جمعه 29 تیر 1397
شنبه 23 دی 1396 - 08:52:09 چاپ

روشنفکران، پولدارها و طبقه متوسط با مخالفت با افزایش قیمت بنزین، سر مردم محروم کلاه می‌گذارند

اقتصاد > انرژی - روزنامه شرق در یادداشتی نوشت: نخبگان و روشنفکران این دیار همه‌گونه تحلیل عرضه می‌کنند تا قیمت بنزین گران نشود؛ برای مثال گفته می‌شود اگر بنزین گران شود فلان قدر اشتغال از بین می‌رود و دیگری می‌گوید اگر بنزین گران شود به‌دلیل تشدید کسری بودجه و دامن‌زدن به انتظارات تورمی یا بالابردن هزینه تمام‌شده بهمان درصد تورم اضافه خواهد شد.

 نکته جالب این است که هم‌زمان در رسانه‌ها این گزارش منتشر می‌شود در سال‌های گذشته هزینه واردات بنزین حدود ١٥٠‌میلیارد دلار بوده است! آن‌وقت همان افرادی که با گران‌شدن قیمت بنزین مخالفت می‌کردند به این موضوع می‌پردازند که چه دست‌هایی از این واردات منتفع شده و چه رانتی متوجه چه کسانی شده است!

نقش برخی مدعیان با این به ظاهر استدلال‌هایی که علیه افزایش بنزین عرضه می‌کنند، فقط موجب می‌شود مقاومت اجتماعی در برابر این اصلاح اقتصادی بیشتر شود و سیاست‌گذاران را به تردید افکنند. همه می‌دانیم سیاست‌مداران به اندازه کافی انگیزه دارند که منافع کوتاه‌مدت را به منافع بلندمدت ترجیح دهند.


فقط کافی است جامعه با مقاومت در برابر سیاست‌های اصلاحی و روشنفکران با تئوریزه‌کردن تداوم سیاست‌های غلط گذشته آنها را به تداوم وضع موجود سوق دهند.

البته اگر این روند ادامه یابد، دود آن به شکل آلودگی هوا، ترافیک و هرز منابع کشور به چشم خود جامعه و همان روشنفکران خواهد رفت و تأخیر در اصلاحات اقتصادی فقط هزینه اصلاح را بیشتر می‌کند اما ضرورت آن را منتفی نخواهد کرد. پایین نگه‌داشتن قیمت بنزین با توجیهاتی چون تورم‌زایی و فشار آن بر اقشار ضعیف پیوسته کمک کرده تا اقشار برخوردار و تا حدی طبقه پایین از منافع ارزان‌بودن بنزین بهره‌مند شوند.

درواقع ائتلافی میان طبقه متوسط و طبقه غنی برای مقاومت اجتماعی در قبال بنزین ایجاد شد که زیان آن فقط متوجه اقشار فقیر شد و متأسفانه روشنفکران نقش تئوریزه‌کردن این ائتلاف شوم را ایفا کردند. نشان این وضع نیز آن بود که وقتی پروژه نقدی‌کردن یارانه (که به اشتباه هدفمندکردن نامیده شد) اجرا شد، طبقات فقیر از این کار راضی بودند اما طبقات متوسط و غنی در زمره مخالفان آن قرار گرفتند و آن را با برچسب پوپولیسم محکوم کردند. بماند که اشتباه آقای احمدی‌نژاد در نرخ‌گذاری آن و کسری بودجه این طرح و فشار آن بر منابع عمومی دولت، بهانه کافی در اختیار اقشار برخوردار و متأسفانه دولت قرار داد تا اصل نقدی‌کردن یارانه‌ها را که اقدامی درست بود، زیر سؤال ببرند.

موضوع بنزین به‌خوبی نشان می‌دهد چگونه با کمک روشنفکران ائتلاف مذمومی به زیان طبقه فقیر شکل گرفته و پیوسته تخصیص منابع عمومی به شکل ناعادلانه انجام می‌شود. این مصداق کافی است که به این فرض هم فکر کنیم که گناه بی‌عدالتی موجود فقط برعهده حکومت نیست بلکه روشنفکران و دیگر بخش‌های جامعه نیز در آن سهیم هستند! در سال ١٣٨٠ که ایران حدود ١٧‌میلیون خانوار داشت، فقط سه ‌میلیون خودروی شخصی وجود داشت و به‌سادگی دیده می‌شد که اکثر بهره‌برداران از بنزین ارزان اقشار برخوردار بودند، همان استدلال‌هایی علیه افزایش قیمت بنزین ارائه می‌شد که امروز می‌شود.

بد نیست اشاره کنیم که امروزه تعداد خودروها به بیش از ١٥‌میلیون خودرو رسیده و بازهم اقشار فقیر از بنزین ارزان نفع مستقیمی نمی‌برند و فقط گذشت زمان اجرای این سیاست درست را به‌مراتب سخت‌تر کرده است.
45302

35 دیدگاه
 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 09:20:26
  پاسخ
  94 4

  مگر روشنفكران . ثروتمندان با هدفمندی یارانه ها مخالفت نكردند و با همین توجیه طرح روجلو بردند و در نهایت ضرر آن متوجه فقرا شد ,حالا هم اگر افزایش قیمت بنزین انجام گیرد در نهایت ضرر آن متوجه فقرا خواهد شد.در ضمن مگر بار اول است كه میخواهید بنزین را گران كنید , چرا آن زمان كه قیمت از صد تومان به هفتصد تومان رسید مشكلات بر طرف نشد , چرا ترافیك كاهش پیاده نكرد, چرا ناوگان حمل ونقل عمومی توسعه نیافت.

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 10:44:48
   33 2

   ناوگان حمل و نقل عمومی به دلیل عدم پایبندی دولتها به شهرداری و ندادن بودجه متعهد شده سالهاست توسعه نداشته.برای اینکه ماشین بفروشن

  • شیرانی
   شنبه 23 دی 1396 - 11:56:09
   49 3

   روزنامه شرق خیلی بیجا کرده که این مهملات را نوشته من خودم یک کارمند ساده هستم نه پولدارم نه متوسط نه روشنفکر پدرم زیر بار این هدفمندی و گرون کردن بنزین در اومده دیگه جونم به لبم رسیده نه میتونم خونه بخرم نه می تونم ماشین بخرم کل حقوقم را هم باید بدهم برای اجاره خونه و نون خالی بخورم بعد یک مشت آدم از خدا بیخبر به بهونه حمایت از من و امثال من هر روز همه چیز را گران می کنند آقا ما نمی خواهیم شما ما را حمایت کنید شما فقط صبح به صبح بروید مجلس و دولت چند ساعتی دورهم خوش باشید حقوقتون را هم بگیرید نوش جونتون فقط تو را به اجدادتون تصمیم نگیرید چون هر تصمیمی می گیرید پدر ما را باهاش در میارید

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 23:57:27
   8 18

   طبقه متوسط به مصرف گرایی و بریز و بپاشهای ارزان عادت کرده و دوست نداره این شرایط عوض بشه . پولهاشون رو گذاشتند تو بانک و سودهای آنچنانی می گیرند و هر کدوم یه شاسی بلند کره ای یا چینی زیر پاشون انداختند و فکر می کنند الان با گرون شدن بنزین عیششون منقض میشه مردم ایران اکثرا موجودات منفعت طلبی هستند و بیخودی مظلوم نمایی می کنند. اصلا هم متوجه وخامت اوضاع و دوران تیره و تاری که در انتظارشونه نیستند...

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 09:30:26
  پاسخ
  76 1

  کلاه اصلی رو حاکمیت داره سر ما میذاره. در طول ۴۰ سال گذشته به هر بهانه هر روز همه چیز به هر بهانه گران شده و ثابت شده سیاست اقتصادی مسئولین مبتنی بر گرانی و بهره مندی از اختلاف قیمت ایجاد شده استوار است. به کرات هم این موضوع رو دیدیم که در فواصل زمانی ۵ سالهجخش های قیمتی یک شبه معدودی را ثروتمند و اکثریت رو به خاک سیاه نشونده. حال شما بفرمایید این سیاست کثیف کی قرار است تمام شود و ضمانتش چیست به جای آنکه طبقه متوسط و ... رو این وسط محکوم کنید چون واقعا ما به آخر خط رسیدیم.

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 09:33:31
  پاسخ
  57 1

  البته شما سر کل ملت کلاه گذاشته اید حالا در پایین دست چه میگذرد زیاد نگران نباشید

 • محمد
  شنبه 23 دی 1396 - 09:35:47
  پاسخ
  66 4

  آقا من یک بیچاره و مستضعف هستم و خواهش دارم بگذارند به من ظلم شود و بی عدالتی و هیچ اعتراضی هم ندارم ترا به خدا بنزین را گران نکنید تمام مزیتهای آن راهم می دانم ممنون که به من هستین فقط هیچ اقدامی در جهت عدالت اجتماعی من برندارید من به همین وضع موجود راضی هستم شما بدتر نکنید

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 09:37:08
  پاسخ
  53 2

  ای کسی که این مقاله رو نوشتی و نمیدونم کی هستی اما مگر بنزینی که ایم چندین سال چندین برابر شد اثری روی زندگی محرومین داشت که این دفعه بخواد داشته باشه و مگر به جز گرونی عواید دیگه ای هم داشت. من خودم از قشر ضعیف جامعه هستم و ماشین هم ندارم اما ما را به خیر بعضی ها نیازی نیست شر شر نرسانند

  • بوئين زهرا
   شنبه 23 دی 1396 - 11:21:36
   42 1

   روزنامه طرفدار دولت و مواجب بگیر این مقالات ، با هماهنگی و اذن و درخواست دولت و به اسم مردم از نوع محروم و به کام خودشون

  • عربلو
   شنبه 23 دی 1396 - 11:27:24
   33 1

   تو مقاله نویس و خط گرفته از بالا ، هر وقت عرضه داشتی که قیمت و کیفیت خودروهای موجود را با دنیا و تکنولوژی اون برابر کنی و به دست مردم برسونی اونوقت بیا دم از قیمت بالای سوخت به نرخ اینور و اونور بزن ، نه ارابه های داخلی فاقد کیفیت و نه بنزین های بی کیفیت تون که با گازوئیل قاطی هستش جای دفاع داره

 • میثم
  شنبه 23 دی 1396 - 09:50:44
  پاسخ
  43 0

  لطفا روی بی کفایتی مسئولین سرپوش نذارید و قشر فقیر و متوسط و غنی رو به جون هم نندازید.. قشر فقیر چندین ساله آثار هدفمندی یارانه ها رو به چشم خودش داره میبینه دیگه نیازی به گفتن نیست.. قطعا خودشون هم با دیدن این بی تدبیری و بی کفایتی مسئولین تو کنترل و مدیریت تورم مخالف همچین افزایش قیمتی هستند.

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 09:52:38
  پاسخ
  52 1

  آقا جون وقتي بنزين گرون بشه روي همه چي تإثير داره از خواروبار گرفته تا مسكن مگه حقوق يه كارمند سالم چقدره آثار تورمي داره مجيد جان همين الانم ملت حاضرن يارانه نگيرن ولي قيمتا مثل قبل بشه هر چند تا تو شرايط ما آشغالا نباشي دركش سخته .

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 09:53:25
  پاسخ
  41 2

  برای توجیه گران کردن بنزین مردم را به جان هم نندازید، افزایش قیمت بنزین باعث تورنم شدید میشه چون هزینه حمل و نقل کالا و خدمات افزایش پیدا می کنه، با افزایش قیمت بنزین طبقه فرودست، متوسط و مرفه همه زیان می بینند و فقط تعدادی که پالایشگاه بنزین دارند سود می برند

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 09:59:19
  پاسخ
  27 0

  بسیار خب قیمت بنزین زیاد شود. در خصوص قیمت حمل و نقل عمومی شهری و بین شهری که اکثر اقشار متوسط و کم درآمد استفاده می کنند چه فکری خواهد شد؟ با افزایش قیمت بنزین می توان انتظار داشت اقشار مرفه و متوسط حق اقشار کم درآمد را ضایع نکند و اقشار کم درآمد نفع مستقیم ببرند؟

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 10:04:55
  پاسخ
  40 2

  وقتی میزان کوته بینی به اینجا برسه که نویسنده مقاله ، تاثیر بنزین رو بر گرونی همه ارزاق عمومی نفهمه ، نتیجه ش همین متن بیربط میشه واسه توجیه گرونی بنزین

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 10:09:08
  پاسخ
  33 1

  كمتر نوشته اي به اين بي منطقي در عمرم ديدم طبقه غني اصلا قيمت بنزين برايش عددي نيست . مسافر كش ها و مردمي كه پول حمل و نقل بخش قابل توجه اي از هزينه ها و درآمدشان را تشكيل مي دهد يعني طبقه فقير دغدغه دارند و گرنه طبقه غني حتي 2 درصد هزينه هايش نيز مربوط به حمل نقل نيست طبقه متوسط نيز اين بخش درصد بالايي از هزينه هايش نيست. بالا رفتن قيمت ها ناشي از گراني بنزين نيز تاثير بيشتري بر كم درامدها دارد تا غني ها و متوسط ها

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 10:38:00
  پاسخ
  7 2

  البته مقاله را نخواندم ولی با این تیتر مخالفم. با توجه به اینکه صنعت در کشور ما رشد کمی داشته و دست دولت بوده لذا شغل واقعی برای مردم درست نشده و رانندگی محل کسب درآمد طبقه ضعیف است. از طرفی حمل و نقل عمومی هم رشد متناسب با جمعیت نداشته و اجازه نداریم که مدام به مردم فشار بیاوریم. من با افزایش تدریجی حامل های انرژی موافقم و این نظریه که افزایش تدریجی باعث می شود که پول در بودجه گم شود را قبول ندارم. دولت باید حساب و کتاب دقیق داشته باشد و هیچ پولی نباید در آن گم شود.

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 10:49:06
  پاسخ
  28 2

  آقای نویسنده کار شما اصلا درست نیست که از فقر و نداری مردم مظلوم سوء استفاده میکنید تا کارهای غیر عقلانی خودتون رو توجیه کنید و موافقت مردم ضعیف رو جلب کنید تا جیب خودتون پر بشه و در واقع بیش از پیش به همون مردم ضعیف ظلم کنید. لطفا الکی سنگ مردم رو به سینه نزنید و شعار ندید. شما چیزی از رنج ما نمیدونید و مشکلات ما ذره ای برای شما مهم نیست. لطفا واضح بگید میخوایم بیشتر به مردم ظلم کنیم، تعارف نداره که. اینهمه تو سالهای گذشته قیمت بنزین گرون شد، فایده ش چی بود؟ چی به مردم رسید؟ چه دردی از ما دوا شد؟

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 10:57:05
  پاسخ
  38 1

  افزایش قیمت بنزین به نفع مردم محروم است؟ عجبببببببببببب

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 10:57:55
  پاسخ
  24 0

  احتمالا افزایش قیمت بنزین 100 به نفع روزنامه شرق است

 • رحمان
  شنبه 23 دی 1396 - 11:06:06
  پاسخ
  0 32

  اقدامات بزرگ اقتصادی و جراحی درد ناک اتصادی باید برای مردم تشریح و توضیح داده شود تا مردم بدانند چه نتایجی در اینده دارد. مردم قطعاً همراهی خواهد کرد. البته درکشور خودروی شخصی تک سرنشین بهترین گزینه حمل ونقل هست تا وقتی اوضاع این جوری هست نباید انتظار داشت مردم استقبالی از حمل ونقل عمومی بکنند. اگر رییس جمهور با مردم در این باره سخن می گفت قطعاً شرایط فرق می کرد. نجات اقتصاد منوط به واقعی شدن قیمت بنزین .وگازوییل هست.

  • بی نام
   شنبه 23 دی 1396 - 11:17:47
   24 0

   شماها کی میخواین از خواب بیدار بشین و درد مردم رو ببینید؟ مسئولین تو برنامه ریزی های ساده هم موندن، اونوقت دست به جراحی بزنن و نتیجه ش خرابکاری نباشه؟ جراحی های قبلی تون رو دیدم و میدونیم نتیجه ش به کجا منجر میشه. ما را به خیر شما امیدی نیست، لطفا شر نرسانید.

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 11:11:17
  پاسخ
  8 0

  از آن زیان که نفعی رسد به غیر چه باک ، خودتون در پایان مطلب اشاره به این داشتین که بنزین ارزان منافع مستقیم برای اقشار فقیر نداره این یعنی غیر مستقیم داره پس چرا در بوق گرانی میدمید ضمن اینکه اصلمطلب که فقیر زداییست رو در یابید ما کشور ثروتمندی هستیم ، و وجود فقر یعنی عدم توضیع درست منابع

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 11:13:00
  پاسخ
  17 0

  شکسته نفسی میکنید نویسنده ی گرامی. روشنفکر شما هستید که بر خلاف نیازها و خواسته های ما مردم عامی و ضعیف فکر میکنید و تصمیم میگیرید و عملی میکنید.

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 11:39:29
  پاسخ
  24 0

  اخه خداوکیل نمیدونم نمیدونید یا خودتون رو به ...... زدید . مثلا اونی که ثروتمنده مثلا بنزین بشه 2000 مرغ بشه 10000 نمیدونم برنج بشه کیلویی 20000 هزار ووووو مثلا چه اتفاقی تو زندگیش میفته همه بدبختیش برای قشر ضعیفه . چرا یکی نمیاد یه تحلیل بکنه بگه قیمت بنزین از 100 تومان شده هزارتومان برای مردم چه اتفاقی افتاده سال به سال که مردم بیشتر تو فشار هستند . چرا کسی نیست بیاد حساب کتاب کنه ببین دولت از این 900 تومان گران کردنت بنزین از اول هدفمندی چقدر درامد داره و از کلا مواردی که گران کرده چقدر درامد داشته و چقدر یارانه میده و چقدرش میمونه و چقدر تو زندگی قشر ضعیف تاثیر داشته و چقدر تو زندگی قشر ثروتمند تاثیر داشته

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 11:42:28
  پاسخ
  22 2

  این روش نخ نما شده اخوی. اینکه سنگ مثلا مستضعفین رو به سینه بزنید دیگه زیادی لوس و بی مزه شده. وقتی بنزین گرون بشه مثلا همیشه همه چیز بسیار بسیار بیشتر از افزایش قیمت بنزین گران خواهد شد و شما هم مثل همیشه نه توان و نه علاقه دارید که جلوی گرانی رو بگیرید. پس اتفاقا قشر مستضعف کارگر و کارمند ضربه بیشتری از افزایش قیمت بنزین و به تبع اون افزایش قیمت همه چیز خواهد خورد. انقدر دورغ نگید. قیمت بنزین باید اصلاح بشه اما قبل از اون باید زیرساخت های اقتصادی رو درست کننید . ساختار هار نظارتی بر قیمت گذاری و کنترل قیمتی رو درست کنید. در غیر این صورت به بهانه افزایش قیمت بنزین قیمت کلیه اقلام ضروری پرواز خواهد کرد و در صورت کنترل قیمت دستوری کمیت و کیفیت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 • شیرانی
  شنبه 23 دی 1396 - 11:56:15
  پاسخ
  16 3

  روزنامه شرق خیلی بیجا کرده که این مهملات را نوشته من خودم یک کارمند ساده هستم نه پولدارم نه متوسط نه روشنفکر پدرم زیر بار این هدفمندی و گرون کردن بنزین در اومده دیگه جونم به لبم رسیده نه میتونم خونه بخرم نه می تونم ماشین بخرم کل حقوقم را هم باید بدهم برای اجاره خونه و نون خالی بخورم بعد یک مشت آدم از خدا بیخبر به بهونه حمایت از من و امثال من هر روز همه چیز را گران می کنند آقا ما نمی خواهیم شما ما را حمایت کنید شما فقط صبح به صبح بروید مجلس و دولت چند ساعتی دورهم خوش باشید حقوقتون را هم بگیرید نوش جونتون فقط تو را به اجدادتون تصمیم نگیرید چون هر تصمیمی می گیرید پدر ما را باهاش در میارید

 • علی
  شنبه 23 دی 1396 - 11:59:47
  پاسخ
  14 0

  نمی دونم چرا دولت مردان ما زمانی که می خواهند سوخت را گران کنند به فکر فقرا و مستضعفین جامعه می افتند.دولت قبلی هم چنین قولهایی داد ولی هیچ کدام عملی نشد

 • رادمهر
  شنبه 23 دی 1396 - 12:06:52
  پاسخ
  20 1

  چه تحلیل سطحی ، این روزها بیشتر اقشار فقیر جامعه نه تنها خودروی شخصی دارند بلکه منبع درآمدشان هم مسافرکشی با همان خودرو هست بنابراین دولت با افزایش قیمت سوخت شغل آنها را نابود می کند.

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 13:10:19
  پاسخ
  10 0

  توروخدا بنزین رو گرون نکنید من مسافرکشم نونم از راه مسافرکشی درمیاد

 • بی نام
  شنبه 23 دی 1396 - 13:10:46
  پاسخ
  12 6

  روزنامه شرق پایگاه لیبرال هاست معلومه که می خوان قیمت ها بره بالا

 • برهان
  یکشنبه 24 دی 1396 - 00:35:46
  پاسخ
  3 0

  شما به فكر جيب خود هستيد كه مايل به گراني بنزين هستيد. ٤٥ تومن بارانه طي هشت سال نتيجه اي نداشت جز ١٠ برابر شدن هزينهاي جاري مثل آب و برق و گاز و .... شما اگه گران نشدن بنزين را به ضرر ضعفا ميدونيد بايد به عقل شما سك كرد

 • بی نام
  یکشنبه 24 دی 1396 - 10:20:48
  پاسخ
  2 0

  از این کامنتها مشخصه که به نفع کیه

 • بی نام
  یکشنبه 24 دی 1396 - 11:46:58
  پاسخ
  2 0

  نظر کارشناسی اینه:1 دلار گرون بشه تا قیمت بنزین به ریال ارزون در بیاد 2چون بنزین ارزون شده قاچاق زیاد میشه و هزینه ریالی واردات زیاد میشه 3پس بنزین باید گرون بشه تا قاچاق نشه 4بنزین گرون میشه و میشه لیتری 4500نومن 5دلار دوباره گرون میشه 7500تومن 6بنزین باز ارزون شده پس باید گرون بشه رجوع شود به بند 1 7تعرفه گمرکی ماشینهای کم مصرف و وارداتی باید زیاد بشه تا خرج تولید ماشین بی کیفیت و پر مصرف داخلی در بیاد پس دوباره دلار باید گرون بشه و این ادامه دارد

 • علی
  دوشنبه 25 دی 1396 - 22:28:59
  پاسخ
  0 0

  اقای دکتر علی سرزعیم دکترای اقتصاد هستن ایشون موافق افزایش قیمت بنزین هستن بسیاری از اقتصادان های دیگر هم یارانه دادن دولت به سوخت را اشتباه میدونن همشونم دلایل قانع کننده ای دارن

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700