دوشنبه 2 مهر 1397
جمعه 22 دی 1396 - 16:32:22 چاپ

صداوسیما با برنامه‌هایش مردم را ناامید می‌کند

بیشتر نظرات کاربران خبرآنلاین حکایت از مقصر بودن صداوسیما در ناامید شدن مردم دارد

فرهنگ > تلویزیون - تعدادی از کاربران خبرآنلاین می‌گویند چند سال است که مخاطب تلویزیون نیستند اما عده‌ای دیگر بر این باورند که برنامه‌های تلویزیون ناامیدکننده است و هیچ ردپایی از شادی و نشاط در آنها دیده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، صداوسیما به عنوان رسانه‌ای  فراگیر در ایران همچون سایر شبکه‌های تلویزیونی در سراسر جهان تاثیرگذاری بالایی داشته اما در چند سال اخیر به دلیل فاصله‌ای که میان این رسانه و مخاطبانش افتاده است این تاثیرگذاری نیز به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر در سال‌های اخیر رویکرد تلویزیون به مست تزریق یاس و ناامیدی رفته و ردپای این مسئله در بیشتر برنامه‌های صدا و سیما، سریال‌ها و اخبار نیز دیده می‌شود و به نظر می‌رسد این رسانه بیشتر در پی نمایش غم و اندوه در جامعه بوده است.

اما از آنجایی که نمی‌توان منکر تاثیر این رسانه در شهرهای کوچک و روستاها شد خبرآنلاین در یک نظرخواهی این سوال را از کاربرانش پرسید که چقدر صداوسیما را در گسترش یاس و ناامیدی در جامعه موثر می‌دانید؟

بیشتر کاربران خبرآنلاین این رسانه را مقصر در این موضوع دانسته بودند و تعداد زیادی از آنها نیز در نظراتشان عنوان کردند از آنجاییکه تلویزیون مخاطبانش را از دست داده و دیگر کسی بیننده آن نیست تاثیری هم روی کسی ندارد.

تعدادی از کاربران نیز صدا و سیما را علیرغم اینکه مسئولان آن را رسانه‌ای ملی می‌دانند آن را رسانه‌ای تک صدایی و تک جناحی خواندند که در صدد سیاه‌نمایی در زمان دولت جدید است.

برای مثال کاربری اینطور نوشته: شک نکنید صدا و سیمای تک جناحی و تک صدایی و متکلم وحده نمیتواند امید و اتحاد ملی بیافریند.

تعداد کمی از کاربران نیز این رسانه را مقصر در ناامید و مایوس بودن جامعه نداستند. کاربری نوشته: چه ربطی به صدا و سیما دارد؟ مقصر صدا و سیماست که جوانان بیکارند؟ که نمی توانند ازدواج کنند؟ که تفریحی ندارند؟ مقصر صدا و سیماست که آقازااده ای در 22 سالگی پروژه ای ده ها میلیارد تومانی می گیرد و مدعی می شود که ژن خوب دارد و پدر محترمش در توجیه این رانت آشکار می فرماید آقاپسر در مدرسه کارت صدآفرین می گرفته است؟ مقصر صدا و سیماست که حقوق کارگران ماه ها به تعویق می افتد؟ مقصر صدا و سیماست که آفتابه دزدان به سرعت مجازات می شوند و دزدان فرانجومی راست راست می گردند؟ چه نیازی است که صدا و سیما یأس آفرینی کند؟ آن قدر دلیل برای یأس وجود دارد که اگر مردم و به ویژه جوانان مأیوس نباشند باید به سلامت روحی شان شک کرد.

کاربر دیگری که با نام ملت فهیم نظرش را مطرح کرده نیز نوشته: صدا و سیما تنها مقصر نیست ولی مقصر این موضوع هستش که مشکلات یک حزب رو به راحتی بیان می کنه و حزب دیگه رو نه. مثلا نمیگه چرا نماینده حزب موافقش، وقتی روی کار بود و دکل نفتی رو غیب کرد باهاش چه برخوردی کردند. نمیگه بابک زنجانی از چه کسانی مجوز گرفت که رفت نفت مملکت رو فروخت. نمیگه چرا بعد از اعلام اختلاس خاوری ، یک هفته بعدش اجازه داند که به راحتی و از طریق قانونی از کشور خارج شد. نمیگه پسر فلانی از کجا آورد که رفت توی دانشگاه کیش با هزینه ترمی 20 میلیون تومن درس خوند. ولی دولت کنونی کوچکترین خطایی هم بکنه ، صدا و سما اون رو اونقدر بزرگ می کنه و توی بوق و کرنا میکنه که ازش یه معضل درست می کنه. نمیگم خطاهای این دولت کم بوده ولی اینکه برای یکی رو بزرگ نمایی کنه و برای یکی رو چشم بپوشونه درست نیس

در این نظرخاواهی تعداد افرادی که عنوتن کرده بودند دیگر کسی مخاطب تلویزیون نیست کم نبود. برای نمونه کاربری نوشته: کسی صدا و سیما نگاه نمی کنه که بخواد مایوس بشه. اونایی که نگاه می کنن تحت هر شرایطی مایوس نمیشن بقیه هم مایوس هستن ولی نه به خاطر نگاه کردن صدا و سیما.

همچنین فرد دیگری نیز اینطور نظرش را بیان کرده: من که چند سالی هست نگاه نمی کنم .ولی دلیل ندیدن این رسانه، عدم انتقادپذیری ،قضاوت های یک طرفه تزریق خشونت و ناامیدی ، نشان دادن کشور خودمون به صورت گل و بلبل بوده

زهرا نیز در کامنت دیگری صدا و سیما را مفصر این ماجرا دانسته و نوشته: صدا و سیما در دامن زدن به نا امیدی مردم، صد در صد مقصر است مگر صدا و سیما جز آهنگ مرگ چیز دیگری هم پخش می کند.

کاربر دیگری نیز به نام صد با توضیح درباره علت اینکه گفته می‌شود صدا و سیما در تزریق ناامیدی به جامعه نقش دارد گفته: شبکه یک سریال محکومین ٬موضوع ناله ٬زندانی٬محکومیت٬رنگ تصویر خاکستری تاریک کم رنگ شبکه دو سریال سایه بان ٬موضوع ناله ٬دروغ ٬بازی های افتضاح رنگ تصویر تیره کم رنگ اغلب خاکستری ٬شبکه سه لیسانسیه ها ٬پوچ ٬سطحی٬جوان سرطانی٬سکته ٬مثلا کمدی یا طنز٬ تصویر تیره. کم نور رواعصاب٬شبکه چهار پنج شش تعطیلات ٬شبکه ٬آموزش پاتوق دلالان کنکور وموسسات آموزشی ٬شبکه نسیم یه دورهمی اون هم یک رو بفرستیت به چی به چنتاد تا لوس بازی هامون تداوم داشته باشه، بقیه شبکه ها هم مخلوطی از برنامه های آرشیوی کپک زده تکراری هزاربارتکرار .

اما عده‌ای از طرفداران این رسانه نیز طرح اینگونه سوالات را جوسازی علیه صدا و سمیا دانستند. کاربری با نام بسیجی نوشته: شما فتنه گرها میخواین صدا و سیما دست دولت بیفته که فیلم ها و سریال های مبتتذلی مثل شهرزاد به تلویزیون راه پیدا کنه که در نتیجش ارمان ها و ارزش های انقلاب در جامعه کمرنگ بشه،مطمئن باشین این ارزو رو به گور میبرین.

فرد دیگری نیز که نامش را ذکر نکدره نوشته: ناامیدی در جامعه موج می زند و صدا و سیما هم آن را انعکاس می دهد.

با جمع‌بندی نهایی نظراتی که کاربران خبرآنلاین با ما به اشتراک گذاشتند می‌توان نتیجه گرفت آن عده از افرادی که مخاطب تلویزیون هستند به دلیل حجم زیاد اخبار، برنامه‌ها و سریال‌ها با موضوعات غم‌انگیز این رسانه را در به وجود آمدن یاس و ناامیدی نه تنها بی تقصیر نداستند بلکه معتقدند به دلیل موضع‌گیری‌های غیر منصفانه انگشت اتهام به سمت این رسانه است.

 

58244

 

9 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 17:19:14
  پاسخ
  12 0

  صدا و سیما فقط همین. چیز دیگری ندارد. باید خود آدم روش صدا و سیما بزاره تا قابل هضم بشه

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 17:35:54
  پاسخ
  10 0

  خبرآنلاین و «مخاطب ها»یش آدرس غلط ندهند. دولت مردم را ناامید کرده؛ چرا که همه وعده هایش را فراموش کرده است. یک دفعه هم انگار با مردم و امنیت کشور دشمن باشد؛ همزمان جناب نوبخت و دارودسته اش از گرانی بنزین و قطع یارانه ها و گرانی نان و... به طور همزمان داد سخن می دهند. خبرآنلاین هم به خاطر جهتگیری سیاسی، بازی جدید درست می کند.

 • ديگري
  جمعه 22 دی 1396 - 17:55:13
  پاسخ
  0 2

  سلام اولا اينكه گفته ميشه برنامه ها نااميدكننده هست جواب اينكه مقطعي هست مگه سريال همسران يا در چشم باد از همون جا پخش نشد خب اون پشت بعضيا هستن كه ميگفتن ما هم بلديم سريال بسازيم اينم نتيجش البته اين سريالهاي جديد باعث پايين آوردن سطح توقع مردم شده اينكه بعضيا ميگن اصلا نگاه نميكنن درست نيست مگه اينجا تلويزيون خصوصي داريم كه بجاش اونو نگاه كنيم تركيه حداقل ١٠٠ تا كانال خصوصي داره كه از بعضياش ميشه صداي ملت رو شنيد كه هر چي ميخوان ميگن اون هم زنده خب ملت ما هم حقشونه البته تازگي شبكه خبر عصرها حرف مردم رو پخش ميكنه ما هم تماشاچيم

 • رامین
  جمعه 22 دی 1396 - 18:44:40
  پاسخ
  10 0

  صداوسیمافقط برای گریه و زاری درست شده سال دوازده ماهه13ماهش عزاداریه...وفقط هرروز طبل جنگ علیه همه دنیا می کوبه...سهم ملت هم صفرصفر...افسوس برای ملت ایران باپیشینه شادی الان فقط درسوگ وگدازن چرا؟؟؟خودملت هم نمی دونن ولی صداوسیمافقط عزاداری پخش می کنه....وانگارصدای مردم ایران رونمیشنون.هراتفاقی هم بیافته توی کشوربایدسانسوربشه واقعاتاکی؟چندسال دیگه؟؟شادی حق مردم ایرانه.....

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 19:06:07
  پاسخ
  8 0

  مگر صدا و سیما برنامه هم دارد؟

 • بی نام
  جمعه 22 دی 1396 - 21:40:58
  پاسخ
  5 0

  خب مردم بدبختن؛ تلویزیون هم باید بدبختی پخش کنه دیگه.... پس چی؟ کاخ و قصر نشون بده؟

 • سجاد
  شنبه 23 دی 1396 - 00:12:10
  پاسخ
  0 0

  از حق نگذریم،توی میکس و مونتاژ حرف نداره،من که راضیم

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 08:40:19
  پاسخ
  2 0

  باور میکننین حوصله ندارم نظر بدم دیگه خسته شدم......خدایا یا مرا بکش یا خلاصمان کن از این وضع.

 • افسانه
  شنبه 23 دی 1396 - 10:43:02
  پاسخ
  2 3

  این کسانی که می گویند تلویزیون تماشا نمی کنند پس مسابقات ورزشی از کجا نگاه می کنتد

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین