چهارشنبه 25 مهر 1397
جمعه 22 دی 1396 - 11:08:03 چاپ

التهاب قیمت مسکن فروکش کرد

اقتصاد > مسکن - مهر نوشت:گزارش‌های میدانی از معاملات مسکن در تهران نشان می‌دهد با فروکش کردن التهاب قیمت در برخی نقاط پایتخت، تعدادی از واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از روزهای ابتدایی دی‌ماه در حال خرید و فروش هستند.

آنگونه که آمارها نشان می‌دهد، در دو ماه آبان و دی سال جاری، در پی ایجاد جو روانی از سوی برخی از مالکان واحدهای مسکونی که با هدف سفته بازی وارد بازار مسکن شده بودند و همچنین به تحریک تعدادی از مشاوران املاک، قیمت ملک در تعدادی از مناطق پُرطرفدار تهران، با افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی مواجه شده بود؛ اما اکنون به گفته کارشناسان اقتصاد مسکن، این افزایش که تا حدودی بر روی سایر مناطق مورد توجه اقشار متوسط نیز، سایه افکنده، می تواند به دو دلیل کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و همچنین افزایش سرسام‌آور نرخ بازدهی در بازارهای رقیب شامل بازار سرمایه، ارز، سکه و طلا و نیز سررسید زمان دریافت تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی مسکن و ورود حجم انبوهی از سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم به بازار باشد.

واقعیت آن است که بازار مسکن، سال ها بود از سایه سنگین رکود رنج می‌برد، ولی اکنون با استفاده از ایجاد تنوع در تسهیلات و افزایش قدرت خرید خانوارهای متوسط در ماههای گذشته، توانسته بود نشانه‌هایی از پیش‌رونق را به نمایش بگذارد؛ به گونه‌ای که به گفته کارشناسان اقتصادی، انتشار اطلاعات بازار مسکن در آذرماه از سوی بانک مرکزی، تا حدودی نشان می‌داد که حتی دوره پیش‌رونق نیز پشت سر گذاشته شده و وارد دوره رونق بازار مسکن شده ایم. اما به دلیل نبود نظارت و کنترل‌های مناسب از سوی دولت و همچنین عدم پیش‌بینی دستگاه سیاست‌گذار بخش مسکن نسبت به ایجاد فضای سفته‌بازی، بلافاصله شاهد ورود دلالان برای ماهی گرفتن از آب گل آلود افزایش معاملات مسکن بودیم. به گونه ای که سفته‌بازان با ایجاد این فضای روانی که امکان گرانتر شدن ملک در آن باز هم جود دارد، همچنان در حال به فروش رساندن واحدهای مسکونی با قیمت‌های گزاف هستند.

در چنین شرایطی، اگرچه احتمال بازگشت به دوره رکود مطلق به دلیل استقبال از صندوق پس انداز مسکن یکم و افزایش تعداد ثبت‌نام کنندگان وجود ندارد، اما همچنان بیم آن می‌رود که باز هم تعداد معاملات به ۱۵ هزار فقره در ماه کاهش یابد که رقمی بالاتر از دوره رکود یعنی ماهانه ۹ تا ۱۰ هزار فقره معامله مسکن در تهران و پایین تر از دوره رونق مسکن یعنی رقمی میان ۲۰ تا ۲۳ هزار فقره معامله مسکن در ماه، محسوب می‌شود. اگرچه نمی توان به این حالت دوره «رکود تورمی» اطلاق کرد، اما همچنان احتمال پشیمان شدن بخش عمده ای از خریداران واحدهای مصرفی و مصرف کنندگان واقعی، از برنامه‌ریزی های قبلی خود برای خرید مسکن به دلیل ترس از بازگشت مجدد دوره رکود و کاهش ارزش واقعی ملک که با انواع وام های گران قیمت خریداری شده، وجود دارد. به خصوص اینکه چشم انداز مثبتی هم برای سوددهی بیشتر بازارهای رقیب و زیان دهی از بی ارزش شدن ملک در ماه های پیش رو دیده می شود.

با این حال، این افزایش بی رویه قیمت مسکن که تنها در پی کمتر از چند ماه نگرش مثبت بازار به بخش مسکن، ایجاد شد، با کاهش التهاب جو روانیِ امکان افزایش بیشتر قیمت، فروکش کرده و امکان بازگشت نرخ مسکن در دو ماه پایانی زمستان در برخی نقاط پایتخت، نسبت به قیمت های فصل پاییز امسال وجود دارد.

به عنوان نمونه در محله سلسبیل شمالی (منطقه ۱۰ واقع در ضلع جنوبی خیابان آزادی) که یکی از نقاطی بود که تحت تأثیر گرانی ملک در همسایه شمالی خود (منطقه ۵ واقع در ضلع شمالی خیابان آزادی) قرار گرفت، قیمت از حدود ۳ و نیم میلیون در هر متر مربع به ۵ تا ۵ و نیم میلیون تومان رسیده بود، اما ظرف روزهای گذشته و در پی عدم استقبال خریداران، به ۴ و نیم میلیون تومان در هر متر مربع نیز رسید که این افت قیمت به خصوص در واحدهایی که با آپشن های کمتری (مانند نبود پارکینگ یا آسانسور) به مشتری عرضه می شوند، بیشتر مشهود بوده است.

یکی از مشاوران املاک خیابان آذربایجان (منطقه ۱۰) در گفتگو با خبرنگار مهر، از انصراف فروشندگان واقعی مسکن از قیمت هایی که تحت تأثیر جو روانی ایجاد شده در روزهای گذشته برای فروش ملک خود اعلام کرده بودند، صحبت به میان می‌آورد و می‌گوید: به عنوان نمونه فیکی از مالکان، یک واحد ۵۶ متری با پارکینگ و بدون آسانسور در در طبقه سوم که از شهریورماه قصد فروش به قیمت ۱۸۰ میلیون تومان را داشت؛ با استقبال خریدار روبه رو شده بود، قیمت را به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش داد؛ اما در حال حاضر و در پی کاهش التهاب بازار، تا ۲۰ میلیون تومان نیز حاضر به تخفیف است. با این حال به نظر می رسد به دلیل آنکه واحدهایی با آپشن های مشابه؛ ولی عمر کمتر و با همین قیمت در همین محله وجود دارد، حاضر به ارائه تخفیف بیشتر حتی تا ۱۰ میلیون تومان دیگر هم باشد.

همچنین یکی از مشاوران املاک واقع در خیابان حبیب اللهی جنوبی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این محله به دلیل واقع شدن تعداد زیادی از واحدهای صنفی صنعتی مانند تراشکاری و نیز تعمیرکاران و صافکاران خودرو، گنجایش چندانی برای افزایش قیمت ندارد، گفت: این محله سال ها بود که متری ۳ تا ۳ و نیم میلیون تومان عرضه می شد که در دو سه ماه گذشته، ناگهان قیمت به حدود متری ۵ میلیون تومان رسید؛ به خصوص این که فروشندگان، عمدتا بر موضوع دسترسی خوب ساکنان این خیابان به ایستگاه متروی دکتر حبیب اللهی (خط ۴ مترو) اشاره کرده و آن را بهانه افزایش قیمت ها کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه تعداد خریداران دست به نقد، برای ورود به این محله افزایش یافته، اما پس از مشاهده شرایط نامساعد آن از نظر زیبایی بصری به خصوص واحدهای صنفی تعمیرکاران خودرو، از خرید در این منطقه پشیمان می شوند. به همین دلیل، فروشندگان واقعی و به اصطلاح پول لازم، حاضر به فروش واحدهای خود تا متری ۴ میلیون تومان هم هستند.

به گزارش مهر، از آنجایی که مناطق ۲، ۴ و ۵ تهران به دلیل استقبال خریداران، بیشترین افزایش قیمت ها را داشته اند، در روزهای گذشته نیز در پی کاهش استقبال همین دسته از خریدارن، بلافاصله شاهد افت قیمت بوده اند. یکی از مشاوران املاک در منطقه صادقیه (فلکه دوم) در گفتگو با خبرنگار مهر، از تلاش بی فایده برخی مشاوران املاک این محله برای بالا نگه داشتن قیمت ها خبر می‌دهد و می‌گوید: در ماه های گذشته که تعداد معاملات مسکن کم بود، مشاوران املاک برای به دست آوردن حق کمیسیون از همان تعداد کمِ معاملات، تلاش می کردند تا مبایعه نامه ها را به سرانجام برسانند.

وی ادامه داد: اما در پی افزایش استقبال مردم از خرید ملک، برخی از مشاوران املاک از آنجایی که می دانند در هر شرایطی خریداران در حال تهیه منابع مالی و خرید واحد مسکونی هستند، حاضر به راضی کردن مالکان و فروشندگان برای کم کردن قیمت مورد نظر خود نیستند.

به گفته این مشاور املاک، با این حال به نظر می رسد این شرایط دوام چندانی نداشته و در روزهای گذشته از تعداد خریداران به دلیل گران شدن ناگهانی کاسته شده است که در نتیجه، احتمال بازگشت قیمت ملک در محله صادقیه (فلکه دوم) به متری ۷ تا ۷ و نیم میلیون تومان وجود دارد. این در حالی است که در روزهای ابتدایی دی ماه، واحد مسکونی در این محله به ۹ و نیم تا ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده بود.

حال باید منتظر ماند و دید که آمارهای رسمی دولت در این رابطه چه وضعیتی را گزارش خواهد داد.

 

35224

35 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 11:16:29
  پاسخ
  33 2

  از اولش هم التهاب نبود

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 11:42:45
   40 2

   خرید تو این شرایط اشتباست

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 11:56:51
   39 0

   مسکن گران نمیخرم

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 12:06:54
   32 0

   یک نفر من رو قانع کنه که چرا باید برای یک آپارتمان پنجاه متری توی منظقه متوسط شهری که پر از دود و دم و ترافیک و امواج و بی آبی و تنش هست و هر لحظه هم ممکنه با یه زلزله که بیخ گوشمونه پودر بشه 300 میلیون پول بدم

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 11:26:01
  پاسخ
  43 8

  جدا کمپین نخریدن مسکن تشکیل بشه من خودم وام زوجین دارم نمیگیرم سر موعد قیمتها بیخود بی جهت رفته بالا باید به نرخ سابق بازگردد مصالح چقدر رفته بالا در ضمن مگه خونه با مصالح ارزان نساختی بردار متاسفانه همه سودجو شدیم وضعیت 2 هفته اینطور باشه پایین میاد ببینید 2 هفته کسی طرف املاکها نره خواهشا

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 10:57:39
   5 22

   فیلم روز روزگاری: التماس نکن کاکو

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 11:49:47
   34 4

   من هم توان خرید رو دارم در حال حاضر ولی به هیچ عنوان با این قیمتهای مزحک حاضر به خرید نیستم و ترجیح میدم پولم رو توی بازارهای دیگه سرمایه گذاری کنم تا اینکه بخوام بدمش به یه عده سفته باز. خواهشا کسی خرید نکنه

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 11:52:26
   24 0

   بی نام 10:57 مزه نریزی نمیگن بی نمکی. موضوع به این مهمی رو نباید به شوخی گرفت.

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 11:53:37
  پاسخ
  39 4

  با این قیمتهای کذایی رکود شدیدتر در راهه اینو املاکی هایی که واقعن صادق هستن اعتراف میکنن

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 11:58:11
   30 1

   نیازی به گفتن املاکی ها نیست تجربه این رو ثابت کرده. رکود سنگینی در راهه خرید نکنید و گول بازارگرمی هارو نخورید

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 11:59:38
  پاسخ
  39 4

  قیمت واقعی مسکن بسیار کمتر از اینهاست. بالاخره چهره واقعی بازار مسکن که اکنون بسیار زیبا به نظر میرسد را خواهیم دید.

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 13:07:12
  پاسخ
  27 2

  بازار انحصاری و عجیب خودرو با قیمتهای 3 برابری ، بازار مسکن را با هدف سود بالاتر به تقلید تشویق کرده است. نتیجه این تقلید کورکورانه و ندیدن توان خرید و ظرفیت بازار را به زودی خواهیم دید.

 • ناشناس
  جمعه 22 دی 1396 - 15:26:13
  پاسخ
  8 4

  اگه دولت میزان تسهیلاتو افزایش نداده بود تاکنون 50 درصد حباب قیمتها از بین رفته بود ولی چون دولت محترم معتقد است در شرایط ثبات اقتصادی میزان سرمایه گذاری افزایش پیدا میکند از بروز هرگونه شوک به اقتصاد کاهش یا افزایش قیمتها جلوگیری میکند بنابراین همانطور که نباید انتظار کاهش قیمتها را داشته باشیم نباید انتظار افزایش قیمت را نیز داشته باشیم .

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 12:00:31
   30 0

   همین وام ها ملت رو بیچاره کرد. فقط قیمتها رو برد بالا و یه سری اقساط موند روی دست خریدار

 • لهراسب
  شنبه 23 دی 1396 - 09:21:25
  پاسخ
  33 1

  انشا... که هر روز ارزونتر بشه تا همه جوونا خونه دار بشن

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 11:53:10
  پاسخ
  2 43

  ملک رو به بالاست هر چه زودتر خرید کنید

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 12:21:20
   34 1

   با اجازت به زودی باید دست کنی توی جیب مبارک و از جیب بخوری چون بعد از عید مجددا رکود بازارو خواهد گرفت.

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 12:32:49
   28 1

   باشه تو هم هرچه زودتر بفروش که دیگه باید بری تو رکود

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:13:43
  پاسخ
  28 3

  تحلیل ها نشون میده که مسکن بعد از عید مقدار ناچیزی بالامیره و بعد ازون به شکل بلند مدت مجددا به رکود خواهد رفت. و هرکسی گه با قیمت های حال حاضر داره خرید میکنه ضرر خواهد کرد.

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:24:11
  پاسخ
  23 2

  قیمت های مسکن توی بعضی مناطق مثل منطقه 2،4،5،8 و.. به شکل عجیبی حباب داره و فرصتی شده تا یه سری ملک های بی کیفیت و ایراد دار به قیمتهای عجیب برای فروش آگهی بشه. دوستان نخرید که با ریختن این حباب به شدت ضرر میکنید.

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:29:48
  پاسخ
  24 2

  متاسفم برای کسایی که تا یه چیز گرون میشه هجوم میبرن که بخرن. مطمین باشید از خرید با این قیمتها ضرر خواهید کرد

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:30:34
  پاسخ
  27 2

  به زودی مسکن به قیمت تابستانی که گذشت برمیگرده . همش جو بود که یه عده فروختن و بردن و یه عده خریدن و باختن

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:35:25
  پاسخ
  25 2

  هرکس فروشندست بفروشه که به زودی بازار راکد بشه هیچ کس نمیخره

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:36:19
  پاسخ
  31 2

  امیدوارم کمپین نخریدن مسکن گران رو مردم به صورت خودجوش راه بندازن و انگار داره این اتفاق میفته

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:37:26
  پاسخ
  35 2

  فقط 6 ماه نخرید قول میدم سازنده ها برای فروش به التماس بیفتن

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:43:40
  پاسخ
  34 1

  ملکی نقلی رو به قیمت 260 تومن صحبت کردیم برای خرید که روز آخر فروشنده 40 میلیون تومن دبه کرد و منصرفم کرد. و کلا انصراف دادم از خرید با این قیمتهای غیر واقعی

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 12:52:05
   23 2

   خدا دوستت داشته

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:49:55
  پاسخ
  28 1

  پول رو راحت در نمیارم که راحت بدم به دست سفته باز و دلال

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:54:28
  پاسخ
  24 1

  با سلام اینجانب دلال مسکن خواهشمند است تا ملک ارزون نشده و میتونم گرون بفروشم بیایید از من هم بخرید خخخخخ

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:58:29
  پاسخ
  3 36

  خرید مسکن در این شرایط بهترین کاره چون بعد از عید گرون می شه

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 13:20:44
   30 1

   ازین گرونتر شوخیت گرفته .بعد از عید ببین چه رکودی بشه چون همش جو بود.

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 12:59:12
  پاسخ
  2 25

  آقا بخرید که زودتر رونق بگیره این بازار ما هم ملک مون رو بفروشیم

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 13:21:14
   23 1

   بفروش که به زودی مجبور میشی التماس کنی زیر قیمت ازت بخرن

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 23:27:28
  پاسخ
  22 1

  با این اوضاع زلزله خیزی توضاع رکود مسکن به شدت شدید خواهد شد وقیمتها نیز کاهش خواهند یافت

 • رصا
  چهارشنبه 27 دی 1396 - 02:07:12
  پاسخ
  6 1

  چقدر نوشتیم که قدر این انضباط مالی را که بانک مرکزی درست کرده بدانید. همه چی داشت خوب پیش میرفت .ولی یک مشت دلال به بهانه اینکه بازار روکود شده وبیکاری است شعارشان این بود که سور بانکی را بیارید پایین .خوب سود را پایین آوردنند چه شد. پولها از بانکها بیرون آمد ومسکن سی تا چهل درصد گران شد. دلار شد چهار هزاروخرد ه ای. کی سود برد دلالها . بدبخت وام اولی ها که تا میخواستند وامشان در بیاید باید اپارتمان 150میلیونی را 230 م بخرنند یعنی چندین سال قسط الکی بدن. متاسفانه دولت توجه نکرد وبی موقع سود بانکی را کاهش داد. هم دستاورد دولت تدبیر وامید از بین رفت هم تورم گریبان قشر صعیف ومتوسط را گرفت . تا دیر نشده دولت باید دوباره انظباط مالی را پیاده کند واراین کلکی که برایش چیده اند در بیاید.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین