شنبه 28 مهر 1397
جمعه 22 دی 1396 - 08:00:00 چاپ

جزئیاتی از نقش برادرزن صدام در تجمعات اعتراضی ایران

مدام مردم را مایوس نکنیم/ ساکت‌شدن حوادث به نادیده‌گرفتن مطالبات منجر نشود

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - رئیس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: الان در کشور اقتصاد مریض و معیشت و روح مردم بیمار است، اما مشکل اصلی در خطبه‌ها، میزگردها و مناظره‌ها است که مرتب تصویری ناتوان، دزد و معامله‌گر از دولت، تصویری سرشار از فساد از قوه قضائیه و انعکاس یأس و ناامیدی در نطق‌ها و اظهارات نمایندگان به مردم ارائه می‌دهند.

امید کرمانی‌ها: سیاسیون بسیاری درباره ناآرامی ها و تجمعات اعتراضی اخیر صبحت کردند، برخی معتقدند همه علل و عوامل این اتفاقات در خارج از مرزها بود اما بدخواهان و معاندان نظام نتوانستند به طراحی‌های خود جامه عمل بپوشانند و حالا اوضاع به قبل از هفتم دی ماه برگشته و زندگی عادی ادامه دارد. در مقابل دیدگاهی است که نسبت به عواقب ریشه یابی نادرست مسائل و وقایع اخیر هشدار می دهد و تأکید می کند اگر ریشه یابی صحیحی انجام نشود، مسئولان نتیجه درستی نمی گیرند و تصمیماتی را به اجرا در می آورند که پیامدهای نامناسبی را برای کشور و مردم در پی خواهد داشت.

علی احمدی رئیس کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله کسانی است که به دیدگاه دوم اعتقاد دارد. او در گفت‎وگو با خبرآنلاین ضمن برشمردن مولفه های بروز تجمعات اعتراضی اخیر، اهداف و دلایل ناکامی عوامل توطئه گر خارجی را تشریح کرد و گفت: الان در کشور اقتصاد مریض و معیشت و روح مردم بیمار است بنابراین ساکت شدن و پایان یافتن حوادث اخیر، نباید منجر به نادیده گرفتن مطالبات مردم شود.

اما نکته مهم آن است که توجه به مطالبات معیشتی و اقتصادی مردم اعم از اشتغال، خروج فضای کسب و کار از رکود، رفع ناامیدی نسبت به آینده و رسیدگی به وضعیت صندوق‌های بازنشستگی نباید به سیاه نمایی عملکرد ارکان حاکمیت تبدیل شود. علی احمدی با انذار درباره عواقب این اتفاق یادآور شد: مشکل اصلی در خطبه‌ها، میزگردها، مناظره‌ها و خبرگزاری‌ها است که مصداق این آیه کریمه «با دست خود خانه‌های خود را خراب می‌کنند»، شده‌اند چون مرتب تصویری ناتوان، دزد و معامله‌گر از دولت، تصویری سرشار از فساد از قوه قضائیه و انعکاس یأس و ناامیدی در نطق‌ها و اظهارات نمایندگان به مردم ارائه می‌دهند.

مشروح این گفت‎وگو را در ادامه بخوانید.

****

اخیرا شاهد تجمات اعتراضی در شهرهای مختلف کشور بودیم، شخصیت های سیاسی اعم از اصولگرا و اصلاح طلب دلایلی را برای این اتفاقات برشمردند، شما ریشه این وقایع را در کجا می دانید؟

حوادث اخیر درکشور با توجه به سه مولفه «بستر و زمینه های حادثه»، «کارگزاران» و «سازماندهی فعالیت ها»، قابل ارزیابی و تحلیل است.

از حیث بستر و زمینه‌های حادثه؛ نارضایتی‌های اجتماعی و اقتصادی، نظیر بیکاری، رکود، گرانی، ناامیدی نسبت به آینده، تجمعات مال‌باختگان موسسات مالی مانند کاسپین و...، خبرهای گسترده و پراکنده نسبت به فساد مالی و اقتصادی بین مسئولین و بستگان آنها، تعویق پرداخت حقوق بازنشستگان مانند فولاد و... از جمله زمینه ها و بستر های چنین رخدادی بودند.

گروه اربیل (بارزانی، برادرزن صدام، عربستان و آمریکا و اسرائیل) در بعد خارجی و سازمان منافقین و سلطنت‌طلب‌ها و نیروهای میدانی آنها کارگزاران این حوادث بودند. سلاح تأمین کردند، حتی مرخصی کریسمس نیروهای خود در منطقه را لغو کردند.

سازماندهی  فعالیت‌ها، استراتژی آنها، تأکید بر گروه‌ها و جنبش‌های بی سر و حرکت از پیرامون به مرکز بود. دو تجربه تونس در حرکت‌های غیر خشونت‌آمیز و لیبی در مرحله بعد و به عنوان تجربه خشونت‌آمیز را در پیش رو داشتند. مهمترین ابزار سازماندهی فضای مجازی و سپس رسانه‌های فارسی‌زبان، مانند صدای آمریکا، ری استارت که در این مدت 270 فرمان حمله داد و... بود. بازتاب وسیع این حادثه در بین مسئولین آمریکا و حتی طرح موضوع در شورای امنیت سازمان ملل توسط آمریکا حکایت از عقبه و پشتیبانی قوی این سازماندهی داشت.

اما وزارت خارجه و آقای جهانگیری نقش به تعبیر شما "گروه اربیل" شامل بارزانی، برادرزن صدام، عربستان، آمریکا و اسرائیل را در اعتراض های اخیر تکذیب کردند، استناد شما برای اشاره به این موضوع چیست؟

منابع رسمی امنیتی گزارشی دادند که در منطقه اقلیم کردستان چنین کانونی وجود داشته.

هدف آنها چه بود؟

آنها با توجه به ناکامی در اقلیم کردستان؛ عدم موفقیت در مسائل داخلی و استعفای نخست‌وزیر لبنان، شکست در کودتای یمن و کشته شدن علی عبدالله صالح به عنوان اقدامات نارس و شکست داعش و ناکامی در اقدام بعدی یعنی قدس، از این حادثه سه هدف را دنبال می‌کردند: براندازی نظام، در مرحله بعد چالش و درگیری  بین جریان‌های سیاسی داخلی و نهادهای حاکمیت و در نهایت با فعالیت‌های پراکنده و آدرس‌های غلط، خسته کردن نیروهای امنیتی و انقلاب و تأمین خوراک رسانه‌ای برای گفتمان‌سازی ناامنی در ایران در سطح منطقه و جهان هدف آنها بود.

به نظر می‌رسد، زمینه‌ها و بستر‌ها نسبت به گذشته بسیار فراهم‌تر بود. تمهیدات حادثه خیلی گسترده‌تر و هماهنگی جریان‌ها در خارج خیلی نزدیک‌تر بود. با این حال نسبت به رخدادهای گذشته سریع تر فروکش کرد و ناکام ماند.

به نظر شما دلایلی که عوامل خارجی نتوانستند به اهداف خود در ایران جامه عمل بپوشانند چه بود؟

دلایل این ناکامی را می‌توان در چند عامل برشمرد. همواره بین سه مولفه بستر‌ها، کارگزاران و سازماندهی فعالیت، رابطه نزدیکی وجود دارد. با وجود، بسترهای مناسب و سازماندهی قوی، اما کارگزاران یاد شده نمی‌توانستند این مطالبات و زمینه‌ها را نمایندگی کنند. مردم دارای مشکلات معیشتی بوده و هستند، از شرایط اجتماعی و اقتصادی ناراضی هستند، اما با توجه به شعارهای هنجارشکنانه و تحلیل شعارها، مردم خیلی زود متوجه شدند ابعاد و ماهیت این حادثه ضد انقلابی است و سلطنت طلب‌ها و منافقین، عقبه‌ای در بین مردم ندارند.

دلیل دوم رادیکال شدن سریع حوادث بود، برخی معتقدند رادیکال شدن سریع حوادث ناشی از این واقعیت بود که منافقین خود را فاقد عقبه می‌دیدند و فکر می‌کردند که سلطنت طلب‌ها عرصه را از دست آنها گرفته‌اند، لذا برای نشان دادن خود سریع‌تر وارد معرکه شدند. علت سوم را نیز عدم شکل‌گیری تردید بین مسئولین می دانم، در حادثه 88 بسیاری یا دشمن را در پشت صحنه ندیدند و یا نخواستند ببینند، اما در این حوادث تردید از بین رفت. اگر چه در ابتدا سعی شد، این حوادث ضد دولت تعریف شود و حتی عقبه جریان‌های معاند هنوز هم سعی دارند شکل‌گیری این حوادث را به جریان‌های داخلی ربط دهند، اما انسجام دست‌اندارکاران اداره کشور نیز یکی از عوامل مهم در خنثی‌سازی این حوادث بود.

امروز وقتی به اظهارنظرها و تحلیل ها از ناآرامی ها و تجمعات اعتراضی نگاه می کنیم، مهمترین مسئله پیدا کردن راه حل برای مشکلات مردم و کشور است. به نظر شما در نهایت درباره آینده چه رویکردی را باید در پیش گرفت و اگر بخواهید توصیه ای به سیاسیون و مسئولان داشته باشید چه نکاتی را یادآور می شوید؟

نخست آنکه این حوادث نشان داد فضای مجازی برای هیچ یک از جریان‌های سیاسی و یا نهادهای قدرت نمی‌تواند به صورت رسانه‌ای در رقابت با صدا و سیما تعریف شود. ثانیا با توجه به زمینه‌ها و بسترهای مساعد برای این حوادث، بیان نکته‌ای که یکی از دکترهای بخش آی.سی.یو، گفت بسیار مناسب است. او می‌گفت در معالجه و درمان مریض، بزرگترین مشکل ما دور و بری‌های مریض هستند!الان در کشور اقتصاد مریض است، معیشت مردم و روح آنها بیمار است، اما مشکل اصلی در خطبه‌ها، میزگردها، مناظره‌ها، خبرگزاری‌ها است که مصداق این آیه کریمه «با دست خود خانه‌های خود را خراب می‌کنند»، شده‌اند. مرتب تصویری ناتوان، دزد و معامله‌گر از دولت، تصویری سرشار از فساد از قوه قضائیه، و انعکاس یأس و ناامیدی در نطق‌ها و اظهارات نمایندگان به مردم ارائه می‌دهند.

ثالثا ساکت شدن و پایان یافتن حوادث نباید منجر به نادیده گرفتن مطالبات مردم و بسترهایی که زمینه‌های این نارضایتی‌ها و حوادث شدند، بشود. گویند مردی با ساختمان خود تعهد بسته بود که تا او زنده است ساختمان بر سر آوار نشود. یک بار ساختمان ترک برداشت، او ترک را با گچ پر کرد. بار دوم، بار سوم و... هر بار مرد با گچ ترک‌ها را پر کرد. اما یکباره ساختمان آوار شد، مرد گفت مگر ما با هم تعهد نبسته بودیم؟ ساختمان گفت: بله، ولی من چند بار خواستم به تو هشدار دهم، اما تو هر بار دهان مرا با گچ پر کردی!

27214

مطالب مرتبط
31 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 08:16:40
  پاسخ
  138 2

  بازهم تکرار اتهام زنی به خارجی ها آقاجان مردم ناراضی اند به چه زبونی بگن

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 20:52:14
   30 2

   لایک

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 08:21:31
  پاسخ
  98 1

  منافق کجا بود منافق همین افراد دوربرشماها هستندکه شده اند علم داردین یک خاوری رفته ولی هزارها خاوری اینجا هستندوخابی کشور را به مادرزن صدام ربط می دهند.همه تحلیلهای شما شبیه زمانی است که درکرمانشاه زلزله آمده بود داشتم بی بی سی نگاه می کردم وخرابیهای رادرکرمانشاه نشان می داد اخبار ایران کانون زلزله را درعراق گزارش می داد ومی گفت هنوز خبرتکمیلی نیامده

 • مهدی
  جمعه 22 دی 1396 - 09:20:40
  پاسخ
  70 1

  دادش منابعت رو عوض کن

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 09:21:05
  پاسخ
  55 1

  این حرفها چیه آخه؟

 • حسن
  جمعه 22 دی 1396 - 09:46:05
  پاسخ
  96 1

  برادر زن صدام کیلو چنده مردم رو به فقر کشوندید اکثر مردم تو فقر دارن زندگی می کنن همه ناراضیند دست بیگانه کیلو چنده

 • س
  جمعه 22 دی 1396 - 10:00:47
  پاسخ
  77 0

  عالم و ادم تو تجمعات اخیر نقش داشته به جز مسولین محترم و تخم مرغ

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 10:53:00
  پاسخ
  74 0

  همین تحلیلها مملکت رو به این روز انداخته.

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 11:27:44
  پاسخ
  92 0

  گروه اربیل دیگه چه کوفتیه ؟ جمع کنید این بساط مضحک فرافکنی را

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 20:51:20
   47 0

   دیگهه فقط مونده که سرخپوستها یا سامورایی ها به ما حمله کنند این حضرات یک دوست در دنیا برا ایذان باقی نذاشتن

 • ایمان
  جمعه 22 دی 1396 - 11:29:04
  پاسخ
  80 0

  تحلیلی کاملا سطحی وتکراری در واقع افرادی که تنها کار آنها پشت میز نشینی است وسالهاست از مردم جدا افتاده اند به برادرزن صدام چنان قدرت سازماندهی می دهند که می تواند 90 شهر کوچک وبزرگ ایران را به هم بریزد.آیا این توهین به شعور ملت نیست.؟

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 11:44:52
  پاسخ
  71 0

  خدا شفا بده انشالله

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 12:20:34
  پاسخ
  57 0

  تحلیل دم دستی بود. خوشم نیومد.

 • علی
  جمعه 22 دی 1396 - 12:25:39
  پاسخ
  85 0

  از این به بعد منتظر پسران سرهنگ قذافی ؛دونالد ترامپ ؛ و نتانیاهو باشید .

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 12:45:06
  پاسخ
  55 0

  به این توهمات دامن نزنید

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 13:10:11
  پاسخ
  24 0

  خدایا ببین ما با کیا شدیم 80 میلیون از یه طرف صدامون دنیا رو کر مرده که ما ابرقدرتیم از طرف دیگه آیزنه صدام و خواهر شوهر دادش نتانیاهو و عروس کوچیکه ملک سلمان از پسر زن دومش و.... برامون مشکا میسازن بابا قضیه ساده بود جناح بازنده انتخابات بحران صندوق های اعتباری رو راه انداختن مشهد رو شلوغ کردن دار و دسته معجزه هزاره سوم هم هی تحریک کردن ولی طراحهای ماجرا فکر میکردن آتیش فقط دامن دولت رو میگیره و دوماد بعضی ها با دولت در سایه اش رییس جمهور میشه

 • رویا
  جمعه 22 دی 1396 - 13:34:09
  پاسخ
  11 0

  بابا صدام کجا بود خب

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 14:46:59
  پاسخ
  15 0

  ايكاش حداقل به مجمع تشخيص مصلحت ارتباطي نداشتيد تا با اين تحليلهاي ابكي روح ايت الله هاشمي ازار نميديد اخه برادر من بزرگ من كارشناس من اگه قدرت نفوذ خارجيا اينقد بالاس واي بحال ما.... شما و خبرانلاين بهتر از من ميدونيد چند ده تا شهر با چهارتا كانال تلگرامي بهم ريخت ولي اگه عددشو بگم مطمئنم سانسور ميشه كسيكه خودسو به خواب زده هرگز نميشه بيدار كرد

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 14:53:56
  پاسخ
  20 0

  اين اقايون مردمو چي فرض كردن؟؟ گذشت اون دوره كه جامعه جوگير ميشد الان اتفاقا بروز خشمش كاملا بر اساس پارامترهاي مشخص و نارضايتي اجتماعي اقتصادي،

 • رضا
  جمعه 22 دی 1396 - 15:13:43
  پاسخ
  11 0

  نظرها و پیشنهادات همه رو تیتر کنید لطفا ، انتخابی نباشه ، اگر دوست دارید واقعیتهای مملکت روشن شود .

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 15:42:27
  پاسخ
  20 0

  صدام رو کجای دلم بذارم

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 20:53:15
   19 0

   بن لادن رو هم از قبر دربیارید با ریگی بگید اونا هم نقش داشتن

 • یاس
  جمعه 22 دی 1396 - 17:08:28
  پاسخ
  1 23

  سایت درست میگه هم ترامپ هم امریکا هم انگلیس هم مجاهدین همه تظاهرات رو خط میدادن ولی یه نکته ریز رو فراموش کرد بگه اول مردم تظاهرات میکردن..کانالهای خبری رسانه ملی اعلام نمیکردن.روز بعد که کانالهای خارجی اخبار رو میگفتن اونوقت شبکه خبر متوجه میشد که انگار تو ایران ناآرامی بوده و. اعلام میکرد. نکته اش اینه که امریکا و اسرائیل و انگلیس یه روز بعد از اعتراض اخبار رو میگفتن و به گفته این سایت فتنه رو مدیریت میکرد

 • محمد
  جمعه 22 دی 1396 - 20:34:38
  پاسخ
  14 0

  ببین هنه نقش دارن به جز شما خوبه .

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 01:25:04
  پاسخ
  15 0

  گزارش ها ی آبکی دون شان و حرفه مقامات امنیتی است.

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 20:52:30
   8 0

   اصلا چرا مجمهع باید بیاد گزارش بده

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 09:06:55
  پاسخ
  8 0

  اینا استدلال میارن دست خارجیا بوده

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 13:01:19
  پاسخ
  15 0

  اون کله رو از تو برف در بیارین

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 20:50:23
  پاسخ
  20 0

  اگر این اعتراضات رو برادر صدام راه انداخته که خیلی بده نشون میده که همه جا نفوذ دارند و این خودش کل کشور رو زیر سوال میبره به نظر من این حرفا رو تکرار نکنید برا کل کشور زشته به شعور خودتون و مردم هم توهین می کنید

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 20:52:18
  پاسخ
  14 0

  به نظرم تحلیل درستی نیست

 • رضا
  شنبه 23 دی 1396 - 21:04:18
  پاسخ
  22 0

  واقعا برای کشورم متاسفم که این افراد با این تحلیل و منطق و استدلال در سطوح بالای مدیریتی قرار دارند.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700