گذارد. البته که قربانی مقصر نیست و البته که پوشش هرطور باشد؛ چیزی از تقصیر مُجرم کم نمی کند. ما باید برای آزارهای جنسی خُرد کمتر از تجاوز، قوانینی وضع کنیم و نظام آموزشی منظور فقط آموزش و پرورش نیست؛ صداوسیما و... هم هست در فرهنگ سازی متحول شود.

 • ali
  چهارشنبه 13 دی 1396 - 22:40:51
  پاسخ
  8 2

  پس اون موقع کلی ادم سرکوب شده جنسی باید داشته باشیم با کلی حقارت جنسی که با روش جنابعالی اماده انفجارند و توی کشورهای خارجی ابرویی برای اسم کشورشان باقی نمیگذارند .چرا راهی را که اسلام قبول داره پیش پای مردم نمیگذارید تا به این مشکلات دچار نشویم؟

 • بی نام
  چهارشنبه 13 دی 1396 - 22:44:51
  پاسخ
  10 1

  مثل غرب نه، ولی مثل ترکیه و مراکش داشته باشید.

 • محمدرضا
  پنجشنبه 14 دی 1396 - 00:01:25
  پاسخ
  11 0

  وی افزود: معمولا در محیط هایی که محدودیت‌هایی در جهت پوشش وجود ندارد، عشقهایی چون «لیلی و مجنون» و «رمئو و ژولیت» ایجاد نمی‌شود بلکه در محیطی که روابط آزاد نیست این اتفاق می‌افتد. از طول و از عرض قانع شدم.

 • مهدی
  پنجشنبه 14 دی 1396 - 00:23:24
  پاسخ
  12 0

  نمیشه داشته باشیم که من صبحا اخبار تجاوزات روز گذشته رو دیگه تو خبرانلاین نبینم فقط صبحا میزاره این اخبارو

 • یک روحانی
  پنجشنبه 14 دی 1396 - 00:32:00
  پاسخ
  10 1

  دقت داشته باشید که اسلام وقتی به عدم تحریک جنسی تاکید می کند، در کنارش راهکارهای قانونی، شرعی و منطقی می گذارد برای تامین درست نیازهای جنسی و یکی از آنها ازدواج آسان، آگاه و به موقع است که متاسفانه به خاطر کم کاری ها در امر معیشت اقتصادی و ترویج فرهنگ اسلامی و نیز تجمل گرایی مردم، به کلی مورد غفلت واقع شده است.

 • بدون نام
  پنجشنبه 14 دی 1396 - 00:37:03
  پاسخ
  15 1

  در يك فيلم بسيار زيبا از كمال تبريزي ديالوگي ماندگار از پرويز پرستويي عزيز اگر خدا خودش هم با اين كارها مشكل داشت اصلا آلت جرم رو به من و شما نميداد . بريد حالش رو ببريد ولي مواظب باشيد زياده روي نكنيد

 • بی نام
  پنجشنبه 14 دی 1396 - 01:13:38
  پاسخ
  20 0

  آقای مطهری هرچی در زمینه حجاب کار کردید بس است لطفا کمی هم به رفع تبعیض و کم شدن فساد و رانت کمک کنید

 • بی نام
  پنجشنبه 14 دی 1396 - 01:35:02
  پاسخ
  9 0

  یک جامعه‌ی سالم باید قابلیت پاسخ‌گویی به درخواست‌ها و نیازهای مختلف سلایق و اقشار مردم را داشته باشد وگرنه حتما دچار مشکل می‌شود. به نظر شما، جامعه‌ و سیستم موجود تا چه میزان در این پاسخ‌گویی و رفع نیازمندی‌ها موفق بوده؟

 • بی نام
  پنجشنبه 14 دی 1396 - 09:56:30
  پاسخ
  9 0

  آقای مطهری نفست از جای گرم بلند می شه

 • بی نام
  پنجشنبه 14 دی 1396 - 10:21:51
  پاسخ
  15 0

  یعنی شما فکر میکنی تو کاباره ..... بعله نه اونجا میخورن می نوشن تماشا می کنن

 • مهدی ع
  پنجشنبه 14 دی 1396 - 11:32:30
  پاسخ
  12 2

  حرفهای ایشان خالی از استدلال منطقی است وبوی تحجر و مردسالاری میدهد

 • بی نام
  پنجشنبه 14 دی 1396 - 12:42:56
  پاسخ
  9 0

  جناب مطهری شما یک شاخص بهبود کیفیت زندگی را یک شاخص فساد اقتصادی را نام ببرید که در رتبه بندی جهانی وضع ما بهتر شده فقط یکی . پس بهتر است در نگاه کلی به جامعه به اقتصاد به فرهنگ تجدید نظر کلی شود اصرار بر مسیر غلط میشود بحرانهای بزرگتر

 • بی نام
  پنجشنبه 14 دی 1396 - 13:47:59
  پاسخ
  11 1

  تحریک جنسی کم نمیشود پس باید کاباره داشت. نمونه اش ترکیه .

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700